'Internationals' gekweld door hardnekkige blessures „Modem snel overbodig' 7 Beurs van Amsterdan MARKTEN ■ECONOMIE Qeidó&Qowuvnl DONDERDAG 11 OKTOBER 1990 PAGINJ- KLM en Garuda gaan nauwer samenwerken AMSTELVEEN KLM en Garuda Indo nesia, de nationale luchtvaartmaatschappij van Indonesië, gaan met ingang van 1 april 1991 het aantal wekelijkse vluchten tussen Amsterdam en Denpasar op Bali verhogen van twee naar vier. Op Bali worden mo menteel hotels gebouwd waardoor de capa citeit voor het huisvesten van toeristen aan zienlijk zal toenemen. KLM en Garqda be kijken verder of er een luchtvrachtdienst tussen Nederland en Indonesië moet komen. Die zou dan volgend voorjaar moeten star ten. Op basis van voorspellingen over groei ende export uit Indonesië naar Nederland overwegen KLM en Garuda de oprichting van een gezamenlijke organisatie voor het afhandelen van luchtvracht op Soekarno- Hatta Airport bij Jakarta. Dieselolie 3 cent duurder ROTTERDAM Dieselolie, gasolie, huis brandolie en petroleum zijn vandaag drie cent per liter duurder geworden. Shell en Novok, de organisatie van zelfstandige olie- en kolenhandelaren, geven als reden voor de verhoging dë stijging van prijzen in guldens voor olieprodukten op de inter- nationbale markt. Inclusief de verhoging van vandaag komt de adviesprijs voor een liter diesel (zelftank) op 130*8 cent. De prijzen voor benzines zijn ongewijzigd. Op de termijnmarkt van New York vielen de prijzen van ruwe olie gisteren terug van het op dinsdag bereikte recordniveau. De notering van de toonaangevende soort West Texas Intermediate voor levering in november daalde met 1,71 dollar tot 38,69 dollar per vat (159 liter). Douwe Egberts wil weer groeien UTRECHT Sara Lee/DE (Douwe Egberts) wil weer groeien. Concrete acquisities wist bestuurs voorzitter C. Boonstra nog niet te melden, maar vol gens hem is de tijd rijp voor expansie in Europa (Oost-Europa, Spanje, Italië en Duitsland), Azië en de Verenigde Staten. Boonstra benadrukte dat kos tenverlaging noodzakelijk is om winstgevend te blij ven en het hoofd te bieden aan de concurrentie. „We zoeken besparingen in Vereenvoudiging van het assortiment, in opvoering van de efficiency, in concentratie van produktie en gezamenlijke inkoop van grondstoffen en verpakkingsmaterialen". Al eerder was bekend dat deze strategie bij de DE-fa- brieken in Drachten en Joure tot een verlies zal lei den van 230 arbeidsplaatsen. Het bedrijf gaat verder pogen haar produkten internationaal meer bekend heid te geven. De meeste merken die Sara Lee/DE in haar pakket heeft, genieten slechts nationale faam. Voorbeelden hiervan zijn Pickwick, Duyvis, Van Nelle, Biotex en Douwe Egberts. Meer export vee en vlees RIJSWIJK De export van vee en vlees stijgt. In de eerste helft van dit jaar is de uitvoer waarde zeven pro cent gestegen ten op zichte van de eerste zes maanden van vo rig jaar. De uitvoer waarde steeg van 4,5 naar 4,8 miljard gul den. Vorig jaar be droeg de totale ex portwaarde 9,5 mil jard gulden. Het pro- duktschap verwacht niet dat dat bedrag overtroffen wordt. Winstdaling N BM - Amstelland DEN HAAG Bouwmaat schappij NBM-Amstelland uit Den Haag heeft in het eerste halfjaar van 1990 een winst van 5,6 miljoen behaald te genover f 14,5 miljoen in de zelfde periode van 1989. Het bedrijfsresultaat daalde van 25 miljoen naar 16,7 mil joen. De omzet