Extra lastenverhoging dreigt voor Oegstgeest Afvalstoffenheffing in Noordwijkerhout minder fors omhoog Meer diefstallen in Sassenheim en Warme" Alphen weigert i van politieagent in Coupé-polder Minder lozing zware metalen door invoeren vergunningen LEIDEN OMGEVING £«idóc6omcutt DINSDAG 16 OKTOBER 1990 PAipi Congres over milieu en bloembollen LISSE Het tweede Hobaho-jaarcon- gres heeft als thema „Bloembollen en milieu". De bijeenkomst wordt op vrij dag 26 oktober gehouden in het Leeu wenhorst congrescenter in Noordwij kerhout. Het congres is georganiseerd door de Stichting Symbiose, het studie centrum voor strategische beleidsvor ming in de siergewassen. Sprekers zijn: Prof. dr. L. Reijnders, hoogleraar milieukunde, mr. J.P. van Zutphen van het minsterie van land bouw, natuurbeheer en visserij, milieu gedeputeerde J. van der Vlist, N. Laan van het hoofdbestuur van de Koninklij ke Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur en ir. J.S. Knipscheer. Kruisinga opent Poelweyde OEGSTGEEST Oud-staatssecretaris en Eerste Kamerlid Kruisinga zal op vrijdag 26 oktober het opleidingsinstituut Poel weyde openen aan de P. de Hoochlaan in Oegstgeest. Deze centrale opleiding voor ziekenverzorgenden zat tot voor kort aan de Leidse Vestestraat en heette toen nog de Zevensprong. Een voormalig schoolge bouw is gerenoveerd en uitgebreid om plaats te bieden aan het instituut. Poel weyde verzorgt het theoretische gedeelte van de twee en een half jaar durende op leiding tot ziekenverzorgende. Het prakti sche gedeelte van de opleiding wordt ver zorgd door de 11 verpleeghuizen uit de Leidse regio. De opening heeft plaats om 14.30 uur. De heer Kruisinga zal spreken over het thema „Oud kan niet zonder jong". Bouw politiebureau Noordwijk van start NOORD WIJK Met het slaan van de eerste paal £aat maandag 29 oktober de bouw van het nieuwe onderko men van de Noordwijkse politie en brandweer van start. Dit officiële startsein van de werkzaamheden wordt ge geven door burgemeester J.W. van der Sluijs. Als alles volgens plan verloopt slaat Noordwijks eerste burger de paal om vier uur de grond in. Politiebureau en brand- weerkazere worden gebouwd in sportpark Duinwete ring. Van Egmond neemt afscheid van Spinoza RIJNSBURG G. van Egmond, voorzitter van wo ningbouwvereniging Spinoza in Rijnsburg, legt zijn functie neer. Tijdens de algemene ledenvergadering op dinsdag 23 oktober neemt hij afscheid. Van Egmond heeft dan 36 jaar in het bestuur van Spinoza gezeten. Hij was twaalf jaar voorzitter. Zijn opvolger is C. de Mooy. De vergade ring moet deze benoeming nog goedkeuren. SASSENHEIM/WARMOND In Sassenheim is in het eerste half jaar van 1990 meer gestolen dan in ver gelijkbare periodes in de jaren daar voor. Dat blijkt uit de zogeheten Pfeilrapportage jaar van de groep Sassenheim/Warmond van de rijks politie. In het rapport staat dat vooral het aantal eenvoudige diefstallen sterk is toegenomen. Zo werd in de eerste zes maanden van 1990 35 keer gesto len vanuit een bedrijf of school en werd 48 maal aangifte gedaan van winkeldiefstal. Het totaal aantal diefstallen is in de eerste helft van dit jaar (123) al hoger dan het aantal dat in geheel 1989 werd geregi streerd (90). Ook het aantal fietsendiefstallen steeg ten opzichte van het jaar daar-, voor. Werden in de eerste helft van 1989 54 rijwielen gestolen, een jaar later is dit aantal gestegen tot 86. In tegenstelling tot de landelijke ten dens vonden autodiefstallen niet plaats in Sassenheim. Alleen in War mond werd in zes maanden tijd één auto ontvreemd. Aanrijdingen