Maar Ria Lubbers liet vrolijk het marsepein als benauvallen m Indoor Leiden wordt begrip in paardewereld DIM NAAL ijÉN OMGEVING Leidóc Souiunt DINSDAG 9 OKTOBER 1990 PAGINA 13 HET PATISSERIE COLLEGE BESTOND 35 JAAR „Ik wil het nu niet met u heb ben over '92: bij mij thuis heb ben ze het over niet anders. Het is allemaal Europa voor en Europa na", zei Ria Lub- bers-Hoogeweegen, 's lands bedrijvige First Lady, tegen een gehoor van zowat 90 ge kwalificeerde banketbakkers, die met hun aanhang naar het Hotel Oranje in Noord wijk aan Zee waren gekomen om er te vergaderen, te evalueren en met elkaar te wedijveren teneinde een landelijke titel op het zoetste niveau te vero veren. Maar het stond wel op het programma: „Verder zal mevrouw Lubbers aanslui tend een inleiding over de Europese eenwording hou den". Geen Europa dus of schoon de vruchtbare bijeen komst ook een beetje in het teken van de Europese een wording stond. Op de een of andere manier. Nee, mevrouw Lubbers, die deze keer niet haar zegje deed op een missieveiling of een charitatieve fancy-fair, liet zich enigszins liturgisch en stralend bekleden met een „sloofje", een witte schort, en samen met Peter de Wit, p.r. banketman en goed van de tongriem gesneden auteur van een specialiteitenboek met 80 smakelijke ideeën van 80 banketbakkers rond „taar tjes, gebakjes, leuke ideeën voor kinderfeesten, voor St.Nicolaas en andere heerlij ke avondjes" ging ze „een taart afwerken" en volup tueus opspuiten. De taart was „wat lobbig" en zakte iets uit, maar de toeschouwers waren verrukt over hetgeen Ria Lubbers („Een enig mens. En zo gewoon ook hè?") voor de camera's toverde door een sla groomtuut te hanteren en de grilligste figuren op de taart te knijpenden vervolgens met vruchtjes en andere lekkernij en de zaak decoratief te vol tooien. Mevrouw Lubbers zou Ria niet zijn als ze niet er iets bij zei ook: „Patisserie betekent veel voor mij; ik ben er als gastvrouw, op het Catshuis bijvoorbeeld of gewoon thuis, Ria Lubbers neemt het eerste exemplaar van het specialiteitenboekje met recepten van 80 banketbakkers in ontvangst. FOTO: HENK VAN DEN ENDE vaak bij betrokken. Ik weet ook dat u allen een vak beoe fent waarvoor je moet knok ken". En ze hamerde ook op het doorgeven van de kennis en vakbekwaamheid aan de jonge aanwas in het métier. Maar toen ging ons aller First Lady even in de fout: „U moet wel weten, dat je het van marsepein benauwd kunt krijgen. Ikzelf ben gek op marsepein, maar ik at er te veel van en mijn huisarts zei dat ook: mevrouw Lubbers, u snoept te veel marsepein!" Er ging bijna een rilling door de gelederen gisteren in de bovenzaal van Hotel Oranje. Immers aan marsepein was op het congres juist vreselijk veel aandacht besteed. Er waren ook Franse en Duitse kunste naars op dit vlak die als gast docent uitzonderlijke dingen hadden gepresteerd. Marse pein „van één op één" (dus weinig suikergehalte), en dat is van de zuiverste samenstel ling. Nu hoorden ze opeens, dat je het daarvan benauwd kan krijgen. Maar van Ria Lubbers is nu eenmaal be kend, dat ze geen bord voor de mond neemt als ze ergens haar zegje moet doen. Maar het eindigde toch plezierig. Mevrouw Lubbers nam het eerste exemplaar van het spe cialiteitenboek mee naar huis, en de door haar opgespoten taart zou in Rotterdam, Kra lingen, subiet bezorgd worden door een koerier in banket- bakkersdienst. Dit alles geschiedde gisteren op de viering van 35 jaar Pa tisserie College in Noordwijk. Het was een gevulde ochtend met internationale vakde monstraties door, onder ande re, de Franse meester Michaël Azouz (Champion du Monde 1989) en diens Duitse collega Karl Sindern een marse- peinse potentaat. De wachten den op de uitslag van onder scheiden vaktitels, en „de pers", konden in de lounge van Hotel Oranje intussen luisteren naar ingeblikte, hel dere pianomuziek met para fraserende grapjes rond klas sieke composities a la de lich te toets van een Laurens van Rooyen. Het was stijlvol, en passend in een lounge die met z'n tijd meegaat. Maar in elk geval was het 35 jaar „Het Patisserie College", een „bedrijfsvergelijkingsver- eniging voor ambachtelijke banketbakkers". Een