ging eveneens omlaag, van 798,8 miljoen naar 746,9 miljoen. Het netto resultaat stond mede onder druk door buitengewone las ten van 5,9 miljoen waarin onder meer de liquidatiekos- ten verwerkt zijn van de Ame rikaanse Westco Corporation. V&D gaat verder reorganiseren AMSTERDAM V&D broedt op plannen voor een aanvul- lehde reorganisatie omdat de huidige reorganisaties volgens woordvoerder J. Lempers „niet snel genoeg gaan". De woordvoerder kan niét uitslui ten dat daarbij warenhuizen dichtgaan en het sociale plan, dat gedwongen ontslagen uit sluit, op de tocht komt te staan. In 1988 ging bij de wa renhuisdivisie een omvangrij ke reorganisatie van start waarbij 1400 banen moesten verdwijnen. Het aantal distri butiecentra moest worden ge halveerd en enkele kleinere winkelvestigingen moesten hun deuren sluiten. Uit de prognoses van de directie blijkt dat met de huidige snel heid het bedrijf in 1995 nog tientallen miljoenen verlies zal leiden. D. Toussaint van de Dienstenbond FNV zei dat er reden is voor „enige bezorgd heid" maar hij noemde berich ten als zouden er warenhuizen dicht moeten en gedwongen ontslagen vallen „speculatief". Maar als de directie opnieuw fors met mes zou willen zetten in de werkgelegenheid is dat voor de vakbonden niet aan vaardbaar. De plannen van V&D worden aan het einde van deze maand aan de raad van commissarissen ter goed keuring voorgelegd. VEEMARKT DENBOSCH Prijzen slachtrunderen per kg geslacht ge wicht zonder nier en slotvet, inklusief BTW (Volgens PVV): Aanvoer slacht runderen 1207, waarvan mannelijk 246. Mann. Super ,3,60-9,60. Mann. extra kwal. 7,85-8,60. Mann. 1e kwal. 6,90-7,85. Handel rustig en prijzen gelijk. Mann. 2e kwal. 6,20-6,90. Mann. 3e kwal. 5,70-6,20. Handel rustig en prijzen gelijk. Vrouwelijk Su per 9,40-11,55. Vrouwel. extra kwal. 7,45-9,40. Vrouwel. 1e kwal. 6,10- 7,45. Handel traag en prijzen lager. Vrouwel. 2e kwal. 5,15-6,10. Vrouwe lijk 3e kwal. 4,60-5,15 en worstkwall- teit 4,00-5,15. Handel traag en prijzen lager. Gebruiksrunderen per stuk inklusief BTW: Aanvoer gebruiksrunderen 1909, waarvan graskalveren 834. Melk- en kalfkoeien 1e soort 1800- 2750, 2e soort 1150-1800. Handel rustig en prijzen gelijk. Melkvaarzen 1e soort 1550-1850 en 2e soort 1200- 1550. Handel rustig en prijzen gelijk. Kalfvaarzen 1e soort 1850-2850 en 2e soort 1500-1850. Handel rustig en prijzen iets hoger. Guste koeien 1e soort 1450-1950 en 2e soort 1000- 1450. Handel stroef en prijzen iets la ger. Enterstieren 1000-1850. Handel rus tig en prijzen gelijk. Pinken 950-1650. Handel rustig en prijzëh gelijk. Gras kalveren 700-1125. Handel rustig en prijzen gelijk. Vleeskalveren per kg levend gewicht inclusief BTW: Aanvoer vleeskalveren 66. Vleeskalveren 1e soort 5,90-6,30, vleeskalveren 2e soort 5,00-5,90 en vleeskalveren 3e soort 4,00-5,00. Handel redelijk en prijzen iets hoger. Nuchtere kalveren voor de mesterij, inklusief BTW: Aanvoer roodbont 761. Stierkalveren extra kwaliteit 560- 635, 1e kwaliteit 335-560 en 2e kwali teit 185-335. Handel rustig en prijzen iets lager. Vaarskalveren extra kwali teit 485-535, 1e kwaliteit 235-485, 2e kwaliteit 110-235. Handel rustig en prijzen lager. Aanvoer zwartbont 591. Stierkalveren extra kwaliteit 480-495, 1e kwaliteit 225-480, 2e kwaliteit 135- 225. Handel rustig en prijzen lager. Vaarskalveren extra kwaliteit 215- 325, 1e