Alleen in het oosten niets nieuws Val Aoun stap op weg naar vrede Macht Veldadig dictator' Sint-Maarten brokkelt af Kleding, nu tegen absolute stuntprijzen. i I Johfi Cairncross was 'vijfde man' DE AVONTUREN VAN KAPITEIN ROB SINT MAARTEN De grond onder de voeten van Claude Wathey, sinds bijna veertig jaar onbe twist politiek leider op het bovenwindse eiland Sint- Maarten, brokkelt lang zaam maar zeker af. De afgelopen vier decennia had Wathey de touwtjes op Sint-Maarten stevig in handen, niets werd buiten hem om besloten en ook in het Antilliaanse parle ment was zijn invloed on miskenbaar. In de eilandsraad van dit Cari bische koninkrijksdeel gebeur de deze week echter iets op merkelijks. Gedeputeerden van Watheys eigen Democrati sche Partij (DP) sommeerden hem zijn adviseursfunctie bij het Bestuurscollege neer te leggen. Een openbare neder laag voor de man die Sint- Maarten naar eigen zeggen „gemaakt" heeft. Ooit noemde hij zich een „weldadig dicta tor,,. Zijn tegenstanders betogen dat hij daar niet trots op hoeft te zijn. Het eiland wordt steeds meer gezien als een hol van politieke corruptie, waar zon der justitieel ingrijpen crimi nele activiteiten als 'money laundering' (het witwassen van geld) en drugshandel flo reren. Grove tegenstellingen zijn er tussen.de welstand van een beperkte groep inwoners, voor het merendeel buitenlan ders, en de slechte voorzienin gen voor de plaatselijke bevol- king. Sint-Maarten is het welva rendste van de zes Antilliaan se eilanden door de hoge in komsten van het toerisme vanuit de Verenigde Staten, maar de openbare voorzienin gen (scholing, wegen, verlich ting en dergelijke) verkeren al tijden in deplorabele staat. Wat er met die inkomsten dan wel gebeurt, staat niet v heeft de oppositie wel zo ideeën. Het eilandsb brengt geen begroting i legt niet altijd verantwo( af aan de eilandsraad on uitgaven. Dit beleid lijkt zich nu langzaam maar zeker hem te keren. De eerste nen daarvan werden dit jaar duidelijk bij de verk gen van vertegenwoori van de eilanden in het i liaans parlement, de S Voor het eerst behaalde positiepartij, een all waarin de verschillende sitiepartijen _zich vei hebben, een van de drie die Sint-Maarten in het ment heeft. Bovendien oppositieleider Vance meer voorkeurstemme was Wathey ook niet lan populairste man binnen mocratische Partij. Wath dankte daarop voor zijn en stond die af aan een DP-lid. (ADVERTENTIE) Een groot gedeelte van onze collectie is nu sensationeel afgeprijsd. Bij V&D Den Haag-Spui (op de parterre), V&D Den Haag-Leyweg (op de parterre) en V&D Rijswijk (in de winkelruimte naast Vendoto) gaan rokken, broeken, blazers en pullovers tegen absolute stuntprijzen de deur uit. Vanaf vandaag t/m zaterdag 20 oktober kunt u voor ongelofelijke prijzen, zoals 19,-, 29,- en 39,- een totaal nieuwe garderobe aanschaffen. Kom dus snel naar V&D om uw slag te slaan, VROOMS DREESM ANS 'Sixties' Terug naar de 'Sixties', is een thema van de Britse mode-ont werper Ghost. De hele collectie werd gisteren getoond op een show in Londen. FOTO: AP BUITENLAND Ê«idócSom<mt MAANDAG 15 OKTOBER 1990 PAG Commissie akkoord over begroting VS WASHINGTON De commissie van financiën van de Amerikaanse Senaat is het zaterdag eens geworden over een nieuwe begroting. Het plan, dat deze week zal worden voorgelegd aan de hele Senaat en het voltallige Huis van Afgevaardigden, kan volgens medewer kers van het Witte Huis de goedkeuring wegdragen van president Bush, hoewel er enkele clausules zijn die hij niet ziet zitten. Bekend werd alleen dat het plan een belastingverhoging bevat die in vijf jaar tijd 142 miljard dollar moet opleve ren en een bezuiniging in één jaar op de gezondheidszorg van 18 