r «Kabinet blijft bij koppeling aow en lonen Peahle t Ambtenaren verplicht naar andere baan Herfstvakantie Brilmii heeft nu een wereldnaam: 3 4 5 Wöltgens eist maatregelen tegen vrijlating verdachten istitie wil is-kliniek Leiden FEESTAANBIEDING Twee brillen halen, één betalen. Nederlandse trucks vast in Spanje en Oostenrijk Bevolking dit jaar al naar 15 miljoen Aftrek lijfrente verder aan banden VANDAAG 11 12 14 Dagen Gratis Ceidóe SouAO/nt foicL&e (Bowiwnt Dinsdag 16 oktober 1990 82ste jaargang no. 24855 HET WEER Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071-122 244, fax 071-134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas,' Chef-redacteur G.J. Onvlee. Onder invloed van een oce aandepressie is er morgen meer bewolking, maar de kans op wat regen is klein. De zon laat zich ook af en toe zien. Hoewel de warme lucht uit onze omgeving is verdwenen, voert het lagedrukgebied toch nog vrij zachte lucht naar ons toe en de middagtemperatuur Losse nummers f. 1,35 I looP' °P tot een Sraad of 19 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND eren-gevecht op aat in Wassenaar jENAAR Een inwoner van Leiden e zich vannacht op het politiebureau fassenaar met het opmerkelijke verhaal ternauwernood een aanrijding had te voorkomen met twee vechtende op de Papeweg. De politie spoedde n aar de aangewezen plek en signaleerde twee stieren die een meningsver- i uitvochten midden op de weg, en dan in rel op het onverlichte gedeelte. De weg onmiddellijk afgezet. De eigenaar van iren kon worden opgetrommeld en die e beesten na enige tijd weer de wei in "ren. Vermoedelijk, aldus de politie, heb- iverlaten een grap willen uithalen door ik open te zetten. 'Model-apk' In tijden van dure benzine moet je als oliemaatschappij ook proberen positief op te vallen. BP doet dat onder meer met een Build-a-car-competitie voor scholen. Tijdens de finale in de Zuidengelse legerplaats Bordon wordt de beste wagen in de categorie 'planning en presentatie' van alle kanten gekeurd door militaire technici. Bouwer Russel Green (16) mag blijven zitten. FOTO: AP (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Hirsch Ballin van jus titie moet opheldering geven over de vrijlating van drie verdachten, gisteren in Amsterdam. Dat heeft PvdA-fractieleider Wöltgens vandaag geëist in de Tweede Kamer. Justitie moest de drie verdachten laten gaan wegens een vormfout. Het gaat om één ver dachte van een poging tot doodslag en twee mannen die worden verdacht van verkrach ting. Het is mogelijk dat de drie verdachten la ter weer worden aangehouden. Maar Justitie vreest dat zij in de tussentijd zullen vluchten. Voor de PvdA is het onaanvaardbaar dat voor de zoveelste keer vermeende criminelen we gens een procedurefout moeten worden vrijge laten. Wöltgens heeft de strijd aangebonden met de ingewikkelde regelgeving voor het in voorlopige hechtenis houden van verdachten. Vorige week liet Wöltgens zich hierover tijdens de algemene politieke beschouwingen al in scherpe bewoordingen uit. Pagina 3: „Fouten Justitie zijn niet goed te praten" )EN HAAG De re uring streeft de ko rtende jaren naar het rjehoud van een wel- ■aartsvaste aow door n ien blijvende koppe- ing aan het netto-mi- ïimumloon. Dit staat in e vanmiddag versche uren nota 'Ouderen in Pel', ook wel aangeduid ls het actieprogramma a uderenbeleid 1990- 994. )e aow is voor de 65-plus- ers in ons land de belang- ijkste inkomensbron. De oopkrachtontwikkeling ran de aow is in de periode 983-1988 achtergebleven bij die van de modale werknemer. Via de netto koppeling van de aow aan