leidóa Souxcmt Nieuw verpleeghuis mogelijk tan Brahmslaan of Maresingel II ALLER LEI(DS) ewoners Groenoord zeggen overleg met gemeente af CetdócSouumt STAD OMGEVING/RTV Leiden dringt aan op compost-installatie Persoonlijk cadeau DONDERDAG 11 OKTOBER 1990 PAGINA 9 zen Groenoord den aangepakt - Binnenkort gaat in de roenoord Noord een proefpro- i start waarbij een vijftal hui- Jan LievensStraat gereno- worden. Als de bewoners ak- worden voor een bedrag JOÖO gulden per huis, herstel- lamheden aan het casco uitge- De gemeente neemt zestig pro- an de kosten voor haar reke- [et overige deel moeten de be- bijleggen. De tekeningen van hitect zijn inmiddels goedge- en ook de afspraken over de jverlening zijn afgerond. Het in een fase waarin kan wor- nbesteed bij een aannemer, al- werkgroep Groenoord Noord. Tandheelkundige hulp van Leiden aan Torun LEIDEN Tandheelkundigen uit Lei den en omgeving onderzoeken de mo gelijkheden om collega's in het Poolse Torun hulp te bieden. Een eerste stap daartoe was een tandheelkundig con gres Leiden-Torun dat op 14 september plaatshad. Daar namen ruim 350 Poolse artsen en tandartsen aan deel. Leiden heeft al jaren een stedenband met To- Aanleiding voor het congres was een toevallige ontmoeting van de Zoeter- woudse tandarts W. Kowalski met zijn collega K. Bryndal uit Torun. Dat ge beurde toen zij beiden als vertalers werkten. Naar aanleiding daarvan be gonnen leden van de Leidse Tandart sen Vereniging hun collega's in Torun te steunen met abonnementen en inter nationale vakliteratuur. De uitnodiging om het congres te organiseren was het logische vervolg daarop. Voor de organisatie van het congres- werkte Kowalski samen met kaakchi- rurg K. de Vries van het Academisch Ziekenhuis Leiden, met A. van den Bergh ortohodontist en betrokken bij het postacademisch onderwijs tandheel kunde en met A. Waning van 3M in Zoeterwoude, leverancier van vulmate riaal. Na het congres is van Poolse kant de wens uitgesproken projecten op te zet ten voor onderzoek, nascholing en ma terialen. Daarvoor is inmiddels be stuurlijke medewerking toegezegd. De bedoeling is dat de Nederlandse in breng er toe leidt dat in Polen achter standen worden ingelopen. Binnen het AZL en bij 3M lopen inmiddels bespre kingen voor het opzetten van projecten. Pand Koppenhink- steeg korte tijd gekraakt LEIDEN Het pand Koppenhinksteeg is gis teren korte tijd gekraakt geweest. In de loop van de ochtend werd ontdekt dat het in gebruik was genomen. Rond twaalf uur namen politie en vertegenwoordigers van de gemeente een kijkje. Kort daarna is het door de krakers weer ont ruimd. Het pand was tot dftisdag in gebruik bij de ge meente. Boliviaanse muzikanten mogen nog even blijven LEIDEN Zes Bolivianen zijn gistermiddag rond kwart over een door de politie aangehouden omdat ze zonder vergunning mu siceerden in de Haarlemmer straat. Het bleek dat het zestal geen vjsum had om in Nederland te verblijven. Hun verblijf was echter ook niet illegaal. De vi sumplicht geldt nog maar kort en is ingevoerd terwijl de groep al bezig was met een toernee door Europa. Daardoor konden ze er niet van op de hoogte zijn. De Bolivianen mogen nu nog enige dagen in Nederland verblijven. Om hun vertrek zeker te stellen zijn hun paspoorten bij de douane in Roosendaal gedeponeerd. Curium begint centrum voor dove kinderen LEIDEN Het academisch cen trum voor kinder- en jeugdpsychia trie Curium breidt volgend jaar flink uit. In september 1991 wordt begonnen met de bouw van een speciaal centrum voor dove kinde ren met psychische problemen. Een jaar later kan het centrum in gebruik worden genomen. Medisch directeur, Ph. Treffers, wijst in het blad van het AZL, Cicero, erop dat een dergelijk centrum hard nodig is. Curium werd steeds meer gecon fronteerd met dove kinderen in psychiatrische problemen. Temid den van horende