De biechtstoel is zo gek nog niet kerk wereld Bisschoppensynode op vertrouwd spoor CcicbcSotvtOT brieven van lezei mT £eidóc Sou/tont beroepingen GEESTELIJK LEVEN/OPINIE EeidwQowuvnt WOENSDAG 10 OKTOBER 1990 PAG1 Lidmaatschap Ku-Klux-Klan „schande" voor kerk NEW YORK De behoudende aartsbisschop van New York, John O'Connor, vindt het lidmaatschap van katholieken van de Ku-Klux-Klan een „schande" voor de RK Kerk. Deze wijst het lidmaatschap van die organisatie „zonder omwegen, abso luut en onvoorwaardelijk" af. Hij is bezorgd over pogingen van de Klan, van oudsher vooral in het zuiden van de VS actief, in de staat New York nieuwe leden te winnen. Het hoofd van de Ku-Klux-Klan in New York, William Hoff, is belijdend katho liek en lid van de katholieke orde van de Columbusridders. Met een toespeling op Hoff zei O'Connor: „Ik vraag ieder lid van de Ku-Klux-Klan, hoe hij zijn geloof in overeenstemming kan brengen met het lidmaatschap van de Klan". Bond tegen het Vloehen wil Ter Beek helpen VEENENDAAL De Bond tegen het Vloeken heeft minister Ter Beek van defensie de helpende hand toegestoken. De Bond heeft alle lof voor Ter Beeks initiatief om de taaiverruwing binnen de krijgsmacht aan te pakken en stelt daarom gratis propagandamateriaal ter beschikking. „Nu U het probleem van het vloeken en schelden in het leger structureel wilt gaan aan pakken, kunt u daartoe misschien gebruik maken van onze posters en stickers", schrijft de Bond aan Ter Beek. Vooral de poster van de papegaai en de spreuk „Vloeken is aangeleerd, wordt geen naprater!" zal het volgens de Bond goed doen in het leger. „Als we op deze manier de minister van dienst kun nen zijn, doet de overheid misschien ook nog eens wat terug", zegt secretaris R. van de Poll. De bond krijgt geen subsidie. De Fransen koken, de Engelsen openen blikjes. John Galsworthy KARD. SIMONISOP BISSCHOPPENSYNODE: Kuisheid en broederschap noodzakelijk voor priester (Van onze correspondent) ROME Kuisheid en broederschap zijn twee noodzakelijke voorwaar den voor het priester schap. Dat heeft kardi naal Simonis gisteravond gezegd in zijn aan de „priesterlijke spiritualiteit in een steeds verder gese culariseerde wereld" ge wijde toespraak tot de bisschoppensynode. „De opleiding tot het priester schap is tevens een opleiding tot de priesterlijke maagde lijkheid als waarachtig charis ma om vrij te zijn voor God en voor iedereen", aldus de Nederlandse kardinaal, die verder betoogde dat in de vorming van jonge priesters deze onlosmakelijkheid een belangrijke plaats verdient. De tijdens de synode al enkele malen opgelaaide discussie over gehuwde, zielzorgers is volgens de kardinaal futiel. „We moeten duidelijk maken dat het celibaat en huwelijk niet tegenover elkander staan, maar dat zij elkaar binnen het kerkelijke leven aanvullen". Kardinaal Simonis betoogde verder dat het grootseminarie het enige, echte, degelijke uit gangspunt vormt voor het priesterschap. Een toenemend aantal priesters voelt zich moe, verlaten en ontheemd in de wereld van nu. Om erger te voorkomen „is het noodza kelijk dat: de toekomstige priesters binnen het semina rie een sfeer van broeder schap proeven, dat zij bekend raken met hun bisschop en de priestervergadering zodat zij zich later weer 'thuis' zullen voelen in het gezelschap van hun collega-priesters." In zijn pleidooi voor het celi baat zei hij onder meer dat de bisschoppensynode in 1971 de koppeling tussen priester schap en celibaat heeft willen vasthouden. Mede als gevolg van de secularisatie is sinds dien het begrip voor het celi baat nog verder afgenorhen. Pontificale Pausmis in Haagse Jacobuskerk DEN HAAG Ter gelegen heid van de