Burgemeester Jeruzalem geeft Shamir de schuld Springt u er deze week uit met de Lotto? ANC-bannelingen krijgen amnestie Leger schiet twee mannen dood in Noord-Ierland Politie is gehaat in voorstad Lyon ZM7TO „Golfcrisis zit nog muurvast" Buitenland CcidócSomotvt DINSDAG 9 OKTOBER 1990 PAGINA 5 jjf zelfdodingen udenten in India jV DELHI In India zijn gisteren nog vijf studenten overleden door zelfdo- uit protest tegen een regeringsplan om j percentage banen bij de overheid te re- |j eren voor hindu's uit een lagere kaste. u icheidene anderen probeerden aan hun n een einde te maken. Ook kwam een j ieman om. Vier van de zelfdodingen urden in de noordelijke staat Haryana, r tot nu de meest gewelddadige inciden- plaatsvonden. Het betrof een nicht van voormalige minister en een student. Zij •leden aan brandwonden die zij vorige k opliepen toen zij zichzelf in brand sta- 1 Drie jongens uit verschillende plaatsen deelstaat namen vergif jn. DDR-gastarbeiders massaal naar huis BERLIJN De regering van het verenigde Duits land stuurt gastarbeiders uit de vorige week opge doekte DDR massaal naar huis. Deze week worden meer dan tweeduizend werkers uit Mozambique en Vietnam, die kwamen op uitnodiging van de Oost- duitse regering, op het vliegtuig gezet. „Wij hebben niet genoeg stoelen en zoeken elders vervoerscapa citeit", zo onderstreepte een woordvoerder van Interflug, de vroegere Oostduitse vliegtuigmaat schappij, de remigratiegolf. In de oude DDR werk ten ongeveer 85.000 gastarbeiders uit bevriende so cialistische landen. Tienduizend van hen hebben inmiddels de thuisreis aanvaard. Het verenigde Duitsland heeft de verplichtingen van de bilaterale contracten van de DDR-regering niet overgeno men. Wel heeft Bonn zich bereid verklaard repa trianten een „vertrekpremie" van drieduizend mark te betalen. De bedrijven bepalen zelf of ze gebruik willen blijven maken van de gastarbei ders. Staat van beleg in Rwanda KIGALI De Rwandese regering heeft gisteren de staat van beleg afgekondigd, maar tegelijkertijd het uitgaansverbod in de hoofdstad Kigali versoepeld. Overdag mo gen de mensen weer naar buiten, maar er geldt nog wel een uitgaansverbod van zons ondergang tot zonsopgang. Auto's mogen al leen rijden met speciale toestemming. Sinds vrijdag zouden zeker 500 mensen zijn gear resteerd en voor ondervraging zijn overge bracht naar het stadion Nyaminambo. On der hen bevinden zich ook rebellen, die het land vanuit Uganda binnenvielen. De op standelingen zijn voornamelijk leden van de Tutsi-stam, een minderheid in Rwanda. Di plomaten verklaarden dat de situatie buiten- Kigali nog heel verward is, maar dat het er naar uitziet dat de regering de voornaamste steden in handen heeft. BELOFTE DE KLERK: KAAPSTAD ANC-bannelingen kunnen binnenkomt naar Zuid-Afrika terugkeren. Ze kunnen onmiddellijk een verzoek tot amnestie indienen. President De Klerk beloofde dat giste ren in een gesprek met ANC-leider Nelson Mandela en neemt daarmee een van de obstakels weg die het onderhandelings proces over het afschaffen van de apartheid in Zuid-Afrika bemoeilijken. De amnestie geldt alleen voor overtredingen die voorafgaande aan het overleg van maandag zijn gepleegd. Het gaat naair schatting om 20.000 bannelingen die in Zambia en andere landen in zuidelijk Afrika verblijven. De regering stemde ook in met de vrijlating, nog deze week, van vijftien politieke gevangenen. De afgelopen maanden werden al tien tallen politieke gevangenen vrijgelaten. Volgens het ANC zit ten nog altijd zo'n 3000 mensen om politieke redenen vast. EG: onschendbaarheid Le Pen niet opheffen STRAATSBURG Het Europees Parlement wil de onschendbaarheid van het extreem-rechtse Franse lid Jean-Marie le Pen niet opheffen. Een verzoek daartoe van de Franse rechter werd giste ren afgewezen. Het verzoek was gebaseerd op uit latingen van Le Pen in een tijdschrift, waarin hij zegt dat Arabieren roofdieren kunnen worden. De Franse openbare aanklager, die Le Pen wil vervol gen, is