miljard dollar, op een totale bezuiniging van 42 miljard dollar. Record-vergoeding voor verlamming SANTA CLARA Een voormalige Amerikaanse ondernemer die door een ongeluk verlamd is geraakt, heeft een re cordschadevergoeding ontvangen van 31 miljoen dollar. De 47-jarige man raakte ernstig gewond toen hij in 1987 met een motorvliegtuigje, in gezelschap van een instructeur, op een autoweg in de omge ving van Los Angeles neerstortte. Om een proces te vermijden werd voor de rechtbank van Santa Clara een schikking getroffen, waarbij de fabrikant van het vliegtuig zich verplichtte 20 miljoen dol lar te betalen. De overige 11 miljoen dol lar schadevergoeding wordt betaald door de fabriek die het toestel heeft ontwor pen en de maatschappijen die verant woordelijk waren voor het onderhoud. Gesprekken over vrede in Rwanda BRUSSEL België heeft een diplomatiek initiatief ontvouwd om een einde te maken aan de vijandelijkheden in Rwanda. Premier Wilfried Martens en zijn ministers van buitenlandse zaken en defensie hebben in de Kenyaanse hoofdstad Nairobi een ontmoeting met de presi dent van Rwanda, Juvenal Hayarimana. België is bereid direct bij vre desonderhandelingen te worden betrokken. Brussel bekijkt ver der hoe de Verenigde Naties kunnen bijdragen aan een duur zame oplossing van het Rwan dese probleem. Le Due Tho overleden TOKYO Le Due Tho, de Viet namese staatsman die in 1973 de Nobelprijs voor de vrede weiger de (VS-minister Kissinger nam de te delen prijs wel aan), is za terdag op 78-jarige leeftijd over leden. Le Due Tho, in de jaren dertig een van de grondleggers van de Communistische Partij van Indochina, was van 1968 tot 1973 speciaal adviseur van Noord-Vietnam bij de vredesbe sprekingen in Parijs. Uiteindelijk werd hij de belangrijkste Noord- Vietnamese woordvoerder. In 1975 had hij een beslissende hand in de totstandkoming van een wapenstilstand in Vietnam. Verliefde ministers RIO DE JANEIRO De Brazi liaanse minister van justitie, Bernando Cabral, heeft.zaterdag ontslag genomen na wijd ver breide geruchten over een lief desverhouding met een andere minister uit de regering. Alle belangrijke kranten en tijd schriften publiceerden de afge lopen maand gedetailleerde ver halen over de relatie tussen Ca bral en de minister van econo mische' zaken, Zelia Cardoso de Mello. De geruchten over de verhouding laaiden op toen de twee ministers, die ook eikaars buren zijn, op het verjaardags feest van De Mello innig met el kaar dansten voor de ogen van ongeveer 300 journalisten. Toestand Schaubl blijft ernstig FREIBURG Het gaat kenne verkeerde kant op met m Schauble van binnenlandse zaki de Bondsrepubliek die vrijdj doelwit was van een aanslag, gisteravond opnieuw op de af n neurochirurgie van de univeri"1 kliniek in Freiburg geopereei 11 48-jarige minister, die een slei speelde bij de onderhandelingei e de fusie van de Bondsrepubliek ïr' DDR op 3 oktober, was levensg lijk gewond geraakt toen een ve !e delijk geestelijk gestoorde mai d dicht bij een aanslag op hem p lt tijdens een verkiezingsbijeen Schauble kreeg schotwonden rug en in de bovenkaak. LONDEN De mysterieuze 'vijfde man' van de beroemde Cam- bridge-spionnenclub die tijdens de Tweede Wereldoorlog voor Moskou werkte, heet John Cairncross en woont in Frankrijk. De onthulling is afkomstig van een NKVD-man, Oleg Gordjevski, die vijf jaar geleden naar Engeland vluchtte. De Britse Times zal donderdag een stuk uit een boek van Gordjevski publiceren, ter wijl de Britse tv morgenavond een documentaire over de vijfde man uitzendt, Cairncross zou in dezelfde tijd als Kim Philby, Guy Burgess, Donald Maclean en Anthony Blunt voor Moskou hebben gewerkt. Het boek is samen met een andere