i 'Hms. Wereld mogelijk aan vooravond terreurgolf Leonard Bernstein zocht grote publiek Grote Prijs zonder grootse daden BINNENLAND/BUITENLAND /KUNST/RTV CeidócSomont MAANDAG 15 OKTOBER 1990 PAGI Wetenschapsdag trekt 34.000 bezoekers DEN HAAG De ma nifestatie 'Wetenschap op zicht', waarmee de Nationale Wetenschaps week werd afgesloten, heeft gisteren door het hele land 34.000 belang stellenden getrokken. De organisatie was ge zien het mooie weer toch tevreden over het aantal bezoekers. In to taal tachtig musea, ster renwachten en onder zoeksinstituten waren geopend. De bezoekers konden vragen stellen over wetenschap en techniek en zelf proeven nemen. Ontslag Bhutto blijft geldig LAHORE Een rechtbank in de Pakistaanse stad Lahore heeft gisteren het ontslag van premier Benazir Bhutto staande gehou den, aanvoerend dat haar rege ring niet meer functioneerde vanwege corruptie en verkeerd bestuur. Verwacht wordt dat Bhutto de uitspraak zal aanvech ten bij het hooggerechtshof, maar een uitspraak vóór de verkiezin gen van 24 oktober lijkt niet waarschijnlijk. Een opiniepeiling toont aan dat Bhutto's Pakistaan se Volkspartij met dertig procent van de stemmen achter ligt op de rechtse Islamitisch Democrati sche Alliantie, die 40 tot 45 pro cent zou halen. Geen devaluatie Surinaamse munt PARAMARIBO Devaluatie van de Surinaamse gulden behoort „ab soluut niet" tot de economische saneringsmaatregelen die eind deze maand worden doorgevoerd. De re gering in Paramaribo overweegt wel regulering van de parallel- markt, zo heeft vice-president Henck Arron in het weekeinde ver klaard. „Het kabinet overweegt met medewerking van de particuliere banken de parallelkoers een wette lijke basis te geven. De ongecontro leerde zwarte markt is één van de grootste boosdoeners", aldus Arron. Devaluatie van de gulden was één van de aanbevelingen van het inter nationale bureau Coopers en Ly- brand. Noor dronken aan het roer ROTTERDAM Patrouilleboten van de rivierpolitie en de havendienst hebben zaterdag op het nippertje we ten te voorkomen dat het Noorse mo torscheepje Tevla in de Rotterdamse Waalhaven op een paar duwbakken zou varen. Het schip trok de aandacht omdat het slingerde en een verkeerde koers voer. Met zwaailichten en ge luidsignalen werd de kapitein gealar meerd. Door de motor op volle kracht achteruit te zetten en het anker uit te gooien kwam de Tevla op een meter van de bakken tot stilstand. De 35-ja- rige kapitein bleek in beschonken toe stand te zijn. Bovendien had hij 48 uur niet geslapen. Tegen hem is pro- ces-verbaal opgemaakt. Yuiloven Alkmaar wordt aangepast ALKMAAR De vuilver brandingsinstallatie (VVI) in Alkmaar, die op 20 april werd gesloten omdat zij niet aan de milieu-eisen voldeed, kan na aanpassing medio volgend jaar weer in bedrijf worden geno men, zo blijkt uit een rapport van de Regionale Inspectie Mi lieuhygiëne Noord-Holland. De aanpassing zal tien maan den duren. De kosten bedra gen 17,3 miljoen gulden. Als de installatie inderdaad aan de ei sen voldoet, kan zij tot 1 janu ari 1995 open blijven. Zo niet, dan zal de VVI uiterlijk op 30 november 1993 uit bedrijf moeten zijn genomen. Kinderen tijdens het zwemmen om GRAMSBERGEN Zes kin, in de leeftijd van zeven tot vj jaar zijn zaterdag onwel gewi doordat zich in het oven zwembad op een campii Gramsbergen schadelijke hadden gevormd. Zij werden gebracht naar het ziekenhi Hardenberg. Vier van hen konden na c zoek naar de camping terug, kinderen moesten ter obse worden opgenomen. Onderzoek heeft uitgeweze als gevolg van een technisch kement een reactie van z zuur en chloorwater ontstond :ei bleek niet nodig het zwemb te sluiten. T SADDAM POOGT PALESTIJNSE EN ARABISCHE EER TE REDDEN DEN HAAG Het heeft er alle schijn van dat met de moord van afgelopen vrijdag op de Egyptische parlementsvoorzitter Ri- faat al