Actie Honger Hoeft Niet waagt consument kritisch te bankieren 8 7 k Wallage blij met oplossing conflict onderwijsbonden Bernd Schneider en zijn strijd tegen de klonen enland u CcicLe Souoant DONDERDAG 11 OKTOBER 1990 PAGINA 3 'instructeurs massaal 'ziek' De vlieginstructeurs van Luchtvaart School (RLS) in bben zich gisteren massaal eld. Daardoor is het oplei- rramma van de school stil liggen. Volgens de direc- e RLS, E.G. de Koff, is de jeld als protest tegen de vol- istructeurs te lage 'koop- en die de instructeurs hun salarissen ontvangen, -eer 25 instructeurs krijgen ag van 1500 gulden per loortgelijke functionarissen htmacht zouden volgens de I irs zo'n 2000 gulden extra Ed van Thijn gaat scheiden DEN HAAG Burgemeester Ed van Thijn van Amsterdam en Eveline Herfkens, die enkele maanden geleden een hoge functie bij de Wereld bank in Washington aanvaardde, gaan scheiden. Het huwelijk werd zeven jaar geleden gesloten toen beiden nog voor de PvdA in de Tweede Ka mer zaten. Toen Van Thijn nog hetzelfde jaar tot burgemeester van Amsterdam werd benoemd werd aangenomen dat dat ambt reden voor het hu welijk was. Commissaris van de koningin in Noord-Holland De Wit stelde enige tijd daarvoor namelijk dat een burgemeester thuis een klank bord nodig heeft, al ontkende hij op vragen van Provinciale Staten een huwelijk als voorwaarde voor het burgemeestersambt te zien. Ook het feit dat Herfkens in Wolfheze bleef wonen, omdat zij voor de PvdA als Gelders parlementslid in de Ka mer zat, gaf voeding aan de geruchten. Van Thijn heeft zelf altijd ontkend dat hij vanwege het bur gemeesterschap met Herfkens is getrouwd. PARTIJ VERBODEN SCHELPEN ONDERSCHEPT ROTTERDAM De douane en de Algemene Inspectiedienst van het ministerie van landbouw, natuurbe heer en visserij hebben deze week in de haven van Rotterdam twee containers met verboden schelpen in beslag genomen. Het gaat om zo geheten doopvontschelpen (latijnse naam Tridacna) die onder het het in- en uitvoerbesluit bedreigde uit heemse planten- en dierensoorten vallen. De containers met schelpen waren afkomstig van de Filipijnen. Het doopvontschelpdier wordt met uitsterven bedreigd. In ons land worden de schelpen veelal gebruikt als bloembak. Herfstvakantie niet echt druk DRIEBERGEN Ongeveer 700.000 Nederlanders zullen er tijdens de herfsvakantie die het komend weekeinde begint, weer op uit trekken, aldus schattingen van de ANWB. De helft van de vakantiegangers blijft in eigen land. Van hen vertrekt het grootste gedeelte morgenavond of zaterdagoch tend. Op de Nederlandse we gen worden geen al te grote problemen verwacht, aldus de rijkspolitie in Driebergen. In het buitenland zijn vooral de stedentrips populair. Ook in enkele Duitse deelstaten be ginnen dit weekeinde de herfstvakanties. MYSTERIEUZE MOSLIM SPUIT ANTI-ISLAMITISCHE IDEEËN Centrum Buitenlanders geschokt over media DEN HAAG Het Nederland se Centrum Buitenlanders (NCB) is geschokt dat kranten en weekbladen, de racistische uitspraken van de mysterieuze Mohammed Rasoul publiceren. Volgens het NCB is Rasoul „een als Arabier verklede racist die een boek heeft geschreven dat het werk zou kunnen zijn van de Centrum Partij". In zijn boek, dat binnenkort verschijnt, voorspelt Rasoul de ondergang van Nederland. Binnen dertig jaar zou de Nederlandse cultuur verwoest zijn door islamitische fundamentalisten. De vele mos limkinderen zouden Nederland gaan overspoelen, baantjes in pikken en uiteindelijk het be stuur in Nederland overnemen. Tot verbijstering van het NCB hebben NRC Handelsblad, Haagse Post en Elsevier aan dacht besteed aan de ideeën van Rasoul. „Ongelooflijk", rea geert woordvoerder I. Akel. „Dat journalisten de bewerin gen van Rasoul klakkeloos overnemen. Een eenvoudig te lefoontje naar het Centraal Bu