ficicbcGomoi Rotterdamse Pauluskerk te tolerant voor druggebruikers brieven van leze kerk wereld boekwijzer beroepingen Kerk kan niet 'een stemmig' zingen Meer weglopers dan wijdelingen in priesteropleiding Rolduc Ernst: wereld heeft goede herders nodig Vele nieuwe kerken en gemeenten in Sovjetunie MOSKOU De kerken maken in de Sovjetunie een grote bloei door. Het weekblad 'Moskovski Novosti' meldde zondag dat in de eerste zes maanden van dit jaar 759 nieuwe Russisch- orthodoxe parochies zijn aangemeld en geregistreerd. Er kwa men 268 islamitische gemeenten, 76 katholieke parochies en 38 baptistengemeenten bij. Daarnaast werden 28 pinkstergemeen ten en 26 Georgisch-orthodoxe gemeenten geregistreerd. Ook kleinere kerken en godsdienstige groepen meldden nieuwe ge meenten aan, zoals de joden (4 gemeenten), de lutherse kerk (5 gemeenten) en de Zevende Dagsadventisten (14 gemeenten). Basisbeweging streeft naar sociaal Europa UTRECHT De 51 groepen die zijn aangesloten bij de Basis beweging van kritische groepen en gemeenten in Nederland, stellen dit seizoen al hun activiteiten in het teken van sociale rechtvaardigheid in Europa. Dat heeft de raad, waarin alle groepen zijn vertegenwoordigd, besloten. De Basisbeweging wil onder het motto 'Sociale rechtvaardig heid in het Europa van 1992: een uitdaging voor christelijke basisgroepen' de ontwikkelingen in de Europese Gemeenschap kritisch volgen en vooral letten op de sociale gevolgen van die ontwikkelingen. In het kader van het project worden bijeen komsten gehouden over onder meer de hulp aan vluchtelingen en migranten en de economische theologie. Gerechtigheid is het recht van de zwakke MAANDAG 15 OKTOBER 1990 PAGI Onverdraagzaamheid Zo heftig en onbekookt als het een week geleden Tempelberg tot een uitbarsting van geweld kwam, hoedzaam en weloverwogen heeft de Veiligheidsraad Verenigde Naties gereageerd op het betreurenswaardij dent, dat aan 21 Palestijnen het leven heeft gekost. De rikaanse diplomaten gingen de afgelopen dagen op kou ten door de wandelgangen van het VN-gebouw in New want na de met succes door de PLO uitgelokte weldsexplosie op de Tempelberg stond Washington vo< geweldig dilemma. Het ging er enerzijds om te voorkomen dat de Iraaks sident Saddam Husayn het onbesuisde optreden van raëlische politie kon benutten om de Palestijnse kwestii eens en altijd volledig te verbinden met de agressie vai in het Golfgebied. Anderzijds moesten de VS er voor i dat er geen scheuren zouden komen in het hechte frc gen Irak, zowel onder de met Amerika verbonden Ara landen als in de Veiligheidsraad. De gematigde resolutie die de Veiligheidsraad dit we de tenslotte heeft aanvaard om het geweld van de Israt politie op de Tempelberg te veroordelen, vormt een du ke overwinning van Washington. De uiterst belan eensgezindheid binnen de Veiligheidsraad tegenov agressie van Irak is volledig overeind gebleven. Saddai sayn vindt naast de VS ook de rest van de wereld, de gebonden landen inbegrepen, nog steeds onverdeeld over zich. De omzichtige diplomatie waartoe Washington genooi was, heeft er toe geleid dat in de resolutie geen kritiek geoefend op de Palestijnen die het bloedige incident h uitgelokt door vanaf de Tempelberg stenen te gooien n gelpvige joden die waren samengedromd bij de Klaag Het ongenoegen daarover bij de regering van Shamir grijpelijk. DaT had het Israëlische kabinet er echter nooit toe i brengen geen medewerking te verlenen aan de kleine missie van de secretaris-generaal van de VN, Perez de lar, die als gevolg van de resolutie van de Veiligheii een onderzoek moet instellen naar het drama op de Te berg. Die koppige houding van Shamir is niet alleen i afkeurenswaardig, maar ook uitermate ontactisch, genstelling tot Amerika gaat Israël niet op kousev maar op ruwe klompen door het tere, politieke porseli Ondertussen is opnieuw gebleken dat het uitbji van een werkelijke oplossing van het Palestijnse vra; de joodse samenleving in Israël zélf tot