Kamerverhuur minder door belastingcontrole Vlaggetjesdag op het Binnenhof 'Stichting Zeebad hee langste tijd wel gehad MeerzicJ1 snel gaaif; renoverc ACTIEGROEPEN A 11-WEST LOPEN ELKAAR MIS GROEN LINKS EN NOORDWIJKS BELAl Voorschoten krijgt ander welzijnsplan foidóeQoivuvnt Automobilist kijkt niet uit: bromfietser gewond LISSE Een 17-jarige bromfiet ser uit Noordwijkerhout is gister morgen aangereden op de Sta tionsweg in Lisse. De jongen reed op het fietspad. Een 39-jarige auto mobilist uit Lisse, die uit een uitrit kwam reed een stuk naar voren om de weg te kunnen overzien. De bromfietser kon hem niet meer ontwijken en raakte de voorkant van de auto. Hij kwam ten val en liep een hoofdwond, een verwon ding aan de schouder en een been breuk op. Het slachtoffer is naar het Leidse Diaconessenhuis over gebracht. De bromfiets bleek te zijn opgevoerd en had vier keer het toegestane vermogen. LEIDEN OMGEVING Verkeersactie Oegstgeest krijgt nieuwe start OEGSTGEEST De actie -25% die als doelstelling heeft het aan tal verkeersslachtoffers terug te dringen, heeft in Oegstgeest niet die respons opgeleverd die men er van verwachtte. De socialist Wegman merkte gisteravond tijdens de commissievergadering ruimtelijke ordening en openbare werken op dat de fut er uit is. „Ik weet niet of die er in de gemeente zelfs wel ingezeten heeft", aldus Wegman. De liberaal H. Kamphuisen sloot zich hier bij aan. „Het gaat er om het aantal verkeersslachtoffers in de gemeente omlaag te brengen". Wethouder Rijks herinnerde aan acties die de afgelopen maand op de basisscholen gevoerd zijn aan de hand van speciale lespakketten. Bromfieters kunnen op verscherpte controle rekenen en het ligt in de bedoeling in december een les-program- ma voor bromfietsers te starten. Overigens is men van plan om de gehele actie -25% in de gemeente een nieuwe start te geven. De commissieleden bespraken gister avond eveneens een concept verkeersknelpuntennotitie en dron gen er bij wethouder Rijks op aan dat spoedig maatregerlen geno men kunnen worden bij de oversteek Kennedylaan-Oortbrug waar dagelijks vele schoolkinderen een drukke weg moeten oversteken. Politie brengt dronken Lisser naar ziekenhuis LISSE Een inwoner van Lisse, een goede bekende van de politie is vannacht op de Kapelstraat in Lisse stomdronken in een bloembak aange troffen. Aangezien de man bloed overgaf werd hij naar een ziekenhuis gebracht, waar zijn maag werd leeg gepompt. Nog bewusteloos werd hij door de po litie in zijn huis gelegd om zijn roes uit te slapen. In een andere bloembak werd nog een 38-jarige Engelse vrachtwagenchauffeur aangetroffen, eveneens in laveloze staat. Mogelijk hebben de Lisser en de Brit tegen el kaar opgedronken. De Engelsman kreeg een rijverbod van 24 uur opge- DONDERDAG 11 OKTOBER 1990 PAGl> Rijnsburg wil afval gescheiden ophalen Lisse wil< RIJNSBURG Het gescheiden opha len van huisvuil en het inzamelen van klein chemisch afval heeft in Rijnsburg hoge prioriteit. Dit bleek gisteren tij dens een vergadering van de commissie financiën, openbare werken en milieu. G. Verhey (CDA) waarschuwde het college niet te veel hooi op de vork te nemen. „Werk eerst iets af om teleur stellingen te voorkomen". Verhey wees op het hinderwet uitvoeringsprogram ma (HUP) dat in 1988 werd vastgesteld, maar dat nu pas serieus wordt aange pakt. De CDA-fractievoorzitter merkte dat lopende zaken eerst moeten worden aangepakt. Zo wil hij aanpak van de parkeerproblemen