twaalfde verjaar dag van de pauskeuze van Jo hannes Paulus II, wördt zon dag in de kerk van de H. Ja cobus de Meerdere aan de Parkstraat in Den Haag een pontificale hoogmis (10.15 uur) opgedragen. Hoofdcele brant is mgr. H. Ernst, bis schop van Breda. Hij wordt aan het altaar geassisteerd door een aantal andere bis schoppen, onder wie mgr. R.Ph. Bör, bischop van Rot terdam, en door de pastoor van de parochie, H. Hofstede. Tevens zal aanwezig zijn de vertegenwoordiger van de paus in Nederland, pronunti us mgr. A.J. Backis en andere in Den Haag geaccrediteerde diplomaten. De mis wordt muzikaal opge luisterd door het parochieel zangkoor Cantemus Domino, dat de Missa de Angelis van Domenico Bartolucci uitvoert en het motet 'Tu es Petrus' van de Haagse componist Adrianus Giesen. Het koor, dat dit jaar zijn eeuwfeest viert, staat onder leiding van Sipke de Jong. Organist is Ton van Eek. De wisselende gregoriaanse gezangen wor den verzorgd door de Interpa rochiële Schola Cantorum on der leiding van Albert Mid dendorp. Aan het einde van de mis brengt een blazers-en semble, geleid door Theo Laanen, de Pausmars van Charles Gounod ten gehore. Tamboers en vendelzwaaiers van het schuttersgilde St. Wil- librord uit Bakel houden tij dens de mis de wacht op het priesterkoor. Banneux-dag Op zondag 11 november wordt in Huize Crayenburch, Brasserkade 4 Nootdorp, een dag voor zie ken, bejaarden en gehandi capten gehouden. Het pro gramma begint om tien uur met een H. Mis opgedragen door pastoor Bergs uit Hoog vliet. Opgave uiterlijk voor 1 november bij het secretariaat van het Banneux-comité, Laan van meerdervoort 651, 2564 Den Haag. Tel. 070 - 363 60 06 STRESS PLAAGT VELE GEESTELIJKEN DOORN Stress. Ieder mens heeft het nodig om te kunnen functioneren. Maar dan wel in de juiste mate. Want voor je het weet klopt, bonkt, bruist en gonst het lichaam je tegen de klippen op. Daar weten pastoriebewoners over mee te praten. Vijf entwintig jaar geleden waren dat nog de meest stressbestendige mensen in de maatschappij. Maar volgens theoloog en stressdeskundige dr. Rowland Crowcher uit Australië is de 'burnout' onder hen de laatste jaren dramatisch toegenomen. Contemplatie kan helpen. Dr. Croucher (52) praat uit er varing. De Australische bap tisten-predikant brandde in zes maanden tijd volledig op in een kerkelijke gemeente. Hij nam ontslag en nam een jaar de tijd voor studie en gebed. „Ik kwam erachter dat het leven meer is dan werken alleen". Croucher ontdekte dat niet alleen hij door stress was geveld. Talloze andere predikanten hadden ermee te maken. De man - die inmid dels zeven academische titels heeft - maakte daarop studie van de relatie tussen stress en spiritualiteit. Tegenwoordig reist hij stad en land af om zijn kennis over het onder werp over te dragen. Zo was hij ook in Nederland op een door de Evangelische Allian- seminar. Contemplatie is het beste wapen tegen stress, vindt dr. Croucher. foto: pers unie Ex-geestelijken Enkele feiten. Over de hele wereld lopen 200.000 ex-gees telijken van de rooms-katho lieke kerk rond. Ze zijn eruit gestapt, de meeste onder druk van het celibaat en de een zaamheid en stress die daaruit voortvloeien. In Australië staat tegenover elke predi kant en geestelijke leider ie mand die dat ooit geweest is. In de VS toonde onderzoek enkele jaren geleden aan dat drie van de vier predikanten leden onder een ernstige vorm van stress. Niet alleen predikanten, ook mensen die werkzaam zijn in christelijke organisaties heb ben last van stress. En dat ter wijl juist daar het idealisme en de toewijding hoog kunnen zijn. Helaas kunnen juist die inzet en hoge verwachtingen een afknapper