Verhalen doen: een passie voor enthousiaste mensen „Veel meer vrouwen moeten uitstrijk je laten maken" LANGS OMWEGEN Gemeente Leidschendam legt zestien woonwagenplaatsen aan EN OMGEVING £eidóc@otviant DINSDAG 16 OKTOBER 1990 PAGINA 11 VERTEL UW VERHAAL EN LAAT NAAR U LUISTEREN Je kunt het vinden waar je het zoeken wilt. „Hoe zo?", zult u mij vragen. Wel, het verhaal dat je aan iemand an ders wil vertellen ligt, bij wij ze van spreken, op straat. Net zoals van geld wel wordt be weerd. In alles zit een ver haal. Voor jezelf, maar ook voor anderen, voor toehoor ders die willen luisteren naar het verhaal dat je hun wilt verhalen. Je kunt voor je ei gen en andermans plezier van een mug een olifant maken, maar omkeerbaar is ook mo gelijk, al is het veel curieuzer als je er in slaagt van een oli fant een mug te maken. Daar is een aparte gave voor nodig. Hoe dan ook: kun je bijvoor beeld niet een wereld oproe pen met het vertellen, het voordragen, van een klein, compleet verhaaltje over de Australische aboriginals? Dat zou dan zó kunnen gaan: „In het begin was de aarde plat en kleurloos. Er waren geen bergen, geen rivieren en er was ook geen leven. Toen begon de Droomtijd. De aarde kwam in beweging, doordat reusachtige wezens die onder de aardkorst hadden liggen slapen, op zoek gingen naar water en voedsel. Al gravend en wroetend maakten ze met hun enorme lichamen de ber gen en dalen, de rivieren en ravijnen in het landschap. Het grootste wezen was de Regen boogslang. Die ligt nu te sla pen en wil niet gestoord wor den. Uranium delven op zijn terrein maakt hem wakker en dan wordt hij woedend". „Maar er bestaan nog zo veel meer verhalen over aborigi nals. Ja ja, dat zijn meesters in mondelinge vertellingen. En natuurlijk zijn er de vader of de moeder,die hun kroost voor het slapen gaan in de ge wenste stemming krijgen met een sprookje of zo, over Ko ning Kaskoes Kielewan en Krokeledokus destijds. Maar ook ouderen kunnen graag aan elkaar vertellen en naar een verhaal luisteren. Daar kun je makkelijk een avond leuk mee vullen. Ik ben nu op zoek naar geïnteresseerden wie het aardig lijkt om elkaar één avond in de twee maan den verhalen te vertellen. Korte (5 minuten), of lange (20 minuten), zelfgemaakt, of juist niet; leuk, spannend, ro mantisch, uit allerlei cultu ren". Desirée van Keulen verwacht er heel wat van en ze krijgt het gelijk aan haar zijde, want sinds ze een paar weken gele den met advertentietjes in Volkshuis, het LAK en in de Openbare Bibliotheek haar opwekking deed, zijn er in middels acht gegadigden (on der wie twee heren zowaar) voor haar beoogde vertelclub- je komen opdagen. Leidse Desirée van Keulen (31) is drie dagen in de week secretaresse en verder leeft en werkt ze voor haar voor naamste hobby: verantwoord verhalen vertellen. Dat begon zo'n jaar of 4 geleden. „Ik rea geerde op een kleine adver tentie in een landelijk dagblad om een week lang op de Volkshogeschool in Bergen (N.H.) een cursus verhalen vertellen ,te volgen. Dat was in de zomer. Het was een in tensieve cursus, hard werken, maar wel leuk hoor, van de ochtend tot de avond. Je mocht ook weieens spijbelen en dan ging je in de duinen wandelen. Met een verhaal in je achterhoofd. Het was een willekeurige groep van een man en vrouw of 17 bij el kaar. Er was een cursusleid ster die met ideeën en tips aan kwam: hoe kom je aan verhalen, wat je zelf beleefd hebt. Het konden ook verha len zijn naar aanleiding, bij voorbeeld, van een gek plaat je of schilderij, of een voor werp dat je boeide. Je kunt in de bus of trein gesprekken opvangen en daar maak je dan een verhaal over. Ja, ver halen vertellen is een kunst en een „ambacht". Een mooie kreet hè? Maar het heeft alle maal met jezelf te maken; je kunt er alles aan doen om er een stukje kunst van te ma ken". Over schoenen „U kijkt nu naar uw schoenen zie ik", zag vertelster Van Keulen, „maar waarachtig, daar kunt u ook een verhaal van maken. Iedereen doet dat. Waar je ze gekocht hebt, waarom het Italiaanse moes ten zijn, over de kwaliteit of over de verkoopster met de schoenlepel. In je schoenen zit een verhaal. Als er een gat in uw broekzak zit en daar ver dwijnen steeds aanstekers en sleutels door, dan zit daar een vertelling in. Alles heeft z'n verhaal. Zoals ook daar, op die boekenplank, dat roze nijlpaard met een zwemgordel om. Daar kan ik, na enige voorbereiding en inbeelding, tien minuten over vertellen. Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071-122244. Desirée van Keulen: „Ambachtelijk verhalenvertelster" in woord en beeld. Nee, niet praten, maar vertel len. En als toehoorder van dat verhaal maak je ook kennis met de verteller. Diegeeft dan iets prijs van zichzelf. Daarom leerde die cursus me ook te oefenen, hoe je je li chaam gebruikt met gebaren, met zitten en staan. Je hou ding is belangrijk. Je moet kunnen suggereren, je moet FOTO: WIM VAN NOORT een verhaal vóór je zien. Als je het, zeg maar, over een vlakte hebt, moet je die vlakte zelf in je verbeelding kunnen zien". Het betoog van Van Keulen werkte opwekkend. Het liefst had ik bij een kampvuur langs de evenaar gezeten, on der een deken, en geluisterd naar een verhaal van dr. Paul Julien, die zijn lezerslegioen ooit rillingen bezorgde met zwermen van miljarden sprinkhanen die hele oogsten vernielden en steeds verder dreigden, van de Soedan tot in Egypte. Volgens Desirée is het „de aandacht vragen, je bood schap doen en er dan een punt achter zetten". Dat is het wezen van een goed verteld verhaal, maar het is niet ge makkelijk. O nee. „Het is sub tiel om het in de vingers te krijgen. En durven. Een drempel van vertelangst overwinnen, omdat iedereen naar je luistert. Maar vertel len en luisteren om beurten is ook plezier samen delen". Op cursus had Van Keulen ook een mevrouw die ver dienstelijk cello speelde „en aldus haar verhaal kon onder titelen met muziek". Alles kan bij een verhaal te hulp worden geroepen. Verbaal, muzikaal en theatraal. Dat is wel duidelijk. Eventueel draagt men na de aandacht gevraagd te hebben enkele moppen van Max Tailleur voor, of een sprookje van Godfried Bomans, maar dan zegt Desirée: „Je moet wel met respect met bekende schrijvers omgaan en ze hun karakter laten behouden. Maar het blijft een bezigheid voor enthousiaste mensen. En het is bevredigend voor dege ne die verhaalt, imjners wat is een verteller zonder publiek!" Niets toch zeker. Dan valt er niets te verkopen, en dat kan de bedoeling van vertelgrage lieden niet zijn. Drempel vrees Landelijk wordt al heel wat ondernomen op verhalen ver- halengebied. Maar in Leiden tot op heden nog niet. Daar komt nu echter verandering in, dank zij de geestdrift van vertelster Van Keulen. Voor mij is ze nu een soort Mensje van Keulen die haar zending vrouwmoedig bedrijft en zelfs mannen meesleept in haar vaart en trant. Met Van Keu len de drempel der vrees overschrijden lijkt me alles zins verfrissend en bemoedi gend. Elk jaar is er rond Kerstmis een verhalen-vertelfestival in theater De Balie in Amster dam. Desirée hoe begeer lijk en Frans in naam uitge drukt is daar straks weer bij. „Het wordt het zesde festi val, ditmaal voornamelijk rond het scheppingsverhaal en allerlei verschillende cul turen. Daar valt weer genoeg te leren voor iedereen die met verhalen vertellen de open vakjes in z'n levenspatroon wenst in te vullen". En wat zouden we zeggen van een ge subsidieerde (dus betaalbare) cursus „Hoe vertel ik Rood kapje?" Dat is een cursus die volkshuizen, werk- en andere doelgroepen, onderwijsinstel lingen en desnoods ook parti culieren op de verteltoer kun nen huren via het Informatie centrum Volkscultuur in Utrecht. Het is de wereld van Roodkapje in al zijn mogelijke verschijningsvormen. Huiskamerclub Enfin, laat het duidelijk we zen dat Desirée van Keulen in Leiden iets los maakt op het nog tere terrein der ideale vertelkunst. Acht mensen heeft ze al geboekt voor haar boeiende avonden. „Er