'eer botsingen net Palesti jnen n bezet gebied Corruptie in Pakistan kwestie van macht Politieke roer moet om in Suriname" [TENLAND Ceicbe Commit WOENSDAG 10 OKTOBER 1990 PAGINA 7 ^jets zwijgen over milieu - activisten [OU De milieuorganisatie Greenpea- eft geklaagd dat Sovjet-functionarissen [ren inlichtingen te geven over het lot ongeveer dertig milieuactivisten. De ipeacemedewerkers en hun schip wer- riiaandag door de geheime dienst KGB [houden. Dat gebeurde in de omgeving =n terrein waar kernproeven worden nen. Greenpeace weet evenmin wat er =urd met vier andere activisten die door IB in een rubberboot te water waren fn. De activisten wilden op het eiland Zembla, waar de kernproeven worden en onderzoek instellen. Sovjet-au- jiten hadden de organisatie voor het ver- gewaarschuwd bij Nova Zembla v/eg te Amerikaanse F-111 stort neer in Saudi-Arabië DHAHRAN In Saudi-Arabië is vandaag weer een Amerikaans gevechtsvliegtuig neergestort. Beide beman ningsleden van de Amerikaanse F-111 jachtbommenwer per zijn daarbij om het leven gekomen. Het is het vierde vliegtuig dat de Amerikanen in de afgelopen drie dagen in het Golfgebied hebben verloren. Acht mariniers wor den vermist nadat maandagochtend twee helikopters in het noordelijke deel van de Arabische zee stortten. Dier zelfde dag verongelukte een F-4 verkenningsvliegtuig van de luchtmacht, hetgeen beide inzittenden het leven kostte. Sinds het begin van de Operatie Woestijnschild zijn ten minste negen Amerikanen in het Golfgebied om gekomen. Daarnaast verloren 13 militairen het leven toen een C-5 Galaxy-transportvliegtuig met goederen voor Saudi-Arabie in Duitsland neerstortte. Zand uit Wales naar de woestijn van Bahrayn MANAMAH De Amerikaanse soldaten in Saudie Arabië hebben bijna een dagtaak aan het verwijderen van het overal in doordringende woestijnzand, maar de Britse genie-soldaten op de luchtmachtbasis Muharraq in Bahrayn weten van de gekkigheid niet waar ze zand vandaan moeten halen. Oorzaak is volgens Derek Tuc ker, woordvoerder van de Royal Air Force, het furieuze tempo waarmee zijn manschappen zandzakken vullen. De basis is tot nu toe versterkt met 50.000 zakken en 5.000 olievaten, waarin 3,3 miljoen kilo plaatselijk zand is geschept. Er komt nu zand van het zandrijke eiland Bahrayn zelf, terwijl er zelfs bouwzand wordt geïmpor teerd uit het verre Wales. Tucker verklaarde het zand- tekort diplomatiek. „Ik denk niet dat de plaatselijke le veranciers de taak niet aankunnen. Het heeft meer te maken met het enorme tempo waarmee wij werken". Zeker 60 mensen komen om bij aanslag op trein NEW DELHI Meer dan zestig mensen zijn vannacht om het leven gekomen toen linkse activisten in de buurt van Hyderabad in Zuid- India een treinwagon in brand staken. Volgens ooggetuigen waren de activisten lid van de Naxalite-beweging, een maoïstische stroming die de gewelddadige omverwerping van de re gering propageert. De ongeveer vijftien acti visten kwamen in Cherlapalli aan boord en deelden pamfletten uit waarin ze zich achter het omstreden banenplan van president Singh stellen. Vervolgens gooiden ze benzine over de vloer van een van de wagons en staken die in brand. Bij eerdere acties tegen het banenplan, dat voorziet in werk voor mensen uit de lagere kasten, kwamen al ruim honderd mensen om het leven. Doodgeschoten IRA-leden „beruchte moordenaars" BELFAST De twee leden van het Ierse Republikeinse Leger (IRA), die gisteren door Britse soldaten in Noord-Ierland werden doodgeschoten, zijn de 37-jarige Dessie Grew en de 23-jarige Martin McCaughey. Vooral Grew was volgens de Britse veiligheidsdien sten een beruchte moordenaar. Grew wordt verantwoordelijk gehouden voor minimaal tien moorden in Noord-Ierland. Daarnaast wordt aangenomen dat hij ook op het Europese vasteland actief is geweest. Hij wordt