Mahgoub de eerste pro-Iraakse en pro-Pale stijnse terreurdaad is ge pleegd in het nu bijna twee en een halve maan den durende Golfconflict. De aanslag is voor westerse in lichtingendiensten niet als een verrassing gekomen. Al gerui me tijd werden zij overspoeld met signalen dat de wereld aan de vooravond staat van een golf van terrorisme. Nog nooit is de dreiging daarvan zo groot geweest. Volgens anti-terreurdeskundi- gen van de Amerikaanse rege ring lijdt het geen twijfel dat Saddam Husayn en diverse pro-Iraakse organisaties zich de komende weken zullen richten op alles en iedereen die zich tegen Irak en de Pa- lestijnen keert. De potentiële doelen bevinden zich vooral in Europa, Azië en Afrika, het betreft onder meer westerse eigendommen, mili taire installaties, vliegvelden en olievelden. Maar ook politi ci zijn hun leven niet veilig. De moord op de Egyptische parlementsvoorzitter heeft dat aangetoond. Al Mahgoub was een vurig aanhanger van president Hos- ni Mubarak. Evenals zijn pre sident heeft hij zich van het begin af aan fel verzet tegen dë Iraakse annexatie van Ku- wayt. In Egypte werd het daaraan verbonden gevaar ze ker niet onderschat. Ruim twee weken geleden al arres teerden de Egyptische autori teiten diverse pro-Iraakse ex tremisten en wist men beslag te leggen op een groot aantal Rouwstoet in Cairo Soldaten dragen de kis ten van de lijfwachten die vrijdag om het leven kwamen bij de aanslag op de Egyptische parle mentsvoorzitter Rifaat al-Mahgoub. Honderden politieagenten bewaak ten de omgeving van de moskee in Cairo waar de slachtoffers zaterdag een staatsbegrafenis kregen. De Egyptische politie heeft het afgelo pen weekeinde enkele tientallen mensen aan gehouden in verband met de aanslag. Op het vliegveld van Cairo wer den gisteren vijf men sen, onder wie een Amerikaan van Egypti sche afkomst, een Ira kees, een Australiër van Palestijnse origine en een Syriër, in verband met de moord aange houden toen zij het land wilden verlaten. Zater dag waren al ongeveer twintig verdachten met valse paspoorten gear resteerd toen zij tracht ten per schip of vlieg- ken. FOTO: AP wapens en explosieven. De ge arresteerden bleken lid te zijn van de groep van Abu Nidal en waren op pad gestuurd om in Cairo en omgeving dood en verderf te zaaien. Volgens Amerikaanse inlichtingen diensten kan Saddam Husayn direct verantwoordelijk wor den gesteld voor deze activitei- che FBI wijzen erop dat Sad dam Husayn en Palestijnse ex tremistische groeperingen als die van Abu Nidal en Abul Abas over voldoende middelen en mankracht beschikken om inderdaad te kunnen zorgen voor een ongekende golf van terreur. Traditie De Iraakse regering heeft een lange 'traditie' in terreurdaden tegen zowel buitenlandse doe len als tegen eigen dissidenten. Baghdad beschikt over een groot leger geheime agenten, een uitgebreid corps diploma tique en een werelwijd opere rende lucutvaartmaatschappij Iraqi Airways. Daardoor is een snelle verplaatsing van men sen en materieel mogelijk. Sinds het uitbreken van het Golfconflict op 2 augustus heeft Saddam Husayn steeds meer pro-Palestijnse organisa ties, Arabische nationalisten en islamitische fundamentalis ten aan zijn zijde gekregen. Voor miljoenen, veelal in ui terst erbarmelijke omstandig heden levende fanatici is hij de man die hen kan verlossen van de door de Verenigde Sta ten geleide westerse suprema tie. De aversie bij deze groepe ringen over de wijze waarop het Westen de Palestijnse kwestie en dus Israël beoor deelt (en niet veroordeelt), be staat al jaren. Ze is echter sinds het uitbreken van het Golfconflict alleen maar ster ker geworden. Verliezen Hoe onberekenbaar de Iraakse dictator ook is, het is de vraag of hij het ooit tot een oorlog zal laten komen. Hij wéét dat hij zal verliezen. Hij realiseert zich ongetwijfeld ook dat veel