In het Oosten ligt altijd wel sneeuw Ski Happ '90 y Piramiden bewaken de weg naar sneeuw van Evolène CeldócGouoant1 MÜNCHEN - Van de brochures van de touroperators en nationale VVV's valt op het eerste gezicht niets nieuws af te lezen. Dezelfde vrolijke foto's als in andere jaren, met witte hellingen, lachende men sen en ongecompliceerd winterple- zier. Bij nadere beschouwing blijkt er echter toch wel iets veranderd: de gidsen vermelden meer accom modaties in hoger gelegen winter sportplaatsen en er is meer aan dacht voor bestemmingen verder naar het oosten. Daar ligt altijd wel sneeuw. Een nieuwe sneeuwloze periode hangt als een zwaard van Damocles boven de Alpenlanden. De weergoden gedroegen, zich de voorbije winter(s) uiterst grillig. In 1989 viel vlak voor Kerstmis in grote delen van de Alpen sneeuw, daarna een hele tijd niet. Het was een poosje veel te warm, waarna het opeens ronduit Sibe risch werd. Er zijn plaatsen, zoals het Franse Villard de Lans, waar vrijwel de gehele winter niet tot in het dal kon wor den afgedaald. Aangenomen mag wor den dat de mensen dit jaar met nog meer angst en aandacht de sneeuwlijn van de ANWB zullen bellen en naar te letekstpagina 715 zullen kijken. Die uiterst onzekere sneeuwsituatie heeft vorige winter tot gevolg gehad dat het aantal Nederlandse wintersporters daal de ten opzichte van het jaar ervoor. Voor de komende winter houdt de ANWB het op 1,2 miljoen winterspor ters, van wie zeker 150.000 alleen op stap gaan als er in de landen om ons heen witte hellingen zijn te vinden; vori ge winter was dat welgeteld één weekein de het geva]. Er wordt dus opnieuw een sterk beroep gedaan op de goedwillend heid van sneeuwschuivers van boven. Onzekerheid Voor touroperators en vakantiegangers die deze martelende onzekerheid bij voorkeur willen voorkomen, zijn er wel wat uitwijkmogelijkheden. Op de eerste plaats de hoger gelegen plaatsen in de Alpen. Nadeel is dat bij een gebrek aan sneeuw meer mensen op hetzelfde idee komen. En met de hoogte van de plaats - en soms ook met de drukte - stijgen de tarieven van de liften en de consump ties. Een tweede mogelijkheid vormen de Verenigde Staten. Dank zij de lage dollar is het skiën daar de komende winter weer wat meer in trek, al is er nog maar één touroperator die het in zijn pro-' gramma heeft. Bovendien zijn, ondanks de lage dollar, de skipassen en het le vensonderhoud er niet echt goedkoop te noemen. De derde uitvlucht voert naar het Oos ten. Nu de Muur is gevallen en Ceauses- cu is verd\}»«nen, lonken de bergen in Oost-Europa en Voor-Azië, met daar achter de uitgestrektheid van Siberië. Daar is het altijd wel wit. Meer nog dan het skiën in de Verenigde Staten heeft een wintervakantie in het voormalige Oostblok iets avontuurlijks. Zo organiseert OAD langlaufreizen naar Siberië, eventueel gevolgd door een drie daags verblijf in een jagershut in de Tai ga. Hotelplan vliegt Nederlanders naar Via een steegje belanden we achter de hoofdstraat van het dorp. De gestalde koeien krijgen we niet te zien, ruiken doen we ze des te meer. Hier en daar tussen de huizen en de schuren is het een bende van jewelste: hout, stenen, stro. Normaal zou de sneeuw dat alle maal bedekken. Waarom zouden de be woners als die witte deken het een keer laat afweten, ineens alles op moeten rui men? Om de toeristen te gerieven? Ben je gek, joh. Zo hebben ze het altijd ge daan, waarom nu opeens anders? De snelste manier om iets van de ge schiedenis van een bergdorp te leren kennen is een bezoek aan het kerkhof. Na een minuut of vijf is duidelijk dat in Evolène de families Métrailler, Gaudin en Chevrier stevig zijn vertegenwoor digd. De plaatselijke telefoongids beves tigt dat. Voor één van de muren van het kerkhof staan wat verweerde gedenktekens. Met enige moeite is de Engelse