reau voor Statistiek leert dat de tweede generatie moslims hele maal niet meer kinderen heeft dan Nederlanders. Baantjes in pikken? De werkloosheid onder buitenlanders is drie maal zo hoog als onder Nederlanders. En dan die uitspraken over een bestuursovername. Ze hebben niet eens stemrecht". Volgens Akel zouden media onder „nor male omstandigheden" nooit de ideeën publiceren van iemand van wie zij volstrekt niet weten wie hij of zij is. „Maar de sfeer' is er nu naar. Met de Golf-crisis en zo. Nederland zoekt zijn ei gen Rushdie-figuur. Als er van daag iemand een redactie op zou lopen die zegt dat ie jood is en vervolgens allerlei ideeën spuit, dan zou er geen woord van in de krant komen", aldus Akel. sde jaarlijkse Honger Hoeft Niet-actie die tot et 16 oktober, Wereldvoedseldag, wordt ge- i, heeft 'kritisch bankieren' als landelijk genomen. Consumenten wordt gevraagd te of hun bank ook leningen heeft uitstaan in ii kkelingslanden. Als dat het geval is, zouden eonsumenten de banken moeten manen die w ien kwijt te^schelden met de opzegging van de n ekening als wapen- in de hand. PlAG Het plan a nister Pronk van tl elingssamenwer- in internationaal de 41 minst ont- landen hun kwijt te schel ms koren op de mo- de Honger Hoeft anisatie. Daarin ;en groot aantal Vereld- en milieu- ties samen aan lelijke actieweek. ai len dat Europa een :s vikkelt om het idee J( k uit te voeren. Het alleen bij wat losse gen van Nederland- e en Engelse minis- in", zeiden de organi- ij de opening van de loeft Niet-week. Zij aarders en beleggers n ïende tijd bewust ma- de rol die hun bank :h|de, schuldencrisis van Wereld en hen lok ken naar de alternatieve ban ken. Behalve 'zuivere koffie' van Max Havelaar worden nu ook de 'zuivere of ideële ban ken' gepresenteerd. De buitenlandse schuld van de Derde-Wereldlanden bestaat voor veertig procent uit lenin gen van overheden, Wereld bank en IMF. De overige 60 procent zijn leningen van commerciële, ook Nederland se, banken. Volgens de Honger Hoeft Niet-organisatoren heb ben Nederlandse banken voor 11,7 miljard gulden uitstaan in de ontwikkelingslanden. Het gaat vooral om Brazilië, Mexi co, Venezuela en Argentinië. „De banken hebben tot nu toe niets gedaan om de schulden crisis te helpen oplossen. Ze zorgen er alleen maar voor-dat ze zelf niet te kort komen. schuldenlast van arme landen. Nederlandse banken zouden de schulden moeten kwijtschelden. FOTO: ANP Toch hebben ze inmiddels een stroppenpot aangelegd van 6,4 miljard. Daar staat, als com pensatie, een belastingvoordeel van 2,6 miljard tegenover, waarvan de ontwikkelingslan den natuurlijk niet meeprofi teren. Intussen blijft de schuld van die landen maar bestaan, waardoor elke economische vooruitgang daar uitgesloten is". In de ontwikkelingslanden voelen de werknemers en de vakbeweging vooral de gevol gen van de enorme schulden last. Willy Wagenmans van de FNV: „Het initiatief van mi nister Pronk dat inmiddels door minister Kok van finan ciën wordt gesteund komt op een heel goed moment. Wij hebben nu een nieuwe impuls om het publiek te overtuigen van de noodzaak bij een ande re bank te sparen als hun ei gen bank niets tegen de schul dencrisis onderneemt". Het slot van de actieweek is op 16 oktober, Wereldvoedseldag. Deze dag is door de voedsel- en landbouworganisaties van de Verenigde Naties (FAO) in gesteld. Sinds 1979 wordt in 140 landen over de hele we reld speciaal aandacht aan de wëreldvoedselsituatie besteed. Dit jaar is het thema 'Ook in de toekomst zeker van voed sel'. Armoede en honger gaan in ontwikkelingslanden hand in hand. De oorzaken hebben alles met de schuldencrisis te maken, maar ook met de lan den zelf: slecht landbouwbe leid, slechte verdeling van de inkomens, burgeroorlog en na tuurrampen. Door de devalua tie