Military maakt weer slechte beurt Bondscoach Vlieg vol lof over pupillen ;cndl vloert oris Becker Sörensen maakt einde aan traditie Wereldbeker voor ploeg Jan Gisbers TOURS PDM is al 2e- ker van de eerste plaats in het klassement van de we reldbeker voor ploegen. Gisteren was de vierde po sitie in de rangschikking van Parijs-Tours voldoen de voor de ploeg van Jan Gisbers de overwinning van vorig seizoen te pro longeren. In Tours zorg den wereldkampioen Dhaenens en Kelly, vorig jaar winnaar van het indi viduele klassement, door respectievelijk de 20e en achtste klassering, dat Helvetia, nummer twee in de tussenstand met 64 punten, op een onover brugbare achterstand van 23 punten kwam te staan. 3>rt £eicbe<3ou/iant MAANDAG IS OKTOBER 1990 PAGINA 13 rière Nannini stig bedreigd CNCE Alessandro Nannini rechter arm nooit meer op e wijze kunnen gebruiken, ergste geval moet de arm toch' geamputeerd met alle gevol- or zijn carrière van dien. Dat irde de chirurg die er zaterdag een tien uur durende operatie ziekenhuis in Florence in de bij een helicopter-ongeluk ïcte rechteronderarm van Nan- n te naaien. mule 1-coureur stortte vrijdag jn pas aangeschafte helicopter j het huis van zijn ouders, even de stad Siena. Bulgaarse meisjes ongenaakbaar BEEKBERGEN De Bulgaarse meisjes hebben op niet mis te verstane wijze de toon gezet tij dens het zesde Albert Vogel-toer nooi in Beekbergen. Ritmische gymnastiek van topniveau boden ze. Een zo hoog niveau dat train- sters van concurrerende landen spraken van perfectie. Bij afwe zigheid van de Russische ploeg was in het KNGB-complex in Beekbergen Bulgarije opper machtig. De meisjes van de Bul gaarse toptrainster Neshka Robe va leken onder de straffe discipli ne bepaald niet gebukt te gaan. Ze bleken ongenaakbaar. Oakland A's ontmoet Reds in World Series CINCINNATI De finale van de Amerikaanse honkbaltitelstrijd gaat tussen de Oakland Athletics en de Cincinnati Reds. De Reds plaatsten zich voor de World Series door een minimale overwinning (2- 1) op de Pittsburgh Pirates. Met die zege kwam Cin cinnati in de play-offs van de national league op 4-2. De Reds stonden in 1976 voor het laatst in de World Series. De beslissing viel in de zevende inning. Na een klap van de rechtshandige Luis Quinones teken de Ron Oester voor het tweede punt van de Reds. Werper Randy Myers hield de slagmensen van Pitts burgh in de laatste twee innings in bedwang. Glenn Braggs voorkwam in de negende slagbeurt dat Pitts burgh alsnog in een kansrijke positie zou komen. Met één man op de honken sloeg Carmelo Martinez de bal richting de tribunes. Bragss plukte de bal bo ven de muur uit de lucht. Ierse golfers pakken vette pot ST.ANDREWS De wereldbeker voor heren landenteams golfen is zaterdag gewonnen door het Ierse team. Philip Walton, Ronan Rafeerty en David Fe- herty sleepten de Dunhill Cup in de wacht met het bijbehorende prijzengeld van 525.000 gulden. Verder zegevierde in Salzburg Bernhard Langer bij de strijd om de Oostenrijkse titel. In het Franse Cely-en-Biere werd de strijd om de wereldtitel voor vrouwelijke profes sionals een Amerikaanse aangelegen heid. Gerring zegevierde, met een slag verschil, voor haar landgenote Daniel. De eerste tien in de uitslag waren allen afkomstig uit de Verenigde Staten. Verwachte zege Dannie de Bie HEIST-OP-DEN-BERG Dannie de Bie heeft zoals verwacht voor de derde opeenvolgende maal de vel- drittrofee der Kempen gewonnen. De nationale kampioen reed voor eigen publiek van start tot aan komst afgescheiden aan de leiding en werd geen moment bedreigd. Zelfs een valpartij - bij het al fiet send nemen van een balkje - en twee lekke banden, veranderden daar niets aan. De Bie was gewoon baas op eigen terrein. Broer Rudy zorgde met een tweede plaats dat het feest compleet was, terwijl we reldkampioen Henk Baars beslag legde op de derde rang. Peter Laanen is niet langer erevoorzitter SOESTDUINEN Peter