in haar diepste le wortels aantast. Daar moet een oplossing voor k Maar tegelijkertijd illustreert de gruwelijke, Hitleriaans die Saddam Husayn uitslaat naar aanleiding van de g< tenissen op de Tempelberg, hoe reëel het Israëlische heidsprobleem is. Voor de zoveelste keer is het dilemm de wederzijdse onverdraagzaamheid in het Midden-Oos bloed getekend. Brieven graag kort en duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingez stukken te bekorten. Kerkstructuur Krasse uitspraken lees ik in de rubriek „Kerk en Wereld" van 8 oktober. Ze werden ge uit door dr. A. Willems, oud hoogleraar en theoloog uit Nij megen. In Utrecht op de bij eenkomst van pastoraal wer kenden, werd als het ware een nieuwe kerkstructuur gelan ceerd. Deze nieuwe vormge ving zou moeten kunnen be staan naast de al eeuwenoude hiërarchieke vorm, die aan de RK kerk eigen is. Hoe komt men er bij? Van waaruit wordt deze zinloze gedachte over een absoluut onaanvaardbare kerkvorm binnen een bestaan de kerkelijke structuur ge voed? Men staat het liefst een „gela'ïceerde" kerk voor; dat wil zeggen een kerk zonder het gewijde ambt. Er wordt hier een karikatuur gemaakt van de door Christus gewilde heilige ordening van Zijn kerk. Voor alle duidelijkheid, er bestaat in de RK kerk géén aparte clericale eenheid. Er bestaat ook géén macht van de een ten opzichte van de ander binnen die kerk. Men verwart hier of misbruikt hier het woord „macht" met de speciale bevoegdheden die de priester ontvangt bij zijn wij ding. Het toedienen van de sacra menten is uitsluitend voorbe houden aan hem die daartoe is geroepen.... door niemand minder dan God zelf! Deze bo vennatuurlijke genadegave is uniek én in feite té heilig om door wie dan ook ter discussie te worden gesteld. Als pasto raal werkenden mag men ver onderstellen dienstbaar de kerkgemeenschap ken. De bijeenkomst in Utree „opruiende" taal horen krant van 8 oktober), nóg meer verwarring ei ling komen, door dit men" van groepering volledig verblind zijn „eigen" wijsheid. De kn echter niet groter meester. In het verledi dat al zo en ook nu nog ten halve gekeerd hele gedwaald!. L kerk" dus kerk blijven! J.H.M. Biesjot, LEIDERDORP. Volle Randstad Volgens de bewindsma volkshuisvesting zou e veel gebouwd kunnen v eer de Randstad 'vol' ge| zou moeten worden. Ti ving hiervan wordt vei naar concentraties al Ruhrgebied en de I hoofdstad. Daarbij wor aan voorbij gegaan, da concentraties zich bevin landen die tien, respecti' dertien keer zo groot z ons land. In Duitsla! Frankrijk trekt een 'op ping' van een dergelijk vang de verhoudingen d tien, respectievelijk keer minder scheef. E gezien is de Randsta reeds net zo vol, zonii voller. N. Pleumekers, DEN HAAG. mST 5^tdócSouaont Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244. Postadres: postbus 11, 2300 AA Leiden. Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 u Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14 00 tot 15.0C Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW.) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-giro! per maand f. 24,85 per maand f. per kwartaal f. 74,10 per kwartaal f. per jaar 284,50 per jaar f. 'i Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 -122 244. Telefax voor uitfluitend advertenties 071 - 134 941 Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijsw 070 - 3902 702. Bankiers AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050 GEESTELIJK LEVEN/OPINIE CeiduiQowtcvnt ter gelegenheid van het tien jarig bestaan - met als titel: 'uitdagingen aan de theologie'. Er werden zes lezingen ge houden van onder andere S.J. Noorda, Th. de Boer en K. van den Toorn. De problema tiek spitste zich vooral toe op theologie als vak(wetenschap). Van die lezingen en de daarop volgende discussie is een ver slag verschenen: 'Uitdagingen aan de theologie'. Het is verkrijgbaar bij de Ste- gon in Den Haag, Postbus 93120, 2509 AC; tel. nr. 070- 3440829 VEEL BELANGSTELLING WERKDAG KERKLIED ZWOLLE Er