Eveneens een stijgende lijn vertoont het aantal aanrijdingen in Sassen heim en Warmond. In de eerste zes maanden van 1990 werden 219 aan rijdingen geregistreerd in Sassen heim en 44 in Warmond. In het eer ste half jaar van 1989 was 163 om 20 en een half jaaiv om 36. Het aantal gewon door de verkeersongeval^ f?1 veroorzaakt, hield gelijke *e deze ontwikkeling. In de helft van 1988 bedroeg het a wonden 13, een half jaar 1 va dat aantal 22, weer een hal ter 29 en in de periode vai' tot en met juni van dit jaar gewonden. De politie heeft geen vi1 voor de stijging van het aan vallen. De Pfeilrapportagn vanavond besproken in de i( sie algemene bestuurlijke genheden van de gemeente,^ heim. WETHOUDER: ZORGEN OVER TEGENVALLERS OEGSTGEEST „Ik heb zorgen over financiële te genvallers die op ons af komen. In de ladtste ra ming over 1990 zaten die van de Streekmuziek- school nog niet ingecalcu leerd". Dat zei wethouder J. van der Reijden gister avond tijdens een verga dering van de comissie fi nanciën in Oegstgeest. Hij kondigde aan dat de raad moet gaan denken over verhoging van de onroe rend goedbelasting. Hij maakt zich niet zo zeer zorgen over het huidige boek jaar maar vooral over het ko mende. „De zaken moeten op een rij gezet worden, volgens het principe geld, tijd en capa citeit", zo stelde de wethouder die daarna naar de gevolgen wil kijken op middellange ter mijn. Vervolgens kan aan dacht worden geschonken aan de evaluatie van het beleid sprogramma op hoofdpunten dat aan het begin van de raadsperiode 1989-1993 is vast gesteld. „Als wij alles preciezer weten dan kunnen wij beter reageren en misschien is het goed er over na te denken of wij niet eens opnieuw moeten gaan praten over verhoging van onroerend goedbelasting". Belangrijke zaken die de ko mende tijd in Oegstgeest aan de orde komen zijn de ambte lijke huisvesting er wordt onder meer gedacht aan het gebouw waar de Jelgersmakli- niek was gevestigd het af stoten van openluchtbad Poel meer en de uitbouw van het overdekte bad tot recreatiebad alsmede een eventuele ver- plaatsting an de bibliotheek naar het centrum van Oegst geest. Van der Reijden merkte gis teravond op dat ambtelijke huisvesting, zwembad en bi bliotheek in januari volgend jaar aan de orde zullen komen. „Het financiële pad wordt nauwer en daar staat tegen over dat wij in deze raadspei- rode tot besluiten dienen te komen die onmiddellijk geld kosten." Muziekschool Tijdens de rondvraag werd van gedachten gewisseld over het tekort van de Streekmu- ziekschool. Dat Wethouder Van der Reijden: „Dit heb ik nog niet meegemaakt". FOTO: KURT BÖKENKAMP evenveel moet bijpassen, twee ton, als het gehele budget dat men voor 1990 beschikbaar heeft gesteld deed commissie leden om een onderzoek naar de gang van zaken vragen. Van der Reijden: „Dit heb ik nog niet meegemaakt". Eerder liët wethouder T. Kohlbeck zich al ontvallen dat de ge meente overweegt om uit het samenwerkingsverband van de Streekmuziekschool te stap pen. ALPHEN AAN DEN RIJN De gemeente Alphen aan den Rijn is niet van plan om zelf politieagent te gaan spelen in verband met de illegale gif dumpingen in de Coupé-pol der. Dat antwoorden B en W op vragen van het raadslid G. Harmes (Socialistiese Partij). Volgens het college ligt het niet op de weg van de ge meente om het recherchewerk van de landsadvocaat over te nemen. Ook willen B en W niet de namen bekend maken van bedrijven wier chemisch afval in Alphen terecht is ge komen. Het is geenszins zeker dat die bedrijven daaraan schuldig zijn. Uit onderzoek is al meermalen