Toekomst zelfstandige KLM moet worden veilig gesteld GELD GOED Ongelooflijk, zoveel klungelwerk :onomie Beurs van Amsterdam Halfjaarwinst HSS 1 Vi miljoen Uitstel voor Text Lite CcidócSomant ZATERDAG 13 OKTOBER 1990 PAGINA 7 erneming Schut door lder gaat niet door BEEK De overneming van it (verpakkingsmaterialen) door de >sé investeringsmaatschappij Hal- aat niet door. De besprekingen die 'ir dit jaar zijn begonnen, zijn door t beëindigd nadat geen overeen- rning kon worden bereikt over de ructie waarop het Eerbeekse be- zou worden ingepast. Halder leek Schut een aantrekkelijke partner, it deze kon zorgen voor een ver ing van het financiële draagvlak, zou kunnen worden aangewend verdere uitbreidingsinvesteringen. ;ns Schut-directeur Wensink vrij- i het bepaald niet zo dat Schut nu zichzelf gaat leuren. Zowel de fi- 5 iële als de marktpositie van het jf is goed. Staat: gecombineerde tender toonbanklening DEN HAAG De staat heeft een nieuwe lening aange kondigd via een gerwone tenderuitgifte op 16 oktober met een aansluitende toonbankuitgifte vanaf 17 oktober. De lening draagt een rente van 9,25 procent en heeft een looptijd van 10 jaar. De voorgaande lening was er een met een rente van 9 procent.De stortingsdatum is 30 no vember. De nieuwe lening zal in zijn geheel worden af gelost tegen 100 procent op 30 novemnber 2000. Bij een tenderinschrijving geven inschrijvers zelf op tegen welke koers zij welk bedrag bereid zijn te lenen. Kenmerk van de toonbankuitgifte is dat dagelijks via leden van de ef fectenbeurs telefonisch kan worden ingeschreven. De koers van afgifte wordt dagelijks vastgesteld en kan op ieder moment worden gewijzigd, zij het dat de koers tij dens beursuren niet beneden de op dat moment geldende koers kan liggen. PENSIOENPREMIE PGGM PROCENT OMLAAG Het pensioenfonds voor de gezond- de PGGM, gaat op 1 januari de pre mie verlagen met één procent. Daarmee komt de premie op acht procent. De verlaging komt gelijkelijk ten goede aan de werkgevers en werknemers. De laatsten gaan nu 5,2 procent betalen over hun pensioengrondslag (salaris plus vakantietoeslag minus een premievrij deel), aldus een bekendmaking van het fonds. Het PGGM bepaalt de hoogte van de premie aan de hand van een jaarlijkse prognose van de pensioenverplichtingen van het fonds voor de komende 35 jaar en van het vermogen en de beleggingsopbrengsten die daar tegenover staan. Het fonds is met 700.000 werknemers en oud-werknemers in de particuliere gezonds- heidszorg, het welzijnswerk en de bejaarden zorg op het ABP na het grootste pensioenfonds van ons land. Elf procent inflatie in Groot-Brittannië LONDEN Voor de Britten is het leven in de twaalf maanden tot en met september bijna elf procent duurder geworden, maar de regering in Londen blijft op haar standpunt staan dat de geldontwaarding het komende jaar sterk zal verminderen. De index van de detailhandels- prijzen (1987 100) steeg met 10,9 procent tot 129,3, de hoogste stand sedert februari 1982, zo blijkt uit gegevens die het Britse bureau voor de statistiek gisteren heeft bekendgemaakt. Het ministerie van financiën in Londen reageerde op de cijfers met de mededeling dat de inflatie het komende jaar aanzienlijk geringer zal wor den. De regering voorziet dat de stijging van de olieprijzen 'voorlopig zal blijven doorwerken in het prijsindexcijfer, maar zij acht het overdui delijk dat de hoge rente thans de geldontwaar ding drukt. oodschappen en wordt mfortabeler Het boodschappen i in Nederland zal in ïabije toekomst moge ingrijpend verande- Dat voorspelde oud- Albert Heijn het grootwinkelbe- Ahold vrijdag in Ede een congres over de -industrie. loderne winkel wordt mo- een combinatie van de we supermarkt en het zo- amde tele-shoppen. Bij tele-shoppen bestelt de thuis per telefoon, fax of iuter de boodschappen, ip vervolgens netjes worden i.