voormalige KGB-spion geschreven, Christopher Andrew. Cairncross spio neerde in het Britse ministerie van buitenlandse zaken en bij het ministerie van financiën. Hij zou in 1964 door een van de militai re inlichtingendiensten - MI5 - ontmaskerd zijn maar MI5 zou hem ten onrechte hebben aangezien voor een 'kleine mol', terwijl Cairncross bijvoorbeeld de Sovjets als eerste op de hoogte zou hebben gebracht van de beslissing van Washington en Londen om een atoombom te gaan maken, aldus het boek. Oppositie leidt in Hongarije BUDAPEST De grootste oppositiepartij in Hongarije, de 'liberale' Alliantie van Vrije Democraten, blijkt bij de twee de ronde van de gemeente raadsverkiezingen in alle grote steden aan kop liggen, zij het meestal maar enkele procen ten meer dan de regeringspar tij Democratisch Forum. Van nacht was ongeveer een derde van de stemmen geteld. De na tionale kiescommissie gaf de volgende cijfers voor de hoofdstad Budapest: Alliantie 34 procent, Democratisch Fo rum 29,8 procent, Jonge De mocraten 16 procent, Socialis ten (ex-communisten) 7,7 pro cent. Een tweede ronde was in vele steden nodig geworden toen op 30 september de op komst van de kiezers onder de minimaal vereiste 40 procent lag. Dit percentage hoeft niet gehaald te worden bij een tweede ronde en werd waar schijnlijk ook niet gehaald: een uur voor sluiting van de stem bussen was 70 procent van de kiezers nog niet komen opda gen. In het hoofdkwartier van de Alliantie werd de 38-jarige Gabor Demszky alvast gevierd als de nieuwe burgemeester van Budapest. Nederlander slachtoffer disco-ramp Onder de zeventien mensen die om het leven kwamen toen in La Guaira in het noorden van Venuzuela een gebouw van drie verdiepingen instortte, bevindt zich een slachtoffer uit Nederland. In de discotheek in het gebouw was op het moment van de ramp een groot aantal mensen aanwezig. De brandweer vermoedt dat het ongeluk te wijten is aan het „opeengepakt zijn van te veel mensen op de derde verdieping". F0T0; AFp Israël weigert medewerking a YN-onderzoeli JERUZALEM De I sche regering heeft gi gezegd geen medewerk zullen verlenen aan een missie van de Verenigd ties die in Israël onderzo doen naar de toedrach het bloedbad op de Ti berg, waarbij vorige maandag 21 Palestijnei den gedood. De regerin het besluit tijdens een v durende vergadering. 1 het kabinet de commiss hulp zal geven bij het zoek, lijkt het merende de ministers de komst 1 VN-vertegenwoordigers tegen te willen houden gens de radio heeft het k een voorstel van ministi huisvesting Ariel Sharoi de commissie de toegai het land geheel te ontzf verworpen. Minister Lei dat Israël gekant is tegê VN-onderzoek omdat dj Israëlisch-Arabisch co aan de Golfcrisis zou ve den. Bovendien zou het d tus van Jeruzalem, dat als zijn hoofdstad besch in twijfel brengen, aldus (Van onze correspondent Rink Drost) BONN Juichstemming bij de christendemocraten, tevredenheid bij de soci aaldemocraten en de libe ralen, teleurstelling bij de vroegere communisten, die zich nu 'democratische socialisten' noemen, ge mengde gevoelens bij de Groenen en de fc^rger- rechtspartijen. Dat was gisteren het beeld bij de politici en hun aanhangers in de vroegere DDR. Ei genlijk was het niets ver rassends, want het was weken geleden al voor speld. Op 18 maart, bij de eerste wer kelijk democratische verkie zing in de DDR, was al duide lijk dat in de volgende maan den en vermoedelijk jaren de CDU onder Helmut Kohl daar de veruit grootste partij zou blijven. De verrassingen zijn gisteren in de ex-DDR zeer binnen de perken gebleven, al mag de grote winst van de SPD in Brandenburg een klein wonder heten. Echt spannend werd het ei genlijk alleen in de 'oude' Bondsdeelstaat