Laanen is niet lan ger ere-voorzitter van de Koninklijke Neder landse Baseball en Softball Bond. De man die de KNBSB enige jaren geleden van een finan ciële ondergang redde, heeft het bestuur van de bond laten weten de functie terug te geven. De leden van de bondsraad vernamen de be slissing zaterdag tijdens een informerende ver gadering in Soestduinen. Laanen, directeur van TSM, is van mening dat het ere-voorzit- terschap een belemmering is in zijn contacten met de KNBSB. De honk- en softballbond heeft het bedrijf TSM (Top Sport Marketing) aangetrokken geldschieters te werven. Volgens Laanen is hem het ere-voorzitterschap ver leend „om hem (commercieel) bij de bond te houden". SPORT OP TV VANDAAG Nederland 1, 18.09 uur. NCRV Sport op 1. Nederland 2, 18.55 uur AVRO's Sportpanorama. België Nederlands 2, 20.00 uun Tennis: ECC-toernooi in Antwer pen. BBC 2, 23.55 uun Snooker. Eurosport, 18.00-01.30 uun Sport. Sportnet, 18.00-01.00 uun Sport. MORGEN BBC 2, 14.15 en 16.00 uun Snooker. Eurosport, 08.30-18.00 uun Sport. Sportnet, 07.00-18.00 uun Sport. Dreigement sponsor effent pad Sijbrands DEN HAAG De Koninklij ke Nederlandse Dam Bond (KNDB) heeft gisteravond als nog de weg vrijgemaakt om Ton Sijbrands te laten deelne men aan het wereldkampioen schap, dat van 7 tot 30 novem ber in Groningen wordt ge houden. De bond zwichtte voor een dreigement van de organisatie, dat hoofdsponsor Javaanse Jongens zijn conclusies zal trekken wanneer de KNDB niet aan Sijbrands' wensen te gemoet komt. Daarmee zou ruim een ton gemoeid zijn. Grootmeester Sijbrands had de KNDB in een lijvige open brief laten weten zich niet te kunnen verenigen met de op stelling van de bond. Als zijn secondant Johan Krajenbrink geen dispensatie zoli krijgen voor het spelen van twee bondscompetitiewedstrijden die samenvallen met het WK, zou Sijbrands zich terugtrek ken. Anton Schotanus heeft besloten dat de wedstrijd tegen RDG/DIO, waarover geen compromis kon worden ge vonden, wordt uitgesteld tot na het wereldkampioenschap. Of de vice-wereldkampioen, die vanwege deze affaire af stand deed van zijn erelid maatschap van de KNDB, nu daadwerkelijk zal spelen is nog niet honderd procent ze ker. „Ton Sijbrands doet mee. Maar voor de goede orde: hij is zelf nog niet van deze ontwik kelingen op de hoogte", meld de Buurke gisteravond. „We hebben hem nog niet kunnen melden dat ons dreigement succes heeft gehad". John Vermeule wint marathon EINDHOVEN John Vermeule heeft gistermid dag de zevende editie van de marathon van Eindho ven gewonnen. De Zeeuw liep de 42 kilometer en 195 meter in een zomerse temperatuur in 2 uur 15 minuten en 3 seconden. 'be Algerijn Mohamed Salmi, in april winnaar van de mara thon van Maassluis, eindigde als tweede (2.15.24). De derde plaats was voor Leonid Tikho- nov uit de Sovjetunie in 2.15.27. Nationaal kampioene Mieke Hombergen was de snelste vrouw in 2.44.59. De Roemeense Iulia Negura veroverde in Dublin verras send de wereldtitel 15 kilome ter op de weg voor vrouwen. Ze legde de afstand af in de matige tijd van 50 minuten en 12 seconden. De 23-jarige Ne gura bleef de veertien jaar ou dere Amerikaanse favoriete Francie Larrieu-Smith, eerder dit jaar tweede in de marathon van Londen, drie seconden voor. Derde werd de sterke Chinese Huandi Zhong, die 50.19 nodig had. Joke Kleyweg Van de vier Nederlandse atle tes deed Joke Kleyweg het uitstekend. De Haagse atlete van Sparta werd zeventiende in 51 minuten en 51 seconden. Ze liep een constante wed strijd. De Haagse Carlien Harms, eveneens van Sparta, ondervond hinder van het te nauw afgezette parkoers. Ze kwam hardhandig in aanra king met een afzettingsbaken en eindigde als 34ste in 52.57. Anne van Schuppen, van de Hague Road Runners, deed als 37ste in 53,06 weinig voor haar onder. Vijf seconden later fi nishte Marjan Freriks (39ste), die na vier kilometer ten val was gekomen. 