„Geen verlengstuk van pastor, wel een soort rechterhand" CeidaeSowcw Katholieke kerk wint aan invloed in Pools leven brieven van lezer kerk wereld Engels verdringt Latijn op de bisschoppensynode mlr Ccidóc Coulant GEESTELIJK LEVEN/OPINIE £e«dóe(3oiiAant DINSDAG 16 OKTOBER 1990 PAC jj Nijmeegse studenten theologie gaan de straat op NIJMEGEN Studenten van de theologische faculteit van de Katholieke Universiteit Nijmegen (KUN) gaan maandag 22 ok tober demonstratief de straat op. „De grens is bereikt", schrijft het studentenberaad aan het College van Bestuur, dat onlangs een hoogleraar Nieuwe Testament weigerde te benoemen. „De faculteit wordt gewoon uitgehold", aldus het beraad, dat wijst op onvervulde vacatures, tijdelijke benoemingen en interim-re gelingen. De druppel die de emmer deed overlopen, is het uitstel van de benoeming van een nieuwe hoogleraar totdat duidelijk is hoe de fusie met de Universiteit voor Theologie en Pastoraat (UTP, Heerlen) eruit komt te zien. „Dat duurt nog wel even", schrijft het beraad. Rantsoenering Lourdeswater opgeheven LOURDES Bezoekers van het Franse bedevaartsoord Lour- des mogen weer net zoveel water mee naar huis nemen als ze nodig denken te hebben. De rector heeft de rantsoenering van het bronwater opgeheven, omdat er de afgelopen weken ge noeg regen is gevallen en het aantal bezoekers iets is afgeno- Een maand geleden bepaalde de rector dat pelgrims nog maar een flesje water uit de bron mochten meenemen. De bron werd nog niet echt met uitdrogen bedreigd, maar kon onmogelijk voldoen aan de grote vraag naar Lourdeswater. Jaarlijks be zoeken ongeveer vijf miljoen mensen het pelgrimsoord in het zuiden van Frankrijk. De kunst begint daar, waar de nabootsing eindigt Oecumenische bank boert goed LEEUWARDEN De Ecu menical Development Coope rative Society (Oecumenische Ontwikkelingsbank) in Leeu warden heeft een goed jaar achter de rug. De kapitaalin- stroom bedroeg bijna f 12 mil joen, hoger dan enig voor gaand jaar. Daarmee nam het belegde kapitaal toe tot 64 miljoen. Dit staat in het pas versche nen jaarverslag van de EDCS. Er werd goedkeuring ver strekt voor kredieten voor 28 projecten tot een totaalbedrag van 13,5 miljoen. De be drijfsresultaten verbeterden zodanig dat over 1989 weer dividend kon worden uitge keerd. Voor een toenemend aantal gemeenschappen, ver spreid over de gehele wereld, blijkt de EDCS een instru ment om zichzelf, ook op het financiële vlak, te bevrijden tot onafhankelijke en zelf standige mensen, aldus een toelichting van vice-voorzitter L. Sweerts van de Nederland se Vereniging tot steun van de Ontwikkelings Coöperatie (NVOC). Deze vereniging mag zich eveneens in een groeiende belangstelling ver heugen: het ledental nam toe tot 2043 (een groei van 10%). Samen belegden zij ruim 10 miljoen in de EDCS. Minder militairen dus ook minder geestelijke verzorgers DEN "HAAG Het aantal geestelijke verzorgers bij de krijgsmacht zal de komende jaren met 37 worden vermin derd. Die vermindering is evenredig aan de personeels reductie bij de krijgsmacht als geheel, die in de periode 1991 tot en met 1995 vijftien pro cent zal bedragen. Nu zijn er 244 plaatsen voor geestelijke verzorgers bij de krijgsmacht. Staatssecretaris Van Voorst tot Voorst van de fensie heeft de zogenaamde zendende instanties van de plannen op de hoogte gesteld. De Chefs van Staven en de hoofden van dienst van de Geestelijke Verzorging moeten de plannen uitwer ken. Er zijn Protestantse, Rooms- Katholieke, Joodse en Huma nistische geestelijke verzor gers. De nu aangekondigde vermindering staat los van het onderzoek om tot een juis