:fo zeer verbaasd over ooneis van 3,5 procent INKT cPower moet jeugd ïergiebewust maken Verbijstering over 'zigeunerbestancT „Fouten van Justitie niet goed te praten" Blokkeren stoep kost Hagenaars gele kaart abinet: meer -andacht voor jdere vrouwen [NENLAND CekLeSowottt DINSDAG 16 OKTOBER 1990 PAGINA 3 HAAG Gehuld in een heus McPower T-shirt heeft minister iessen van economische zaken gisteren het eerste lespakket de schooljeugd over energiebesparing in ontvangst genomen. reeg onder meer een videoband en een computerprogramma McPower zelf, de energiedetective die een hoofdrol speelt in speciaal voor dit onderwijsproject gemaakte kinderserie. De van de 8500 basisscholen in Nederland heeft zich al aangemeld het project. Dit jaar is groep zeven (vijfde klas) als eerste aan >urt. Volgend jaar gaan de kinderen ermee door in groep acht. iroject past in het streven van minister Andriessen om de eco- harder te laten groeien dan het verbruik van energie. Dit be- dat er fors bespaard moet worden. Een vijfde deel van de Je besparing moet komen uit gedragsverandering. Daarmee liet vroeg genoeg worden begonnen, vindt de bewindsman. Hij [stilletjes dat de leerlingen de opgedane kennis gaan overdra- de ouders. Agent kijgt 500 gulden voor werven van collega DORDRECHT Een politieman in Dordrecht krijgt voortaan vijfhonderd gulden beloning als hij een collega van een andere korps weet over t<s halen om over te stappen naar de Dordtse gemeentepolitie. Op die manier hoopt de leiding snel twintig vacatures te vervullen. Eerst waren er plannen om agenten van re giokorpsen in hun vrije tijd te laten werken in de Merwestad. Minister Dales van binnenlandse zaken heeft echter laten weten daar niets voor te voelen. Volgens de korpsleiding duurt het te lang voordat aspiranten het korps kunnen komen versterken. Info-telefoon over medicijnen succes UTRECHT De vorige week gestarte Geneesmiddelen-Info lijn 06-0998877 is een groot suc ces.. Tijdens de openingsuren (tussen 11 en 14 uur) staat de te lefoon roodgloeiend. Gemiddeld worden in die tijd vijftig bellers te woord gestaan. De meeste vragen gaan over bij werkingen van geneesmiddelen en over mogelijke gevaren bij het slikken van verschillende medicijnen, zo heeft de apothe kersorganisatie KNMP, initia tiefnemer van de infolijn, mee gedeeld. De infolijn wordt bij toerbeurt bemand door apothekers in het hele land. Extra eisen aan import runderen DEN HAAG Runderen die vanaf donderdag in Nederland worden geïm porteerd moeten voorzien zijn van een extra gezondheidsverklaring. Het minis terie van landbouw hoopt hiermee een eind te maken aan de import van run deren, uit de voormalige DDR, die zijn besmet met de bloedziekte leukose. Op alle certificaten die de runderen verge zellen moet worden vermeld dat de die ren afkomstig zijn van een veestapel die vrij is van leukose. Met name in Over ijssel zijn de afgelopen weken runderen gevonden die de ziekte bij zich droegen. Dat leidde tot grote bezorgdheid onder veehouders en veterinaire diensten, die bang waren voor een grote uitbraak van de besmettelijke ziekte in Nederland. Milieudefensie wil verpakkingen - wet DEN HAAG Het overleg dat minister Alders van milieube heer voert met bedrijfsleven en maatschappelijke organisaties over het terugdringen van de mi lieuschade door verpakkingen, levert te weinig op. De bewinds man moet zo snel mogelijk begin nen het opstellen van een inte grale verpakkingen-wet, aldus de Vereniging Milieudefensie (VMD). De vereniging overhan digde vanmorgen aan Alders het rapport „Op weg naar een inte grale verpakkingenwet". Volgens de milieuorganisatie is een wet voor verpakkingen onder meer nodig om de nog steeds groeiende afvalberg terug te dringen. CDA wil uitstel tweede Coentunnel DEN HAAG De aanleg van de tweede Coentunnel mag volgens de grootste regeringsfractie het CDA voorlopig worden uitge steld. Vooral nu is gebleken dat de de pas geopende Zeeburger- tunnel rond Amsterdam veel verkeersdruk wegneemt. „Maar uitstel is nog geen afstel", aldus CDA-woordvoerder Van Vlij men. Volgens hem moet onder zocht hoe lang de