Verlangen naar kind sterker dan vrees voor afwijkingen Washington voorbereid op jarenlange crisis in Golf Haagse slangenbezitters mogen in buurt blijven ONDERZOEK NAAR BESLISSINGEN BINNENLAND/BUITENLAND CeicLe Commit Controle Medewerkers van de uni versiteit van Amsterdam onderzoeken kraanvogels. Uit de dierentuinen van Schwerin en Rostock kreeg dierentuin Artis drie van deze vogels. Het is de bedoeling er twee van uit te zetten in Flevoland, in de hoop dat ze wilde kraanvogels aantrekken. Om het geslacht te bepa len, er moeten een manne tje en een vrouwtje worden uitgezet, werd een bloed proef genomen. Ook het oogvocht op de aanwezig heid van enzymen en an dere eiwitten werd gecon troleerd. FOTO'S: ANP „VN-kantoor had open kunnen blijven' DEN HAAG Minister Van den Broek (buiten landse zaken) heeft de Tweede Kamer onvoldoen de informatie gegeven over de sluiting van het kantoor van de Hoge Commissaris voor de Vluch telingen van de VN in Den Haag. Volgens negen vluchtelingenorganisaties, waaronder Amnesty In ternational, heeft de bewindsman verzwegen dat de VN voldoende geld had gereserveerd om het kantoor open te houden. Het besluit het kantoor te sluiten is niet de verantwoordelijkheid van Van den Broek. Die ligt bij de Hoge Commissaris in Ge- nève. De sluiting past in een bezuinigingsoperatie van het Hoge Commissariaat. De activiteiten van de Nederlandse vestiging worden vanuit Brussel voortgezet. Wat de organisaties de minister verwij ten is dat hij zich onvoldoende heeft ingezet om de vestiging open te houden. ROTTERDAM Het ver langen naar een kind is voor (echt)paren belang rijker dan de wetenschap dat zij een verhoogd risico lopen een geestelijk of li chamelijk gehandicapt kind te krijgen. Partners zijn ook na een erfelijk heidsadvies geneigd grote risico's te nemen. De klinisch psychologe P. Frets promoveert donderdag aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam op een onderzoek dat zij heeft uitgevoerd onder echtparen die de afdeling kli nische genetica consulteerden. Dat niet de aanzienlijke kans op afwijkingen, maar juist emotionele motievep een rol spelen, is van groot belang voor de houding die de artsen moeten aannemen. Frets: „De gedachte dat er een kans bestaat op afwijkingen, is emotioneel zeer belastend voor de ouders. Ze vinden het ui terst moeilijk een beslissing te nemen. Toch geeft vaak het verlangen naar een kind de doorslag. Dat betekent dat de artsen zich niet moeten blind staren op de getalletjes. Het heeft niet veel zin uitgebreid te wijzen op een kans van, zeg 25 procent, dat zich afwijkin gen voordoen om vervolgens voorzichtig te concluderen dat er beter geen kinderen moeten komen. De getallen vormen geen absoluut gegeven. Het gaat erom dat de artsen besef fen wat een risicofactor emo tioneel voor de ouders bete kent". Erfelijke en aangeboren afwij kingen zijn in Nederland de voornaamste oorzaak van ziekte en sterfte onder kinde ren. Ongeveer vijf procent van de pasgeborenen heeft een al dan niet erfelijke geestelijke of lichamelijke handicap. Er is een toenemende vraag naar erfelijkheidsonderzoek, waar bij meestal wordt bepaald hoe groot de kans is dat het kind met een afwijking wordt gebo ren. De geneticus geeft infor matie die aankomende ouders in staat stelt een eigen vrije beslissing te nemen. Belasting De klinisch psychologe onder vroeg in totaal 164 echtparen. Bij die groep was sprake van grofweg drie risico's voor het nageslacht: geestelijke achter stand, overlijden in het eerste of tweede levensjaar door bij voorbeeld chromosoomafwij kingen, en chronische aandoe ningen zoals de ernstige spier ziekten, waarbij het kind voor zijn twintigste levensjaar over lijdt. Van de ondervraagde ouders koos 70 procent voor (verder) nageslacht, elf procent was er nog niet uit, terwijl 17 procent afzag van (meer) kinderen. Ook van de groep waarbij sprake was van een hoog ge netisch risico van meer dan 15 procent koos ongeveer drie kwart voor kinderen. Vaak