het minimumloon en de verhoging van het mini mumloon per 1 januari dit jaar is de relatie met de welvaartsontwikkeling hersteld. Overigens houdt de rege ring nog wel een slag om de arm. De welvaartsvaste aow komt namelijk in ge vaar wanneer de lonen in het bedrijfsleven te veel stijgen of wanneer te veel mensen een beroep doen op sociale voorzieningen. De nota gaat .oöJ/ i'-V^L huisvesting, gezondheids zorg, arbeid en onderwijs voor oikderen. Zo wil het kabinet op het gebied van huisvesting experimenten stimuleren, waarin oude renhuisvesting en dienst en zorgverlening zijn ge koppeld. Wat betreft de ge zondheidszorg wil de over heid bevorderen dat de werkers in de gezondheids zorg meer specifieke ken nis krijgen over behande ling, zorg en preventie van ziekten bij ouderen. De nota heeft als centrale doelstelling' de maatschap pelijke integratie van de 55-plussers in ons land. In vorige nota's lag de nadruk meer op de zorg voor oude- Pagina 3: Kabinet: meer aandacht voor oudere vrouwen )EN In Leiden of omgeving komt tbs-kliniek die plaats bieden aan tachtig iners. Dit staat in de Huisvesting justitië- :nsten' van de minis- Alders (VROM) en h Ballin (justitie), die aag naar de Tweede ;r is gestuurd. De :k moet in 1994 in lik worden genomen, cabinet heeft in totaal een miljard gulden uitge- en voor betere huisves- fan rechtbanken, politie- us en justitiële inrichtin- zoals gevangenissen en inieken. Tot 1998 staan na 200 projecten op sta bij de rechterlijke zijn de problemen met uisvesting vrij nijpend, pantal medewerkers is ge- T(l van 3000 in 1970 tot dit jaar. In 1998, als de re- lisatie is voltooid, zijn dat gb'n 8800. De huisvesting dan ook drastisch uitge- o\ worden. De plannen rt nieuwe huisvesting voor Politiekorpsen zijn minder et eet, omdat nog niet hele- n duidelijk is hoe de korp- ater na de samenvoeging ei rijks- en gemeentepolitie es uit gaan zien. e justitiële diensten krij- II ie vervanging en nieuw- van jeugdinrichtingen itbreiding van de tbs-in- ngen in eerste instantie ang boven nieuwe ge- missen. Zo komt er naast ieuwe tbs-kliniek in Lei- nder meer ook een rijks- iting voor zestig jongeren Ulbij Rotterdam. |kije wil politieke ngenen ophangen «ARA De Turkse mi- r van staat, Mehmet Ke- ■r, heeft gisteren voor opschudding gezorgd Je onverwachte medede- dat de regering alsnog 175 ieke gevangenen gaat op en. Tijdens een tournee Ie minister: „De regering besloten de doodvonnis voor leden van verboden as ten uitvoer te ADVERTENTIE OPTICIENS Tegen inlevering van deze bon! (Geldig t/m 9 februari 1991) De gratis tweede bril is bestemd In de gratis bril gaan normale, voor dezelfde persoon die ook de blanke glazen in dezelfde sterkte eerste (betaalde) bril gaat dragen Het montuur van de bril die u wel betaalt, mag niet goedkoper zijn dan f 100,- Het montuur van de gratis bril als in de eerste (betaalde) bril. Wilt u meer (variabel, ontspiegeld, anti-kras,kleur, enz.)dan geldt een toeslag. 1 Geen andere kortingen te zelfder komt uit de kollektie monturen tijd. met het rode driehoekje Op beide brillen 1 jaar garantie: Leiden, Haarlemmerstraat 107 (t.o. C&A) Alphen a/d Rijn, van Mandersloostraat 9 (t.o. C&A) sj ADVERTENTIE (ADVERTENTIE) AUTOVERHUUR F.PRAMGIEK8 Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p. dag. HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 Verspreiding aids: meer tbc-sterfte GENÈVE Met de ziekte aids neemt over de hele we reld ook de verspreiding van tuberculose toe. Volgens een rapport van de Wereldgezond heidsorganisatie WHO sterven nu jaarlijks drie miljoen