kinderen was op vang bieden praktisch niet moge lijk. Naast deze uitbreiding wordt te vens een centrum voor dagbehan deling gerealiseerd. Het is de be doeling dat dat in 1992 klaar is. „Het bleek dat er een groep kinde ren en adololescenten was die niet ernstig genoeg was om opgenomen te worden, maar ook onvoldoende geholpen kon worden via de poli kliniek. Een centrum voor dagbe handeling leek daarom de beste op lossing", aldus Treffers. Hij geeft aan dat deze kinderen tot nu toe in Rotterdam terecht konden. Boven dien zijn twee plaatsen aangewezen door het ministerie van WVC voor zeer intensieve zorg. Het gaat hier bij om kinderen die niet in een normale psychiatrische kliniek zijn te behandelen omdat ze bijvoor beeld extreem veel aandacht nodig hebben. LACHTHUISDIRECTIE STAAT NIET TE JUICHEN 1IDEN De gemeente iden hieeft zes locaties [espoord waar moge een nieuw verpleeg- kan worden ge- iwd. De twee plaatsen de voorkeur genieten het sportveld van fbalvereniging Ons and aan de Brahms- n en het terrein van slachthuis aan de resingel. Dat staat in locatiestudie nieuw- iw verpleeghuizen die 'iermiddag werd ge tenteerd. het provinciale vooront- •pplan verpleeghuizen re- Zuid-Holland Noord staat i Leiden twee nieuwe pleeghuizen moeten ko- Twee moederhuizen beide 90 bedden voor de- ïte bejaarden en 60 bed- voor ouderen met soma- he klachten. De verpleeg- zen krijgen in totaal 30 itsen voor dagbehande- Bij de moederhuizen den drie dependances ge- Liseerd. De bouw van de beide moederverpleeghuizen begint in 1994. Deze plannen betekenen het einde van de huizen Zuydtwijck en het St. Elisabeth Gasthuishof. Het Katwijkse verpleeghuis Overduin levert 60 bedden voor dementen in. De locaties moeten het liefst midden in een woonbuurt liggen. In Leiden zijn zes plaatsen gevonden die aan deze wens voldoen. Een aan tal criteria bepaalt de ge schiktheid van de locaties: de relatie met de woonomge ving, de bereikbaarheid van de locatie met het openbaar vervoer en de termijn waar op de locatie beschikbaar is. In de meeste geyallen moet het betemmingsplan worden gewijzigd. Slachthuis Het terrein aan de Brahms laan komt als meest geschikt uit de bus. Korfbalvereniging Ons Eiland maakt gebruik van dat terrein. Het sport veld is eigendom van de ge meente en heeft de bestem mingen kinderspeelplaats, openbare en bijzondere ge bouwen. Gezien de opper vlakte is de bouw van een verpleeghuis met slechts 120 bedden hierop mogelijk. In de nota bouwen in bestaande wijken is dit terrein aange wezen voor de bouw van 55 woningen. Op de tweede plaats staat het terrein van het slachthuis aan de Maresingel. Het ter rein is tot mei 1993 verhuurd aan de Slachtcombinatie Lei den bv met een optie voor vijf jaar. Dat wordt gezien als een nadeel, maar: „Wij kun nen ons wel voorstellen dat op termijn een aan de eisen van deze tijd aangepast nieuw slachthuis wordt ge bouwd dat minder terrei- nopppervlak vergt dan de huidige 20.000 vierkante me ter", schrijft de gemeente hoopvol in de notitie. In dat geval is er ruimte voor een verpleeghuis. De directie van het slacht huis is echter niet van plan om nieuwbouw te plegen. „Waarom zouden we, als iets goed loopt. Vorig jaar hebben we nog voor een vermogen geïnvesteerd. En er staan nieuwe investeringen op sta pel. De veterinaire eisen worden steeds strenger, daar om moeten er zaken worden veranderd. Maar dat kan zonder grote verbouwingen. Je gaat niet investeren als je morgen weggaat. Wij hebben het terrein nog tien jaar. Nee, wij weten nergens van. Het rare van de zaak is dat wij nog nooit iemand van de ge meente gesproken. Als ik de gemeente was, dan was ik in vooroverleg gegaan", vindt Daan Verschoor. Hij heeft de locatiestudie wel gelezen. En over de plannen van de ge meente staat hij „niet te jui chen". Te klein De andere locaties zijn min der aantrekkelijk