tekst te lezen: het zijn de graven van jonge Britse berg beklimmers die aan het begin van de eeuw om het leven zijn gekomen. Want als iets al vele tientallen jaren een enor me aantrekkingskracht uitoefent, zijn het de bergen die het Val d'Herens om ringen: Dent-Blanche, Dent d'Herens, Dents de Veisivi, Pigne d'Arolla en al die andere drie- en vierduizenders. Guy de maupassant Een gidsje over de geschiedenis van het dorp en de vallei leert dat in 1858 het eerste hotel voor zomergasten zijn deu ren opende. De jaren daarna groeide het toerisme gestaag. Maar ook vóór 1858 hadden toeristen de weg naar Evolène al gevonden. Lopend of per muilezel trok ken de reizigers door de bergen, onder wie Rodolphe Topffer en Guy de Mau passant. De Franse schrijver was met name onder de indruk van de Dent Blanche, een enorme witte hoektand die aan de zuidkant van het dal alle andere toppen naar de kroon steekt. De Brit Edward Whymper, in 1865 de eerste man die de top van de koning van de Alpen, de Matterhorn, bereikte, zette nadien zijn zinnen op deze koningin van de Alpen. Maar toen hij hoorde dat de Ier Kennedy hem te snel afgeweest was, sloeg zijn liefde voor de Dent Blanche om in haat. Hij heeft de berg nooit be klommen. Evolène heeft vele jaren, misschien wat gemakzuchtig, geprofiteerd van de voor sprong die het had op veel andere plaat sen in Wallis. Het is de afgelopen twee decennia in aandacht en bezoekers voor bij gehold door nieuwe zomer- en win- tervakantieoorden. Gelukkig maar, zeg gen ze nu in Evolène, want hierdoor heeft het dop zijn oude charme kunnen behouden. Het is de inwoners er nu veel aan gele gen dat 'onbedorven' imago in stand te houden. Architectonische grapjes bij voorbeeld zijn uit den boze in de ge meente die qua oppervlakte de vierde Het dal van Evolène ligt, met de o auto gemeten, op elfhonderd kilo meter van het hart van Nederland. De skimogelijkheden zijn er niet al te uitgebreid, maar de omgeving maakt dat gemis - voor zover het dat is - ruimschoots goed. Het gaat [li dan vooral om het fantastische uit- e zicht op de omringende bergen, e want de wandel- en langlaufmoge- lijkheden zijn evenmin echt ruim te J noemen. Evolène en omgeving is daarmee vooral een gebied voor 'e mensen die rust zoeken, 's Avonds n kunnen zij genieten van een fondue, raclette en een glas Zwitserse wijn. i. Het telefoonnummer van de VVV in Evolène is 09-4127831235. Voor informatie kan men ook in Neder land terecht op 020-459737. van Zwitserland is. Van de 21.202 hecta ren is overigens maar 39 procent ge schikt voor weidegrond, huizenbouw en wegen. De rest bestaat uit rotsen, wou den en gletsjers, een rijkdom die een voudig niet in geld is uit te drukken. Natuurlijke schatkist Verborgen in die natuurlijke schatkisi ligt, net buiten het dorp, het even sneeuwzekere als nog onbekende skige bied van Evolène. Zestien krinkelende kilometers verderop vinden we het ge hucht Arolla. De witte hellingen daar ademen dezelfde ontspannen sfeer als die bij Evolène. Het zijn alle gebieden voor de gemoedelijke skiërs, die on danks de ene stoeltjeslift en een vijftien tal sleepliften voldoende mogelijkheden bieden voor dagen skiplezier. Maar vergeet dan toch echt niet onder weg geregeld stil te staan en te genieten van die overweldigende bergwereld: hel dal in de diepte, de donkere rotsen, de ongerepte sneeuw en het blauwe ijs van de gletsjers. Wie meer liften en skipistes wil kan in een half uurtje van Evolène naar Les Collons rijden, aan het begin van het Val d'Herens. Daar vandaan kan zo worden doorgestoken naar het immense gebied van Les Quatres Valées (Thyon, Veysonnaz en Verbier). Wat daar direct opvalt is het verschil in stemming en atmosfeer. Les Quatres Valées staan vol speciaal gebouwde vakantiedorpen waar kraak noch smaak aan zit. Leuk