Beieren, waar tegelijk Landdagverkiezingen werden gehouden. Tot ver na het tijdstip waarop het voorlo pige officiële eindresultaat be kendgemaakt moest worden bleef onzekerheid bestaan over de vraag, of de Republi- kaner en de liberale partij FDP over de kiesdrempel van 5 procent zouden komen. De liberalen gunde iedereen na acht jaren absentie de terug keer in het parlement, maar de Republikaner zag men zeer ongaarne komen. Wat dat laat ste betreft liep het met een sis ser af. In hun zogenaamde Olifanten ronde voor de televisie gingen de woordvoerders van de in de Bondsdag vertegenwoordigde partijen er nog van uit dat het de Republikaner gelukt was de horde van 5 procent te nemen. Verstandig was het commen taar van de CDU-voorzitter en Bonner regeringsleider Hel mut Kohl. Vijf procent stem- menaand'eel voor de Republi kaner in een deelstaat, nog wel het moederland van de partij, zegt niets over de aan hang in de gehele Bondsrepu bliek. De onbeduidende stern- mentallen die de Reps gisteren in de ex-DDR hebben gekre gen en die ze eerder dit jaar in het Saarland, Nordrhein-West- falen en Niedersachsen boek ten, spreken wat dat betreft duidelijke taal. Gelijk had Kohl ook toen hij de aanhang van extreem-rechts in Duits land vergeleek met die in Eu ropese buurlanden: hoe hin derlijk ook en hoezeer juist in Duitsland rechtsextremen in ternationaal de aandacht trek ken, in dit land blijft het pro bleem zeer binnen de perken. Wanstaltig Wanstal tiger was de wijze waarop de voorzitter van de in Beieren opnieuw oppermachti ge CSU, Theo Waigel, de bij- na-binnenkomst van de Repu blikaner begeleidde. Kijkend naar de voor zijn partij schitte rende verkiezingsuitslag (54,7 procent, 1,1 procent verlies bij vier jaar geleden), de verdere afgang van de SPD (26 pro cent, 1,5 procent verlies) en de terugloop van de Groenen (6,6 procent, 0,9 procent verlies) zei hij, dat de winst van de Re publikaner niet van zijn partij, maar van de SPD was geko men. De rekenmeester uit Bonn (hij is minister van fi nanciën in het bondskabinet) schreef hier een ongedekte cheque uit. Aannemelijker is een ingewikkelder stemmen- verschuiving, waarbij zal blij ken dat waarschijnlijk juist de CSU kiezers naar de Republi kaner kon zien overlopen. Die wegloop is vermoedelijk ge compenseerd door een toeloop van elders, onder andere van de SPD. Net als in de vijf nieuwe deel staten in de ex-DDR is giste ren in Beieren niet de deel- staatproblematiek, maar de Duitse hereniging de drijfveer geweest voor het kiezersge drag. Helmut Kohl gaf dat in de zogenaamde 'Olifantenron de' voor de televisie indirect toe. Niet ontkend kan worden dat hij en politici van zijn CDU in zowel het binnen- als het buitenland een reeks schit terende herenigingsresultaten hebben behaald. De SPD heeft zich aanvankelijk aarzelend opgesteld jegens de here en mocht vervolgens va oppositiebanken toezien Kohl en de zijnen de I eenheidsbuit binnenha De verkiezingsuitslag in ren heeft laten zien da alleen in de voormnalige de burgers dit de CDU mindere mate coalitiepi FDP in dank afnemen. Met de uitslagen in de ex heeft de SPD al na vijf i den haar meerderheid Bondsraad - de 'Eerste mer', samengesteld dcx r deelstaten - verloren. weken staan nog open vas Bondsdagverkiezing op d cember. Het tij kon vod' CDU niet gunstiger zij j nu. Zeven weken hee SPD nog om te proben CDU alsnog de wind ic zeilen te nemen. Vooral slag in Beieren heeft een e proefje gegeven van wat i SPD op 2 december te ten staat. (Vervolg van de voorpagina) PARIJS/BAYRUT Christelijke en islamiti sche leiders prijzen de val van Aoun als een belang rijke stap op weg naar de uitvoering van het vredes plan van de Arabische