-everd. Uit ervaringen tot 6 ie blijkt volgens Heijn dat Jlele-shoppen in Nederland een hoge vlucht zal ne- .^onsument wil zien en rui- wat hij koopt. Bovendien en veel mensen winkelen ;n recreatieve, sociale be lief meer kans maakt volgens de integratie van het ihoppen in de bestaande De klant die binnen- toetst in een computer :lke kruidenierswaren hij hebben, zoals koffie en ■ank. Terwijl het perso- de boodschappen klaar- ïït, kan de klant vervol- i zelf in de winkel om de 4 produkten uit te kiezen, j vlees en groente, even- I aangevuld met wat hij er nog tegenkomt. Weder- Jjearriveerd bij de kassa ^en de kruidenierswaren verse produkten tegelij- jd worden afgerekend, ui- •d met behulp van een iasje. Delft-Westerlee Ipp. Bintje 30-32; Aardappelen 7-7; Alicante 480-660; Amsoi J5; Aubergines 395-495; Bleek- Qnatuur 26-106; Bloemkool 86- 2n 80-90; Bosuien 10-85; ili '90-230; Cherry torn, rood Cherry tomaten 91-98; Cour- 23-129; Courgettes geel 147- llversen 19-19; Eieren 11-12; peen 28-42; Golder^ champion KI; Ijsbergsla natuur 77-177; Is -19-32; Knolselderij stuks Komkommers 45-128; Kom- rs mini 37-66; Komkommers i-104; Koolrabi 12-70; Kouse- 910-960; Krulandijvie 30-130; tossa 140-295; Muscaat 1010- Ogenmeloenen 110-370; Pak- -105; Papr. groen-geel 25-170; a wit 150-495; Paprika geel ;5; Paprika groen 140-260; Pa- lila 105-230; Paprika oranje ')5; Paprika paars 280-660; Pa- rood 320-435; Paprika spits )0; Pepers bont 180-190; Pe- ■^groen 490-570; Pepers rood —80; peterselie bos 22-46; Poste- i-45; Radicchio Rosso 340-480; glas 28-40; Radijs puntzak 22- idijs witpunt Ing. 17-18; Rettich i; Rode Kool 37-49; Selderij 23; Sla poly glas 14-46; Snijbo- as 340-840; Sperziebonen glas 70; Spruiten 67-101; Suikermais Tomaten 60-156; Tomaten Ï9-360; Tomaten rood 59-152; 165-130; Vleestom ex licht 130- fleestomaten 110-148; Vleesto- licht 132-153; Vleestomaten |jfjl09-141; Witlof 290-420. (Vervolg van de voorpagina) AMSTELVEEN De gis teren aangekondigde maatregelen om 400 mil joen gulden te bezuinigen, moeten de KLM in staat stellen de winstdoelstel ling varFvijf procent van de omzet blijvend waar te kunnen maken. Deze winst is nodig om de ver mogensverhoudingen ge zond te houden en de toe komst van de KLM als zelfstandig luchtvaartbe drijf veilig te stellen. Aanleiding voor de extra be zuinigingen bij KLM is de druk die staat op de inkom sten. Ondanks een goede ver- 'voersgroei stijgen de kosten namelijk sneller dan de in komsten. Daardoor stijgt de concurrentie van luchtvaart maatschappijen met lagere kosten voortdurend. Scherp hogere brandstofprij zen en assurantiekosten, nade lige invloed van wisselkoersen en van de dreigende oorlogssi tuatie in de Golf veroorzaken een zware terugval in de re sultaten van de luchtvaart. Vorige week donderdag al kondigde de maatschappij aan rekening te houden met een aanmerkelijk verlies in het lo pende boekjaar. De vakbonden hebben giste ren gematigd gereageerd op de KLM-plannen. De Unie Bur gerluchtvaart van de BLHP spreekt van „minder paniek dan we