kwaliteit 160-215 en 2e kwali teit 85-160. Handel rustig en prijzen lager. Aanvoer vleesrassen 134. Vleesrassen 1e kwaliteit 510-710 en 2e kwaliteit 335-510. Handel rustig en prijzen iets lager. Slachtvarkens (per kg. levend gewicht incl. btw). Aanvoer 571. Slachtvar kens 2,40-2,50, zeugen extra kwal. 2,34-2,37, zeugen 1e kwal. 2,24-2,34, zeugen 2e kwal. 2,00-2,24. Handel re delijk en prijzen hoger. Slachtschapen en lammeren per kg. geslacht gewicht inklusief BTW: Aan voer 1603, geen lammeren. Slacht schapen 2,00-3,90. Handel rustig en prijzen iets hoger. Ooien tot 20 kg 6,70-7,10. Handel rustig en prijzen iets hoger. Rammen tot 22 kg 7,00- 8,10. Handel rustig en prijzen iets ho ger, Rammen boven 25 kg geen note ring. Handel rustig en prijzen iets ho- Slachtschapen en lammeren per stuk inklusief BTW: Slachtschapen 80-105. Ooien tot 20 kg 100-145. Rammen tot 22 kg 120-160. Rammen boven 25 kg 130-170. Gebruiksschapen en lammeren per stuk inklusief BTW: Aanvoer 694 stuks. Weidelammeren 60-110. Han del redelijk en prijzen Iets hoger. Aanvoer geiten en bokken 106. Prij zen 15-50. Handel rustig en prijzen gelijk. Aanvoer totaal 7642 stuks. VEILING DELFT-WESTERLEE Aardapp. bintje 21-22, alicante 410- 710, aubergines 350-430, bleekseld. natuur 25-100, bloemkool 100-185, boerenkool 24-28, bospeen 80-95, broccoli 140-210, cherry torn. rood 73-87, cherry tomaten 73-108, Chine se kool glas 45-85, courgettes 35- 111, courgettes geel 120-297, dalkon 96-96, eieren 10-13, flakk peen 30- 32, ijsbergsla natuur 58-123, ijspegels 12-23, knolselderij stuks 15-32, kom kommers 39-111, komkommers mini 33-51, komkommers stek 102-108, koolrabi 12-77, kouseband 650-800, krulandijvie 65-70, muscaat 1000- 1000, ogenmeloenen 90-360, paksoi 105-135, paprika groen-geel 70-190, paprika geel 385-470, paprika groen 150-280, paprika lila 315-465, papri ka oranje 350-490, paprika rood 285- 385, paprika rood punt 140-140, pa prika spits 335-375, pepers bont 250- 260, pepers groen 520-550, pepers rood 350-450, peterselie bos 21-40, pompoen 350-520, postelein 55-115 VNO: TIJD VAN TEGENVALLENDE TEGENVALLERS AANGEBROKEN DEN HAAG Door de blessures van enkele in ternationals dreigt Neder land de strijd te verliezen. De kwetsuren zijn hard nekkig en de tegenstan ders kunnen naar harte lust scoren. Bovenstaande passage is geen beschrijving van de niet al te florissante situatie waarin het Nederlands voetbalelftal zich bevindt. Het is, vrij vertaald, de ontwikkeling die gisteren werd beschreven door voorzit ter mr. Cees van Lede van het Verbond van Nederlandse On dernemingen (VNO), de groot ste werkgeversorganisatie in het land. Binnen het VNO heerst grote zorg over de tendens die zich heeft ingezet als gevolg van de temperende economische groei. Bedrijven die wereld wijd opereren en altijd Nêer- lands trots waren, de 'interna tionals', krijgen klap na klap. Het meest sprekende voor beeld is uiteraard Philips, dat flink het mes in de organisatie zet en de 'operatie-Centurion' uitvoert ter verbetering van de winstpositie. Maar ook de KLM, Volvo Car, DAF en Nedlloyd zitten in de hoek waar de klappen vallen. Toe val? „Nee, beslist niet", aldus Van Lede. „De ontslagen zijn niet van de lucht, er gaat werkge legenheid verloren. We moeten realiseren dat de tijd van de 'meevallende meeval lers' echt voorbij is. Het tijd perk van de 'tegenvallende