vans de drie corporaties in deze mate rie, naast twee andere zelf standig draaiende clubs: „Contact '80" en BVS (in de wandeling „De gulden Smaeck" geheten. Het gaat al lemaal om een positief kwali- teits imago, met als doel (bij Het College) om door middel van bed rijfs vergelijking het peil van de leden te verhogen. Natuurlijk werkt een college als het onderhavige met de beste grondstoffen. Dat doen die andere vakbroeders ook, maar we hebben het nu alleen over het Patisserie College. LANGS OMWEGEN Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071-122244. Van het Salve Regina heb je ook een paar versies, en dan moet je een- keuze kunnen maken. Tenslotte gaat het om het pro moten van de ambachtelijke banketbakkerij in zijn alge meenheid en het College in het bijzonder. Het gaat ook om dagverse produkten en puur natuur. Compromissen dienaangaande zijn er niet bij de vakgevoelige leden. De to- plieden van het College met z'n ca.90 leden zouden (in hun filosofie) zeggen: „En reken er op dat u het verschil terdege proeft". Het hele jaar door komt het College in ver schillende groepen een fiks aantal malen per jaar bijeen. Dan wordt gelet op vaktech nische, bedrijfseconomische en huishoudelijke aspecten van het ambacht en men kijkt bij elkaar „in de keuken", heeft aandacht voor de pro dukten, winkel en bakkerij en voor de bedrijfseconomische kant van de onderscheiden gastbedrijven waar men komt. Bakwerkprodukt Het gaat niet om zomaar ban ketbakkers. Het zijn de beste, met specialisaties die ze er bij doen. Ze zijn collectief bezig, aan de ene kant ter verhef fing van het vak, aan de an dere kant ook om naar buiten, naar de consument toe, te tre den. Nou dan, gisteren wer den de bétrokkenen gecon fronteerd met het „bakwerk produkt", dat kant en klaar uit de oven komt en voor con sumptie gereed is. Met z'n al len waren ze „koortsachtig" aan het werk geweest, en in nog geen twee uur tijd waren nieuwe dingen in chocolade en marsepein ter beoordeling aan een jury (die het natuur lijk weer moeilijk had) voor gelegd. Tot in de hoogste regionen van Hotel Oranje aan de Ko ningin Wilhelminaboulevard (met als geïnteresseerde buur man het Boulevard Hotel) zag je de uitstallingen van over heerlijke voortbrengselen van hecht vakmanschap. Het is een edel en onvervalst am bacht dat weer eens extra naar buiten mocht treden. Zo was er, onder meer, een rote rend Atomium van pure cho colade, en verder zag je er paddestoelen van de meest uiteenlopende samenstelling en voorkomen. Enfin, in Noordwijk werden een hele dag de voortbrengse len geëtaleerd van een am bacht om trots op te zijn, rei kend tot de hoogten die Fran se en Duitse collega's als ex traordinair dachten te kun nen beschouwen. Vlak die Hollandse patissiers, met hun geëigend College (dat naar binnen opkomt voor de eigen vakgenoten en naar buiten steeds meer de consument er bij wil betrekken), nou ja, vlak ze niet uit. Het gaat om de glorie van een vak en dan mag je er best een beetje poes pas om maken. En wat de veroverde titels van Le Premier Patissier, consumentenprijs en de „meest originele verpakking" betreft, die gingen naar lieden in het land die uit Purmer- end en zo niet in ons ver spreidingsgebied worden aan getroffen. Maar geen nood: zolang er in Noordwijk nog exclusieve prominenten als een Maison Wely bestaan, kunnen de fijnproevers voor lopig terecht voor een excel lent assortiment dat op verfij ning is gebaseerd. Maar het was een hele toestand, giste ren, rond het Patisserie Colle ge met al die op smaak en kraak afgestemde hooggeleer den. ZEVENDE EDITIE DONDERDAG VAN START LEIDEN De Groe- noordhallen staan van donderdag tot zondag voor de zevende maal in het teken van Indoor Lei den. Het evenement kent na de succesvolle uitvoe ring van vorig jaar weer meer inschrijvingen. Ze venhonderd deelnemers uit alle geledingen van de hippische sport zullen tij dens dit paardesporteve- nement op de verschillen de onderdelen uitkomen. „De belangstelling is enorm. Langzamerhand begint Indoor Leiden een begrip in de paardewereld te worden", aldus André de Jong, directeur van de Stichting Indoor Leiden. De grote toeloop van ruiters