gebleken dat be drijven werden voorgelogen over het op verantwoorde mi lieu-hygiënische wijze sj tigen van hun afval, m mige gevallen belan g, chemisch afval gewocr Coupé-polder. B en W willen verde: V- namen bekend maken transporteurs die afval hebben gestort ,j het Openbaar Minister civielrechtelijk onder gen die bedrijven is top Het uitblijven van gr is lijke stappen zou van n kele invloed zijn op qjs lijkheid om schadeclai dienen. Wel vinden net als de SP dat het uit die claims bini moet worden gebrui het saneren van de vo jz vuilstortplaats. Zwemvierdaagse Noordwijkerhout Op de eerste middag van de Noordwijkerhoutse zwemvierdaagse zijn 101 kinderen het water in gedoken van het zwembad De Schelt om maximaal een kilometer aan „baantjes" te trekken. De opening werd verricht door wethouder C. van der Klaauw. Voor het eerst zijn er dit keer ook twee aparte avonden voor volwas senen die hun vierdaagse vervolgens in het weekeinde kunnen afmaken. Vandaar dat badmeester W. Kikkert nog wel zo'n 70 nieuwe deelnemers verwacht vanavond. Ook in voorgaande jaren trok de vierdaagse in totaal ongeveer 200 zwemmers. FOTO: HENK VAN DEN ENDE Geld voor verplaatsing hinderlijke bedrijven DEN HAAG Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland heb ben zeven miljoen gulden be schikbaar gesteld voor de ver plaatsing van milieuhinderlij- ke bedrijven uit stadsvernieu wingsgebieden. Eén miljoen gulden gaat naar sloop/nieuw bouwprojecten. Lisse krijgt bij voorbeeld 600.000 gulden voor de bouw van seniorenwonin gen aan de Nassaustraat op de plaats van vervallen bedrijfs gebouwen. De verplaatsing van het transportbedrijf van Van der Luyt uit Oegstgeest van de Dorpsstraat naar de Morsebelpolder heeft 365.000 gulden subsidie opgeleverd. Op de plaats van het bedrijf komen woningen. In Hazers- woude is de verplaatsing van een veehoudersbedrijf uit het dorp om de dorpsvernieuwing door te zetten goed voor 300.000 gulden. De gemeente moet overigens zelf nog wel 400.000 gulden bijpassen om de plannen te kunnen uitvoeren. In Katwijk staat tussen de hui zen in de Remisestraat een va- tenschoonmaakbedrijf dat al jaren voor overlast zorgt in de buurt." Nu er een nieuwe plek gevonden is waar het bedrijf zich kan vestigen, kunnen op die plek woningen worden ge bouwd. De provincie heeft daar 300.000 gulden voor over. In Sassenheim wordt eveneens een milieuhinderlijk bédrijf verplaatst ten faveure van wo ningbouw: 280.000 gulden sub sidie. MESTSTOFFEN IN WATER BLIJVEN PROBLEEM LEIDEN De lozing van zware metalen op het op pervlaktewater binnen het hoogheemraadschap Rijnland is sinds 1983 fors verminderd. In sommige gevallen met meer dan vijftig procent. Dat is vol gens Rijnland het gevolg van de per 1 januari 1984 ingevoerde verplichting voor bedrijven om voor een groot aantal stoffen een lozingsvergunning aan te vragen op grond van de Wet Verontreini ging Oppervlaktewateren. Inmiddels hebben 133 van de 140 bedrijven die er voor in aanmerking ko men zo'n vergunning. Vooral de hoeveelheden cad mium, chroom, koper, lood nikkel en zilver zijn vermin derd. Een uitzondering daarop is de hoeveelheid koper. Vol gens het hoogheemraadschap is dat vooral afkomstig van waterleidingen. Het koper komt vooral mee met kalkaf- zetting in de buizen. Een op lossing daarvoor is de invoe ring van waterontharding, maar dat is kostbaar. Dat blijkt uit het evaluatierap port van het Waterkwaliteits beheersplan van het hoog heemraadschap. Dat wordt morgen besproken in de vere nigde vergadering van Rijn land. Een vervolg op het in voeren