uiting vuilverbranding loet worden doorberekend )e GouAant Oudheden werkt mee aan Egyptisch dorp „Parkeerterrein komt zomaar ineens uit de lucht vallen ;n& omgeving £eidóe£oma/nt ZATERDAG 13 OKTOBER 1990 PAGINA 17 Onder redactie van Ton Pieters. jaandag 6 oktober 1930 I de oude Leidsche Cou plet schokkend nieuws een bescheiden kop: jEngelsche luchtschip R dat Zaterdagavond te Juur van Cardington is pkken voor zijn eerste naar Egypte en jh-Indië, is in den nacht paterdag op Zondag bo- frankrijk verongelukt. uchtschip is nabij Beau- Jneergestort. Het lucht- j had 54 personen aan Volgens ontvangen te- jnmen zijn slechts acht hen in leven gebleven. Ie dooden behoort Lord Ison, de Britsche Minis- an Luchtvaart. Omtrent imp wordt gemeld, dat ichtschip een zeer moei- reis had. Het luchtschip vele uren tegen den j gevochten. Tenslotte pe bemanning niet in iet schip meester te blij- i is het door den storm [de aarde geslagen. De R doog onmiddellijk in en is totaal verwoest", jaar geleden publiceer- :ath. „Rheinmainische een briefwisseling ien het bestuur van de iaal-socialistische Duit- irbeiderspartij van het ft Offenbach en den bis- van Mainz". De L.C. itte daarover. „Het dis- estuur had tot het bis- lelijk ordinariaat de gericht, of het juist was, le pastoor van Kirsc- en in een preek gezegd lat het namelijk aan ie- Katholiek verboden dch te laten inschrijven A van de Hitlerpartij iemand, die zich als lid van deze partij had laten in schrijven, niet tot de H.H.Sa- cramenten kon worden toege laten. Het antwoord van den bis schop bevestigt dat de verkla ring van den genoemden pas toor geschied was op instruc tie van het bisschoppelijk or dinariaat. Het program der nationaal-socialisten toch be vat stellingen, die met de Kath.leer en met de Kath. be ginselen niet in overeenstem ming te brengen zijn. Ook wordt er op gewezen, dat door de nationaal-socialistische sprekers op vergaderingen herhaaldelijk gezegd was: „Onze strijd geldt Juda en Rome!" „De verloving van Prinses Giovanna (Johanna), de derde dochter van den koning van Italië, met koning Boris van Bulgarije, heeft in politieke kringen groote tevredenheid gewekt. Men ziet in de verlo ving een verbetering van de verhouding tusschen Italië en Bulgarije". „Zaterdagavond om tien voor half zeven geraakte de zender van Huizen defect, doordat een der spoelen onklaar werd. Met allen spoed is men aan het werk getogen om de fout te herstellen, hetgeen om kwart over negen gebeurd was. In dien tusschentijd wa ren talrijke luisteraars, die op den Katholieken Radio-Om roep hadden afgestemd, van muziek en wat dies meer zij verstoken. Vermoedelijk is de fout aan den antenne-spoel ontstaan door onweder". In diezelfde sfeer iets uit De Vragenbus. „Vraag: Een ra dio-centrale heeft dwars over mijn antenne haar draden ge spannen. De grond is ons ei gendom. Zij zeggen, dat het geen storing geeft, maar heeft men daartoe het recht, als de eigenaar het niet hebben wil? Antwoord: Neen, zonder toe stemming heeft de radio-cen trale daartoe geen recht". „Koning Albert van België is bij zijn jongste tochten in de Dolomieten ternauwernood aan een groot gevaar ont snapt. Naar de Italiaansche bladen melden, was hij bezig een der hoogste bergtoppen te beklimmen, toen een rots, waarop hij 'stond, los raakte, waardoor hij bijna in een af grond viel. Doordat 's konings gids, Agostini, het touw waar aan de koning met hem ver bonden was, stevig wist vast te houden, werd de vorst voor een val behoed. Intusschen viel het gevaarlijke rotsstuk in een ravijn