CD A-bestuur gepasseerd bij vertrek wethouder £SLAAGP Rustig praten as lange tijd nmogelijk" pent 10 oktober Geen vervuiling ontdekt bij riool Kaiserstraat leidw Qowuvnt*' STAD OMGEVING/RTV HETTINGA: „FORMELE OPSTELLING" Licht maken WOENSDAG 10 OKTOBER 1990 PAGINA 11 wond bij irijding SN Een 75-jarige automobilist heeft gis tend inwendige kneu- opgelopen bij een bot- net een vrachtauto. De wagen werd bestuurd een 41-jarige inwoner peldoorn. Rijdend op de neerlaan en komend de richting Gooimeer - erleende hij geen voor in de Leidenaar, die IJsselmeerlaan kwam. ituurder van de vracht- acht dat hij op een voor leg reed. De Leidenaar het ziekenhuis overge- Controle op bromfietsen LEIDEN Na klachten van be woners heeft de motorbrigade van de Leidse politie gisteren op diverse plaatsen in de stad con troles uitgevoerd op brommers. Daarbij werd tegen 25 bromfiet sers proces verbaal opgemaakt. Het ging met name om opge voerde motoren en het veroorza ken van geluidsoverlast. Eén van de brommers overschreed het maximaal toegestane aantal van 102 decibels met tien deci bel. De pijngrens ligt volgens po- litievoorlichter Graveland op 114 decibel. Zeven bromfietsen zijn naar het bureau meegeno men voor nader onderzoek. Molen van Speelman onder monumentenwet SASSENHEIM De molen van Speelman in Sassenheim moet worden beschermd. Ook het naastliggende molenaars huis moet onder de monumentenwet worden gebracht. Dit antwoorden gedeputeerde staten van Zuid-Holland op vra gen van het statenlid S. Veerman (CDA). Behoud van de molen van Speelman is overigens al verzekerd. De gemeen te Sassenheim heeft, na acties van een plaatselijk comité, be slist dat men de molen wil behouden. Parkeermeters opengebroken LEIDEN Dertig parkeermeters zijn in de periode van 5 tot en met 9 oktober opengebroken aan de Lange Mare, Morssingel en Beestenmarkt. Daarbij maakten de daders enkele honderden guldens buit. De schade bedraagt en kele duizenden guldens. Eigenaar disco vindt Lammermarkt beste plaats voor Koets-o-theek LEIDEN De directeur van de Koets-o-theek, L. Kamphues, vindt de panden van Ico-Athibu aan de Lammermarkt de enige geschikte locatie voor een nieuwe Koets-o-theek. Dat schrijft hij in een brief aan de commissie ruimtelijke ordening. Tevens nodigt hij de raadsleden een keer uit voor een bezoek aan de discotheek op dinsdagavond. En wel tussen 24.00 en 1.00 uur om een beter inzicht te krijgen in de situatie. Kamphues noemt deze locatie „het enige alternatief om voor alle partijen een bevredigende oplossing te behalen". Hij motiveert dat ook in de brief. „Het ligt aansluitend op de Beestenmarkt, hetgeen de politiek immers als horecabestemming wenste. De straten aldaar zijn de ruimste in Leiden, de woonfunctie is gering terwijl de isola tie van veel woningen reeds in verband met het doorgaande ver keer extra is behandeld". Hij pleit ervoor dat een oplossing in ieder geval in de binnenstad moet worden gevonden. Zo'n .95 procent van de bezoekers komt lopend of met de fiets. Hij verwijst ook naar toezeggingen die de gemeente heeft gedaan bij de Raad van State in 1987. Toen zou het gemeentebestuur streven naar een verplaatsing van de Koets-o- theek naar een geschikte locatie in de binnenstad. MINDER GEMEENTEGARANTIE VERSTREKT DOOR LEIDEN LEIDEN Het aantal verstrekte gemeentegaranties voor be staande woningen vertoont een dalende lijn. In 1988 werden er 289 uitgegeven, in 1989 204 en in 1990 tot en met augustus 81. Dat staat in een notitie van wethouder Tjeerd van Rij (volks huisvesting). De regeling voor gemeentegarantie is bedoeld om het eigen wo- ningbezit voor lagere inkomens bevorderen. Tevens wordt de koper beschermd voor een niet verantwoorde aankoop van een woning, waardoor hij of zij in financiële moeilijkheden zou kun nen komen. Het aantal verkochte bestaande woningen die onder de gemeentegarantiegrens vallen is in 1990 gedaald met 7,5 pro cent. Vooral etagewoningen, appartementen en de oudere eens