Kabinet wil extra winst Shell en Esso afromen A - v - uit de weekblad Schijnboksen over de 'koppeling' D66 wil banen gehandicapten in wet vastleggen Ministerie: Oproep- agent uit den boze De enorme hebzuc BINNENLAND CcidaeSou/ia/nt DONDERDAG 11 OKTOBER 1990 Hillebom Sergeant-majoor Rademaker van de explosieven opruimingsdienst klimt uit een negen meter diep gat aan de Hilledijk in Rotterdam. Met zijn collega Zweers (links) lokaliseerde hij gisteren de zogenaamde Hillebom, een vijfhonderd-ponder uit de Tweede Wereldoorlog. De plek van de bom, die later onschadelijk wordt gemaakt, is nog niet zichtbaar. Op de plaats waar de bom ligt, worden woningen gebouwd. FOTO: ANP AMBTELIJKE PAPIERWINKEL KOST BEDRIJVEN MILJARDEN DEN HAAG Belastingen, sociale verzekeringen en sub sidieregelingen brengen een administratieve rompslomp met zich mee die het bedrijfsleven jaarlijks netto vijf mil jard gulden kost. Vooral kleine ondernemingen worden zwaar belast door de ambtelijke papierwinkel. Tot die conclusie komt drs. M. Allers van de Rijksuniversiteit in Groningen in een vandaag bekend geworden onderzoek, dat is uitgevoerd in opdracht van het ministerie van eco nomische zaken. De administratieve lasten drukken vol gens Allers onevenredig zwaar op kleine ondernemingen. Daardoor zouden de concurrentieverhoudingen worden verstoord. De onderzoeker pleit voor vereenvoudiging van de wetgeving en de uitvoeringspraktijk. Op die ma nier kunnen de scheve concurrentie en de hoogte van de administratieve kosten worden teruggedrongen. Minister Andriessen van Economische Zaken biedt zeer binnenkort het onderzoeksrapport aan aan de Tweede Kamer. Dan wordt mogelijk duidelijk in hoevere de bewindsman de conclusies onderschrijft en de aanbevelingen zal opvolgen. Brabantse brug voor Suriname DEN BOSCH Het College van Ge deputeerde Staten van Noord-Bra bant is bereid een oude, stalen brug voor het symbolische bedrag van een Nederlandse gulden Over te dragen aan de regering van Suriname. Het is de bedoeling dat de reeds buiten ge bruik gestelde brug over de Bergsche Maas bij Heusden wordt verscheept naar Suriname om daar een vaste oe ververbinding te gaan vormen over de Coppename-rivier. Er vaart nu een veerboot. Het verkeer onder vindt daardoor vaak urenlange ver tragingen. Het transport naar Surina me komt voor rekening van de Suri naamse regering. De provincie Noord-Brabant is wel bereid de nodi ge personele ondersteuning te verle- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabi net staat niet afkerig te genover het PvdA-voor- stel om het rijk een graan tje te laten meepikken van de extra winsten op aardgas die Shell en Esso maken in ons land. „Ik vind op zichzelf dat dat kan", zei Lubbers gisteren in de Tweede Kamer. Shell en Esso hebben een flink aandeel in de Nederlandse Aardolie Maatschappij, die de aardgas velden exploiteert. Tien jaar geleden is al afgesproken dat de oliemaatschappijen een deel van hun gaswinsten afdragen aan de staat. Dit 'herenak koord' is in .juli beëindigd en er zijn onderhandelingen gaande over een nieuwe af spraak. De PvdA vindt dat daarbij rekening gehouden moet worden met de extra winsten in verband met de ge stegen olieprijzen en de daar aan gekoppelde gasprijs. „De verhouding tussen de staat en de grote oliemaat schappijen moet opnieuw wor den bekeken", gaf Lubbers toe. „Een aantal aspecten moet daarbij in het bijzonder tegen het licht worden gehouden. Het lijkt me billijk dat de Ne derlandse staat een redelijk aandeel in de gaswinsten