len mooi nazi-uniform voor Heini Vrouwelijke dierenartsen: beroepstraditie bijstellen „Bollenvelden naar Groningen verhuizen" Akkoord budgetsysteem onderwijspersoneel GENLAND £eidóc@omont WOENSDAG 10 OKTOBER 1990 PAGINA 3 «fkeersboete matisch afschrijven" 1AAG Schrijf boetes voor rsovertredingen automatisch de - verplichte - bank- of gi- ïing van de kentekenhouder probleem van de handhaaf- id van de maximumsnelheid is t, zo schrijft de Utrechtse of fi le n justitie mr. M.A.A. van Ca- iai Het Tijdschrift voor de Poli- en voorstel voor een optimale hving luidt als volgt: de houder kenteken is altijd aansprake- )r overtredingen, geconsta- jj iet het voertuig dat dit kente- jagt. De enige uitzonderingen als het voertuig is ontvreemd °|cennelijk een vals kenteken is IE Referendum over referendum .VLAARDINGEN Bur- gemeester en wethouders van de gemeente Vlaar- dingen willen in hun ge meente een referendum organiseren over de wen selijkheid van een refe rendum in Vlaardingen. Het voorstel wordt in de cember aan de gemeente raad voorgelegd. Om het referendum te bekostigen is er in de begroting een bedrag van 45.000 gulden vrijgehouden. Een moge lijk onderwerp voor een referendum zou de be stemming van de Broek polder zijn. Jarig Prins Constantijn, de jongste zoon van koningin Beatrix en prins Claus, is morgen jarig. Hij wordt 21 jaar. FOTO: ANP Dr. Citron nieuwe Duitse ambassadeur DEN HAAG Dr. Klaus JUr- gen Citron (62), die is benoemd tot ambassadeur van de Bondsrepubliek Duitsland in Nederland, komt in november naar Den Haag. Hij is de op volger van Otto Von der Ga- blentz, die onlangs benoemd is tot ambassadeur in Israël. De in 1954 gepromoveerde doctor in de wijsbegeerte, trad in 1959 in dienst bij het ministerie van buitenlandse zaken. Hij werk te in San Francisco, Brussel en Rome. Sinds 1988 is hij hoofd beleidsplanning van het minis terie van buitenlandse zaken in Bonn. Dr. Klaus Citron, de nieuwe ambassadeur voor de Bondsrepubliek Duitsland. FOTO: ANP DERWIJSPROJECT ROND PROPAGANDAFILMS nJERDAM Stel dat iiyen dit artikel had jn: 'Nazi-films ver voor scholieren' - had gekund 7fas Nico J. Brederoo 1 verdrietig gewor- 'ant het map dan zo ,uat vanaf morgen jpren in Rotterdam (tionaal-socialistische 'Hitlerjunge Quex' ipf hoch, Johannes' krijgen, ze krijgen ie anti-nazi-films te bovendien: al die 'orden in- en uitge- ir Nico J. Brede- mhistoricus. iat erom dat onze jonge- iroberen te begrijpen cjn toen zoveel mensen JHitler aanliepen en dat a afvragen wat ze zelf hebben gedaan", 'po, verbonden aan de diversiteit Leiden, is e, betrokken geweest bij etoning van Duitse pro- uafilms (maar zou liever Jcend komen te staan als geneer van de nazi- Wat hem opvalt is dat r iedereen over hem 0pl omdat hij zulke rot- arfde te vertonen, ter- 4 iedereen verontwaar- ?ri omdat de voorstellin- èsloten zijn. Verleden Mrerden in kleine weten- tèlijke kring al zeven Je verwerpelijke films ld, waaronder de giftig litische 'Jud Stlss', en dat heeft niet de minste rim peling in de publieke opinie teweeggebracht. In 1984 ging dat nog heel an ders; toen maakten leden van het Verbond van Communis ten in Nederland („stalinis ten", aldus Brederoo) verto ning van nazi-films onmoge lijk met een blokkade van het Filmmuseum. „En dat terwijl de Anne Frank-stichting en de Stichting 40/45 achter ons stonden", zegt Brederoo. De filmhistoricus meent dat het mogelijk moet zijn nazi-propa- ganda voor wetenschappelijke doeleinden te vertonen en te kent daarbij aan dat het vrij geven van dergelijke films aan allerlei voorwaarden is ver bonden. Er is geen sprake van dat de plaatselijke afdeling van de Centrumdemocraten eens gezellig naar 'Triumph des Willens' kan gaan kijken. Dat zullen de geallieerden nooit toestaan. Brederoo: „Wie zo'n film wil draaien, moet zich vervoegen