icepsis in Sovjetunie over obelpri js voor Gorbatsjov Springt u er deze week uit met de Lotto? Veiligheid Aoun erezaak voor Fransen Hiroshima nodigt Gorbatsjov en Bush uit Indiase hindoepartij vastbesloten tempel voor Rama te bouwen TTO ITENLAND EcidócSoutont DINSDAG 16 OKTOBER 1990 PAGINA 5 ohl vraagt ostduitsers' ug te gaan tiy - De Duitse bondskanselier (ut Kohl heeft de vroegere telingen uit de DDR opgeroe- iaar hun voormalige woon- en terug te keren om mee té ■n aan de opbouw van het Kohls oproep komt vlak na J rkiezingen in de vijf nieuwe aten van de Bondsrepubliek. eieder die de DDR verliet en i nog een woning heeft, zou u ns de bondskanselier nu n terugkeren. Von der Gablentz in Israël JERUZALEM Duitsland wordt in de per soon van Otto von der Gablentz voor het eerst door een ambassadeur vertegenwoor digd in Israël. De 60-jarige diplomaat, die zijn land voorheen verte genwoordigde in Den Haag, overhandigde gisteren zijn geloofsbrieven aan de Israëlische president Chaim Herzog. Von der Gablentz stelde Israël gerust met de woorden, dat het niets te vrezen heeft van het verenigde Duitsland en dat Duitsland doordron gen is van zijn historische verantwoordelijkheid je gens het joodse volk. Herzog, die de nieuwe gezant ontving in de presidentiele ambtswoning in de om streden hoofdstad, zei geen traan te laten om de op heffing van de DDR, die hij een „vijand van Israël, een centrum van de Palestijnse Bevrijdingsorganisa tie en een centrum van terreur" noemde. DU/OSLO/WAS- 1TON Vanuit de lationale gemeen- is gisteren zeer in- lend gereageerd op •kenning van de No- voor de Vrede aan (president Michail atsjov. Maar in de tunie zelf werd het irs van de prijs met zelfs met scepsis ngen. fantastisch", riep de premier Margaret That- een van Gorbatsjovs e supporters in het n, enthousiast uit toen ze euws vernam. De Sovjet- heeft de prijs ten zeerste nd, vond ze. De secreta- neraal van de Verenigde Javier Perez de'Cuel- lot zich daarbij aan. Ook ^jechoslowaakse president insenrechtenactivist Va- [avel, die zelf de Nobel- lisliep, noemde Gorbats- n waardige winnaar. Ha- Hij heeft belangrijk bij- jen aan de versnelling onvermijdelijke sociale veranderingen in Oost-Europa en verdient de prijs". Lech Walesa, de voorzitter van het Poolse vakverbond Solidariteit en winnaar van de Nobelprijs in 1983, wenste Gorbatsjov veel succes toe op de weg naar de democratie. Ook president George Bush toonde zich enthousiast en fe liciteerde hem uit naam van het Amerikaanse volk. Gor batsjov heeft „historisch be langrijke" politieke en econo mische veranderingen in de Sovjetunie en Oost-Europa be werkstelligd en bijgedragen tot de verbetering van de interna tionale stabiliteit, aldus Bush. „De Verenigde Staten zullen de samenwerking met de Sov jetunie voortzetten om regio nale en internationale vrede aan te moedigen". Cruciaal moment „Ik ben zeer ontroerd door dit besluit", zei de Sovjetpreside'nt in Moskou toen de Noorse am bassadeur hem een half uur voor de officiële bekendma king het nieuws kwam bren gen. „Deze beloning zal (in de Sovjetunie) bijzonder invloed rijk zijn op het emotionele en intellectuele vlak. Het gaat om het lot van ons land en van de hele wereld". De toekenning 'van de prijs komt volgens de Sovjetpresi dent op een cruciaal moment van de perestrojkja, het her vormingsbeleid dat hij bij zijn aantreden vijf jaar geleden in zette. Het effect daarvan op het buitenlandse vlak is nu met de Nobelprijs beloond, maar in eigen land neemt de onvrede over het verloop van de perestrojka toe. Door zijn naaste medewerkers werd Gorbatsjovs bedolven onder de