waren de ouders zich er terde ge van bewust dat het risico hoog was en ervoeren zij de aandoening als ernstig. De mogelijkheid van prenataal onderzoek blijkt bij beslissin gen een heel belangrijke factor zijn, zeker als er een hoog risi co is (hoger dan 10 procent). Ruim 80 procent van de ou ders die in aanmerking komen voor diagnostiek voor de ge boorte kiest voor een zwanger schap. Zonder die mogelijk heid durft nog maar de helft een zwangerschap aan. De on derzoekster vindt dat toekom stige ontwikkelingen zeer nauwgezet in de gaten gehou den moeten worden. De ken nis over genetica neemt toe, waardoor ook het aantal erfe- lijkheidsonderzoeken stijgt. In oen vroeg stadium is relatief veel bekend over afwijkingen die zich tijdens het leven zul len voordoen. Die kennis leidt volgens Frets tot een zware belasting. „Niet alleen emotio neel, maar ook maatschappe lijk. Het is' nuttig te inventari seren wat daarvan de gevol gen zijn. Misschien is er sprake van een verminderde kans op werk of op het krijgen van een levensverzekering. Voor dat soort scheefgroei moeten we waakzaam zijn. Per slot van rekening is ieder mens drager van erfelijke fouten". Uitslaande brand Brandweerlieden proberen een felle uitslaande brand onder controle te krijgen in een peuters in Amsterdam. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. Ook het schadebedag moef£ worden vastgesteld. DINSDAG 16 OKTOBER 1990 PAGI) Ir Taxi's boycotten ritten Schiphol AMSTERDAM Een groep Amsterdamse taxichauffeurs heeft vanaf vanmiddag twaalf uur geen passagiers meer van Am sterdam naar Schiphol gereden. Rond het middaguur verzamelden enkele honderden chauffeurs zich op het Museumplein in de hoofdstad. Een woordvoerder verwachtte ook bijval van collega's uit Den Haag, Utrecht en Rotterdam. Aanleiding voor de boycot is ontevredenheid bij Amsterdamse taxichauffeurs sinds de rechter hen onlangs verbood nog langer op retourritten passa giers van Schiphol mee terug naar Amster dam te nemen. De uitspraak is het gevolg van het van kracht worden van de nieuwe wet personenvervoer waardoor Amsterdam tot een ander vergunninggebied behoort dan het Schiphol. DEN HAAG Voor extra maatregelen ti^ scherming van de kust als gevolg van het seffect is de komende honderd jaar minima^ miljard gulden nodig, aldus het ministerie keer en waterstaat. De extra kosten pen tot in totaal twintig miljard. Een hogere t j. ratuur is een van de mogelijke gevolgen .van warming van de atmosfeer door onder meer d te branding van fossiele brandstoffen als olie gas. Hierdoor gaat de zeespiegel stijgen, tra maatregelen voor bij voorbeeld dijkverst* an is studie gedaan door rijkswaterstaat en het loopkundig Laboratorium. De resultaten vat x\ studie zijn vandaag tijdens een symposium ii at terdam overhandigd aan minister **-" ™7 verkeer en waterstaat. Ook wordt de steld van een groot gemaal om het water "s IJsselmeer weg te pompen. LONDEN De Ameri kaanse minister van de fensie, Richard Cheney, heeft de Britse premier Margaret Thatcher giste ren gezegd dat Washing ton bereid is zijn troepen jarenlang in Saudi-Arabië te handhaven als dat no dig mocht blijken om Iraakse troepen uit Ku- wayt weg te krijgen. Cheney zei verder dat Was hington inzake de Golfcrisis bewust een langzaam tempo voorstaat en zich verzekert weet van de steun van de meeste regeringen. „Niemand mag de fout maken te ver wachten dat een dergelijke operatie in enkele weken voorbij is", aldus de bewinds man. Minister Tom King gaf aan dat de Britse aanwezig heid in de Golf in de toekomst nog verder kan worden ver sterkt. Ook zei hij dat de Brit se militairen nog lange tijd in de Golfcrisis kunnen blijven als dat nodig mocht zijn, ook als de Golfcrisis voorbij is. Cheney begon in Londen met zijn rondreis langs verscheide ne Europese hoodfsteden om de Golfcrisis te bespreken. De Franse president, Frangois Mitterrand, zei in Parijs nieu we versterkingen naar de Golf te zullen sturen om het mili