van wat hij tot op heden voor de Arabische en islamitische zaak heeft gedaan, daarmee verloren gaat. Mogelijk dat Husayn om die reden vorige week maandag een streng geselecteerde groep leden van zijn regerende Ba'aatpartij enquêteformulie ren heeft gestuurd met de vraag hoe zij denken over een eventuele terugtrekking uit Kuwayt. Bovendien zou Sad dam de zaterdag ervoor de speciale gezant van Sovjetpre sident Gorbatsjov, Jevgeni Primakov, hebben gezegd be reid te zijn Kuwayt te ontrui men indien hij zeggenschap blijft houden over een aantal eilandjes in het noorden van de Golf. Mocht Saddam Husayn de ko mende weken eieren voor zijn geld kiezen en inderdaad Ku wayt verlaten, dan heeft hij in eigen land een goed excuus: mijn Ba'aatpartij, mijn volk wilde geen oorlog. Met een dergelijke tactische zet kan Saddam de eer aan zichzelf en aan zijn volk hou den en kan hij ook in de toe komst de belangen van de Palestijnse en Arabische-natio- nalistische kwesties onder de aandacht van de wereld blij ven houden. Het geeft hem bo vendien tevens de gelegenheid nog heel lang door te gaan met terroristische acties op kleine schaal zonder dat het hem zijn kop kost. En minstens zo belangrijk: door miljoenen Arabieren die hem nog steeds aanhangen, zal hij dan worden onthaald als een overwinnaar. De westerse wereld onder aanvoering van de Verenigde Staten, zo zal het heten, heeft het niet aange durfd militair tegen Irak op te treden. HENDRI BELTMAN (Vervolg van de voorpagina) NEW YORK Leonard Bernstein stierf nog geen week nadat hij gedwon gen door ernstige aandoe ningen aan zijn longen had besloten niet meer te dirigeren. De beroemdste Amerikaanse dirigent van deze eeuw, die zijn pu bliek zowel met Gustav Mahler als de West Side Story in vervoering bracht, was een kettingro ker, dronk een stevig glas whiskey en was altijd aan het werk, bang als hij was één van zijn vele plannen niet meer te kunnen ver wezenlijken. Bernstein stond al op 25-jarige leeftijd, in 1943, als invaller dirigent voor het New York Filharmonisch Orkest, waar hij na omzwervingen langs het New York City Symphonie Orkest en het Berkshire Music Centre, in 1958 chef-dirigent en artistiek leider werd. Bern stein was op dat moment een ware beroemdheid in de Vere nigde Staten, sinds de door hem gecomponeerde musical 'West Side Story' niet alleen op Broadway maar in bijna elke bioscoopzaal ongekende successen had geoogst. Het grote publiek zal zich Bernstein dan ook vooral her inneren als een man die als geen ander in staat was de kloof tussen hen en de klassie ke muziek te dichten. En dat niet alleen, omdat hij er in zijn werk steeds weer blijk van gaf een muzikale omnivoor te zijn, zoals bijvoorbeeld in het door hem in 1971 gecomponeerde spektakelstuk 'Mass' waarin elementen uit de aloude Euro pese Gregoriaanse traditie naast die uit de op dat moment zeer populaire Amerikaanse protest-song-cultuur een rol speelden. Bernstein bracht in de jaren '50 bovendien de klassieke muziek op de televisie met ei gen programma's als 'Omni bus' en 'The Young People's Concerts', waarin hij er in slaagde een doorsnee van de Amerikaanse bevolking te irn teresseren voor bij voorbeeld Beethovens compositionaire problemen of de vraag wan neer jazz jazz is. Uitspraken Bernstein hield zich niet al leen bezig met muziek. Hij be kommerde zich ook over an dere belangrijke zaken en trad hiermee graag op de voor grond. Zijn uitspraken tegen de nucleaire bewapening, voor Israël, over het gebruik van marihuana of over seksuele to lerantie zorgden in de Vere nigde Staten dan ook regelma tig voor voorpagina-nieuws. Ook zijn later in Amsterdam met het door hem hoog aange slagen Concertgebouworkest georganiseerde benefiet-con- Leonard Bernstein voor het New York Filharmonisch Orkest. certen voor Amnesty Interna tional (1978) en