voor de ge meente. Het terrein van de kwekerij aan de Hoge Rilors- weg komt al in de inorei- dingspota voor. Ook dat heeft de ruimte voor een ver pleeghuis, ontsluiting van het terrein zou vanaf de Sma ragdlaan moeten plaatsheb ben. De eigenaar van het ter rein heeft zich al bereid ver klaard om te onderhandelen over het verkopen van een 'deel van zijn eigendom. Het terrein in Roomburg te genover de Vliststraat is op dit moment te klein, het is „slechts" 4500 vierkante me ter. Het terrein zou moeten worden vergroot ten koste van 15 woningen in het woongebied van Roomburg. Een deel van het oude vei lingterrein, op de hoek van de Rooseveltstraat met de Telderskade, wordt nog niet als bedrijfsterrein gebruikt. Dat is groot genoeg om er een groot verpleeghuis te re aliseren. Dan moet echter de hinderwet worden aangepast. Een nadeel is dat bedrijven die zich nog op het terrein willen vestigen, zich dan kunnen terugtrekken. De di rectie van het Katwijkse De Raad Bouw, eigenaar van het terrein, was vanochtend niet voor commentaar bereikbaar. Ook dë Pomonavelden in de Vogelwijk zijn groot genoeg voor de bouw van een ver pleeghuis. De velden zijn echter in de nota bouwen in bestaande wijken aangewe zen voor woningbouw. Bij de bouw van een verpleeghuis wordt het aantal te bouwen woningen met 50 stuks ver minderd. Ook heeft de ge meente nog steeds niet het terrein van de Annakliniek weten te verwerven. odil aaien 51 tientallen kinderen wa naar het Nationaal historisch Museum aan Hooglandsekerkgracht Rijksmuseum voor Y jie en Mineralogie) in gekomen. Zij mochten Ï:e tenminste een knuffel adden genomen als bezoekers gratis naar >ositie „Aai 'ns een kro- Voordat het zover was ze uitleg van E. van der loofd van de educatieve Zij vertelde over de ver- n tussen meer en minder dieren en over diverse n fossielen en stenen. -jvfe tentoonstelling kunnen en en volwassenen op- /oe dieren, botten, fossie- stenen niet alleen bekij- \aar ook betasten. De ex- is min of meer een ver- p de een paar jaar ge1 manifestatie „Kijken handen". „Aai 'ns een 2|ü'" is tot en met 18 ja- n het musem te zien. foto: wim van noort Werk aan S4 vordert Het duurt niet lang meer of Leiden heeft aan sluiting op de S4 en daarmee een veel betere verbinding met Katwijk. De S4 wordt aangeslo ten op de Plesmanlaan ter hoogte van rijksweg A44. Vorige week is op die plaats begonnen met de werkzaamheden (foto). Een gedeelte van de S4, het stuk tussen Katwijk en Valkenburg, is al een tijdje in gebruik, foto: wim van noort Lezing D. Steenhuis begint mor gen met een serie lezingen over het bijbelboek Ezra in de Streekschool aan het Lammenschanspark 1. Vrijdag wordt over „Het werk van Gods Geest"ge sproken. Op 2 november wordt een lezing gehouden over „Het werk van Gods Woord", op 23 november over „Het werk van Gods getuige" en op 14 decem ber over Het werk van God". De lezingen begin nen om 20.00 uur. Ten toonstelling Werk van de Poolse schil der Krzysztof Skarbek is vanaf morgen te bezichti gen in het gebouw De Waag aan de Aalmarkt. Dit in het kader van de Poolse culturele week. De schilderijen van Skarbek zijn tot 4 november te be zichtigen. De Waag is op woensdag tot en met vrij dag geopend van 12.00 tot 17.00 uur en in het week einde van 11.00 tot 16.00 Hengstenkeuring Tijdens de „Indoor Lei den" in de Grdenoordhal- len wordt zaterdag de hengstenkeuring van het Arabische Volbloedpaar den Stamboek gehouden. Een keuringscommissie van vijf personen keurt de hengsten op type, hoofd en hals, romp en bovenlijn, benen en op bewegingen in stap en draf. De keu ring begint 's morgens half negen. E ZIJN TERUG BIJ AF" >1. iet EN ,,Het meest erende is geweest, te meedachten maar ilgens rücksichtlos een kranteartikel Tuiten vernemen dat de ente de gedane toe- ïgen niet nakomt". Stolwijk ver- ^dt de woede van de - ners van de wijk ^iioord Noord over eit dat er nog steeds oplossing is voor de n lersoverlast rond het 3e verslagterrein. de kans van slagen te hebben. „De vuiloverslag draait op dit moment op een vergunning van de vuilverbranding. Daar naast heeft de provincie me tingen laten uitvoeren naar de geluidsoverlast en men is daarvan geschrokken", aldus Emiel van Aelst, lid van de werkgroep, gisteravond tijdens een persbijeenkomst in Buurt huis Groenoord. B. Wielinga van het bureau geluid van de provincie kan zich de klachten van de bewo ners van de wijk voorstellen. Al is de geluidsoverlast in ver gelijking met de situatie van voor 3 september minder. „Toen draaiden de ovens van de vuilverbranding 's nachts nog, terwijl het nu rustig is". Het toegestane aantal decibel len die in de vergunning staan vermeld worden echter niet overschreden. Aan de andere kant ziet hij wel een toename in de overlast door het aan en af rijden van containerwagens. Door het adviesbureau Peutz zijn daar vooral metingen naar verricht. Naar aanleiding van het Rapport van het adviesbu- rau gaat Wielinga binnenkort om de tafel zitten met ambte naren van de gemeente en vertegenwoordigers van de vuiloverslag om te zoeken naar oplossingen. Daarnaast heeft de werkgroep haar hoop gevestigd op gede puteerde J. van der Vlist en minister H. Alders. „Hij heeft zich nooit gelukkig getoond dat de overslag hier zou ko men en is op de hoogte van de toezeggingen. Alders bleek ook niet echt happy met deze situatie", laat Van Aelst weten. Van Aelst doelt hiermee op uitspraken van de toenmalige wethouder M. van der Molen. Zij beloofde op een wijkbijeen komst dè mogelijkheden na te gaan een ontsluitingsweg aan te leggen over het terrein van de Groenoordhallen. Ook zou het speelterrein worden opge knapt en de Floris Versterlaan voor het personenverkeer ver- keersonvriendelijk gemaakt worden. Van Aelst: „Dit aljes zou gerealiseerd zijn vóór de sluiting van de vuilverbran ding. Wij waren van meet.af aan al tegen de plannen voor een vuiloverslag, maar beslo ten na de toezeggingen om de overlast te beperken geep be zwaren tegen het bestem mingsplan in te dienen. De dag nadat de beslissing was ge vallen werd het overleg moei zamer en moeizamer, toezeg gingen werden vager. Eerst zou er nog een tijdelijke oplos sing komen, daarna werd ge steld dat. de plannen later klaar zouden zijn en nu blijkt alles van tafel geveegd te zijn", verwoordt Emiel van Aelst het gevoel van de bewo ners dat zij constant aan het lijntje zijn gehouden. Het feit dat op 12 september overleg met de gemeente is gevoerd en de werkgroep binnen twee weken geen bericht kreeg, on danks toezeggingen, was de druppel die de emmer liet overlopen. Uitlatingen van wethouder J. Walenkamp van verkeer scho ten de werkgroep uiteindelijk in het verkeerde keelgat. Daarin zei Walenkamp dat al leen containerwagens over het terrein van de Groenoordhal len naar het opslagterrein mo gen rijden, zonder dat hij over leg met de werkgroep heeft gevoerd. Walenkamp wordt vooral verweten eerdere uit spraken van Groenoordhallen- directeur André de Jong te hebben herhaald. Zo zou de Floris Versterlaan niet verder ontlast hoeven worden, omdat er geen huizen aan staan. Onhoudbaar De situatie is verder onhoud baar geworden, omdat er in Groenoord Noord een aantal bedrijfsverzamelgebouwen zïjn gekomen en de overlast van vrachtverkeer daardoor alleen maar is toegenomen, zo stelt de werkgroep vast. Daarnaast vreest zij de dupe te worden van een „kapitale blunder van de Gevulei". Doordat er geen vuilnis op het terrein bij De Does gestort mag worden, zal ook puin en ander materiaal naar Groenoord worden afge- voerd.. „Aan ons geduld komt echter een eipd. We achten nu de tijd rijp om andere wegen te gaan behandelen, omdat gezond overleg met de gemeente en het college niet haalbaar is", aldus Van Aelst. Zij