van de lozingsvergun ning voor de eerdergenoemde metalen is het afgelopen jaar van kracht geworden. Daarbij gaat hét om de registratie van 167 bedrijven, die zich onder andere bezighouden met zeef druk, fotografie, textielverede- ling, tapijtbacking, laboratoria, houtreiniging, deconservering en motorrevisie, evenals zie kenhuizen. Overbemesting Uit het rapport blijkt overi gens ook dat de doelstellingen bij de verbetering van water kwaliteit in lang niet alle ge vallen worden gehaald. Met name de vervuiling met mest stoffen blijkt een groot pro bleem. Vooral de polderplas- sen hebben als gevolg daarvan een zeer matige waterkwali teit. Ook de algengroei blijft daar een groot probleem. Het sterkst te leiden onder overbe mesting hebben de Langeraar- se Plassen, de Zuideinderplas bij Nieuwkoop, een deel van de Reeuwijkse Plassen en de Amstelveense Poel. Andere wateren waar de kwa liteit zorgwekkend is, zijn het grootste deel van de Ringvaart behalve bij de Kaagde Haarlemmer Trekvaart en wa teren waar de grote zuive ringsinstallaties lozen en stads- wateren in Leiden, Haarlem en Gouda. Het hoogheemraadschap noemt in het rapport als een andere oorzaak van vervuiling ook het feit dat beheer en on derhoud van riolering in veel gemeenten te wensen overlaat. Het wegvallen van subsidiere geling heeft als gevolg dat de aanleg daarvan in buitengebie den nog maar in enkele geval len van de grond zal komen. Daarom moet een oplossing gezocht worden om de reste rende drie procent ongezuiver de lozing te saneren. Reinigingsrecht Eerder werd al bekend dat het hoogheemraadschap de uitvoe ring van zuiveringswerken heeft bijgesteld, waardoor de verontreinigingsheffing fors stijgt. Per vervuilingseenheid moet vanaf volgend jaar geen 66 maar 72 gulden worden be taald. Een gezin betaalt drie van dergelijke eenheden en komt dus voor een lastenver hoging van achttien gulden te staan. Uit het evaluatierapport blijkt dat de kosten van nieu we zuiveringsinstallaties hoger uitvallen dan eerder geraamd. Ook zijn er twee installaties bij Reeuwijk en Voorschoten aan het toch al uitvoerige bouw programma toegevoegd. Ge schat wordt dat de investerin gen daardoor de komende viif jaar geen 400,9 maar 490,2 mil joen kost. NOORDWIJKERHOUT De afvalstoffenheffing in Noordwijkerhout stijgt minder dan bij de aanbie ding van de gemeentebe groting werd aangekon digd. In plaats van de voorgestelde 61 gulden bedraagt de verhoging 48 -gulden. De heffing voor 1991 komt daarmee op een totaalbedrag van 162 gulden. Een en ander blijkt uit de ant woorden van het college van burgemeester en wethouders op de vragen die door de raadsleden zijn gesteld tijdens de algemene beschouwingen van 27 september. Tijdens die algemene beschouwingen naar aanleiding van de gemeente begroting 1991 oefenden de ge- meentereaadsleden flinke kri tiek uit op het aangekondigde collegebeleid. Met name de forse lastenverzwaring die voor de Noordwijkerhoutse burgers werd aangekondigd, werd onder vuur genomen door VVD, PvdA en D66 in de Noordwijkerhoutse raad. Met de minder forse verho ging van de afvalstoffenhef fing komt het college de raads leden enigszins tegemoet. B en W zeggen tot deze maatregel te kunnen overgaan in ver band met de invoering van fo renzen- en toeristenbelasting in Noordwijkerhout. Toeristen die in Noordwijkerhout over nachten en mensen met een tweede huis(je) in de gemeente moeten voortaan belasting af dragen. Voor huisjesbezittters wordt gedacht aan een belas ting tussen de 150 en 250 gul den per jaar. Toeristen zullen ongeveer 1 gulden