Bezem door ministeries 10 Toch extraatje voor bejaarden 3 5 9 12 14 1 10% Hulshoff NOTTET Bol en bon CcidóeSouxant Vertraging bij belastingteruggaaf onsument schaamt zich voor gebruik van gemaksvoedsel LAATSTE WEEKEND! Zieke Freek de Jonge stopt met toernee VS KORTING Overvallers slachthuis aangehouden 14 Dagen Gratis Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden,, telefoon 071-122 244, fax 071-134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Vrijdag 12 oktober 1990 82ste jaargang no. 24852 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f. 1,35 In de nacht minimumtempera turen van ongeveer 9 graden en op enkele plaatsen mistban ken. Overdag droog, zonnige perioden en vrij warm met een middagtemperatuur van 18 tot 22 graden. Matige tot vrjj krachtige wind, uit zuid tot zuidoost. ititie heft stop op >cessen-verbaal op HAAG De politiekorpsen van Wasse- Naaldwijk en Noordwijk kunnen weer hun gang gang met het inzenden van isen-verbaal van minder ernstige overtre- i. Een en ander is het resultaat van over- ssen Justitie en een aantal korpsen in de Den Haag. Er is een tijdelijke herschik- gemaakt van de nog beschikbare ruimte iet inzenden van processen-verbaal. Vori- :ek werd bekend dat de drie gemeenten uotering hadden bereikt, die aan de hand egevens uit het verleden en korpsomvang igang van dit jaar was ingevoerd. Alleen irnstige overtredingen, zouden nog verba- iar het parket mogen worden gestuurd, ia 3: Politie moet zich ook in 1991 weer ken Parlements- voorzitter Egypte komt om bij aanslag CAIRO De voorzitter van het Egyptische parlement, de 64-jarige Rifaat el-Mahgoub, is vanochtend bij een aanslag in een hotel in Cai ro om het leven gekomen. De da der van de aanslag wist volgens ge tuigen te ontkomen. Na de moord sloot de politie de straten in de om geving hermetisch af. Het hotel ligt vlak bij Amerikaanse ambassa de. Over de mogelijke daders en hun motieven is niets bekend. DEN HAAG De fiscus is dit jaar trager met de terugbetaling van teveel geïnde belas tinggelden aan de burgers dan andere jaren. Oorzaak is volgens het ministerie van finan ciën overbelasting van het Rijkscomputercen trum in Apeldoorn (RCA). Bij het RCA wordt met man en macht gewerkt om de uitbeta lingstermijn die was opgelopen van ander half tot drie maanden terug te brengen tot twee maanden. Het ministerie gaat er vooralsnog van uit dat alle burgers die een hoekje van het belasting formulier afgeknipt hebben, vóór 1 december hun 'geld terugkrijgen. Na die datum moet de fiscus over het nog uitstaande bedrag rente betalen. Limburger vindt schat in de tuin GRUBBENVORST De 68-jarige Jac ques Boonen uit Grubbenvorst in Lim burg heeft deize week in zijn tuin een ouderwetse schat gevonden. Toen hij een tegelpad wilde aanleggen trof hij in de grond een emmer aan, waarin een bedrag zat van precies f 109.900 aan pa piergeld. Boonen, die sinds een jaar ei genaar is van het huis, weet niet wie het geld heeft verstopt. Het zou afkomstig kunnen zijn van de vorige bewoners die pas geleden zijn overleden. De bejaarde Limburger weet nog niet of hij zich de gelukkige eigenaar mag noemen van de schat. „Er is vrij weinig bekend over rechten in dit soort gevallen. De notaris zal het moeten uitzoeken". Wadlopers halen kinderen van vastgelopen schip GRONINGEN Een oude vissersboot die was om gebouwd voor rondvaarten, is gisteravond vastgelo pen op het wad. Er waren vijftig Nederlandse en twintig Duitse leerlingen van een middelbare school aan boord. Het schip, de Usquert 22, kwam circa twee kilometer