krijgt". De opmerkingen van de pre mier over Shell en Esso be hoorden tot de weinige toezeg gingen die hij gisteren in het debat over de rijksbegroting deed. Hij liet ook doorscheme ren dat het kabinet niet meer lo zwaar vasthoudt aan de be zuinigingen op de stadsver nieuwing (f 43 miljoen), waar tegen de PvdA zich fel had verzet „We moeten maar kij ken wat er te maken is van de aangedragen alternatieven", aldus de premier. Verder vindt het kabinet ook een an dere invulling van de bezuini gingen op de vormingsinstitu ten {f9 miljoen) bespreekbaar. Premier Lubbers tijdens zijn antwoord aan de Tweede Kamer. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG D66 en Groen Links vielen premier Lubbers gisteren in de Kamer hard aan. Beide oppositiepartijen vinden dat wettelijke maatregelen om gehandicapten aan te nemen veel beter werken dan afspraken. Lubbers bracht daar tegenin dat het kabinet ernstig twijfelt aan het nut van een wettelijke plicht. Van Mierlo (D66) en Beckers (Groen Links) vonden dit merkwaardig omdat de premier im mers in 1986 heeft meegewerkt aan de totstandkoming van de Wet Arbeid Gehandicapte Werknemers (WAGW). Volgens die wet kregen de werkgevers drie jaar de tijd om vrijwillig meer gehandicapten /arbeidsongeschikten in dienst te nemen. Als ze daarin niet zouden slagen, zouden ze worden verplicht minimaal vijf procent van deze mensen aan werk te helpen. Het kabinet moet zich aan die wet houden, zo betoogden de beide oppositio nele fractieleiders. Lubbers nam echter de redenering van de werkgevers over, die er op hebben gewezen dat ze in geval van verplichte quotering mensen met een 'vlekje' zullen zoeken om op die manier toch aan het vereiste percentage te komen. Lubbers meent dat met de overeenkomst uit het Najaarsoverleg het probleem veel beter te bestrijden is. Pas als ook die maatregelen niet werken, wil het kabinet alsnog een quotering instellen. (ADVERTENTIE) De Club van Rome Voorzitter Alexander King onthult het nieuwe horrorscenario, zijn kijk op de mensheid en op koningin Beatrix. Relus in Arabië Op schoolreisje met de geplaagde minister. George Kennan Voorpublikatie uit het dagboek van een diplomaat. De wederopstanding van Gert Hermien Ze waren aan de pep, aan de drank en aan de Heer. Maar nu zijn ze weer helemaal terug. Plus: Portret van Stadskanaal, ons eigen Timboektoe De geruisloze revolutie in Zuid-Afrika Het dieventaaltje van Barbarber Waarom, willen homo's eigenlijk trouwen? HP/DE TIJD. DUBBEL ZO INTERESSANT. Overal los verkrijgbaar. Of bel voor een abonnement: 06-0220540 DEN HAAG Fractielei der Hans van Mierlo van D66 was toch wel erg nieuwsgierig geworden. Met de handen in de zak ken en een ietwat ge kromde pose aannemend, wilde hij van minister Kok van financiën weten: ,,En de koppeling tussen lonen en uitkeringen, gaat die door?" Onmiddellijk barstte kamerbreed een hilarisch gelach los, want dat was nou juist de vraag die gisteravond tijdens het financiële gedeelte van het debat over de rijksbe groting niet gesteld mocht worden. Behendig hadden premier Lubbers en minister Kok de uren daarvoor om de hete brij van de koppeling en andere prangende problemen heen gedanst. Het kabinet, zo hiel den zij de Tweede Kamer steeds voor, zal over tal van lastige kwesties kort na nieuwjaar een beslissing ne men. Nog even geduld, maar tijdens deze 'mid term review' of 'tussenbalans' horen de da mes en heren parlementariërs méér, zo luidde de boodschap. Als gevolg van deze bulldozer operatie werd de discussie