te genvallers' is aangebroken. Die ontwikkeling heeft zich al ingezet voordat de Golfcrisis begon. Het is jammer dat de politiek zich dit niet aantrekt. Bij de Algemene Beschouwin gen van deze week lijkt het alsof de politiek verkeerd ver bonden is. Terwijl het bij de bedrijven fors tegenzit, harken de politici hun eigen tuintje schoon". Miskenning Volgens Van Lede miskent de Nederlandse politiek de Euro pese eenwording en andere in ternationale ontwikkelingen. Alleen minister Andriessen (economische zaken) heeft een visie, meent Van Lede. Maar het kabinetsbeleid staat haaks op Andriessens onlangs ver schenen nota over de 'econo mie zonder grenzen', stelt de VNO-voorzitter zonder meer. „Frankrijk verlaagt het btw- tarief wèl en beperkt de over heidsuitgaven. Dat land verzet de bakens als het nodig is. En let wel, daar zijn de socialisten de baas". Van Lede trachtte nog diplo matiek te blijven. In de wan delgangen van het VNO-ge- bouw in Den Haag viel echter onder het kader van het werk geversverbond de ene na de andere wanklank te beluiste ren over het kabinet. De kop peling tussen lonen en uitke ringen werd als „krankzinnig" omschreven. De Joonruimte van drie procent die door het kabinet wordt genoemd, legt volgens VNO-kopstukken een tijdbom onder de komende cao-onderhandelingen. Zoals Van Lede voorrekende: „Het Centraal Planbureau geeft voor volgend jaar een loon ruimte van vier procent aan. Daarin zit 2,5 procent inflatie en 1,5 procent produktiesti- ging. Aan de andere kant is de koppeling drie procent en is 1,5 procent uitgetrokken voor eenmalige uitkeringen. Dat maakt samen 4,5 procent. De ruimte voor scholing, werkge legenheidsbeleid en andere za ken die buiten de portemon nee vallen is dus negatief, na melijk een half procent". Slim Van Lede pakte het slim aan. Hij speelde de bal richting ka binet en Tweede Kamer, die een veel soberder financieel overheidsbeleid moeten gaan voeren. Het kabinet heeft zich volgens Van Lede „heel duide lijk niet gehouden" aan het so ciaal-economisch akkoord dat eind vorig jaar met de sociale partners werd gesloten. „Daar in staat dat de concurrentiepo sitie van het Nederlandse bedrijfsleven ten minste moet worden behouden", aldus Van Lede. „Veel bedrijfstakken staan voor ingrijpende reorga nisaties. Het kabinet rekent voor volgend jaar op 75.000 nieuwe arbeidsplaatsen. Het zal mij niet verbazen als het er maar 65.000 blijken te zijn". De vraag dringt zich op of het nu werkelijk zo slecht is ge steld met de 'internationals'. Door de schommelende en nogal lage dollarkoers en de oplopende olieprijzen is het lo gisch dat Nederlandse onder nemingen, die traditioneel sterk op het buitenland zijn gericht, hun omzet en winst zien teruglopen.1 Daarnaast werd de tweede helft van de jaren tachtig gekenmerkt door een enorme internationale economische opleving. Het is heel normaal dat er daarna een daling van de groei op treedt. Geen drama „Het is niet zo somber als nu wordt voorgesteld", zegt Leo Sleuwagen, bijzonder hoogle raar internationale economie aan de Erasmus Universiteit van Rotterdam. „Er is absoluut geen sprake van een econo misch drama. Voor Neder landse bedrijven is cruciaal of zij snel genoeg kunnen inspe len op Europese en mondiale ontwikkelingen. Dat probleem is voor Nederland prangender omdat de ecpnomie relatief veel afhankelijker is van wat