iCamer wil xtra steun 3ej aarden 6 10 11 Lot 2 3 5 9 12 Koffie niet ongezond voor hart" bbers stapt op miljoen wao'ers Y-raad kibbelt over veroordeling Israel Accijnsverhoging lijkt van de baan Scholieren gebruiken meer drugs en alcohol K3 m w\ m 'H £eidóe @ou*a/nt 14 Dagen Gratis 6omcmt U? Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbusll, 2300 AA Leiden, telefoon 071-122 244, fax 071-134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur GJ. Onvlee. Donderdag 11 oktober 1990 82ste jaargang no. 24851 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f. 1,35 HET WEER Morgen overwegend zonnig. Minimumtemperatuur onge veer 10 graden. Middagtem- peratuur omstreeks 20 gra den. Zwakke overdag mati ge wind uit zuid tot zuidoost. tiek kost Koeman ts in Oranje Kritiek op de onlangs door bonds- inus Michels gepresenteerde nieuwe bij het Nederlands elftal heeft Ronald zijn plaats gekost. De libero van ia wordt door Michels niet opgeroe- r' de wedstrijd tegen Portugal. In Por- Oranje volgende week woensdag het uel uit de voorronde voor het toer de Europese titel in 1992 in Zweden, en wèekeinde liet Koeman vanuit in deze krant weteh dat het Neder- tal er beter aan zou doen de door Mi- lak voor het oefenduel van vorige net Italië in Palermo aangeduide tac- laten varen. Die kritiek kost hem g zijn basisplaats. Michels heeft er probleem bij Ronald Koeman ROTTERDAM Het gebruik van kof fie houdt geen verband met hart- en vaatziekten. Er is dus weinig aanleiding om gezondheidsredenen over te stappen van normale koffie op koffie zonder ca feïne, aldus dr. D. Grobbee van de afde ling epidemiologie van de Erasmusuni- versiteit in Rotterdam. Hij baseert zijn uitspraak op een grootscheeps onderzoek in Amerika. In samenwerking met collega's van de Harvard Universiteit in Boston ging hij het gebruik van koffie na onder ruim 45.000 Amerikaanse mannen. De studie toonde aan dat gebruikers van vier of meer kopjes kof fie per dag nauwelijks meer risico lopen hart- of vaatziekten te krijgen dan mensen die geen koffie drinken. Grobbee noemt het opvallend, dat personen die koffie zonder cafeïne drinken, een licht verhoogde kans op het optreden van hart- en vaatziekten hebben. Dit hadden de on derzoekers niet verwacht. De bevinding vraagt dan ook een nader onderzoek, aldus de Rotter damse epidemioloog. Ook het totale gebruik van cafeïne, welke stof eveneens voorkomt in thee, cola en andere dranken, bleek niet van invloed te zijn op het optreden van hart- en vaatziekten. Het verband dat eerder is gelegd tussen koffie en genoemde ziekten Zal volgens Grobbee te maken kunnen hebben met het drinken van koffie in combina tie met roken en bepaalde voedingsgewoonten. Het onderzoek geeft daar aanwijzingen voor. Marciano Vink in selectie Oranje ZEIST Marciano Vink is de opvallende debu tant in de selectie van het Nederlands elftal, dat volgende week woensdag tegen Portugal speelt in de voorronde van het EK. De Ajacied is één van de acht spelers van Ajax, die door bondscoach Ri- nus Michels zijn uitgenodigd. Vink neemt de plaats in van de door Michels gepasseerde libero Ronald Koeman van Barcelona. De selectie van Oranje ziet er als volgt uit: doelverdedigers Hans van Breukelen (PSV), Joop Hiele (SVV); verdedigers Stan Valckx (PSV, Marciano Vink (Ajax), Frank de Boer (Ajax), Graeme Rutjes (Anderlecht), Danny Blind (Ajax); mid denvelders: Aaron Winter (Ajax), Gerald Vanenburg (PSV), (Van onze parlementaire redactie) IN HAAG Het kabinet is giste- met de Tweede Kamer in con- :t gekomen over het voorstel van