van bijna 1500 voet diepte'Enkele jaren la ter zou een val, in de buurt van Namen, voor Albert fa taal worden. „Zooals bekend zijn eenige tijd geleden weer drie ver pleegden uit bet Psychopa- ten-asyl in Leiden ontvlucht, waarvan er vrij spoedig reeds één werd aangehouden. Van den tweede, zekere D.Scheep- stra, was bekend, dat hij te Diemen een hit gestolen had; meer kon de politie niet ach terhalen. Thans is hij te Vries (Drente) aangehouden, in het bezit van een rijwiel, dat hij te Harderwijk had gestolen. Uit het onderzoek is geble ken, dat deze vluchteling met zijn kameraad Maatman een handel in paarden was begon nen. Kaarten daarvoo Maatman en Scheepstra, han del in paarden waren reeds Koning Albert van België (tweede van rechts) in 1915 aan het front. gedrukt, maar paarden had den zij (gelukkig) nog niet. Scheepstra is naar Diemen overgebracht en zal later hierheen worden vervoerd". „Eenige maanden lang wer den op geheimzinnige wijze diefstallen gepleegd in de Pruisische staatsbibliotheek. Volgens een bericht in de „Berliner Montagspost", is de verklaring thans gevonden. Deze diefstallen, hoofdzake lijk platen uit oude werken betreffende, werden gepleegd door een algemeen bekend professor in de oriëntale we tenschappen. Er is gebleken, dat de professor tot deze dief stallen kwam, omdat hij on danks zijn talrijke publicaties onder bittere armoede te lij den had, daar voor zijn vak slechts geringe belangstelling heerschte. Hij verkocht de platen aan kunsthandelaars". „Over enkele weken zal het eerste nummer verschijnen van een nieuw weekblad, uit gegeven door den A.N.W.B., Toeristenbond voor Neder land, en gewijd aan het auto- en motortoerisme. Het zal, in navolging van andere uitga ven van den Bond den naam dragen van „De Autokampi oen" en tegen een populairen prijs verkrijgbaar worden ge steld. De uitgave van dit nieuwe weekblad illustreert wel op duidelijke wijze den groei van het automobilisme in de laat ste dertig jaren. Immers, ruim 30 jaar geleden, toen de eerste auto's hun intrede in ons land deden en er van speciale auto bladen of autoclubs nog geen sprake was, behandelde het Bondsorgaan „De Kampioen" reeds het automobilisme in zijne kolommen. Hoezeer in de kringen der le den van den Toeristenbond het automobilisme beoefend wordt, blijkt uit het feit, dat alleen in de eerste 9 maanden van 1930 ruim 25.000 leden van den A.N.W.B. per auto of motorrijwiel naar het buiten land gingen met gebruikma king van A.N.W.B. grensdo- cumenten. Het gedeelte der 86.000 Bondsleden dat auto mobilist of motorrijder is, wordt dan ook op verscheide ne tienduizenden geschat, een grooter aantal dan hier te lan de in eenige andere organisa ties op dit gebied vereenigd DEN HAAG/LEIDEN Het Leidse rijksmuseum van oudheden heeft een belangrijke inbreng in een gigantisch Egyptisch dorp van pyramiden en obelisken dat in het Haag se Westbroekpark zal ver rijzen. Dit om in om tij dens de internationale land- en tuinbouwten toonstelling Floriade '92 toeristen naar de Residen tie te lokken. In het Westbroekpark verrij zen onder de naam interna tionale tentoonstelling Egyp te '92 imposante pyramiden, obelisken, tempels en graf kelders uit het „Nieuwe Rijk" van Egypte (ongeveer van 1555 tot 1070 voor Chris tus). Onder meer de tijd waarin Ramses II aan ae macht was, de farao die het joodse volk uit de Bijbel on derdrukte. Behalve een we tenschappelijk karakter krijgt de tentoonstelling ook een grote attractieve waarde. „Er wordt een groot restau rant in Egyptische stijl neer