was maar ruimte voor tweehonderd be langstellenden, maar het aan tal mensen dat naar Zwolle had willen komen om daar een werkdag over het ker klied mee te maken, was ze ker het dubbele. En dat feit stemde de organisatoren tot tevredenheid: de zaak van het (protestantse) kerklied lééft. Bovendien bleek dat polarisa tie over kerkmuziek over wonnen kan worden. In samenwerking met de Ge reformeerde Organisten Ver eniging (GOV) had een werk groep van de Commissie Her denkingen van de Gerefor meerde Kerken de studiedag belegd. De bedoeling was om mensen te laten kennis ma ken met allerlei genres van kerkmuziek. In de praktijk blijkt dat liefhebbers van de diverse stijlen in de kerkmu ziek elkaar het recht op voor keur en smaak soms niet gun nen. Te denken valt aan de muziekliefhebbers die eigen lijk vinden dat muziek van Schütz, Bach of meer ei gentijds: Willem Vogel en An- toine Oomen de enig juiste kerkmuziek is en anderen menen dat jeugdigen recht hebben op hun eigen 'reli- pop' in de kerk. Tussen beide uitersten zit een breed scala van variëteiten en de commu nicatie tussen liefhebbers van al die groepen is lang niet al tijd goed. Plaatselijk leidt het verschil in 'smaak' soms tot onenigheid en voelt een deel van de gemeente zich in zeke re zin vervreemd: mensen moeten hun muzikale voor keur bij de voordeur van de kerk laten liggen en anderen daarentegen vinden hun mu zikale voorkeur bevestigd in de kerk. De Leeuwarder hymnoloog en dichter dr. Bernard Smilde sprak in zijn inleidend woord in Zwolle over de noodzaak om in de kerk naar elkaar te luisteren, om te horen wat de ander mooi vindt. Voor die ontmoeting was volop gele genheid: in acht workshops konden de deelnemers even zovele genres beluisteren en praktiseren: 'van dans en be weging in de kerk van 'In-de- Ruimte-diensten', Amersfoort, met de 'dansende dominee Andries Kobus) via muziek van de Opwekkingsbeweging naar diverse uitingen van het 'klassieke genre' en daarna naar de 'moderne klassieke muziek' (a la John Cage) en de 'liedjes voor één dag uit de Keizersgrachtkerk in Amster dam en de liederen van de Basisbeweging van Jan-Wil lem van de Velde uit Den Haag. Dr. Okke Jager concludeerde in een slotwoord onder meer dat de kerk niet 'eenstemmig' kan zingen, net zo min als ze eenstemmig kan spreken. De organisatoren hoopten dat door de 'ontmoetingsdag van stijlen' een bijdrage wordt ge leverd aan een goede sfeer voor gesprekken over de toe komst van het Liedboek. Op beleidsniveau wordt ge sproken over de noodzaak van herziening of vervanging van het Liedboek voor de Kerken (1973). De synode van de Gereformeerde Kerken heeft onlangs gevraagd aan de Interkerkelijke Stichting voor het Kerklied (die het Lied boek heeft uitgegeven) om met een rapport te komen waarin een standpunt wordt bepaald omtrent het 'Lied boek 2000', zoals de 'werktitel' luidt voor de toekomstige lie derenbundel van de kerken. Nederlandse Hervormde Kerk Bedankt voor Rijnsburg P.L. de Jong te Nunspeet; bedankt voor Nieuw Vennep E.K. Teygeler te Zeist. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Luttelgeest en Kulnre drs. J.J.T. Salakay te Den Burg (Texel): naar Oostzaan (her- v.geref. Federatie) mw. drs. N.A. Kok, kand. te Koudekerk aan den Rijn, die bedankte voor 's-Gravenha- ge-Loosdulnen. Christelijke Gereformeerde Kerken Beroepen te Woerden B. Ooster broek, 1.1. pred. te Brazilië, wonende te Baambrugge. Bedankt voor Ba- rendrecht M. Vlietstra të Zeist. Gereformeerde Kerken vrijgemaakt Beroepen te Rljsburg (tweede pred- plaats) C. Bijl te Zwolle-Centrum. Verslag Stegon over theologie De theologie-beoefening in ons land stond de afgelopen tijd erg in de belangstelling. Er waren minstens twee aan leidingen: de 'commissie Obermann' die verslag uit bracht over de 'kwaliteit' van de theologie-opleidingen in ons land en de kerkelijke (vooral: hervormde) plannen voor een eigen theologische universiteit. De Stegon (Stich ting theologisch en godsdiens- tv/etenschappelijk