PvdA-fractie om bejaarden met n klein aanvullend pensioen een lancieel extraatje te bezorgen, mier Lubbers verzette zich tegen het >rstel, maar PvdA-fractieleider Wölt- hield voet bij stuk en kreeg daarbij un van de oppositiepartijen VVD, D66 Groen Links. D-fractieleider Bolkestein diende van- rgen een motie in met het verzoek aan kabinet om het inkomensverlies van aarden met een bescheiden pensioen :aal te repareren". Het daarvoor beno- e geld moet volgens hem komen uit verlaging van de woningboüwsubsi- J De PvdA-fractie zal deze motie ech- niet steunen. Zij zal zelf een initiatief - iontwerp indienen als het kabinet daag blijft weigeren aan de wens van Kamermeerderheid tegemoet te ko- i. groep die de PvdA óp het oog heeft haat uit bejaarden met een aanvullend iisioen van minder dan 13.000 gulden. In totaal gaat het om ongeveer 700.000 personen. Deze ouderen zouden er circa 180 gulden netto per jaar bij moeten krij gen omdat zij er door de herziening van het belastingstelsel (het plan-Oort) in in komen op achteruit zijn gegaan. Lubbers zei gisteren dat het kabinet „on voldoende overtuigd is van de noodzaak van het PvdA-voorstel". Volgens hem is het niet verstandig het pas vernieuwde belastingsysteem nu al te gaan repareren. Hij vindt dat er beter gewacht kan wor den op de bevindingen van een studie commissie onder leiding van prof. Ste vens, die nagaat welke verbeteringen er nog in ons fiscale stelsel kunnen worden aangebracht. Het PvdA-plan zal de schatkist ongeveer 130 miljoen gulden kosten. Op een vraag van CDA-fractieleider Brinkman (die het met Lubbers eens is) waar dat geld van daan moet komen, antwoordde dé pre mier: ,,Ik weet het niet. Er zit geen ver borgen potje in de begroting". Wöltgens echter deed de suggestie het benodigde bedrag te halen uit de extra belastinghef fing die het rijk wil opleggen aan pensi oenfondsen en verzekeringsmaatschappij- en. Pagina 4: Schijnbóksen om de koppe ling (Van onze mentaire redactie) AG Premier Lub- iftreden als het aantal ïgeschikten oploopt ailjoen. Hij maakte dit in de Tweede Kamer tijdens de algemene vingen over de rijks oor 1991. uitgedaagd door merlid De Korte zei de aanpak van het ileem zo belangrijk te lat hij bij het misluk- 'van z'n politieke con- 1 is wil trekken. Tij- eerste kabinet (1982- ied de premier een jke belofte. Hij ver bond toen zijn politieke lot aan het terugdringen van de werk loosheid die dreigde op te lo pen tot een miljoen. De premier benadrukte hoe belangrijk hij de afspraken vindt die in het najaarsoverleg tussen kabinet, werkgevers en vakcentrales zijn gemaakt om gedeeltelijk arbeidsongeschik ten weer aan het werk te hel pen. Tegenstanders spraken weliswaar van een uiterst ma gere overeenkomst, maar Lub bers noemde deze critici „bij ziend". Pagina 4: D66 wil banen ge handicapten in wet vastleg gen en bij aanslag Spaanse discotheek GO DE COMPOS- In Spanje zijn van- cer drie doden en 40 gevallen bij een op een discotheek ago de Compostella. heeft de verantwoor- d opgeëist. In de Gali- >rovincie Pontevedra vannacht ook aansla- i, waarvoor een vrij onbekende Galicische af scheidingsbeweging zich in een telefoontje verantwoorde lijk stelde. Autoriteiten twijfel den aan de echtheid van de claim en zeiden dat de explosie het werk kon zijn van cocaï nesmokkelaars. Bij deze acties werden een bank, een auto showroom, een boetiek en een kleine fabriek getroffen. Er vielen geen slachtoffers. )en Haag moet 100 mensen ontslaan LAG Voor ongeveer tachtig tot honderd werknemers laagse vestiging van APT Nederland dreigt ontslag. De