veroorzaken. Christelijke idealen kloppen vaak niet met de harde wer kelijkheid. Naast allerlei biologische, psy chologische en organisatori sche oorzaken kan stress ook door 'spirituele' zaken bevor derd worden, aldus Croucher. Schuldgevoelens spelen daar bij een belangrijke rol. "Onge veer 95 procent van alle gees telijken in Australië, de VS en Groot-Brittannië hebben nog nooit hpn onvolkomenheden aan een derde persoon ver teld". Croucher vindt het jam mer dat de rooms-katholieke biechtpraktijk geen enkele weerklank vindt binnen de protestantse kerken. Eén kerk verdient wat dat betreft een eervolle vermelding. Dat is de Lutherse Kerk, die een spe ciale liturgie van collectieve schuldbelijdenis kent. "Je problemen onder woorden brengen is de beste manier om er niet door overwonnen te worden". Verder weten velen niet goed weg met menselijke gevoelens van woede en kwaadheid. Zelfs bidden kan stress ver oorzaken, meldt Croucher tót ieders verbazing. Een onder zoek in Californië ("dat kan ook alleen daar") wees uit dat biddende mensen stress symptomen vertonen. Crou- chers theorie daarover luidt dat hedendaagse christenen de kunst van het meditatief gebed verleerd hebben. „Alle grote geestelijken van weleer konden bidden zonder woorden, in stilte en verwon dering. Je mond houden is soms het beste gebed". Vanuit de pastorale praktijk ondervinden predikanten en geestelijke leiders ook een overvloed aan stress-bevorde rende elementen. Het is een publieke functie, waarvan het belang groot is en de ver wachtingen hoog. "Een predi kant heeft het meest stress- gevoelige beroep van ieder een". Vroeger was dat dus an ders. Maar tegenwoordig hoedt een herder harder bla tende schapen dan een halve eeuw geleden. Levensgevaarlijk Croucher kan zo twintig fac toren opnoemen waarom een predikant veel last krijgt van stress. Eenzaamheid ("Wie helpt de hulpverlener?", een gemeente die veel verwacht en veel meer bij de gang van zaken betrokken wil zijn dan vroeger. De televisie dwingt hen tot hoge prestaties op het gebied van communicatie. En het pastoraat wordt steeds in gewikkelder. Kerkeraadsle- den ervaren ook het een en ander van deze stress, maar die hoeven er volgens Crou cher niet constant mee bezig te zijn. Stress kan letterlijk levensge vaarlijk zijn, leert een mor- gentje luisteren naar Crou cher. Het stelt een mens bloot aan ziekten, van een maag zweer tot kanker. Stress die door beroep, externe factoren (de hond van de buurman), voedsel (koffie) of psychologi sche factoren wordt veroor zaakt, moet ook in die geest worden afgewend. Stress met een spirituele achtergrond, kan ook weer met spirituele middelen bestreden worden. "Geestelijke leiders moeten meer tijd nemen voor contem platief, eenzaam gebed. Ze moeten zich regelmatig afzon deren voor zelfonderzoek", aldus Croucher. Verder vindt hij dat predikanten iemand moeten zoeken aan wie ze al les kunnen vertellen, een soort van spirituele leidsman. Contemplatie en biecht dus. "We kunnen inderdaad heel wat van onze rooms-katholie ke vrienden leren". STEVEN EMMENS Even pauze Een beker melk tijdens schafttijd! Sinds vorige week donderdag is men in Utrecht druk bezig met de restauratie van de oud-katholieke kerk van Sinte Getrudis. De schuilkerk ligt tussen een kerk en een woonblok en is vroeger ook als woonhuis gebruikt. De schuilkerk wordt nu weer in haar oorspronkelijke staat teruggebracht. foto: anp KTUU en KTUA komen met fusiecommissie AMSTERDAM De curatoria van de Katholieke Theologi sche Universitieten in Amsterdam en Utrecht hebben een commissie ingesteld die de mogelijkheid gaat onderzoeken om beide universiteiten samen te brengen in