onderzoek in Nederland) belegde in april 1990 een symposium plaats - ROTTERDAM De Rot terdamse Pauluskerk is te tolerant voor de vele druggebruikers die er da gelijks binnenkomen. „Ik vind dat wij teveel toege ven aan de druggebrui kers. De scheldpartijen, openlijke discriminatie en het ongecoördineerd ge bruik van drugs moeten bestreden worden", zo meent ds. Hans Visser van deze kerk in het hartje van de havenstad. De Rotterdamse predikant zei dit op een bescheiden feestje ter gelegenheid van het tien jarig bestaan van het Open Huis in de Pauluskerk. Visser pleitte ervoor opnieuw te gaan werken vanuit de oor spronkelijke bedoelingen die hijzelf en zijn mede-initiatief nemers in 1980 hadden. Dat betekent onder meer dat er weer concerten en exposi ties in de Pauluskerk gehou den moeten worden. Hieraan kwam enkele jaren geleden een einde omdat blaffende honden steevast de orgelmu ziek overstemden en bezoe kers wel eens een kostbaar schilderij wilden stelen. Ook zouden er prikkelende lezin gen moeten worden gehouden „die onze klanten het gevoel kunnen geven dat er in dit le ven meer te beleven valt dan pillen, coke en drank". Visser pleitte ook voor de ont wikkeling van een nieuw soort kerkdienst, speciaal af gestemd op het eigen Paulus- kerk-publiek. „Er moet eens iets religieus gevierd kunnen worden met druggebruikers die toch altijd al dromen van betere en andere werelden", aldus de predikant. Het is vol gens hem „van de dolle" dat nu uit vrees voor diefstal de kerkzaal gesloten is. Visser benadrukte dat hij geen „incidentloos Open Huis" wil, maar wel dat de bezoekers zich iets meer gele gen laten liggen aan de 150 kerkelijke vrijwilligers, die doorgaans uit een ander soci aal milieu komen. „Een be zoeker die weigert te luisteren naar anderen en vervolgens mijn fiets wil slopen, verwij der ik uit het gebouw. Zo'n Open Huis wil ik niet." Toen het Open Huis in 1980 van start ging, werd vooral gerekend op dageljkse be zoekjes van „de nette eenza me Rotterdammer". Al gauw bleek dat vooral druggebrui kers, daklozen, buitenlanders en mensen met psychische en sociale problemen van de ge boden gastvrijheid gebruik maakten. De Pauluskerk, die dagelijks 80 tot 100 bezoekers trekt, werd daardoor volgens de volksmond een zootje, al dus Visser. Hij prees zich ove rigens gelukkig dat zijn kerk 'een tehuis voor vele ont heemden' is geworden. Ook PvdA-Tweede Kamerlid Piet de Visser deed dat. „De Pauluskerk is niet meer weg te denken uit Rotterdam.' Elke Rotterdammer moet trots zijn op deze kerk". Hij noemde het werk van de vele vrijwilligers „de rots waar de christelijke kerk op rust". De Visser wees erop dat Rot terdam op dit moment onge veer 2.000 en heel Nederland 24.000 dak- en thuislozen telt. Jaarlijks groeit hun aantal met 3,3 procent. „Als je zulke cijfers ziet, dan is het toch duidelijk dat je maatregelen moet nemen", aldus De Vis ser, die hier een gezamenlijke taak voor de overheid en 'het maatschappelijk middenveld' ziet weggelegd. BISSCHOP GIJSEN KONDIGT MAATREGELEN AAN ROERMOND Bisschop dr. J.M. Gijsen van Roer mond heeft een aantal maatregelen aangekon digd om de priesteroplei ding van het bisdom aan het grootseminarie Rol duc te verbeteren. Er zal meer aandacht worden besteed aan de vorming van de studenten, het stu die-regime zal worden verscherpt en er zal beter op worden gelet, of de studenten geschikt zijn voor een celibatair leven. In het bisdomblad 'De Sleutel' maakt Gijsen duidelijk, dat het met de priesteropleiding de laatste jaren minder goed gaat. Niet alleen waren in 1989 en 1990 slechts vier priesterwijdingen, ook ver trokken er het afgelopen stu diejaar 17 studenten. Van hen zagen er tien definitief van af priester te worden. Vijf ande ren gaan met hun studie el ders verder en twee bezinnen zich in een 'tussenjaar' op hun toekomst. Bovendien braken twee pas gewijde priesters met het celibaat, een van hen zelfs al twee dagen na de wij ding. Deze ontwikkelingen hebben binnen