Miljoenen zijn dol op Ayla, heldin van de IJstijd mi 'Succes is grillig maar ik kick erop' Huisvrouw Skeletten Dilemma HET SUCGES-YERHAAL VAN SCHRIJFSTER JEAN AUEL Drukbezet 'Ëeidóc Sou/temt- DEN HAAG - „Er kwam daarnet een vrouw naar me toe met een ge boortekaartje. Daarop stond dat zij haar dochtertje de naam Ayla had gegeven. Ja, dan gaat er wel even iets door je heen". De Amerikaanse schrijfster Jean Auel, die zojuist een uur boeken heeft zitten signeren in de Haagse Bijenkorf, moet moeite doen de ogen droog te houden. Hoe had zij veertien jaar geleden, toen zij de eerste wankele schreden zette op het schrijverspad, kunnen denken dat ooit een Nederlandse baby vernoemd zou worden naar haar Ayla, heldin van de IJstijd? Jean Auel (54) was deze week in ons land om 'Het Dal der Beloften', haar vierde boek in de reeks 'De Aardkinde ren' te promoten. Uitgeverij Het Spec trum heeft een voorschot van bijna 350.000 gulden moeten betalen voor dit boek, het hoogste bedrag dat dit bedrijf ooit voor een manuscript heeft neerge teld. „Dat doe je dus alleen als je ver trouwen hebt in de auteur", zegt Colinda Verhaar van Het Spectrum. Hoe groot dat vertrouwen is moge ook blijken uit het feit dat de Nederlandse uitgeverij een eerste oplage van honderdduizend exemplaren heeft gedrukt. Gebonden boeken wel te verstaan, die per stuk 49,50 kosten. Toch is nu al vrijwel ze ker dat het een rendabele investering is geweest. „We kunnen de boeken niet aangesleept krijgen. Zelfs de kleinste boekhandels hebben intekenlijsten liggen van 30, 35 mensen. Voor ons land is dat waanzinig veel," aldus de woordvoerster van Het Spectrum. De success-story van Jean Auel, voor malig huisvrouw en ponstypiste in de Amerikaanse staat Oregon, gelegen aan de Westkust, is bijna te mooi om waar te/ijn. In 1977, toen Jean 40 was, waren haar vijf kinderen de deur uit. Daar zat ze dan. Wat zou ze met de rest van haar leven gaan doen? Aanvankelijk leek die keuze niet zo moeilijk. Ze had immers net, na twaalf jaar avondstudie, een uni versitaire graad gehaald in Business Ad ministration (bedrijfskunde) en was op zoek naar een passende baan. Terwijl ze het resultaat afwachtte van verscheidene sollicitaties, herinnerde ze zich dat ze een jaar of vijftien daarvoor weieens wat had geschreven, voorname lijk gedichten. Ook had ze een idee. „Dat zoemde als het ware rond in m'n hóófd, zoals een melodie". Ze wilde een verhaal schrijven over een jonge vrouw die bij 'andere', minder ontwikkelde mensen opgroeide. „Ik zal weieens zoiets gelezen hebben, maar ik ben er nooit achter gekomen wat en waar". Jean begon te bladeren in een encyclope die. Ze kwam erachter dat er één periode in onze geschiedenis is geweest dat er te gelijkertijd twee verschillende soorten mensen waren. Dat was 35.000 k 25.000 jaar geleden in het Paleolithicum, het vroege stenen tijdperk. Uit opgravingen is gebleken dat in dat tijdperk naast el kaar leefden de Cro Magnon-mensen, onze voorouders, en de Neanderthalers, die een paar duizend jaar later zouden uitsterven. „Hoe meer ik daarover las, hoe opge wondener ik raakte. Dat was het! Dat was precies waar ik naar op zoek ge weest was", vertelt Jean. Ze begon te schrijven, op een oude machine aan de keukentafel. „Maar toen ik tien bladzij den klaar had, zat ik vast. Ik realiseerde me dat ik absoluut niets wist over die tijd. Dus ging ik naar de bibliotheek en kwam daar met een armvol boeken van- Jean las over opgravingen van Nean derthaler-woonplaatsen in Iran. Eén graf bevatte het skelet van een oude man. Uit een beschadiging van de schedel bleek dat hij zeer waarschijnlijk blind was geweest. Ook was zijn rechter on derarm geamputeerd en was hij waar schijnlijk verlamd vanaf het middel. Dat zette Jean aan het denken. Hoe had die man in leven kunnen blijven? Wie had zijn arm geopereerd? Wie had voor hem „Vóór mij werd duidelijk dat de Nean derthalers, in weerwil van hun aapachti ge