voorzagen". De CNV vindt dat het aantal te schrap pen arbeidsplaatsen meevalt en de FNV-woordvoerder zegt dat het KLM-plan bezonnen heid uitstraalt maar niettemin grote twijfels oproept. De bon den vrezen dat met dit plan de «55288231V 1L.J' 'llim®. -T^IwuuA^iJ'nriui li- Het hoofdkantoor van KLM in Amstelveen. Een deel van de banen die de KLM schrapt, verdwijnen ibij de administratieve afdelingen. foto: anp kous niet af is. Mario Lander van de Unie Burgerluchtvaart denkt dat de KLM eerder had kunnen ingrijpen als de direc tie minder bezig was geweest met extern beleid, zoals het vormen van strategische alli anties om haar internationale koppositie veilig te stellen. Lander: „Intussen gleed intern bij de KLM de kritische bela dingsgraad naar beneden". Misschien moet de KLM over wegen of zij wel zo'n promi nente rol moet spelen op het internationale luchtvaartto neel, meent Lander. Flexibiliteit Zowel districtsbestuurder Bert Duym van de FNV als Erik Aarts van de CNV zijn be zorgd over de opmerkingen die de KLM-directie heeft ge maakt over grotere flexibiliteit bij inzet van personeel, onder meer te bereiken door het be spreekbaar maken van veran deringen in werkroosters. Duym: „Dat mag niet leiden tot hogere werkdruk en ver slechtering van arbeidsvoor waarden. Deze problemen los je niet op door mensen gewoon harder te laten werken. Doel matiger inzet van personeel is vooral een managementpro- bleem". CNV en FNV eisen een garantie dat gedwongen ontslagen worden voorkomen. Behalve flexibeler inzet van personeel, gaat de KLM bekij ken of onrendabele luchtlijnen moeten worden opgeheven. Die zouden met name in het Midden-Oosten te vinden zijn. Op sommige bestemmingen is sprake van 20 tot 40 procent minder vervoer. Maar ook op Europese lijnen moet de bela ding aanzienlijk omhoog, vindt de directie. De KLM gaat er vanuit dat de olieprijs teruggaat naar het ni veau van rond de 20 dollar per vat, althans naar een prijs in de orde van grootte van voor de Golfcrisis. Dat is het uit gangspunt geweest bij de giste ren gepresenteerde bezuini gingsoperatie. Blijft de oliecri sis de komende jaren op het huidige hoge niveau van zo'n veertig dollar per vat, dan zal de KLM de plannen voor ver laging van de kosten binnen drie jaar met minimaal 400 miljoen gulden moeten her zien. De maatschappij gaat uit van een vervoersgroei van 6 tot 7 procent bij de huidige dollarkoers maar een aanzien lijk dalende olieprijs. Bij dat scenario zou KLM na 1993 weer in de zwarte cijfers moeten zitten. Om de kritische beladings graad (vliegtuigbezetting die minimaal nodig is om kosten dekkend te vliegen) te verla gen, schrapt de KLM onder meer 500 vacatures die niet van direct belang zijn voor de produktie. De aflevering van twee Boeing 747-400-vliegtuigen zal na overleg met vliegtuigfabrikant Boeing mogelijk met respectie velijk een half jaar en een jaar worden uitgesteld, zo zei drs. P. Bouw, aanstaand president- directeur van de KLM. In dienstneming van moderne lange-afstandsvliegtuigen en liberalisering van de lucht vaart zullen de KLM in staat stellen het vervoer meer te spreiden over de dag en daar door efficiënter te werken. DEN HAAG Holland Sea Search (HSS) heeft over de eerste zes maan den van dit jaar een netto winst geboekt van 1,58 miljoen gulden. In de eerste zes maanden van 1989 boekte het bedrijf nog een verlies van bijna drie ton. De onderneming die zich toe legt op de winning van olie en gas