plaatst de organisatie voor de nodige problemen. In de vori ge editie van Indoor Leiden moest een aantal combinaties worden geweigerd. Dit jaar heeft men dat echter weten te voorkomen door de springcon coursen op donderdagochtend te laten beginnen. Directeur De Jong heeft de volgende verklaring voor de populari teit van Indoor Leiden: „Het springconcours in Leiden is de eerste in de rij van grote con coursen in Nderland zoals Jumping Amsterdam en In- door Maastricht. Voor de rui ters vormt Indoor Leiden een ideale plek om de vorm van de paarden te testen. Daarbij zijn de Groenoordhallen een ideale lokatie. We hebben hier alles bij de hand". Internationaal De lijst van inschrijvingen vormt het beste bewijs,van de De Jongs woorden. De com plete nationale ruitertop zal in Leiden aan de start komen. Bekende namen zoals Eric Willemsz Geeroms, vorig jaar winnaar van de grote prijs van de stad Leiden, Johan Heins, Piet Raymakers, Bert Romp en Albert Voorn zullen een enerverende strijd leveren op de geprepareerde vloer van de Groenoordhallen. Indoor Lei den heeft dit jaar echter ook een buitenlandse inbreng. Deelnemers uit Japan, Fin land, Canada en Spanje zorgen voor het internationale tintje. De springconcoursen vormen als vanouds de hoofmoot van het Leidse paardesportevene- ment. Vorig jaar werd voor het eerst gestart met spring- wedstrijden voor maneges en leden van de Nderlandse Po nyclub. Het werd een succes vol initiatief dat dit jaar zijn vervolg krijgt. De Jong legt uit: „Vanuit de manege- en po nywereld bereikten ons steeds vaker geluiden, dat zij ook een rol in Indoor Leiden willen gaan spelen. Daar zijn we mee aan de slag gegaan en de res pons is enorm. Een en twintig rijscholen zullen met hun bes te vier combinaties uitkomen in de springrubrieken". Pauzenummers Behalve de springconcoursen valt er gedurende de vier da gen die Indoor Leiden '90 telt nog veel meer te beleven. Het is ter invulling van de pauzes tussen de diverse springwed- strijden en wordt door de or ganisatie daarom "de show er omheen genoemd". Een optre den van de Voltigegroep (gymnastiek op het paard) Any Dale fungeert als rode draad tijdens de vier dagen. De in dressuurkringen beken de en populaire Annemarie Sanders-Keyzer is ook in Lei den aanwezig. Vrijdag rijdt ze een kür op muziek, zondag is ze met haar dochterje Stacy te zien in een pas de deux. Zater dagavond staan het mannen koor Vox Humana en K G in de piste van de Groenoord hallen voor een gezamenlijk optreden. „Een unieke combi natie", volgens De Jong. Verder keren twee vertrouw de onderdelen ook dit iaar te rug in de Groenoordhallen. Dat zijn op zaterdag de natio nale kampioenschappen van het Arabisch-Volbloed-stam boek, en een monster carrou- sel van zestien paarden op zondagrfiiddag. De organisatie heeft veel ver Vrijwel alle toppers onder de vaderlandse springruiters komen in en met zondag 14 oktober in de Groenoordhallen actie tijdens Indoor Leiden '90, van donderdag 11 oktober tot FOTOrANDRÈ van HAASTEREN trouwen in de programmering en rekent op veel toeschou wers, van binnen en buiten Leiden. Inclusief de loges zijn er drieduizend ziplaatsen. Mede dankzij forse financiële injecties van sponsors kan er een tribune gebouwd worden die geheel uit kuipstoeltjse be staat. Het gereed maken van de Groenoordhallen voor Indoor Leiden begint al op dinsdag middag na aloop van de vee markt. Dan gaat men met man en macht aan de slag om de hallen gereed te maken voor het evenement, dat nationaal gezien tot de toppers behoort. Twee dagen heeft men nodig om een en ander op te bou wen. Na afloop wordt in één nacht tijd alles weer afgebro ken. In de dagen die er tussen liggen kan de liefhebber ge nieten van hoogwaardige paardesport. Kinderen tot twaalf jaar en 65-plussers hoe ven daarvoor 'niets te betalen. Voor anderen gelden de vol gende toegangsprijzen: don derdag ƒ7,50, vrijdag ƒ10 en za terdag en zondag ƒ12,50. Een Munten De maandelijkse bijeenkomst van de Numismatische Kring Bloembollenstreek wordt vanavond gehouden in Het Poelhuys aan de Vivaldistraat 4 in Lisse. Vanaf zeven uur kan men terecht. De kring gaat half november op excur sie naar 's Rijks