van de munteenheid en de liberalisering van de handel wordt voedsel steeds duurder. In oktober 1986 stegen de voedselprijzen in bijvoorbeeld Zambia in twee weken tijd met 125 procent en deze zomer werd aangekondigd dat de prijs van maïsmeel, het basis voedsel in dit land, verdubbeld zou worden. Voor de armsten in deze landen betekent dit dat hun ondervoeding alleen maar toeneemt. Uitputting „De landen komen in een neerwaartse spiraal terecht die Nederland als lid van het IMF en de Nederlandse banken sa men kunnen doorbreken", zegt Joyce Kortland van Hon ger Hoeft Niet. „Nu worden de schaarse natuurlijke hulpbron nen in die armste landen over- geëxploiteerd. Steeds meer goede gronden gaan verloren als gevolg van uitputting, ver giftiging of erosie. Door de schuldencrisis worden die arme landen gedwongen hun toevlucht te nemen tot uitbui ting van de kwetsbare natuur lijke hulpbronnen: landbouw grond wordt omgezet in woes tijn en regenwouden verdwij nen". In principe is het mogelijk om voldoende voedsel voor de to tale wereldbevolking te produ ceren, zegt het Nederlandse FAO-comité. Uit een recent overzicht van de FAO blijkt echter dat er negentien landen afhankelijk zijn van (nood- )voedselhulp, hoewel de graanproduktie in ontwikke lingslanden stijgt. In 1989-1990 is ongeveer 11,8 miljoen ton graan als voedselhulp ge bruikt. Dit is 1,6 miljoen meer dan in het jaar ervoor. MARSCHA VAN NOESEL iti- vandalen steerd - De politie van ïeeft 25 jongeren op- 'igens het aanbrengen iti. Ze hebben op gro- eigendommen van adere de Nederlandse (NS) beklad, lachten zijn vier jon- Hengelo, twee uit en een uit Amster- 3ij ehade bedraagt meer half miljoen gulden. het reinigen van kostte de NS bijna infilden. De kladderaars het hele land actief. ro te i zelfs in de Bondsre- )uitsland en Groot toe. Uit het onder- de politie bleek ver- ilijongelui uit heel Ne en het buitenland inte komen om ge- treinen en vrachtau- 1 raffiti te voorzien. eDVERTENTIE) Een Idzorg ünder. Een Iculator rijker. Wij een machtiging het automatisch afschrijven van elèonnementsgeld. >ns een handige :ket calculator cadeau. i Bel V en onze afdeling )nnee-service: 1 - 122 244 wOowuwt (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Staatsse- cfetaris Wallage van on derwijs is blij dat er met de uitspraak van de com- missie-Albeda een einde is gekomen aan het conflict met de bonden over de arbeidsvoorwaarden in het onderwijs. Ook de in houd van de uitspraak stemt Wallage tevreden. De Protestants Chriselijke Vakorganisatie (PCO) en de Centrale voor Middelbaar en Hoger Personeel (CMHF) heb ben met gemengde gevoelens gereageerd op de uitspraak van de commissie. De beslis sing om de arbeidstijdverkor ting (adv) voor leraren in het basisonderwijs te beperken noemen beide bonden „teleur stellend". Wel zijn ze blij met de verbetering van de positie van docenten boven de 51 jaar. De commissie-Albeda (de Ad vies- en Arbitragecommissie Rijksdienst) nam gisteren een bindend besluit waardoor alle docenten in het basis- en voortgezet onderwijs vanaf medio 1991 3,57 procent adv krijgen, ongeacht leeftijd of werktijden. Bij een volledige baan ontstaat daardoor een werkweek van 39 uur. Voor leraren in het voortgezet on derwijs betekent dit geen ver andering. Die hebben al adv van 3,57 procent. Nieuwe lera ren in het basisonderwijs krij gen in het vervolg echter ook 3,57 in plaats van de huidige 5,26 procent adv. De CMHF is hierover niet erg te spreken. „Wij hadden liever gezien dat het onderwijs zou aansluiten bij de rest van de maatschap pij. Vrijwel overal wordt 38 uur per week gewerkt", aldus de woordvoerder. Overgangsregeling Leraren die nu al per week 38 uur of minder werken, krijgen te maken met een overgangs regeling en hoeven zeker niet meer dan 38 uur