felicitaties. Minister Edoeard Sjevardnadze van buitenlandse zaken noemde de toekenning van de vredesprijs aan Gorbatsjov „een persoon lijk feest". Het Sovjet-staat- spersbureau Tass bracht het nieuws uit Oslo echter met éen vertraging van bijna 45 minu ten, zonder de kenmerken van een belangrijk bericht. In de Opperste Sovjet reageer den de afgevaardigden op de bekendmaking door voorzitter Anatoli Loekjanov slechts met een kort applaus, zonder er zelfs voor op te staan. „De No belprijs voor de vrede heeft Gorbatsjov wel verdiend, maar niet die voor economie", aldus de parlementariër Georgi Ar- batov. „In het binnenland zal zijn populariteit voornamelijk afhangen van zijn vermogen om de economische problemen op te lossen", zo vulde de we tenschapper Evgeni Velikov hem aan. Minister Van de Broek van buitenlandse zaken vindt de uitverkiezing van Gorbatsjov alleszins gerechtvaardigd. Hij heeft duidelijk gemaakt dat hij een man is met een belangrij ke visie en grote politieke moed. De prijs moet voor Gor batsjov een „aanmoediging" zijn om zijn binnenlandse be leid, dat op zeer veel weer standen stuit, voort te zetten, zo vindt Van den Broek. De kerkelijke vredesbeweging in Nederland is gematigd posi tief over de toekenning van de Nobelprijs voor de Vrede aan Sovjetpresident Michail Gor batsjov. Het. Interkerkelijk Vredesberaad (IKV) en Pax Christi loven Gorbatsjovs bij drage aan de vrede, maar vin den wel dat er „een politieke bijsmaak" aan de prijs zit. „Ik vind datje politici nooit op de troon moet steken. Als ze verheerlijkt worden, is er wat mis", zegt IKV-secretaris Mient-Jan Faber. Het is vol gens hem veel beter voorrang te geven aan burgers die zich met grote inzet en weinig macht sterk maken voor de vrede. „Daardoor gaat er ook een groter appèl uit van de prijs". Jan ter Laak van Pax Christi vindt dat het Nobelprijscomité „politiek een uiterst clevere keus" heeft gemaakt. Ook hij is huiverig voor politieke prijs uitreikingen, maar vindt dat er voldoende relevante argu menten zijn om de prijs dit jaar aan Gorbatsjov toe te ken nen. Bovendien „moet vrede in de politiek gemaakt wor den". Geen melk De gewone Sovjetburger lijkt om deze reden beduidend minder waarde te hechten aan het eerbetoon aan Gorbatsjov dan de meeste staatshoofden, zo blijkt uit reacties in de stra ten in Moskou. „Dat is alle maal goed en wel, maar wat heeft dat met mij te maken als Koningin stuurt gelukstelegram DEN HAAG Koningin Beatrix heeft Sovjetleider Gorbatsjov een gelukstele gram gestuurd naar aan leiding van de toekenning van de Nobelprijs voor de Vrede. In het telegram brengt ze namens de Ne derlandse regering de ge lukwensen over aan de prijswinnaar, zo deelde de Rijksvoorlichtingsdienst ik geen melk kan vinden?", al dus een oudere Moskoviet. „Jullie buitenlanders snappen gewoon niet wat er hier ge beurt", vertelde een Irina, een vijftigjarige lerares. „Jullie danken allemaal dat hij zo ge weldig is, maar hij probeert al leen maar het communistische systeem te redden. Jullie zou den eens moeten meemaken hoe wij hier leven!" Gorbatsjovs rol in de verande ring van het internationale po litieke klimaat wordt in het Westen beter begrepen, „om dat het met een volle maag ge makkelijker is om het belang van menselijke waarden en het lot van de wereld te door gronden", aldus commentator Leonid Vasiljev in het week blad Nieuwe Tijd. „Maar het is anders in de Sovjetunie, waar de mensen na vijf jaar pere strojka geen verbeteringen in hun levens hebben gemerkt. Als leider kan Gorbatsjov zich niet aan zijn verantwoordelijk heid voor deze situatie ont trekken". ïiedammer »akt