voorkomen - zware wenkbrauwen, te rugwijkend voorhoofd, ontbreken van een kin - echte mensen waren, begiftigd met intelligentie en medegevoel. Het wa ren niet de primitieve platkoppen waar voor ze ook in hun eigen tijd versleten werden". De oude, blinde man stond model voor Creb, de Mog-Ur ofwel medicijnman van een stam Neanderthalers. Creb en zijn zuster Isa zorgen ervoor dat het 5- jarige meisje Ayla wordt opgenomen in de Stam van de Holebeer (titel van het eerste boek, RH). Ayla is haar ouders kwijt geraakt bij een aardbeving en ze lijkt ten dode opgeschreven, wanneer ze wordt gevonden door een groep Nean derthalers, die haar tenslotte vanwege haar 'anders' zijn weer uitstoot. Dan gaat Ayla op zoek naar haar eigen soort genoten, de Cro Magnon-mensen. Toen Jean Auel zich verdiepte in deze mensensoort, vooral bekend vanwege hun magistrale wandschilderingen in grotten in Zuid-Frankrijk en Spanje, werd ze nog enthousiaster. „Qua uiter lijk verschillen de Cro Magnon niet van ons moderne mensen. Jondalar bijvoor beeld (de man van Ayla, die zijn intrede doet aan het einde van het tweede boek van Jean Auel, RH) is eveneens gemo delleerd naar een man die werkelijk heeft geleefd. In Rusland is het skelet ge vonden van een knappe jongeman met Jean Auel met haar nieuwste boek in de serie over de Aardkinderen'Het Dal der Beloften'. FOTO: STEPHEN EVEN Hl een lengte van ongeveer 1.96 meter", onthult de schrijfster. Oorsponkelijk was Jean Auel van plan een kort verhaal te schrijven. De talloze wetenschappelijke boeken over de IJstijd brachten haar tot het besef dat ze mate riaal had voor meer, véél en véél meer. „Ik maakte een opzet en kwam tot de conclusie dat ik zo'n zes boeken kon schrijven". Op dat moment werd Jean opgeroepen voor een sollicitatiegesprek. Het resul taat daarvan was dat haar een prachtige baan werd aangeboden, met een voor haar doen dito salaris. „Dat plaatste mij voor een dilemma. Die baan was een ge weldige kans die ik eigenlijk niet wilde missen. Maar er was ook mijn plan om schrijfster te worden. Na lang wikken en wegen heb ik de baan laten lopen. Ik stortte me met hart en ziel op het schrij ven". Ruim driehonderdduizend woorden tik te ze aan de keukentafel op haar oude typewriter, meestal 's nachts. Daarmee ging ze naar een literair agent, Jean Nag- gar in New York, die er wel wat in zag. „Een paar weken later belde Jean me op. Zit je of sta je? vroeg ze. Ik ging maar zitten. Wat bleek? Twee uitgeverijen wil den mijn boek uitgeven en ze boden bei de precies hetzelfde voorschot: 130.000 dollar. Voor het werk van mij, een abso lute debutant!!". 'Stam', zoals Jean haar eersteling ge makshalve noemt, veranderde haar le ven. Het boek, dat uitkwam in septem ber 1980, stond achttien weken op de lijst van best verkochte gebonden boe ken van de New York Times. De pocketuitgave prijkte bijna negen maan den op de bestsellerslijst van diezelfde krant. Tot nu toe zijn er 320.000 gebon den boeken en 3.575.000 pocketboeken van 'Stam' verkocht. Ayla, Creb en Isa maakten hun geestelijke moeder tot mil jonair. 'Vallei van de Paarden' was de tweede 'blockbuster' van Jean Auel. Dit boek maakte op haar fans een geweldige in druk vanwege de manier waarop de al leen in een grot wonende Ayla een paard (Whinney) temt en een baby-holenleeuw (Kleintje) opneemt. Via de man Jonda lar, die zij aan het eind van het tweede boek het leven redt, komt Ayla voor het eerst bij haar eigen soort terecht. Dat verhaal wordt beschreven in deel drie, 'De Mammoetjagers'. Ook van de delen twee en drie zijn inmiddels miljoenen exemplaren verkocht. Wat is het nu precies dat de boeken van Jean Auel zo begerenswaardig maakt? Recensenten hebben het verwijt geuit dat haar hoofdpersonen in alle tijden ge plaatst kunnen wórden. Hun omgeving is prehistorisch, maar hun denken en doen is dat niet. Wonderlijk genoeg deelt Jean Auel dit standpunt volkomen. „Mijn stelling is juist dat de