er in het buitenland gebeurt. De afzetmarkten worden gro ter, de concurrentie neemt van alle kanten toe.1 Het is voor de internationals zaak hun sterke punten uit te buiten". Volgens Sleuwagen ontkomen de meeste internationals niet aan een grondige herstructure ring onder het motto „terug naar de basis". Sleuwagen: „De bedrijven moeten hun achtergrond verbreden. Ne derland vormt voor veel acti viteiten een te smalle basis. Soms Zal dat gepaard gaan met pijnlijke maatregelen, maar daarna is een sterke vooruit gang mogelijk. De overheid moet de voorwaarden schep pen waaronder de sterke pun ten, zoals- de proces-industrie, de automatisering en de dienstverlening, kunnen wor den aangescherpt. Dit is veel beter dan het geven van subsi dies aan sectoren waar geen markt voor is". Tot het teruggaan naar de ba sis behoort volgens Sleuwagen ook het zorgen voor kwalita tief hoogstaand personeel. „Daar moet geld aan worden besteed. Aan een loonstijging die op centraal niveau wordt afgesproken heb je niets. Het gevaar is dat de loonkosten te hoog worden waardoor een be drijf zich niet snel genoeg aan de internationale markt kan aanpassen. Voor mij is de loon stijging geen discussiepunt. Het geld kan veel beter wor den gestoken in scholing". Waarmee Sleuwagen een punt aansnijdt waarover in de VNO-wandelgangen ook al ironisch werd gedaan. Een hoge VNO-functionaris: „Waar spreken wij eigenlijk over? Over iets waarvoor ken nelijk helemaal geen geld kan worden uitgetrokken. Dus spreken we over niets". ROB SEBES Blokkade boze boeren Met hun tractoren en mestwagens blokkeerden Franse boeren gisteren de snelweg bij Toulouse om te verhinderen dat presi dent Mitterrand bij de Airbusfabriek de nieuwe produktielijn van de Airbus 330 en 340 officieel in gebruik zou stellen. De boeren protesteren al enkele weken tegen de landbouwpolitiek van de regering die volgens hen de import van (goedkoper) buitenlands vlees zou moeten verbieden. TELENORMA VOORSPELT: RIJSWIJK Op het mo ment dat de modem net ingeburgerd genoemd mag worden, voorspelt Telenorma Nederland dat ze binnen enkele jaren overbodig wordt. Het In tegrated Services Digital Network (ISDN) gaat de taak van de modem ge heel overnemen. Volgens het telecommunicatiebe drijf moeten aan het einde van volgend jaar Den Haag, Rotterdam, Amster dam en Utrecht op het ISDN zijn aangesloten. Een modem vormt de schakel tussen computer en telefoon net en zorgt voor een verho ging van de snelheid waarmee gegevens over de telefoonlijn gaan. Het ISDN is weer sneller en kan naast data ook beelden en geluid overbrengen via dat zelfde telefoonnet. De kern van dit netwerk bevindt zich in de telefooncentrale van de bedrijven. Volgens Van Leeuwen, mana ger Telecommunicatie bij Te lenorma, is het door middel van ISDN mogelijk de werk plek over te plaatsen naar het woonhuis met dezelfde net- werkkenmerken en facilitei ten. De contactbasis blijft het bedrijf. Dit bespaart bedrijfs ruimte en zal wellicht ook van invloed zijn op de drukte op de weg. „De toekomst van de modem ligt in handen van het bedrijfsleven en de consument. Het hangt ervan af hoe snel zij het ISDN accepteren", aldus Van Leeuwen. Maar dat ze verdwijnt, stuit bij Telenorma op geeh enkele twijfel. Telenorma is onderdeel van de Duitse Bosch Groep. De Bosch Telecomdivisie is derde op de ranglijst van marktleiders en laat