Liga, dat een einde moet maken aan de vijftien jaar durende burgeroorlog. Legerbulldozers en geniesolda ten zijn begonnen met het op ruimen van het prikkeldraad, de aarden wallen en de mij nenvelden die de controlepos ten langs de acht kilometer lange Groene Lijn versterkten. Deze lijn vormde sinds het uit breken van de burgeroorlog in 1975 de demarcatie tussen isla mitisch West-Bayrut en chris telijk Oost-Bayrut. Hoewel de versterkingen langs de Groene Lijn nu worden ontmanteld, is de verdeeldheid tussen mos lims en christenen nog lang niet de wereld uit. Nabih Berri, lid van het Liba nese kabinet en tevens de lei der van de sji'itische Amal-mi- litie, heeft verklaard dat Aoun niet alleen beschuldigd wordt van diefstal uit de staatskas, maar ook van het veroorzaken van de dood van tientallen mensen en het op massale schaal toebrengen van schade. Volgens hgem moet generaal Aoun terecht staan als een ge wone misdadiger en niet als politicus. Intussen hebben sympathisan ten van Aoun hebben de Liba nese ambassade in Parijs bezet. Ongeveer vijftig aanhangers Aanhangers van generaal Aoun zwaaien met vlaggen voor de Libanese ambassade in Parijs. FOTO: EPA hebben laten weten het ge bouw te zullen ontruimen wanneer Aoun veilig in Frankrijk is aangekomen. Een woordvoerder van de bezetters eiste verder een verklaring van de Franse regering waarin de Libanees-Syrische aktie te gen Aoun wordt veroordeeld. Het Syrische leger zette tanks, vliegtuigen en artillerie in om het leger van de Libanese pre sident Elias Hrawi te helpen bij de strijd tegen Aoun. Dat lukte na een acht uur durende veldslag. In een voorzichtig commentaar zei de Frans mi nister van buitenlandse zaken Roland Dumas dat de situatie in Libanon niet vergelijkbaar was met die in Kuwayt. Vol gens Dumas had de legitieme regering van Libanon ge vraagd om Syrische steun. MADRID De staking die de bonden van de Spaanse vrachtwagenchauffeurs een week geleden begonnen, heeft gisteren een nog grimmiger karakter gekregen. De chauf feurs blokkeerden de belang rijkste autowegen in het land, waardoor het goederenvervoer praktisch tot stilstand is geko men. De blokkades leidden ook tot enorme files, vooral bij de toegangswegen tot de grote steden. Veel buitenlandse chauffeurs strandden al eerder met hun vrachtwagens. Het verkeer naar Frankrijk vanuit de Spaanse provincie Guipozca kwam gisteren helemaal stil te liggen. De chauffeurs eisen dat de re gering maatregelen neemt om de ernstige gevolgen voor hun bedrijven te bestrijden van de prijsverhogingen voor diesel en benzine. HET GEHEIM VAN DE TUNNEL Trucks blokkeren Spaanse wegen moet meehelpen. De kerel heeft zich waarschijnlijk als arbeider vermomd, maar hij heeft natuurlijk geen identiteitspapieren. Zoe ken, mannen!" De arbeiders, die bevreesd zijn voor hun leven, verspreiden zich over de tunnelgangen. Rob heeft zich schuilge houden en ziet Harries in een zijgang verdwijnen. Zou hij naar de plaats gaan waar Marga en Willy worden gevangen gehouden? Voorzichtig komt Rob te voorschijn en volgt Harries op een veili ge afstand. QN722 Harries en zijn mannen zien zich ten slotte genood zaakt ook over de golfbreker te klimmen. Zij begrijpen dat Rob zich in de tunnel moet bevinden, want ze hebben zijn bootje leeg zien drijven. Direct beveelt Harries dat het werk moet worden stopgezet. Wanneer het geraas van de boren, de pneumatische hamers en de betonmolens zwijgt, schreeuwt hij: „Marmen, er is een spion naar binnengedrongen, een saboteur, die van plan is de tunnel in de lucht te laten vliegen. Het is een sluwe kerel, die we ten koste van alles in handen moeten zien tè krijgen, ledereen

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4