en overlast van de hondepoep. C. van der Graaf (RPF) betoogde dat gescheiden, ophalen van afval de hoog ste prioriteit heeft. Een belastingverho ging van acht procent om dit mogelijk te maken acht zijn partij redelijk. J. de Mooy (PvdA) vroeg zich af of het wel zinvol is om een lijst met prioriteiten te hebben. „Pak elke keer een probleem aan en werk dit af voordat een andere zaak onder handen wordt genomen". De Mooy stelde voor met andere ge meenten een chemokar te huren voor het ophalen van klein chemisch afval. Ook wil hij dat de provincie in de regio composteringsterreinen aanwijst. Wethouder A. de Haas-Kromhout zei dat om het milieubeleid goed te kun nen uitvoeren voldoende draagvlak bij burgers en bedrijven aanwezig moet zijn. Burgemeester F. Jonkman wees op de beperkte financiële middelen. „We kunnen niet alles tegelijk". LISSE Het college vj' gemeester en wethou Lisse wil sporthal M spoedig renoveren en? tueel uitbreiden. Dit daarvoor nog een di plan te verwachten. Hia ge zegt dit in antwoor algemene beschouwing de raadsfracties op de" ting. Overigens kan ht ge nog geen gedetn vragen beantwoordei Meerzicht, omdat h< daarvoor nog niet void pntwikkeld. Stroppenpot voor milieuzaken bepleit LEIDSCHENDAM De CDA-fractie in de Leidschendamse ge meenteraad stelt bij de behandeling van de begroting voor een stroppenpot te creëren voor tegenvallers in het milieu. Dit in het geval de onkosten voor het reinigen van de grond niet, zoals in de meeste gevallen, betaald kunnen worden via het district van het grondbedrijf. Als^voorbeeld hiervan wordt genoemd de grond aan de Leidse- kade waarvan overigens nog niet vaststaat dat de gemeente de zuivering moet betalen. Het CDA zegt dit in het bij B en W in gediende antwoord op de begroting voor 1991. Dank zij het te verwachten overschot van 13.5 miljoen gulden die van de grondverkoop aan het Europees Octrooi Bureau overblijven is de financiële toestand van Leidschendam gunstig, aldus het CDA. Wat het subsidiebeleid betreft wil het CDA dat verenigin gen en instellingen in eigen kring naar bezuinigingen moeten zoeken. NOORDWIJK Het on- -jderzoek dat de belasting dienst in Noordwijk heeft gedaan naar mogelijke il legale kamerverhuurders heeft er toe geleid dat de VVV minder bedden kon verhuren in de particiliere sector. Dat heeft er zelfs toe geleid dat aanvragen van tour-operators moes ten worden afgezegd. Dat meldde mevrouw M. van de Jagt, directeur van de VVV Promotie Noordwijk gisteren toen zij in de commissie toeris me verslag deed van het afge lopen seizoen. Het voormalige Oost-Duits- land wordt duidelijk een nieu we markt waar Noordwijk zich op gaat richten. Ook de senioren- en congresmarkt zullen promotioneel meer aan dacht moeten krijgen. De tra ditionele opening van het bad seizoen zal volgend jaar niet meer kunnen samenvallen met de nationale vrije dag in Duitsland die altijd in juni viel. De „Tag der Deutsche einheit" valt voortaan op 3 ok tober en dat is voor Noordwijk een tegenvaller. Duitse toeris ten vormen volgens Van der Jagt nog wel een belangrijke toeristische hoofdgroep maar de concurentie van Nederlan ders neemt toe. Klachten kwamen bij de VVV binnen over het slechte onder houd van de strandafgangen met plankieren die badgasten splinters in de voeten bezor gen. Ook meldden zwemmers zich onveilig te voelen in de buurt van surfers. Onduide lijkheid bestond er bij velen over het al of niet mogen uit laten van ,de hond op het strand. Hierover kwamen tientallen telefoontjes en vra gen binnen. Over gebrek aan werk hadden de VVV-infor- matrices toch al niet te klagen want zij kregen dit seizoen 40.000 vragen te verwerken rriet een duidelijke piek in au gustus, toen 7.000 inlichtingen werden verstrekt. In april stond de telefoon bij de VVV roodgloeiend. 