Zeeburgertun nel het verkeer rond Amsterdam kan blijven ontlasten. Pas na zo'n evaluatie moet worden bezien of de tweede Coentunnel al dan niet moet worden aangelegd. De PvdA is daar nu al tegen, de VVD is voor. Veilingmeester Als commissaris van de koningin ben je van alle markten thuis, zo bewees gisteravond Hans Wiegel. In Leeuwarden hanteerde hij met vaardige hand de hamer tijdens een veiling van renpaarden en dra vers. FOTO: ANP Klacht tegen Anne Frank Stichting afgewezen AMSTERDAM Het open baar ministerie in Amsterdam heeft de strafklacht afgewezen die de Centrumpartij '86 en het Vlaams Blok hadden inge diend tegen de Anne Frank Stichting. De extreem rechtse partijen ageerden met de klacht tegen de tentoonstelling „Eigen volk eerst" waarin door de Anne Frank Stichting een beeld onbehoorlijk grievend te werk Volgens persofficier van justi tie mr. L. de Wit is er geen sprake van belediging, smaad of smaadschrift. „Het gaat om een zakelijke presentatie en weergave van de feiten. De opstellers van de tentoonstelling zijn volgens het openbaar ministerie niet De expositie, die speciaal aan dacht besteedt aan het Front National, het Vlaams Blok, de Nederlandse Centrumdemo craten en de Duitse Republi- kaner, wordt verlengd tot be gin februari '91. De tentoon stelling was oorspronkelijk ge pland tot half november. CRI ONTKENT BESTAAN VAN REGISTRATIESYSTEEM DEN HAAG Vanuit de politiek, belangenvereni gingen en het Landelijke Bureau voor Rascismebe- strijding (LBR) is onthutst gereageerd op de bewe ring van Leidse onderzoe kers dat er een registratie systeem voor zigeuners bestaat. De Centrale Re cherche Informatiedienst (CRI) ontkent het bestaan van een dergelijk systeem, maar de bewijslast hoopt zich op. „Pure onzin. Uit de lucht ge grepen", reageert een woord voerster van de CRI. „Toen er nog geen bevolkingssysteem was, registreerden we inder daad zigeuners. Maar het kaar- tenbestand is vernietigd toen de Tweede Kamer in '85 be zwaar maakte tegen de regis tratie. Sindsdien kennen we wel een systeem van rondtrek kende criminelen: gewelddadi ge Britse supporters die met de veerboot meekomen, Noord- afrikaanse inbrekers, Zuida- merikaanse tasjesrovers en Oosteuropese inbrekers. En daar kunnen ook zigeuners tussen zitten". Onderzoeker W. Willems van de Rijksuniversiteit Leiden lacht cynisch. De archieven van de diverse ministeries lie gen niet. „Er zijn nooit kamer vragen gesteld en er is dus ook nooit iets vernietigd". Samen met L. Lucassen heeft hij vijf tien strekkende meter aan ar chiefdozen doorgeworsteld over zigeunerbeleid en de ver bijsterende feiten en uitspra ken vastgelegd in het boek „Ongewenste vreemdelingen, buitenlandse zigeuners en de Nederlandse overheid: 1969- 1989". Registratie Uit het naspeuringen van tweetal blijkt dat de ministe ries van binnenlandse zaken en justitie in '85 en '86 samen 20.000 gulden hebben uitgege ven voor „het opzetten van een registratiesysteem voor zi geuners". Een woordvoerder van Binnenlandse Zaken be vestigde gisteren deze uitga ven. De CRI daarentegen zegt dat het geld is gebruikt voor de aanschaf van computers voor de registratie van rond trekkende criminelen. „Ab surd", reageert Willems. „In interne notities van ambtena ren staat letterlijk te lezen dat deze zaak niet in de Kamer te berde moet worden gebracht omdat zij niet valt uit te leg gen aan media en publiek". De interne notities zaten gewoon tussen de archiefstukken waar Willems en Lucassen vrijmoe dig in mochten snuffelen. „Dat is echt uniek. Ik denk niet dat dat ergens ter wereld kan. Maar het getuigt tegelijkertijd van een arrogantie om te den ken dat je alles goed hebt ge daan". De subsidie van 20.000 gulden staat volgens de onderzoekers niet op zichzelf. Uit het anti discriminatiebudget van Justi tie is volgens Willems 50.000 gulden gegeven aan de op- vanggemeenten Berkel-En- schot en Gilze-Rijen. Het geld was bestemd voor projecten anti-discriminatie, maar is ge bruikt voor een registratiesy steem voor zigeuners, aldus de onderzoekers. Wethouder Van Gorp bevestigt dat er in Ber- kel-Enschot nooit een anti-dis