Munt in Utrecht. Inlichtingen: 02520- 15217. SJJO De Stichting Jeugd- en Jonge renwerk Oegstgeest geeft di verse cursussen voor kinde ren in haar gebouw aan het Boerhaaveplein 13 in Oegst geest. Het gaat om dramati sche expressie en autonoom textiel vanaf dinsdag 9 okto ber en kinder-atelier en teke nen/schilderen vanaf 10 okto ber. Informatie: tel. 071- 154773. Leger des Heils Kolonel Bosschardt van het Leger des Heils komt van avond naar buurthuis De Weipoort aan de Weipoortse- weg in Zoeterwoude. Zij ver telt dan over haar werk en haar ervaringen. Aanvang acht uur. Bingo De LTV Roelofarendsveen houdt vandaag een kwis-en bingo-avond in café 't Veen aan de Lange weg in Roelof arendsveen. Aanvang acht uur. Leerhuis Dominee M. Hogenbirk spreekt vanavond in de zaal van de gereformeerde kerk in Sassenheim over Doop en Avondmaal. De bijeenkomst, die wordt gehouden in het ka der van het Oecumenisch Leerhuis, begint om acht uur. CDA Voorafgaande aan de algeme ne bestuursvergadering houdt het CDA afdeling Alkemade morgenavond een algemene ledenvergadering. Op de agenda prijkt slechts één punt: namelijk stemming over de advieslijst van de provinci ale afdeling. Uitsluitend leden van de CDA afdeling Alke made worden hiervoor bij de zen uitgenodigd. Aanvang acht uur in Dorpshuis De Al- kebrucht aan de Noordhoek in Roelofarendsveen. Vesper Als tweede van de zes vesper diensten die door de Werk groep Liturgie van de plaatse lijke Raad van Kerken in de hervormde kerk in Sassen heim worden gehouden, treedt morgen als voorganger op dominee E.Th. Vollebregt. Medewerking wordt verleend door het Oecumenisch Klein- koor onder leiding van G. Germans. Aan vang kwart over zeven. Kinderboeken week De Openbare Bibliotheek Noordwijkerhout aan de He renweg 2 bestaat 20 jaar, en doet daarom erg veel aan de kin derboeken week. Woens dag is er een voorleeshalfuur- tje van twee tot half drie voor kinderen van 4 tot 8 jaar. Op dinsdag 16 oktober wordt ae Drukkerij Noordwijkerhout bezocht van half drie tot hall vier met kinderen van 10 tot 12 jaar. Op woensdag 17 okto ber geeft tekenaar Reint de Jonge een demonstratie van drie uur tot half vier voor kinderen van 9 tot 12 jaar. Op donderdag 18 oktober wordt een feestmiddag gehouden van half drie tót vier uur voor kinderen van 6 tot 12 jaar. Marleen van Leeuwen speelt dan toneel met de kinderen. Verder is er een wedstrijd boektitels raden. Informatie: telefoon 02523-73621. Kinderboekenweek (2) Ook de bibliotheek in Sassen heim besteedt aandacht aan de kin derboeken week. Woensdagmiddag tussen twee en vijf uur kunnen kinderen van 6 tot en met 12 jaar een boeken tasie komen versieren. Ook wordt deze week de peu- terhoek op de volwassenenaf deling in gebruik genomen. Vanaf woensdag 17 oktober wordt er weer wekelijks tus sen half vier en vier uur voorgelezen. Tvens is in de bibliotheek een tentoonstel ling met als thema „Kent u ze nog? gehouden. Voorts is een expositie over de geschiedenis van het Nederlandse stripver haal ingericht. Kin derboeken week (3) Kinderen uit Ter Aar en om geving kunnen op woensdag 10 oktober in bibliotheek De Aarlezer aan het Beukenpad in Aardam terecht voor het maken van wajangpoppen. De activiteit voor de jeugd wordt verzorgd door Anneke Ruster en Liesbeth Meinardi. Aanvang om drie uur. Kinderboekenweek (4) De kinderboekenweek in Oegstgeest start woensdag met een knutselmiddag en een spel voor kinderen van twee uur tot half vijf in de bi bliotheek aan de Homerus- laan. Op woensdag 17 oktober wordt een toneelstuk gespeeld in 't Groot Proffijt aan het Boerhaaveplein 13. Het gaat om een bewerking van „De f-ote vriendelijke reus" van oald Dahl. De voorstelling, die om twee uur begint is ge schikt voor kinderen die ou der zijn dan zes jaar. Verder is er een kleurwedstrijd voor de jongste kinderen en een boek- maakwedstrijd voor de oudere kinderen. Informatietel. 071- 154773. Dienstplicht In SCUM aan de Helmberg weg in Katwijk wordt mor gen een informatie-avond over militaire dienst gehou den. De Vereniging van Dienstplich tige Mili tairen (VVDM) geeft informatie. Aanvang half negen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13