gezinswoningen worden tegenwoordig verkocht. De stijging van de hypotheekrente met ongeveer 2 procent speelt bij de daling een rol. Een andere oorzaak is dat aan aspirant-kopers in het algemeen ruimere financieringsmogelijkheden worden geboden, ook zonder gemeentegarantie. „Of wel elke financiering in het belang van de betrokkene moet worden geacht, is daarbij de vraag", merkt Van Rij op. jEIDEN Het bestuur jan de Leidse CDA-af- eling voelt zich gepas- berd omdat het niet is letrokken bij het besluit tan wethouder Wilbert ïettinga om op te stap- en als wethouder en aadslid. Dat stelde het estuur bij monde van borzitter Marianne de jonge gisteravond tij- jens een ledenvergade- jng in de Waalse Kerk an de Breestraat. De Jonge die al plaatsver vangend voorzitter was, is daar definitief geko zen als opvolger van Helmuth Driessen. CDA-raadsleden onderteke nen bij hun aantreden een verklaring dat zij voor vier jaar zitting nemen in de ge meenteraad. Als ze voortij dig willen opstappen moeten ze volgens de interne partij- regels ontheffing vragen van die afspraak. Het bestuur vindt dat Hettinga zich door onverwacht af te treden heeft onttrokken aan „zijn verantwoordingsplicht, aan de beoordeling van h,et CDA-bestuur en aan het oordeel van de fractie en de gemeenteraad. Ook al ging het om persoonlijke en zake lijke en niet om politieke omstandigheden, het open baar belang verlangt een zuivere procedure". Volgens het bestuur is het schadelijk als mensen die openbare functies bekleden zich onverwacht terugtrek ken zonder verantwoording af te leggen. Dat Hettinga die „verantwoordingsplicht" niet serieus heeft genomen vindt het bestuur een af breuk aan de „zuiverheid en geloofwaardigheid van de politiek". Wel is het bestuur er verheugd over dat de op volging van Hëttinga door fractievoorzitter Aart van Bochove goed is geregeld. Tijdens de vergadering sprak raadslid Piet Bieg- straaten uit dat het bestuur zich wel erg formeel opstelt en vroeg hij zich af of de be trokken afspraken wel zo helder zijn. Ook Hettinga deelt die mening: „Ik vroeg me af of ik wel op een ver gadering van het CDA was. Het bestuur stelt zich wel erg formeel en procedureel op". Hettinga zegt dat hij bewust voor de 3 Oktoberfeesten zijn aftreden naar buiten heeft gebracht en als gevolg daarvan haast heeft ge maakt. „Ik had niet tijdens 2 en 3 oktober met het college in de schijnwerpers willen staan om direct daarna te vertrekken. Ik heb daar op vrijdag (5 oktober) ook een gesprek met het bestuur over gehad. Dat had daar toen alle begrip voor. Dan verbaast deze opstelling toch". Bouwing boerhaave voltooid EN De renovatie de Boerhaave scho- meenschap was no- aar hoefde niemand ctor Hans van den ;aard van te overtui- ,Deed je in het verle- de deur een beetje dicht dan kreeg je het ornament op je de ingrijpende verbou- i en renovatie van de stadsvilla's aan het linde 1 en 3 in Leiden voeten in aarde zou I kon ook hij niet be- in. Aangesteld als coör- namens de school 3e verbouwing hem ge le twee jaar aardig wat kost. En stress: „Archi- lubert van der Berg of ik stevig in mijn len stond. De meesten namelijk overspannen", bouwkundige Van den lard vooraf weten. „Nou hem bijna gelukt". Voor irector precies op tijd it wethouder H. van n morgen met de ont- van een gedenksteen ining. grootste probleem was panden zijn verbouwd we er nog inzaten", Van den Wijngaard te rug. „Als je in dit gebouw", waarmee hij doelt op Noord einde 3, „negen lokalen hebt en één verdieping wordt afge sloten, dan vraag je je af waar laat ik die groepen. Gelukkig konden we klassen van de scholengemeenschap Emilie Knappert huren aan de Groenhazengracht. Daarnaast krijg je te maken met de loop door het gebouw. Mensen gaan in en uit, materiaal wordt aan gevoerd. Je begrijpt dat rustig praten, zoals wij nu doen, lan ge tijd niet mogelijk was, om dat boven bijvoorbeeld een muur werd omgehaald". Apatisch Een verbouwing die niet al leen een wissel trok op het