verdacht van betrokkenheid bij de do delijke aanslag vorig jaar in de Bondsrepu bliek op een Britse korporaal en zijn dochter tje. McCaughey was onder meer enige tijd ac tief als lokaal politicus voor Sinn Fein, de po litieke vleugel van de IRA. (Vervolg van de voorpagina) JZALEM Na de lige rellen van maan- in Jeruzalem was het ren in Israël opnieuw jerschillende plaatsen onrustig. De politie voor de eerste keer Tempelberg af voor publiek. Arabische rs riepen op tot een ng van twee dagen, bte delen van de bezette bever en de Gazastrook ben uitgaansverbod, maar [wam desalniettemin tot ïgen in tal van steden en jen. Dertien Palestijnen pn gewond, toen soldaten uur openden om betogers rspreiden. Onder de ge ien bevond zich een 8-ja- ngetje, dat een schotwond iet hoofd had opgelopen, in Jeruzalem braken in wijken rellen uit. In Na- L een overwegend Arabi sche stad in Israël, kwam het tot ernstige ongeregeldheden. In Umm Tuba, aan de zuidelij ke rand van Jeruzalem, wer den twee leden van de Israëli sche grenspolitie met een schroevedraaier gestoken door Palestijnen die zij bij een con trolepost hadden aangehou den. Toen de auto met de Pa lestijnen wegreed, openden collega's van de slachtoffers het vuur en troffen twee inzit tenden, aldus de politie. Voor het eerst sinds de oorlog van 1967 sloten de Israëliërs de Tempelberg in Jeruzalem af. Naar schatting 200 moslims probeerden het kordon van de oproerpolitie rond de heilige plaats te doorbreken om de twee moskeeën op de berg te kunnen bereiken. De politie vuurde met traangasgranaten op de menigte. Daarbij raakte de religieuze leider van de moslims in Jeruzalem, de 80- jarige mufti Saad al-Din al- Alami, bedwelmd door het traangas. Volgens een Arabi sche journalist werd de mufti afgevoerd naar een zieken huis. Eerder die ochtend arres teerde de politie de plaatsver vanger van de mufti, sheik Mohammed Jamal. Hij wordt beschuldigd van opruiing in verband met de onlusten van maandag. Moslim-leiders zeiden dat de sleutels van de poorten tot de Tempelberg na het invallen van de schemering waren te ruggegeven, zodat gelovige moslims in de moskeeën in avondgebed konden gaan. De Israëlische president Chaim Herzog zei in een tele visietoespraak het geweld te betreuren en riep op tot kalm te. Premier Shamir voerde aan dat Israël geen blaam treft, omdat het bloedbad het gevolg zou zijn van een „georgani seerde provocatie, een duivels plan", dat de lont in het kruit vat zou moeten steken van het toch al gespannen Midden- Oosten. Volgens de premier was het bloedbad uitgelokt om Israël mee te zuigen in de draaikolk van de Golfcrisis. Terug naar de jaren zestig De Italiaanse modeontwerper Genny oogstte nogal wat applaus gisteren tijdens zijn modeshow in Milaan. Een van Genny's modellen (links) toont een creatie, waarin 'zeemotieven' zijn ver werkt. Zeesterren, koralen en onderwaterplanten zijn in de meeste ontwerpen terug te vinden. Ontwerper Gianfranco Ferre heeft evenmin over succes te klagen. Een van zijn modellen (rechts) toont een nonchalant geheel met veelklëurige motieven. In Milaan wordt duidelijk dat de invloeden van de jaren zestig terugkeren in het modebeeld van de komende lente en zomer. FOTO'S: AP d-premier van Pakistan Benazir Bhutto, haar echtgenoot, ir schoonvader en een dozijn van haar ministers staan te- ht wegens corruptie en machtsmisbruik. Bhutto's tegen- ïders, die speciaal een rechtbank hebben ingesteld om ;r te veroordelen, hopen natuurlijk op die manier van ,r af te komen. Maar de scheidslijn tussen corruptie en atschappelijk aanvaarde steekpenningen is flinterdun in islamitische Pakistan. in onze correspondent Hans Kuitert) ImABAD Het sala- &n Nawaz, een politie- i in de Pakistaanse üstad Islamabad, is gulden per maand, iaz is trots op zijn drie en twee dochters, beschaamd geeft hij |at hij van zijn salaris troost niet kan onder- heeft als voornaamste de grens van de {stad passagiersbussen' leren. „Er worden hier Irugs gesmokkeld, en wa- zegt hij. Zijn taak ver- hem de mogelijkheid j te verdienen. Hij knijpt .