maakte gisteren daarnaast bekend dat de omzet steeg met 115 procent naar f 5,2 miljoen. Volgens Holland Sea Search is de omzetstijging vooral te dan ken aan het uitbreiden van het belang in een gasveld. De gemiddelde gasprijs lag over het eerste halfjaar van 1990 ruim een derde hoger dan in de eerste zes maanden van 1989. Voor dit jaar verwacht Holland Sea Search een gelijk jaarresultaat als in 1989: 2,5 miljoen gulden nettowinst. De goede berichten gaan voor af aan de buitengewone aan deelhoudersvergadering van HSS op 30 oktober. Dan be noemen de aandeelhouders twee nieuwe leden van de raad van commissarissen be noemen, die de twee afgetre den leden C. de Bruin (groot aandeelhouder HSS) en P. van Dongen moeten vervangen. Ook zal het ontslag van mede directeur R. Kuijper worden besproken. Door het vrijwillig aftreden van De Bruin en Van Dongen wordt volgens Gilis- sen tegemoet gekomen aan de wens van een paar aandeel houders om onafhankelijke commissarissen' te hebben. Voor de twee afgetreden leden wil HSS F. Hoogendijk (ex- topman bij de Amro) en J. Sil- cock (onder andere ex-Shell) voordragen. AMSTERDAM Text Lite, dat handelt in zaktelexen en lichtkranten, verkeert in betalingsmoeilijkheden. Gisteren verleende de Amsterdamse rechtbank surse ance van betaling aan het bedrijf. Vorige maand al bleek tijdens een buitengewone aandeelhou dersvergadering dat de directie om geld zat te springen om de niet aan de aandeelhouders overlegde herfinancieringsplan nen te bekostigen. De vergadering gaf geen toestemming voor een onderhandse plaatsing van alle ongeveer 4 miljoen nog niet uitgegeven aandelen van het bedrijf. Een bestuurslid van Text Lite meldde tijdens de bijeenkomst dat als er niet snel geld op tafel zou komen, de weg naar surseance kort zou zijn. Zijn visie werd onderstreept door enkele aandeelhouders die het bedrijf „zo goed als failliet" noemden. Directeur Van Wasbeek ver klaarde dat de vertraging in het opstellen van de concrete herfi nancieringsplannen voor een groot gedeelte te wijten was aan het in augustus afgeketste samenwerkingsverband met een Tai wanees bedrijf, dat twee miljoen gulden aan aandelenkapitaal plus een lening van 1,25 miljoen gulden zou inbrengen. wet tot strafbaarstel- g van misbruik van Drwetenschap werd op februari 1989 van icht. In het verslag >r 1989 van de Amster- Effectenbeurs jrdt over die wet ge- [d: „Indien in de markt itandigheden worden lignaleerd die hiertoe ileiding geven, worden ir het controlebureau samenhang met de bestaande controle de naleving van de idelcode, vooronder ken naar mogelijke [tsovertredingen inge- d. nl constatering of ernstig ioeden van wetsovertre- wordt aangifte .gedaan r de officier van justitie in 3,«sterdam, die beslist over f fntuele inschakeling van il Economische Controle- 'nst. In 1989 werden tien ironderzoeken verricht de naleving van de mo de, waarvan twee tot Jifte leidden". :e duidelijke taal plus ten- iste één geval dat een ont zaglijke massa publicatie kreeg - denk hier aan de uit eindelijk" op niets uitgelopen zaak tegen Willem Smit van Datex Holding - zijn volko men voorbijgegaan aan de ge- dachtenkistjes van veel top mensen. De droevige Datex- affaire zou alle topmensen plus hun juridische en andere adviseurs aanleiding hebben moeten geven uiterst voor zichtig te zijn bij aan- en ver- kooptransacties in aandelen van de eigen ondernemingen. Voorzichtigheid op dit vlak blijkt echter voor deze top