Bedrijven blij net pond in EMS De geestverruimende werking der computer óverleg verlaging andbouwsubsidies rit volledig vast MARKTEN EMU wordt vertraagd Beurs van Amsterdam CONOMIE QeidóaSowuvnt DINSDAG 9 OKTOBER 1990 PAGINA 7 [AX HAVELAAR BOOS P DOUWE EGBERTS •MELO De stichting Max Havelaar meent dat kof- jrander Douwe Egberts de consument op het verkeer- been zet met haar nieuwe boekje 'Van de Derde We- i naar een Hollandse Huiskamer'. Daarin stelt DE dat |voor een deel) rechtstreeks afneemt van kleine koffie- •ren en daarmee hun inkomen tien tot twintig procent •betert. „Door niet te vermelden welke prijs ze precies aalt, maakt DE louter goede sier zonder dat ze haar nering staaft want alles draait nu juist om dat bedrag", us Frans van der Hoff van de stichting Max Havelaar. kwam dit weekeinde met zijn kritiek tijdens een be- k van koffieboeren uit Latijns-Amerika en Afrika aan Almelose koffiebrander Neuteboom. Volgens Van der ff betaalt DE in minstens twee contracten met Mexi- nse boeren tien tot twintig procent ónder de wereld- rktprijs. Max Havelaar daarentegen kent een vaste mi- •mmprijs die gemiddeld twintig tot dertig procent bo de wereldprijs ligt. Ontslag voor directeur Center Pares wegens misbruik voorkennis ROTTERDAM Ir. R. de Wit, één van de drie direc teuren van Center Pares, is tot onmiddellijk aftreden ge dwongen. Dit gebeurde nadat ontdekt was dat hij op de Amsterdamse effectenbeurs met misbruik van voorken nis in aandelen van zijn eigen bedrijf heeft gehandeld. De omstreden aandelentransacties hadden plaats op het moment dat de top van Center Pares met de Britse grootaandeelhouder Scottish Newcastle Breweries over een mogelijk openbaar bod op de aandëlen onder handelde. De Wit kocht in augustus duizend aandelen Center Pares en in september nog eens eenzelfde aantal. De pas later door Scottisch Public aangekondigde inten tie een bod van tachtig gulden per aandeel uit te bren gen, dreef de koers van Center Pares sterk op. Geallieerden blijven op Berlijn vliegen BERLIJN De luchtvaartmaatschappijen van de geallieerde landen uit de tweede wereldoor log mogen in Duitsland binnenlandse vluchten naar en vanaf Berlijn blijven verzorgen. Hoe wel de wettelijke rechten hierop met de Duitse eenwording zijn komen te vervallen, is- Duits land dit volgens de Duitse minister van trans port, Friedrich Zimmerman, aan de voormalige geallieerden verplicht „als dank voor de steun aan West-Berlijn tijdens de koude oorlog". Het is in de luchtvaart vrij ongebruikelijk dat een buitenlandse maatschappij binnenlandse vluch ten in een ander land verzorgt. Lufthansa gaat per week vijfenveertig vluchten van en naar Berlijn verzorgen. De nationale luchtvaart maatschappij vliegt vanaf de Duitse hoofdstad onder meer op Moskou, Londen, Parijs en Hel sinki. Eurotunnel heeft financiering rond LONDEN Eurotunnel PLC, het Brits-Franse con sortium dat werkt aan de bouw van de Kanaaltunnel, heeft met zijn banken over eenstemming bereikt over nieuw krediet ter waarde van 1,8 miljard pond (onge veer 6,3 miljard gulden) Daarnaast gaat Eurotunnel volgende maand nieuwe aandelen uitgeven met een totale waarde van 530 mil joen pond. Eerder gaf Eurotunnel al aandelen uit met een geza menlijke waarde van een miljard pond. IN HAAG De toetre- g van het Britse pond het Europees Monetair ilsel is met enthousias- verwelkomd door het derlandse bedrijfs- en. Het Verenigd Ko- ikrijk is niet alleen een j^angrijk investerings- ïd voor de Nederlandse drijven, maar ook een -Jangrijk exportgebied. [t alleen de Brits/Neder- jdse bedrijven (Shell, Unile- en DAF), maar ook andere ■te ondernemingen hebben nngen in het Verenigd Ko- Hkrijk. Vooral voor de secto- I i voedingsmiddelen, kan tmachines en baggeraars ftkent de