4000 mensen draaiden het VVV-nummer. Verblijfstoeristen vinden de badplaats volgens Van der Jagt gezellig, roemen de ver schillende culinaire mogelijk heden en de centrale ligging en zijn zeer tevreden over de goede bereikbaarheid van Noordwijk. A. Prins (PvdA) maakte zich boos over een artikel in een dagblad waarin de VVV-direc- teur de PvdA en CDA ondes kundigheid verweet op pro motioneel gebied. In hun alge mene beschouwingen op de begroting plaatsen de partijen kanttekeningen bij het belang voor de badplaats van specta- kels als het TV-programma Nederland Muziekland dat op het Palaceplein werd opgeno men en de jaarlijkse wieler ronde met Tour de France co ryfeeën. Volgens Prins ging het zijn partij alleen maar om de bereikbaarheid voor de po litie en de brandweer tijdens dergelijke evenementen. Tij dens de wielerronde had het volgens hem nogal lang ge duurd dat een ambulance was waar hij zijn moest. „Van die ambulance is natuur lijk vervelend. Overigens zijn wij van mening dat er in Noordwijk gewoon een eigen ambulancepost moet zijn", zo reageerde Van der Jagt, die verder opmerkte dat klachten over drukte op de wegen tij dens evenementen achterwege blijven. „Over de bereikbaar heid van Noordwijk op de zon dagen krijgen wij juist veel kritiek". Met de Algemene Vereniging van Noordwijkse Logiesver- strekkers, een club horeca-ei- genaren die het niet eens is met het beleid van de VVV, is volgens de directeur voorlopig tot januari vréde gesloten. „We hopen voor volgend jaar tot een compromis te komen zodat de bedrijven als leden behouden kunnen blijven." Noord wijker moet bewijzen geen kamers te hebben verhuurd NOORDWIJK Een Noord- wijker moet bewijzen deze zo mer geen kamers met ontbijt te hebben verhuurd. De bewo ner van de Hoogwakersbos- straat kreeg een brief van deze strekking van de gemeentelij ke afdeling financiën. In de jaren '88 en '89 had de Noordwijker in het seizoen be talende gasten gehad. Dat was, in verband met de toeristenbe lasting netjes aan de gemeente gemeld. De afgelopen zomer werd echter niet verhuurd. Wel ging de familie op vakan tie en vroeg de buren gebruik te maken van hun oprit voor parkeerdoeleinden, zodat het huis een bewoond aanzien zou hebben. Ijverige ambtenaren van de gemeente constateerden tij dens de afwezigheid van de Noordwijker dat er een Franse auto op zijn erfhad gestaan. Het aangiftebiljet voor de toe ristenbelasting had de Noord wijker echte naar de gemeente teruggestuurd met een brief dat deze zomer niet verhuurd werd. En dat leverde de No- rodwijker het gemeentelijk schrijven op, waarin hem ge sommeerd wordt binnen zeven dagen te bewijzen dat hij geen betalende gasten heeft gehad. „Dit is een hele kwalijke zaak, een aantasting van de priva cy", aldus J. van Eijken (VVD) gisteren tijdens de vergadering van de gemeentelijke commis sie toerisme. Hij wist te mel den dat de Noordwijker in middels de landelijke ombuds man heeft ingeschakeld omdat hij vindt dat niet hij, maar de gemeente de bewijslast moet voeren. De VVD'er had er geen goed woord voor over dat de gemeente binnen zeven da gen antwoord wil hebben op haar schrijven, terwijl