ge duld van Van den Wijngaard en zijn collega's. Ook de leer lingen kregen het nodige te verduren. „Ze reageerden nog al apatisch op de gebeurtenis sen. Zoiets van: 't mot maar. Tuurlijk mopperden ze wel eens, en dan hadden ze nog gelijk ook. Maar het was niet negatief". De wijze waarop de renovatie plaats vond, hééft daar volgens Van den Wijn gaard mee te maken. „Omdat het per verdieping ging zagen ze het opknappen en realiseer den zij zich ook dat het toch wel mooi werd". Een vreemde situatie tevens voor de vaklie den. „We hebben echt wel wat Een moderne nieuwbouw verbindt de verbouwde en gerenoveerde panden Noordeinde 1 en 3 nu met elkaar. FOTO: TEJO RINGERS (ADVERTENTIE) nieuwe wees- annex verzorgingstehuis Pelangi Wamena. prestatie? meer dan een beetje vreugde op een klein <je ver weg in het hoge bergland van Irian, er over weten? ze septemberbrief ligt voor u klaar, ischien missen wij uw adres nog. missen de Papua's daarom wat voor hen nisbaar is. at is ook uw hulp. Papoea-fonds Postgiro 243000 Arnhemseweg 72 I671I HG Ede Bank: Rabo-Ede Rek.nr. 44 40 72 470 Secretariaat: Van Randwijcklaan 104 3815 MT Amersfoort Telefoon 033-728690 tichting Hulp aan Papoea's in Nood van hun gevraagd, maar door gaans was met de mensen op de werkvloer een goede deal te- bereiken. Ondanks dat er wel eens gespierde taal werd gebruikt, was de relatie prima. En voor hun stond natuurlijk altijd de koffie klaar", grapt hij. Een positieve houding die ook te maken heeft met het feit dat de school bij de planning betrokken werd. „Echte in spraak op het ontwerp hebben we niet gehad, maar ons werd wel gevraagd wat we van be paalde dingen vonden. Ik heb nog nooit meegemaakt dat zo veel rekening is gehouden met een huurder. We zijn overal bij betrokken geweest. Zo wer den bijvoorbeeld gelijktijdig nieuwe borden, die door de school waren aangeschaft, ge plaatst". Inspraak op het ont werp van architectenbureau Van Reyzen, Verbeek en Roosendaal bleek ook niet echt nodig. „De tekeningen vielen hier in goede aarde. Ik heb geen tegenstemmers gehoord". Moderne tussenbouw Op z'n zachtst gezegd is dat opmerkelijk te noemen. Geko zen werd namelijk om de meer dan honderd jaar oude panden, waarvan Noordeinde 1 onder de gemeentelijke mo numentenzorg is geplaatst, met elkaar te verbinden middels een moderne tussenbouw. Aan het voor een belangrijk deel uit glas bestaande bouwwerk werd echter niet begonnen- voordat de verdiepingen van Noordeinde 1 en 3 waren vol tooid. De begane grond kwam pas na de nieuwbouw aan de beurt. En dat duurde langer dan voorzien. In november van het vorig jaar zorgden vandalen ervoor dat het werk met enke le weken werd vertraagd. Van den Wijngaard: „De tussen bouw was net gestuct, toen zij via de plastic afrastering het gebouw betraden en de brandslangen opengooiden. De muren waren zeiknat, met als gevolg dat het stucwerk los liet". Een deel moest opnieuw gedaan worden. Daarnaast be gon het op de vloer gelegen li noleum te bollen en lieten de schimmels zich eveneens niet onbetuigd. „We hebben elkaar toen wel even aan zitten kij ken". Het uiteindelijke rèsultaat is er echter niet minder op gewor den. De slechte muren zijn ge repareerd en voorzien van lichtgrijze en gele verf. Van den Wijngaard: „De architect wil daarmee aangeven dat het toch twee gebouwen zijn". Daarnaast is het balkon met bijbehorend smeedwerk weer in oude luister is hersteld. In de panden is de lokaalindeling hetzelfde gebleven, maar von den óp de begane grond wel wijzigingen plaats. „Hier zijn de kantoren gevestigd. Zo was in mijn kamer vroeger de kan tine", verduidelijkt de conrec tor. De verwarmingsketels zijn naar zolder gegaan en daar naast werd de school voorzien van een lift. „Een leuk gebaar van de gemeente, omdat we toch regelmatig te maken heb ben met mensen in rolstoe len". Ook de omgeving van de school is aangepakt. Zo heeft het Rembrandtpark 2, dat deel uitmaakt van één van de wan delroutes langs Leids