mensen in de IJstijd precies dezelfde gevoelens hadden als de mensen nu". Het gevolg is wel dat Jean Auels boeken een typisch voorbeeld zijn van het mo derne, lichte genre, dat uitgevonden lijkt door Harold Robbins. Romantiek, sex, spanning, geweld, het is allemaal in rui me mate aanwezig in de 'Aardkinderen'. Wellicht is het mede daardoor dat een miljoenenpubliek gretig grijpt naar elk nieuw boek. Jean Auels werk is nu in twintig talen verkrijgbaar, waaronder Chinees en Hebreeuws. Het financiële succes heeft volgens de schrijfster een positieve invloed op haar werk. Zonder de nieuw verworven rijk dom zou ze niet in staat geweest zijn persoonlijk maandenlang research te gaan doen in Tsjechoslowakije en de Ukraine, waar relatief grote aantallen Mammoetjagers hebben geleefd. In Russische stad Kiev ontdekte Jean d er een boek bestond over uit mai moetslagtanden vervaardigde muzieki strumenten. Maar het boek was alleen het Russisch verkrijgbaar. Geen pi bleem, Jean bestelde gewoon een ver! ling. Ook van 'Vallei van de Paarden' (198 en 'De Mammoetjagers' (1985) zijn m joenen exemplaren verkocht. Jean, i middels grootmoeder van veertien klei kinderen, mag zich multimiljonair no I men. Haar echtgenoot Ray heeft z r baan opgezegd en fungeert als haar m t nager. De Auels hebben een droomht laten bouwen aan één van de indru wekkende, rotsachtige kusten van Oi gon. Daar, op een tekstverwerker v 1 twintigduizend dollar, is 'Dal der Bell ten' ontstaan. In dit nieuwe deel reiz|z Ayla en Jondalar te paard en in het zeischap van een getemde wolf Zuid-Rusland naar Zuid-Frankrijk, reis van drieduizend mijl over steppl en gletsjers. In het huis aan de kust zulfen ook 1 laatste twee 'blockbusters' over de IJstiJ geschreven worden. De research nummer vijf in de serie Aardkinderej waarin onder meer het maken van rol schilderingen behandeld zal worden, achter de rug. Weet Jean Auel al wat na haar langdurige verblijf in de IJsti gaat doen? Blijft ze in de prehistorie? weet het nog niet. Ik heb eigenlijk w zin een klassieke detective te schrijven' a RIK IN 'T HOU SANDRA REEMER WEETNIET VAN OPHOUDEN HILVERSUM - Van achteren ge zien heeft ze iets weg van een wat ouder schoolmeisje. Klein, tenger, zwarte moderne pet met goudkleu rige lovertjes, zwart leren jack met goudkleurige versiersels. Ze draait haar hoofd om en glimlacht breed. 'La Colegiala' (Spaans voor 'schoolmeisje' en de titel van haar pas uitgekomen single) lijkt perfect gekozen. „Inderdaad, het repertoire van mijn nieuwe album staat heel dicht bij me. Een beetje poppy met een latijns sausje. Hopelijk denkt mijn publiek er net zo over. La Colegiala geeft een goede in druk van de hele elpee. Vind je de single leuk dan maakt de hele elpee denk ik ook een goede kans van slagen". Om het lot alvast een zetje in die rich ting te geven, is Sandra 'Reemer driftig bezig met de promotie van 'She's the One'. Samen met haar nieuwe platen maatschappij CBS probeert ze haar vaste kern fans uit te bouwen. Heel behoed zaam verschuift ze haar liedjes richting het warmbloedig Latijns-amerikaanse ritme. „Ik wil mijn vaste publiek bedie nen en tegelijkertijd meer jongeren aan trekken. Mijn twee vorige elpees, 'Best Sandra Reemer: „Ik wil mezelf niet in een hokje stoppen en ik hoop dat anderen dat ook niet doen". of my love' en 'Unforgettable', bevatten ballads met nostalgische trekjes. Nu ga ik meer de poppy kant uit met een ver rukkelijk zuidelijk, dansbaar ritme. Als ik die muziek hoor krijg ik zin om alles los te gooien, ze werkt heel positief op mijn stemmingen. Ik sta helemaal achter m'n nieuwe liedjes en dat is toch voor waarde om het overtuigend te kunnen brengen". Ze heeft geen idee hoe haar doelgroep (in marketingtermen gesproken) eruit ziet. „Tjee, ik geloof niet dat daar onder zoek naar is gedaan. Misschien kun je zeggen dat mijn optredens in tv-shows Met haar nieuwe album 'She's the One (Ella Fue)' zet Sandra Reemer een nieuwe stap op de inmiddels lange weg van haar loopbaan als zangeres. De kinderlijke onbevangenheid waarmee ze 28 jaar terug pardoes het showvak intuimelde, maakte plaats voor bewuste carrièreplanning. Wat alle pieken en afgronden ten spijt bleef is haar verslingering aan het televisiewerk. hetzelfde publiek trekken als mijn optre dens als zangeres. 