STOFFEN Albert Voorn imponeert tijdens Indoor Leiden Herboren Mildred Muis is problemen te boven 10, Nationale titel voor Aart Stigt< C&idóeSouomit LHMC heeft geen moeite met Union \kaktiakaL Kmon zonder meer het meest gespecialiseerd in mantel - coat - rok - pantalon - kolbert 15 15,-20,- Kwaliteit in elke prijs en niet duur! VOLGEN JAAR EE GROTE HUIS.il VOORDELIC DRAAIBAN STAAT NI MISSCHII AL II DEKRAN SPORT MAANDAG 15 OKTOBER 1990 PAG] LEIDEN De Groe- noordhallen stonden de afgelopen dagen geheel in het teken van de paarde- sport. Op de plaats waar normaal koeien en var kens worden verhandeld sprongen dit weekeinde de edele viervoeters. De zevende editie van Indoor Leiden bleek wederom in staat om de bezoekers te boeien. De organisatie was dan ook tevreden over het verloop van het vierdaag se evenement waarin de Nederlandse ruiter Albert Voorn imponeerde. „We kijken terug op een ge slaagde zevende Indoor Lei den. Ons streven was om de paardesport aan een zo'n breed mogelijk publiek te presente ren. En dat is gelukt", aldus een tevreden directeur van de Stichting Indoor Leiden, An- dré de Jong. Indoor Leiden heeft de laatste jaren een enorme uitstraling gekregen. De nationale ruiter- top ziet de springwedstrijden in Leiden als een uitstekende gelegenheid om de vorm van de paarden te testen voor de grote indoor-evenementen in Nederland, Jumping Amster dam en Indoor Maastricht. Alle grote namen waren dan ook in Leiden aanwezig om op het gevarieerde parcours, ge bouwd door Henk Drabbe, hun vorm te testen. Er werden in Leiden achttien rubrieken afgewerkt. Niet al leen de nationale ruitertop was in de Groenoordhallen aanwe zig. Combinaties uit Spanje, Finland en Japan completèer- den de startlijsten. Vooral de Japanse ruiter Suichi Toki liet een zeer goede indruk indruk achter. Met het paard Impres sionist behaalde hij een fraaie tweede plaats achter Emile Hendrix met Optiebeurs Alda- to in de Grote TNO prijs. Van de Nederlandse ruiters liet Al- bert Voorn een zeer goede in druk achter. Vooral zaterdaga vond imponeerde hij met het paard Opstalan Wembley in het springconcours A (1.50 me ter) op tijd. Hij liet hierin Eric Willemsz Geeroms met Jongor II ver achter zich. De strijd om de TNO bouw prijs (springconcours A 1.50 meter) had eeri zeer spannend verloop. Emile Hendrix met Optiebeurs Zargo liet Bert Romp met Waldo E net achter zich. Albert Voorn maakte za terdag met Opstalan Wembley duidelijk dat deze combinatie ook in snelheid en wendbaar heid ongenaakbaar in Leiden was. De springwedstrijden vorm den tijdens Indoor Leiden de hoofdmoot. Maar de organisa tie heeft in de loop der jaren geleerd dat men het publiek daar niet alleen voor naar de sleutelstad krijgt. Diverse shows moeten het evenement kleur geven. De vaandeldraag ster van de Nederlandse dres- suursport, Annemarie Sanders Keyzer, vervulde hierin een bijzonder geslaagde rol. Vooral de pas-de-deux die zij samen met haar dochtertje Stacey uit voerde, kreeg zondagmiddag bijzonder veel bijval van het publiek. Martijn Haks van LHMC haalt hard uit en scoort de tweede treffer tegen Union. FOTO:ANDRÉ VAN HAASTEREN dith Sepmeyer. LEIDEN In de overgangsklasse wonnen de heren van LMHC met 2-1 van Union. Het inha^lduel tussen de dames van Leidse Studs en de Waelle eindigde in een overwinning voor de thuisploeg. De heren van LMHC kregen het Nijmeegse Union op bezoek. De thuisploeg nam direct het initiatief en binnen vijf minuten keken de bezoekers tegen een achterstand aan. Ca per Klijn schoot een strafcorner recht streeks achter de Nijmeegse doelwachter. Het team van trainer/coach Thomas Tichel - mann bleef geconcentreerd spelen. De com binaties liepen vlekkeloos en de opbouw werd goed door de achterhoede onder steund. Vlak voor rust nam laatste man Sander Vinkensteijn het initiatief. Hij be diende na een lange solo Martijn Haks, die de 2-0 op het scorebord zette. Na rust was het wederom LMHC