ïiding van deze werkmaatschappij van AT&T-Network international heeft de ondernemingsraad laten weten et einde van dit jaar 160 arbeidsplaatsen komen te ver kor zestig tot tachtig mensen verwacht het bedrijf ver werk te vinden of ze vloeien door natuurlijk verloop in Den Haag maakt analoge en digitale telefooncentra- de grote vraag naar de digitale apparaten zijn minder nodig in de fabriek. Philips heeft op 20 september haar elang van vijftien procent in At&T NSI verkocht aan Ie Industriebond FNV gaat ervan uit dat de reorganisa- r gedwongen ontslagen kan verlopen, aldus districtsbe- C. Kramer. Marken opgedoken 3WIJK Bij een twee banken in Winterswijk is deze onbekend aantal valse biljetten van 100 Duitse Mark bn. De valsheid kwam aan het licht toen de Nederland- En hun dagopbrengst aan Duits geld bij een bank in n deponeerden. Volgens een woordvoerder van de ge- lolitie Winterswijk is het papier van de valse bankbiljet- gladder dan dat van de echte. NEW YORK De Vei ligheidsraad van de Vere nigde Naties is vannacht tijdens besprekingen over de resolutie over het bloedbad in Jeruzalem opnieuw op moeilijkheden gestuit. De niet-gebonden- landen wilden Israël in veel scherpere bewoor dingen veroordelen dan de Verenigde Staten. De leden van de V-raad on derhandelen al sinds dinsdag over de strekking van een re solutie waarin het gewelddadi ge op l'reden van de Israëlische politie tegen Palestijnse de monstranten op de Tempel berg wordt bekritiseerd. Bij de gewelddadigheden kwamen 21 Palestijnen om het leven. De niet-gebonden-landen plei ten namens de Palestijnse Be vrijdingsorganisatie PLO voor een scherpe veroordeling. De Colombiaanse ambassadeur Penalosa wees erop dat zij al hebben doordat ze niet langei vasthouden aan de eis dat er een commissie van de V-raad naar de door Israël bezette ge bieden gestuurd moet worden om de situatie te onderzoeken. In Jeruzalem en de bezette ge bieden was het gisteren op nieuw onrustig ondanks een uitgaansverbod dat de 1,7 mil joen Palestijnen binnen moest houden. Bij botsingen liepen volgens Palestijnse' opgaven zeker elf personen verwondin gen op. Berichten dat er ook doden vielen konden niet wor den bevestigd. De Israëlische premier Shamir heeft de drie leden benoemd van de commissie die de oor zaak moet onderzoeken van de rellen op de Tempelberg. Een rechter beval de verlenging van de voorlopige hechtenis van de prominente Palestijn Faysal Husayni en een mos lim-leider, die betrokken zou den zijn bij de rellen van maandag. Smeekbede Een door het Rwandese leger gevangen genomen Ugandese man, die ervan wordt verdacht met de opstandelingen te sympa thiseren, probeert zijn bewakers te overtuigen van zijn onschuld. In de gevangenissen van Rwanda zitten drieduizend mensen vast. President Habyarimana erkent dat daarbij „niet altijd spra ke is van ideale omstandigheden". (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De CDA-frac- tie in de Tweede Kamer heeft vanmorgen tijdens het debat over de algemene beschouwin gen een financieel plan gepre senteerd waardoor de verho ging van de benzineaccijns met acht cent niet door hoeft te gaan. De PvdA staat hier niet onwelwillend tegenover. CDA en PvdA vormen samen een meerderheid in de Kamer. Voor het op peil houden van de extra investeringen vol gend jaar in het openbaar ver voer is 300 miljoen gulden no dig. Het CDA wil dat geld weghalen uit het infrastruc tuurfonds, het mobiliteitsfonds en de isolatiesubsidies (samen 150 miljoen gulden). Het niet doorgaan van de subsidie op het groepsvervoer bij