ïcidócSoiiAcmt anj e praat over verdere koers 12 13 15 15 16 17 18 SPORT Ruud Gullit valt uit in oefen-uurtje Adriaanse overweegt punten in te leveren Wereldtitel voor Haagse powerlifter Rik Priester MAANDAG 15 OKTOBER 1990 PAGINA 11 RSTE EXPERIMENT 5T GROTE DOELEN }ES De Franse eerste-divisieclub Toulouse zaterdag tegen een zuidelijke selectie geëx- enteerd met doelen van 7,75 meter bij 2,60 Het oefenduel leverde zeven treffers op: 4- r Toulouse. De wereldvoetbalbond (FIFA) jetbal aantrekkelijker maken en heeft met Verliggende gedachte ingestemd met een ment de doelen te vergroten. De test in rijk leverde een levendige partij op. Volgens Hue, doelman van Toulouse, hebben de gro- metingen wel degelijk invloed op de uitslag, al bij vrije trappen is het verschil duidelijk eembaar. Voor een doelman wordt het er •nvoudiger op". Twee van de zeven treffers n door iedereen toegeschreven aan de grote den. De huidige afmetingen (7,32 bij 2,44) n van 1866. Haldan en Vriesekoop naar Roemeense titel BUKAREST Paul Haldan en Bet- tine Vriesekoop hebben de Open Roemeense kampioenschappen tafel tennis beheerst. Het duo bleef tijdens de individuele en de landen-wed- strijden ongeslagen. Haldan en Vrie sekoop werden op imponerende wij ze kampioen in het enkelspel. De Nederlandse vrouwenploeg, met Mirjam Kloppenburg en Vriesekoop, veroverde de titel tijdens het lan- dentoernooi. In totaal kwamen acht medailles terecht bij de Oranje-selec tie. Het evenement was met deelne mers uit Nederland, Roemenië, Frankrijk, Sovjetunie, België en Chi na redelijk sterk bezet. Paard breekt nek in military van Boekelo BOEKELO In de military van Boekelo is zaterdag in de cross country het paard Sultan van de Duitse ruiteb Hanno Köhnke verongelukt. De 12- jarige ruin brak zijn nek bij een valpartij in de watercom binatie, één van de 28 hinder nissen in de uithoudingsproef. Het is de tweede keer in twin tig jaar dat in de military van Boekelo een paard sterft. In 1985 gebeurde dat met Mor ning Star, gereden door de Duitser Seidel. tfICHELS GEEFT SPELERS IN PORTO GELEGENHEID VOOR INBRENG SIST Rinus Michels ;eft zaterdagmiddag in ïist een opening gebo- >n voor een tactische jerswijziging of -aan- ssing bij Oranje. een soms wat cryptisch igon gaf de bondscoach ar twee indicaties voor. !et concept (dat hij vorige land lanceerde en waarop mald Koeman zijn recente itiek richtte; red.) gaat een leven leiden, zoals zo ak", sprak Michels, die orts aankondigde dat van- g na aankomst in Porto hele Oranje-gezelschap in rgadering bijeen zou ko- „Daar mag iedereen zegje doen over alles en g wat. Dat had ook Koe- n moeten doen. Hij lan- irde zijn kritiek op de ver- erde plaats, de verkeerde en met een verkeerde in- ud. Het gaat om nuances de uitvoering", tt beide mededelingen gaf chels te kennen dat er met m wel degelijk nog valt te aten over de vlak voor het tduel in Palermo in Italië presenteerde taktiek. „Ik wel uit van bepaalde uit- ngspunten", zwakte de i ndscoach zijn eerder toch melijk pertinent gedane I spraken af. „Je kunt een jaald idee verschillend in- Kreteren", vervolgde hij. hiding is zeker: de taktiek met heilig, maar de spelers n dat ook niet. Ik ga nog ieds uit van aantrekkelijk aanvallend voetbal. Je bt daarbij in Nederland het ordeel dat je nogal wat us hebt, waarbij je dan ook Italië kunt gaan kij- n naar de mogelijkheden daar zijn. Als er dan spe- zijn die een bepaalde npak niet kunnen uitvoe- ga je wat anders probe- newel Michels afgelopen irdag volhield Koeman stond