ïatig een oogje toe en J5 tegelijkertijd zijn hand Merkt dat hier", zegt hij. lm.] verdedigt zijn gedrag verwijzing naar de ,^Onze leiders betalen Ze verhogen steeds en ze leren ons dat hoofd boven water kunt in door je positie te mis- n. Dat mag dan mis- niet van Allah, maar hij jet mij helemaal kwalijk h als ik mijn kinderen jonger liet omkomen". 1 iptiaz Khan, een sociaal n£en arts in een sloppen- .lit, legt uit: „Corruptie is inderdeel van onze cul- [Je vindt het van hoog tot laag. De ene helft van het land is corrupt omdat het inkomen te laag is, de andere helft is het omdat men veel te rijk is. In beide gevallen gaat het om macht. Je misbruikt je macht. Als politieman, als minister, als bankier. Corruptie uitban nen in Pakistan? Dan kun je beter een nieuw land begin nen". In zekere zin is het een toon beeld van mannelijkheid vrouwen tellen nauwelijks mee in het islamitische Pakis tan als je de ancler belazert, als je de strepen op je schou der, de pet op je hoofd of je waardevolle handtekening on der een officiële brief gebruikt om jezelf te verbeteren. Bur gers weten dat, aanvaarden dat als een gegeven. Het ver schil is dat de leges voor een paspoort in Nederland in de gemeentekas komen en het smeergeld hier in de zak van de ambtenaar verdwijnt. In alle gevallen praat je over lut tele bedragen, maar naar Pa kistaanse normen is dat nog hoog. Het Pakistaanse belas tingsysteem is eenvoudig en fraudebestendig. Geen Pakis taan die het in zijn hoofd haalt om daar mee te sjoemelen. Fraude en corruptie uiten zich op een andere manier, minder bewijsbaar omdat niets op pa pier komt te staan. Wie wette lijk recht heeft op een bouw vergunning, krijgt die alleen als een ambtenaar een 'fooi' krijgt. Een Pakistaanse ambtenaar is buiten aan het werk. Wie in Pakistan iets overheid, heeft alleen succes na het betalen van steekpenningen. wil krijgen van de FOTO: SP „Gezagsdragers zijn corrupt naar hun positie. Hoe hoger de positie, hoe hoger het gewin. Het is een soort glijdende schaal. In het normale maat schappelijke verkeer is zelfs dat een aanvaard gegeven", zegt Anwar Bokhari, een ou dere journalist die graag de kolommen van zijn krant ge bruikt om de 'Pakistaanse ziekte' aan de kaak te stellen. Anwar kan zijn lol niet op, want leden van de op 6 augus tus afgedankte rëgering van Benazir Bhutto, de premier in cluis, zitten voor speciale rech ters in het beklaagdenbankje. En ineens gaat het niet meer om corruptie, waar de Pakis taan zijn neus voor ophaalt, maar om grote zaken, om heel veel geld. „Nu wordt Bhutto aangepakt, maar haar tegenstanders, ooit haar voorgangers en nu haar opvolgers, deden precies het zelfde. Alleen waren ze slim mer. Ze deden het niet zo openlijk. Dat is ook typisch Pakistaans. Als je de boel op licht, moet je daar geen open bare vertoning van maken", merkt Anwar op. Volgens de nog steeds niet bewezen aan klachten heeft Bhutto in twee gevallen familieleden - ne ven - ruime voordelen be zorgd. „Iedereen hier heeft ne ven", zegt Anwar, niet zonder cynisme. Bhutto zelf heeft haar per soonlijke rijkdom niet ver groot. Het is eerder een laak baar gedrag dat zij waarschijn lijk anderen heeft bevoordeeld door van haar positie gebruik te maken. Diep in hun hart vinden de meeste Pakistanen dat niet eens corruptie. Bouw grond, concessies voor indus trieën worden al tientallen ja ren gegeven aan officieren die met pensioen gaan. Anderen mogen van de staatsbank geld Gewonden bij rechtszitting tegen Bhutto PUNJAB Na afloop van een zitting van het Hoogge rechtshof in Punjab, waar te gen oud-premier Benazir