Kemp zondebok door istig overheidsbeleid ïe waren zich bewust van het belang van de familie >EN OMGEVING EcidócSouomit DONDERDAG 11 OKTOBER 1990 PAGINA 11 ienaar wil duidelijkheid over beheer duingebied NAAR Er moet een duidelijke be- uctuur komen voor het duingebied cheveningen en Katwijk. Momenteel diverse instanties iets over het gebied n en dat zorgt voor onduidelijkheid, DA'er P. Vreugdenhil gisteren in de sie ruimteliike ordening en milieu, senaarse raadsleden maken zich met rgen over het beheer van Meyendel uur en beheer van Meyendel is nogal keld. De Duinwaterleiding Zuid-Hol- Ist heeft er wat te zeggen, maar ook sbeheer, de Dienst der Domeinen, de ;e Den Haag en de gemeente Wasse- [ogelijk hebben ook het ministerie ;nsie en het ministerie van verkeer rstaat nog enig gezag in het gebied, op korte termijn een projectgroep kunnen worden ingesteld om alle belangen in dit gebied eens goed op een rijtje te zetten om vervolgens daarin prioriteiten aan te ge ven", aldus Vreugdenhil. VVD-woordvoer- der J. Vos herinnerde aan een op 18 april ge houden symposium over de Zuidhollandse duinen. Tijdens dat symposium werd ge vraagd om een nieuwe, geïntegreerde visie op de gebieden Groenendaal, de Roggewo- ning en Meyendel. „Wij ondersteunen dit verzoek, maar wijzen erop dat alles zich op Wassenaars grondge bied afspeelt, zodat Wassenaar planologisch het voortouw dient te nemen. Een ecologisch beheersplan voor ons duingebied is een oude wens van de VVD", aldus Vos. Wethouder A. Pruijs verklaarde de uitgesproken zorgen over het duingebied te delen. Riool Juffermansstraat pas in 1993 vervangen OEGSTGEEST De riolering in de Boon straat en Spaargarenstraat is zo slecht dat eerder tot vervanging moet worden overge gaan. Dit betekent dat de riolering in de Juffer mansstraat niet in 1992 maar in 1993 wordt aangepakt. Wethouder H.A. Rijks deelde dit gisteravond mee tijdens de commissievergade ring openbare werken en ruimtelijke ordening. CDA'er De Ruijter toonde zich nogal sceptisch aangezien de gegevens over de toestand van de riolering in de Juffermansstraat dateren uit 1985. De vraag is nu nog maar of het riool het in die straat nog tot 1993 uithoudt met alle ge vaar voor verzakkingen in het wegdek. Ver zakkingen deden zich al voor. Wethouder Rijks ,zegde toe er „in te duiken". „Als het niet langer uitgesteld kan worden dan maar door middel van yoorfinanciering". CDA vreest verpaupering van Rijksstraatwegzone WASSENAAR Het CDA maakt zich bezorgd over de ontwikkelingen in de Rijksstraatwegzone nabij Den Deyl. P. Vreugdenhil zei dit gisteren namens deze partij in de commissie ruimtelijke ordening en milieu. Het CDA vreest voor verpaupering van het gebied. Vreugdenhil wees erop dat de ge meente door aankopen van onroe rend goed al meer dan twee miljoen gulden in dat gebied heeft geïnves- teérd. Het gaat om de voormalige bar-dancing Ton Bakker, het voor malige Chinese restaurant Suzi Wong en het voormalige restaurant Den Ouden Deyl. Vercier is de plek waar vroeger supermarkt Torro stond een grote kale vlakte. Iets ver der van de Rijksstraatweg staat het voormalige pensionaat Maritima leeg. Vreudenhil; „Wij vinden dat het ge bied verpaupert, onder meer door de leegstand van door gemeente aange kochte panden. Zijn er plannen om de aangekochte panden op korte ter mijn te slopen of een tijdelijk be stemming te geven?" Verder wees Vreugdenhil op de toenemende ver paupering van een stukje Rijks straatweg ter hoogte van de