bij de Duitse regering in Bonn, die vervol gens om toestemming gaat vragen bij de ambassadeurs van de geallieerde mogendhe den. Zonder hun paraaf red je het niet. En dan nog is een in- en uitleiding verplicht en moet de voorstelling besloten blij ven". Hitlerjeugd Het filmprogramma 'Mislei ding en verzet in het Derde Rijk', dat georganiseerd is door het Goethe-instituut en de Stichting Kunstzinnige Vor ming Rotterdam, is bestemd voor scholieren van de mid delbare school. Ze krijgen bij voorbeeld in 'Hitlerjunge Quex' te zien hoe een fris Ger maans jongetje ontsnapt aan de invloed van zijn afschuwe lijke communistische vader. Als het jongetje, Heini (bijge naamd kwikzilver), thuis een liedje van de Hitleijeugd ten gehore brengt, slaat zijn vader er letterlijk de Internationale bij hem in - zo doen commu nisten dat. Geen wonder dat vader ook moeder zo vaak slaat. Heini neemt het voor haar op, maar zij kan de ellen de niet meer aan en probeert een einde aan haar en Heini's leven maken. Als ontdekt wordt dat ze de gaskraan heeft opengezet is ze al dood; Heini wordt op het laatste moment FOTO: STEP HEN EVENHUIS gered. En wie komen hem op zoeken in het ziekenhuis? Zijn kameraadjes van de Hitler jeugd. En wat hebben ze voor hem meegebracht? Zo'n mooi nazi-uniform! Heini wordt een held, ondanks alle tegenstand van de communisten. Voor de verkiezingen drukt hij pam fletten voor de nazi's en gaat daarmee de straat op. Maar ach, dan vinden de communis ten hem en wordt hij bruut vermoord. „Onze vlag wap pert", stamelt hij nog en hij ziet een visioen vol haken kruizen. Einde. „Deze film bevat allerei ele menten uit eerdere films, zelfs sociaal-democratische, zelfs films van Brecht", zegt Brede roo. „Daardoor kwam de bood schap zo goed over". Hij zal de scholieren daar op attenderen en ook wijzen op de andere manipulaties die deze en ande re propagandafilms van de na zi's bevatten. „Het is opvallend hoe vaak tegenstanders van de nazi's aan het woord komen. Hun argumenten worden altijd van tafel geveegd natuurlijk, meestal op een volstrekt niet logische manier, maar de beel den gaan door, het publiek krijgt geen tijd de verschillen de argumenten te wegen. Het enige dat blijft is de conclusie: de nazi's winnen de discussies. Er is altijd een duideliike te genstelling tussen 'good guys' en 'bad guys'; in dit geval speelt alles bij de Hitlerjeugd zich af in het licht, terwijl de communisten altijd in het duister opereren. Bovendien roken ze, drinken ze en zitten ze aan de meiden - ja, nu ver hoogt dat wellicht je populari teit, maar toen hoorde dat be slist niet. Als Hitler in beeld komt, dan van onderen ge filmd en de massa van boven. Als er negers in voorkomen, zoals in Ohm Kruger, dan zijn dat gevaarlijke wilden. Een andere truc is historische grootheden als Frederik de Grote en Bismarck nazi-opvat- tingen in de mond te leggen". Filmtaal De mechanismen die aan de nazi-propaganda ten grondslag lagen, mogen een nogal door zichtige indruk maken (mooie Germaanse jongetjes contra vieze communistische jonge tjes), dankzij de filmtaal waar in ze werden verwoord, werk ten ze wel degelijk, aldus Bre deroo. „Hoewel propaganda nooit iets uithaalt als er niet al een voedingsbodem voor is - lees Luthers woorden over de joden maar na - moet je toch de invloed van het visuele ni^t onderschatten. De Russen heb ben eens een proef gedaan door één en dezelfde kop steeds tegen een andere ach tergrond te vertonen en toen bleek dat de kijkers steeds een andere uitdrukking aan die kop toeschreven". Zeker, der gelijke mechanismen treden op in de drie anti-nazi-films die de scholieren te zien krij gen. Dan staan de sympathie ke hoofdrolspelers met wie wij ons onmiddellijk identificeren opeens aan de andere, de goe de kant. „Dat is ook propagan da", zegt Brederoo, om