stellen B en W, de raadsfracties en in een aparte brief H. de la Mar hiervan op de hoogte, omdat de contacten met de gemeente in het verleden voornamelijk via deze wethouder liepen. In de brief aan het college zegt de werkgroep de reactie van bur gemeester Goekoop gemist te hebben, terwijl hij de Groe noordhallen in zijn portefeuil le heeft. Wethouders H. de la Mar en J. Walenkamp waren vanmorgen niet voor commen taar bereikbaar. „We zijn nu weer terug bij af. Weet de gemeente eigenlijk wel waar ze mee bezig is. Ze hebben mensen voor niets vrije tijd laten nemen. Zo werkt het dus niet. De energie die we hebben weggegooid aan het overleg met de gemeente zullen we nu in andere midde len steken", aldus de werk groep, die nu eerst gaat inven tariseren wat de mogelijkhe den zijn. LEIDEN Er moet in de regio Leiden een installa tie komen om groente-, fruit- en tuinafval te com- posteren. De gemeente Leiden dringt daarop aan bij de Gemeenschappelij ke Vuilverwerking Lei den (Gevulei). Volgens de Leidse wethouder Hans de la Mar die ook voorzit ter is van de Gevulei kan de installatie het beste in samenwerking met de Duin- en Bollenstreek worden opgezet. Probleem bij het opzetten van zo'n installatie is het vinden van een daarvoor geschikt ter rein, aldus De la Mar. Dat moet behoorlijk groot zijn en vrij liggen. Hij vertelt dat het wat Leiden betreft moet gaan om een gesloten,1 overdekte in stallatie. Dat. in tegenstelling tot de composteringsinstallatie van de VAM in het Drentse Wijster die in de openlucht werkt. De la Mar wil nog geen uitspraken doen over de ter mijn waarop de installatie er kan zijn. „Dat hangt er vanaf hoe lang het duurt voordat er een terrein is gevonden. Bo vendien weet je maar nooit wat voor bezwaren er kunnen komen, zoals we bij de stort plaats De Does hebben ge zien". Het Samenwerkingsverband Afvalverwijdering Zuid-Hol land West (SAVA) was in eer ste instantie van plan om naast de nieuwe vuilverbrandingin stallatie (GAVI) op een com posteringsinstallatie te plaat sen. Daar zouden ongeveer 35 gemeenten hun groente-, fruit en tuinafval kunnen laten verwerken. In een notitie van de gemeente Leiden wordt op gemerkt dat het „misschien veel zinvoller is om meerdere kleinschalige composteringsin- stallaties op te zetten in de provincie Zuid-Holland". Deze gedachte verdient vol gens de notitie „ondersteu ning, zeker omdat de bouw van de nieuwe GAVI naar alle waarschijnlijkheid zeker tot 1996 zal worden uitgesteld. Hier kunnen de Gevulei-ge- meenten niet op wachten", al dus de opstellers van de noti tie. Samen met de Duin- en Bollenstreek kan het Gevulei- gebied voldoende groente-, fruit- en tuinafval inzamelen om een installatie te exploite ren, vindt de reiniging. Die ge scheiden inzameling begint mogelijk over een jaar. In de notitie wordt ervoor gepleit om „met kracht" te werken aan een versnelde invoering. „De verwachting is dat de prij zen voor het verbranden van huishoudelijk afval vooralsnog flink zullen toenemen. Het werken van groente-, fruit-, tuinafval is op dit moment veel minder kostbaar". Deze originele Parker Rollerpen, waarin uw eigen naam wordt gegraveerd, krijgt u toegestuurd na hét opgeven van een nieuwe abonnee. De nieuwe lezer wordbook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. j Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Voorl: I Adres: I Postcode/plaats: J Telefoon: (voor controle bezorging) l Deze ontvangt de krant de eerste twee Weken gratis, j Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatisch betalen) f24,85 l kwartaal via acceptgiro f75,10 J Stuur als dank een Parker Rollerpen naar: I Naam: l I Adres: I I Postcode/plaats: j Op de pen moet komen te staan: 'I I I I I I l.-l I I I III I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - ru I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 9