criminatie project is geweest, maar weet niets van een regis tratiesysteem voor zigeuners, een woordvoerder van de rijkspolitie evenmin. In strijd Volgens Willems en Lucassen is de CRI echter al in '74 be gonnen met het opzetten van een registratiesysteem. Hoewel registratie van mensen op grond van hun etnische af komst in strijd is met artikel 1 van de grondwet en het Inter nationaal Verdrag Burgerrech ten en Politieke Rechten, wordt volgens de onderzoekers ook nu nog gebruik gemaakt van het bestand. Niet door het eenvoudigweg stempelen van een 'Z' op formulieren, maar door het geraffineerd combi neren van gegevens. Willems: „De CRI heeft een systeem van vingerafdrukken gekop peld aan Oosteuropese namen en aliassen. Als je die gegevens combineert heb je een zigeu nerbestand, waarmee de CRI de zaak onder controle wil houden. Ze zijn gewoon bang voor overlast en zigeunercri- minaliteit". De registratie is een voorbeeld van het- falende overheidsbe leid, dat volgens de onderzoe kers openlijk en actief heeft bijgedragen tot stigmatisering en discriminatie van buiten landse zigeuners. Toen de zi geuners in '78 werden opge vangen werden ze voorgesteld als slachtoffers die met wat be geleiding en extra inspanning geïntregeerd konden worden in de Nederlandse samenle ving. Toen dit bleek te misluk ken werden zij zelf aangewe zen als de veroorzakers van die falende intregatie. Op- vanggemeenten waren de zi geuners liever kwijt en rijk en vroegen aan de rijksoverheid extra geld voor het plaatselijke politiekorps. Willems: „Binnenlandse Za ken heeft toegegeven aan de druk van opvanggemeenten en geeft de politiekorpsen ter plaatse nu jaarlijks honderd- duizend- tot tweehonderddui zend gulden extra. Dat is de helft van het budget voor de integratie van zigeuners! Al leen om ze in de gaten te hou den! Het bevestigt het beeld van al zouden alle zigeuners criminelen zijn". De opdrachtgevers van het on derzoek, het Landelijke Bu reau voor Rascismebestrijding (LBR) en de belangenvereni ging Lau Mazirel, willen dat zigeuners niet langer apart worden behandeld. Het zigeu nerbeleid moet onderdeel zijn van het algemene minderhe denbeleid en geen vraagstuk van de openbare orde. De CRI zou daarom onmiddellijk moeten stoppen met de regis tratie van zigeuners en be staande bestanden vernietigen. MONIQUE VAN DE VEN (Vervolg van de voorpagina) AMSTERDAM Een communicatiestoornis is er volgens de Amsterdamse persrechter Slagter de oorzaak van dat twee van verkrachting verdachte mannen gisteren wegens een vormfout op vrije voeten zijn gesteld. De raadsman van een van de verdachten had bij de rechter- commisaris een verzoek gedaan tot heropening van het gerech telijk vooronderzoek. Op dit verzoek is niet gereageerd waar door de dagvaarding van de twee mannen nietig moest worden verklaard. Volgens persrechter Slagter blijven de oorzaak van de communicatiestoornis duister. „De zaak speelde midden in de zomer, toen de helft van de rechtbank op vakantie was. Ik vind het heel erg dat dit is gebeurd. Het is ook niet goed te praten". Bij de verdachte van de poging tot doodslag speelt een datum- fout een rol. Eind vorige maand ontstond onrust rond de vrijla ting van de moordenaar van de Turkse vakbondsleider N. Kara- man. De 23-jarige A.R. kwam op vrije voeten door een procedu refout bij het Amsterdamse gerechtshof. Een woordvoerder van het ministerie van justitie kondigde toen aan dat de minister en de staatssecretaris van justitie maatregelen zouden nemen om „dit soort incidenten in de toekomst te vermijden". Hiertoe is inmiddels bij de Tweede Kamer een voorstel ingediend dat de mogelijkheid biedt procedure-fouten bij ernstige misdrijven te herstellen. DEN HAAG Automobilisten die hun auto in Den Haag op de stoep of op een invalidenparkeerplaats neerzetten, krijgen volgende week een waarschuwings- kaart. Zo'n kaart is er ook voor winkeliers die hun wa ren op straat zo uitstallen dat de doorgang wordt be lemmerd en voor horeca-exploitanten die hun terras te ver uitbreiden. Ook fietsers en bromfietsers riskeren een waarschuwing. De De