dat het heft in handen nam. Maar de thuisclub kon de score niet verder uitbouwen. Union kwam in de slot fase nog terug. Uit een strafcorner ver dween de bal achter de goed keepende Pie- ter Hoogh. In de derde klasse werd het inhaalduel af gewerkt tussen de Leidse Studs en de Waellè. Het Leidse Studenten gezelschap stuurde de Waelle met lege handen naar huis terug: 4-0. De doelpunten kwamen op van Josien van der Veltz (3x) en Ju- LEIDEN Aart Stigter is za terdag in Lisse kampioen van Nederland geworden op de 25 kilometer. Bij de dames won Barbara Kamp de strijd over 15 kilometer. Marcel Laros was de sterkste bij de jongens. Een dag later werd Joke Kley- weg in Dublin zeventiende in de strijd om de wereldtitel over 15 kilometer. In Eindho ven eindigde de marathon met een succesje voor Bataaf Harry Versteegen en een desillusie voor clubgenoot Gé van Veen. Het opvallend mooie weer vormde zaterdag in Lisse voor alle lopers een extra handicap. Het gebrek aan zuurstof in de lucht had vele opgaves en ze ker geen geweldige tijden tot gevolg. Daarnaast had Lisse te maken met de concurrentie van diverse andere evenemen ten. De marathon van Eindho ven, een 4 mijl wedstrijd in Groningen en het WK voor vrouwen over 15 kilometer in Dublin zorgden voor zware concurentie. Het kampioenscahp over 25 kilometer voor heren en dat over 15 kilometer voor dames kreeg dan ook een forse knauw door het wegblijven van Gerard Nijboer en John Vermeule (beiden in Eindho ven, de eerste alleen maar als tempomaker), Marti ten Kate (Groningen) en de volledige damestop die in Dublin actief Van de. lopers die wel in Lisse aan de start verschenen kon door de moeilijke omstandig heden niet meer verwacht worden dan een leuke wed strijd. Vooral in de eerste zo belangrijke kilometers hadden de lopers veel problemen met de hitte. Ook de latere win naar Aart Stigter (1.19.55 uur) beaamde dat: „Als het tien tot vijftien graden kouder was ge weest had ik'zo'n drie minuten harder gelopen". Toch had Stigter aan het eind nog vol doende over om zijn medeko ploper Cees Kraayeveld terug te verwijzen. Kraayeveld (zelf in 1.19.58 uur binnen) vond enige troost in de wetenschap dat hij het geprobeerd had („tot acht keer toe") en dat hij Stigter tot het uiterste had ge dreven („zag je hoe kapot hij was?"). In Lisse was alleen het deelne mersveld bij de jongens A over 15 kilometer van een behoor lijk gehalte. Toch vielen de tij den ook hier tegen. Winnaar Marcel Laros kwam pas na 51.02 minuten over de streep, zo'n drie minuten boven de normale tijd. Van de regionale clubs traden slechts Spartaan en NSL atle ten en atletes in het strijdperk. Annet van Veldhuijzen van De Spartaan was daarvan nog het meest succesvol met een vierde plaats in 56.38 minuten over de 15 kilometer. De enige Bataaf die de eindstreep haal de was junior Bert van Gaal- en. Met een achtste plaats in 55.04 minuten werd hij de bes te junior uit de regio. Bij de heren kwam uiteraard Aart Stigter in aanmerking voor „beste atleet uit de regio", maar hij gaf die beker graag af („Ik ben kampioen, dat is al lekker genoeg") zodat nu thuisloper Theo van der Veek (veertiende in 1.31.31 uur) met de beker naar huis kon. De nummer drie, Leidenaar Huub Pragt, moest al in de eerste omloop van amper vijf kilo meter, door een keèlontsteking geplaagd, opgeven. „Ik had dit kampioenschap uiteraard in mijn marathon voorbereiding opgenomen, maar de ochtend voor de wedstrijd voejde ik al dat het eigenlijk niets kon worden. Om „New York" niet in gevaar te brengen ben ik op tijd uitgestapt. Een teleurstel ling dat zeker." Joke Kleyweg was door de KNAU uitgezonden naar het WK 15 kilometer voor dames in het Ierse Dublin. Met een zeventiende plaats hie zich op het heuvelachtig cours knap staande tusse aantal wereldtoppers, haar 51.51 minuten kw ondanks de stormachtige die het parcours teistei minder dan anderhalv nuut achter de Portugesi ha over de