ALLEEHMORGEN )ader schietpartij College geeft alsnog uitleg over aftreden van Hettinga Wetenschap op zicht trekt 34.000 bezoekers voor wegpiraat Warmonder speelt ©EN OMGEVING ficidacSomailt MAANDAG 15 OKTOBER 1990 PAGINA 5 De aquaria in het Gorlaeusla- boratorium trok ken tijdens de open weten schapsdag vele duizenden be langstellenden. IDEN Het open huis enkele faculteiten de Leidse universiteit, etenschap op zicht" ift zondag 34.000 men- getrokken. Vooral n de zon vroeg in de Idag verdween en het fe begon te regenen het storm in de prac- van de universiteit: de Brrewacht, de Hortus anicus, het Rijksherba- to en het Gorlaeuslabo- lorium. Biologie en sterrenkunde had den hun best gedaan om het publiek, van jong tot oud, een gevarieerd programma te bie den. Studenten deden hun best alles zo duidelijk mogelijk uit te leggen. Hoe leg je een klein jongetje uit wat de komeet van Halley is bijvoorbeeld: niet meer dan een hele grote vieze sneeuwbal, maar dan wel een tje die uit het verre heelal komt aanvliegen en met een beetje pech de aardbol zou kunnen treffen en de bewo ners goed van de kook zou kunnen brengen. De studenten lieten het gruwelijke aspect maar achterwege. De kans dat de aarde wordt getroffen is immers erg klein. De aarde wordt wel constant getroffen door meteorieten, kosmisch gruis dat soms groot genoeg is om de reis door de dampkring te overleven. De meeste mete orieten verdwijnen in de we reldzeeën, maar soms boort een exemplaar zich door een huis, zoals onlangs nog in Ne derland gebeurde. De Sterre- wacht had diverse exemplaren voorradig. Zo op het oog dood gewone stenen, maar dan van buitenaardse samenstelling. De Oranjerie van de Hortus Botanicus had kinderen veel te bieden. Puzzeltochten, kleurplaten en de avonturen van Professor Kurkhoofd, om op speelse wijze kennis te ma ken met de biologie. Dat de biologie zich ook intensief met milieubescherming bezig houdt kwam tot uiting in een ander gedeelte van de Oranje rie. Veel informatie over de biologische bestrijding van on gedierte op gewassen, als ge zond alternatief voor het land bouwgif. Door microscopen waren ze te zien: lieveheers beestjes en sluipwespen die luizen naar de andere wereld helpen. In de Hortus zijn twin tig natuurlijke vijanden in de kassen actief om de gewassen mooi te houden. In het Rijks herbarium werden er lezingen over gegeven. In het Gorlaeus- laboratorium trok het visse- nonderzoek veel bekijks. LEIDEN Een 53-jarige Lei- denaar is vrijdagmiddag op de Kooilaan aangereden en liep daarbij een ingeklapte long en hersenletsel op. De man stak waarschijnlijk zonder goed uit te kijken de weg over. Een auto bestuurd door een 21-jari- ge Leidenaar kon de man niet meer ontwijken en schepte hem. De 53-jarige is overge bracht naar het Academisch Ziekenhuis. Meisje beklemd LEIDEN Een 8-jarig meisje is gistermiddag door de brand weer uit een beklemmende positie bevrijd. Het meisje was tijdens het spelen in de Pas teurstraat omstreeks vier uur klem komen te zitten tussen een vuilcontainer en een muur. De brandweer moest er aan te pas komen om haar on gedeerd met een zogeheten hefkussen vrij te maken. VOORHOUT Een 26-jarige inwoner van Warmond is in de nacht van zaterdag op zondag aangehouden in Voorhout nadat hij zich op de Leidsevaart had schuldig gemaakt aan gevaarlijk en bedreigend rijgedrag. Het begon allemaal rond de klok van twee uur. Een zwarte Volkswagen Golf reed, met vier inzittenden, over de Leidse vaart en werd plotseling van achteren aangereden door een wit te Golf, die werd bestuurd door de Warmonder. Er volgde een tweede opzettelijke aanrijding waarna de witte auto de zwarte inhaalde en dusdanig scherp sneed dat de wielen van beide au to's elkaar raakten. De witte auto werd door deze manoeuvre van de grond getild en bij het neerkomen brak een steun van het motorblok. De zeer geschrokken inzittenden van de zwarte auto deden aan gifte in Sassenheim. De andere wagen strandde in Voorhout. De bestuurder van deze wagen is aangehouden. Proces-verbaal wordt opgemaakt voor de aanrijdingen en voor rijden onder in vloed. Bovendien is het rijbewijs van de man ingenomen en is zijn auto total loss. De Warmonder verklaarde tegenover de po litie dat niet