daar vijf minuten later op terug te komen: „Nee, dat is geen pro paganda, dat is film. De vraag is: waar gebruik je het voor?" Brederoo hoopt zijn jeugdig publiek te kunnen laten zien op welke wijze de massa beïn vloed kon worden door de na zi's. Hij wil daarbij parallellen trekken met de huidige tijd. Wat toen een nazi-uniform was, is nu een spijkerbroek. Die moet je hebben, anders hoor je er niet bij, en je moet erbij horen. Of niet? Niet al tijd? Daar wil Brederoo het over hebben met de scholieren en dat is ook waar zij het op school verder over moeten hebben met hun leraren. „We laten zien dat er niet alleen meelopers zijn geweest, maar ook verzet. En we vragen: waar zou jij hebben gezeten?" STEVO AKKERMAN DEN HAAG „De toe name van het aantal vrouwelijke dierenart sen is niet een probleem, maar een verschijnsel in een van oudsher tradi tioneel mannenberoep. Als commissie van ad vies voor de beroepsui toefening van vrouwelij ke dierenartsen hebben we dat jaren geleden al gesignaleerd. Er zijn veranderingen nodig, onder andere wat be treft de werktijden; maar hoofdzaak is toch een mentaliteitsverande ring". „Er is een bepaalde beroep straditie en daar moeten we een nieuwe draai aan ge ven", vindt mevrouw K. Ströbl, dierenarts en voorzit ter van de commissie vrou welijke dierenartsen (VDA) van de KNMvD. Voorzitter E.H. Kampelmacher van de KNMvD merkte in zijn jaar- rede eind vorige weck op dat 29 procent van de die renartsen vrouw is en dat dat percentage wel eens in enkele jaren naar de vijftig' procent zou kunnen stijgen. Hij sprak in dit verband van „een probleem dat niet in de eerste plaats zorg, maar een deugdelijke analyse vraagt". Kampelmacher noemde een aantal problemen die het toenemend aantal vrouwelij ke dierenartsen volgens hem met zich meebrengt. Hij ver onderstelde dat veel vrou wen in deeltijd willen wer ken en dat er dus voor het zelfde werk straks een gro ter aantal dierenartsen nodig zal zijn, terwijl door de nu merus fixus het aantal afge studeerden gelijk blijft. Vrouwelijke dierenartsen in associaties of maatschappen brengen praktische proble men met zich mee, onder andere op het gebied van verzekeringen, aldus Kam pelmacher. Vrouwen kun nen zich niet verzekeren te gen loonderving door zwan gerschap. Mevrouw Ströbl vindt dat Kampelmacher in zijn jaar rede veel te sterk het nega tieve benadrukte. Volgens haar is er in het wereldje van de diergeneeskunde nogal wat weerstand tegen vrouwelijke dierenartsen, maar komen de werkelijke redenen en oorzaken lang niet altijd boven water. Za ken als verzekering tegen arbeidsongeschiktheid bij zwangerschap worden dan gemakkelijk naar voren ge bracht ter rechtvaardiging. „Over vrouwen die in deel tijd willen werken zijn geen cijfers beschikbaar. Ik wil ook voorkomen dat we vrouwelijke dierenartsen stigmatiseren als dierenart sen die alleen in deeltijd wil len werken, want dat gaat in de praktijk meestal gepaard met vermindering van sta tus. Daarnaast dient het werken in deeltijd wel opge waardeerd te worden. Ook dient 'deeltijd' opnieuw ge- defirtieerd te worden. Dat kan variëren van vier tot veertig uur. Gewoonte is dat dierenartsen veel meer uren maken dan de gewone veer tig". De praktische problemen die te maken hebben met het feit dat het werk van de die renarts zich niet gemakke lijk in een aantal van te vo ren geplande uren laat in passen, zijn volgens me vrouw Ströbl heel goed op te vangen binnen associaties en maatschappen. Toch is het aantal vrouwen in dergelijke dierenartsen-praktijken zeer gering en dat heeft volgens haar meer te maken met een meer gevoelsmatige weer stand, voortvloeiend uit de hersende beroepstraditie dan met reële praktische bezwa ren. JOHAN TER BRAAK "Duwen gaan strijden voor behoud platteland De Nederlandse fan Plattelandsvrouwen