Aids-slachtof- fers (1987) trokken veel aan dacht. Onder de insiders was zijn naam vooral verbonden met zijn vertolkingen van het werk van Gustav Mahler waarvan hij in de jaren '60 in New York de gehele cyclus op een voor velen nog steeds onovertroffen manier op de plaat zette. In 1969 kondigde hij zijn vertrek aan bij het New York Filharmonisch Or kest om meer tijd te vinden voor zijn werk met de Wiener Philharmoniker en het Israë lisch Filharmonisch Orkest. Rustiger werd zijn leven daar overigens niet van, want hij bleef ook veel in New York werken en was lange periodes met een van de orkesten op tournee. Zowel in de interpretatie van de door hem uitgevoerde mu ziek als in zijn stijl van dirige ren was Bernsteins figuur al tijd verbonden met een notie van sterke dynamiek. Zijn ge woonte de dirigeerstok met zichtbare emotie en bij tijd en wijle vervaarlijke sprongen te hanteren stond aan de basis voor zijn inmiddels legendari sche bijnaam 'Leaping Lenny'. Hij heeft het tenslotte maar een week hoeven te laten. SUSKE EN WISKE DE GOALGETTER del ut vader ontzettend veel pleiter dader heeft soms heldere doen ah hu mee mof helpen Uiske op momenten en dan ts rnj I u sporen j—vmdinfrtjk en stm Js dat met eendoor hem is het een Y k "re!/e n5"int SU 4 bezigheidstherapie lllrail (c) Standaard Ultgeverlj/Wavery Productions Grote Prijs, ja of nee? Dat was lange tijd de grote vraag. Na een jaartje weg te zijn geweest, is het gigantische popconcours weer terug. Oud-deelnemers die in een special in het pop magazine Oor, overigens een van de organisatoren, aan het woord werden gelaten, waren het op één punt roerend eens met elkaar: vooral niet mee doen. Daar zullen, behalve gegronde kritiek, ook een hoop onver werkte frustraties in zitten. Hoe dan ook, het circus draait weer. De vraag naar het be staansrecht moet voorlopig maar weer even worden opge schort, niet in het minst van wege de 155 goedgetrainde, tot de wedstrijd toegelaten bands. Daarvan kreeg het Leidse pu bliek er zaterdagavond acht te zien in het LVC, in een van de twintig voorronden. "De organisatie en de tijdsche ma's zijn dit jaar strakker dan ooit. Dat was het eerste dat op viel. Dat is de verdienste van de nieuwe GP-regelneef Robin Groenveld, die rondliep als een volleerd tijdwaarnemer met een stopwatch om de nek bungelend. Er behoefde geen vingertje omhoog of omlaag te worden gestoken. Alles was op tijd, alles liep op rolletjes. Kom daar maar eens om op wille keurig welk popfestival. Maar je kan het allemaal nog zo goed regelen, het is uitein delijk de muziek die het hem moet doen. En dat was de gro te tegenvaller in Leiden. Alle goede bedoelingen ten spijt, maar het bestaat niet dat hier de winnaar van de grande fi nale in Paradiso op 15 decem ber aanstaande tussen zat. Deze „battle of the bands" had totaal geen spanning. De vier afgevaardigden uit Leiden zelf, B.B.'s Crack De partment (funk), Bell (cold wave), Native Dance Principle (electronische bodymusic) en Fontello d'Avanti (lolpop) plus de Amsterdamse diepvrieskui kens merk Bauhaus The Need spraken nog het minst aan van allemaal. Als de initi alen B.B. van eerstgenoemde groep staan voor brave bor sten, dan zou dit een mooie verzamelnaam zijn voor de Leidse inbreng in dit toernooi. De Amsterdamse metalband Vexation had tenminste iets ordinairs over zich, wat pop muziek maakt tot de leukste (sub)cultuurvorm. De grenzen tussen het metalgenre en hardcore, de punky variant hierop, beginnen te vervagen. 