toetreding een Krme verbetering. Het ver aderen van de wisselkoers- 'iio's zal de héndel sterk pi stimuleren. i Verenigd Koninkrijk neemt de derde plaats in op de ranglijst van exportlanden. Vorig jaar was het goed voor een export van 25,4 miljard gulden bij een import van 17,4 miljard gulden. De cijfers over de eerste helft van het jaar la ten overigens zien dat de im port is toegenomen (van 8,3 miljard tot 9,1 miljard) in ver gelijking met vorig jaar en dat de uitvoer daalde (van 12,7 miljard naar 12,2 miljard). Belangrijkste exportprodukten zijn (kantoor-)machines, vlees en vleesprodukten, groenten en fruit, geraffineerde aard- olieprodukten en chemische produkten. Ook voor de in ons land gemaakte Volvo-persone- nenauto's is Groot-Brittannië van belang. Belangrijke in- voerprodukten zijn machine rieën, ruwe aardolie en chemi sche produkten. Op de financiële markten is gisteren goed gereageerd op de opneming van het pond in het EMS. Bij het slot van de han del op de wisselmarkt in Am sterdam werd voor het pond een koers genoteerd van 3,4175 na een hoogtepunt van bijna 3,44 aan het begin van de dag. De slotkoers was ruim vier cent hoger dan het slot van ƒ3,3770 op vrijdag na de aankondiging van de toetre ding tot het EMS. Het Britse pond noteerde vanmorgen ƒ3,3960. De euforie over de toetreding tot het EMS lijkt nu voorbij. Handelaren menen dat nu een periode van conso lidatie voor het pond voor de deur staat. Nu de koers van het pond via de toetreding tot het EMS re delijk wordt gestabiliseerd, is het minder riskant geworden om van de hoge Britse rente te profiteren via beleggingen in ponden. Dat is de belangrijkste reden voor de grote belang stelling voor de Britse munt eenheid. Voor het pond is bin nen het EMS tegenover de gulden een spilkoers vastge steld van ƒ3,32389. Met een bril die beelden driedimensionaal maakt, kan de gebruiker zich bijvoorbeeld in onmogelij ke, science-fictionachtige situaties wanen. an onze correspondent Jo Wijnen) JXEMBURG Het prleg van de EG-minis- i van landbouw over -iverlaging van de land- riwsubsidies is gisteren F komen vastgelopen. Na ^tele uren praten gingen bewindslieden terug '\r hun hoofdsteden om Hr ruggespraak te hou- [Eb. Volgende week dins- Jg zullen ze een nieuwe ^ing doen om tot over stemming te komen. it de gevolgen zijn van het lengaan van het ministerso- fleg voor de algemene mi- _|erraad die morgen in Lu- pburg bijeenkomt, was gis- ivond nog niet bekend. Het l de bedoeling dat de land- wministers gisteren hun pkeuring zouden hechten een voorstel van de Euro- p Commissie de landbouw- sidies met dertig procent te lagen. Dat voorstel moest ien als een laatste bod voor ereldhandelsbesprekingen ie GATT (de Algemene ireenkomst over Handel en ieven) die nog voor het einde van dit jaar moet wor den afgerond. Al meteen na het begin van het landbouwoverleg bleek dat verscheidene lidstaten grote problemen hadden met het Commissie-voorstel. Er waren ministers die onomwonden lie ten weten dat het Commissie voorstel maar beter meteen in de prullenmand gegooid kon worden, omdat ze het als een te grote aantasting van de in komens van de Europese boe ren beschouwden. Andere mi nisters, onder wie de Neder landse bewindsman Bukman, vonden dat het Commissie voorstel tal van vragen opriep over de effecten ervan op de agrarische inkomsten en de landbouwprijzen. „De reacties toonden aan dat wij onvol doende geïnformeerd waren. Dan is het een hachelijke zaak om besluiten te nemen", aldus minister Bukman. Hij bena drukte dat van de verlaging van de steun aan de boeren van dertig procent in de afge lopen jaren al vijftien procent is gerealiseerd. Weliswaar is eèn deel van de subsidieverla gingen de afgelopen jaren al gerealiseerd, maar de boeren moeten - als gevolg van het nu gedane Commissie-voor stel - toch nog rekenen op een inkomensachteruitgang tot Boeren dreigen weer met acties LEEUWARDEN De nieuwe minister van land bouw, Bukman, kan reke nen op nieuwe protestac ties van de Nederlandse akkerbouwers als hij niets doet aan de „penible situa tie waarin wij momenteel verkeren". Dit zei gisteren actie-coördinator Klaas Dijkstra. De boze akker bouwers hebben minister Bukman vandaag in een open brief gevraagd zich in te zetten voor een hoge re graanprijs. De akker bouwers denken daarbij aan de prijzen uit 1988. Als de inkomens in de akker bouw niet snel verbeteren, zal een groot deel van de agrarische bevolking ver dwijnen, aldus de boeren. De brief is geschreven door de akkerbouwers die de acties van begin dit jaar leidden. 1996 van om en nabij de zeven procent. Als de EG er niet in slaagt een standpunt voor de GATT-on- derhandelingen te formuleren, zal het GATT-overleg onher roepelijk vastlopen, meent Bukman. En mislukken van het GATT-overleg zal, zo vreest de minister, opnieuw tot handelsoorlogen leiden. Dat kan volgens hem ernstige gevolgen hebben voor met name de zeer export-afhanke lijke Nederlandse boeren. AMSTERDAM „LSD per computer" wordt de jongste ontwikkeling op software-gebied wel ge noemd. „Een metafysische kermisattractie". Volgens promotor René Akker laat het nog een jaar of tien op zich wachten, maar de compu terfanaat mag zich vast ver heugen op heuse spirituele er varingen per beeldscherm. 'Virtual Reality' is de naam van de jonge technische ont wikkeling. De gebruiker krijgt een helm op, waarop een bril is gemonteerd die beelden driedimensionaal maakt. Op het beeldscherm van de com puter worden beelden ver toond van elke gewenste om geving of situatie. „Zo kun je jezelf in een vliegtuig wanen, op een hoog gebouw, in een oerwoud of in onmogelijke, science-fictionachtige situa ties", aldus Akker. René Akker legt zich met zijn software-bedrijfje Ego-soft toe op de handel en introductie van wat hij noemt „psycho-ac- tive tools", ofwel „psychoana lytische software die de ge bruiker inzicht geeft in de psyche en de staat van zijn be wustzijn". Over de nieuwste Amerikaanse vinding Virtual Reality geeft Akker deze da gen een boek uit. Het onder werp blijkt populair onder computergebruikers die op zoek zijn naar de geestverrui mende mogelijkheden van de chip. Vorige maand organi seerde Akker voor een uitver kocht Paradiso in Amsterdam een seminar over het onder werp. In maart volgend jaar houdt hij een driedaags con gres, waarbij de reeds bestaan de apparatuur op dit schemeri ge gebied zal worden getoond. Volgens Akker is de ervaring met Virtual Reality niet te be schrijven. „Je moet het meege maakt hebben, je moet eens zo'n helm op je hoofd gehad hebben wil je erover mee kun nen praten". De belevingswe reld van de gebruiker wordt volgens hem nog reëler door dat deze met speciale appara tuur ook zijn hand in beeld kan brengen of voorwerpen kan laten bewegen. De mogelijkheden van de computer zijn volgens de man van Ego-soft groter dan me nigeen vermoedt^ Akkers mind-machines en andere psy choanalytische programma's kunnen de media-cultuur, de psychologie en de filosofie ingrijpend veranderen, zo is de mening. Met zijn bedrijf zegt Akker ernaar te streven de software te integreren in the rapieën tegen slapeloosheid, stress, pijn en zelfs alcohol- en drugsverslaving. „Een nogal spiritueel gebeuren", erkent Akker, „maar verder kunnen al deze problemen binnen eni ge jaren verdwijnen door een simpele blik in de weidse landschappen op uw beeld scherm". JEAN-PIERRE GEELEN ELKE DONDERDAG DE 2 WAR KT LEIDEN - Slachtrunderen xg geslacht gewicht zonder slotvet. inklusief BTW (volgens V Aanvoer slachtrunderen 958, 160 