toen ik met tnse journalisten over het lerlands elftal stond te jten een Nederlandse cor- iondent bij, die van mijn ïerkingen een stukje ;ft gemaakt") disciplinair hebben gestraft wegens uitlatingen, kon de Indscoach de indruk toch it wegnemen dat er ook itische elementen aan zijn ilissing ten grondslag la- 1 Een veronderstelling, werd gevoed door uitla- igen van Adri van Tigge- die wel erg snel na het Dick Advocaat gebaart, terwijl Rinus Michels aandachtig toekijkt. genezen van zijn sleutelbeen breuk weer werd opgeroe pen. „We gaan waarschijnlijk aanvallend spelen in Porto", sprak 'de 33-jarige verdediger van Anderlecht. „En dan ko men mijn kwaliteiten, vooral mijn snelheid, misschien wel goed van pas". Zoals bekend is dat laatste bepaald niet het beste onderdeel van het spel van Ronald Koeman. Michels daarentegen zei: „Als Koe man niet was gepasseerd, zou hij in de ploeg hebben ge staan. Hij is er normaal ge sproken de volgende keer weer gewoon bij". Schimmigheid Schimmigheid was wat dat betreft afgelopen zaterdag in zonnig Zeist weer troef. Het heeft er echter alle schijn van dat Koeman nog moeite zal hebben zijn positie terug te winnen als het Oranjeteam komende woensdag in die sa menstelling tot succes ge raakt. 'Michels schuift die problematiek nog even voor zich uit en stelde vandaag in Porto andere spraakmakende spelers in staat hun stand punt uiten te zetten. Of met name Van Basten en Gullit echter van die gelegenheid gebruik hebben gemaakt valt te betwijfelen. Het duo van AC Milan hulde zich zater dag in nevelen voor wat be treft de taktiek-Michels. Van Basten: „Met drie spitsen spe len? Echte aanvallers aan de zijkant komen tegenwoordig nauwelijks meer aan de bal. Het maakt ook niet zo veel uit van wie ik die ballen in het centrum krijg. Ze kun nen ook van middenvelders komen. Het gaat er ook om dat ik zelf individuele acties maak". Waarin Van Basten werd bijgevallen door Gullit. „Ik speel zelf nog te wissel vallig", vertelde hij in Zeist. „De ene keer is het goed, de andere keer puur slecht. Niet in de basis tegen Portugal? Ik sta bij Milan ook steeds in de basis". In zijn column in een landelijk ochtendblad liet Gullit tegenover de Michels- strategie optekenen: „On danks het tekort aan tijd moeten daar (in de vlak voor Italië in Palermo aangekon digde speelstijl; red.) zo snel mogelijk de scherpe kantjes vanaf worden gehaald. Heel belangrijk wordt om zo veel mogelijk naar de mogelijkhe den van de spelers te voet ballen. Het kan natuurlijk nooit zo zijn dat het systeem de kwaliteiten van de spelers gaat overheersen". Waarmee Gullit min of meer op dezelfde lijn ging zitten als Ronald Koeman. Daar- ZEIST Het Nederlands elftal heeft zater dagmiddag in het Zeister sportcentrum een uurtje geoefend tegen Jong Oranje. Het A- elftal won met 1-0, dank zij de gebruikelijke één-fout-per-wedstrijd van doelman Van der Sar bij een afstandsschot van Vanenburg. Bondscoach Rinus Michels miste in de strijd over twee keer" een half uur Gillhaus en Vink. Gillhaus wegens Schotse verplichtin gen, Vink was nodig als aanvulling van Jong Oranje. Gullit speelde alleen het eerste half uur, liep een lichte spierblessure op in zijn rechter dijbeen en stond zijn plaats af aan Bergkamp. Jong Oranje werkté, op verzoek van Michels, Portugees. Vijf man achter de bal in principe, slechts twee aanvallers als imitatie van Futre en Rui Aguas en later een derde man voorin omdat Portugal bij een on gunstige stand Cadete wel eens wil inzetten. Zonder Gillhaus