een katholieke theo logische universiteit, gevestigd in Utrecht. De instelling van de commissie vloeit voort uit het besluit van de bisschoppen eind vorig jaar om de rooms-katholieke theo logische opleidingen in ons land van vijf naar drie terug te brengen. De Katholieke Theologische Universiteit te Amster dam (KTUA) en de Universiteit voor Theologie en Pastoraat in Heerlen moeten samengaan met een van de drie overblij vende opleidingen. De Amsterdamse universiteit heeft geko zen voor de Katholieke Theologische Universiteit te Utrecht (KTUU). De commissie bestaat uit zeven leden: drie namens de KTUA, drie namens de KTUU en een onafhankelijke voorzitter. Zij brengt omstreeks 1 mei 1991 verslag uit. De commissie zal ook moeten onderzoeken, of er een theolo gisch centrum voor specifieke taken, zoals de amtsopleiding, kan worden gesticht. Tevens zal de nieuwe universiteit moeten samenwerken met de bestaande instituten voor pries teropleiding. Nederlandse Hervormde kerk Beroepen te Vrouwenparochie (part time) mw. A. Marra-Ferwerda, kand. te Dronrijp. Aangenomen naar Assen (toez.) F. Bos te 's-Gravenhage, die bedankte voor Nieuwerkerk aan den IJssel (deelgem. De Bron). Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Reeuwijk (her- v.geref.) J.P. Koning te Rotterdam- Zuid (Katendrecht). Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Meppel J.J. Schreuder, l.l. zend.pred. te Curacao, verbonden aan de kerk van Rijnsburg, wonende te Bunschoten-Spakenburg; te Nieuwleusen Jt. Janssen te Almelo. Bedankt voor Noordbergum en voor Vlaardingen K. de Vries te IJsselmui- den-Grafhorst. (Van onze correspondent Aart Heering) ROME De achtste, aan de rol van de priester in de moderne wereld ge wijde, bisschoppensyno de, zal geen schokkende vernieuwingen brengen. Dat is wel heel duidelijk geworden na negen da gen van hoorzittingen en ruim tweehonderd toe spraken waarin keer op keer werd gewezen op het belang van een be hoorlijke opleiding en waarin bovendien meer aandacht wordt gevraagd voor het persoonlijke contact met de gelovigen. Natuurlijk zijn incidenten niet uitgebleven. Zo was de Cana dese bisschop Frederick Hen ry zo onverstandig om ten overstaan van een groep jour nalisten enkele recente geval len van koorknaapknijperij in Canada aan te halen. De Bra ziliaanse kardinaal Lorschei- der deed in zijn betoog het protestants aandoende voor stel om de synode om te vor men tot een permanent or gaan met niet alleen raadge vende maar ook beslissingsbe voegdheid. Tijdens de pers conferentie waarmee gisteren de 'hoorfase' van de synode werd afgesloten, deed synode voorzitter kardinaal Antonio Innocenti, prefect van de con- gregratie voor de clerus, dit voorstel af als „weinig con structief, omdat de synode nu eenmaal is v/at ze is". Ook het celibaat en de aanstelling van gehuwde priesters, onderwer pen die de door de paus aan gestelde rapporteur mgr. Mo- reira Neves direct al buiten de orde stelde, heeft een paar stofwolkjes op doen waaien. De aartsbisschop van Chicago Bernardin stelde de kuis heidsgelofte ter discussie. De Braziliaanse bisschop Tepe wees op de noodzaak om des noods getrouwde viri probati (deugdzame lieden) aan te stellen als hulppriesters en de Antilliaanse bisschop Burke omschreef het celibaat als een uit de Europese traditie voort komend ideaal waaraan in andere delen van de wereld en geheel andere waarde wordt gehecht. Eurocentrisme Met hun kritiek op het 'Euro centrisme' van de katholieke kerk legde zij de voornaamste tegenstelling binnen de syno de bloot. Die tussen het wes ten aan de ene kant en Oost- Europa en de derde wereld, in het bijzonder Zuid-Amerika, aan de andere. Bijna