uit de Noord-Groningse kust vast te liggen. Om de aandacht te trekken schoot de schipper vuurpijlen af. Daarop werd gereageerd door een boot van de kustwacht, die vijf kinderen van boord haalde. Als gevolg van de lage water stand was het niet mogelijk op die manier meer kinderen aan de wal te krijgen. Daarom gingen zes wadloopgidsen lopend naar het vastgelopen schip. Onder hun begeleiding werden ook de andere kin deren van boord gehaald en aan wal gebracht. Het was toen al donker. Waarom het schip is vastgelo pen, is nog onduidelijk. HONDERDEN ONTSLAGEN WVC EN ONDERWIJS DEN HAAG De komende vijf aar verliezen mogelijk rond de 900 ambtenaren op het ministerie van wvc hun baan. Ook de top van het ninisterie van onderwijs zal fors worden afgeslankt. Jet departement van wvc dat nu nog zo'n 7000 personen op de loonlijst heeft staan, noet worden teruggebracht tot een kern- ninisterie waar nog werk is voor een deine 1200 mensen. Daarnaast zullen personeelsleden overgeplaatst wor- len naar verzelfstandigde eenheden. Dit s de kern van een intern rapport dat aan- jeeft hoe het ministerie doelmatiger kan •erken. Een woordvoerder van WVC be- 'estigde vanmorgen de cijfers. De reorga- ïisatie, die in 1995 moet zijn afgerond, zal »p jaarbasis een besparing van 69 miljoen ;ulden opleveren, aldus de woordvoerder. )e dienstcommissies, een soort van onder- lemingsraden, zijn gisteren op de hoogte s.teld van de inhoud van het rapport. De 'VC-voorlichter benadrukte dat het nog slechts gaat om een ambtelijk stuk." Hal- srwege volgende maand overlegt de Ambtelijke staf over het rapport. ip het ministerie van' onderwijs publi- :eerde gisteren een ambtelijke werkgroep, ngesteld door minister Ritzen, intern een ilan om het aantal topambtenaren fors in e krimpen. Van de vijf directeuren-gene raal moeten er twee verdwijnen. Van de 45 directeuren mogen er nog slechts 18 overblijven. Het plan is een vervolg op het rapport 'Ministerie op maat' van de projectgroep-Barneveld die het departe ment heeft doorgelicht. De bedoeling van Ritzen is het ministerie, dat momenteel 2800 ambtenaren telt, wendbaarder en ef ficiënter te maken. Het plan van de werk groep moet nog aan Ritzen worden voor- gelegd. Of er ook gedwongen ontslagen zullen vallen is volgens een woordvoerder van het ministerie nog niet zeker. „Er is giste ren met geen woord over gesproken. In het ambtelijke stuk wordt alleen gerept over functies en taken en niet over for matieplaatsen", aldus de woordvoerder. Secretaris-generaal M. Meijerink vindt het noemen van aantallen „veel te voor barig". De onrust op het ministerie was vanmor gen niet al te groot. Woordvoerder J. Or- mel: „Dat we moesten reorganiseren wist iedereen al. Minister Ritzen stelde dat al in zijn rapport 'Ministerie Op Maat' in mei. Het is alleen vervelend dat nergens tot nog toe over aantallen op te heffen ba nen wordt gesproken". De onrust is vol gens hem ook niet groot doordat de hele operatie „nog wel een jaar of zes, zeven" in beslag kan nemen. „Bovendien kent de overheid geen traditie van gedwongen ontslagen en dat vermindert de angst bij onze mensen", aldus Ormel. Activiteit Het gonst in de Keukenhof. Niet van het publiek, maar van de acti viteit. Om in het voorjaar weer vele duizenden te laten genieten van de kleurenpracht i». worden er zes mil joen bloembollen in de grond ge stopt. Twintig man zijn daarmee al aan de slag ge gaan. Op 1 de cember moet deze reuzenklus ge klaard zijn. Daarna worden de bollen met een laag turf molm tegen de vorst beschermd. In het voorjaar