werd de linkerkant van het veld zelden gebruikt. Er was door Van 't Schip, Vanenburg, Gullit/Bergkamp, Blind over zei Gullit nog: „Ik weet van Ronald zelf hoe het ver haal in de wereld is geko men. Wat nu is gebeurd rond Koeman was niet hodig ge weest. Wij hoorden het in Milaan pas nadat Michels Koeman had laten weten dat hij was gepasseerd. Toen had het voor mij als, aanvoerder ook geen zin meer om aan de bal te trekken. Dat zou alleen maar weer geharrewar heb ben gegeven. Leuk voor de pers, maar niet wenselijk voor Oranje. We moeten nu gewoon knokken voor een goed resultaat in Portugal. Als we zouden winnen met slecht spel is iedereen dat na een week vergeten. Dus ge woon mond houden en wer ken". Ronald Koeman zelf toonde zich gisteren nog zeer gede primeerd. Voor de TROS-te- levisie verklaarde hij nog Dick Advocaat ziet gevaar Portugezen over rechterkant PORTO Dick Advocaat, de assistent-trainer van het Ne derlands elftal, waarschuwt de spelers van Oranje voor de counterkwaliteiten van Portugal. Advocaat zag Portugal in Helsinki spelen tegen Finland in het eerste poule-duel (0-0) van de voorronde voor het toernooi om de Europese titel. Ook zag de Hagenaar video-beelden van West-Duitsland-Por- tugal, uislag 1-1 na een treffer van Aguas. „Dat waren twee totaal verschillende wedstrijden van de Por tugezen", vertelt Advocaat. „In Helsinki speelde Portugal ta melijk slap en ongeconcentreerd met een zwakke dekking. Maar tegen de Duitsers waren ze aanzienlijk scherper. De dekking was toen heel kort. Portugal is in staat om heel ver- schilend te spelen tegen tegenstanders van een ander niveau. Maar het blijft een counterploeg, die bij balverlies met vijf man achter de bal blijft. Zodra de Portugezen in balbezit ko men, komen ze er wel razendsnel uit. Dan is vooral de rech terkant erg gevaarlijk met Pinto en Paneiro, die elkaar ver schrikkelijk goed kunnen vinden. Aan onze linkerflank moeten we dus goed oppassen. Het is zaak om de ploeg in elk geval verdedigend goed neer te zetten. We moeten uitgaan van de nul en van daaruit trachten te scoren". In de Portuge se ploeg zijn overigens inmiddels drie afmeldingen. Nadat Rui Barros en Andre al vanwege blessures hadden moeten af schrijven voor het duel in Porto kwam daar afgelopen week einde ook Jaime Pacheco nog bij. Hij vertrok geblesseerd uit het Portugese trainingskamp. Ook de toestand van Paolo Fu tre is nog onzeker. de schenen willen schoppen. Ik baalde er alleen van dat het Nederlands elftal al twee jaar onder zijn mogelijkhe den speelt. Dat was de reden voor mijn opmerkingen". Rinus Michels herhaalde za terdag een voorbeeld te heb ben willen stellen met de uit sluiting van Koeman voor één duel. „Ik moet er voor zorgen dat de werksfeer en de prestatiesfeer goed zijn", aldus de bondscoach. „Dat was bij het WK niet het ge val, bij het EK wel. Je moet elkaar recht in de ogen dur ven kijken. Daarom moet er een brok discipline zijn op en buiten het veld. Vóór Italië had ik dat iedereen duidelijk gemaakt. Dan verwacht ik niet dat er toch op deze ma nier kritiek wordt geleverd. Zeker niet van een vice-aan- voerder. Ik kan alleen maar hopen dat alle spelers het nu begrijpen. Ik zat in een situa tie dat ik nu wat moest doen, anders had ik in de toekomst niets meer kunnen doen na zo'n voorval". Over de taktiek zei Michels tenslotte nog: „Oranje lijkt in mijn ogen qua speelstijl nog het meest op die van Ander lecht. Je speelt ook in Portu gal tegen een perfecte defen sieve organisatie. Daar moet je je