Ski-Happ '90 18-19-20-21 evolutie in Oost-Europa nooisle cadeau voor CDA Niet vernieuwend, wel goed verkocht Doelstelling van het kabinet is te zot voor woorden oktober Ahoy' rotterdam PvdA fel tegen nog duurder treinkaartje REMIER LUBBERS OP JUBILEUM-SYMPOSIUM: KRANT OP ZONDAG: „Opruimen afvalberg blijft een zaak van de overheid" JNENLAND CcidócSoivuwt MAANDAG 15 OKTOBER 1990 PAGINA 3 euners bij CRI rt geregistreerd EN Bij de Centrale Recherche Infor- dienst (CRI) bestaat een apart registratie- ,m voor zigeuners, concluderen onderzoe- ,an de Leidse universiteit in een rapport jndaag uitkomt. Het onderzoek toont aan ministeries van binnenlandse zaken en in 1985 in totaal 70.000 gulden hebben rokken voor het systeem. In juli dit jaar aarde minister Dales van binnenlandse nog dat aparte registratie van zigeuners "Iden zou worden. Bovendien heeft de w(de Kamer nooit toestemming gegeven iet besteden van fondsen voor registratie. 0i pvdA-kamerlid Verspaget heeft aange- gd hierover vragen te zullen stellen. De genvereniging voor zigeuners (ROM) ireegt een kort geding aan te spannen te- overheid. DEN HAAG De PvdA is fel tegen een extra ver hoging van de tarieven in het openbaar vervoer bo ven de 3,5 procent die al is afgesproken. Minister Maij-Weggen zei zaterdag in dagblad Trouw dat dit percentage te weinig is om het openbaar vervoer structureel te verbeteren. Ze sluit daarom niet uit dat de tarieven nog duurder zullen worden. PvdA-ka- merlid Castricum zou dat zeer onverstandig vinden. „Juist nu zijn dergelijke uitlatingen vooral psycholo gisch gezien onjuist, omdat de minister daarmee sug gereert dat het openbaar vervoer steeds duurder wordt", zegt hij. Volgens Castricum kan Maij beter eerst de burgers ervan overtuigen dat de kwaliteit van het openbaar vervoer sterk is verbeterd. Op die manier zullen meer mensen bereid zijn de trein of bus te nemen in plaats van de auto. Opnieuw rellen in centrum Haarlem HAARLEM In de nacht van zater dag op zondag hebben zich in de bin nenstad van Haarlem evenals vorig weekeinde ongeregeldheden voorge daan. De politie arresteerde tien mensen wegens openlijke geweldple ging. Een menigte van tweehonderd cafébezoekers protesteerde tegen de vervroegde sluitingstijd van sommige cafés, die op 1 oktober is ingegaan. Voor deze datum mochten de cafés tot vier 's nachts openblijven, na 1 oktober werd dit tijdstip twee uur vervroegd. Aanvankelijk had de actie een vriendelijk karakter. Toen de de monstranten echter ruiten begonnen te vernielen besloot de politie in te grijpen. Zwartrijders trein nauwelijks vervolgd DEN HAAG Rond veertig pro cent van de zwartrijders in de trein geeft een valse naam op en nog geen zestien procent wordt ver volgd. Jaarlijks worden 250.000 jnensen betrapt zonder kaartje. On geveer 40.000 van hen krijgen uit eindelijk te maken met de officier van justitie. De overige overtredin gen kunnen niet in behandeling worden genomen omdat het te veel tijd kost om alle gegevens na te gaan. Zijn er meer dan vijf weken verlopen tussen het snappen van de zwartrijder en het controleren van de gegevens, dan wordt het proces verbaal door het parket niet meer in behandeling genomen. Mateman komt op voor Bolkestein DEN HAAG Na de enorme kritiek die VVD-leider Frits Bol kestein kreeg te verduren na de algemene beschouwingen van vorige week, heeft hij steun ge kregen uit onverwachte hoek. CDA-kamerlid Wim Mateman zei zaterdag voor de Tros-radio ongevraagd dat Bolkestein het inhoudelijk heel goed heeft ge daan. De kritiek had volgens Ma teman hoofdzakelijk betrekking op de presentatie en dat vindt hij slechts bijzaak. Voor de Vara-ra- dio zei VVD-kamerlid Franssen dat zijn partij nog volledig achter Bolkestein staat en dat er geen sprake is van een crisis om het VVD-leiderschap. Kok ontraadde Lubbers noemen Van der Linden DEN HAAG Vice-premier Kok heeft premier Lubbers