kun nen nog een paar bij, hoewel 10 voorlopig wel het maxi mum schijnt, gezien mijn huiskamerruimte thuis. En ie dereen moet op zo'n avond aan bod kunnen komen; luis terend en vertellend. Voorle zen is er niet bij. Er komt geen boek aan te pas; het moet allemaal geestelijk uit de losse pols komen. Het wordt geen praatavondje; het is eerder werken geblazen op niveau. Maar wel een leuke avond met elkaar natuurlijk. Eenmaal in de twee maanden, want er is enige tijd nodig om „iets voor de volgende keer" te zoeken en voor te berei den". In principe start Van Keulen haar huiskamerclub (voorlo pig) op zondagavond 11 no vember. Het lijkt me een kos telijke onderneming: vertel je vertelling, verhaal je verhaal; in woord en beeld. Wie aan deze ervaring een bijdrage wil verlenen belle Desirée van Keulen, 071- 225821. OPKOMST BEVOLKINGSONDERZOEK OPMERKELIJK LAAG LEIDEN „Veel meer vrouwen moeten iedere drie jaar een uitstrijkje la ten maken". Dat zeggen Sandra Wijnands en Hen- ny Vermaas van de Leidse Basisgezondheidsdienst (BaGD). Ze vinden het op merkelijk dat er zo'n lage opkomst is bij het door hen uitgevoerde bevol kingsonderzoek op baar moederhalskanker. Sinds de start ervan vorig jaar april, is bij acht vrouwen in de regio, deze vorm van kanker ondekt. Dat was in een zodanig vroeg sta dium dat genezing nog mogelijk was. Deze week krijgen alle vrou wen in Leiden die in 1955 ge boren zijn een oproep voor het onderzoek. Over een paar we ken later is dat het geval met vrouwen van 1952 en 1955 uit Voorschoten, Oegstgeest, en Alkemade. Zo komt iedere vrouw tussen de vijfendertig en vijfenvijftig jaar in de regio eens in de drie jaar aan de beurt. Sandra Wijnands, coör dinator van het onderzoek en tevens arts, en Henny Ver maas, voorlichtster hopen op een grotere opkomst dan vorig jaar. „Over heel 1989 gaven slechts 32 procent van de vrouwen aan de oproep ge hoor", merken ze spijtig op. De oproep houdt in dat de be trokkene bij haar eigen huis arts een uitstrijkje mpet laten maken. „Doordat wij vorig jaar bij acht vrouwen al in het beginstadium van baarmoe derhalskanker hebben kunnen vaststellen, is de kans op gene zing vrijwel honderd procent", vertelt Wijnands. „De vrou wen zouden zelfs nog in staat kunnen zijn om kinderen te krijgen. Wacht je wachten tot dat ziekte-verschijnselen op treden, dan moet in veel ge vallen de baarmoeder worden verwijderd". Jonge leeftijd Vroegtijdige opsporing om daarmee ziektenkosten te ver minderen, was voor de over heid de reden om vanaf 1 ja nuari 1989 het onderzoek te fi- nanciëren. Voor ziekenfonds patiënten betekent dit dat ze het uitstrijkje, in tegenstelling tot voorheen, niet meer hoe ven te betalen. Drie maanden daarna is de BaGD begonnen met de benadering van vrou wen uit Leiden, Alkemade, Oegstgeest, Voorschoten en Zoeterwoude. Vorig jaar heeft de BaGD een derde deel van de vrouwen geprobeerd te be reiken. Dit jaar loopt de twee de ronde. Eind volgend jaar heeft iedere vrouw een oproep gekregen. Het tweetal betreurt het dat het onderzoek pas bij vijfen dertig jaar begint. Wijnands: „Het liefst zouden wij bij een leeftijd van vijfentwintig jaar al willen beginnen. Deze vorm van kanker blijkt op steeds jongere leeftijd voor te ko „Baarmoederhalskanker kan in het beginstadium bijna volledig worden genezen", vertellen Sandra Wijnands en Henny Vermaas van de Leidse Basisgezondsheidsdienst. FOTO: WIM VAN NOORT men". Als oorzaak wijst zij hiervoor de sterk wisselende seksuele contacten op steeds jongere leeftijd. Ter illustratie haalt zij een onderzoeksresul taat uit Amsterdam en Den Haag aan: „Op twaalfjarige leeftijd heeft al drie procent van de meisjes seksueel con tact gehad". Van de 7300 vrouwen die vo rig jaar zijn benaderd, hebben er 2400 een uitstrijkje laten maken. Indien vrouwen geen gehoor wensten te geven, werd verzocht de reden hier van te vermelden, 1700 van hen deden dat ook. „Verreweg het grootste deel hiervan had een gegronde