taire contingent te versterken. Kuwayti's De bijeenkomst van honder den Kuwayti's en hun rege ring-in-ballingschap in het Saudische Jiddah is gisteren geëindigd met een slotverkla ring waarin de Veiligheids raad van de Verenigde Naties in bedekte termen om militai re actie tegen het Iraakse be zettingsleger in Kuwayt wordt gevraagd. Op de bijeenkomst, de eerste in zijn soort sinds de inval van 2 augustus, werden de emirfamilie al-Sabah en de oppositie het na wat geven en nemen eens over hoe Kuwayt er staatkundig na de bevrij ding moet uitzien. Militante geluiden - zoals voor invoe ring van stemrecht voor vrou wen - werden vooral getem perd door het feit dat de bij eenkomst te gast was in con servatief Saudi-Arabië. Niettemin waren zelfs opposi tieleiders onder de indruk van de duidelijke taal waarin kroonprins Saad in zijn ope ningsrede op zaterdag al een schot voor de boeg gaf over de politieke en economische her vormingen die in Kuwayt doorgevoerd zullen worden, niet „als" maar „wanneer" Kuwayt bevrijd zal zijn. De grondwet van 1962 zal hersteld worden en Kuwayt zal een is lamitisch land blijven. Irak heeft de Verenigde Sta ten en hun bondgenoten giste ren weer gewaarschuwd dat Israël en andere „bastioi verraad" bij een eve i aanval zullen worden tigd. In de Iraakse hoe Baghdad werd een para houden die geleid wer< 200 met gasmaskers ge militairen. De gemasker litairen werden gevolge ongeveer 11.000 rekrute het vrijwilligersleger Iraakse, Palestijnse nese vlaggen meedroege „Israëlische troepen schote in wilde weg" JERUZALEM De I sche mensenrechtenorg tie Betselem spreekt de o le verklaring van de re tegen als zouden de Israi troepen vorige week t hebben geschoten op Pi nen. Volgens door Bel opgespoorde ooggetuige dus Trouw, werden week maandag bij rellen Tempelberg 21 Palestijn! het wilde weg" doodgesc op een moment dat er vi Israëlische veiligheidsm geen levensgevaar be Zoals bekend laat de L sche regering geen com van de Verenigde Natii voor een onderzoek nas politie-optreden. Frankr in mindere mate ook hebben kritiek geuit op I raëlische standpunt. heeft de Israëlische re| op het hart gedrukt zich VN-resolutie neer te li Ook in Israël zelf is k De linkse oppositie ondf ding van de Arbeiden wil bij een debat in de K pogen de regering erv overtuigen de onderzoek missie wel toe te laten. Openbare voorzieningen nu ook open voor zwarte Zuidafrikanen JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse regering heeft gisteren de Wet op de Geschei den Openbare Voorzieningen, één van de pijlers van het apartheidsbeleid, afgeschaft. Het ANC heeft de zwarten op geroepen naar musea, biblio theken, parken en zwembaden te gaan om te kijken of daar werkelijk alle Zuidafrikanen welkom zijn. Minister Hernus Kriel van planning en provinciale zaken waarschuwde de conservatieve blanke gemeenteraden dat zij „voor de rechter gesleept kun nen worden als zij 'grappen' uithalen om onder de volle implicaties van de afschaffing van deze wet proberen uit te kohien". Met de uit 1953 stam mende wet op de gescheiden voorzieningen werd in Zuid- Afrika een systeem in het le ven geroepen dat de rassen scheiding in het dagelijks le ven van de wieg tot het graf doorvoerde. Op grond van deze wet waren voorzieningen als openbare toiletten, biosco pen, parken, bibliotheken, zwembaden, stranden en zelfs begraafplaatsen alleen toegan kelijk voor blanken, öf voor kleurlingen, óf voor zwarten. Tientallen gemeenteraden waar de Conservatieve Partij, die een terugkeer naar de tota le apartheid voorstaat, het voor het zeggen heeft, hebben al aangekondigd dat zij de ras senscheiding in stand zullen houden door bijvoorbeeld de toegangsprijzen zo te verhogen dat zij niet op te brengen zijn door zwarten, of door de gele genheden te privatiseren. Een andere manier is het gebruik van de voorzieningen te be perken tot mensen die ge meentebelasting betalen. Amerikaanse prijs voor Nederlands drugsbeleid DEN HAAG Het Ameri kaanse