de amb tenaren vijf weken de tijd na men om de brief op te stellen. Tekeningen bekroond LISSE Ruben Bomas uit Lisse en Jolanda van Lierop uit Hillegom hebben de teken wedstrijd, die werd gehouden in het kader van Monumen tendag, gewonnen. Gisteren kregen zij in 't Huys Dever in Lisse uit handen van R. Mi- chels-Bouwmeester hun prijs. De tekeningen dingen mee naar een landelijke prijs. De Stichting Zomerpostzegels maakt een keuze uit de teke ningen en laat daarvan an sichtkaarten maken. Deze zul len worden verkocht tijdens de actie zomerpostzegels 1991. R. Koopmans, voorzitter van het Platform tegen de A 11-west (met papier in de hand) overhandigt de voorzitter van de vaste commis sie voor verkeer en waterstaat van de Tweede Kamer, M. van Vlij men (met tas onder de arm geklemd) de petitie en de handteke ningen. FOTO: MILAN KONVALINKA DEN HAAG/VOOR SCHOTEN WASSENAAR Wat naar verwachting zou uitlopen op een fikse confrontatie op het Bin nenhof tussen actiegroe pen uit Wassenaar en Voorschoten is gisteren een melige, bijna slaap verwekkende vertoning geworden. Veel vlagge tjes, aardige woorden, een paar sandwichborden en een haastig kamerlid. Meer niet. Centraal stond het onderwerp: aanleg van de A 11-west. De omstreden weg die de A 44 (Den Haag-Wassenaar), met de A 4 (Rijswijk-Amsterdam) moet verbinden. Die A 11-west is in Wassenaar en haar buur Voorschoten een heet hangij- Over en weer zijn door wet houders en burgemeesters van beide gemeenten herhaaldelijk onaardige brieven geschreven. Voorschoten ziet de weg niet zitten omdat de wijk Noord- Hofland daardoor wordt geruï neerd. Volgens Wassenaar is de A 11-west hèt antwoord op de verkeersdruk in het cen trum en op de Rijksstraatweg. Geen wonder dat voorafgaan de aan de overhandiging van petities aan de voorzitter van de vaste commissie voor ver keer en waterstaat van de Tweede Kamer, M. van Vlij men, de verwachtingen hoog gespannen waren. Pers, foto grafen en wellicht ook de ac tievoerders werden teleurge steld. Een zware delegatie on der leiding van burgemeester drs. P.H. Schoute (Wassenaar) reed per touringcar - geëscor teerd door de politie op motor - naar het Binnenhof. In de bus zaten onder anderen de burgemeester van Katwijk, wethouder Volmuller uit Leid schendam "en vertegenwoordi gers van de actiegroep Stop Doorgaand Verkeer Wasse naar en de Vereniging van Vrienden van Wassenaar. Aankomst: even voor twaalf uur. De aanbieding van de pe titie verliep zonder tamtam. Rustig, ernstig en vooral snel. Toen om tien voor half een alle 8000 handtekeningen - aan Van Vlijmen waren overhan digd ging de Wassenaarse 'club' er weer vandoor. Onder tussen was de groep actievoer ders uit Voorschoten, veertig man sterk, gearriveerd. Van Vlijmen moest opnieuw opdra ven en waarschuwde de grif fier: „Die lui moeten wel op schieten. Ik heb geen tijd voor onzin". R. Koopmans, voorzit ter van het Platform tegen de A 11-west leek dat te hebben begrepen. In een razend tempo wees hij aanleg van de weg om minstens twaalf redenen van de hand. Ook hij had handte keningen bij zich, om precies te zijn 15.873 stuks. De laatste handtekening was nota bene gezet door een Wassenaarder, kraaide Koopmans lachend. De Voorschotense bezetting was uiterst mager. Alleen wet houder Ten Have (CDA) gaf met r zijn aanwezigheid nog enigszins blijk aan politieke betrokkenheid in deze zaak. „Maar de A 11-west wordt door het college erg hoog op genomen. Wij zijn fel tegen, maar