gezet", aldus een medewer ker van Egypte '92. „De bouwwerken worden niet opgetrokken uit bordkarton, maar uit stevig hout en kunststof. Zodat het na vijf maanden Den Haag nog er gens anders naar toe kan verhuizen. Aan de buiten kant zijn de bouwwerken na tuurlijk authentiek". Inmiddels zijn al proefopstel lingen en monsters van tem pelmuren door het Rijksmu seum van Oudheden in Lei den bekeken. Het Leids mu seum begeleidt het Neder lands .Omroepbedrijf (NOB) dat met hypermoderne mid delen de boel gaat maken en opbouwen. De Haagse Dienst Stadsbeheer verzorgt de aan leg van het terrein en ont werpt natuurgetrouw Egyp tische tuinen rond de gebou wen. „Het wordt een wetenschap pelijke tentoonstelling van internationale allure. Wij verzorgen de inhoudelijke kant, en leveren de know how", aldus H.D. Schneider, conservator van de Egypti sche afdeling van het mu seum. Hij begeleidt met dr. M.J. Raven de bouw. „Zodat het geen rommeltje wordt, en het allemaal wetenschap pelijk verantwoord is". De tentoonstelling wordt ge plaatst op de uitgestrekte velden tussen de waterpartij en in het park. Behalve bouwbegeleiding geeft het museum uitgebreide infor matie over het Oude Egypte. „Ongetwijfeld hoort daar een catalogus bij. Door deze ten toonstelling brengen we de oude Egyptische architec tuur-rijkdommen en wijshe den dichter bij de mensen", stelt dr. Schneider. Swart lijsttrekker progressieve Partij VEEN/ZEVENHOVEN [art is lijsttrekker van de Pro- I Partij'90 die in november aan de verkiezingen in "ien en Zevenhoven. Op de lijst Lts: Dick Tesselaar, Frans van [er, Ton Leemans-van der Mast, burnay-Uyttewaal, Hans van 1 Jan Hogema, Ernst van Wil- hold Rave en Richard van der e nieuwe partij is voor open- Voorts wil PP'90 dat er een !moet komen tussen Nieuwveen Inhoven en dat het kruispunt weg met de rondweg voor de kordt verbeterd. Ook het fiets- Louwenakker moet er zo snel komen. Twee jaar rijbewijs kwijt na doodrijden fietser (18) DEN HAAG/NOORDWIJK Wegens het doodrijden van een 18-jarige Noordwijkse jongen heeft de Haagse rechtbank gisteren de veroorzaker van het ongeluk, een 20-jarige War- monder, veroordeeld tot een geldboete en twee jaar ontzeg ging van de rijbevoegdheid. Behalve de boete van 1500 gul den werd hem ook drie maanden voorwaardelijk opgelegd. Dit vonnis is geheel overeenkomstig de eis. De 20-jarige heao-student reed op 11 juli 1989 met 104 kilometer per uur over de Beeklaan in Noord wijk en kon door de grote snel heid de overstekende 18-jarige fietser niet meer ontwijken. Het slachtoffer werd naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij korte tijd later aan zijn verwondingen bezweek. De man uit Warmond heeft steeds volgehouden dat hij niet zo hard heeft gereden, zoals de politie hem wilde doen geloven. Ter plekke geldt een maximum-snelheid van vijftig kilometer per uur. Een remspoor van 52 meter en getuigenverklarin gen bewezen echter zijn schuld. 3ÏTERWOUDE: Eerste paal 44 woningen RIJPWETERING Wethouder W. Nugte- ren sloeg gistermiddag de eerste paal voor een contingent van 44 gesubsidieerde wonin gen in de gemeente Alkemade. De paal werd geslagen aan de Pastoor Kwakmanlaan in Rijp wetering, waar 11 premiekoopwoningen (ééngezinswoningen) zullen verrijzen. In to taal worden er 31 premiekoopwoningen ge bouwd. Er komen er verder 16 in Oude We tering in Gogh Noord III en 4 in Nieuwe Wetering. In Nieuwe Wetering komt ook nog één vrije sectorwoning. Verder worden er 12 woningwetwoningen gebouwd, gesta pelde appartementen in drie lagen. Daarvan komen