tegen wapenen". FRANK WERKMAN en Winter een duidelijke trek naar rechts. Michels koos voor drie echte verdedigers (Van Tiggelen, Rutjes en Valckx) plus Blind, Vanenburg, Winter, Van 't Schip en Witsch- ge op het middenveld en Van Basten en Gul lit in de voorste posities. Jong Oranje had door competitie- en beker- verplichtingen van Numan (Haarlem), Sas (Sparta), Roest (Utrecht), Binken (Volendam) en Lanckohr (MVV) slechts negen veldspe- lers beschikbaar. Vink uit de A-groep com pleteerde het elftal. (Anderlecht); Vanenburg (PSV), Winter, Witschge (40. Frank de Boer) en Van 't Schip (Ajax); Gullit (AC Mi lan, 31. Bergkamp-Ajax) en Van Basten AC Milan). Jong Oranje: Van der Sar (Ajax, 31. De Ron-PSV); Taument (Feyenoord), Elzinga (Twente), Vink (Ajax) en Karnebeek (Twente); Van Gobbel (Feyenoord), Maas (RKC), Kreek (Ajax) en Brusselers (Fortuna); Ro nald de Boer en Roy (Ajax). niet te overwegen het voor beeld van Frank Rijkaard te volgen en definitief te bedan ken voor het Nederlands elf tal. „Dat is wel erg vérstrek kend", aldus de libero van Barcelona. „Maar ik ben wel erg teleurgesteld. Ik heb 48 interlands gespeeld en altijd medewerking verleend, zelfs bij de minst belangrijke wed strijden. Daarom heb ik wei nig begrip voor dezè beslis sing. Ik heb niemand tegen FC Den Haag op herhaling Dreigement sponsor effent pad Sijbrands Quick Boys toont ware gezicht Rijnsburgse Boys: amateurtop TOP herstelt zich AZC na zeven jaar weer Europese bekerfinale Albert Voorn imponeert tijdens indoor Leiden Kra jicek weer toernooiwinst CASABLANCA Richard Krajicek is de laatste weken uitstekend in vorm. De Hage naar, die vorig jaar december in Apeldoorn verraste met de winst in het nationale Master- stoernlooi, won afgelopen weekeinde het Challenger- toernooi in Casablanca. In een aanvankelijk spannende finale versloeg hij de Tsjechoslowaak Ctislav Dosedel met 7-6 (10-8) 6-3. Krajicek greep op 2 sep tember ook de eerste prijs in een soortgelijk evenement in Verona. Bovendien was hij vo rige week in Athene in het dubbelspel met Tom Kempers verliezend finalist in het dub belspel. Manon Bollegraf smaakte het genoegen met de Westduitse Eva Pfaff in Zu rich het dubbelspel te winnen. In de finale versloeg het kop pel de Francaise Catherine Suire en de Zuidafrikaanse Dinky van Rensburg met 7-5 6-4. Een week eerder bracht de Ermelose het met de Engel se speelster Jo Durie tot de fi nale van Leipzig. ti-pastapil jkt doping De tuchtcommissie 3 Italiaanse voetbalbond aanvaller Andrea Carne- 9 jaar) en doelman An- 'eruzzi (21) wegens het ik van dope voor één 'schorst. De twee spelers iS Roma werden na het egen Bari betrapt op het len van fentermina, een etamine. Ook de contra- tise liet sporen van de in urine van de twee illers zien. Ook AS werd bestraft. Wegens verantwoordelijk- [kreeg de Romeinse ploeg >ete opgelegd van één gulden. Advocaat i Coppi van AS Roma I Milaan, waar de hoorzit- llaats vond, een mogelij- Jrklaring voor de positie- |t. „Beiden hebben op ad- Jan Peruzzi's moeder wat 5 genomen toen zij te ilhaar geklaagd hadden jhet feit dat ze te zwaar i. Ze hadden teveel pas- leten na de winst op Ben- fi de UEFA Cup". 