hij, maar juist de bestuurder van de zwarte Golf was begonnen. Sporenonderzoek heeft echter uitgewezen dat hij niet de waarheid spreekt. Eventuele getuigen worden verzocht contact op te nemen met de politie van Noordwijkerhout. (ADVERTENTIE) TURBO TRIMSCHOEN in diverse kleur combinaties maten 28/45 i ADVIESPRIJS Ij59£5" SCHOEN EXPRES PRIJS ROELOFARENDSVEEN Noordeinde 96 uwelijks teuringen bij joholcontrole hen aan den rijn een regionale alcoholcon- in Alphen en Nieuwkoop de politie vrijdagavond vijf en twaalf uur 651 inobilisten aangehouden, its drie van hen hoefden blaasproef af te leggen. e bestuurders kregen een rbod opgelegd. Tegen hen roces-verbaal opgemaakt. rens een woordvoerder j 'de Alphense politie is dat p ltaat van de controle m meegevallen. „Je ver- it toch meer op vrijdaga- MEDEZEGGENSCHAPSCOMMISSIE: Aanpak problemen muziekschool niet ten koste van personeel of onderwijs LEIDEN Een aanpak van de problemen bij de Streek- muziekschool mag onder geen beding ten koste gaan van het personeel of de kwaliteit van het onderwijs. Dat is het voor lopige standpunt van de mede zeggenschapscommissie een soort ondernemingsraad over de vorige week bekend geworden tekorten bij de school. Toen bleek dat de school over 1990 met een tekort van 648.000 gulden kampt. Om orde op zaken te stellen treedt vanaf 1 november de Leidse oud-wethouder Dick Tesselaar op als interim-manager. De huidige directeur Piet Kunst gaat per 1 januari met vut, een vertrek dat overigens los staat van de huidige problemen. Wim de Ru, voorzitter van de medezeggenschapscommissie: „Het is op zich niet gek dat ie mand in deze situatie carte blanche krijgt om de zaak op te lossen. Maar een tekort van zes en een halve ton op een budget van 2,7 miljoen is een gigantisch percentage. Als je dan ook nog bedenkt dat 90 procent van dat bedrag bestaat uit personeelskosten, kun je je voorstellen dat wij ons wel zorgen maken.". Over de aanstelling van Tesse laar is de medezeggenschaps commissie overigens niet om advies gevraagd. De Ru: „Dat is op zich wel iammer, maar strikt genomen noeft het niet. Wel moeten Wij straks betrok ken worden bij de aanstelling van een nieuwe directeur. We hopen dat we de komende tijd een aantal goede gesprekken met Tesselaar zullen hebben". De Ru merkt op dat het wel volstrekt duidelijk is waar de tekorten zijn ontstaan. „Er zijn geen problemen met de admi nistratie. Dat iemand van VB- accountants is aangesteld heeft puur te maken met de afwe zigheid door ziekte van de ad ministrateur". Eerder werd bekend dat de te korten met name zijn ontstaan door de hoge vervangingskos- ten van ziek personeel en door fouten bij het opstellen van de begroting. Zo waren de gevol gen van de belastingoperatie Oort niet helemaal doorbere kend. De Ru noemt daarbij ook nog maatregelen van het vorige bestuur dat de school forse bezuinigingen oplegde. Inbraak in Leimuiden LEIMUIDEN Terwijl de bewoners gewoon thuis wa ren werd zaterdagavond rond kwart over acht inge broken bij een woning aan de Dr. Stapenseastraat in Leimuiden. De inbrekers wrikten het slot van de ach terdeur open en namen uit de keuken vierhonderd gul den mee. Later op de avond werd aan het Noordeinde geprobeerd op dezelfde wijze in te bre ken. Hier mislukte de po ging. Van Dongen start zondagopenstelling openbare bibliotheek LEIDEN Wethouder Henriette van Dongen (cultuur) geeft zondag 21 oktober het startsein voor de eerste zondagopenstel ling van de openbare bibliotheek. Dat doet zij samen met de schrijfster Astrid Roemer om 13.00 uur. Om deze eerste dag een beetje feestelijker te maken, wordt om 14.00 uur de jeugdvideo- film „Momo" naar het boek van Michael Ende vertoond. Fami lie- en streekromanschrijfster Jos van Manen-Pieters verzorgt om 14.30 uur een lezing. Over beide schrijfsters is tevens een expositie te bewonderen. Andere exposities gaan over de kinder boekenweek 1990, over de schrijfster Annie M.G. Schmidt en over de Poolse culturele week in Leiden. Tevens liggen er meer dan 50 verschillende buitenlandse zondagskranten klaar om ge speld te worden. De bibliotheekcentrale aan de Nieuwstraat 4 is voortaan iedere zondag van 12.00 tot 16.00 uur geopend. UURT MASSAAL OP DE BEEN NA SCHOTEN Hersenletsel na aanrijding 1 irolg van voorpagina) U DEN De dader van schietpartij zaterdaga- d op het Levendaal in is nog voortvluch- Het 27-jarige slachtof- van Turkse afkomst !