ko men dan vanzelf de zogenaamde thematuinen te voorschijn, waarin kleur, geur en an dere toepassings mogelijkheden van bollen zijn ver werkt. FOTO: MILAN KON- VALINA (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een bot sing tussen premier Lub bers en PvdA-fractielei- der Wöltgens over de fi nanciële positie van be jaarden met een klein pensioen is gisteravond laat met een sisser afgelo pen. Tegen middernacht ging de Tweede Kamer akkoord met een compro misvoorstel van het kabi net. Daarmee kwam een einde aan drie dagen debatteren in het kader van de algemene politie ke en financiële beschouwin gen over de rijksbegroting 1991. Tevens werd besloten dat de accijnsverhoging met 8 cent op benzine, die 1 novem ber zou ingaan, voorlopig van de baan is. Halverwege '91 wordt bekeken met hoeveel deze accijns moet stiigen. Ook bleek dat het hoge btw-tarief (18,5%) vooralsnog niet omlaag gaat. Dat gebeurt pas in 1993. Het compromis houdt in dat bejaarden met een aanvullend pensioen tot 7000 gulden die 'klem' zitten, volgend jaar een extraatje krijgen buiten de fis cale sfeer. Het gaat dan om een beperkte groep ouderen. Halverwege 1991 komt de commissie-Stevens met voor stellen voor verdergaande be lastingherziening. Als blijkt dat de groep van ruim 700.000 bejaarden met een klein pen sioen werkelijk diep in de pro blemen zit, kan daar per 1 ja nuari 1992 in de fiscale sfeer iets aan worden gedaan, aldus Lubbers. Het kabinet is dan bereid de pijn met terugwer kende kracht, dus inclusief 1991, te verzachten. Pagina 4: Lubbers met stem verheffing naar compromis Minima bietsen bij hun familie Moskou wil VN- overleg over Golfcrisis Conflict in Leids college in kiem gesmoord Stammenstrijd in Zevenhoven over naam Gemeente belangen Oegstgeestenaar bouwde j j grondkruiende T 1 achtkanter I Harpe Davids en Rokazano vieren gezamenlijk jubileum Mexicaan Octavio Paz wint Nobelprijs literatuur GEESTELIJK LEVEN/OPINIE BINNENLAND 8UITENLAND ECONOMIE SPORT LEIDEN/REGIO 9/1 FILM KUNST/RTV KERKDIENSTEN RTV PROGRAMMAS WEER/PUZZEL/MENU EEM De Nederlandse nent schaamt zich voor pen van zogenoemde ge- 'oeding. Met name huis- •en ontkennen het ge- van kant-en-klaarpro- i. gebleken uit drie onaf- lijke onderzoeken naar klaarmaaltijden. De resultaten van deze onderzoe ken werden gisteren tijdens het congres „Imago van ge maksvoeding" in Arnhem ge presenteerd. Het gebruik van kant-en- klaarprodukten is het laatste jaar met 25 procent gestegen. De omzet van koelverse maal tijden steeg met 60 procent. Toch antwoordt de consument op enquêtevragen zelden of nooit gemaksvoeding te ge bruiken. Ook durft de gemid delde Nederlandse koker gas ten geen kant-en-klaarpro- dukten voor te zetten bij een etentje. Huisvrouwen antwoorden op enquêtevragen dat zij zich „lui" voelen als ze het gezin geen zelf klaargemaakte maal tijd voorzetten. Bovendien hebben zij massaal twijfels over de samenstelling van de kant-en-klaarhap en maken ze zich zorgen over vitamines en mineralen. Ook vinden ze de porties voor opgroeiende kin deren (pubers) te klein en de maaltijden te duur. Toch moeten, zeggen de onderzoe kers, huisvrouwen veelvuldig gebruik maken van deze pro- dukten gezien de omzetcijfers. Consumenten maken wel veel gebruik van produkten die half-klaar zijn. Rauwkostsala- de, snel-klaarvlees en gesne den groente wordt steeds meer verkocht. Op het congres advi seerde drs. G. Bon, één van de onderzoekers, de samenstellers kant-en-klaarprodukten ervoor te zorgen dat er nog enige creativiteit van de koper aan het produkt toegevoegd kan worden. „Door zelf nog wat toe te voegen aan de in principe voorbereide maaltijd geeft de consument de schaamte en het wantrouwen tegen het produkt op", aldus Bon tijdens het congres. ADVERTENTIES AUTOVERHUUR .PRANGERS ïuur van luxe auto's én sjes vanaf 30.