33LO De military moeilijk beheers- De veelzijdige disci- van de paardesport afgelopen zaterdag lin opspraak doordat cross van Boekelo tard Sultan overleed, if ongewild voeding e (voor)oordelen die ...er de sport bestaan. - de Zwitser Boden- I r fraai en verrassend was ineens van on- ichikt belang. ove nalatigheid van de tie 25-jarige Westduitser Köhnke, werd niet ge in. Wel werd duidelijk de donkerbruine ruin in een te hoog tempo ter instuurde. De 12-ja- lin klapte daardoor op gende hindernis, gleed het water en brak zijn ligerwijs was dezelfde twee jaar geleden ook een bij een ernstige val- Boekelo. Insiders uit begeleiding bezwoe- ïter dat het hier een in- betrof en zeiden dat de ils een bekwaam stylist stond. De student ver- ilf na het incident ont- ïaar huis, zijn ploegge- atja Rabus was zo van rt, dat ze haar paard on- lijk terugtrok. .000 toeschouwers die dat moment in het land van Boekelo be- L werden in het onge- gelaten. De organisatie wel onmiddellijk met verklaring. Als altijd werd gesproken van een inci dent. Een paard dat in de wei loopt kan ook zijn been bre ken. Op paard, ruiter noch hindernis was van te voren iets aan te merken geweest. Ongelukken zitten altijd in een klein hoekje. In dit geval was dat waar schijnlijk ook zo. Niemand repte echter van andere com binaties, die zich bijna te plet ter reden. De Italiaanse Bruno had negen weigeringen en een val, maar werd niet uit de wedstrijd gehaald. De amazo ne, gestart na Sultan en bijna ooggetuige van het incident, was de weg volkomen kwijt, maar kon doorgaan. Zolang de reglementen dit soort caprio len toestaan, blijft de military volstrekt oncontroleerbaar. Of, zoals sommigen beweren, on aanvaardbaar. Dierenbescherming De afgevaardigde van de die renbescherming, inspecteur Kwast, richtte zijn kritiek ook op dergelijk zakeh. „Ik heb een paard gezien dat valt, met een hevige bloedneus door gaat, keihard op de volgende hindernis klapt en door nie mand uit de wedstrijd wordt gehaald. Ik heb een amazone gezien die bijna overal weiger de, soms viel en de kluts totaal kwijt was. Men hoeft niet hip pisch deskundig te zijn om te constateren dat dit niet kan". De organisatie van Boekelo zal opnieuw reglements-wijzigin- gen aankaarten bij de interna tionale hippische federatie. De Italianen werd verzocht in het vervolg geen rodeo-ruiters meer te sturen. Twee weige- W m m "WÊÊk ringen of een val zou onmid dellijke uitsluiting moeten in houden, vindt ook parcours- bouwer Stokkentré. „Dan heeft het toch geen zin meer om verder te gaan". De die renbeschermers vinden deze maatregelen eveneens nood zaak. „De FEI realiseert zich echter absoluut niet welke weerstand er leeft ondpr de bevolking tegen dit soort toe standen", weet Kwast inmid dels uit ervaring. De military van Boekelo komt daardoor onder zware druk te staan, hoewel het evenement op zich een goede reputatie heeft. Zo kwam er gisteren al bij de regionale omroep radio Oost een bommelding binnen. Een vrouw verklaarde telefo nisch dat het hoofdterrein in Boekelo zou ontploffen. Bij het oude Op sportief gebied bleef in de Nederlandse military-sport al les bij het oude. Eddy Stibbe werd bij de wedstrijd van Boe kelo, die dus werd gewonnen door de Zwitser Bodenmüller, voor de zesde keer Nederlands kampioen. Dat werd hij in 1971 ook al. Hij verdiende met zijn overwinning 1000 gulden. Dat kreeg hij 20 jaar geleden ook. Jörg Bodenmüller was zo blij als een kind. De |37-jarige dierenarts straalde van oor tot oor, nadat hij voor het eerst in zijn leven een twee-sterren wedstrijd won. „Een droom is in vervulling gegaan", zei de Zwitser en hij meende het nog ook. Hij nam in de cross overal de kortste weg. „Toch reed ik gecontroleerd. Als je weet wat je doet, is ér geen sprake van risico". BUKAREST „We heb ben behoorlijk huis ge houden", glunderde bondscoach Jan Vlieg na de goede prestaties van Paul Haldan en Bettine Vriesekoop in Bukarest. „Haldan heeft