te gaan wer ken. „Dat leidt op één school tot ongelijkheden tussen indi viduen. Wij keuren dat af", al dus de CMHF. De PCO onder schrijft die kritiek. Een ander effect van de maat regel is dat ook docenten met een deeltijdbaan en jongeren (onder de 28) recht op adv krijgen. Op dit moment is dat nog niet zo. Daarnaast besloot de commissie dat oudere lera ren extra adv-uren krijgen. Docenten vanaf 52 jaar komen hiervoor in aanmerking. Nu nog ligt de grens bij 53 jaar. Voor de schoolleiding wordt de grens van 56 jaar gehand haafd. Totale kosten voor de veran deringen in de adv-regeling belopen ongeveer 50 miljoen gulden per jaar. Wallage wilde voor adv aanvankelijk 15 mil joen reserveren, terijl de bon den vonden dat er 80 miljoen voor moest komen. Dat con flict is nu met het bindende besluit definitief van tafel. Het geld komt uit de 155 miljoen gulden die begin dit jaar ter beschikking is gesteld om het leraarsberoep aantrekkelijker te maken. De aantrekkelijkheid van het beroep was ook de reden te kiezen voor beperkte adv. „Voor startend jong personeel is het prettiger een verhoging van het aanvangsalaris te ont vangen dan met een verkor ting van de arbeidstijd te wor den geconfronteerd", aldus de commissie. Hoeveel er van de rest van de 155 miljoen gulden wordt besteed aan verhoging van de aanvangsalarissen, hangt af van het convenant dat de bonden volgende week met Wallage sluiten. De bon den willen dat er ook geld wordt gestoken in taakverlich ting van de schoolleiding, ter wijl Wallage gisteren zei te voelen voor de mogelijkheid van een sabbatsjaar, waarbij een leraar de kans krijgt zich op iets anders te 'bezinnen' dan op zijn lessen. Petitie van gehandicapten De stichting Jopla bood gisteren op het Binnenhof in Den Haag aan minister De Vries van werkgelegenheid de petitie 'Jongeren en werk' aan. De organisatie wil betere kansen op werk voor jongeren met een handicap. IAAI HeefcN GA tNKEWJT. door WILLEM RITSTIER ...X KXLX3T NOG MAAK ÉÉN 66A5 UHI5K6Y (XCSel.mi ZOIPtK ve eesT van os crg Wft peoGe eucRZYi 12 oktober Koningin Beatrix reikt in het Kon. Paleis in Amsterdam de subsidies voor vrije schilder kunst uit aan bekroonde jonge kunstenaars. Prins Claus woont in het World Trade Centre in Rotterdam de slotbijeenkomst bij van het 14e International New Towns Associ ation Congress. Prinses Margriet woont op het Marine-etablissement in Amster dam een deel van de festiviteiten bij ter gelegenheid van het 35- jarig bestaan van de Vereniging Zeekadetkorps Nederland, bij. Personeel bejaarden. Het initiatief heeft inmiddels dertig telefoontjes opgeleverd. FOTO: ANP GEDING OVER DE VACU-VIN DELFT Wat begon als een idee voor een relatie geschenk aan klanten van de wijnhandel is in een paar jaar uitgegroeid tot een miljoenenartikel: de Vacu-Vin. Nederland kocht er in vier jaar tijd een miljoen van, wereld wijd werden er zo'n vijf miljoen verkocht. De uitvinding was even simpel als doelmatig. Met het pompje wordt de lucht uit aangebro ken flessen gezogen en kan wijn nog een paar dagen wor den bewaard zonder dat er noemenswaardig smaakverlies optreedt. Bernd Schneider, de man achter de Vacu-Vin en directeur van de gelijknamige wijnkoperij jn Delft, heeft in tussen ervaren dat het succes ook negatieve kanten heeft. Zo verschijnen er met de regel maat van de klok, ergens op de wereld, klonen en kopieën van zijn produkt. Hoewel pla giaat nog steeds het beste com pliment is voor de kwaliteit van een produkt, is de 39-jari- ge Schneider weinig geamu seerd als iemand anders goede sier wil maken met zijn gees teskind. Niet voor niets heeft hij met octrooien en patenten de Vacu-Vin en daarvan afge leide artikelen zoals de Va cuüm Versbus voor levens middelen beschermd. Inmid dels heeft hij al zo vaak slag moeten