men sen aan de longziekte. Dat aantal zal de komende jaren enorm toenemen, vooral in Afrika, Latijns-Amerika en Zuidoost-Azie. Van de acht miljoen mensen die momen teel drager zijn van het aidsvi- rus - 15 tot 20 miljoen aan het eind van deze eeuw - is onge veer de helft tegelijkertijd met tbc besmet, schat de WHO. De ziekte, die via de luchtwegen wordt verspreid, zorgt voor toenemende belasting van de gezondheidszorg in Afrika en Zuidoost-Azië. En dat terwijl tbc met betrekkelijk goedkope middelen in 98 procent van de gevallen genezen kan worden. DEN HAAG Enige tientallen Nederlandse vrachtwagens zijn het slachtoffer geworden van blokkade-acties van vrachtwagenchauffeurs in Spanje en Oostenrijk. Vol gens de organisatie NOB- wegtransport zitten er vrachtwagens vast aan grensovergangen tussen Frankrijk en Spanje, in het Spaanse binnenland en op de Brennerpas in Oostenrijk. NOB Wegtransport heeft de vervoerscommissaris van de EG, Van Miert, gevraagd stap pen te ondernemen tegen de stakings- en stiptheidsacties in Spanje, Italië en Oostenrijk. In Spanje lopen de irritaties bij de gedupeerde chauffeurs zo hoog op dat de Spaanse politie kleine vechtpartijtjes moet voorkomen, aldus een woord voerster van NOB-wegtrans- port. De blokkade-acties wor den daar uitgevoerd door de Spaanse bond van kleine eigen vervoerders. De bond protes teert tegen de hoge brandstof prijzen als gevolg van de Golf crisis. De vervoerders willen de tarieven verhogen, maar hebben tot dusver geen toe stemming gekregen van de Spaanse regering. Aanvanke lijk zou de actie afgelopen zon dag worden beëindigd. Omdat er nog steeds geen overeen stemming is bereikt, hebben de Spaanse chauffeurs beslo ten hun actie voor onbepaalde tijd voort te zetten. Italiaanse douanekantoren met Oostenrijk zijn gisteravond om twaalf uur voor vrachtverkeer gesloten omdat de hoeveelheid Oostenrijkse vergunningen voor Italiaanse vrachtvervoer ders op is en er pas op 20 okto ber nieuwe vergunningen ko men. Voorts houdt de Italiaan se douane ook stiptheidsacties. Volgens NOB-wegtransport zijn daar zeker Nederlandse chauffeurs bij betrokken, aan gezien dinsdag een dag is waarop vanuit Nederland ver trokken chauffeurs Italië be reiken. VOORBURG De bevolking van ons land is in de eerste helft van 1990 met 51.000 mensen toege nomen. Dat is 14.000 meer dan in dezelfde periode van vorig jaar. Sinds 1980 is een zo ster ke stijging (plus 0,59 pro cent) niet meer voorge komen, aldus het Cen traal Bureau voor de Sta tistiek (CBS). Het is zeker niet uitgeslo ten dat nog dit jaar de 15 miljoenste inwoner wordt bereikt; op 1 juli waren het er 14,943 mil joen. Oorzaken van de snellere bevolkingsgroei zijn de immigratie, die hoger is dan verwacht. Daarnaast stijgt het aan tal geboorten: met 98.000 vijf procent hoger dan in de eerste helft van vorig jaar. Het merendeel van deze toeneming betreft eerste kinderen. Ook het aantal huwelij ken blijft toenemen. In de eerste helft van dit jaar werden 44.000 huwe lijken gesloten, een stij ging van negen procent. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 uur en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122 248 en uw krant wordt nabezorgd. DEN HAAG De aftrekbaar heid van lijfrentepremies voor de inkomstenbelasting wordt beperkt tot 10.000 gulden per belastingplichtige per jaar. Mi nister van financiën Kok en zijn staatssecretaris Van Amelsvoort hebben de Kamer hier gisteravond van op de hoogte gesteld. Om te voorko men dat vóór het ingaan van de nieuwe wet massaal meer jarige contracten worden afge sloten met het huidige maxi mum van ruim 17.000 gulden, is deze mogelijkheid vanaf vandaag al afgegrendeld. Con tracten met een eenmalige storting ter grootte van dit be drag voor het belastingjaar 1990 zijn nog wel toegestaan. Contracten van vóór 16 okto ber blijven, ongeacht het aan tal jaren waarvoor ze zijn afge sloten, buiten schot. De maat regel moet leiden tot een goe de middenweg tussen een mild regime voor het opbouwen van een oude-dagsvoorziening en het oneigenlijk gebruik van aftrekposten om het belastbaar inkomen te drukken. 