enkele weken geleden ontraden de omstreden René van der Linden voor te dragen als staatssecretaris op het ministerie van landbouw. Kok deed dat op een moment dat Lubbers vijf mogelijke kandidaten voor de functie had en nog niet openbaar was dat Van der Linden daar bij zat. In het tv-programma Het Capitool zei Kok gisteren dat hij Lubbers niet over de zaak heeft kunnen spreken, maar zijn mening schriftelijk aan de premier had gegeven. Daarna ver trok hij voor een bezoek aan de VS. Een dag later stelde Lubbers toch Van der Linden kandidaat. Desondanks heeft de coalitie volgens Kok van deze kwesties geen schade opgelopen, „hooguit wat schrammen". dt (Vart onze arlementaire redactie) JÏrdwijkerhout 'Jluropese burgers mo- 'k zich niet meer laten "riten in 'ismen'. Stel- n als socialisme, kapita- liberalisme, „jazelfs hristendom als geslo- systeem van normen raarden, als kerk die endeert de waarheid pacht te hebben, len gemotiveerd wor- si' afgewezen". eeft premier Lubbers za- gezegd in Noordwijker- hout. Zijn redevoering vormde de afsluiting van een drie daags internationaal symposi um. Onderwerp van de bijeen komst, die was georganiseerd ter gelegeriheid van het tienja rig bestaan van het CDA, was de rol die de christen-demo cratie kan spelen in een zich steeds meer verenigend Euro- Volgens Lubbers is er een be langrijke rol weggelegd voor christelijk geïnspireerde poli tiek, zolang deze voortspruit uit „geloof, hoop en liefde". Het christendom mag zich nooit overgeven aan „farizeïs me, het stellen van de leer bo ven de liefde, het stellen van de leer boven de mens. Wat Europa nodig heeft is pluralis me en tolerantie", aldus Lub bers. De premier toonde zich dank baar dat zovelen naar het sym posium waren gekomen, onder wie premier Antall van Hon garije en politici uit Polen, Tsjechoslowakije en Joegosla vië. Het mooiste geschenk dat het tienjarige CDA zich had kunnen wensen was het val len van het IJzeren Gordijn, aldus Lubbers. Hij sprak van „een Godsgeschenk". De grootste opdracht voor het CDA in de komende tien jaar is volgens Lubbers het „helen, in de zin van weer heel ma ken, genezen van Oost-Euro- De premier denkt dat Europa, zowel Oost als West, er goed aan doet sociaal om te gaan met welvaart. „Extreme inko mensverschillen moeten we vermijden. Europa moet het continent blijven van de arme rijken en de rijke armen". Ook pleitte Lubbers voor respect voor andere culturen. „Europa zal het Europa van de onder scheidene culturen worden. Dat is goed. Uiteindelijk zal die verscheidenheid meer op leveren dan de grauwe gelijk schakeling in Oost-Europa". CDA-fractieleider Brinkman neemt tijdens de koffiepauze op het CDA-symposium i hout even de tijd om de krant te lezen. OF. HAKKESTEEGT OP CONGRES OVER TERUGDRINGEN AUTOVERKEER li in ECHT PvdA- '{ede-Kamerlid Frits ricum had afgelopen dag een moeilijk uur- osjHij werd meedogen- in de tang genomen verkeerskundige ir. P. Hakkesteegt en Dloog ir. Marten Bier- stand' van de stichting Pu blieksvoorlichting over We tenschap en Techniek. Centra le vraag was of het autover keer teruggedrongen kon wor den. Hakkesteegt zette de aanval in. De doelstelling om de groei van het autoverkeer van ze ventig procent te beperken tot 35 procent, was te zot voor woorden, aldus de hooggeleer de. Het enige criterium dat telt is de capaciteit van het milieu om de uitstoot van auto's op te nemen. Wanneer dat criterium gehanteerd wordt, moet het autoverkeer worden terugge bracht tot dertig procent van het huidige niveau. Dat is wat anders dan groei beperken. „Maar intussen zijn politici trots over hun durf". Bierman nam de aanval moei teloos over. „Veel van de plan nen van het kabinet ziin geba seerd op het principe de ver vuiler betaalt'. Dat principe deugt niet, want het betekent 'de betaler vervuilt', oftewel zolang je maar betaalt mag je vervuilen. Nee, gelijke mon