instituut Drugs Policy Foundation in Washington heeft het Nederlandse drugs beleid bekroond met een prijs van 10.000 dollar. De prijs is toegekend aan de Nederlandse regering in de persoon van drs. E.L. Engelsman, hoofd van de hoofdafdeling Alcohol-, Drug- en Tabaksbeleid van WVC. De Amerikanen noe men het Nederlandse beleid „menselijk en doeltreffend" Ook steken zij de loftrompet over het politiebeleid in ons land. Het Nederlandse drugs beleid onmoette aanvankelijk in het buitenland alleen maar schampere opmerkingen. Om dat het resultaat van het Ne derlandse beleid veelal beter bleek dan in landen waarin men een ware oorlog voert te gen niet alleen de drugshandel maar ook de gebruikers, is er geleidelijk aan een kentering gekomen in die minachtende houding. „WE ZIJN NORMALE MENSEN ME EEN HOBBY Alberdingk Thijmstraat te zet ten. Wel sprak hij met hen af dat ze naar andere woonruim te gaan zoeken, de vijf slangen die nu in huis zijn in goed af sluitbare bakken doen, ze goed te verzorgen en de politie eens per week te laten controleren of alles in orde is. Twee van de vier gedaagde slangenhouders waren giste ren komen opdagen om voor de Haagse rechtbankpresident hun belangen te verdedigen. Ze deden dat zonder de steun van een advocaat. Voor de inval op 5 augustus hadden ze nooit klachten uit de buurt gehoord, zo betoog den zij. „Niet over de slangen, niet over stank en ook niet over overlast van de televisie en de geluidsinstallatie, zoals gisteren naar voren werd ge bracht. Eén van hen: „We zijn normale mensen met een hob by". Een aanwezige wijkagent nam het voor de Spoorwijkers op „Ze zijn goedwillend en willen geen last veroorzaken. De overlast is nu zodanig inge damd dat verdere maatregelen niet nodig zijn", aldus de agent. De buurvrouw die als enige van de buurtbewoners naar de rechter was gestapt, is er ech ter nog steeds niet gerust op. Ze heeft geen rustig ogenblik meer gehad. Na de inbeslagne ming van de krioelende massa slangen op 5 augustus vond ze ruim een maand later tijdens het stofzuigen een slang in haar woning. De slangenhou ders ontkenden gisteren dat die slang van hen was ge weest. „Er zijn meer mensen in de wijk die slangen hou den". En bagatelliserend ver volgend: „Bovendien was-ie niet giftig". Wel gaven de reptielenliefheb bers toe dat ze weliswaar af stand hebben gedaan van hun dieren, maar dat er inmiddels weer vijf nieuwe slangen in huis zijn. „We willen een rep tielenboerderij opzetten"* al dus één van hen. „Daarom hadden we toen ook i dieren in huis". De kon ratten en muizen die eve in augustus in de drieki woning van de Alben Thijmstraat weerden aang fen dienden als levende van de slangen. Nu word knaagdiertjes in dierenwi gekocht om ze aan de vijf gen te voeren. De stank last behoort daarmee t( verleden, zo verzekerd) slangenliefhebbers. De 1 naars waren het met de f bankpresident eens dal hebben van veel dieren i huis altijd tot problemen of het nu om honden, k of slangen gaat. „Daar zij huizen niet op gebouwd dus mr. Van Delden. SUSKE EN WISKE DE GOALGETTER DEN HAAG „Zodra er nog één slang ontsnapt, vliegen jullie met slangen en al het huis uit". Rech ter mr. H. van Delden was gisteren tijdens een kort geding onverbiddelijk te gen twee Haagse slangen- bezitters. Voorproefje De Japanse mode-ontwerper Kimijima gaf gis teren in Parijs een voorproefje van zijn lente- en zomermode '91. Zijn model (links) toont bij gelukkig hoge temperatu ren een plastic doorkijkjurkje met schelpen en koraal als deco ratie voor fat soensrakkers. Dior liet één van zijn modellen een mouwloos con- fectiepakje sho wen dat is ge maakt van roze zijde. IK® FOTO'S: AFP/AP De Hagenaars kwamen in au gustus in het nieuws, toen der tig slangen en andere reptielen uit hun huis in Spoorwijk wer den verwijderd. Van Delden wilde gisteren nog niet ingaan op de eis van de benedenbuur vrouw om deze „dierenlief hebbers" uit hun huis aan de

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4