wijk Kerkehout. Hij signaleerde de slui ting van volkswagendealer Jansen, de Ford garage en het restaurant Het Witte Huis. Vreugdenhil: „Wij willen er nog maals op wijzen dat beide gebieden langs de Rijksstraatweg voor het doorgaande verkeer wel erg beeld bepalend zijn. Het is Wassenaar on waardig verpaupering op beide loca ties te laten plaatsvinden". VVD'er J. Vos wees erop dat de VVD-fractie al in 1986 bezwaren had gemaakt tegen incidentele bouwplannen in dit gebied. Her nieuwd vroeg hij om een integrale aanpak van het deel van de Rijks straatweg tussen Den Deyl en de Ro zen weg. Vos drong er bij wethouder A. Pruijs op aan dat er spoedig een einde komt aan de onzekerheid bij de bewoners en ondernemers over de toekomst van dit gebied. De be woners vrezen al enkele maanden voor brandstichting in de door de gemeente aangekochte panden. LOCATE KEMP BEPLEIT VRIJSPRAAK Een groot aantal voorbeelden moest het zwabberende beleid van de Nederlandse en Belgi sche overheid illustreren. Zo werd volgens Van Boxel het storten van industrieel afval in de zandgroeve van Mellery in 1981 verboden omdat de groe ve in een waterwingebied lag, maar kort daarna toegelaten. Of dat oogluikend of openlijk in zijn werk ging was onduide lijk. „Maar de Waalse overheid hield aan elke gestorte ton af val harde franken over en dat welkom bied dat werd geteisterd door mijnsluitingen en een armlas tige metaalindustrie". Er school geen kwaad in dat Kemp met zijn vrachtwagens uitweek naar België. „Dat deed iedereen. In Nederland móchten bepaalde soorten af val niet worden gestort, in België wel. Die bulk moest er gens heen. Bovendien, wat is het verschil tussen het in Ne derland neergooien van afval of in België", zo vroeg Van Boxel zich af. Aanvragen van Kemps bedrijf om een vergunning voor het afvoeren van afval naar België stuitten bij het ministerie van VROM ook nooit op proble- mën. „Een kwestie van een te lefoontje. Binnen de minuut waren de papieren geregeld". VKÜM was dus op de hoogte van het transport van Neder lands afval naar België, ook nadat de grens in 1983 gesloten werd. Maar zij protesteerde nooit. Wie zwijgt, stemt toe", aldus Van Boxel. De Belgische normen van wat chemisch afval was, verschil den volgens Kemps advocate ook wezenlijk van de Neder landse. „Afval dat hier als che misch werd bestempeld, was dat een meter over de grens niet meer. En de definities van chemisch afval verschilden van gewest tot gewest". De Alphense vuilstort in 1979. Het vuilnis wordt met een laag zand afgedekt. Al in die jaren waren er geruchten over illegale stort van vaten met gif. foto's: wim van noort Als er al illegaal transporten en stortingen waren geweest, dan had de Belgische overheid nooit de moeite genomen om die te controleren. „De. Belgen controleerden niets dat offi cieel niet bestond. En illegale stortplaatsen bestonden' niet", aldus Van Boxel die zich ba seerde op uitlatingen van Bel gische ambtenaren. Volgens haar zijn van de 800 stortplaat sen in België er overigens 200 illegaal, nog afgezien van de storten die al vol zijn en niet meer worden gebruikt. Ook daarom zou de opgeblazen rol van gifkikker Kemp niet pas sen. „Alleen al in 1986 werd in België een miljoen ton afval gestort, meer dus dan in Ne derland zelf. Kemp kon dat nooit vervoeren met zijn acht wagens". Bovendien was er in Nederland geen wet die de ex port van chemisch afval naar het buitenland verbood. Volgens Van Boxel is de spie gel die Kemp wordt voorge houden