stads- groen, een opknapbeurt onder gaan. Een park dat nu open baar terrein is. Boekje Feiten waar het boekje „Van stadsvilla tot Boerhaave Colle ge" dieper op ingaat. Het door studente kunstgeschiedenis Jo- lie Kalmijn geschreven werk is speciaal ter gelegenheid van renovatie en verbouwing van beide panden vervaardigd. De geschiedschrijving van Noord einde 1 en 3 neemt een be langrijke plaats in. Iemand die zich daar uitvoerig mee bezig heeft gehouden is I. de Ko ning. De lerares Latijn en Grieks had het niet alleen druk met de promotie van het boek, maar was ook betrokken bij het redigeren. Trots ver haalt zij over een deel van de inhoud: „In het voorjaar Van 1867 is architect Jan Willem Schaap in opdracht van de be hangselfabrikant Carel van den Berg begonnen met de bouw van de twee stadsvilla's op het voormalig Bolwerk". De panden vormden vrijwel exact eikaars spiegelbeeld. De familie Keuchenius nam als eerste zijn intrek in Noordein de 1. Na de Noord Oost Indië- ambtenaar, werden C. Wiggers van Kerchem, oud-president van de Javabank, en zijn vrouw bewoners van het pand. In 1922 ging Noordeinde 1 in eigendom van de Eerste Leid se Schoolvereniging over. Bleef deze villa goeddeels in originele staat, het pand Noordeinde 3 stonden rigou reuze verbouwingen te wach ten, toen in 1930 de Vereni ging voor Christelijk onderwijs zich daar vestigde. Eerdere be woners waren onder anderen de hoogleraar Taco Roorda en Theodoor Buys. De gemeente Leiden werd in de zeventiger jaren eigenaar van beide pan den, waarna het Boerhaave College in 1978 haar intrek nam. Bahlve het boekje is er een uitgebreid feestprogramma. Na de officiële opening, morgen door wethouder Van Dongen, wordt later op de avond het eerste Boerhaave concert ge houden. Vrijdagochtend staat een sponsorloop op het pro gramma. Het geld dat bijeen gebracht wordt, is bestemd voor het volwassenonderwijs in Torun. Van 14.30 tot 16.30 uur houdt de school open huis, terwijl 's avonds in het Agnes College een feestavond is voor (oud-) medewerkers en (oud- )leerlingen.. Conrector Van den Wijngaard spreekt tegen dat daarna voor hem rustiger tijden aanbreken. „Ik heb zo weer andere taken, maar ik moet zeggen het was heel afwisselend. Zó weet ik nu wat overmatig arms is. Of ik nu thuis ook een schuurtje kan bouwen? Ik denk het wel". PETER VAN DER HULST Het vernieuwen van de riolering in de Kaiserstraat is inmiddels begonnen. FOTO: WIM VAN NOORT RESULTATEN BODEMONDERZOEK BEKEND: LEIDEN De grond en het grondwater bij het ri ool in de Kaiserstraat zijn niet vervuild. Dat heeft het bodemonderzoek van de directie milieu uitge wezen. Aanleiding voor het bodemon derzoek was een verontruste brief van Milieudefensie Lei den. Daarin stond dat het zoöl ogisch laboratorium van de Leidse universiteit tot halver wege de jaren zeventig che misch afval rechtstreeks op het riool heeft geloosd. Ook radioactief materiaal, gebruikt bij isotopenonderzoek, zou in het riool terecht zijn gekomen. Milieudefensie vermoedde dat daar een oud, gemetseld po reus riool ligt. De grond zou dus sterk vervuild kunnen zijn, vreesde de groep en drong aan op een bodemon derzoek. Omwonenden van het lab maakten zich ongerust over hun gezondheid en moge lijke uitloop van de vervuiling onder hun huizen. Volgens Milieudefensie zou de grond eerst moeten worden gesa neerd voordat er met vernieu wingswerkzaamheden aan het riool wordt begonnen. Twee weken geleden zijn er grondboringen verricht. Vori ge week zijn er watermonsters genomen. Een laboratorium heeft de serie monsters op een breed pakket onderzocht, ver telt A. van den Berg van de directie milieu. „Zowel op an organische stoffen, zoals zware metalen, als op organische stoffen, bijvoorbeeld oplosmid delen en chloorverbindingen. Tijdens het veldwerk hebben we eventuele radioactiviteit met een geigerteller gemeten. Maar die meter sloeg niet uit. Het lab heeft daarna de mon sters op radioactiviteit onder zocht en eveneens niets