alle wes terse bisschoppen hebben ge hamerd op de noodzaak van een solide en langdurige theo logische vorming van semina risten, na hun wijding ge volgd door een vorm van per- manënte educatie om niet achter te blijven bij de maat schappelijke ontwikkelingen. Maar voor de Oosteuropese geestelijkheid zijn dat luxe problemen. Zoals de Oekrain- se bisschop Miroslav Luba- chivski treffend illustreerde. De Oekrainse kerk die van 1945 tot vorig jaar praktisch verboden was, heeft niet te kampen met een tekort aan roepingen maar heeft een schrijnend gebrek aan gebou wen en bekwame docenten. Temeer daar de seminaristen geen religieuze opvoeding hebben genoten en „amper van God weten." De kwali teitsoverwegingen van de westerse bisschoppen kunnen daarom niet van toepassing zijn op het oosten, waar eerst de elementaire structuren maar eens moeten worden op gebouwd. Verscheidene Zuid- amerikaanse bisschoppen sta ken eendere verhalen af. In hun continent zijn parochies van 50 tot 100.000 mensen van wie velen hun padre slechts een keer per jaar zien ook als hij elke zondag op vijf plaat sen de mis opdraagt. De zo van zielzorg verstoken kudde is bovendien een gemakkelij ke prooi voor Mormonen en Jehova's, een dreiging waar veel Zuidamerikanen op Heilige Volgens een reeks van refe renten speelt ook de vrouw een niet te onderschatten rol bij de vorming en in het leven van de katholieke geestelijke, maar dan wel als heilige moe der of verrichtster van hand en spandiensten. Helen McLaughlin, voorzitster van de Bond van Moeder-oversten die als toehoorster was uitge nodigd, kritiseerde daarom het 'macho' optreden van de synode. Een van de weinig nieuwe gezichtspunten werd geboden door de als deskundi ge uitgenodigde Amerikaanse psycholoog en geestelijke Ti mothy Costello, die tegenover de synode een lans brak voor de psycho-analyse en daar mee het taboe doorbrak waar mee tot nu toe deze concur rent van de biechtstoel was omgeven. Koppeling verdeelt coaliti De eerste dag van de algemene en financiële beschi gen heeft in zoverre een verrassing opgeleverd dat Cjc PvdA na één jaar regeren al op een kardinaal punt t, over elkaar blijken te staan. De coalitiepartners denken damenteel verschillend over de vraag of de nog ma' herstelde koppeling tussen lonen in het bedrijfsleven e11 ale uitkeringen (volledig) in stand kan blijven. Cd A-FRACTIELEIDER Brinkman vreest dat het l11 rond de jaarwisseling, wanneer de zogeheten tussen3' wordt opgemaakt, niet zal kunnen ontkomen aan rigo bezuinigingen. De rentestand, olieprijs en loonstijginge gen immers veel hoger uit te vallen dan het kabinet nc de Kuwayt-crisis had verwacht. „Dan staan wij v vraag waar in de coalitie ons beider hart ligt", aldus man. AANGEZIEN het CDA absoluut niet bereid is de bel tarieven te verhogen, moet deze partij'het geld elder daan halen. Dus wil Brinkman dat ook de koppeling a kritische beschouwing wordt onderworpen. Hij stelde om voor het niveau van de uitkeringen te koppelen a nader te bepalen groep cao's. Hij zal daarmee wel een cao's bedoelen, waarin de lonen het minst gestegen bli v zijn. AlS door een wesp gestoken reageerde PvdA-vo'^ Wöltgens op deze suggestie: „Wie de koppeling ter di stelt, vergroot willens en wetens de inkomensversch Als het kabinet geld te kort komt, moet het in 1991 dr matische inflatiecorrectie in de loon- en inkomstenbe en /of de voorgenomen BTW-verlaging maar niet doo gaan, meent Wöltgens. WAAR twee honden vechten om een been, loopt de ermee heen. De VVD constateerde met genoegen CDA nu alweer terug lijkt te verlangen naar de dagi! de eerste twee kabinetten-Lubbers, waarin de koppeli^ woon buiten werking werd