nikken, gelijke motorkappen. Ingrijpende maatregelen zijn nodig". Volgens Bierman en Hakkes teegt moeten die maatregelen vooral gezocht worden in ver betering van het openbaar vervoer en een efficiënter ge bruik van de ruimte; wonen, werken en andere activiteiten in een mensenleven moeten dichter bij elkaar gebracht worden. En daarbij moet men niet terugschrikken voor het beperken van de bewegings vrijheid, zo voegde Bierman er aan toe. „We accepteren al veel beperking van de vrij heid. Sommige straten mag je maar van één kant inrijden en andere straten helemaal niet. Daar zeurt niemand over. Over verdere beperking van de vrijheid moeten we dus niet al te dramatisch doen". V rijblij vende opmerkingen van lieden die buiten de poli tieke werkelijkheid staan, luidde de reactie van Castri cum. Hij verwees naar de posi tie van Nederland in de we reld. De gang van zaken in de moerasdelta kan niet te veel afwijken van wat er in de om liggende landen gebeurt, aldus de verkeersspecialist van de PvdA. Verder mochten de weten schappers niet vergeten dat het gr-oeiende autopark niet het enige probleem was dat om een oplossing schreeuwt. „We leven in een gecompli ceerde samenleving." Er moet dus afgewogen worden. In die situatie is de doelstelling van Maij-Weggen zelfs revolutio nair, meende Castricum. „De groei van 35 procent heeft als peiljaar 1986. In de afgelopen vier jaar hebben we al vijftien procent opgesoupeerd. Dat be tekent dat het verkeer de ko mende twintig jaar met slechts één procent per jaar mag groeien". okontwikkeling man wordt met een ladderwagen van het balkon van een etages hoge flat in Zwolle gehaald, nadat gisteren in een be- inwoning brand was uitgebroken. Door de hevige rookont- eling konden de bewoners het gebouw niet via het trappen- verlaten. Niemand raakte gewond. De oorzaak van de brand '9 niet bekend. FOTO: ANP DEN HAAG De scepti sche verhalen in de media hebben de Krant op Zon dag geen windeieren ge legd. Naar schatting ze ventig- tot tachtigduizend Nederlanders kochten gis teren op het trein- of pompstation de eerste uit gave van de krant, die volgens 'concurrenten' weinig vernieuwend was. Het is zondagmorgen en F. Brandt geniet. Hij is marke- ting-directeur oplage bij de Krant op Zondag en heeft zo juist de resultaten ontvangen van een telefonische enquête onder 180 verkooppunten. „Praktisch uitverkocht" was het meest gehoorde antwoord, aldus Brandt. Hij schrijft het eerste succes voor een belang rijk deel toe aan alle publici teit rondom het verschijnen van de Krant op Zondag. Di verse uitgeverijen weigerden advertenties te plaatsen van de Krant op Zondag. De Neder landse vereniging tot bevorde ring van de zondagsrust en de zondagsheiliging voerde een stickeractie tegen „een nieuwe ondermijning van de zondags rust". Voldoende redenen om alleen al uit nieuwsgierigheid de deur uit te gaan om een Krant op Zondag te gaan ko pen. „Alle publiciteit is goed. Als ze je naam maar goed spel len", reageert Brandt genoeg zaam. Hij kent de betrekke lijkheid van de eerste gunstige verkoopcijfers. Over drie maanden, als de nieuwigheid er vanaf is, zal volgens Brandt duidelijk zijn of „Nederland de krant accepteert". „Herhaalde aankopen hebben te maken met het produkt", aldus Brandt. Prikkeling En over het produkt zijn de eerste reacties niet positief. Mooie krant om te zien, maar wat voegt ze inhoudelijk toe aan wat we in Nederland al aan dag- en weekbladen heb ben, is samengevat de meest gehoorde reactie. De Krant op Zondag. Veertig pagina's voor drie gulden. Kleinere pagina's dan we van Nederlandse dagbladen ge wend zijn, maar dat komt om dat de krant gedrukt wordt in België, waar de grafici niet moeilijk doen over werken op zondag. Het klassieke, strakke, verzorgde uiterlijk van de krant straalt kwaliteit uit. De Krant op Zondag wil geen sen satiekrant zijn, maar „een kri tisch, onafhankelijke