wegens a igssmokkel )EN De Londense po- r eeft drie Nederlanders, vrouwen en een man, houden. Aanleiding was idst van 25 kilo heroïne Britse haven Sheerness. ei r werden vijf Turken en rs gearresteerd. De fen zijn inmiddels op voeten gesteld. De Ne- idse man, een 46-jarige g lammer, is in staat van uldiging gesteld en van- in voor de rechtbank in in verschenen. Volgens t ordvoerder van de doua- rgn de man worden ver- Q?ld tot maximaal 28 jaar genisstrafDe douane aj cte na een tip de drugs 11 auto die met een veer- p, lit Nederland aankwam. 5e|iroïne, met een waarde ,ei lim acht miljoen gulden, vervangen door suiker, p de auto naar Londen jn Sevolgd. varagua !>j lietigt Noorse m jolboeken itii la.AGUA Het Nicara- ministerie van onder- d leeft vier miljoen Noorse [boekjes vernietigd, om- I ie op het gebied van de ile voorlichting „te voor-zijn-raap" waren, li irstof was door Noor we lt an de voormalige sandi- iduhe regering geschonken, enter Sofonias Cisneros zei K n groot aantal schoolboe- rv it het sandinistische tijd- ek vervangen moet worden. leken zouden sterk poli- gekleurd zijn. De door vegen geschonken voor- ïgsboeken worden echter itend om hun seksuele et om hun politieke in- vernietigd. De aanhangers van generaal Aoun laten hem niet in de steek. (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS De veiligheid van Michel Aoun is een erezaak voor Frankrijk. De gevluchte christen-ge neraal kan in de Franse ambassade in Bayrut blij ven tot de dag dat de Li banese autoriteiten toe stemmen in zijn politieke asiel in Frankrijk, zo ver klaarde de Franse presi dent Mitterrand gister avond in het Elysée naar aanleiding van de recente gebeurtenissen in het Midden-Oosten en de Golf. Mitterrand stond uitgebreid stil bij de ontwikkelingen in Libanon, tot 1943 een Franse kolonie, en rechtvaardigde zijn beleid met een lange opsom ming van feiten. Deze was vooral gericht aan het adres de Franse oppositie die hem ver wijt de Libanese christenen en met name Aoun in de steek te hebben gelaten. Mitterrand liet weten de opstandige chris ten-géneraal lange tijd de hand boven het hoofd te heb ben gehouden en zei er bij zo wel de Libanese president Hraoui als bij de Syrische pre sident Assad op aan te hebben gedrongen de christelijke en clave te ontzien. Hij voegde daar evenwel aan toe Michel Aoun persoonlijk te hebben gevraagd zich te onderwerpen aan het vredesakkoord Taif. Hetzelfde was de generaal ge vraagd door „de chistelijke president van Libanon, de christelijke patriarch en de christelijke legercomman dant", legde Mitterrand uit. „Ik denk dat het vertrek van Aoun het alibi ontneemt aan buitenlandse machten om hun troepen in Libanon te handha ven". Mitterrand voegde eraan toe te zullen blijven ijveren voor een soeverein en onaf hankelijk Libanon en bepleitte een resolutie van de Veilig heidsraad. AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET GEHEIM VAN DE TUNNEL geef jullie nog een kans. Kapitein Rob houdt zich verborgen in de tunnel. Jullie kennen hem goed. Wij hem aan en we zullen jullie vrijlaten. Maar..." - en waarschuwend steekt hij zijn vinger op - „mochten de dames soms weigeren, dan..." Hij kan zijn zin niet beëindigen, want een gillende fluittoon overstemt opeens alle ge luid. De alarmsirene! Harries en zijn mannen rennen weg. Wat is er gebeurd? De meisjes blijven achter, bewaakt door een grijn zende Ryffijn. Schauble aan benen verlamd FREIBURG De Duitse minister van binnenland se zaken, Wolfgang Schauble, die vier dagen geleden bij een aanslag zwaar gewond raakte, blijft vermoedelijk ver lamd aan beide benen. De artsen van