streep. Ook i dere drie Nederlandse kwamen (Marjan Frerik met een valpartij erbij) o streep in tijden die bete ren dan die van Ba Kamp in Lisse (53.52 ten). In Eindhoven werd zoni plaatselijke marathon werkt, met daarin slecht ry Versteegen bij de honderd finishers. De liet 2.33.44 uur noteri werd 34e. Voor Ge van eindigde de strijd in lusie. Vertrokken op eei ma van ongeveer 2.31 moest hij de strijd stakei In Groningen kwam J( Lau, onder het toezien van zijn trouwste supp tot een 26e plaats (in minuten tijdens een daa ganiseerde vier mijls strijd), die door de 1 kaanse wereldkampioer lopen Skah gewonnen i GERT VELTH AMERSFOORT Het winnen van een estafette op een groot mondiaal zwemtoernooi is de droom van een hele generatie Nederlandse topzwem- sters. Met Marianne en Mildred Muis in de vorm van hun leven moest en zou het een keer lukken. Toen Mildred de afgelopen zo mer met zichzelf overhoop lag, drong de wanhoop het elite korps van de KNZB -binnen. Temeer daar Marianne, de succesvolste helft van de twee ling, ook niet in goeden doen stak. Vijf weken vóór de selec tiewedstrijden voor het we reldkampioenschap, begin ja nuari het eerste topsport-eve nement met een samengebun delde Duitse deelname, heb ben de twijfels bij de 22-jarige Amersfoortsen plaatsgemaakt voor een zelfverzekerde blik in de nabije toekomst. Mildred Muis, rond de nationale titel strijd van de twee het hardst toe aan een rusttijd, zegt de (privé)-problemen te boven te zijn. Haar ontbrak het maanden-, lang aan motivatie om de da gelijkse gang naar het fysio- therapie-studiecentrum in Utrecht en de zwemtrainingen in haar woonplaats te maken. Juist op tijd hervond Mildred Muis, vanaf 1985 (EK in Sofia) estafette-medaillewinnares op alle internationale podia, zich zelf. Ruud Veldman, de bevlo gen begeleider, sloot half au gustus een herboren topsport ster in de armen. Mildred Muis, openhartig als altijd: „Ik heb een rotjaar ach ter de rug. Alles is in het hon derd gelopen doordat ik pro blemen met mezelf en thuis had. Ik was het zicht ovèr al les kwijtgeraakt en dacht aan stoppen met zwemmen. Ik weet nu, dat ik het niet had kunnen missen. Maar er is een periode geweest dat ik er hele maal geen plezier meer in had. Ik ging routinematig naar het zwembad om mijn program ma's af te draaien. Twee uur training vond ik een verspil ling van tijd. Ik was toe aan een rustperiode. Daar ben ik drie weken vóór het NK mee begonnen en daarna ben ik met vakantie gegaan, naar Zuid-Frankrijk met triathlon- vrienden uit Amersfoort". Vakantie „In die weken heb ik rust ge vonden, kunnen nadenken over wat er in de maanden er vóór met me was gebeurd en alles op een rijtje kunnen zet ten. Ik heb wel veel zetjes no dig gehad alvorens ik met het groepje triathleten naar Frankrijk ging. Ik wist niet meer hoe je vakantie moest houden. Stom hè, ik had last van ontwenningsverschijnse len, want ik was zeven jaar niet meer met vakantie ge weest. De hele vakantie ben ik in beweging geweest. Ik deed een beetje aan hardlopen wan- Uni kamgaren 150 br. en IwJ Wollen mantel stof neer ik zin had, zwom om de dag in open water en fietste in de bergen op een mountain bike". „Ik heb die vakantie genomen om tot mezelf te kunnen ko men. De accu was helemaal leeg, en ik vind dat die best snel is opgeladen. Het is een goede keuze geweest om er even een aantal weken mee te stoppen. In één zin kan ik het samenvatten, ik heb in een vrij diep dal gezeten. Iedereen meent dat dat kwam omdat mijn zus beter zwemt, maar dat vond ik zelf helemaal geen factor. Ik had daardoor juist heel veel rust rond mijn per soontje". Zelfverzekerder „Ik moest er even tussenuit, omdat ik het gevoel had dat ik anders de Olympische Spelen niet zou halen Dat is een eve nement dat ik graag nog een keer wil meemaken. Ik wilde er het WK voor laten schieten. Nu ben ik van gedachten ver anderd. Ik voel me weer de oude. Achter die vervelende tijd heb ik een