16 PAGINA'S CFO zeer verbaasd over looneis van 3,5 procent Verlangen naar kind sterker dan vrees voor afwijkingen Scepsis in Sovjetunie over Nobelprijs voor Gorbatsjov Dekker: „Tekort aan technologen blijft toenemen" Rijksmuseum van Oudheden koopt a unieke Romeinse U kop V Verhalen doen: een passie voor enthousiaste mensen Extra lastenverhoging dreigt voor Oegstgeest GEESTELIJK LEVEN/OPINIE BINNENLAND BUITENLAND ECONOMIE LEIDEN/REGIO 9/1 SPORT KUNST/RTV RTV PROGRAMMAS WEER/PUZZEL/MENU REORGANISATIE MINISTERIE VAN ONDERWIJS: ZOETERMEER Amb tenaren van het ministerie van onderwijs en weten schappen zijn in het kader van de afslanking ver plicht een andere baan binnen het departement te accepteren. Ook moeten zij her-, om- en bijschölingscursussen vol gen. Als zij dat niet doen, is het ui terste gevolg dat zij worden ontslagen, zo schrijft secreta ris-generaal drs.M. Meijerink van het ministerie in het reor ganisatieplan, dat vanmorgen officieel is gepresenteerd. In het plan staat niet hoeveel ba nen zullen verdwijnen, wél dat de reorganisatie eind vol gend jaar moet zijn voltooid. In een begeleidende brief zegt minister Ritzen dat hij zich volledig in het rapport kan vinden. „Er zijn nog geen defi nitieve besluiten genomen. We zullen goed naar de personele gevolgen kijken", aldus Rit- Volgens topambtenaar Meije rink zal de afslanking „diep ingrijpen in de personele ver houding van het gehele depar tement". Vooral in het aantal management-functies wordt het mes gezet. „Voor veel me dewerkers zal het een veran dering van baan betekenen", aldus Meijerink. „Forse perso nele bewegingen zijn nodig". Daarbij kan niets aan het toe val worden overgelaten, meent Meijerink. Daarmee doelt hij op natuurlijk verloop en vrijwillig vertrek. Gedwon gen ontslagen zijn niet uit te sluiten. Het ministerie zal in die gevallen gedurende een jaar binnen en buiten het de partement een andere baan zoeken. Verder wordt de In formatiseringsbank in Gronin gen verder geprivatiseerd en de onderwijsinspectie verzelf standigd. Om op de valreep de laatste bladeren, die nu nog in allerlei najaarstinten aan de bomen prijken, te kunnen bewonderen en om daartussen ook nog wat uit te blazen, is ooit de hersftvakantie uitgevonden. Centre Pares en meer van die bungalowparken va ren er al jaren wel bij, net als trbuwens de ver huurders van vakantiehuizen in de Ardennen. Heel wat mensen laten hun krant naar die adressen op sturen om toch vooral op de hoogte te blijven. An deren vinden het veel leuker om bij thuiskomst al die exemplaren van de Leidse Courant in een ruk achter elkaar uit te lezen. Onder het motto: zo heb je niet alleen iets aan je abonnement maar geniet je zelfs tweemaal van je herfstvakantie. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 Naam: Voorl.: Postcode/ Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar I de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071-122 244 (L0) I Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd, I

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1