van mening dat met de opmerking rassen haat en -discriminatie worden aangemoedigd. De mening van een speciale parlementaire commissie dat Le Pen opvattingen had geventileerd waarover het parlement niet heeft te oordelen, werd door een grote meerderheid van het Europarlement ge deeld. Het parlement heeft overigens twee keer de onschendbaarheid van de Fransman ingetrokken. Dit gebeurde na anti-semitische verklaringen en woordspelingen. CONGRESZAAL dt,ON SER VATIEVEN a ERANDERD IN fARE VESTING Van onze correspondent Roger Simons) l( 3URNEMOUTH De z lidengelse badplaats 11 jurnemouth is momenteel n zwaar versterkte ves- ig. Het jaarcongres van i Conservatieve rege- ïgspartij (Thatchers 12e premier) dat er vanmor- n is begonnen, heeft aan- ding gegeven tot de herpste veiligheidsmaat- gelen die men zich kan denken. de binnenstad van Bour- imouth liggen scherp- hutters op de daken. Het emelt op straat van de po- iemensen met geweer, n ongewoon verschijnsel een land waar de sterke m ongewapend pleegt te n. t(e overheid heeft een me- h len schutting van twee ij eter hoog opgericht rond congreszaal en het High- ff Hotel, waarin premier ïatcher en de leden van lar kabinet verblijven. ;ze stalen versperring ekt zich uit over een af- eand van anderhalve kilo- Meter. s lurnemouth is boos omdat de helft moet betalen in de hoge kosten (ruim 2 iljoen pond, zo wordt in bnden gezegd) om pre fer Thatcher en haar rbuwe adjudanten te be- \|iermen tegen mogelijke "inslagen. Pogingen om 4»n te vermoorden zouden linnen worden onderno ten door de IRA, de Irake- !n en bepaalde Britten die i Inden dat Thatcher al veel lang aan het bewind is. leger politiemensen, irzien van elektronische iaratuur en waakzame iffelhonden, heeft de igeving van het confe- ïtiecentrum zorgvuldig gekamd. Zelfs de riole- g werd geïnspecteerd en ngaten ijverig verzegeld. (Vervolg van de voorpagina) JERUZALEM De bur gemeester van Jeruzalem, Teddy Koliek, heeft de Is raëlische premier Shamir de schuld gegeven van het dodelijk geweld op de Tempelberg gisteren. Kol iek verweet Shamir de spanningen tussen joden en Arabieren onnodig te hebben vergroot met zijn aankondiging van de stichting van een nieuwe joodse wijk in Oost-Jeru- zalem. Shamir is daarentegen van mening dat de Palestijnen een doelbewuste provocatie heb ben gevoerd om de internatio nale aandacht af te leiden van de Iraakse invasie in Kuwayt. De Franse president Mitter rand verklaarde in Parijs dat de onlusten in Jeruzalem de noodzaak onderstrepen van een internationale conferentie over het Midden-Oosten. In Tunis gaf de PLO een verkla ring uit waarin de Veiligheids raad wordt gevraagd stappen te ondernemen ter bescher ming van de Palestijnen en Is raël te dwingen zich uit de be zette gebieden terug te trek ken. Secretaris-generaal Perez de Cuellar van de Verenigde Na ties zei voor het debat van de Veiligheidsraad dat Israël wel licht met buitensporig geweld heeft opgetreden tegen stenen gooiende Palestijnen. Perez de Cuellar zei geshockeerd en zeer ontzet te zijn door het bloedbad en door wat ogen schijnlijk een buitensporig ger welddadige reactie is geweest van de Israëlische autoriteiten. De VN-topman is van mening dat de doden en gewonden een tragische illustratie zijn van de gevaren die ontstaan door de patstelling in het Palestijns-Is raëlisch conflict. De Libische ambassadeur Ali Abdel Salam Treiki veroor deelde wat hij noemde „de gruwelijkheden en volken- moord" op de Palestijnen. Hij zei dat de Veiligheidsraad, die zo snel en ferm reageerde met haar veroordeling van de Iraakse invasie van Kuwayt, evenzeer de Israëlische bezet ting van de Westoever en de Gazastrook sinds 1967 dient te veroordelen. Sovjet-ambassadeur Joeli Vo- rontsov zei dat de Sovjetunie de onmenselijke en provoce rende activiteiten van Israël veroordeelt. Hij riep op tot een politieke regeling in het Mid den-Oosten waarbij de rechten van Israël en die van de Pales tijnen worden erkend. Ook China en Frankrijk