voor niet meer dan een dagje-anders. Die massaliteit en moderniteit komen, als het aan VVV-directeur Yvonne Bey; trisson ligt, hopelijk de wachtposten bij Euseigne nooit voorbij. Anders is het waarschijnlijk met haar liefde voor Evo lène, maar ook met die van veel bezoe kers, snel gedaan. Evolène: een spel van sneeuw,, zon en ijs in een landschap dat wordt gedomineerd door drie- en vierduizenders. Gudauri in Georgië, naar het berggebied op de grens van Europa en Azië, waar de hellingen hoger (5700 meter) reiken dan in de Alpen. Het is wel een kostbare reis: afhankelijk van tijdstip en accommoda tie tussen de drie- en tienduizend gulden per persoon. De reizen naar landen als Roemenië en Bulgarije zijn aanmerkelijk goedkoper dan die naar de Sovjetunie, en de voor zieningen (liften e.d.) zijn uitgebreider. Maar gelet op de nu reeds heersende energietekorten in deze landen is het nog maar de vraag, of het er komende winter echt aangenaam toeven is, ook al zullen de toeristische voorzieningen de laatste Bergbeklimmers in Roemenië. Nu de Muur is gevallen en Ceausescu is verdwenen, lonken de bergen in OostEuropa FOTO: SP zijn die minder mogen worden. In Bul garije bijvoorbeeld heeft de regering on langs ter voorkoming van voedselschaar ste al alle export van voedsel verboden. De bevolking is bovendien gewaar schuwd voor energieproblemen. Op wa terkracht werkende elektriciteitscentrales hebben te lijden gehad onder een lang durige droogte in de zomermaanden. Ook de Golfcrisis heeft zijn effect, aan gezien Bulgarije, evenals trouwens Roe menië, veel ruwe olie invoerde uit Irak. Het is daarom niet verwonderlijk dat nog maar weinig touroperators de gok naar Roemenië en Bulgarije - allebei ook nog eens politiek onstabiele lan den - aandurven. Hongarije, Polen en Tsjechoslowakije komen trouwens hele maal niet in de programma's voor. Het gaat met al die bestemmingen bui ten de Alpen trouwens toch maar om een fractie van het totaal aantal Neder landse wintersporters. Het overgrote deel van sneeuwminnend Holland reist via de Duitse snelwegen met de eigen auto (zeventig procent) vooral richting Oostenrijk. Frankrijk, Zwitserland, Duitsland, Joegoslavië en Italië blijven qua marktaandeel ver bij het land van Waldheim achter. Nieuw in de komende winter is Noorwegen. Opvallend is ook de sterk toenemende belangstelling voor wintersport-vliegvakanties. Zo heeft Ty rolean Airways het aantal van één vlucht per week van Innsbruck naar Amster dam in de winter van 1987 uitgebreid tot elf in de komende winter. Het voor de meeste wintersporters be langrijkste nieuws voor de komende winter is echter dat de prijzen in de Al penlanden, na een periode van stabilisa tie, behoorlijk zijn gestegen. De gemid delde stijging bedraagt vijf procent, maar er zijn uitschieters naar beneden en naar boven. De oorzaak hiervan ligt voor een niet onbelangrijk deel in de slechte win ters van de voorbije jaren. Gebieden die minder werden getroffen' door het sneeuwgebrek maken gebruik van d vraag naar sneeuwzekere plaatsen ei hebben onder meer de prijzen van d skiliften stevig duurder gemaakt. Gebie den die te kampen hadden met een te kort aan sneeuw hebben de prijzei moeten verhogen om in elk geval ee stukje van de geleden verliezen goed t maken. Al met al wordt de toch al kostbare wii tersportvakantie een steeds prijzigei liefhebberij. Het is de vraag hoeve mensen straks nog bereid zijn voon geld te betalen voor wat mogelijk ee week wordt tussen groene hellingen. JOS TIMMER EVOLÈNE - Even weten we van verbazing niet hoe we moeten kij ken. Dat de bergwereld voor bezoe kers vreemde verrassingen in petto kan hebben was wel bekend. Maar dit? Piramiden? Zitten we dan niet in de Zwitserse Alpen, op een hoogte van zo'n twaalfhonderd me ter, op weg naar de skiliften en de eeuwige 'sneeuw? Drie bochten later is het op de bordjes langs de weg aangekondigde mysterie onthuld. Of toch niet? De weg wordt ge blokkeerd door uiterst merkwaardige rotsen, de piramiden van Euseigne. Wa ter en lucht hebben hier in de loop van vele, vele eeuwen uit gletsjerpuin drie hoekige rotsen geboetseerd. Met een hoedje op, waardoor verdere verwering wordt voorkomen. Op papier is die verklaring tamelijk lo gisch. Maar opziend tegen zo'n vreemd gevormde steenklomp rest verbazing en verwondering. 