gehandicaptenorganisaties, de voetgangersvereniging VBV, de ouderenbonden, de ANIB en Veilig Verkeer Nederland gaan de wegmisbruikers aanspreken op de overlast die ze ver oorzaken door trottoirs en voetpaden te blokkeren. Ze hopen dat automobilisten en winkeliers gaan inzien dat de veiligheid en bewegingsvrijheid van andere weggebruikers in gevaar komt. De actie in Den Haag wordt gevoerd door de Raaa Welzijnsbe vordering Gehandicapten. Vrijwilligers gaan volgende week gele kaarten uitdelen en hopen daarmee mensen er van bewust te maken dat obstakels op de stoep gevaarlijk en hinderlijk zijn. De gele kaart wordt aan auto of fiets gehangen of aan de winke lier overhandigd. S NISTER DALES WIL AMBTENARENO VERLEG OPDELEN d (Van onze sociaal- i iconomische redactie) r HAAG De chris- !i te bond voor over- e spersoneel CFO is il verbaasd over de eis van 3,5 procent in n die de AbvaKabo gis- e heeft genoemd voor en trendvol- 0 Vice-voorzitter An- ld van de CFO meent ;erst de loonstijging in bedrijfsleven moet ien afgewacht. ministerie van binnen- zaken geeft geen com- 3 aar op de looneis en ver- 2i naar de cao-onderhande- lf i die over enkele maan- van start gaan. In een pt-nota over het arbeids- n vaardenbeleid 1991 stelt al AbvaKabo, de grootste marenbond, dat een is van 3,5 procent nood- ijk is om gelijk op te gaan khet bedrijfsleven. Daar- wil de AbvaKabo vpor 100.000 ambtenaren en 10 trendvolgers afspraken n over herverdeling van cgebaseerd op verder gaande arbeidsduurverkorting (adv). Eind november, begin december moeten de leden zich over de nota uitspreken. Minder werken is voor de Ab vaKabo hèt middel om werk loosheid te bestrijden en emancipatie te bevorderen. Arbeidsduurverkorting moet betaald worden uit geld dat bovenop de 3,5 procent komt, meent de AbvaKabo. De bond wil in 1994 de 35-urige werk week hebben bereikt. De con- crete vorm van adv wordt overgelaten aan de onderhan delingen in de verschillende sectoren. De mogelijkheden hiertoe zijn, naast de vierdaag se werkweek, volgens de Ab vaKabo het instellen van de speciaal adv-fonds en een stapsgewijze verkorting van de werkweek. De CFO heeft zich nog niet over een looneis gebo gen. „Dat kunnen we pas doen als we enig zicht hebben op de loonstijging in het bedrijfs leven", aldus Anneveld. „Het verbaast mij daarom dat de AbvaKabo nu al met een per centage naar buiten komt". Moeilijk Het door de AbvaKabo ge noemde percentage komt bijna overeen met de drie procent die de ministers Kok (finan ciën) en De Vries (sociale za ken en werkgelegenheid) aan vaardbaar vinden voor de ge middelde loonstijging in het bedrijfsleven. In tegenstelling tot De Vries, met wie de bon den over de trendvolgers on derhandelen, heeft minister Dales (binnenlandse zaken) zich op de vlakte gehouden. Zij is het aanspreekpunt voor de ambtenarencentrales. Haar opstelling past in de recente afspraken tussen de bonden en Dales om als kabinet niet meer van te voren de loonruimte te bepalen, maar werkelijk vrije onderhandelingen te voeren. Daartoe wil'zij het cao-overleg splitsen in a,cht sectoren, die elk hun eigen (financiële) pro blemen en mogelijkheden heb ben. Dales is er niet tegen als hierdoor de inkomensstijging van ambtenaren op de lange termijn kan gaan verschillen. Er zijn echter wel obstakels. In de Miljoenennota staat: „In het regeerakkoord werd uitgegaan van een gemiddelde ruimte voor arbeidsvoorwaarden in de collectieve sector van onge veer twee procent. Die veron derstelling is inmiddels bijge steld". Waarna Kok aangeeft dat er nu een ruimte is die „overeenkomt met de maxi maal wenselijk geachte loon stijging in het bedrijfsleven". Het geld hiervoor moet wor den gehaald uit efficiëntie- verbeteringen bij het over heidsapparaat. Of deze verbe teringen ook worden gehaald, is vers twee. Een ander probleem zit 'm in de overige arbeidsvoorwaar den die de AbvaKabo gereali seerd wil zien. De grootste ambtenarenbond wil afspra ken maken over herverdeling van arbeid, mogelijk gemaakt door verdergaande arbeids duurverkorting. Tevens wil de bond zich inzetten voor het voorkomen en bestrijden van