mannelijk. Mannelijk su- 9,00-10,00, extra kw. 7,75-8,f" <w. 6,90-7,75. Handel rustig en lager. Mannelijk 2e kw. 6,10- iann. 3e kw. 5,65-6,10. Handel in prijzen lager. Vrouwelijk su il,00-12,00, vrouwelijk extra kw. •9,00, vrouwelijk 1e kw. 5,90- Handel matig en prijzen lager, welijk 2e kw. 5,10-5,75, 3e kw 4,60-5,10. Worstkwaliteit -4,60. Handel slecht en prijzen la- '0 htschapen en lammeren per kg, icht gewicht inklusief BTW: Aan- slachtschapen 91. Ooien tot 20 ,25-7,25. Handel rustig en prijzen Rammen tot 22 kg 6,75-8,00 -jammen van 22-25 kg 6,25-7,25. ^jdel rustig en prijzen gelijk, ry htschapen en lammeren per stuk sief BTW: Ooien tot 20 kg 110- rammen tot 20 kg 130-150 en len van 22-25 kg 150-175. Blipoer totaal 1049 stuks. ^VEILING EIVEBA BV BARNE- rv D - Aanvoer 2.376.000 stuks, raming rustig. Prijzen in gulden per stuks: Eieren van 50-51 gram wit P -8,53 en bruin 8,50, van 55-56 n bruin 9,43-9,53, van 60-61 3%) wit 10,50 en bruin 10,75-11,02, "5-66 gram wit 10,85-10,93 11,26-11,59. ng Delft-Westerlee; Alicante 720- aubergines 400-540; bleekseld. Jr 25-51, bloemkool 120-280; lien 60-85; broccoli 280-350; ^ry torn. rood 97-97; Cherry to- in 94-118; courgettes 75-149; gettes geel 264-303; flakk. peen 0; ijsbergsla natuur 61-135; Ijs- Els 31-54; komkommers 35-142; kommers mini 28-52; komkom- --<-104; koolrabi 58-71; Jpeband 630-830; krulandijvie 10- lollo rossa 55-190; ogenmeloe- 120-410; paprika geel 430-530; ■ika groen 180-315; paprika lila *440; paprika oranje 390-520; pa- 8 paars 165-650. OPEC-bezoek aan Nederland Breed lachend schudt secreta ris-generaal Subroto (rechts) vari de OPEC de hand van mi nister Andriessen van econo mische zaken. Subroto bracht gisteren een regulier werkbe zoek aan Nederland. De Orga nisatie van Olie-Exporterende Landen heeft vorige maand gemiddeld 22,49 miljoen vaten olie per dag geproduceerd. Dat is bijna drie miljoen vaten per dag méér dan het OPEC-totaal van 19,57 in augustus. Op de termijnmarkt in New York zijn de prijzen van ruwe olie giste ren weer gestegen, De prijs van de toonaangevende soort West Texas Intermediate voor levering in november ging om hoog met 1,01 dollar naar 39 dollar per vat. FNV boos over komst bollenpellende Polen UTRECHT De Voedings bond FNV is „verbijsterd en uiterst teleurgesteld" over de beslissing van minister De Vries (sociale zaken) om tóch Polen in te zetten bij het bol- lenrapen in Noord-Holland. Volgens de FNV-bond druist de minister daarmee in tegen gemaakte afspraken. De bond heeft gisteren in een brief aan de bewindsman om een ge sprek gevraagd. De voedings bond vreest dat het niet bij de driehonderd legaal werkende Polen blijft, maar dat de deur wordt opengezet naar „nog veel meer illegale werkne mers". Jarenlange ervaring leert dat de overheidscontrole op illegaal werk tekort schiet, aldus de bond die stelt dat ille galiteit voor werkgevers een beproefde manier is om sociale premies en de cao voor de bloembollensector te ontdui ken. OP VOORSTEL MINISTER KOK: (Van onze correspondent Jo Wijnen) LUXEMBURG De realise ring van de Europese econo mische en Monetaire Unie (EMU) zal, mede op verzoek van Nederland, enigszins wor den vertraagd. De ministers van financiën van de twaalf EG-landen hebben gisteren in Luxemburg besloten de twee de fase van de EMU - die on der meer voorziet in het opzet ten van een centrale bank voor de gehele EG - een jaar later dan aanvankelijk was af- gsproken te laten ingaan. De Nederlandse minister Kok leg de gisteren zijn collega's een compromisvoorstel voor dat de tweede fase van de EMU op 1 januari 1994 wil laten ingaan Kok wil evenwel dat voor die tijd aan een aantal voorwaar den moet worden voldaan. Zo wil hij dat alle EG-lidstaten deelnemen aan de zogenaamde 'smalle band' van het