te verdeling van geestelijke verzorgers tussen de (kerkge nootschappen te komen. Dat onderzoek is aan het eind van dit jaar afgerond. Het is geba seerd op de voorkeuren van actief dienende militairen, de voorkeuren van mobilisabele militairen en de positie van de (kerk)genootschappen in Nederland. LOSSER In de j pen weken werden er in het aartsbisdom Utrecht twee ontmoetingsdagen gehouden van de bisdom staf en de huishoudsters en gepensioneerde huis houdsters van de pasto res. Doel ervan was het versterken van de onder linge band. De huishoud sters konden er ook met al hun vragen omtrent hun positie bij de bisdom staf terecht. Één van de initiatiefnemers van deze ontmoetingsdagen is Diny Veltmaat (48), huishoud ster op de pastorie van de Ma ria Geboorte-kerk in het Twentse Losser. Ze heeft een arbeidscontract van veertig uur, maar ze staat dag en nacht klaar. Door de week en in het weekend, wanneer ze ook nog als koster het nodige werk in de kerk verricht. Maar dat hoort erbij, vindt ze. Wordt pastor Jacobs 's nachts uit bed gebeld, dan is ook zij paraat. Terwijl hij zich aan het aankleden is, zet zij dan snel even de auto uit de garage. De boodschappen in Losser doet ze vaak met een gevoel dat ze niet te lang mag praten, want er is niemand thuis die de telefoon opvangt of in de pastorie open kan doen. Sinds een paar jaar heeft pas tor H. Jacobs een semafoon om bereikbaar te zijn. „Als hij die niet bij zich heeft, dan zet ik in noodgevallen de klok ken van de kerk aan. Dan belt hij naar huis. Je moet daar geen spel van maken, hoor. Maar dat werkt prima. Nog beter dan de semafoon. Want als ze de klokken horen luiden, vragen de mensen hem of hij niet in de kerk moet zijn. En dan weet hij dat hij naar huis moet bellen." En als pastor Jacobs 's avonds naar een vergadering is, is zij bereikbaar. „Dan lees ik veel. Streekromans, daar hou ik erg van." Verhalen Als oudste dochter uit een goed katholiek gezin van vijf tien kinderen uit Raalte rolde Diny Veltmaat al op haar ne gentiende jaar in het vak. Losser is haar -derde pastorie en ze heeft het er prima naar haar zin. Voor veel parochia nen is ze een aanspreekpunt, een luisterend oor, voor wie ze altijd klaar staat. Ze voelt zich er helemaal bij horen. Want als de parochianen pas tor Jacobs uitnodigen voor een gezellige avond of een bruiloft, gaan ze er van uit dat Diny Veltmaat dan ook meekomt. Een blijk van waardering, vindt ze. „Mensen komen soms met verhalen bij me die ze nog niet eens aan de pastor zullen vertellen. Ze vertellen het me in de hoop dat ik het toch maar vooral aan de pastor zal vertellen, als hij er niet is. Dat gebeurt ook bijna altijd. Je bent een schakel tussen men sen in nood, die aan de deur komen en de pastor. De hele dag kan ik hem daar over vertellen. Ik vind het heel verrijkend om te luisteren naar hun verhalen. Ze vertel len je uitvoerig over de ziek tes, de noden en de proble men. Mensen waarderen dat ook erg. Soms zegt iemand naderhand wel: 'Fijn dat je dat voor me gedaan hebt, ik ben er een stuk verder mee gekomen'. Het zijn soms klei ne dingen die grote gevolgen hebben voor een mens." Dat vergoedt veel voor Diny Veltmaat. Ook het niet ge trouwd zijn en geen kinderen hebben. „Ik heb vroeger wel het idee gehad om te gaan trouwen. Maar naargelang je langer op de pastorie bent, slijt dat. Al ben ik niet met de pastor getrouwd, je bent toch Lij elkaar. Ik heb nooit het gevoel gehad dat je er in het leven alleen voor stond. Ik denk dat ik zo meer kan bete kenen voor mensen in nood dan wanneer ik getrouwd zou zijn." Veranderingen Als vertegenwoordigster van de jongere