het seminarie onrust en onlustgevoelens teweegge bracht, die „niet bevorderlijk waren voor een goede sfeer", aldus mgr. Gijsen. De nieuwe maatregelen moeten leiden tot een „nieuw elan, dat aan trekkingskracht uitoefent op religieus-idealistische jonge ren en dat priesters en de pa rochies opwekt roepingen te bevorderen en geroepenen naar Rolduc te verwijzen". De taak van de 'moderator' van iedere jaargroep zal wor den versterkt. De moderator zal in alles bij de studenten moeten zijn, hen moeten op vangen bij moeilijkheden, de weg moeten wijzen naar de spirituaal (geestelijk leidsman) en hen moeten bemoedigen en corrigeren „opdat zij uit groeien tot evenwichtige mannen die hun fundament in God gevonden hebben". Er zal meer op worden toege zien, dat de studenten het stu dieprogramma volgen. De verscherping van het studie regime mag echter niet ten koste gaanvan gebed en- be zinning. Bisschop Gijsen sluit niet uit dat de studieduur moet worden verlengd om de voorbereiding op het werk in de parochie te verbeteren. Sterker dan voorheen zal de student duidelijk worden ge maakt, dat zij de 'evangelische raden' (armoede, maagdelijk heid en gehoorzaamheid) ook al in het seminarie moeten beleven. Zij moeten sober zijn in eten en drinken, in ont spanning en „in het zich laten verzorgen". Zij moeten zich van elk seksueel contact ont houden en „zonder voorbe houd of garanties voor eigen wensen" de diensten verrich ten die de kerkleiding van hen vraagt. Om de maatregelen te kun nen uitvoeren worden enkele nieuwe docenten aangesteld. Het grootseminarie, dat in te genstelling tot de vijf rooms- katholieke wetenschappelijke theologische opleidingen geen overheidssubsidie heeft, telt 60 studenten. In tegenstelling tot enkele jaren geleden leidt het seminarie alleen priesters op die in het bisdom Roer mond gaan werken. Eerste mis in Moskouse Basiliuskathedraal sinds 1917 MOSKOU In de Basiliuskathe draal aan het Rode Plein in Moskou hebben Russisch-orthodoxe priesters voor het eerst sinds 1917 een mis op gedragen. De helangstelling was zo groot dat vele gelovigen de mis bui ten de kathedraal via luidsprekers moesten volgen. De kathedraal met zijn twaalf uivormige koepels aan de zuidzijde van het plein werd van 1554 tot 1560 in opdracht van Ivan de Verschrikkelijke gebouwd naar aan leiding van de overwinning op de Tartaren bij Kazan. Na de revolutie werd het gebouw, een museum. De Patriarch van Moskou en heel Rusland wijdt Basilius kathedraal. FOTO: TASS Hoofdcelebrant mgr. H. Ernst aan het altaar van St. Jacobuskerk. Pronuntius mgr. A.J. Backis, vertegenwoordiger van de Paus in Nederland, sprak de gelovgen toe in het Nederlands. FOTO'S: MILAN KONVALINKA DEN HAAG De wereld heeft leiders nodig die dienstbaar zijn aan hun volk in plaats van heer sers die regeren met ijze ren vuist. Dit zei mgr. H. Ernst gisteren tijdens zijn preek in de Haagse St. Jacobuskerk, waar een plechtige hoogmis werd opge dragen ter gelegenheid van de twaalfde verjaardag van de pauskeuze van Johannes Pau- lus II. Voor een stampvolle kerk vyees Ernst op het voor beeld van Christus, die als goede herder uiteindelijk be reid was te sterven voor zijn schapen. „Het evangelie, dat wordt bewaard door de kerk, wijst ons de weg naar dat voorbeeld. Wij zijn dankbaar voor de toewijding van Johan nes Paulus II, die Petrus na volgt en ons oproept de schat van het geloof te bewaren", al dus Ernst. Pronuntius mgr. A.J. Backis sprak aan het einde van de mis een kort dankwoord tot de gelovgen, in het Nederlands. Hij overhandigde de voorzitter van het parochiekoor Cante- mus Domino, dat dit jaar zijn eeuwfeest viert, een oorkonde met een zegenbede van de Paus. De plechtigheid in de kerk aan de Parkstraat werd opgeluisterd door tamboers en vendelzwaaiers van het St. Willibrordusgilde uit Bakel. Cantemus Domino en de In terparochiële Schola Canto rum verzorgden de meerstem mige en de gregoriaanse ge zangen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2