Euro pees Monetair Systeem. In die smalle band mag het koersaf wijkingspercentage van de na tionale munten nog maar 2,25 procent bedragen. Voorts mo gen de lidstaten hun begro tingstekorten dan niet meer monetair financieren. Ten slotte wil Kok dat de presiden ten van de centrale banken toetreden tot een comité van presidenten waaruit ze door hun nationale overheden niet kunnen worden teruggeroe pen. Automatiseringsmarkt vertoont hoge groei AMSTERDAM De automatiseringsmarkt in Nederland blijft een hoge groei vertonen. In 1989 stegen de bestedingen voor au tomatisering met bijna twaalf procent tot 12,7 miljard. Dit jaar is de verwachting dat de groei wederom met ongeveer twaalf procent zal toenemen. Voor de komende jaren tot en met 1994 stabiliseert de groei van de markt zich rond de tien procent. De investeringen kunnen een hoogte van ƒ21,1 miljard bereiken. Dit schrijven onderzoekers van de Amrobank in hun rapport „Automatisering in perspectief". De onderzoekers denken dat in 1994 programmatuur en onderhoud zestig procent van de inves teringen opslokken. Sociaal plan 'Natlab1 Philips nog niet rond EINDHOVEN Het overleg over een sociaal plan dat nodig is in verband met een reorganisatie bij het Natuurkundig Labora torium van Philips in Eindhoven is gisteren vastgelopen. De 275 werknemers die bij de reorganisatie zijn betrokken krijgen naar de mening van de bonden van Philips te weinig tijd om ander werk te zoeken. Bij het Natuurkundig Laboratorium verdwijnen 225 arbeidsplaatsen als gevolg van een reorganisatie bij de divi sie componenten. Daarnaast heeft Philips een bezuinigingsope ratie die eigenlijk in 1992 zou plaatsvinden een jaar vervroegd. Daardoor verdwijnen nog eens vijftig arbeidsplaatsen. Philips wil de hele reorganisatie voor het eind van volgend jaar afron den. GOUD Nieuw Vorige ZILVER onbewerkt 21460 - 22060 21630 - 22230 onbewerkt 225 - 295 225 - 295 bewerkt 23660 23830 bewerkt 340 340 Opgave: Drilfhout, A'dam Air Holland verder in de puree .AMSTERDAM Met Utlile- ver aan kop heeft de Amster damse effectenbeurs gisteren een vast dagje beleefd. De toe treding van net Britse pond tot het EMS, een goede stemming op de Londense beurs en hoge re obligatiekoersen zorgden voor een stevige ondergrond. De algemene stemmingsindex steeg per saldo 2,5 punt tot 95,5 na een top van 96,1. De CBS- koersindex klom bijna 5 pun ten tot 172,9. De omzet be droeg 1,5 miljard, waarvan 650 miljoen in aandelen. Ondernemingen met grote En gelse belangen konden flink uitpakken. Zo steeg Unilever ruim 6 tot 143,70, Konink lijke Olie 4,70 tot 140,30 en DAF ƒ1,30 tot ƒ23,20. Akzo zag een aanvankelijke koers winst van 2,60 inkrimpen tot ƒ1,40 op ƒ79,80, DSM hield van ƒ3,60 winst uiteindelijk 3 over op 84,40 en VNU zag zich bij het slot nog maar 1,20 boven vrijdag geplaatst op 75,50 naeen top van 77,30. Dit beeld deed zich vrijwel overal elders voor. In de consumentensector was Heineken zeer vast met een vooruitgang van 4 op 122,80. Wessanen pakte 1,50 op ƒ58,10. Vast lag ook Hoogo vens met een rijksdaalder winst op ƒ51,50. In de haven sector was voor Pakhoed 2,50 winst weggelegd op 188 De fusie met Furness is, als het aan de besturen ligt, nagenoeg beklonken. Furness steeg ƒ3,50 tot ƒ157. VOC werd 1,70 hoger verhandeld op 40,20. Vast lag verder ook Ahold met ƒ3,70 winst op ƒ127,80. Poly gram werd ƒ1,30 hoger ge waardeerd op ƒ32 en Hunter Douglas 2,30 op 59,30. Stork ging op de valreep 1,50 hoger in andere handen over op 44,50. De lokale markt gedroeg zich rustig met overwegend matige winsten. Het luchtvaartfonds Air Holland belandde echter verder in de puree. Na een laagste stand van 13.70 werd 2 onder de laatste slotkoers geëindigd op 14.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7