'Chapeau' dus voor moe der natuur, die het toch al niet zuinig met natuurschoon geplaveide Wallis met een extra attractie heeft gezegend. Dank ook aan de wegenbouwers die een keuri ge tunnel door de voet van de rotspun ten hebben geboord. Met wat fantasie kun je er wachtposten in herkennen, die toezicht houden op het verkeer van en naar onze bestemming Evolène, de hoofdplaats van het Val d'Herens. Die Franse naam klinkt al heel wat vriendelijker dan Eringtal, zoals het dal in het Zwitser-Duits heet. Dat zoetge vooisde Frans past ook veel beter bij de sfeer in het op majestueuze bergen en gletsjers doodlopende dal. Geen gejaag en geren, geen horden toeristen, geen monstrueuze nieuwbouw, geen files naar de skiliften, geen drukte op de pistes. Al leen rust, rust en nog eens rust in een overweldigende natuur. Ontmaskerd In het plaatselijke VVV-kantoor worden we ondanks onze in het Frans gestelde vraag om een plattegrond van het dorp onmiddellijk ontmaskerd. „U kunt gewoon Nederlands praten", zegt Yvonne Beytrison, de plaatselijke VVV-directeur. Door haar huwelijk met WINTERSPORT INDUSTRIE VREEST NIEUWE GROENE WINTER ZATERDAG 13 OKTOBER 1990 PAGINA ROTTERDAM - Meteorologisch -gezien mag de winter nog zo'n twee maanden weg zijn, in de Rotterdamse Ahoy'-hallen is het volgende week sneeuw en ijs wat de klok slaat tijdens de Ski Happ '90. Op deze grootste wintersportbeurs van ons land ziji er dit jaar behalve vertegenwoordigers uit de traditionele wintersportlanden ooi promotors van bestemmingen uit Roemenië en Bulgarije met stand; aanwezig. Wie van het slenteren tussen de lagen informatiemateriaal honger en dorst heeft gekregen, kan terecht it een Beiers, Frans of Italiaans restaurant. Daarnaast zijn er modeshows, demonstraties en - voor het eerst - een wintersportsnuftelmarkt. Ski Happ '90 gaat open op donderdagmiddag 18 oktober om 14.00 uur en sluit zondag 21 oktober om 18.00 uur. De openingstijden zijn op donderdag en vrijdag van 14.00 tot 17.00 uur en van 19.00 tot 21.00 uur, op zaterdag en zondag van 10.00 tot 18.00 uur. Toegangsprijzen 12,50 per persoon (f 6,25 voor kinderen tot 12 jaar). een telg uit het hier zeer bekende ge slacht Beytrison is de van oorsprong Voorburgse vanuit het - toen nog - vlakke en weidse polderland naar de we reld vah bergreuzen en eeuwige sneeuw geëmigreerd. En hoewel ze wanneer ze op bezoek is bij haar ouders in Wasse naar graag van de gelegenheid gebruik maakt wat in de Haagse binnenstad te struinen of uit te waaien op de Scheve- ningse boulevard, zou zij niet meer weg willen uit haar tweede vaderland, 't Is puur persoonlijk, maar gelijk heeft ze! Aan de wand van het Office du Touris me hangen verschillende foto's van mensen in klederdracht tegen een ach tergrond van de door de zon geblakerde houten huizen van Evolène. Wantrou wig als wij Nederlanders nu eenmaal zijn, veronderstellen we direct dat die plaatsjes, op z'n 'Volendams', speciaal voor de toeristen zijn geschoten. Dat is dus een foute conclusie, zegt Yvonne Beytrisson gedecideerd. Een wandeling door de straten van Evolène bevestigt haar gelijk. Je proeft er de au thenticiteit. Voor de toeristen hoeven ze het niet te doen, die zijn er op het mo ment dat wij er rondstappen nauwelijk.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 24