gesteld. VVD-chef BoHf( die het niet nodig had gevonden een tegenbegroting ken („omdat die toch door de coalitie van tafel zou geveegd"), rekende op de manchet uit dat een ontkoj het kabinet miljarden zou opleveren. I OVEREENSTEMMING was er overigens óók in de cp met name over aardgasbaten en het verminderen vani* dies. Zowel PvdA als CDA wil de te verwachten extra brengsteh gebruiken om de gigantische staatsschuld v^ te verminderen. Ook menen beide coalitiepartners 4 hoog tijd is een flink deel van de bijna onvoorstelbare! diestroom terug te leiden naar de schatkist. Daarmeeb er toch nog voldoende mogelijkheden te zijn voor het l| om de tussenbalans van januari of februari te overle\f Dilemma voor Bush versche De bereidheid van Washington Israël te veroordelen het drama op de Tempelberg in Jeruzalem, waarbij 21 tijnen het leven verloren, verscherpt het dilemma vy Amerikaanse president Bush rond een eventueel milité treden tegen Irak. Het incident en de reacties erop toné' hoe gemakkelijk Israël in de confrontatie met Saddaif sayn kan worden betrokken. Bovendien kunnen de pref in de Arabische wereld tëgen het Israëlische optredl" toch al wankele Arabische front tegen Irak verder veiji ken. BEIDE ontwikkelingen geven voedsel aan de vrees tijd in het voordeel werkt van Irak, waardoor in Washif opnieuw stemmen opgaan die pleiten voor een spoedig tair optreden ter bevrijding van Kuwayt en ontmara van het regime van Saddam Husayn. Ook de vernia door Irak van de sociale en economische infrastructuu Kuwayt is voor veel Amerikaanse beleidsmakers eenf argument om niet lang meer af te wachten of het hand^ bargo tegen Irak de gewenste uitwerking heeft. j PRESIDENT Bush loopt echter het risico van een mf anti-Amerikaanse reflex in het Midden-Oosten, als lj militair geweld tegen Irak overgaat op het moment <t emoties tegen Israël weer zo hoog oplopen. Als Israël i Amerikaans-Iraakse oorlog wordt meegesleurd, zou dat zelfs Bush kunnen verwijten. Bovendien riskeert eigen land de beschuldiging dat hij het Amerikaanse p via een buitenlandse oorlog wil „herenigen", nu de M prooi is aan een diepe binnenlandse politieke crisis ro begroting en noodzakelijke zware bezuinigingen tingverhogingen. Brieven graag kort an duidelijk geschreven. De redactie behoudt zich het recht voor ingezoi stukken te bekorten. Kleinkinderen Op 4 oktober besteedde onze krant aandacht aan een actie van oma's om contact te mo gen blijven onderhouden met hun kleinkinderen, nadat die onder toezicht van een voog dij-instelling zijn geplaatst. De bedoeling is zoveel mogelijk handtekeningen te verzi van mensen die achte actie staan. In het artik brak echter een adre volledige adres luid Schooneveld-Buur, 15-02, 8243 TJ Lelysta< 03200-55936. G. Schooneveld-Buur, LELYSTAD. Uitgave: Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers). Kantoor: Apothekersdijk 34, Leiden. Telefoon: 071 - 122 244. Postadres- postbus 11, 2300 AA Leiden. Abonnee service Telefoon: 071 - 313 677 van ma. t/m vr. van 8.30 tot 17.00 u. Nabezorging Telefoon: 071 - 122 248 van ma. t/m vr. van 18.00 tot 19.00 u. op za. van 14.00 tot 15.00 Abonnementsprijzen (inclusief 6% BTW) Bij automatische betaling: Bij betaling per accept-girok per maand 24,85 per maand f. per kwartaal f 74,10 per kwartaal f per jaar 284,50 per jaar f Het abonnementsgeld dient vooruit te worden voldaan. Advertenties Informatie en tarieven over advertenties tel. 071 - 122 244. Telefax voor uitsluitend advertenties 071 - 134 941. Voor uitsluitend het doorgeven van advertenties kantoor Rijswi 070 - 3902 702. Bankiers v AMRO BANK NV 473 575 515 POSTBANK NV 663 050

Leidse Courant | 1990 | | pagina 2