er 6 in Oude Wetering en 6 in Nieu we Wetering. De woningen zijn ontworpen door de plaatselijke architect J. van Rijn. De bouwer is aannemingsbedrijf Jos Jansen BV uit Rijpwetering. De huizen zullen omstreeks de bouwvakantie gereed zijn. Bloemenloop in Roelofarendsveen ROELOFARENDSVEEN Gymnastiekvereniging Excelsior houdt morgen weer de Bloemenloop over afstanden van 2,5, 5 en 9 kilometer. Tevens wordt een halve marathon gelopen. Om elf uur start de halve marathon en om kwart over elf beginnen de deelne mers aan de overige afstanden. De startplaats is bij de veilinghallen aan de Sotaweg waar men zich vanaf half tien kan inschrijven. In de veiling is kleedgele genheid. Gymnastiekvereniging Excelsior organiseer de twintig jaar geleden voor het eerst de Bloemen loop. De eerste winnaars op de 5 en 9 kilometer wa ren toen H. Groenewoud en W. van Gijlswijk, beiden lid van NSL uit Noordwijkerhout. Naast de 5 en 9 ki lometer afstanden groeide de belangstelling voor een halve marathon. Deze afstand werd in 1975 voor het eerst in de loop opgenomen. In de topjaren 1977 en 1978 meldden zich bijna duizend deelnemers aan de start. Problemen theehuis nog niet opgelost LEIDEN De problemen tussen de huurder van het theehuis in de Leidse Hout en de gemeente zijn nog steeds niet opgelost. Wel wil wethouder Tjeerd van Rij (volkshuisvesting) binnenkort een afspraak maken met de huurder. De huurder wil een aantal voorzieningen, zoals een nieuwe keuken, maar daar stelt de gemeente een huurverhoging tegenover. De huur zou bij het aan brengen van de voorzieningen van 2000 gulden naar 7000 gulden per jaar gaan. Daarmee gaat de huurder niet akkoord, dat vindt hij te duur. Zo is het conflict in een impasse geraakt. Het oorspronkelijke contract met de lage huur is nog steeds van kracht. De gemeente heeft de gevraagde voorzieningen niet aangebracht. Van Rij verwacht dat de standpunten uit elkaar blijven lig gen. „Ik vind de oplossing van de gemeente heel rede lijk. Voor verbouwing en nieuw aangebrachte voorzie ningen vind ik zevenduizend gulden geen hoog bedrag". De heer Hofland (links) wist met zijn auto de werkzaamheden stil te leggen. Rechts buurman R. van de Eykel. foto: wim van noort BOZE BEWONER BLOKKEERT WERKZAAMHEDEN HAZERSWOUDE De heer W. Hofland van het Hélène Swarthplantsoen 26 in Hazerswoude-Rijn- dijk heeft gisteren het werk van stratemakers stilgelegd. Werknemers van de gemeente waren bezig met de aanleg van een inrit van het school plein van de voormalige Christus Koning-mavo naar het Hélène Swarth plantsoen. Volgens Hof land is dit echter illegaal werk en daarom parkeer de hij zijn auto op de be wuste plek. „Er is totaal geen overleg ge weest met de bewoners over de aanleg van een parkeerter rein voor het politiebureau dat op de plaats van de mavo moet komen. Ik kijk vanmorgen uit mijn raam en ik zie dat er in eens krijtstrepen worden ge zet. Bij de gemeente was nie mand voor commentaar be reikbaar. Dus heb ik zelf maar ingegrepen". De rijkspolitie van Hazerswou- de beschikt momenteel over een veel te klein gebouw aan de Vondellaan. Hofland heeft overigens geen bezwaar tegen een politiebureau. „Waar het om gaat is dat er plotseling, zonder inspraak, zes parkeer plaatsen worden opgeofferd voor een parkeerterrein met inrit. In onze smalle straat, waar weinig parkeerruimte is komt dat hard aan. En verder zullen ook de fraaie bomen op het schoolplein sneuvelen". Volgens Hofland heeft de ge meente Hazerswoude nog geen vergunning voor de werk zaamheden en zijn ze daarom in strijd