onder andere Philips en Ericksson achter zich. Steun voor werknemers Air Canada AMSTERDAM De Ver- voersbonden FNV en CNV en de Unie Burgerluchtvaart heb ben met de leiding van Cana dian Airlines overeenstem ming bereikt over een sociaal plan voor 26 van de 32 werk- die bij de vestiging in Nederland moeten afvloeien. Canadian Airlines heeft van wege het verminderde ver voersaanbod op de lijn Toron to-Amsterdam besloten de Eu ropese vluchten te verplaatsen naar Londen en Parijs. Topman McDonald's rooit piepers in Sovjetunie MOSKOU De topman van de Amerikaanse restaurantke- ten McDonald's, George Co- non, heeft gistermiddag de handen uit de mouwen gesto ken hij de aardappeloogst op een landbouwbedrijf bij Mos kou. Het Nederlandse aardap pelras dat daar wordt ver bouwd, verwerkt McDonald's tot frietjes voor bij de in Mosc kou geserveerde hamburgers. Conon had vernomen van de problemen bij de oogst in de Sovjetunie en vond het be langrijk temidden van zijn werknemers enkele uren op de akkers te werken. De top man van McDonald's is in de Sovjetunie voor onderhande lingen over de opening van meer vestigingen in Moskou. Martinair verwacht fors dalende winst SCHIPHOL Martinair ver wacht dat met de huidige stij ging van de olieprijzen de winst over het lopende boek jaar de helft of meer lager zal zijn dan de winst van 53 mil joen gulden (voor belasting) die het bedrijf het afgelopen boekjaar maakte. President-directeur Martin Schroder van de luchtvaart maatschappij zei gisteren ook, dat alle nieuwe vacatures bin nen het bedrijf bij de directie moeten worden aangemeld en niet automatisch mogen wor den opgevuld. Investeringen worden afgeremd, zo zei Schroder, behalve waar het gaat om reeds bestelde vlieg tuigen. Schroder denkt dat per 16 oktober het bedrijf weder om geconfronteerd wordt met een verhoging van de brand stofkosten van naar schatting zo'n twintig procent, waardoor de voorspelde winst verder wegsmelt. Momenteel is al sprake van een stijging van de brandstofprijs met 136 procent ten opzichte van het moment waarop de Golfcrisis begon. Ten opzichte van januari 1989 is zelfs sprake van een stijging met 210 procent. De brandstofprijzen zullen Martinair dit jaar op basis van de huidige kerosineprijs 44" miljoen gulden extra kosten. Een lagere dollarkoers levert het bedrijf een voordeel op van 18 miljoen gulden, zodat de kosten altijd nog met 26 miljoen gulden stijgen. Over de maanden augustus, septem ber en oktober heeft de stij gende kerosineprijs het bedrijf al 17 miljoen gulden extra ge kost, waarvan slechts 3,5 mil joen gulden wordt gecompen seerd door de brandstofheffing op vliegtickets. Ondanks die heffing zal Mar tinair volgens Schroder bij de huidige brandstofprijzen (1,30 dollar per gallon) gemiddeld op elk ticket zo'n 103 gulden minder inkomsten hebben. Op tickets voor de transatlanti sche bestemmingen levert de maatschappij op die manier 180 gulden per ticket in. Met andere woorden: dat is wat Martinair te kort komt op de brandstofheffing. Schroder: „Dat we bereid zijn zoveel op de prijs toe te leggen, heeft vooral bij het vervoer naar Amerika te maken met het feit dat wij die markt niet ver loren willen laten gaan. Noteringen van donderdag 11 oktober 1990 (tot 10:45 uur) 134.80 16/7 91.00 3/1 111.502/1 107.4011/1 89/7.65 89 ƒ3.