'Wedden dat', 'Ster renslag', 'Showmasters', die zijn me op mijn lijf geschreven. Lekker entertain ment voor wie ervan houdt. Mijn liedjes sluiten daar, hoop ik, bij aan". „Vroeger deed ik maar wat, ik werd ge leefd door alles wat er om me heen ge beurde. Dat gaat goed zolang het succes niet uitblijft, maar ik weet uit ervaring hoe onberekenbaar die populariteit is". Zoals bleek na haar deelname aan het Eurovisie Songfestival in Jeruzalem (1979). De ommezwaai van het duo-dat- al les-kon-maken Sandra en Andres (1968-'75) naar de hypermoderne Xan- dra met lange paardestaart viel niet in goede aarde bij haar achterban. Het ver schil van één letter en een uiterlijke me tamorfose bleek net te veel. Dat ze als Xandra toch indruk heeft ach tergelaten bleek onlangs nog. „Ik zat in het programma van Tineke en we kre gen het over coiffures. Het eerste wat naar voren kwam was mijn paardestaart uit die periode. Wat ik toen zong, dat kon bijna niemand zich herinneren". Ze klauterde uit dit dal en leidde lange tijd een druk bezet leven. „Niet dat ik het ooit leuk heb gevonden om zo ver schrikkelijk onrustig te leven. Ik wist on derhand van voren niet meer of ik van achteren nog leefde. Maar ja, ik was wel afhankelijk van het zingen want er moest toch brood op mijn plank ver schijnen. Ik zat in de ww en wilde daar zo gauw mogelijk uit. Nu zit ik in de luxe positie dat ik kan zeggen 'Ho, effe, ik neem niet meer alles op m'n nek.' Ik kan dingen afzeggen omdat ik niet meer van mijn vak afhankelijk ben. Dat geeft me wel een ontzettende rust moet ik zeg gen". In gedachten verzonken doopt ze haar theezakje in het kopje met heet water. „Aan de andere kant", vervolgt ze en haar gezicht licht op, „zou ik die kit van succes, van applaus ook niet wille missen. Ik vind dat nog steeds fanta tisch hè, dat je applaus krijgt van je pi bliek. Het is echt 'wauw'. Ik zie het a beloning voor mijn werk. Laat ik het 2 zeggen: mijn leven hangt er niet van a maar ik zou ook niet weten wat ik thu moest doen zonder mijn werk". Ze rilt na al die jaren showbusiness nc altijd van het woord 'beroemd'. Hal enige verlangen is, zoals ze het zelf ui drukt, „lekker spontaan en emotionei mezelf zijn". De combinatie zangeres-presentatrii geeft haar voldoening. „Mijn belangste ling is breed, ik wil mezelf niet in ee hokje stoppen en ik hoop dat andere dat ook niet doen. Wat mij befteft zo ik veel vaker beide kanten van mijn va tegelijkertijd willen uitoefenen". Toch is er verschil tussen beide. Nadei kend: „Jaaa, want als zangeres presei teer je het liedje. Je hoeft jezelf nii bloot te geven, je kunt een act opvoerei Als presentatrice kun je niks spelen wal je praat met andere mensen voor de ca mera. Je bent als gastvrouw zeg ma 1 onderdeel van het programma". Soms was dat wel wennen, herinnert 2 zich. „Als zangeres was ik gewoon oi direct bij mijn opkomst voor de earner al applaus te krijgen. Jij staat in schijnwerpers, het gaat om jou. Ook i had ik nog niks gezongen, de mensa klapten wel. Ik was verbaasd toen ik al presentatrice merkte dat dat applaus 0 zich liet wachten. Logisch, ik zou ze ook niet continu voor een presentatric gaan klappen. Maar ik vind het werke lijk perfect dat ik die twee aspecten val mijn vak kan combineren". Over haar nieuwe plaat maakt ze zie niet al te veel zorgen. „Doet-ie het 0 niet? Het is afwachten, en dat maal mijn werk onzeker maar ook uitdagend Bovendien, ik heb goeie en slechte tijde gekend dus ik lig niet meer wakker va die ongrijpbaarheid van succes". ANNE MARIE VAN DER KOU

Leidse Courant | 1990 | | pagina 30