leveren in rechtszalen in binnen- en buitenland dat „de zaken niet meer op twee handen zijn te tellen". Mor genochtend is er een nieuwe confrontatie: voor de Haagse kort-gedingrechter staat hij hij in '87 in goed vertrouwen de distributie van de Vacu- produkten in de Verenigde Staten toevertrouwde. Volgens Schneider dacht de man uitsluitend aan zijn eigen portemonnee en werd hij bin nen een half jaar miljonair. „Hij verkocht de Vacu-Vin veel te duur, tussen de 22 en 25 dollar, terwijl de prijs in Nederlandse winkel altijd 18,95 is geweest. Ik geloof in een goede prijs/kwaliteit-rela tie. Als een produkt te duur is, dan vraag je erom dat er kopieën worden gemaakt. Dat gebeurde ook toen die Ameri kaanse distributeur „even" een klapper wilde maken en de Vacu-Vin voor 25 dollar dacht te verkopen. Er versche nen verschillende goedkope kopieën. Om dat de kop in te drukken hebben wij hem han del gegeven om te proberen met lagere prijzen de markt te herstellen. Begin dit jaar ont dekten we dat hij onze pro- dukten had nagemaakt en er mee op de beurs in Chicago stond. Hij heeft zelfs onze dis tributeurs in andere landen aangeschreven om hen te inte resseren voor zijn handel. Hij probeert ons op die manier on deruit te halen". Lak aan alles Omdat de Amerikaan met het Delftse Vacu Products in Ne derland een distributieove reenkomst had getekend, is hij al enkele malen voor de Ne derlandse rechter gedaagd. In augustus werd hem gerechte lijk verboden artikelen te ma ken en te verkopen, waarop Vacu Products b.v. het exclu sieve recht heeft. „Maar hij heeft lak aan alles", zegt Bernd Schneider, „en gaat ge woon door. Hij zegt dat hij de eerste met het produkt was, verklaart de distributieove reenkomst en ons octrooi nie tig, en erkent het Nederlands recht niet". „Ik ben vaak genoeg met mensen om de tafel gaan zit ten om tot een oplossing te ko men. Als iemand een produkt van ons namaakt, dan stap ik naar hem toe en zeg: hier heb je 20.000 van die dingen, je krijgt van mij korting, ga ze verkopen en beloof ze niet meer na te maken. Dan hou je een goede distributeur over. Dat heb ik eerder gedaan en met succes. Maar als je een dis tributeur hebt die je hele markt wil platgooien, in ieder land op de wereld, dan is er geen gesprek meer mogelijk. Er valt dan niets meer te rege len. En waar leidt het toe? Aan het eind van de rit heeft het ons een hoop geld gekost en hij heeft niets meer over". Marketinggoeroe Bernd Schneider weet dat hij het gelijk aan zijn kant heeft en baseert daar zijn zelfver trouwen op. Deze ex-wijninko per van Waayer de Kaasboer heeft zijn wijnbedrijf en Vacu- Products b.v. in tien jaar tijd een succes zien worden. Hij laat het zich niet meer afne men. „Het zijn twee bedrijven die loodrecht aan het stijgen zijn". Het garanderen van het alleenrecht van zijn produkten tegenover klanten en distribu teurs kost Schneider veel tijd en geld. „Als je ziet hoeveel je kwijt bent aan de daadwerke lijke bescherming van het oc trooi, de naam, de vormge ving, dan is de prijs heel hoog. Maar als je een produkt hebt met een grote omzetsnelheid kun je je dat permitteren". Niemand brengt de eigenzin nige Delftenaar van de wijs, hij vaart zijn eigen koers. Een voorbeeld: een marketinggoe roe adviseerde hem in '86 de Vacu-Vin eerst te verkopen voor 34,95 en dan na een half jaartje te zakken naar 25 gul den. „Ik hield echter vast aan de vaste prijs van 18,95, geen cent meer, geen cent minder. Ik probeer het simpel te hou den De consument is gebaat bij zoveel mogelijk rust op de markt. Geen grote verschillen en verschuivingen. Ik ben er van overtuigd dat het nooit zo'n succes zou zijn geworden als we de raad van die 'des kundige' hadden opgevolgd". TOM VAN RIJSWIJK

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3