over de miljoenennota gisteren een wedstrijd schijnboksen op hoog niveau. Premier Lubbers had 's middags al de toon gezet met een magistrale oefening in vrijblijvendheid. „De tussen balans wordt het uur van de waarheid", zei hij VVD-frac- tieleider Bolkestein na. Hoe Bolkestein ook probeerde de premier tot concrete uitspra ken te verleiden, het bleef voor hem bonken op een dich te deur. „Bij de tussenbalans moeten we de afweging ma ken tussen ingrijpen in de koppeling en bezuinigen in de uitgaven. Niet nu, maar dan!" Degelijk Minister Kok pakte deze draad behendig op, nadat hij eerst de gepeperde kritiek van de op positiepartijen VVD en D66 op zijn begroting had gerelati veerd. De begroting is niet ge baseerd op te zonnige cijfers, betoogde Kok, want de aard gasbaten kunnen volgend jaar wel eens veel hoger uitvallen dan nu geraamd wordt. „Ik houd me aan de afspraken in het regeerakkoord. We maken weliswaar niet in één keer schoon schip, maar dat gaat wél gebeuren". Koks pleidooi voor een sobere staatshuishouding werd zo vu rig, dat het bij vlagen leek of oud-schatkistbewaarder Onno Ruding uit de as was herrezen. Toen Van Mierlo voorstelde de belastingen een fractie te ver hogen om zo de financiële pro blemen van het rijk te verlich ten, reageerde Kok als door een wesp gestoken. „Het is le vensgevaarlijk de inkomsten van de overheid te vergroten als je niet eerst alle denkbare maatregelen hebt onderzocht om de uitgaven te beperken!" Terwijl de CDA- en VVD-ka- merleden luid op hun bankjes roffelden, vervolgde Kok dat hogere belastingen hogere looneisen uitlokken en dat de staat daarmee uiteindelijk nog verder van huis is. Het voorstel van Groen Links kamerlid Paul Rosenmöller om een nieuw belastingtarief van 70 procent voor de hoogste inkomens in te voeren en dé vennootschapsbelasting te ver hogen veegde Kok driftig van tafel. „Ik zeg met volle over tuiging: ik til niet licht aan de zeer zware gevolgen die een verhoging van het toptarief en de vennootschapsbelasting voor ons land zullen hebben. Dat is de verkeerde weg! We leven niet op een eiland en met het verzwakken van onze concurrentiepositie bewijzen we niemand een dienst". Een openbare belijdenis die aan VVD-leider Bolkestein het compliment ontlokte: „Dat is me uit het hart gegrepen". Ondanks deze ferme taal kreeg de Kamer geen defini tief antwoord op vragen over de besteding van de aardgas baten, de eventuele verhoging van de collectieve lastendruk en het al dan niet doorgaan van de geplande btw-verla- ging. Dat alles komt, zo be toogden Lubbers en Kok uit één mond, begin volgend jaar aan de orde. Wel gaf Kok de garantie dat het financierings tekort van jaar tot jaar keurig volgens schema zal worden te ruggebracht en extra aardgas baten 'bij voorkeur' gebruikt zullen worden voor een extra verlaging van het financie ringstekort of „produktieve investeringen in de economie". Maar niet alleen het kabinet draaide gisteravond om de hete brij heen, ook de fractie leiders van de regeringspartij en hielden hun kruit droog. PvdA-fractieleider Thijs Wölt- gens vermeed de term 'belas tingverhoging' even zorgvul dig ais CDA-voorman Elco Brinkman de woorden 'bezui nigen op de uitkeringen' onder de tong hield. Wel zinspeelde Brinkman voorzichtig opdat laatste met de vraag: „Als het kabinet de prijscorrectie pp de belastingen bestudeert, wil het dan ook kijken naar de prijs correctie op de inkomens?" Dat was het moment voor Van Mierlo om een poging te doen enig licht op het schimmenspel in de Kamer