- 89/3.30 89/2.75 89 10.00 89 6.60+d. 89/2.00 89 3.32 89 2.40 88/89 1.80 78 4.40+5% sl. 89 1.25 89/4.72 89/3.60 Slotkoers woensdag atag hold c 111.50 109.00 29.705/10 102.7026/2 111.50 26/2 76.70 10/10 152.30 23/2 44.50 5/10 76.40 11/10 66.2026/2 49.60 25/9 72.306/3 20.1023/8 12200 28/9 81.00 5/10 70.1024/9 31.90 21/2 22.0028/9 11.50 7/3 100.00 26/2 48 805/10 56.00 26/9 56.00 22/8 20.10 10/10 35.60 1/3 133.70 28/9 49.90 10/10 35.1010/10 36.7028/9 36.20 11/10 141.90 2/1 20.20 10/10 23.80 28/9 52.0024/8 42.2026/2 kon olie nal ned c nedlloyd nmb poitbk oce pakhoede philipa polygram robeco rodamco vml-stork boer druk boer wink c bolsc bredero 18.50L 0NG breder c 17.80 0NG breevast c 13.60 13.50 burg heybr 2750.00B 2750.00B calvè 915.00 911.00 calvèc 915.00 911.00 calve pr 840 00 845 00 center pa c 78 80 78.80 indust.mlj 193.00 193.00 kbb c.pr. c 85.00 83.80 koppelpoort 280.00 280.00 krasnapols. 228.00 228.00 landreglc 63.70 63.60 medlcoph. c 53.00 53.00 melia int. 6.30 6.30 mend gans 4170.00L 4120.00L moeara 1125.00 1135.00 moeara opr 147000. 147000. moeara c op 14700.0 14700.0 moeara wb 15900.0 15950.0 vd moolen 28.80 28.50 mulder bosk 55.00L multihouse 7.80 7.90 mijnbouw c 38430 383.50 naeft 320.00X nagron c 47.50 46.90 nat.inv.bnk 569.00 569.00 Bron: GWK/CDK-Bank KgT».l/m II lord genl elee genl motors genl public goodrich goodyear hewlelt-pac intl flavor kim 48 3/8 481/8 33 1/2 331/8 49 3/4 483/4 31 301/8 52 7/8 517/8 35 5/8 361/4 42 7/8 425/8 31 30 merek ine mobll corp royal dutch santa fe sears roeb texaco unilever nv utd technol westingh el woolworth 75 1/8 59 1/2 79 7/8 81 3/6 45 1/2 281/8 25 7/8 Beursbesluit shortposities AMSTERDAM Volgens beurshandelaren heeft de Am sterdamse effectenbeurs beslo ten om niet meer toe te staan dat shortposities op bepaalde hoofdfondsen worden ingeno men. Het zou daarbij gaan om Fokker, KLM, VOC, Heine- keir, Nedlloyd, Hoogovens en Polygram. De banken zouden deze maatregel ondertussen hebben overgenomen en hun klanten hebben geïnformeerd door middel van een brief. Een woordvoerder van de beurs weigerde elk commen taar. De Amsterdamse effecten beurs liet gisteren een verras send herstel zien. In de och tenduren werd het Damrak nog negatief beïnvloed door de fors lagere sluiting van Wall Street op dinsdag en de ge ruchten over een aanval van de Verenigde Staten op Irak. Na een ontkenning uit Was hington bleef de beurs zitten met een flauwe stemming, waarbij de koersen langzaam maar zeker achteruit gingen. De Dow Jones-index echter bezorgde de markt in Amster dam gisteren een verrassing en de koersen gingen ii I laatste twee uur dan ook hoog. De CBS-stemmingsii liet de kentering in het sf ment ook duidelijk zien sloot zelfs hoger dan dins' De index eindigde gisterei 93,20 tegenover een slot 92,8 op dinsdag. Het he was vooral te vinden bi j hoofdfondsen. De stemmin de lokale markt en para markt was verdeeld. Van 256 genoteerde fondsen den er 53 winst boeken moesten er 106 verlies acce ren. De koersindex eind op 170,8 tegenover een van 170,2 op dinsdag. De zet was klein met 803 joen, waarvan 379 mil1 aan aandelen. 1 Weliswaar was het overg deel van de hoofdfondsen ger, maar de winsten ble over het algemeen bescheii1 Het geplaagde Nedlloyd i een verlies in de eerste u van de handel van bijna procent geheel weg te wer en sloot op 37, gelijk aan slot op dinsdag.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 6