- p. dag. •DSTRAAT. 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 De Int. Consumentenbeurs ^VERRASSEND KADO VOOR KE 1000-STE BEZOEKER! men gezellig aar de Femina nieuwe ideeën opdoen proeven van die unieke Feminasfeer. Vm14 OKT. )Y' ROTTERDAM SS Open van 11.00-17.00 uur en van 19.00-22.30 uur Zondags van 10.00-17.00 uur gramma's voor het midden- en kleinbedrijf speciaal ivoor Appie Macintosh Apple dealer VLASVELD COMPUTERS Morsweg 21 Leiden Tel 071-120848 imputer 071-121582 WASHINGTON Freek de Jonge heeft zijn eerste- Amerikaanse proef-toer- nee wegens ziekte moeten afbreken. Hij is maandag in het Canadese Toronto geopereerd aan een abces in de' buik en zal volgens zijn vrouw Hella voorlo pig nog in Amerika blij ven om te herstellen. „Er is een abces weggehaald, en hij is vandaag een stuk beter aanspreekbaar, veel meer weten we ook nog niet", zei zijn vrouw van uit het Brook Health Science Center in Toron to. Het ziekenhuis noemt De Jon- ge's toestand „stabiel". Aan vankelijk was het de bedoeling geweest zo snel mogelijk na de operatie terug te gaan naar Nederland. De Jonge is net als Ameri kaanse conferenciers die aan het begin van hun carrière staan, in kleine theaters in de provincie begonnen. Hij begon in Knoxville in Tennessee in een theater met minder dan honderd plaatsen, en ging la ter met zijn Engelse show „The One" naar Montreal en Toronto, in iets grotere thea ters. De Toronto Globe en Mail plaatste een recensie met als kop „Een heerlijke show die je helemaal van de wijs brengt", en noemt het „een opvallende voorstelling". „De Jonge was zo enthousiast over zijn succes dat hij te lang - ziek - is doorgegaan", .zegt zijn producer Swannack. „Als hij eerder was gestopt, was hij nu beter geweest". Volgens zijn vrouw Hella is De Jonge erg van streek en teleurgesteld Daarnaast vindt hij het verve lend dat het afbreken van zijn toernee in de kranten staat, omdat hij had voorgenomen zijn Amerikaanse toernee bui ten de publiciteit te houden. Hij hoopt na zijn herstel terug te komen naar Amerika om de toernee af te maken, maar zijn producer heeft nog geen con crete plannen: eerst moet hij beter worden. (ADVERTENTIES) Voor is oktober woonmaand. En bij Hulshoff Wonen vindt u daarvoor de meest uitgebreide collecties meubelen, gordijnen en tapijt. Een verrijking van uw woongenot. En om uw woonwensen dersteunen geven wij te on- op uw aankopen vanaf f 2000,- 10% kor ting in de vorm van waardecheques(van enkele merkproduk- ten geldt dit alleen voor eigen model len) die u altijd bij ons kunt verzilveren. Wat let u nog uw woonideeën vorm te geven? Zondag bent u welkom in Leidschendam van 11.00 tot 17.00 uur. anders denken over wonen Den Haag: Spui. Rijswijk: Winkelcentrum In de Bogaard. Leiden: Nieuwe Rijn. Rotterdam: Mariniersweg hk Hoogstraat. Leidschendam: Winkelcentrum Leid- schenhage. Hilversum: Groest. Zwolle: Weversgildeplein. Voorschoten: produktie- en distributiecentrum. LEIDEN De politie heeft in de afgelopen weken drie Rot terdammers aangehouden die op 3 april betrokken waren bij de overval op het slachthuis aan de Pasteurstraat. Een vier de man, eveneens een Rotter dammer is nog voortvluchtig. Twee overvallers drongen op 3 april het kantoor van het slachthuis binnen op een mo ment dat de toegangsdeur Buurtbewoners verklaarden even niet afgesloten was. echter dat ze rond het tijdstip Daarbij hield één van hen de van de overval ook een blau- 55-jarige kashouder onder schot hield. De andere man verzamelde het geld ter waar de van 40.000 gulden. Het on derzoek van de politie richtte zich aanvankelijk op twee per sonen die op een bromfiets zouden zijn weggereden. auto hadden gezien, aanwijzingen leidden naar Rotterdam. 