met de wet. Na zijn actie werd de situatie in de oude staat hersteld, waarop hij zijn auto weer verwijderde. „De politie heeft geen proces verbaal opgemaakt. Kennelijk omdat ik in mijn recht sta. Het is nu aan de gemeente om de normale procedure te volgen en de bewoners bij de plannen te betrekken. Als dat maandag niet gebeurt sluit ik niet uit dat ik mijn actie moet herha len. Het moet mogelijk zijn een regeling te treffen waarbij de politie een toegankelijk parkeerterrein heeft zonder dat de omwonenden daardoor worden gedupeerd en het groen moet sneuvelen", aldus Hofland, die zich gisteren ge steund wist door de andere be- De gemeente Hazerswoude was gisteren niet in staat om commentaar te geven. RWOUDE De Zoeterwoude 1 de kosten van de van de Leidse branding direct betaald door de [ten die zijn aange- bij de gemeen- flijke vuilverwer- [iden en omstreken Ji). De verrekening kósten zou moeten j gebaseerd op het hbod per gemeente Ifgelopen tien jaar. (emeente kan dan ch afwegen hoe zij Voordeel van dit systeem is dat voor de verwerking van het afval concurrende tarieven kunnen worden doorbere kend, waarbij gescheiden inza meling en vermindering van het afval direct leiden tot evenredig lagere kosten voor de gemeente en een lagere aanslag reinigingsrechten voor de bewoners. Momenteel wordt de sluiting van de vuil verbranding verrekend door een verwerkingsprijs van 283 gulden per ton afval. Door het niet doorgaan van stortplaats De Does in Leiderdorp zal dit bedrag nog verder stijgen. Vuilverbranding en stortplaats maken dan ruim een derde deel van de verwerkingsprijs uit. Dat betekent dat de ver mindering van de hoeveelheid afval, waarnaar elke gemeente streeft, leidt tot een aanzienlij ke hogere verwerkingsprijs. Dat is een ongewenste ontwik keling die de financiële zeker heid voor de deelnemende ge meenten niet bevordert. Voor de inwoners betekent het dat de inspanningen die zij leve ren voor vermindering en scheiding van huishoudelijk afval niet resulteren in een evenredig lagere aanslag reini gingsheffingen. Daarnaast is ook nog geen dui delijkheid over de vraag of de kosten van sluiting van de vuilverbranding ook doorbere kend zullen gaan worden in de verwerkingsprijzen van ge scheiden ingezamelde afval stoffen zoals groente-, fruit- en tuinafval. Indien de kosten van sluiting wel worden door berekend in bijvoorbeeld het tarief voor het organisch afval dan kost de verwerking van dat afval 150 gulden per ton, terwijl particuliere bedrijven slechts 60 gulden rekenen. Zoeterwoude vraagt zich af of de gemeenten dan nog wel be reid zijn om zich te houden aan de verplichting het afval bij de Gevulei aan te bieden. Turfrace weggetoeterd Burgemeester G. van der Wel van Warmond hanteer de gisteren voor het eerst in haar functie het scheepstoetertje in park Groot Leer- ust om de jaarlijkse Turfrace weg te bla zen. Zestien zeilen de vrachtschepen, Westlanders, Kage- naars en aakjes gin gen vervolgens de Kagerplassen over richting Vinkeveen in stralend najaars weer. De winnaar van vorig jaar, Felix Rijvers uit Arnhem pakte gelijk alweer de kop met zijn Hendrik, op de hie len gezeten door de Antonius van de ge broeders Persoon. De schepen komen morgen na de nach telijke stop in Vin keveen aan. Zondag worden de deelne mers aan de zeven de Turfrace weer in het park verwacht. Daar heeft de orga niserende Stichting Zeilvaart Warmond een gezellig onthaal op touw gezet. De prijzen worden om 16.30 uur uitgereikt. foto: henk van den ende

Leidse Courant | 1990 | | pagina 17