1992 avant la lettre. Blatant Yobs uit Sassenheim bewezen deze stelling namens de hard core. In feite verschillen hun muziek en houding in niets van die van Vexation. Ze delen eenzelfde gevoel voor gekke, onverwachte breaks. Ook in enthousiasme doen ze niet voor elkaar onder. Het verschil schuilt hem in de lengte van het haar. Vexation heeft meisjeshaar, de Yobs dragen het, op de bassisj na, kort. Bovendien is hun muziek „sololoos". Een onoverkomelijke hinder nis ontstond voor de Sassen- heimers vanwege enorme ge luidsproblemen. Zanger Rick Stolk was tijdens de eerste twee nummers een schreeu wende in de woestijn. Toen het al bijna te laat was, kwam zijn stem pas door. De grote verrassing kwam uit de regio, om precies te zijn Noordwijkerhout: Mikey The Mashed Potatoes. Hier geen rookgordijnen, waar han delaren in hete lucht zich ach ter schuil hielden. Zij hadden hun liedjes als wapen. (Power- )popdeunen, die aan Any Trouble en The Knack refe reerden. Een goede zaak, dunkt mij. Alleen jammer van dat alweer krachteloze, ultra- brave imago. Maar dat kan er „uitgeslagen" worden. Neder pop is soms ook te clean. Jury der GP doe er wat aan. Onder tussen is Mikey mijn tip voor de halve finale. ROBBERT TILLI Baghdad: concessies aan Kuwayt (Vervolg van de voorpagina) AMMAN Irak s] gisteren geruchten ti01 dat het zich mogelij] j? een deel van Kuway' rugtrekt. „Wij kenne )f mensen die dergelijke gefundeerde gein ij ventileren, en ook yj we wat zij er mee gen", zo meldt het Ira persbureau INA. „Kui was, is en blijft ten ee gen dage Iraaks gron bied". INA weidt niet uit ovf r berichten van buitenli persbureaus. Het Sovjet jj bureau Novosti had gis gemeld dat president dam Husayn tegenover gezant uit Moskou ten doorschemeren het grootste deel van wayt zou kunnen ontruj als Irak een omstreden veld mag houden en de trole mag behouden ove kele eilandjes die de to< tot de Perzische Golf be sen. Willem Breuk- is weergaloos on voorspelhal De Waag (Leiden): Hot House den door het Willem Breuk lektief Mondriaan String hoord op 13 oktober. Een korte aankondigin Ken Vos, een van de be organisatoren van Hot en het Willem Breuke lektief en de Mon Strings beginnen te s Toelichtingen tussen de mers blijven achterwege, de muziek die spreekt. Bij het luisteren naar V\ Breuker geldt slechts eei delijk devies: oren open maakt een ontdekkin langs een op eigen leest treerde en gearrangeerde heid van stijlen. De 'ci uit de rijke muzieklitei blijven geenszins beperl de jazz. Willem Breukt zijn musici zijn van alle i ten thuis. Het is mogelij er in een nummer eerst se melodieën opklinken c eens, als de muziek tol stand lijkt te komen en e van de musici met een u) te voorschijn komt, ovi in een stevige country tern sound om, als je dai aan gewend bent, weer monden in een opzwe] balkandansmuziek. En v denken van een numme begint als een gezellig i strijkje om vervolgens te aarden in onvervalste jaz Zeer goed merkbaar is zijn muzikale wortels li bij Kurt Weill en Gen die zelf ook een gesl smeltkroes van in hur gangbare stijlen wiste creëren. Ook in het opt van zaterdagavond ontb de schitterende arrangl ten van bijvoorbeeld 'Dai the Tumblers' van Wei 'Rhapsody in blue' van win niet. Breuker laat het niet loul een afwisseling van de di stijlen. Vaak is het zo di kele instrumenten, zoal voorbeeld de bas en de el sche piano (helaas), een kenbare melodielijn in strak ritme spelen. Juist o moment dat het mui neigt te verworden tot l komt er bijvoorbeeld een foon of klarinet overheei een melodie en in een om daarmee een gek col te vormen met wat er o moment klinkt èn dat zi dat er van een echte oi ring sprake is. Kortom strijkers en blaze reidden de aanwezigen waar spektakel met verri de climaxen en opvi doeltreffende accenten, spelplezier droop er d letterlijk vanaf. Met zijn heel even een danspasje de big bands van vroege zweet met een zakdoek v kaars kale knarren vegei zijn verrassende element een optreden. Maar VI Breuker en zijn kornuitei ken het ook nogal eei bont. Zaterdag overdrevi vooral na de pauze in hui kigheid. Jammer, want muziek heeft dat ouw< genskrentebroodgedoe strekt niet nodig. PETER VAN V

Leidse Courant | 1990 | | pagina 8