krant". „Wij zullen ons afzetten tegen de volgzame Nederlandse jour nalistiek", beloofde uitgever Pieter Storms. En hoofdredac teur René de Bok (voorheen Elsevier) wilde „het avontuur terugbrengen". Adjunct-hoofdredacteur B. Vuijsje van De Volkskrant ziet in de eerste uitgave van De Krant op Zondag niets terug van de aangekondige vernieu wende journalistiek. „Jammer. Want concurrentie is altijd goed. Dat zie je ook tussen de Volkskrant,en NRC. Daar gaat een prikkeling van uit". AIBAAI door WILLEM RITSTIER In de eerste Krant op Zondag heeft Vuijsje weinig prikke lends kunnen ontdekken. „Nu hadden de redacties wel wat pech dat een betrekkelijk rus tig weekeinde was, maar dan nog. Ik vind het heel curieus en niet verstandig als je je als kwaliteitskrant presenteert en dan pas op pagina vijftien be gint met buitenlands nieuws". De op Engelse leest geschoeide zondagskrant vergt volgens Vuijsje een dubbele vaardig heid: de nieuwsbehandeling van een dagblad en de diep gang van een weekblad. Geen van beide vaardigheden kwa men volgens hem uit de verf. „Het nieuws werd niet goed als nieuws gebracht en in de achtergrondartikelen heb ik geen verrassende feiten, denk beelden of verbanden gele zen". Wachten Ook hoofdredacteur J. Greven van het dagblad Trouw is te leurgesteld in de eerste Krant op Zondag. „De krant verrast niet. Noch qua nieuws, noch qua achtergrondverhalen. De artikelen zijn beknopt, kort. De krant ziet er wel goed uit, maar voor mij is nog niet aan getoond dat dit is waar we op zitten te wachten". In tegenstelling tot zijn colle ga's is Jaap Hallewas, direc teur/hoofdredacteur van onze krant, niet bijster teleurge steld. „Ik verwachtte namelijk geen beter resultaat. Niet om dat de collega's die bij de Krant op Zondag werken on voldoende kwaliteit zouden hebben, maar het zijn geen uitgesproken dagbladjournalis ten. Ze komen over het alge meen uit het wereldje van de weekbladjournalistiek. Die werken in een tragere ver snelling. Daaraan is het bij^ voorbeeld te wijten dat over aandacht trekkende gebeurte nissen van zaterdag, bijvoor beeld het CDA-congres en de wedstrijden uit de strijd om de KNVB-beker, slechts enkele regeltjes in de krant staan". Volgens Hallewas is er geen nieuwe krant op de markt ge bracht, maar een nieuw week blad. „En dan nog een die geen serieuze concurrent is van de al bestaande weekbla den en van de bijlagen van de zaterdagkranten". (ADVERTENTIE) wintervakantiebeurs FNV overweegt vierdaagse werkweek (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM De FNV vraagt zich af of er de komen de jaren in alle sectoren van het bedrijfsleven een vier daagse werkweek moet wor den ingevoerd. Dat blijkt uit een discussienota, waarin een plan voor zo'n kortere werk week wordt uitgewerkt. De bondsvoorzitters komen over enkele weken in de Fe- deratieraad bij elkaar om over de nota te praten. Ook het Fe deratiebestuur moet zich er nog over uitspreken. De werk gevers hebben al diverse ke ren laten weten niets te voelen voor collectieve arbeidstijdver korting (atv). De FNV heeft vorige maand besloten bij de cao-onderhan delingen van volgend jaar te werken aan verdere atv. De bedoeling is om uiteindelijk in 1993 te komen tot een werk week van 35 uur. Op den duur zou dat zelfs 34 uur kunnen worden. De aangesloten bon den kunnen zelf kiezen of ze dat in de vorm willen van een vierdaagse werkweek of vijf kortere werkdagen. Sommige aangesloten bonden, zoals de Vervoersbond en de Dienstenbond, willen het liefst zo snel mogelijk beginnen met de invoering van de vierdaag se werkweek. Andere bonden voelen daar nog niet zoveel voor, de Industriebond bij voorbeeld wil een beslissing daarover van de leden laten afhangen. Roemeens schip richt ravage aan in haven ROTTERDAM Het Roe- meense zeeschip Histria heeft zaterdagavond voor honderd duizenden guldens schade aan gericht in de Rotterdamse