Bhutto een proces gaande is, heeft de politie gisteren met traangas en wapenstok een menigte stenen gooiende aan hangers uiteengejaagd die Bhutto wilden toejuichen. Vol gens onbevestigde berichten raakten daarbij 30 mensen ge wond. Bhutto, die op 6 augus tus door president Ghulam Is- haq Khan als premier werd ontslagen, wordt beschuldigd van machtsmisbruik en cor ruptie. Vorige week viel ze flauw door de drukte bij de eerste poging van een rechts zaak; gisteren bleef Bhutto zwijgen omdat zij naar eigen zeggen nauwelijks nog een stem over had als gevolg van de verkiezingscampagne van de afgelopen week. lenen en weten van tevoren dat dit bij wijze van gunst worden kwijtgescholden, wat in het Pakistaanse bankjargon 'afschrijven' wordt genoemd. Fameus is het geval van een gepensioneerde kolonel die een landbouwproject wilde be ginnen en daarvoor 'een le ning kreeg' in 1982. Jaarlijks kwam die terug bij een relatie op het ministerie om een nieu we lading geld op te halen. Pas twee jaar geleden ontdekte een diplomaat die goedgemutst het door zijn land gesponsorde project eens ging bekijken, dat het bestond uit een braaklig gend stuk grond. Van de kolo nel b.d. geen spoor. Van het geld al evenmin. VRUCHTBARE MISSIE HERRENBERG T>T> AMSTERDAM Henk Herrenberg, de speciale gezant van legerleider Bouterse, oogt tevreden. Omringd door een zee van bloemstukken - hij vierde deze week zijn 52e ver jaardag - zegt hij bij Suri- namers in Nederland veel begrip voor Bouterses idee van nationale verzoening te hebben gevonden. „De missie is zeer vruchtbaar", aldus Herrenberg. In de nabije toekomst ziet hij voor het le ger een rol als spil in de ont wikkeling van Suriname weg gelegd. Herrenbergs goede hu meur wordt grotendeels ge deeld door zijn gesprekspart ners. De in Surinaamse kring bekende 'praatpaal' mevrouw Denise de Hart noemt Herren- bergs komst positief. „Hij spreekt met alle groeperingen en is volgens mij oprecht bezig om alle neuzen dezelfde kant op te krijgen", aldus mevrouw De Hart, die wel haar beden kingen houdt over het vervolg van Herrenbergs missie. „Hoe de gesprekken straks in Suri name een vervolg moeten krij gen is natuurlijk een ander hoofdstuk. Dat wordt voor hem een zware dobber". André Pakosi, woordvoerder van de coördinatiegroep voor bosnegers in Nederland, houdt ook een slag om de arm. „We hebben met open vizier rond de tafel gezeten. Hij heeft ons verteld hoe legerleider Bouter se tot verzoening wil komen. Maar van onderhandelingen is geen sprake geweest", aldus Pakosi. Voor zijn komst naar Neder land voerde Herrenberg in Su riname reeds gesprekken met de leiders van alle vier in Su riname opererende illegale groeperingen. Dit gebeurde in opdracht van Bouterse die de regering voorstelde plooien glad te strijken. Herrenberg: „Het Junglecommando ver wacht van het nationaal leger bepaalde daden opdat de vei ligheid van de bewoners van het binnenland gewaarborgd is". Volgens Pakosi moet hieron der vooral verstaan worden dat Paramaribo („en dan be doel ik zowel het leger als de regering") zijn „arrogante hou ding" laat varen. Los van de uitkomst van de besprekingen in Paramaribo heeft Herrenberg, die in zijn jonge jaren zes semesters poli tieke economie in het juist on afhankelijk geworden Algerije studeerde, de blik strak voor uit gericht. Er moet iets gebeu ren in het verpauperde land. „In de nabije toekomst moet in Suriname het politieke roer drastisch om. De politieke par tijen moeten snel gaan ver nieuwen want het land staat aan de rand van de afgrond. Suriname schreeuwt om ande re politieke structuren en een andere politieke geest", aldus Herrenberg. „Slechts een pro- duktie-economie kan ons er bovenop helpen". Cocaïne Herrenberg ziet de groeiende rol van Suriname als door voerhaven van cocaïne als een Geen drugs connectie