gaat zijn ruim 76.000 '^mobiliseren om meer it te vragen voor de het platteland, ng voor de bond, die in Utrecht zijn zestig- j^rvergadering hield, is i leefbaarheid van het jk gebied ernstig wordt jd door milieuvervui- rtf uitdijende stedelijke ling. iter M.C.W. Visser-Van .Zestig jaar geleden is opgericht in een cri- t i is er opnieuw sprake van een crisis. Door wingen en veranderingen op het gebied van ruimtelijke or dening, landbouw en in de so ciale sector wordt de waarde van het leven op het platte land aangetast". Volgens haar werkt de samenleving wel aan oplossingen voor de diverse problemen. „Maar dat gebeurt vooral door specialisten die niet verder kiiken dan hun ei gen vakgebied. Ieder heeft zijn specialisme, maar wie kijkt er naar de hele patiënt?" Daar ligt volgens de NBvP een taak voor de vrouwen op het platteland, omdat die vanuit hun traditionele rol een brede- i uit een telefoonhoorn schietende laserstraal heeft konin- gistermiddag het landelijke alarmnummer 06-11 offi- i werking gesteld. Vanaf heden kunnen alle inwoners van ind dit nummer draaien wanneer met spoed hulp van poli- indweer of ambulance nodig is. De introductie van het nummer gaat vergezeld van een voorlichtingscampagne slogan: „Als elke seconde telt". Bovendien komen er iels op de markt met afbeeldingen van het alarmnummer. FOTO: ANP re kijk op de samenleving heb ben en eerder bereid zijn ver der te kijken dan het econo misch belang. Zij hebben vol gens de bond meer oog voor de kwaliteit van het leven, de toekomst van de aarde en van hun kinderen. De Delftse hoogleraar weten schapsfilosofie S.J. Doorman gaf als goede raad: neem als vrouw de morele verplichting op om in je omgeving het de bat aan te gaan. De gedrags verandering van consument en producent, nodig om de mi lieuvervuiling te stoppen, moet plaatselijk zijn uitwer king krijgen. Lijfrente niet meer geheel aftrekbaar (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Lijfrente wordt nog maar beperkt af trekbaar van de belasting. Mo menteel geldt een maximum van bijna zeventienduizend gulden per jaar. CDA en PvdA hebben zouden daarvan graag zesduizend gulden maken, maar het kabinet vindt dat een te forse verlaging. Hoe hoog het bedrag wel wordt, staat nog niet vast, maar staatssecretaris Van Amelsfoort van financieën denkt aan tien- a vijftiendui zend gulden. De regeringspar tijen vinden dat echter aan de hoge kant. Het onderwerp komt vrijdag opnieuw ter sprake in de ministerraad. Van Amelsfoort en financieel specialisten werden het giste ren tijdens" een informeel overleg eens over een geringe re aftrekbaarheid, omdat zij vinden dat er veel misbruik wordt gemaakt van een volle dige aftrek. Distributiebonnen Inwoners van Den Bosch stonden gisteren in de rij te wachten op de uitreiking van distributiebonnen. Deze rariteit in vredestijd was een initiatief van het ministerie van economische zaken. Het voerde een test uit om de distributie in tijden van rampspoed soepel te laten verlopen. Zeventig procent van de opgeroepenen kwam de bonnen ophalen. FOTO: ANP Wapens in beslag genomen bij leden motorclub HARLINGEN De Harlinger gemeentepolitie heeft gisteren in samenwerking met de rijks politiekorpsen van Franekera- deel en Menaldumadeel acht- tien vuurwapens, munitie, on derdelen van vuurwapens en explosieven in beslag geno- De inbeslagneming gebeurde op zestien huisadressen van le den van de Harlinger motor club North Coast Rockers in Menaldumadeel, Harlingen en Franekeradeel. Aan de actie namen zeventig politie-agen- ten deel. Acht verdachten van illegaal wapenbezit werden aangehouden. Justitie ver wacht binnenkort de aanhou ding van meer mensen. In totaal gaat het volgens een woordvoerder om veertien verdachten. De aangehouden motorclubleden zullen zo snel mogelijk worden voorgeleid. Bij de invallen bleven scher mutselingen achterwege. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG Kan het auto gebruik in de randstad straks niet worden beperkt, dan is een stok achter de deur nodig, vindt minister Alders. Stopzetten van de groei van de verstedelijking moet in dat ge val alsnog worden overwogen. Stopzetten zonder meer komt niet in aanmerking. Dat zou namelijk kunnen betekenen dat jonge mensen geen zelf standige woonruimte kunnen krijgen, dat gezinshereniging voor immigranten onmogelijk wordt, dat geen asielzoekers meer kunnen worden toegela ten en dat de werkgelegenheid niet langer kan groeien. Het is hoogstens mogelijk de groei te verschuiven naar bij voorbeeld Noord-Brabant of het zuiden van Gelderland, al dus Alders. Dat zijn echter ge bieden waar werkgelegenheid en woningbehoefte op zichzelf al sterk groeien, waar minder openbaar vervoer is, en waar de draagkracht van natuur en landschap geringer is, onder andere door de intensieve vee houderij. Groei buiten de randstad heeft dus meer schadelijke gevolgen dan groei binnen dit gebied, zo concludeerde de minister. In de in november te verschijnen Vierde nota extra - een aan scherping van de Vierde nota ruimtelijke ordening - zal hii aangeven hoe hij de groei wil realiseren. De Delftse hoogleraar volks huisvesting prof.dr. H. Prie- mus betoogde dat in de rand stad bepaalde bestemmingen zullen moeten wijken om ver dere groei mogelijk te maken. Volgens hem komen hiervoor alleerst landbouw en veeteelt in aanmerking, „met het oog op de boterberg, de melkplas, het mestoverschot en het per spectief van dalende EG-land- bouwsubsidies. Als de werklo zen in Stadskanaal niet naar de bollenvelden willen reizen om daar bollen te pellen, zul len we de bollenvelden naar Oost-Groningen moeten ver huizen". AIBAAI door WILLEM RITSTIER ZOETERMEER Staatssecre taris Wallage van onderwijs en de onderwijsvakbonden heb ben gisteren een akkoord be reikt over de invoering van het zogeheten 'formatiebud getsysteem' in het basis- en het voortgezet onderwijs. Over het akkoord is meer dan een dan half jaar onderhandeld. Het systeem moet op 1 augus tus 1992 in werking treden. De scholen krijgen een budget en moeten daarmee hun perso neelskosten betalen. Binnen zekere grenzen kunnen de scholen samenstelling en om vang van hun personeel zelf bepalen. Het systeem vervangt het huidige stelsel waarbij de personele uitgaven van de scholen in detail door het mi nisterie zijn geregeld. Het mi nisterie krijgt door invoering van het systeem meer zeker heid over de ontwikkeling van de uitgaven voor personeel. Alle partijen bleken gister avond tevreden over het resul taat. Wallage noemde het ak koord een „fundament waarop kan worden voortgebouwd' ABOP-bestuurder T. Roolvink had het over een „wezenlijke verandering" voor het basis- en voortgezet onderwijs. „De scholen krijgen irieer vrijheid, terwijl de rechtspositie van het personeel niet wordt aange tast". De KOV en PCO waren genuanceerder. „Wij hebben niet om meer vrijheid voor de scholen gevraagd. In ieder ge val is onnodige schade voor onze mensen voorkomen", al dus KOV'er F. van Moorsel. In het akkoord staat verder dat een regeling blijft bestaan die leraren vier jaar beschermt tegen ontslag als er minder lesuren zijn en dat de maxima le lestaak voor leraren in het voortgezet onderwijs 29 uur per week blijft. De bestaande vakantieregeling wordt niet gewijzigd en de scholen moeten straks „georganiseerd overleg" voeren met de onder wijsbonden. De positie van le raren en niet-onderwijzend personeel in de medezeggen schapsraad moet worden ver sterkt. Er komen nationale fondsen voor de extra uitga ven van de scholen voor de garantieregeling en voor de kosten van vervanging van zieke leraren.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3