generatie huis houdsters met een goed con tact met de bisdomstaf is ze ook een vertrouwensfiguur voor haar collega huishoud sters elders in het bisdom. Die benaderen haar vaak met al lerlei praktische problemen: belastingen, het pensioen fonds, hoe het nu verder moet na het overlijden van hun pastoor. En soms storten ze ook wel eens hun hart bij Diny Veltmaat uit over de veranderingen in hun werk. „Van collega's hoor ik regel matig dat het niet gemakke lijk is als vrijwilligers, pasto rale werkers en werksters ac tiviteiten van hen overne men, zoals de communie brengen bij mensen aan huis, zieken bezoeken, of de echt genoten naar het ziekenhuis brengen voor het bezoekuur. Zo heb ik ook wel eens van de werkgroep ziekenbezoek op mijn kop gekregen. Her eh der komen er in de parochies parochiesecretariaten. Dat is een goeie zaak als er geen huisgenote van de pastor is. Maar ik moet er niet aan den ken als er hier iemand zou zitten die dat werk van me zou overnemen." Vroeger waren de huishoud sters in dienst van de pastoor, maar sinds een jaar of tien wordt er een arbeidscontract afgesloten met het kerkbe stuur. Diny Veltmaat heeft een vast salaris dat rond het minumumloon ligt, maar waar de huur en de kosten voor het huishouden niet meer af moeten. „Ik kan er goed van rondkomen. Een ei gen auto, goed op vakantie gaan en ik kan er zelfs van sparen." Vindt ze het nodig dat er een beroepsvereniging of een vak bond van huishoudsters komt? „Wij zijn natuurlijk een uitstervend ras. Er komen minder priesters, de pastorale werkers zijn meestal ge trouwd en financiëel is het nogal kostbaar voor een paro chie om een huishoudster te betalen. Maar daar maak ik me niet meer druk om. Een vakbond hoeft voor mij niet. Een goed direkt contact met het bisdom is gemakkelijker. Als wij maar het gevoel heb ben dat het bisdom achter ons staat is dat voldoende. THEO KRABBE VATICAANSTAD Engels was de meest gebruikte taal in de 213 toespraken van deelne mers aan de bisschoppensyno de over de vorming van pries ters. 59 bisschoppen, onder wie kardinaal Simonis, richt ten zich in deze taal tot de bis schoppen. Ondanks een pause lijk vermaan, besloten slechts 51 bisschoppen in het Latijn te spreken. Van de overigen spraken er 40 Frans, 37 Spaans en 27 Italiaans. Het Duits was met slechts 7' spre kers vertegenwoordigd. Dat was mede te wijten aan som mige Duitse kerkleiders, zoals kardinaal Joachim Meisner en bisschop Klaus Hemmerle van Aken, die ervoor kozen hun collega's in het Italiaans'van hun ideeën op de hoogte te stellen. De deelnemers hebben de afgelopen 10 dagen 213 toe spraken van telkens acht mi nuten moeten aanhoren. Vier deelnemers volstonden met een schriftelijke bijdrage en negen uitten zich in het ge heel niet. Volgens een eigen onderzoekje van de leiding van de bisschoppensynode wa ren 13 deelnemers al aanwezig bij het Tweede Vaticaans Con cilie (1962-1965). Voor meer dan de helft van de deelne mers was het de eerste keer dat zij een bisschoppensynode bijwoonden. Nederlandse Hervormde Kerk Beroepen te Bergum D. Kruijt, laatstelijk zendingspredikant te Indonesië, wonende te Kat wijk; te Linschoten P. Mole naar te Zalk en Veecaten; te Nijeveen J.F. de Vlieger, kand. te Houten; te Westerhaar J. Quist te Hendrik Ido Ambacht; te Hoofddorp met bijz. op dracht (geestelijk verzorger van verpleeghuis Bornholm) B. Soepboer pred. voor bijz. werkz. te Amstelveen-Buiten- veldert (ziekenhuispred.), die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen naar 's-Graven- zande H.E.J. van der Laan te Kolderveen-Dinxterveen. Be roepen te Maassluis W. Huis man te Enschede; te Sexbie- rum-Pietersbierum J. Rie- mersma te Nijbroek; te Wage- ningen G. Wassinkmaat te Oene. Gereformeerde Kerken Beroepen te Oudewater (part time) drs. W. Loosman en mw.drs. J. Bolhuis te Wom- mels. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Apeldoorn-Zuid B. Oosterbroek. 1.1 pred. te Brazilië, wonende te Baarrv brugge. Gereformeerde Kerken vrij gemaakt Aangenomen naar Enschede- Oost dr. P.H.R. van Houwelin- gen te Ommen. WARSCHAU Om de nieuwe meubelzaak in de Warschause buitenwijk Ursynow te bereiken moet je de Jezusstraat ne men en bij de Christus de Koningstraat links af slaan. Kun je het dan nog niet vinden, vraag het dan aan de politieman in de Priester Jerzy Popie- luszkostraat. De socialistische straatnamen in Warschau worden ge schrapt en de Poolse rooms- katholieke kerk draagt nieu we aan. Veel Polen die onder het communisme de gods dienst voornamelijk omarm den bij wijze van politiek-pa- triottisch gebaar, vinden ech ter dat de kerk te snel aan in vloed wint in het dagelijks le ven. De kerk heeft met succes actie gevoerd voor een anti- abortuswetgeving, heeft echt scheidingen moeilijker ge maakt, protesteert tegen de inslag van de door de staat ge controleerde televisie, krijgt voet aan de grond in staats scholen en heeft bij veel poli tici een gewillig oor gevon den. De kerkleiders en meer actie ve gelovigen (90 van de Po len zou katholiek zijn) verwe ren zich en zeggen dat zij op een breed front moeten vech ten. De val van het commu nisme heeft een corrupte en materialistische tendens blootgelegd in de Poolse sa- Godsdienstonderwijs op school niet wettelijk verplicht, moreel bijna wel verplicht. menleving. Er zijn ten minste drie nieuwe Poolse seksblaad- jes en voor de film Porno stonden de bioscoopbezoekers rijen dik. Er is echter niet zozeer; sprake van een geestelijk als wel van een politiek vacuüm. De anti- totalitaire Solidariteitcoalitie valt uiteen en daarvoor in de plaats ontstaat een soort poli tiek pluralisme. De meeste Polen lijken de voorkeur te geven aan een variant van de christelijke democratie, ofwel de liberale politiek van pre- FOTO: AP mier Tadeusz Mazowiecki, of wel de meer nationalistische, militant katholieke stroming die vertegenwoordigd wordt door Solidariteitvooorzitter Lech Walesa. Aangezien bei de mannen zich kandidaat ge steld hebben voor het presi dentschap is het de vraag hoe kerk en staat van elkaar ge scheiden gehouden kunnen worden. Senaat Neem de anti-abortuswet. De Senaat, de Eerste Kamer waarin Walesa-aanhangers de boventoon voeren, heeft een wetsvoorstel ingediend dat voorziet in twee jaar gevange nisstraf voor „het veroorza ken van de dood van een on geboren kind". Abortus is toe gestaan voor slachtoffers van verkrachtingen en in geval van zwangerschappen met een hoog risico. Het voorstel werd met 50 tegen 17 stem men aangenomen en moet nu goedgekeurd worden door de Tweede Kamer, de Sejm. Zo wel Walesa als de paus felici teerde de Senaat. Het is belangrijk hoe het se naatsbesluit tot stand kwam. Bij een aantal van de zittin gen over het voorstel waren priesters aanwezig. Toen som mige politici voorstelden dat een ant-abortuswetgeving vergezeld zou moeten gaan van seksuele voorlichting op school, ging de kerk daar te genin. De Senaat gaf toe. Echtscheiding is een gecom pliceerde aangelegenheid ge worden. Voorheen werden echtscheidingsaan vragen doorverwezen naar de fami lie-afdeling van plaatselijke gerechtshoven. Vanaf deze maand mogen alleen de regio nale gerechtshoven nog echt scheidingen behandelen. Aan gezien er in heel Polen slechts 49 regionale gerechtshoven zijn, die tot