allerminst schoon. „De overheid schermt voortdurend met de de Afval Verwerking Rijnmond. Die zou voorbeeldig werken. Maar de AVR hield acht jaar lang geen specifica ties bij van wat ze verbrandde. En als Kemps administratie niet klopt wordt hij voor de rechter gesleept". De Neder landse overheid speelt volgens haar geen open kaart. „De staat is zeker bang voor een claim van België om de boel op te komen ruimen. Hoewel de Belgen geen poot hebben om op te staan gezien hun ei gen houding". Kwade genius Kemp zou niet de kwade geni us zijn geweest achter de ille gale stort van chemisch afval in Alphen aan den Rijn, Melle ry en het plaatsje Ernst. Het initiatief voor het omkopen van medewerkers van de stortplaatsen had niet bij hem gelegen. De valse belasting aangifte was hem niet aan te wrijven. „Kemp deed alles op zijn bedrijf, behalve de boek houding. Daarvan had hij to taal geen verstand". Voor het storten van chemisch afval van de fabriek Alumini um Hardenberg zou Kemp vergunning hebben gehad, omdat het afval volgens de Waalse normen geen chemisch afval was. Het dumpen van 4700 ton filterstof was dus niet meer dan het nakomen van een legale contractuele ver plichting. Bovendien was de fabriek op de hoogte van de wettelijke eisen. „En als je op de hoogte bent, kun je niet worden opgelicht". De in naaip van het transport bedrijf gepleegde misdrijven zouden op het conto van me dewerkers van Kemp moeten worden geschreven. Het dum pen van met olie verontreinig de grond van Nieuwe Matex in Ernst was geregeld door een vertegenwoordiger van Kemp buiten diens medeweten om. Hij had daarvan pas later ge hoord. „Kemp dacht dat het transport naar België ging en daarvoor had hij een overeen komst met Mellery". De medewerker van het Leid- se academisch ziekenhuis die door Kemp werd betaald voor het aftekenen van valse aan tallen vaten, zou zelf geld heb ben geëist. Kemp had noodge dwongen toegestemd om heti AZL niet als grote klant te verliezen. Twee medewerkers van overslagstation De Meer landen in Rijsenhout had hij alleen kleine sommen geld toegeschoven voor het ver richten van wat extra dien sten. „Het onschuldig overkie- pen van afval van kleine in grote containers omdat dat economischer was. Goed, in de baas zijn tijd. Maar is dat om koping?", zo vroeg Van Boxel zich af. Ook van de valse be lastingaangiftes had Kemp niets geweten, zijn accountant handelde dat af. Kemp had al leen de effecten van zijn zwar te kas niet overzien. De rechtbank doet uitspraak op 23 oktober. Controleur Een 43-jarige ex-controleur van de vuilstortplaats Coupé polder in Alphen, die daar werkzaam was in 1980 en 1981, ontkende gisteren in alle toon aarden smeergeld van Kemp te hebben aangenomen via zijn directe chef. Hij zou verdachte vrachtwagens voortdurend hebben teruggestuurd en ziin meerderen op de hoogte heb ben gesteld. Waarom de stort- baas, die maandag voor de rechtbank stond, en een ande re medewerker van de belt verklaarden dat hij wel geld van Kemp aannam, kon hij niet verklaren. Zijn schuldbekentenis tijdens het politieverhoor twee jaar geleden zou onder grote druk van de agenten tot stand zijn gekomen gekomen. „Ik raakte in paniek omdat ze dreigden me langer vast te houden. Je wordt helemaal gek op zo'n politiebureau. Ik wilde terug naar m'n gezin", zo verklaarde hij gisteren. Rechter Punt ge loofde weinig van zijn nieuwe verhaal omdat andere getui gen dat tegenspraken. De con troleur zou op de hoogte zijn geweest dat het