bedrij ven levert 90 miljoen gulden op. De overige 60 miljoen moet voorlopig worden opgebracht door het ministerie van defen sie dat nog 60 miljoen moet be talen aan Financiën wegens het onterecht niet betalen van BTW over de aankoop van tanks. Minister Kok van financiën had gisteravond laten blijken er wel voor in te zijn de benzi- neaccijnsmaatregel geheel of gedeeltelijk af te blazen. Hij eiste daarbij van de Kamer wel dat zij zelf een deugdelijk financieringsplan op tafel zou leggen, omdat het kabinet wil vasthouden aan extra investe ringen in hetopenbaar ver voer ten bedrage van 300 mil joen gulden. AMSTERDAM Neder landse scholieren van tien jaar en ouder roken min der sigaretten dan hun leeftijdgenotenin 1984, maar zij gebruiken meer alcohol en drugs van can nabis. Dit blijkt uit het vierde 'Peil- stationsonderzoek Jeugdge zondheidszorg naar roken, al cohol- en druggebruik'. Het onderzoek is in 1988 ge daan door dr. H.N. Plomp en drs. M.L. van Oers van de Vrije Universiteit (VU) in Am sterdam en drs. H. Kuipers van het NIAD in Utrecht. Van de groep van 8000 ondervraag de jongeren zei 12 procent re gelmatig sigaretten te roken. Ten opzichte van 1984 is dit percentage gedaald met 36 procent. In 1984 had 14 pro cent van de ondervraagden bij de laatste gelegenheid vijf gla zen alcohol of meer gedron ken, in 1988 was dit percenta ge verdubbeld. Het aantal scholieren dat ooit canriabi- sprodukten (hasj of marihua na) heeft gebruikt, steeg van 4,8 naar 6,2 procent. Bij het re cente onderzoek bleek dat 0,7 procent van de scholieren ooit cocaïne of heroïne heeft ge bruikt. (ADVERTENTIES) met speciale icnöY ui rubriek van deUIT-bijlage ZIE PAGINA De Int. Consumentenbeurs Samen gezellig naar de Femina 1001 nieuwe ideeën opdoen en proeven van die unieke Feminasfeer met spectaculaire (mode)shows, Frans theater, wonen leven, eigenhandig zelf- doen, Stereo One, attrak- ties en demonstraties! 57m14 OKT. AHOY' ROTTERDAM 5 Open van 11.00-17.00 uur en van 19.00-22.30 uur Zondags van 10.00-17.00 uur 28 PAGINA'S RK kerk in Indonesië wordt gedragen door leken Actie Honger hoeft niet pleit voor sociaal bankieren Stasi nog volop actief 'Internationals' gekweld door hardnekkige blessures Bewoners Groenoord zeggen overleg met gemeente Leiden af Forse belasting verhoging in Ter Aar Advocaat Kemp bepleit vrijspraak Minder kamerverhuur in Noordwijk na controle belastingdienst GEESTELIJK LEVEN/OPINIE 2 BINNENLAND 3/4 BUITENLAND 5 ECONOMIE6 SPORT 7 LEIDEN/REGIO 9/10/11/12 KUNST/RTV13/14 RTV PROGRAMMAS15 WEER/PUZZEL/MENU15 Het grote-geldcircus is weer begonnen. Voor de liefhebbers dan. Drie voorstellingen voor een „toe gangskaartje" van vijfentwintig gulden per stuk. En zeg niet dat je geen waar voor je geld krijgt, al thans dat je dat niet kan gebeuren. Soms krijg je alleen je erin gestoken geld maar terug. Of iets meer. Het gaat om de spanning en die is er, zij het kort en hevig. Welles of nietes. Hoe dat allemaal precies zit staat vandaag in de advertentiekolom men van de Leidse Courant. Of het moet u niet zo interesseren, omdat u toch geen staatslot hebt ge kocht. Ook goed, want de Leidse Courant heeft heel wat meer te bieden dan „nieten". Verbeter je lot met de Leidse Courant. f'jl ij ij m I Straat: I I Telefoon: Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071 -122 244 ao> I Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. iI Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 laam: Voorl.: Postcode/Plaats: (voor controle op bezorging)

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1