11ADVERTENTIE I ijzerwaren- vakhandel RODE KAART LEO SCHELLE VIS VOLENDAM Trainer Co Adriaanse van FC Den Haag heeft gistermiddag op het punt gestaan zijn spelers zonder in actie te komen uit Volendam te laten vertrekken. „Al hadden we daardoor twee punten in, mindering ge kregen, ik was er écht toe in staat", aldus Adriaanse na afloop van het eredivi- sie-inhaalduel dat door zijn ploeg met 2-0 werd gewonnen. De ontmoeting in het paling dorp begon een kwartier te laat doordat Haagse toeschou wers in een verkeerd tribune vak terecht waren gekomen. Omdat de fans nauwelijks ge hoor gaven aan de oproepen van de voorzitters van Volen dam en FC Den Haag om naar „hun" vak terug te, keren, be gaven onder meer Adriaansë en aanvoerder Otto zich naar het onrustige tribunevak. „Daar heb ik gedreigd dat we niet zouden spelen en dat dat ons waarschijnlijk twee pun ten zou kosten. Sommigen gin gen inderdaad weg, maar er waren er ook die glashard rie pen: wij komen niet voor het voetbal". Toen Adriaanse van het veld afliep, gaf hij zijn spe lers het teken zich weer te gaan omkleden. Met de inzet van ordedienst-personeel keerden de meeste aanwezigen toch terug naar het voor hen bestemde vak, waarna Adri aanse terugkwam op zijn voor nemen. „Misschien had ik er mee bereikt dat goedwillende supporters zich gaan afzetten tegen de relschoppers". Nadat scheidsrechter Luinge om kwart voor drie het begin- signaal had geblazen werd in het Haagse vak een deel van het hekwerk gesloopt, waarna de ME in actie moest komen. Op het veld stonden de spelers van FC Den Haag inmiddels ook onder zware druk. Volen dam, dat afgelopen donderdag ook een inhaalduel had afge werkt tegen Vitesse, verzuim de echter te scoren. De onver- Heini Otto tracht de Haagse fans tot redelijkheid te bewegen. wachte tegenstand noopte trai ner Adriaanse tot een aantal omzettingen, die een positieve uitwerking hadden. Leo Schel- levis verzilverde in de vierde minuut van de tweede helft één van de ruim tien doelrijpe kansen: 0-1. Dezelfde snelle Hagenaar werd een kwartier tje voor het einde na twee, on nodige, gele kaarten van het veld gestuurd. Maar ook met tien man was FC Den Haag nog veel gevaarlijker dan het FOTO: ANP Volendam van Leo Steegman. De licht geblesseerde Cor Lems drukte in de 89e minuut met een door doelman Schil der slecht verwerkte schuiver de veldverhouding in de juiste cijfers uit: 0-2. PESCARA De Hagenaar Rik Priester (34) is gisteren in het Italiaanse Pescara wereldkampioen powerliften geworden. Priester toonde zich de stérkste in een veld van honderd deelne mers uit twintig landen. De Hagenaar bracht en passant nog het Nederlands record op zijn naam met een tótaal van 837,5 kilo. Daarvoor waren de volgende onderdelen verantwoordelijk: kniebuigen 315 kilo, bankdrukken 212,5 en deadlift 310 kilo. Zijn gouden medaille betekende een aanzienlijke verbetering van zijn vorige topprestatie. In 1986 finishte de oud-bokser in de A-klasse op een vierde plaats bij het WK in Noorwegen. Sponsor voor Stella Jongmans DEN HAAG De Stich- ting sportstad Den Haag (in oprichting) is erin ge slaagd een sponsorbijdra ge voor de atlete Stella Jongmans te verwerven. Het betekent één van de eerste tastbare resultaten van het binnenkort officieel te benoe men college. De 19-jarige Jongmans dankt de financiële steun aan over leg tussen Stichting (ambte naar Liesbeth Volmuller) en Ton Smit van de Haagse Busi ness tot businessclub. De hard loopster kan daardoor veel tijd besteden aan haar training, terwijl voor financiering van haar studie aan instituut Schroevers wordt gezorgd. Jongmans hoopt die éénjarige opleiding binnen twee jaar te Stella Jongmans FOTO: SP kunnen voltooien. Van de to tale studiekosten (zo'n tiendui zend gulden) neemt de Stich ting 4000 gulden voor haar re kening.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11