de kliniek van. de Freiburger Universiteit die Schauble behandelen maakten gisteren bekend dat de minster er enstig aan toe is. Tijdens een drie uur durende operatie werden botsplinters uit zijn ruggemerg verwijderd. Schau ble raakte vrijdagavond tijdens een verkiezingsmanifestatie in Baden-WUrttemberg zwaar ge wond toen een geestelijke ge stoorde 37-jarige man hem in de rug en in het gezicht schoot. HIROSHIMA Het gemeen tebestuur van Hiroshima wil de Amerikaanse president George Bush en diens Sovjet collega Michail Gorbatsjov uit nodigen om volgend jaar, wan neer zij in februari, respectie velijk april in Japan zijn, naar hun gemeente te komen. Een gemeentelijke woordvoerder zei gisteren dat Hiroshima wil dat de wereldleiders zich per soonlijk op de hoogte komen stellen van de diepe wonden die de atoombom van 6 augus tus 1945 onder de bevolking heeft achtergelaten en dan vermoedelijk meer begrip zul len krijgen voor de wens van de bewoners om alle kernwa pens van de aardbodem te la ten verdwijnen. De bom in Hiroshima kostte aan circa 140.000 mensen het leven en die op Nagasaki, drie dagen later, aan ongeveer 70.000. (Van onze correspondent Hans Kuitert) NEW DELHI India is een potpourrie van gelo ven en volkeren, ook al is de meerderheid hindoe. Het mooie van de Indiase grondwet is dat al deze geloven een eigen plekje onder de zon krijgen en iedereen zijn godsdienst vrij kan uitoefenen. Deze bescherming gaat zo ver dat de moslims, twaalf procent van de bevolking, een eigen familiewetge ving hebben, die spoort met de bepalingen van de koran. Al deze geloofsrichtingen kun nen dan ook beleden worden in eigen gebedshuizen. Over één gebedshuis bestaat al eeu wen onenigheid: de Babri Masjhid in de stad Aijodhija in de deelstaat Uttar Bradesh. Hindoes beweren dat op de plek waar nu de moskee staat vroeger een hindoetempel stond, gewijd aan Rama, een van de belangrijkste hindoego den. De tempel zou eeuwen geleden door een moslimheer ser met de grond zijn gelijkge maakt. De hindoes geloven zelfs dat op die plek Rama is geboren. Al jaren willen de hindoes de moskee slopen om er een tem pel voor Rama te bouwen. Al jaren weet de regering in New Delhi dit voornemen te ver hinderen, al heeft het geschil al duizenden het leven gekost. L.K.Advani, de leider van de rechtse Indiase Volks Partij (BJP), vindt dat het tijd is om de zaak voor eens en voor al tijd te regelen. Met een groei ende stoet hindoe-aanhangers is Advani al sinds eind sep tember vanuit Zuid-India op weg naar Aijodhija, een spoor van bloed en vernielingen achterlatend. Overal waar de man, gezeten in een opgesier de auto en uitgedost als de god Rama, verscheen kregen hindoes en moslims het met elkaar aan de stok. Er zijn al minstens tweehonderd doden gevallen. Advani is nu in New Delhi aangekomen en het is aan de behoedzaamheid van de hoog ste moslimleider in Delhi te danken dat Advani's fans er niet op de vuist gingen met de moslims, hoewel hij iedereen tartte door met zijn stoet in de oude, door moslims bewoonde stad te verschijnen. De mos limleiders hadden de bevol king opgeroepen vooral bin nen te blijven. Eerste steen Advani wil op 30 oktober in Aijohija zijn om de eerste steen te leggen, of liever om de eer ste te zijn om op de moskee in te beuken. Helemaal wettig zou dat gedrag niet zijn, want de rechter moet zich nog steeds uitspreken over de kwestie. Premier Singh zoekt wanhopig naar een compromis en roept de partijen op vooral te wachten op de uitspraak van de rechter. Hij heeft al een compromis geopperd: bouw die tempel dan naast de moskee. Maar Advani wil daar absoluut niets van