gevon den". Lood Uit de resultaten blijkt dat al les erg mee valt. De grond en het grondwater zijn schoon. „Op één punt na. Op de hoek van de Kaiserstraat met de Bakkersteeg is in een diepere laag lood aangetroffen. Een geringe verhoging, in een con centratie die niet ongebruike lijk is in de binnenstad", geeft Van den Berg aan. Hij vertelt dat het aantreffen van lood niets te maken heeft met het zoölogisch laboratorium. „Meer met het gebruik van lood in het verleden. Bijvoor beeld als toedeklagen. Oud huisvuil werd dan gebruikt om de weg op de hogen. Dat gebeurde in ae zestiende, ze ventiende en achttiende eeuw nog. Maar het zou ook puin- stort kunnen zijn. De bron van dat lood is heel moeilijk terug te vinden". De concentratie lood is van dien aard dat er niet gesaneerd hoeft te wor den. Het laboratorium heeft inder tijd wel op het riool geloosd. Maar Van den Berg legt uit dat de kans niet zo groot was dat het riool verontreinigd was. „Het riool ligt in een sleuf in het grondwater. Dat water loopt eerder het riool in dan het rioolwater het riool uitloopt. We hebben gemerkt dat er weinig rioolwater in de sleuf is gelopen. We hebben nergens aanwijzingen voor vervuiling gevonden in de sleuf". Hij is blij dat nu beves tigd is dat er niets aan de hand is. Eergisteren zijn de vernieu wingswerkzaamheden aan het riool dan ook begonnen. Leiden wil plastic gaan terugwinnen LEIDEN De gemeente Lei den wil al op vrij korte ter mijn proberen plastic uit het huisvuil te weren om het te kunnen hergebruiken. Inmid dels wordt al gesproken met winkeliers om het plastic aan de brop in te zamelen en om ook de hoeveelheid te vermin deren. De bedoeling is dat Lei den, samen met de andere Ge- vulei-gemeenten, aansluiting zoekt bij de regionale reiniging in Dordrecht. Die heeft plan nen om een fabriek voor het recyclen van plastic te bou wen. Wethouder Hans de la Mar zei dat vanmorgen bij de presen tatie van de actie „Leiden gaat scheiden". Die moet uiteinde lijk als gevolg hebben dat de komende vier jaar de hoeveel heid Leids afval met de helft wordt verminderd tot 30.000 ton. Een eerste aanzet daartoe is een compostvatenactie die de komende weken begint met brieven aan de bevolking. Vanaf 8 november zullen daarna compostvaten worden aangeboden. Andere stappen om de afval berg te verminderen zijn de invoering van gescheiden in zameling van groente-, fruit en tuinafval volgend jaar, het apart inzamelen en aftappen van koelkasten en het in ge bruik nemen van een tweede chemokar per 1 januari. Daar naast onderzoekt de gemeente de mogelijkheden om op een systematischer manier dan nu gebeurt textiel apart te verza melen en wil Leiden via de Gevulei een minimumprijs in voeren voor oud papier. De re geling daarvan moet uniform zijn voor de hele regio. De la Mar: „Anders krijg je papier- toerisme. Als de prijs in Lei den hoger ligt komen inwo ners uit Oegstgeest hier hun papier inleveren". PvdA Leiden houdt ledenvergadering LEIDEN De Leidse afde ling van de PvdA houdt morgen een algemene leden vergadering. De bijeenkomst in de De Burcht, Burgsteeg 14, begint om acht uur. De agenda vermeldt een discus sie over de partijcultuur, ac tuele gemeentepolitiek en het programma van de pro vinciale staten. Met deze praktische storingsset, bestaande uit een schroevendraai er, spanningsmeter en penlight, hebt u in een handomdraai de kort sluiting verholpen. Het setje wordt van u na het opgeven van een nieuwe abonnee. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande J Naam: I Adres: Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezprging) J Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: j maand (automatisch betalen) f 24,85 I G kwartaal via acceptgiro 'f 75,10 J Stuur als dank de storingsset naar: J Naam: J Adres: j Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar ^Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. |NZ CcidócSoiümit

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11