reden, bijvoor beeld dat hun baarmoeder al was verwijderd of dat ze al on der controle stonden. Bijna 45 procent heeft echter niets van zich laten horen", merkt Ver maas, al bladerend door het jaarverslag, op. Over de beweegredenen kan het tweetal alleen maar gissen Vermaas: „Het is gebleken dat men in de randgemeenten toch eerder geneigd is om mee te doen dan in Leiden. Mis schien is er in de regio meer sociale controle? Misschien is er meer binding met de huis arts? De basisgezondheids dienst komt waarschijnlijk toch wat minder persoonlijk over". Wijnands haakt daar op in: „Ik ben daarom heel be nieuwd naar de resultaten in Leiderdorp. Daar bepalen de huisartsen zelf wanneer zij hun patiënten oproepen". Het bevolkingsonderzoek in Leiderdorp staat nu op het punt om te beginnen. De huis artsen moesten namelijk eerst hun patiëntenadministratie automatiseren. Over een jaar kan dan inderdaad gekeken worden of de bekende, ver trouwde' huisarts inderdaad het opkomstpercentage doet verhogen. „Migranten geven ook heel weinig gehoor. Dit vormt dan ook een reden waarom de op komst in Leiden zo laag is", weet Wijnands. Ook op dit ter rein is volgens Vermaas nog onderzoek nodig. „We kunnen ons afvragen hoe wij het beste deze groep kunnen benaderen. Waarschijnlijk niet door mid del van een folder. Misschien is groepsvoorlichting beter. Of misschien moeten we met huisartsen samen iets opzet ten". MARIETA KROFT LEIDSCHENDAM Als alles meezit zullen binnen een jaar op reeds vastgestelde locaties in Leidschendam zestien van de verplichte vijfendertig woonwagenplaatsen worden ingericht. De gemeenteraad zal voor het in orde brengen van een ter rein aan de Verlengde Prin sensingel (vier wagens) en in de wijk De Rietvink (twaalf wagens) begin november o' een krediet van ruim 1,2 mil joen gulden worden .gevraagd. Aan de Verlengde Prinsensin gel, grenzend aan de Zijdesin gel, gaat het om vier plaatsen ter vervanging van de tijdelij ke standplaatsen aan de Fre- keweg. Gezien het feit dat deze locatie, ondanks de vele protesten destijds, weinig of geen problemen heeft opgele verd, pleitte wethouder Van Erp van Volkshuisvesting er aanvankelijk voor het cen- trumpje in stand te houden. In het nieuwste woonwagenplan van de provincie staat name lijk dat Leidschendam nog drie woonwagens extra moet herbergen. Het college heeft echter van de Frekeweg afge zien omdat het voor de omwo nenden ongeloofwaardig zou zijn als de beloofde tijdelijke vestiging alsnog in een defini tieve wordt omgezet. In. De Rietvink wordt een ge luidsscherm aangebracht. De woon/werkwoningen die het geluid van de Oude Trambaan moeten afschermen, zijn na melijk voorlopig nog niet klaar. Wat de Verlengde Prinsensin gel betreft bestaat het pro bleem dat de woonwagenbe woners weinig voelen voor de wat afgelegen locatie, zo deel de wethouder Van Erp giste ren de commissie volkshuis vesting mee. Hij zei overigens weinig van de provinciale plannen te begrijpen. Op een kleine toernee langs gemeen ten als Warmond, Waddinx- veen en Bleiswijk heeft hij centra gezien die weinig of niets afwijken van het door de provincie afgewezen plan voor de Kostverlorenweg. De wethouder zei ook somber te zijn over de locatie aan de Star in Leidschendam-Zuid, die plaats moet bieden aan veertien wagens. Het zou hem niet verbazen als dat plan zeer moeizaam of geheel niet van de grond komt. In te dienen bezwaren zouden volgens hem wel eens als gegrond kunnen worden aangemerkt Leid schendam heeft al vanaf het begin van de jaren zeventig problemen met het inrichten van woonwagenplaatsen. Gemeentehuis 's avonds open LEIDSCHENDAM De openstelling van het raadhuis van Leidschendam is tijdens de sinds mei durende proefpe riode een succes gebleken. Omdat ook veel vragen over woonruimtezaken werden ge steld is ook dat loket voortaan open. Het raadhuis is nu op werkdagen in de avonduren geopend van half zeven tot acht uur.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11