mensen en hun adviseurs te hoog gegrepen. Nu ja, je kunt natuurlijk stellen dat zij in het beroepsleven uur na uur, dag na dag grote en kleine risico's nemen en daarmee hebben le ren leven. Daarbij komt dat voorwetenschap zeker sinds de Middeleeuwen al een machtig wapen is in de strijd om het bestaan van handela ren en bankiers. Nog steeds is voorwetenschap voor het bedrijfsleven een mogelijk heid om orders te vergaren, al was het alleen maar vanwege de continuïteit en de rentabi liteit. Denkpatroon Je zou dus kunnen stellen dat voorwetenschap zit ingebak ken in het denkpatroon dat iedere rechtgeaarde indus trieel, bankier en handelaar van huis uit heeft meegekre gen. Kortom, van 'voorwetenschap mag je gebruik maken, behal ve in de omgang met de aan delen van je eigen onderne ming. En de hoeveelheid voorwe tenschap die banken bezitten dank zij de kredietverstrek king aan hun grote klanten moet enorm zijn. Zouden zij van die voorkennis werkelijk nooit gebruik maken om bij voorbeeld de portefeuilles van hun beleggingsfondsen aan te vullen dan wel op te schonen? In de hoogste bankkringen hoor je altijd bij hoog en bij laag beweren dat zoiets nooit en te nimmer gebeurt. Soms bekruipt mij ondanks alles twijfel aan de juistheid van die pertinente verklaringen. Om meer dan een reden ver bijstert mij niettemin het ge dwongen vertrek van ir. R. de Wit, die per 1 juni 1990 werd benoemd tot lid van de raad van bestuur van Center Pares, maar dezer dagen alweer ver trok als gevolg van een voor wetenschapaffaire (zoals u zich misschien herinnert zal de Schotse bierbrouwerij Scottish and Newcastle, die nu al een belang van 80 pro cent in Center Pares heeft, een bod van 80 gulden op de resterende 20 procent van het kapitaal uitbrengen). Het con trolebureau van de beurs is tot de ontdekking gekomen dat hij in augustus en septe- mer telkens 1000 aandelen in zijn eigen onderneming had gekocht, hoewel toen al het komende bod op de bij derden nog uitstaande aandelen Cen ter Pares in kannen en krui ken zou zijn geweest. Het is een flutzaak, omdat De Wit aan beide transacties een winst van hooguit 35.000 gul den kan hebben overgehou den. Zet je voor zo'n klein be drag je bestaan op het spel? Het is niet of nauwelijks te geloven. Adviseurs Ir. De Wit moet zich hebben omringd met heel slechte ad viseurs. Dat valt mij tegen van een internationaal opere rende bungalowparkenreus als Center Pares. Nog frap panter is het feit dat hij ken nelijk nooit via dag- en week bladen kennis genomen heeft van het van kracht worden van de wet misbruik van voorwetenschap en vooral van de Datex-affaire, waar aan vrijwel alle dag- en week bladen smeuïge artikelen heb ben gewijd. Bovendien blijkt het blad van de Vereniging van Effectenbezitters (VEB) niet tot zijn lectuur te beho- Moet ik hieruit nu de conclu sie trekken dat de Nederland se topfunctionaris in het alge meen slecht geïnformeerd is? Mede door andere kwesties in ons bedrijfsleven begin ik daar steeds sterker in te gelo ven. Alle grotere affaires waardoor dat bedrijfsleven in de jaren zeventig en tachtig werd geteisterd - Nederhorst, Van Gelder Papier, OGEM, enzovoort - hebben de top functionarissen en hun advi seurs geen centje voorzichti ger gemaakt. Het lijkt mij toe dat orderjacht hun voornaam ste bezigheid is en dat zij bo vendien hun. tijd stuk slaan met besprekingen over over names en dergelijke. Het soci ale verkeer in bars en restau rants laat