*d door de man om irt voor acht, vijf maal n er vuur genomen, it irbij liep hij ernstig let- op in het bovenli- am. De onbekende Dot op de auto van de die vanaf de Hoge idijk het Levendaal voets inreed, omdat ap zoek was naar een Mieerplaats. Buurtbe- ers zagen de dader lopen in de richting 1 de Gortestraat. k i sloopt eigen auto )EN Een 20-jarige Leid- nan heeft zaterdagavond eigen auto en het karige jilair van een politiecel ield. De man stond rond uur bij de Ijsbaan zijn ei- n( auto te bekrassen en te "pielen. Tegen de politie ver- rde hij liefdesverdriet te ien. Hij werd meegenomen het bureau om af te koe- ^aar in de cel sloopte hij in woede nog een matras. In s oop van de avond werd de weer rustig en kon hij huis. n dag chemie Het 01 linstituut voor Geneesmid- a' londerzoek is zaterdag 27 'ziber geopend voor publiek. instituut neemt deel aan de jaarlijkse open dag chemie. 5 instituut aan de Willem c® ntszstraat 7 doet onder- v! naar de kwaliteit van hu- e geneesmiddelen en dier- V esmiddelen. Van 10.00 tot c I uur worden rondleidin- ls gegeven en wordt appara- gedemonstreerd. D66 EIST DEBAT IN GEMEENTERAAD LEIDEN Het college van B en W stelt vandaag een brief aan de gemeen teraad op met uitleg over het vertrek van wethou der Wilbert Hettinga. Ook komt in de brief het aan bod om over het aftreden van de CD A-wethouder te praten, vertelde wethou der Joop Walenkamp van ochtend. Dit weekeinde werd bekend dat een conflict met de ge meente over de verhuur van kamers boven zijn bedrijfs pand mede de reden was dat Hettinga op 2 oktober is opge stapt. D66 wil een raadsdebat over deze kwestie, zo staat in een communiqué dat de partij gisteravond heeft uitgegeven. Hettinga verhuurde een vier kamerwoning aan twee paren. Bij de directie woonruimtever deling had hij eerder opgege ven dat hij de ruimte aan één stel verhuurde. Wethouder Tjeerd van Rij (volkshuisves ting) werd hiervan op de hoogte gesteld. Van Rij drong er bij Hettinga op aan om de zaak in overeenstemming te brengen met hetgeen met woonruimteverdeling was af gesproken. Aangezien dit in september nog niet was ge beurd, meldde Van Rij het conflict aan de overige college leden. Walenkamp drong er bij Het tinga op aan om de verhuur- zaak op te lossen. De verkoop van zijn aannemingsbedrijf was ook nog niet rond. Er was echter afgesproken dat hij dat moest regelen. Het zat de col legeleden dwars dat dat nog niet was gebeurd. Van Rij vond dat de zaak rond zijn be drijf 1 september opgelost moest zijn. Op 1 oktober werd duidelijk dat Hettinga de ver huur van de woning nog niet voor de volle honderd procent had geregeld. „We dachten dat het geregeld was", geeft Wa lenkamp de alom heersende verbazing aan. Hettinga be sloot vervolgens af te treden. „Het gaat om het principe. In het licht van de Leidse huis vestingsproblemen kun je je geen afwijking van de regfels veroorloven. Dat is niet juist", vindt Walenkamp. Hij vertelt dat het college geen druk op Hettinga hoefde uit te oefenen om te vertrekken. „Hij heeft zelf goed begrepen in wat voor positie hij zat". Walenkamp blijft het „vervelend" vinden, maar noemt het een „juist be sluit" van Hettinga om af te treden. Het college wilde in eerste in stantie geen mededelingen doen over deze affaire. „Het is een persoonlijke aangelegen heid. Hettinga heeft deze zaak als privépersoon aangepakt. Daar ga je als gemeente geen mededelingen over doen". Dat zit oppositiepartij D66 ech ter dwars. De fractie vindt dat het college direct op 2 oktober volledige opening van zaken aan de raad had moeten ge ven. „Ook de opstelling van de burgemeester als voorzitter van de gemeenteraad achten wij minder gelukkig", schrijft Pex Langenberg. Hij doelt daarbij op het fractievoorzit- tersoverleg waarin de burge meester werd gevraagd om de beweegredenen van Hettinga toe te lichten. Als er tenminste andere redenen speelden dan de aangegeven persoonlijke motieven. De fractie betreurt het dat de burgemeester dat niet heeft gedaan. De partij heeft sterk de indruk dat de feiten in de