tafeltennis van wereldniveau ge speeld. Ook Vriesekoop was in grote vorm. Sinds haar terugkeer in het in ternationale circuit heb ik Bettine nog niet zó goed zien spelen. Geld hebben we met dit toernooi niet verdiend, alleen blik- werk, maar het Neder landse tafeltennis heeft door deze resultaten veel aan prestige gewonnen". Paul Haldan (25), de nummer zestien van Europa, was in zijn geboorteland ongenaakbaar. Gadegeslagen door zijn familie en zijn voormalige trainers steeg de viervoudige nationale kampioen tot grote hoogte. „Haldan speelde tafeltennis van een aristocratische schoonheid", meldde Vlieg, die graag mag overdrijven. „Het was de eerste keer sinds zijn vlucht uit Roemenië, dat hij in zijn eigen land aan een toer nooi deelnam. Haldan heeft er een historische gebeurtenis van gemaakt". In het enkelspel moest Haldan het in de finale opnemen te gen de Belg Jean-Michel Sai- ,ve, na in de aanloop onder an deren met de sterke Chinees Wang-guo te hebben afgere kend. Het duel tussen beide clubgenoten bij Charleroi duurde bijna drie uur. Met 3-2 zegevierde Haldan over Saive, die zeven plaatsen hoger op de Europese ranglijst staat geno teerd. Trinko Keen en Casper Mol waren bij het individuele toer nooi minder succesvol. Keen werd in de derde ronde uitge schakeld door de Chinees Wang-tao, Mol struikelde in de eerste ronde over Basif uit Is raël, een onbekende in de in ternationale tafeltenniswereld. Bij het gemengd-dubbel drong Haldan met de hulp van Klop penburg door tot de finale. Het Chinese koppel Li-Jian Min- Jiang Quan werd met 21-17 en 21-14 winnaar. Tijdens het landentoernooi werd de Ne derlandse mannenploeg gestuit door België, dat vorige maand in het kader van de Superliga ook al triomfeerde. Aanvoer der Haldan behaalde twee overwinningen, maar kreeg geen steun van zijn teamgeno ten, 2-3. België moest later in de finale met 3-1 buigen voor China. Respect Bettine Vriesekoop dwong in Bukarest alom respect af. De huidige nummer zeventien van Europa opende op alle fronten de aanval op de con currentie, die haar voorlopig nog afhoudt van deelneming aan het Top 12-toernooi in fe bruari in Den Bosch. Bij het individuele toernooi rekende Vriesekoop af met de Russin Timina, die haar tijdens de Open Westduitse titelstrijd ën het Europess kampioenschap tot wanhaap had gebracht. Dit keer bleef de speelster van Tempo Team koel onder de in timidaties van de logge verde digster. Met 3-1 bleef Vriese koop haar voormalige kwel geest, die in de halve finale Kloppenburg met 3-0 had ver slagen, de baas. In de halve eindstrijd had Vriesekoop met 3-1 de nummer zes van Euro pa, Otilia Badescu, geen kans gegeven. Emily Noor reikte tot de kwartfinale, waarin de Roemeense Bogoslog met 3-1 te sterk bleek. Gerdie Keen sneuvelde verrassend al in de eerste ronde tegen een onbe kende Roemeense tegenstan der. Met Kloppenburg sloot Vriese koop tevens het landentoer nooi winnend af. In de finale werd de Roemeense ploeg met 3-2 teruggewezen. In het vrou wen-dubbel moest het Neder landse duo de eindzege aan Badescu/Bogoslog laten. Ivan Lendl in Tokyo laten zien r wel degelijk nog re- Jg met hem dient te en gehouden. De 30- in Connecticut wo- Tsjechoslowaak re- f niet alleen af met uidige nummer één wereld Stefan Ed- fin de halve finales), bedwong vervolgens eindstrijd ook Boris ;r. dere winnaars in dit week- j[ waren Ronald Agenor b aïti, die Berlijn op zijn jst bracht, en de Sovjetrus Tsjesnokov in Tel De Nederlandse succes- ielden aan, want na Koe- ins in Athene zegevierde Krajicek nu in een ingertoernooi te Casa- stond welgeteld een 159 minuten op de baan tegen Lendl. Becker won nog wel de eerste set (6-4), maar verloor vervolgens met 3-6 en 6-7. De tiebreak in de beslis sende set ging met 7-5 naar Lendl. In Berlijn won Ronald Agenor uit Haiti een indoor- toernooi, dat met 550.000 gul den was gedoteerd. In de fina le versloeg hij de Sovjetrus