om afval ging dat Kemp nerges anders kwijt kon en dat direct moest wor den bedolven onder gewoon vuil zodat niemand er meer iets van kon zien. De contro leur zou daar zelf op hebben toegezien en voor zijn diensten zo'n 20.000 gulden hebben ge kregen. De officier van justitie hield het voor het gemak op 4.000 gulden en eiste terugbe taling daarvan plus drie maan den onvoorwaardelijk. Uitspraak op 23 oktober. JOEP VAN ZEUL IENTARIS ARCHIEF FAMILIE TYDEMAN GEPRESENTEERD o T>T> IN Het familiear- öïrydeman is een van !,j ingrijkste familiear- 'oi n in het Leidse ge- J^iearchief. Het be- tot de top drie en van nationaal be- aï/indt het hoofd in- iisatie R. van Maan ogen wordt de in- gepresenteerd: ^fctaris van de archie- iiij n de familie Tyde- (1529) 1646-1916 het Tydeman fonds 890) en de Woning- ereeniging „Lim- (1913)1914-1923" Heslinga en P. njder Laaken. Het een familiereünie, Van Maanen heeft mzaten uitgenodigd. lief Tydeman heeft het riseren gedeeltelijk zelf t [d. Van der Laaken :o vaardevolle postzegels gl pels en opperde deze te )p een beurs. Daarmee familie spontaan ak- ,We hebben nog nooit hief gehad met zoveel Ms, dit gaat in de hon- guldens lopen", voor- IT an der Laaken. De ze stempels zijn vorige ispT. week geveild, maar van de op brengst'heeft het gemeentear chief nog geen weet. Van Maanen wijst erop dat dit heel bijzonder is. Hij heeft nog nooit meegemaakt dat een in ventarisatie op deze wijze werd gefinancierd. In drie jaar werd zo'n vier me ter losse stukken, correspon dentie, notariële akten, koop akten, dagboeken en biogra fieën doorgespit. „De familie was erg familiebewust. Er za ten erg veel dagboeken in, maar ook biografieën die ze over elkaar schreven, en le vensberichten waarin nauw keurig wordt bijgehouden wat men meemaakte. In 1858 ver scheen de eerste gedrukte ge nealogie, die werd fneestal in elkaar gezet door de beheerder van het archief. Ook zijn er handgeschreven geneaologieën die al dateren uit de achttien de eeuw. Ze waren zich goed bewust van het belang van de familie", concludeert Van Laa ken. Stamvader Drie familieleden springen er gezien hun levensloop echt uit. De hoogleraar in de rechten Meinard Tydeman (1741-1825) wordt door de familie be schouwd als stamvader. In de politiek woelige tijden van Pa triotten en Bataven wisselde hij als overtuigd Oranje-aan hanger nogal eens van functie en universiteit. Zo werd het hem bijvoorbeeld in het Pa- triotsgezinde Utrecht te heet onder de voeten en trok hij naar Harderwijk. Als griffier van de Staten van Overijssel kwam hij in 1790 weer in zijn geboortestreek terecht. Vijf jaar later kwam hij weer in moeilijkheden door zijn poli tieke kleur. Omdat hij zich niet kon verenigen met het nieuwe Bataafse bewind nam hij onstlag en vertrok later naar Leiden. Daar begon hij als bibliothecaris en werd bij het herstel van de onafhanke lijkheid van Nederland weer' hoogleraar. Tot en met zijn dood woonde hij aan de Haar lemmerstraat. Zoon Hendrik Willem Tyde man (1778-1863) trad in de voetsporen van zijn vader, was hoogleraar in de rechtsge leerdheid in Deventer, Frane- ker en kwam uiteindelijke te recht aan het Gerecht 10 in Leiden. Hij onderhield contac ten met vele prominenten uit zijn tijd, onder meer Victor Hugo, de gebroeders Grimm, maar ook Willem Bilderdijk, Isaac da Costa en Johan Thor- becke. Vooral met persoonlijke vriend Bilderdijk heeft hij druk gecorrespondeerd. Deze briefwisselingen zijn nog on ontgonnen gebied. „Hij was