weten. „Geen compromis is mogelijk", zegt hij. Advani heeft een enorme stok achter de deur gezet. Zijn par tij steunt de minderheidsrege ring van premier Singh, en als de premier hem verhindert de tempel te bouwen, trekt hij die steun in en kan Singh wel op krassen. Singh hoopt nog steeds dat Advani tot een com promis bereid is. De premier wil met alle partijen in het Indiase parlement aan tafel gaan zitten om de zaak op te lossen, maar volgens waarne mers in New Delhi kan Adva ni nu niet meer terug. Het zou niet alleen zijn prestige gewel dig aantasten, maar ook tot electoraal verlies leiden nu enorme massa's hem begelei den op zijn pelgrimage door India. Het hete moment komt als Ad vani Uttar Bradesh intrekt. De eerste minister van de deel staat waar Aijodhija is gelegen, heeft Advani gewaarschuwd dat hij zal worden gearres teerd als hij de staatsgrens overtrekt. Als voorproefje heeft de deelstaatpremier Singh Ijadav de afgelopen drie dagen zo'n achthonderd hin doe- en moslim-militanten ge arresteerd. In het aangrenzende Bihar waar Advani eerst doorheen moet komen, willen de autori teiten een enorme legermacht op de been brengen om rellen te kunnen onderdrukken. Voorzorgsmaatregelen die weinig zullen uithalen. In elk geval hebben de moslimleiders in Delhi laten zien dat het mo gelijk is geweld te voorkomen door de bevolking binnen te houden. De moslim-voorman nen weten echter ook dat zo iets op 30 oktober absoluut niet meer mogelijk is. 'Linkse' eigenaar radiostation Guatemala bij overval gedood GUATEMALA-STAD Een mede-eigenaar van het linkse Guatemalteekse radiostation Radio Nuevo Mondo is giste ren door gewapende mannen overvallen en doodgeschoten. De 49-jarige Humberto Gonza lez Gamarra werd in het zuid westelijk deel van de hoofd stad zwaar gewond aangetrof fen in zijn auto. Enkele minu ten later overleed hij. Volgens ooggetuigen was Gonzalez door drie auto's achtervolgd die hem bij een winkelcen trum klemreden waarna de mannen het vuur openden. Gonzalez was met anderen be zig met de oprichting van de linkse Verenigde Revolutio naire Partij. Zijn broer staat namens een ander linkse par tij, de revolutionaire partij', kandidaat voor een functie in het parlement van de provin cie Quetzaltenango. De vader van de broers vervulde een functie in de linkse regering van kolonel Jacobo Arbenz, die van 1951 tot 1954 aan de macht was, en werd enkele ja ren geleden gekidnapt en ver moord. De regering Arbenz werd door een militaire staats greep afgelost en pas na een serie andere staatsgrepen en militaire leiders werd in 1985 een burger tot president geko zen. Een linkse guerrillastrijd is nog steeds niet voorbij. (ADVERTENTIE) Let op: voor de Mid-Lotto is de laatste inleverweek 42 i.p.i 43 zoals vermeld op het formulier. In oktober nog 3 x gratis kans op een lang wintersport weekend in het Sauerland. Bij de trekking van de Lotto gaan er iedere week vele tienduizenden geld prijzen uit. De hoofdprijs kan zelfs oplo pen tot een half miljoen gulden Deze maand is er voor u echter een extra reden om mee te doen. Vanaf deze week heeft u namelijk nog drie gratis kansen op een fantastisch, lang wintersportweekend voor 2 personen in het Sauerland En hiervoor hoeft u slechts de laat ste 4 cijfers van het formuliernum mer goed te hebben tijdens de extra trekking. Lever deze week uw formulier in en kijk zaterdagavond om 19.54 uur en woensdagavond 24 oktober (Mid-Lotto) rond kwart voor acht op Nederland 3 naar de trekking. Voor u het weet gaat u mee op reis met de Lotto. Wie weet wint u Yn deze week...

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5