mijn collega's verkiezen de ambtelijke weg". Het hoog uit een half uurtje protesteren door beide groepen liep uit op de actie lief-zijn-voor-elkaar. Dat wordt wellicht anders als straks voor de A 11-west de eerste spade de grond in gaat. Al zal dat niet eerder dan na het jaar 2000 worden. JOËL BATENBURG Het college ziet niets i natieve energiebronne de opwekking van elei in sportpark Ter Speel suggestie van het CD^ gens het college niet pi omdat het park stee energie nodig heeft gei een korte tijd. Wind- ne-energie zijn dan oi baar. Het college wijst de 1 van de PvdA/D66 ten van een beleid op het c van ruimtelijke order i te behoudend zou zijn 1 hand. Dit omdat de E fracties ook niet bereid medewerking te verlei' de bebouwing van de vrije ruimte. Burgemeester en wet j stellen te weten dat e ten zijn over de staat derhoud van de 24 w- aan de Heulgalerij. Er 1 leg gaande over een ringsplan. Bij de herin van de Kanaalstraat het gedeelte van de s|i en met de HeulgalerN winkelerf worden opgi' Er zal bekeken wordt parkeerruimte kan 1 buiten de Kanaalstraai de straat meer ruimte verkeer te scheppen e' tueel fietsuggestiestroT te leggen. De plannen voor de bouw van Magnifu praktisch gereed. Eind I met de bouw kunnen begonnen. Het gebouw nen een half jaar gere Het college is geen vi der van het instellen steunfonds voor mem financiële probleme' wordt meer heil ge voorzieningen om de de weg terug in de ving te bieden. Volgens burgemeester houders voldoet het voor het inzamelen v chemisch afval in de g goed. Het gratis ver:i van compostvaten zoi gulden kosten. Liev hoogt het college de si op de vaten. Het apart van groente-, fruit- ei1 val is momenteel ni haalbare kaart. Hetzell voor plastic. Het college wil de vo de lastenverhogingen trekken. Afvalstoffei reinigingsrechten en rechten worden duun zelfde geldt voor hond ting, leges en huur va accommodaties. Het van het CDA om de la zwaring in de komen beperkt te houden tot den per jaar is voor he onverteerbaar.. I NOORDWIJK Groen Links en Noordwijks Be lang vinden dat de exploi tatie van het Noordwijkse strand door de Stichting Zeebad zijn langste tijd wel gehad heeft. Belan genverstrengeling moet in de toekomst vermeden worden, zo merkte A. Vermeij (NB) gisteren op tijdens de commissiever gadering toerisme. Daarmee doelde hij op het feit bestuursleden van de Stichting Zeebad tevens pach ters van strandunits zijn. Het instituut badman als visite kaartje van het strand moet volgens Vermeij in stand ge houden worden. De strandex- ploitatie door de Stichting Zee bad werd aan de hand van een op persoonlijke titel door be stuurslid L. van Kersbergen van Zeebad geschreven rap port over het afgelopen sei zoen, slechts opiniërend be handeld. Later, als een offi cieel verslag van Zeebad is ontvangen en de commissiele den op de hoogte zijn gebracht van de resultaten van een ge sprek dat wethouder P. Barn- hoorn (NB) op 3 oktober met de badmannen had, zal inhou delijk op de zaak worden inge gaan. Juichen In Noordwijk vormt de exploi tatie van het strand al jaren onderwerp van discussie. Sinds 1986 voert Zeebad het bewind op het strand. De fi nanciële resultaten waren ech ter niet om te juichen. De ja ren '87 en '88 werden afgeslo ten met een nadelig saldo. In februari van dit jaar besloot de gemeenteraad tot een interi moplossing. Zeebad mocht alle 11 service-units verpachten. De plicht om zelf vier strand tenten te exploiteren kwam daarmee te vervallen. On