een hele belangrijke figuur, niet alleen als jurist, maar ook en vooral als den ker. Let op zijn denkbeelden over de armenzorg, de rol van staat ten aanzien van de eco nomie, over de nieuwe liberale economie in de geest van Thorbecke. Daar heeft hij ver handelingen over geschreven. Hij heeft echt vernieuwend gewerkt zij het dan achter de schermen. Hij is met de vorm geving van het Koninkrijk der Nederlanden na 1830 bezig ge weest en met de eerste grond wet. Dat je die papieren en aantekeningen hebt, is van na tionale betekenis", benadrukt Van Maanen. Borreltafel Belangrijker nog, vindt hij, de figuur Meinard Tydeman ju nior (1854-1916). „Tydeman is van 1891 tot zijn dood in 1916 lid geweest van de Tweede Kamer voor de Liberale Partij. Hij is lid van vele staatscom missies geweest. En hij heeft meegemaakt dat de liberalen plaats inruimden voor de christen-democraten. In 1984 is bijvoorbeeld de hele top uit de Liberale Unie gestapt, hij ging mee, maar in 1913 kwa men de liberalen met één lijst voor de verkiezingen. Hij heeft een belangrijke rol ge speeld in de concentratie van de verschillende vleugels", geeft van Maanen aan. Van der Laaken wijst, ook voor politieke liefhebbers, op dé „politieke journaals" van Tydeman die hij in het archief heeft ontdekt. „Hij was be trokken bij de kabinetsforma ties tussen 1900 en 1913 en in die journaals heeft hij daar aantekeningen van gemaakt. Hij werd bijvoorbeeld door de koningin geraadpleegd, hij heeft verslagen van de diverse gesprekken gemaakt en daar over zijn mening gegeven". Hij vindt het treffend, „dat het weinig had gescheeld of de so ciaal-democraten van Troel stra hadden in 1913 in het ka binet gezeten. Tijdens het on derhandelingsproces is dat af geketst. Daar zijn geen officië le stukken van. Dit soort za ken werden aan de borreltafel besproken en het is leuk dat zoiets nu in het archief op duikt". Foto-album „Achteraf was het kabinet van Cort van der Linden een heel belangrijk kabinet. Het heeft evenredige verkiezingen en algemeen kiesrecht ingesteld en het maakte een eind aan de al tientallen jaren slepende schoolstrijd. Tydeman heeft aan de wieg van dit kabinet gestaan. Dit soort aantekenin gen maken zo'n archief erg waardevol", voegt Van Maan en toe. Hij hoopt dat vele on derzoekers met het archief aan de slag gaan. De affaire met Woningbouw vereniging Limburg (1914- 1923) is nu ronduit lachwek kend te noemen, maar het te kent de mentaliteit van vroe ger. De anti-katholiek Tyde man zat in het overwegend protestantse, liberale bestuur van de vereeniging. Ze wilden grond kopen in het katholieke bolwerk Limburg om daar ar beiderswoningen te bouwen. Maar niet-katholieken kwa men in die provincie niet aan de bak. Na tientallen jaren vergeefse moeite is het hele project als een. nachtkaars uit- Van Maanen wijst er op dat er ook stukken uit het dagelijks leven, zoals kindergedichtjes, afwikkelingen van nalaten schappen en condoleancebrie ven, in het archief voorko men. „En een foto-album met foto's vanaf 1867 tot 1910. Het is aangelegd door het echtpaar P. Tydeman. Met eigen foto's, foto's van ouders, ooms en tan tes, jeugdfoto's. Van die mooie bruine oude fotootjes, die de sfeer weergeven van de belle epoque rond 1900". KARIN SWIERS Het Kamerlid Tydeman stond bekend als een anti-katholiek. Dat leverde hem nogal eens spotprenten in de dagbladen op. Deze prent is uit 1913. illustratie: familie tydeman

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11