ik maar buiten be schouwing. Ook daar kunnen echter profijtelijke voorwer tenschapaffaires (in eikaars ondernemingen) ontstaan. Misverstand ter niet onthouden. Het Fi- nancieele Dagblad schrijft dit: „Volgens zijn advocaat, jhr. mr. Th. Sandberg, heeft De Wit de aandelentransacties niet verricht in verband met het openbare bod. Toen hem op 6 september de modelcode, waarin de richtlijnen van handelen in aandelen van de eigen onderneming zijn vast gelegd, werd voorgelegd, heeft De Wit onmiddellijk er kend in het bezit te zijn van 1000 aandelen Center Pares. De tweede transactie had ver volgens een verkooporder moeten zijn, maar pakte door een misverstand uit in- een aankooporder, aldus de raads man van De Wit". Op 1 juni lid van de raad van bestuur worden, op 6 septem ber in kennis worden gesteld van de modelcode, een ver kooporder die als aankoopor der werd uitgevoerd en een niet te geloven gebrek aan elementaire, uit de media op te diepen kennis over de ta boes op het gebied van handel in aandelen in de eigen on derneming. Wat een klungel werk! Als het in het gehele Nederlandse bedrijfsleven zo toegaat zal dat bedrijfsleven in de komende jaren door uit gekookter figuren in de ande re EG-landen onder de voet gelopen worden. Er is dan echter om gevraagd! bos kalis c 13.30 13.20 braai beh 31.00 31.00 bredero 18.70 0NG 1 breder c 17.80 0NG breevast c 13.30 13.30 burg heybr 2750.008 2750.00B 908.00 908.00 calve pr 845.00 center pa c 78.80 chamotte 3.40 ckk 165.00 claimindo c 332.00 content beh 21.70 cred lyonn h. c 52.00 52.50 6.30 6.30 4120.00L 4120.001 1130.00 1115.00 147000. 146000. p 14700.0 14600.0 15900.0 15800.0 Sunk c 21.50 stad rott c 42.10 telegraaf c 84.30 text twenthe 77.50 tulip comp ubbink unil 7 c pr unil.6 pr unil.4 pr Ih c 128.00 129.001 GOUD Nieuw Vorige ZILVER onbewerkt 21440 - 22040 21690 - 22290 onbewerkt 220 - 290 225 - 295 bewerkt 23640 23890 bewerkt 330 340 Vriendelijke markt AMSTERDAM Damrak zette gisteren de vriendelijke stemming enigszins versterkt voort. Dit door handelaren zuiver technisch genoemde herstel kreeg vleugeltjes toen in de middag Wall Street flink hoger opende. De dag werd af gesloten met een 1,2 punt ho gere stemmingsindex op 94,2. De CBS-koersindex eindigde 0,5 punt hoger op 170,6. De omzetten waren met 760 mil joen mager. In aandelen ging maar voor 347 miljoen om. Bij de hoofdfondsen gaf Ned- lloyd een herstel te zien van 4,64 procent op 38,30. Collega VOC verbeterde 0,50 tot ƒ37,80 en Pakhoed, waar men een aandelensplitsing ver wacht, won 1 op 188. KLM, die in de middag een grote re organisatie aankondigde, kroop 0,40 vooruit naar ƒ20,60. Ook fondsen als DAF, Heineken, Océ, Wolters Klu- wer, Akzo, DSM, Philips en Polygram namen plaats in de lift omhoog. In de lokale afdeling van de markt klom het handelshuis Hagemeyer ƒ2,50 naar ƒ103. Verzekeraar Stad Rotterdam voegde 0,90 toe op 43 en offshore-onderneming IHC Caland won ƒ1,10 op 51. NBM-Amstelland was twee dubbeltjes in herstel op 8,70. Tot de fondsen die een be scheiden herstel boekten be hoorden verder onder meer VRG, Verto, Norit, Orco, Flexovit, Nutricia, Grolsch, Pi relli en Randstad. De obligatiemarkt reageerde hoegenaamd niet op de aange kondigde 9,25 procent lening die de staat gaat uitgeven. Het is een tienjarige lening die eerst volgens het tendersys teem de markt op gaat. Later kan via de toonbank worden ingeschreven.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7