arbeidsongeschiktheid, het verbeteren van de positie van vrouwen, minderheden en jongeren en ruimere kinderop vang en ouderschapverlof. Dit alles moet volgens de AbvaKa bo niet worden betaald uit de 3,5 procent, maar uit andere bronnen. Ofwel: er moet (veel) meer geld worden gevonden dan de 3,5 procent. Een derde ongewisse factor is dat niet zeker is, dat de gemid delde loonstijging in het bedrijfsleven in 1991 daadwer kelijk rond de drie procent komt te liggen. AIBAAI v i (Vervolg van de voorpagina) HAAG De nota •atjeren in tel' bena dat de toegankelijk- van woningen en de ïomgeving van groot ar ig is voor de zelfstan- huisvesting van ou- sljfe. ei':r wordt gestreefd naar vtbreiding van het aantal fsitaire leerstoelen geria- uitbreiding van de geri- e afdelingen in algeme- ikenhuizen. ren in tel' pleit ook voor ireid wetenschappelijk zoek naar onder meer ,Ltie, voeding, medicaties (jeiligheid in de woning, moet er een integraal chtingsplan komen tot oting van kennis over d ouderdom, sli :t overheidsbeleid is tot hf oe nauwelijks aandacht aned aan de speciale positie, en Ie oudere vrouw. Fasege- :ar|moet er meer aandacht voor deze groep. Aldus ia egeringsstandpunt in de ota 'Toekomstige positie udere vrouwen', deelnota reageert het ka- op de adviezen van de opige Raad voor het Ou- beleid (VRO) en de icipatieraad. De regering groot belang te hechten eide adviezen, omdat een inzicht in de betreffende onontbeerlijk is. Uit de zen blijkt dat oudere Yen de mogelijkheden Jestaande Regelingen on- ende kennen. Ook plei- e VRO en de Emancipa- d voor vergroting van de zeggenschap en maatschappe lijke participatie van oudere vrouwen. Tevreden De Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen (ANBO) is in grote lijnen tevreden over de nota 'Ouderen in tel'. De concrete uitwerking van het beleid blijft volgens de bond echter te veel steken in het ge ven van voorlichting en het doen van onderzoek. De ANBO heeft er vertrouwen in dat een breed samengesteld college van diverse ministers en staatssecretarissen aanzet ten doet voor een gezamenlij ke aanpak van het ouderenbe leid in de komende jaren. Centraal in het commentaar van de ANBO staat de stelling dat maatschappelijkeintegra tie alleen bereikt kan worden als ouderen beschikken over een toereikend inkomen, ge schikte huisvesting, een goede gezondheid en voldoende mo gelijkheden tot participatie. Op zich is het volgens de ANBO verheugend dat er een speciale deelnota over oudere vrouwen is verschenen, maar is het „des te meer teleurstel lend dat de nota voor wat be treft de inkomenspositie van oudere vrouwen weinig te bie den heeft". De stelling van de regering dat door de koppeling van de aow aan het netto-minimumloon kan worden voorzien in de minimum-bestaanskosten be strijdt de ANBO. De koppeling alleen is volgens <^e ouderen bond onvoldoende, omdat de aow na twee kabinetten Lub bers niet meer in een aan vaardbaar bestaansminimum voorziet. (ADVERTENTIE) Het hulpmiddel van de schrijver.... terwijl wij het gebruiken om diens pennevruchten te verveelvoudigen in één of meerdere kleuren, in kleine of grote oplagen, al dan niet geïllustreerd en vormgegeven. [aJJgJT] offsetdrukkerij Valeriusstraat 80 Den Haag Tel. 070-3461120 Zorro tegen hardrijders Een gemotoriseerde 'Zorro' staat langs de snelweg in de buurt van Zwolle. De motor agent wordt door verkeers- groep van de rijkspolitie in Zwolle ingezet tegen notoire hardrijders. Het korps zegt grote successen te boeken met onopvallende surveillan ces, waarbij een motoragent in een zwarte outfit rijdt op een zwart-rood gespoten motor. De agent wordt onder meer in gezet in combinatie met de snelheidscontrole via radar. Veel weggebruikers herkennen de radarwagens, een Volvo of VW Golf, en verminderen hun snelheid. Zodra ze de controle voorbij zijn, geven veel auto mobilisten weer flink gas. Op dat moment gaat de motor agent achter de hardrijders aan en dwingt ze tot stoppen, waarop alsnog een bekeuring volgt. Tot verbazing van de be trapte automobilisten. FOTO: FRANS PAALMAN

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3