punt gezet. Ik ga opnieuw beginnen, een nieuwe start maken. Ik merk aan veel dingen dat het de goede kant opgaat. Ik voel me weer zelfverzekerder worden. Toen ik in de put zat, kreeg ik alleen maar negatieve impul sen. Uit het zwemmen haal ik een stuk zelfvertrouwen, maar omdat het zwemmen een tijd lang niet goed ging was dat verdwenen. Ik was heel onze ker, in alles". „De problemen stapelden zich op. Ik wist niet meer waar ik moest beginnen en liet alles liggen. De vakantie heeft me goed gedaan. Ik ben nuchter der over dingen gaan naden ken en heb ze proberen aan te pakken. De meeste problemen zijn nu opgelost, of ben ik aan het oplossen. Ik zocht steun bij mijn ouders, maar door hun scheiding kreeg ik die niet. Ie dereen moest ?'n eigen weg zien te vinden en Marianne is daar makkelijker doorheen ge rold dan ik. Natuurlijk had zij ook problemen, het vrat ook aan haar. Helemaal schadeloos is zij die periode ook niet door gekomen. Marianne heeft na het NK vijf weken niets ge daan. Ze is in Amersfoort ge bleven en lekker op haar krent gaan zitten". „Na de vakantie ben ik met Mildred Muis had tijdens haar vakantie last van ontwenningsverschijnselen. behandelingen begonnen voor een kaakcorrectie. Volgend jaar zal de operatie plaatsvin den. Omdat het een zware in greep is, word ik nu al een paar keer behandeld. Ik heb het jaren uitgesteld omdat ik te gedreven was om aan alle mogelijke wedstrijden deel te nemen. Ik gunde mezelf geen tijd om over dit soort dingen na te denken. Nu wel, nu ruim ik er tijd voor in. Tussen de operatie en de Olympische Spelen wil ik een jaar hebben om me optimaal te kunnen voorbereiden. Het doel is en blijft Barcelona. Die Spelen wil ik halen, sterker, ik wil er goed presteren. Het besluit voor de operatie heb ik geno men, dat schuif ik niet meer voor me uit. Maar ik wil niet dat het een haastklus wordt". W ereldkampioen „Nu staat mijn hoofd naar het WK. In de estafettes hebben we een reële kans wereldkam- pioen te worden. Ze hebben me nodig voor die estafettes, dat weet ik. Het is leuk om dat te horen en ik wil hpel graag mee. Ik weet dat ik terugkom. Dat is een hele geruststelling voor me. Voor anderen niet. Hen moet ik het eerst nog be wijzen. De kernploeg, die in het leven is geroepen, heeft een beschermde status, maar ik heb daar weinig van ge merkt. Er werd van de zomer direct aan de bel getrokken. Mildred, hoe zit dat?". „Ze wilden me zelfs uit de kernploeg schoppen, omdat ik tijd nam voor mezelf en aar twee wedstrijden niet mee deed. Achteraf hebben de an deren er spijt van dat ze van de zomer naar die twee wed strijden zijn toegegaan. De Goodwill Games (in Seattle) en de alternatieve wereldkam pioenschappen (in Rome) zijn een flop geweest. Ik lachte er een beetje om in mijn vuistje. Ik lag lekker op mijn rug in de zon en las de uitslagen in de krant. Een heerlijk gevoel". „Ze hadden me al afgeschre ven, trainers, zwemmers èn zwemsters. Iedereen was ver baasd dat ik kwam opdagen voor een centrale training. Zwem jij nog? Dat soort gelui den is juist een extra prikkel voor mij om terug te slaan. Van de bond heb ik helemaal niets gehoord. Ton van Kloos-, ter (de bondscoach, red.) kwam voor een gesprek naar Amersfoort, maar ging eerst •naar Ruud Veldman toe. Pas toen kwam hij bij mij. Uit zichzelf kwam hij niet. Ik had hem moeten bellen over hoe het met me ging, zei hij". „Het contact met de bonds coach liep een' beetje ge heb eens gekscherend g( „Het enige dat ik van de heb gemist, is de brief ov nazorg na de topsport baan". Een vriendin vai heeft er één gehad. Het met haar wat minder in strijden, ze kreeg er wat der plezier in en ander maand later lag die brie de bond in de bus. Ove stommiteit gesproken. II hem niet ontvangen". HANS Vestestraat 7b (zijstraat van Ing. Driessenstr., zie lichtbak) Leiden. Geopend: di. t/m za. van 9 tot 17 30 uur. GEEN KOOPAVOND.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 18