riepen op tot een politieke oplossing van het Palestijnse vraagstuk. De Amerikaanse ambassadeur Thomas Pickering zei dat de Amerikaanse regering het ge bruik van scherpe munitie in de bezette gebieden veroor deelt. BELFAST Britse militairen hebben vanochtend in de om geving van het dorp Lough- gall, ongeveer 50 kilometer ten zuidwesten van de Noordierse hoofdstad Belfast, twee leden van een gewapende bende dbodgeschoten, aldus de poli tie. Bij hetzelfde incident werden twee mannen en een vrouw gearresteerd en drie geweren in beslag genomen. Het Britse persbureau Press Association meldde dat de schietpartij volgde op een ge heime operatie van het leger en dat de personen die er bij betrokken waren, banden had den met paramilitaire groepen. In mei 1987 werden bij Lough- gall bij een actie van het Britse commando-regiment SAS (Special Air Services) acht le den van het verboden Ierse Republikeinse Leger (IRA) doodgeschoten. Dat gebeurde terwijl de IRA-leden een aan slag op het plaatselijke politie bureau voorbereidden, waar van het Britse leger lucht had gekregen: Tijdens de schiet partij kwam nog een negende persoon, een voorbijganger, om het leven. Vorige maand werd hetzelfde politiebureau vernield door een bom van het IRA. Het bureau was op het moment van de explosie onbe mand. (Van onze correspondent Bob van Huët) PARIJS De Franse premier Rocard heeft een onderzoek aange kondigd naar de rellen en plunderingen van het afgelopen weekend in de Lyonese voorstad Vaulx-en-Velin. Bij een treffen tussen ongeveer vijfhonderd jongeren en tweehonderd politiea genten vielen vijftien gewonden en werd voor miljoenen guldens scha de aangericht. De rellen braken uit nadat een gehandicapte jongen, die achterop een motor zat, do delijk verongelukte bij een uit de hand gelopen politie controle. De rust keerde pas gisteren terug in de 50.000 inwoners tellende slaapstad, die twintig procent werklo zen telt en een hoog percen tage buitenlanders. De rellen van het afgelopen weekend waren de ernstigste sinds in 1981 een andere Lyonese woonwijk, Les Minguettes, enkele dagen in vuur en vlam stond. Bij confrontaties tussen jongeren uit de Lyo nese voorsteden en politie of particuliere ordediensten zijn sinds oktober 1982 vijf doden gevallen. In alle ge vallen waren de slachtoffers van Noordafrikaaanse origi ne. Net als in 1981 werd de woe de onder de opstandige jon geren gevoed door de frus traties over werkloosheid en sociale problemen. In Vaulx- en-Velin kwam daar nu ech ter een hartgrondige haat te gen de politie bij. Volgens de ontketende jongeren gaat de politie in Lyon systematisch haar boekje te buiten bij identiteitscontroles van bui tenlanders. Zo zou het onder sommige agenten gebruik zijn om jongeren op brom fietsen al rijdend 'aan te tik ken' met de bumper van de politieauto. „Wat we met deze rellen hopen te berei ken. is dat de agenten voort aan nog een keertje naden ken voordat ze wéér zoiets flikken", aldus een woeden de jongen van Portugese ori gine. Doden De gedupeerde middenstan ders klaagden dat het zon dag vier uur duurde voordat de politie ingreep bij de plunderingen en brandstich- ingen. Op zijn beurt be- reurde premier Rocard dat ,de Franse samenleving zo weinig dialoog kent". De premier beloofde de zaak tot op de bodem te zullen uit zoeken. De verhalen over het fatale motorongeluk lopen zeer uiteen. Volgens de politie zou de bestuurder de macht over het stuur verloren heb ben toen hij in paniek raakte bij het zien van de surveil lancewagen. Geen van beide jongeren droeg een helm. Volgens buurtbewoners ech ter zouden de agenten het ongeluk moedwillig hebben veroorzaakt door de motor rijder in volle snelheid af te snijden. De Franse architect Roland Castro noemde de gebeurte nissen in Vaulx-en-Velin te kenend voor de kloof die is ontstaan tussen de rijke ste den en de armoede en de el lende die naar de voorsteden is geschoven. In Vaulx wer den de afgelopen jaren ove rigens miljoenen geïnves teerd in een