te werpen. „Ik geloof dat u de koppeling be doelt?", probeerde hij voor zichtig. Maar Brinkman nam onmiddellijk gas terug. Het kabinet moet naar alles dur ven kijken, vond hij, dus waarom niet ook naar de kop peling? Kok was het met hem eens: „Er is geen verbod op naden ken". En voor dat nadenken, concludeerde Van Mierlo cy nisch, heeft het kabinet nog zeker drie maanden de tijd. PAUL KOOPMAN r - - Een volle Tweede Kamer gisteren tijdens de algemene beschouwingen. SUSKE EN WISKE DE GOALGETTER is 01 msimtt- ïïo tAOOT mn Dt m- oum/ie m u/ski. HCl COtlTAHT OUT DC voonznm hccft wm- LC60, worn no6 eens tca hahd si nonen en (c) Standaard Uitgevert|/Wavery Productions Onderzoek justitie naar herkomst computervirus ROTTERDAM Politie en justitie in Rotterdam zijn ge start met een gerechtelijk voor onderzoek naar de verspreider van het computervirus Dark Avenger (Zwarte wreker). Dit is de eerste keer dat justitie de herkomst van een virus onder zoekt. Volgens officier van Jus titie mr. T. Stein is het onder zoek onder andere van belang om eens na te gaan in hoeverre het Nederlandse strafrecht is uitgerust voor de aanpak van zulke zaken. Twee Rotterdam se bedrijven deden onlangs aangifte van vernieling, toen bleek dat ze het slachtoffer wa ren van besmette software. De omvang van de schade aan pro gramma's en apparatuur, die de anoniem gebleven bedrijven hebben geleden, is nog niet duidelijk. De politie heeft ook nog geen idee van de mogelijke dader. Dark Avenger werd ne gen maanden gelden voor het eerst gesignaleerd. Het is een virus dat, net als alle andere vi russen, programma's aantast, maar ook anti-virusapparatuur buiten spel zet. UTRECHT Politiekorpsen mogen hun personeelstekort niet oplossen door agenten van andere korpsen als oproepkracht in dienst te nemen. De huidige regelgeving staat geen „oproepa- genten" toe. Bovendien heeft de burgemeester van het lenende korps geen bevoegdheid de hulpkracht opdrachten te geven, dis ciplinaire maatregelen te nemen of klachten te behandelen. Dit standpunt heeft het ministerie van binnenlandse zaken gis teren ingebracht in het georganiseerd overleg met de politiebon den. Aanleiding voor de notitie over „De agent op arbeidscon tract" is het als oproepkracht in dienst treden van drie agenten bij de politie van Zandvoort. De agenten die al bij een ander korps werken, werden in de zomermaanden in Zandvoort inge huurd om het personeelstekort het Ijoofd te bieden. Ook de ge meentes Helmond en Dordrecht overwegen oproepkrachten in dienst te nemen. Het ministerie vindt het ongepast dat politiemensen die hun be voegdheden ontlenen aan een aanstelling bij gemeente- of rijks politie „overeenkomsten met derden sluiten en zich daar ook nog eens voor laten betalen". Nu gaat het om de burgemeester van Zandvoort, „maar ligt dit principieel anders wanneer het bij voorbeeld een particulier bedrijf zou zijn?". Ook vanwege de beeldvorming vindt het ministerie oproepagenten ongewenst. Als politiemensen blijkbaar genoeg tijd over hebben om bij een ander korps te klussen, kan het beeld ontstaan dat het met de werkdruk wel losloopt. De president van de Club van Rome, Alexander King, is somber. In december komt het rapport De Wereldrevo lutie uit waarin weinig goeds te melden valt. Het basispro bleem is egoïsme. De Club van Rome heeft het gevoel dat er een enorme hebzucht heerst. Een beetje hebzucht is acceptabel, nodig om te over leven. Maar als het te veel wordt kan het leiden tot chauvinisme, vreemdelingen haat, intolerantie