overmaat van ramp een enorme achterstand hebben, zal de wachttijd voor een echtscheiding ten minste twee jaar worden. Deze stap is ook ingegeven door de kerk. De Mazowiecki-regering, die overeind gebleven is door de passieve steun van de niet- kerkelijke linkervleugel, heeft daarom geprobeerd staat-kerkgevechten te omzei len. Godsdienstonderwijs is ingevoerd via een achterdeur tje in de vorm van een edict, uitgevaardigd tijdens het zo merreces. De godsdienstle zijn vrijwillig maar er wordt sterke druk uitgeoefend ze bij te wonen. Mazowiecki's adviseurs er kennen dat er, als de rol van de katholieke kerk nog groter wordt, een goede balans ge vonden moet worden tussen religieuze verlichting en reli gieuze tolerantie. Maar zij zeggen het rustig. In het hui dige bittere politieke klimaat is militant katholicisme een middel om stemmen te wer ven. Tijdens een bijeenkomst in de Warschause staalfabrie ken deze week werd Walesa gevraagd wat hij vond van de „vuilspuiterij op televisie". Walesa zei dat hij de goede Poolse katholieke waarden op het scherm zou brengen. Een warm applaus werd zijn deel. ROGER BO YES (c) The Times Overheidsbanen onder dri De afslankingsoperatie uit de vorige kabinetsperiode niet geheel afgerond, maar het kabinet beschouwt dat stuk als afgesloten, aldus vrijwel letterlijk een tekst Miljoenennota 1991. Terwijl de algemene beschouw W over diezelfde Miljoenennota koud achter de rug kwam het bericht dat bij de rijksoverheid duizenden op de tocht staan. Het lijkt een krasse tegenspraak, ma is het niet. De drastische inkrimping van het overheid ,r raat wordt in de Miljoenennota wel degelijk aangeko a zij het onder een onschuldig ogend kopje 'efficiency-ko 1 Het vorige kabinet van CDA en VVD sprak nog rondt van 'afslanking' en formuleerde bij zijn aantreden het te voornemen 20.000 ambtenaren de laan uit te sturen Het kabinet dat daar aan vooraf ging ook Cl VVD, ook Lubbers had met een zogenaamde 2%-op reeds 6.000 overheidsbanen laten sneuvelen. Lubt slaagde er echter niet in de gewenste verdere afslank realiseren. Integendeel. Voor elke ambtenaar die er voordeur uitging, leken er twee door de achterdeur na; nen te komen. De afslankingsoperatie werd afgeblazei bleek dat de gehanteerde kaasschaafmethode slechts tot massaal heen-en-weergedraaf van ambtenaren, ui krachten en externe adviseurs. De kaasschaaf, die vai ambtelijke afdeling een bezuinigingsplakje van dezelfd te afsneed, is in de lade gelegd. Onder leiding van Li (III) zelve is daarvoor in de plaats een begin gemaakt operatie 'grote efficiency'. De werktitel van het project wekt de suggestie als rijksoverheid met minder mensen en minder geld in komst dezelfde arbeidsprestatie willen leveren als tot d Het is verleidelijk doch uitgesproken goedkoop om te dat dit, gezien de reputatie van het vaderlandse ambtei dom, simpel mogelijk moet zijn. Dat is het echter niet, natuurlijk behoorlijk wat overbodige ambtenarij. De krijgsmacht viel, evenals politie en belastingdienl voor kort buiten de ambtelijke afslankingsmanoeuvre ligt nu anders. Minister Ter Beek zal fors het mes zet alle onderdelen van de krijgsmacht. Zijn kabinetsco hebben allemaal hun eigen huiswerk meegekregen kader van de actie 'grote efficiency'. De opdracht luii departement handen en voeten te geven aan het strev met een aanzienlijk kleiner overheidsapparaat die basi te verrichten, waarvoor werkelijk een centrale overhei spreekbaar en aansprakelijk is en moet zijn. ZOLANG de afslanking van de diverse ministeries gaat met een verantwoord sociaal beleid is er weinig o dingen. De reorganisatie moet echter niet worden