per over nachting moeten gaan betalen. Ten aanzien van de invoering van rioolrecht in Noordwijker hout komt het college van bur gemeester en wethouders de raadsleden niet tegemoet. Met name VVD en PvdA zeiden tijdens de algemene beschou wingen tegen de invoering te zijn, maar volgens burgemees ter en wethouders maken in vesteringen die op korte ter mijn aan het rioolstelsel in de gemeente moeten worden ge daan invoering noodzakelijk. Het bedrag dat betaald moet gaan worden is vooralsnog vastgesteld op 25 gulden per eigendom. Ook de verhoging van de hon denbelasting van 10 gulden per hond gaat door. De VVD wees tijdens de algemene be schouwing dit voorstel van het college af, maar krijgt niet zijn Autokrak" aangehou LEIDERDORP D( "S litie van Leiderdoi u vannacht drie au aangehouden. Het dr'É bezig met auto's die' geparkeerd op het pais rein van de flats aan straat en de Koek ii Een getuige waarscl t politie. Het ging om j van Den Haag en S e van 15, 16 en 23 jaa e diverse auto's was ee r geslagen. Het drietal sloten. Opnieuw a gestolen na inbraak wo ROELOFARENDSVflh Inbrekers hebben giü{ opnieuw toegeslagen woning in de Van i straat in Roelofarelf Via de bekende gaai? methode werd een ra|l( pend. Nadat de dieve tosleuteltjes hadden g kozen ze het hazepadn die bij het huis ston keerd. Bij een anderee in dezelfde straat wet ren jassen, geld, een en een fototoestel Loopbrug blijft voorlopig De loopbrug over de Rijksstraatweg blijft tot er een veilige over- steekoplossing is voor de bewoners van de Wassenaarse wijk Maaldrift. Die toezegging hebben de bezetters van de loopbrug van Rijkswaterstaat gekregen. Maar de Maaldrifters hebben niet zoveel vertrouwen in die toezegging en daarom blijven zij actie voeren tot er werkelijk sprake is van een bevredigende oplos sing. „We zitten nu in de fase van onderhandelen en overleg en is het een kwestie van rustig afwachten wat daar uitkomt. Tot zolang blijft de loopbrug bezet", aldus Jos Leeuwerink, de woordvoerder van de wijkbewoners. Rijkswaterstaat wil de loopbrug weghalen om die te zandstralen en te verven. „Noodzakelijk groot onderhoud", volgens Rijkswa terstaat. De bewoners werden op 9 oktober schriftelijk op de hoogte gesteld van het plan de brug op 15 oktober weg te halen. Maandag werd de directeur van de afdeling Openbare Werken van de gemeente Wassenaar J. van der Berg geïnformeerd door de bewoners van de wijk Maaldrift (100 personen). Door Rijkswa terstaat was Van der Berg tot dan toe niet op de hoogte „Een uiterst merkwaardige gang van zaken. Temeer diep ingrijpt in het leven van de Maaldrifters, die met he len van de buitenwereld dreigen te worden afgesloten" Jos Leeuwerink; „In de gesprekken die we gisteren m< meente en Rijkswaterstaat hebben gevoerd wordt telk iedereen beaamd dat de parallelweg levensgevaarlijk 's avonds. Nu kan die worden verlicht, maar dat nodigt automobilisten alleen maar uit tot nog hogere snelheden len niet een tijdelijke verlichting die in december weer maar een parallelweg die permanent veiliger is dan nu feite is dit toch een tweede Rijksstraatweg geworden. To deze zaken geen duidelijkheid is blijft de loopbrug heeft Rijkswaterstaat toegegeven". De Maaldriftbewoners zijn inmiddels ook indirect in het steld door Rijkswaterstaat zelf. De directeur van de dl Leiden, W. Anemaat, gaf toe dat het informeren van ners niet correct was verlopen. Om er zeker van te zijl de brug inderdaad blijft staan, blijven de bewoners er thermdskannen warme koffie en de walkman op. FOTO: MILAN KC I

Leidse Courant | 1990 | | pagina 12