grootscheepse renovatie. In oktober nog 4x gratis kans op een lang wintersport weekend in het Sauerland. Bij de trekking van de Lotto gaan er iedere week vele tienduizenden geld prijzen uit. De hoofdprijs kan zelfs oplo pen tot een half miljoen gulden... Deze maand is er voor u echter een extra reden om mee te doen. Vanaf deze week heeft u namelijk nog vier gratis kansen op een fantastisch, lang wintersportweekend voor 2 personen in het Sauerland. En hiervoor hoeft u slechts de laatste 4 cijfers van het formulier nummer goed te hebben tijdens de extra trekking. Lever deze week uw formulier in en kijk zaterdagavond om 19.54 uur op Nederland 3 naar de trekking. Voor u het weet gaat u mee op reis met de Lotto. Wie weet wint u m deze week... Irak wil belofte Bush in ruil voor westerlingen NEW YORK Westerlingen die in Irak en Kuwayt worden vastgehouden zou het vrij staan te vertrekken als presi dent Bush van de Verenigde Staten plechtig belooft dat hij Irak niet zal aanvallen, aldus de Iraakse minister van bui tenlandse zaken, Tareq Aziz. In Irak bevinden zich nog vele honderden westerse mannen die als schild worden gebruikt voor eventuele aahvallen. Den dergelijke niet-aanvals-belofte zou Irak er echter niet toe brengen zich terug te trekken uit Kuwayt, aldus Aziz voor CNN-radio. Iran zal alles doen wat in zijn vermogen ligt om te voorko-, men dat in het kader van een vredesovereenkomst Kuwayts grondgebied overgedragen wordt aan Irak, zo heeft presi dent Rafsanjani in Le Monde verklaard. De Libische leider Moammar Gaddafi riep gisteren op tot een Iraakse aftocht uit Ku wayt. Daarna zouden de Ara bieren vrij zijn zich te verzet ten tegen buitenlandse militai ren in het gebied tenzij die zich uit eigen beweging terug trekken. Egypte doet niet mee aan een eventuele aanval op Irak, aldus een verklaring van de commandant van de Egyp tische troepenmacht in Saudi- Arabië. 17 Rob smakt op de gaffel van het schoenerzeil en het dat hij nog steeds in zijn hand heeft, ritst het zeil helemaal i. Maar Rob heeft nu houvast en veilig bereikt hij het dek. Hij stelt zich door de tierende menigte aan dek heen en laat zich een aan boord van de sloep zakken, waarin de kapitein van ,Carl Vinnen" en Mona zitten te wachten op Larry. Zonder te bedenken geeft Rob de kapitein een schop, waardoor overboord valt. En meteen duwt hij de sloep af. De motor draait en spoedig hebben ze de „Carl Vinnen" achter zich gela ten. Mona zegt niet veel. „Wat je allemaal van ons weet, weet ik niet", zegt ze, „maar het zal wel niet veel goeds zijn. En ik zit in hetzelfde schuitje als Harries en Larry". „Kom, kom", zegt Rob, „het zal met jou nog wel loslopen". Wanneer de morgen aan breekt, keren juist de motortorpedoboten terug naar de „Carl Vinnen". Als Larry zijn nek niet gebroken heeft, is zijn rijk nu toch uit, bedenkt Rob. VAN DEN BROEK ZIET GEEN ZON ACHTER DE WOLKEN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De diplo matieke initiatieven die de afgelopen week vanuit Europa en de Arabische wereld richting Baghdad zijn ontplooid hebben een vreedzame oplossing niet dichterbij gebracht. Vol gens minister Van den Broek van buitenlandse zaken kan binnen één a twee maanden de situatie ontstaan dat nog langer passief afwachten te ris kant wordt. „Economische sancties kunnen niet tot in het oneindige worden voortgezet". Tijdens mondeling overleg gis teravond in de Tweede Kamer liet Van den Broek er geen misverstand over bestaan dat het door de Franse president Mitterrand gelanceerde vier stappenplan nog geen effect heeft gesorteerd. „De zaak zit muurvast", aldus de minister. „Er zijn absoluut geen tekenen dat Irak bereid is Kuwayt op te geven". Pas na terugtrekking van Irak uit Kuwayt kan over een op lossing van het Palestijnse vraagstuk gepraat worden, be nadrukte hij. Ook Frankrijk zou dat standpunt delen. Ove rigens voegde hij daar nog aan toe dat de Kuwayt-crisis een oplossing van het Iraëlisch/A- rabische conflict eerder heeft