Merwehaven. Het schip, dat zijn eerste reis maakte, kwam zaterdagavond laat met sleep boothulp de haven in. Toen het moest afremmen weigerde de apparatuur aan boord. Om te voorkomen dat het zeeschip in aanvaring zou komen met een afgemeerd vaartuig, werd het roer omgegooid. De Histria ramde hierop een steiger met ponton en de kademuur. Het ponton en een deel van de kade werden vernield. Er de den zich geen persoonlijke on gelukken voor. De scheep vaartinspectie en de Rotter damse rivierpolitie stellen een onderzoek in. OUWERKERK VOORZITTER AFVALOVERLG ZAANSTAD Hij heeft aan afval een 'tic' overge houden. H. Ouwerkerk (49), burgemeester van Zaanstad en sinds kort voorzitter van het lande lijk Afvaloverlegorgaan, heeft zelf met de voeten in het vuil gestaan. In Lekkerkerk was dat, de gemeente waarvan hij burgemeester was toen het eerste grote gifschan daal in ons land letterlijk aan de oppervlakte kwam. „De rotzooi die ik daar zelf heb gezien", zegt hij, „de le vens van mensen die ontre geld raakten. Hoe sommige bewoners eraan kapot leken te gaan, dat alles heeft toch een fikse invloed op je den ken en handelen". Sinds die tijd is Ouwerkerk zich „niet als voortrek ker, niet als super-deskundi ge" met milieuproblemen bezig gaan houden. En nu is hij de baas van de 110 mil joen ton afval die jaarlijks in Nederland vrijkomt. Of, zo als hij het zelf liever ziet: on der zijn onafhankelijk voor zitterschap zal het Afvalo verlegorgaan de opsteller moeten worden van een ver antwoord beleid voor de ver wijdering en verwerking van afval, op landelijk en regio naal niveau. Binnenkort kan het Afvalo verlegorgaan officieel aan de slag. De drie overheden en vertegenwoordigers van bedrijfsleven, wetenschap en milieuorganisaties, zullen naar verwachting volgend jaar het eerste tienjarenpro gramma op tafel leggen. Actiever De burgemeester wordt in zijn nieuwe functie naar ei gen zeggen nu al besprongen door belanghebbenden. De gigantische en nog steeds groeiende afvalberg schept namelijk niet alleen proble men. Afval is ook een markt, en op die markt is het parti culiere, deels buitenlandse bedrijfsleven steeds actiever. „De markt wordt in elk ge val overzichtelijker", zo schetst hij lachend de over name-activiteiten van Ame rikaanse afvalgiganten BFI en Waste Management. „Maar in ernst. Men ver wacht wat van je. En in de benadering van de proble men hebben we elkaar ook nodig. Bovendien zijn over heden deels zelf verantwoor delijk voor het marktaandeel van particulieren". Toch is Ouwerkerk vast van plan de verwerking van het afval niet volledig weg te ge ven aan het vrije onderne merschap. „De overheid zal steeds een behoorlijke stem dienen te houden. Afvalver werking kan zeker bedrijfs matige componenten hebben, maar uiteindelijk blijft het een milieutaak van de over heid". Daarmee kiest hij een wat andere benadering dan bij voörbeeld de commissie- Staatsen, die onlangs een rapport uitbracht over de bouw van een tweede oven voor de verbranding van chemisch afval. Staatsen, burgemeester van Gronin gen, gaf de voorkeur aan de Heidemij Reststoffendienst, die zelf de plannen verder uitwerkt. „Miin keuzes kunnen hier haaks op staan", zegt Ouwer kerk. Hij wil niet zenuwach tig doen over samenwerking tussen bedrijven en overhe den, de zogeheten publiek- private samenwerking, maar vindt wel dat de overheid entree moet hebben in de be drijfsvoering. „Bedrijven staan daar nu niet bepaald om te popelen". Van een fundamenteel wantrouwen tussen beide partners wil hij niet weten. Niettemin meent hij dat „de houding van be drijven zal moeten verande ren". Tegelijkertijd zegt hij te beseffen dat bedrijven de kans moeten krijgen te be wijzen dat zij te vertrouwen zijn, en niet alleen aan de haal willen gaan met geld dat op de afval-markt te ver dienen valt. KEES BROERE

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3