doofpot zijn ge stopt. En dat had niet gemo gen. Zevende zintuig „Door niet snel en afdoende maatregelen te treffen die aan de door de wethouder volks huisvesting geconstateerde fei ten omtrent de verhuur een einde zouden maken, heeft de heer Hettinga getoond niet ge voelig te zijn voor hetgeen het ambt van dagelijks politiek be stuurder aan ethische beginse len met zich mee brengt. Uit de twee gevallen waarin de heer Hettinga eerder in op spraak is geweest bij de kandidaatstelling in 1982 en bij de kwestie Endegeest had hij kunnen afleiden dat hij die gevoeligheid als zeven de zintuig permanent bij zich moet hebben", aldus Langen berg. Hij wijst erop dat er „mogelijk andere geruchten zijn die samenhangen met de gelijktijdige uitoefening van het ambt van wethouder en aannemer en de belangenver strengeling die hieruit zo mo gelijk kan voortvloeien". Daarom vraagt de fractie het college om een overzicht van alle contacten tussen de ge meente en de firma Bekooy voor de periode tussen 1 mei en 2 oktober van dit jaar. D66 wil over de verhuurkwestie 22 oktober een raadsdebat hou den. Het slachtoffer was onder het mom van een te sluiten trans actie naar het Levendaal ge lokt. De inhoud van die trans actie is nog onbekend. Het is ook niet duidelijk of er drugs in het §pel waren. Het slacht offer was geen bekende van de politie. Politiewoordvoerder D. Graveland stelde vanoch tend dat er wel vermoedens zijn over de motieven, maar hij wilde daar geen mededelin gen over doen. Een eventuele wraakactie wordt niet uitge sloten. Een speciaal recherche team onderzoekt de zaak. Er is een intensief buurtonderzoek gaande, dat ook morgen nog wordt voortgezet. Het heeft echter nog geen gedetailleerd signalement van de dader op geleverd. De schietpartij trok zaterdaga vond massale belangstelling. Getuigen zagen hoe ter hoogte van de DEKA-supermarkt na bij de Rijnstraat onverwacht een kleine man tevoorschijn kwam die minimaal vijf scho ten loste met een vuistvuur wapen. De kogels werden op het rechtervoorportier van de auto afgevuurd en sloegen er doorheen. De passagier kon door snel wegduiken de kogels ontwijken, maar de bestuurder werd diverse malen in het bo venlichaam getroffen. De aangeschoten bestuurder reed nog twintig meter door, maar kwam uiteindelijk links van de weg tegen een licht mast en een geparkeerde auto tot stilstand. De bestuurder wist nog uit te stappen, maar zakte als gevolg van de ver wondingen direct op straat in elkaar. Bewoners stormden uit hun huizen en trachtten de ge wonde te helpen. De politie en een ambulance waren snel ter plaatse. De schietpartij had een grote toeloop tot gevolg. Onder de mensen die kwamen aangesneld bevond zich de 22- jarige broer van het slachtof fer. Die raakte zo geëmotio neerd door de gebeurtenissen dat hij zich afreageerde door een ruit van een pand in te slaan. Daarbij liep de man een slagaderlijke bloeding op en werd hij direct achter zijn broer aan naar het Acade misch Ziekenhuis Leiden afge voerd. Het slachtoffer van de schiet partij werd in het ziekenhuis onmiddellijk geopereerd. Zijn toestand is stabiel. De kogels hebben geen vitale organen getroffen. De schutter rende na zijn daad het Levendaal over en verdween via Rijn straat en Gortestraat. Vermoe delijk is de donker geklede man ook door het Plantsoen gelopen. De Leidse politie zette het Le vendaal tussen Rijnstraat en Geregracht direct na de ge- Politie op zoek naar sporen op de plaats van de schietpartij. beurtenissen af om de vele nieuwsgierigen op een afstand gehouden. Het verkeer werd omgeleid. Met behulp van felle schijnwerpers van de brand weer werd naar sporen ge zocht. Er werd ook nog een speurhond ingezet, maar die raakte het. spoor al spoedig bij ster. Pas omstreeks midder nacht werd het Levendaal weer vrijgegegeven. De Leidse politie kreeg voor andere poli tiewerkzaamheden tijdelijk steun van de rijkspolitie uit de randgemeenten, waardoor zij zich volledig aan de zaak kon wijden. FOTO: WIM VAN NOORT Eventuele getuigen die de da der hebben gezien op zijn vlucht vanaf het Levendaal en verder worden verzocht zich in verbinding te stellen met de Leidse politie, tel. 071-258888.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5