'De aanhouding van de Rotterdammers liet even op zich wachten omdat twee van de drie inzittenden van de auto zich in het buiten land bevonden. NAAIMACHINE KOPEN: NATUUPtllK! Alle merken Keuze uil 150 modellen EISEN PmiHCnr. 191 [p] Westeinde 83-95, Den Hoog 1 I Boekhouder licht katholiek onderwijs voor drie ton op LEIDEN Een 42-jarige ad ministrateur heeft bekend in de periode van 1984 tot en met 1990 voor ruim 300.000 gulden te hebben verduisterd bij de Stichting Katholiek Onderwijs Leiden. De man meldde zich op 9 oktober vrijwillig bij de Leidse politie, waarna hij werd aangehouden. Als kas houder was de man bevoegd contant geld op te nemen na mens de stichting. Hij deed dat echter niet alleen voor het overkoepelend bestuur van verschillende Leidse katholie ke basisscholen, maar ook voor zichzelf. De bedragen die hij in eigen zak stak, verwerk te hij vervolgens in de boeken en wel zodanig dat het jaren lang niet opviel. Bij een inter ne controle in juli kwam de zaak uiteindelijk aan het licht. De man werd daarna op staan de voet ontslagen, terwijl de voorzitter van de stichting aangifte bij de politie deed. De recherche verrichtte vervol gens een boekhoudkundig on derzoek, waarna de man zich afgelopen dinsdag vrijwillig op het bureau meldde. Van de ruim 300.000 gulden blijkt geen cent meer over te zijn. Het bedrag, is opgegaan tijdens avondjes stappen in de grote steden. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 uur en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122 248 en uw krant wordt nabe zorgd. Parijs: Litouwen krijgt goud terug PARIJS Parijs is bereid om meteen twee ton Litouws goud aan Vilnius terug te geven, zo heeft president Landsbergis van Litouwen gisteren gezegd na een gesprek met zijn Fran se ambtgenoot Mitterrand. Het gaat om 2,2 ton goud in staven die naar Frankrijk zijn ver scheept voordat Litouwen in 1940 door Stalin werd inge lijfd. Het goud, dat nu zo'n 58 miljoen gulden waard is, ligt opgeslagen bij de Banque de France. Voor de oorlog waren Estland, Letland en Litouwen lid van de Bank voor Interna tionale Betalingen (BIB) 'de centrale bank der centrale banken'. Daardoor kon een deel van hun goudreserves in andere landen worden onder gebracht. Precies een maand voor de elfde van de elfde doen ze al van zich spreken. De 'na-hossers'. Gezien het tijdstip zouden ze misschien beter de 'voor-hossers' genoemd kunnen worden. Dat zou je zeggen als je nog niet in de Leidse Courant had gelezen wat na- hossers dan wel zouden mogen zijn. Net als trou wens over het feit, dat mond- en klauwzeer in het geheel niets te maken heeft met een stemvervor mer. Behalve dan dat beide onderwerpen in de krant van vandaag staan. Het woord 'bon' heeft in zoverre met het óók al actuele onderwerp 'boF te maken, dat als je hem nu goed gebruikt je er later veel plezier aan kunt beleven.. Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 Naam.Voorl.: j Postcode/Plaats: Telefoon: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag l OF BEL: 071-122 244 worden geweigerd. I_. e aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1