en ten slot te tot oorlog. Bijna twintig jaar na het rapport Grenzen aan de groei, lijkt opnieuw het einde van het leven op aarde nabij. HI>DETIJD Alexander King in HP/De Tijd over de titel van het rapport. „Op dit moment vin den op allerlei gebieden tege lijkertijd zeer grote verande ringen plaats, die de wereld in één klap zullen verande ren. Dat is de wereldrevolu tie. Alles is in beweging. Het is de grootste periode van verandering die zich ooit in de geschiedenis heeft voorge daan. En de onzekerheden zijn gigantisch". En even verder. „De politieke partijen hebben geen aanzien meer, men beschouwt ze als irrele vant. Bij de verkiezingen volgende maand in de Vere nigde Staten wordt een op komst verwacht van dertig procent. Democratie is een chaos geworden". Trudy van Asperen, hoogle raar ethiek, vindt maatschap pelijke organisatie van het grootste belang. „Mensen moeten contacten hebben op verschillende niveaus. Het is een malle gedachte dat al onze behoeften in gezinsver band kunnen worden bevre digd door die toevallige twee of drie mensen met wie je sa menleeft. Deelname aan clubs en verenigingen biedt de mogelijkheid kwaliteiten te ontwikkelen die op het werk of in het gezin niet aan de orde komen. Dat geeft bo vendien een gevoel van ver bondenheid zonder dat dat direct met intimiteit gepaard gaat". In de Zuidafrikaanse maat schappij veroveren de zwar ten langzaam hun plaats. HP/De Tijd schrijft: „De af gelopen vijftien jaar hebben zwarte mensen stilletjes een groot deel van de rassenwet ten buiten werking gesteld; ze zijn er overheen gelopen, hebben ze genegeerd, nret voeten getreden en vernie tigd. Ze hebben de apartheid simpelweg onwerkbaar ge maakt. Zonder veel ophef hebben ze opleidingen ge volgd, ervaring opgedaan in de zakenwereld en de indus trie. Op dit moment is veer tig procent van het midden kader zwart. En 32 procent van het hoger kader is zwart". De schrijfster Els Pelgrom, die deze week haar derde Gouden Griffel in ontvangst nam, vertelt in Elsevier over haar leven in Spanje. „In Spanje hoor je nooit iets over Nederland; hooguit dat ze ook een schip naar de Golf sturen. Toch heb ik wel eens heimwee: afgezien van de kinderen naar regen, wol ken, zuurkool en andere win- terpotten. Van vier maanden onafgebroken blauwe luch ten word je gek. Elke och tend voor de zon opkomt denk ik heel even: vandaag wordt het grijs. Maar nee". Verder aandacht voor kern centrales, onder de kop 'Een tweede kans'. De oplossing voor de milieuproblemen. „Over de gehele wereld ko men steeds meer mensen - zij het schoorvoetend - terug van een totale afwijzing. Zij geloven dat met het broeika seffect het voortbestaan van de wereld op het spel staat en zijn van mening dat onder strenge voorwaarden kern energie in de toekomst een rol van betekenis kan spe len". Het wordt gezien als een laatste kans. „Nog een keer zoiets als Tsjernobyl, er gens in de wereld, en het is definitief afgelopen. Er is geen politicus meer die dan nog kernenergie wil steu- VRIJ NUULAND Vrij Nederland constateert het ontstaan van een soort necro-snobisme, rouwadver tenties in de krant. „Vooral bij beroemde doden wil ie dereen graag a raison van vier gulden een en twintig per millimeter per kolom la ten zien dat hij (of zij) hem (of haar) ook gekend heeft. Misschien is het nog het vei ligst om auteursrecht op je ei gen naam te claimen, bij de notaris vast te leggen dat er maar één advertentie ge plaatst mag worden, en zelf

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4