Alexander Volkov in drie sets: 4-6 6-4 7-6. Andrej Tsjesnokov boekte zaterdag in Tel Aviv de zevende toernooiwinst van zijn loopbaan. In de finale bleek hij een stuk sterker dan de plaatselijke favoriet Amos Mansdorf (6-4 6-3). Bij de vrouwen nam Steffi Graf in Zürich revanche op Gabriela Sabatini voor de nederlaag in de open Amerikaanse titel strijd. De 21-jarige Westduitse had precies tachtig minuten nodig om de Argentijnse van zich af te schudden: 6-3 6-2. Sabatini had geen antwoord op- de harde service en de scherp geplaatste returns van de Westduitse. Rentree Piggott LONDEN Op 54-jarige leef tijd maakt de Engelse jockey Lester Piggott vandaag op de renbaan van Leicester zijn te rugkeer in de wedstrijdsport. Piggott werd benaderd voor de wedstrijd door vriend en trai ner Henry Cecil, wiens jockey Steven Cauthen door griep is geveld. Piggott, elf keer Brits kampioen, won in zijn lange loopbaan 4349 koersen. De joc key beëindigde in 1985 zijn carrière. Hij zat drie jaar in de gevangenis wegens belasting ontduiking. Devoy zet foutje recht SYDNEY Susan Devoy heeft een jaar moeten wachten om een foutje recht te zetten. De nummer één van de we reldranglijst heroverde in de Australische stad de wereldti tel squash door in de finale de Engelse titelverdedigster Mar- tine le Moignan te verslaan in drie games: 9-4, 9-4 en 9-4. Le Moignan, als vierde geplaatst, versloeg Devoy vorig jaar nog bij de open Nederlandse kam pioenschappen. Bij de open Amerikaanse titelstrijd voor heren domineerde de als eer ste geplaatste Jansher Khan. Zijn Australische tegenstander in de finale, Chris Robertson, kon alleen in de eerste game Khan verontrusten. Daarna kon hij het hoge tempo van Khan niet meer volgen. Na een uur en 35 minuten (13-15 15-5 15-7 15-7) maakte de Pa kistani de partij af. endl bracht het onder meer door zijn commentaar op de TJhters tot eindwinnaar in Tokyo. Eddy Stibbe eindigde in Boekelo beste Nederlander. TOURS Winnaar Rolf Sörensen eri zijn vier me devluchters hebben giste ren voorlopig een einde gemaakt aan de sprint traditie van Parijs-Tours, de elfde en voorlaatste wedstrijd om de wereld beker. De snelheidsdui vels kwamen vier tellen tekort om het traditionele gebruik te handhaven. Bijna negentig jaar (1901) na de triomf van landgenoot Fi scher werd Sörensen op de Avenue de Grammont de tweede Deense triomfator van de najaarsklassieker. Sörensen versloeg Phil Anderson, Mau- rizio Fondriest, Kim Andersen en Andreas Kappes in de sprint voor vijf. Beste Neder lander was Wiebren Veenstra. De specialist uit de ploeg van Raas eindigde als zevende in de wedstrijd die kleur kreeg door twee Denen. Andersen domineerde ruim 240 kilome ter, Sörensen won. Rolf Sörensen behaalde in Tours, waar de Amerikaan Greg Lemond niet van de par- S" wenste te zijn, zijn eerste assieke overwinning sinds zijn debuut bij de professionals in 1986. De 25-jarige Deen stond dit wielerjaar in de scha duw van Moreno Argentin. De kopman van Ariostea won de Waalse Pijl, de Ronde van Vlaanderen en de Tour-etappe in Nantes. De wederopstan ding van de Italiaan, die na een val uitviel, kostte Sören sen de Tourstart. De ambitieuze Deen, die een jaar na zijn debuut de Tirreno- Adriatico won, dreigde in een vergeethoekje terecht te ko men, ondanks het feit dat Ar gentin geruime tijd uitgescha keld was door een blessure. Op de FICP-ranglijst zakte hij dit seizoen van de zesde naar de 23e plaats. Zijn staat van dienst was dit jaar tot gisteren niet opzienbarend; winnaar van de Siciliaanse wielerweek en van de Trofee Laiguelglia. „Deze overwinning kwam net op tijd. Die had ik nodig", be kende de Deen. „Ik wacht al drie jaar op een klassieke triomf. Ik had vandaag een vrije rol. De val van Argentin heeft er niets mee te maken. Ik mocht mijn eigen gang gaan". Rolf Sörensen reageert ingetogen op zijn zege in Parijs-Tours.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13