danks een prima hoogseizoen met veel mooi weer kon de stichting ook dit jaar weer bo gen op een financieel tekort. Volgens Barnhoorn is het ech ter niet goed mogelijk om het vijfjarig contract met Zeebad eenzijdig te verbreken. Verbeteringen „Zeebad zou dan een schade claim kunnen indienen". „We hebben nu vier jaar ervaring kunnen opdoen met Zeebad. Het waren wèl lange jaren", zo merkte A. Prins (PvdA) op. Goede woorden had hij voor de verbeteringen die in die ja ren op het strand zijn doorge voerd. „Als het niet anders kan zullen wij de vijf jaar moeten uitdienen. Maar wij vinden wel dat het strand de gemeente geen geld hoeft op te brengen, maar het moet ook niets kosten", aldus Prins. „Wij stellen een verdergaande privatisering van het strand voor met minder betutteling door de gemeente"., zo J. van Eijken namens c Een commissie wijze moet zich volgens hei eens over het probleem strandexploitatie buigei les eens op zijn merite ken. „Zeebad wordt ni behoren geleid. We aansturen op een goe zakelijk beleid bij Zeel Contract En passant deelde de der mee dat liquiditeit men van Zeebad de g in de kaart zouden spelen en een handvat vormen voor het ope van het contract met Het bestuur van de sti( echter vooralsnog n plan het bijltje er bij gooien. „We laten ons een stel schooljongens uitsturen", was de rea hotelier A. Mol, bestuu pachter van een stranc afloop van de vergade A. Ouwehand van Links was verbolgen feit dat het college van nog niet had gereageei vragen die hij schriftel de strandexploitatie 1 steld. Ouwehands vra| ren echter zo lastig ambtenaren dagwerk alle gegevens boven krijgen. „We kunnen •maal geen ijzer met breken", aldus de wetl Vakbondsleden gehuldigd Vijf leden van de hout- en bouwbond van het CNV zijn gisteren in het vakbonds gebouw aan de Zuidstraat 4 in Katwijk gehuldigd. De vijf zijn 40 jaar lid van het CNV en kregen van districts bestuurder B. Emmerings een oorkonde en het gouden CNV-insigne met lauwertak. De vijf zijn, van links naar rechts: L. Koekebakker, H. Ros, J. Nijgh, B. Meijvogel en J. Ros. FOTO: HENK V.D. ENDE VOORSCHOTEN „Het welzijnsplan 1991 is verge lijkbaar met plannen van de voorgaande jaren. Het komt steeds verder van de werkelijkheid af te staan. Daarom is een herziening van het welzijnsplan ge woon noodzaak". Deze kritische woorden van CDA'er J. Ligthart werden gisteren in de commissie welzijn ondersteund door alle fracties en ook door wet houder M. Breunesse (PvdA), die toezegde volgend jaar te willen streven naar een wel zijnsplan waarin meer span ning gebracht kan worden. In het verlengde van het verouderde welzijnsplan toonde de gehele commissie zich bereid om het Voorscho- tens Kamerkoor een extra subsidie te verlenen omdat er thans een dirigent is, die hogere honorariumeisen stelt dan de vorige. De Harmonie Voorschoten krijgt echter geen extra subsidie. De com missie meent dat de harmo nie vorig jaar een startsubsi die gekregen heeft en nu eerst maar eens zelf finan cieel op orde dient te komen. Bovendien is er gewoon geen ruimte in het Welzijnsplan, waarop volgens de begroting 21.000 gulden moet worden bezuinigd. Voor kinderspeel plaatsen en kinderopvang moet de subsidie omhoog, zo betoogde G. Cremers (CDA). Ook pleitte zij voor intensie ve samenwerking tussen de twee stichtingen, Bibelebon en Kinderopvang. Ook de andere fracties nodigden de wethouder uit om te zoeken naar extra geld.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 12