vei onder het misleidende motto van efficiencyvergrotinj verkleind overheidsapparaat zal domweg minder tot brengen en minder service leveren. Dat is niet ram want het kan best, maar het is onjuist te beweren dat het oude blijft. EEN tweede kanttekening betreft de ingeboekte fin; opbrengst van de operatie. Aangezien de bewindsliede de ambtelijke natuur haar loop willen laten, zullen ge gen ontslagen onvermijdelijk zijn, hoewel de bonden dels al een krachtig verzet organiseren, óezien de k\ van de wachtgeldregeling moet het financiële ren< van ontslagen niet hoog worden ingeschat. Het aantal gelders zal vermoedelijk echter relatief hoog worden het natuurlijk verloop kon wel eens fors tegenvalle wordt binnenkort namelijk dringen op de arbeidsmarl hooggekwalificeerden, met al die voormalige KL1V Philips-medewerkers in aantocht. Het kon daarom w een zeer slecht moment zijn om zoveel banen bij de ov te schrappen. Whiplash Brieven graag kort jn duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezont stukken te bekorten. lijk opgelopen accelerati verder door het leven Maar men mag beslist n neraliseren door de pal maar op één hoop te goi zielig te gaan doen. Iedei is immers uniek. Zeer t rijk is wel, dat men zo sn gelijk een nekkraag aar en deze ten minste twee den draagt. Verkeerssli fers die een whiplash I ondergaan, dienen ei van geval tot geval te onderzocht door een tea superspecialisten, dat er niet is. Met de meest g ceerde apparatuur kan dan nagenoeg alle letsel i ren. Ook deze apparatuu niet of zeer beperkt in 1 land. Artsen dienen v ons een speciale letsels opleiding te krijgen. Ook ren zij betere medische r tages op papier te leren die juridisch bruikbaai Dan v^eet een verkeerssli fer tenminste wat hij he kan hij de juiste behan en opvang krijgen (eisen weet hij dan wat hij kar of laten. Het secretariai de SBV is te bereiken via bus 87896, 2508 DG Den H. M. du Chatenier, DEN HAAG In de krant van maandag 8 ok tober publiceerde medisch me dewerker Jan Paalman een ar tikel onder de kop: Whiplash, eigenaardig soort nekletsel. Aangezien onze Stichting Be scherming Verkeersslachtoffers (SBV) al van 1970 af verkeers slachtoffers met onder meer nek- en hoofdklachten verwijst naar artsen die zich hierin heb ben gespecialiseerd, willen wij daarop aanvullend reageren. Met een whiplash wordt een soort ongeval aangeduid. Het is dus ons inziens onjuist whi plash als een diagnose te be schouwen. Genoemd woord is slechts een verzamelwoord voor voor al dan niet letsel, dat men door onder meer een aan rijding van achteren kan oplo pen. Niet alle gevallen van whiplash geven blijvend letsel of klachten. Daarom is het al- dijd dringend gewenst, dat pa tiënten direct zo volledig en zo goed mogelijk door met het fe nomeen whiplash bekende art sen worden onderzocht. Men weet dan tenminste of men al dan niet organisch letsel heeft opgelopen. Het is niet in een 'gouden regel' aan te geven hoe een slachtoffer met een derge- Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon- 071 - 122 244 Postadres: postbus 11, 2300 AA Leiden. Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 u. 1 Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za van 14.00 tot 15.00 Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling- Bij betaling per accept-girok per maand f. 24,85 per maand f. per kwartaal f. 74,10 per kwartaal f. per jaar 284,50 per jaar 2£ Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 -122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswi 070 - 3902 702. Bankiers AMRO BANK NV 473 &75 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2