Bouterse en Croes DEN HAAG De Suri naamse legerleider Bouter se en de Arubaanse minis ter van justitie Croes heb ben zich niet ingelaten met cocaïnetransporten van Brazilië naar Nederland. De resultaten van het ge rechtelijk onderzoek door het openbaar ministerie in Amsterdam wijzen dit uit, zo heeft minister Hirsch Ballin (justitie) geantwoord op vragen van de VVD-ka- merleden Korthals en Wie- benga. In het strafdossier is volgens de bewindsman nergens sprake van ver band of connectie" tussen Bouterse en Croes. De be weringen over de bemoeie nis van Bouterse en Croes bij drugstransporten zijn geuit in NRC Handelsblad van medio september. oplosbaar probleem. „Neder land moet nu eindelijk eens zijn bij verdrag beloofde gel den overmaken en niet steeds met nieuwe eisen op tafel ko men. Geef de Surinaamse re gering de nog uitstaande twee miljard gulden en zij kunnen douane, politie en leger dusda nig bewapenen dat de cocaïne transporten geen kans van sla gen meer hebben", aldus Her renberg. Onderwijl hoopt de Surinaam se gemeenschap in Nederland dat Herrenbergs missie slaagt. Iedereen is ervan overtuigd dat er dringend iets moet ge beuren wil het land niet totaal leeglopen. De rijen voor het Nederladse consulaat in Para maribo lijke^fr nog steeds te groeien. Dat juist een afgezant van het leger deze verzoening op gang moet brengen, wordt door de meeste Surinamers voor lief genomen. Ondertussen verklaarde Bou terse in Paramaribo dat de Su rinaamse regering het proces van nationale verzoening in gevaar brengt. Volgens de le gerleider blijft de regering in gebreke nu het nationale leger grote delen van het land heeft ontzet. De overheid moet het binnenland uit de put halen nu de kans er ligt, aldus Bou terse. iVONTUREN VAN KAPITEIN ROB HET GEHEIM VAN DE TUNNEL Wanneer Rob enkele dagen later in Gibraltar aankomt, hij daar inspecteur Rogers. Hij vertelt hem snel welk avon- hij met de „Carl Vinnen" heeft beleefd, maar vraagt dan be- naar het lot van Marga en Willy. „We hebben nog geen Ifiten ontvangen", antwoordt Rogers, „die Ryffijnen storen ilnergens aan. En we kunnen er zo moeilijk komen". Rob „Maar dan probeer ik het met de „Vrijheid II". Ik ken de 1g van de tunnel. Allicht vind ik ook de plaats waar de meis jes gevangen worden gehouden". Rogers neemt Rob mee naar een maquette en wijst hem een goede ankerplaats voor zijn schip. „Je moet wel goed uitkijken", waarschuwt hij, „want het wemelt op deze kusten van rotsen. Je zit zo ergens bovenop". Maar Rob onderneemt het waagstuk: de volgende morgen zeilt hij uit en wanneer hij ongeveer een uur buitengaats is, ziet hij zowaar de „Carl Vinnen" nog eens: een zeilschip wordt door een patrouilleboot naar Gibraltar gesleept. Aanslag op bus in Zuid-Afrika DURBAN In de Zuida- frikaanse havenstad Dur ban zijn vannacht zes zwarten om het leven ge komen en 27 gewond ge raakt, toen een man het vuur opende op een voor bijrijdende bus. In de regen van kogels die werd afgevuurd vanuit een stilstaande auto werd elke in zittende ten minste één keer geraakt. De bestuurder slaagde er ondanks zijn verwondingen in de bus tot stilstand te bren gen. Volgens de politie gaat het om een zinloze aanslag. Er zijn geen arrestaties verricht. De politie vermoedt dat de aanslag verband houdt met de bloedige strijd tussen het ANC en de Inkatha-beweging. Onderwater Zeker zeventig vissers zijn ver dronken en nog honderden men sen worden ver mist sinds de he vige storm die eergisteren over Bangladesh raas de. De regerings gezinde krant Dainik Bangla schreef dat onge veer 500 vissers scheepjes, met in totaal zo'n 5000 vissers aan boord, na de storm nog niet uit de Golf van Bengalen zijn te ruggekeerd. Als gevolg van de springvloed kwa men huizen on der water te staan. FOTO: AFP

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7