bemoeilijkt dan vergemakke lijkt, omdat de PLO inmiddels geen serieuze gesprekspartner meer is voor de Israëlische re gering. Van den Broek en minister Ter Beek van defensie waren door de commissies van bui tenlandse zaken en defensie naar de Kamer geroepen om tekst en uitleg te geven over het volgens sommige kamerle den „zwabberende beleid" in zake de Golfcrisis. Het geleur met de F-16's en misverstan den over de taak van de Ne derlandse fregatten verdien den volgens VVD en CDA geen schoonheidsprijs. De kritiek was niet mals: GPV-kamerlid Middelkoop karakteriseerde het recente bezoek van Ter Beek aan de Nederlandse fregatten als „Kuifje in Arabië"; VVD- woordvoerder Weisglas vond de berisping die Ter Beek in de Golf uitdeelde aan com mandant Van Gurp school meesterachtig en Van Weezei (CDA) sprak van een lakoniek beleid.. Al dat parlementaire wapengekletter kon echter niet verhullen dat de coalitie partijen verschillend denken over de eventuele inzet van extra (grond)troepen in de Golf. Van Weezei, die het Brits- Amerikaanse optreden in de regio uitgebreid prees, wilde die mogelijkheid niet uitslui ten. PvdA-kamerlid Melkert nam daar echter nadrukkelijk afstand van: „Ik ben er geen voorstander van dat gesproken wordt over de mogelijke bij drage van grondtroepen". Van den Broek kon Melkert ge ruststellen: het zenden van grondtroepen is niet aan de orde en over de F-16's wordt nog onderhandeld. Daar komt bij, aldus Van den Broek, dat de Nederlandse landmacht niet toegerust en getraind is voor militaire operaties in de woestijn. „Wij beschikken niet over gespecialiseerde eenhe den zoals Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten". De Nederlandse fregatten in de Golf gaan binnenkort in de regio rouleren, samen met an dere Westeuropese marine eenheden, kondigde Ter Beek aan. Het WEU-roulatieschema betekent dat de Pieter Florisz en de Witte de With de Straat van Hormuz binnenkort zul len verlaten 'om te gaan part- rouilleren in de Golf van Oman. Het bevoorradingsschip 'Zuiderkruis zal dieper in de Perzische Golf opereren. Pakkerd Een jonge chimpansee in de dierentuin van Boedapest in Hongarije gaf zijn moeder gisteren een forse pakkerd. Met de kop van zijn moeder dicht naar zich toe getrokken maakte hij haar duidelijk dat er wat hem betreft meer is dan moederliefde alleen. FOTO: ANP President Colombia doet concessies aan drugsbazen BOGOTA De Colombi aanse president Cesar Ga- viria heeft drugshandela ren lichtere straffen in het vooruitzicht gesteld in een poging door middel van concessies greep te krijgen op de kartels. Gaviria heeft ook beloofd dat drugsbazen die zich overge ven, niet meer uitgewezen zul len worden om terecht te staan in andere landen. Ook mogen ze op vrije voeten blij ven in de tijd dat in Colombia hun proces wordt voorbereid. De eigendommen van hande laren die zich overgeven zul len niet in beslag genomen worden. Over het algemeen beschikken de cocaïnebaron- nen in Colombia over uitge strekte landgoederen. De president wil met zijn maatregelen duidelijk maken dat hij de oorlog tegen de drugsbazen, die zijn voorgan ger Virgilio Barco 14 maanden geleden begon, niet wil voor zetten. In ruim een jaar tijd zijn bij dat geweld meer dan 500 mensen omgekomen. Ga viria heeft het nieuwe beleid bij decreet afgekondigd. In een verklaring die de ba ronnen vorige maand uitga ven, lieten ze weten dat ze op volledige amnestie van de Co lombiaanse overheid rekenen. De Colombiaanse drugswereld is er in het verleden niet voor teruggeschrokken om rechters te bedreigen of om te kopen. Afgelopen zaterdag heeft de Colombiaanse justitie nog een verdachte uitgeleverd aan de VS. Het is de 25e Colombiaan die in de VS voor de recht bank verschijnt sinds de uitle- veringspolitiek onder de vori ge president begon. Technisch blijft uitwijzing onder het nieuwe beleid mogelijk, maar dat geldt dan alleen voor drugsbazen die weigeren zich over te geven.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5