Van Bochove onder druk gezet door zijn partij ALLER LEI(DS) |,Een gezond, mooi lichaam Aiet echte spierballen" Mogelijk reconstructie atelier van Rembrandt Bibliotheek flink gegroeid „DIT IS EEN SOORT TWEEDEKEUS PLAATJE" EHBO De katholieke EHBO-vereni- ging Peerke Donders begint vandaag het nieuwe seizoen met een lezing over „onder koeling bij drenkelingen De bijeenkomst wordt gehouden in de Herensingelparochie, de toegangsdeur bevindt zich in de doorgang tegenover de Alexanderstraat 30. De lezing begint om 20.00 uur. Introdu- cees betalen een rijksdaalder. De Postzegelvrienden houden vandaag een veiling-, ruil- en contactavond. Dat gebeurt in wijkgebouw De Linde aan de Herenstraat 64. De te veilen kavels zijn vanaf 19.30 uur te bezichtigen. CDA Het CDA afdeling Leiden houdt morgenavond een alge mene ledenvergadering. Dat gebeurt vanaf 20.00 uur in de Waalse Kerk aan de Bree- straat 64. Op de agenda staan de amendementen op het ont werp verkiezingsprogramma voor de provinciale staten en een stemming over de kandi daten. Bloemschikken Een bloemschikmiddag wordt morgen in het Dienstencen trum Binnenstad gehouden. Het dienstencentrum is geves tigd aan Hoge woerd 65. De aanvang is 14.00 uur. Kosten bedragen 6,50Men dient zelf een bloemschikbakje mee te nemen. Opgegeven kan worden in Pandje 65 of telefo nisch: 143503. Vrijwilligers Buurthuis Cornelis Joppensz zoekt vrijwilligers voor het opzetten van kinderactivitei ten. Op woensdagmiddag wordt een kinderclub gehou den voor kinderen van 6 tot 10 jaar en een elektronicaclub voor de jongeren van 8 tot 12 jaar. Aanmelden kan bij het buurthuis aan de Oppenheim- straat 6a, tel. 071-132462. Literair Burcht Literair presenteert morgen „De nieuwe Nijhoff". Dat is een forumdiscussie over de dichter Martinus Nij hoff. Anton Korteweg zit het forum voor. Leden zijn W. van den Akker, Andreas Oosthoek en Theun de vries. De bijeenkomst begint om 20.00 uur in De Burcht aan de Burgsteeg 14. De toegang be draagt tien gulden. Lezing Sponsoringredmiddel voor sport en cultuur", dat is het onderwerp van de bijeen komst die dinsdag 9 oktober wordt gehouden door de Leidse Communicatie Salon. Hans Schraders houdt vanaf 18.00 uur In den Leidschen Salon aan de Streenstraat een lezing over sponsoring als marketingmiddel. Lezing De Leidse loge van het Theo sofisch Genootschap houdt morgen een voordracht met als onderwerp „Esoterische kennis in de praktijk". De le zing gaat over de toepassing van theosofie in de praktijk van alledag. De lezing heeft plaats in de Pieterskerk in gang Kloksteeg 16en be gint om 20.00 uur. De zaal gaat om 19.30 uur open. Ithaka Burgemeester C. Goekoop houdt op dinsdag 9 oktober in het Rijksmuseum voor Oud heden een lezing met als titel „Op zoek naar Ithaka; een speurtocht naar het vaderland van Odysseus". De lezing, ge baseerd op eigen onderzoek van Goekoop, maakt deel uit van een cyclus van vier lezin gen. Om 20.00 uur begint de burgemeester met zijn uiteen zetting in de Taffeh-zaal van het museum, ingang Papen- gracht 29. Wereldwinkel De Leidse Wereldwinkel ver toont tijdens de Honger-hoeft- niet-week die vandaag begint dagelijks videobanden over voedselschaarste en de inter nationale schuldenproblema tiek. Bovendien is er in de winkel informatiemateriaal over de actie „Honger hoeft niet" die wordt gevoerd door een samenwerkingsverband van 40 organisaties. Dingdag 10 oktober is er een informa tie-avond in De Invalshoek aan de Koppenhinksteeg 2, aanvang 20.00 uur. De Zuida- merikaanse groep Asunta treedt zaterdag 13 oktober op bij de Wereldwinkel aan de Steenstraat IB is van maan dag tot en met vrijdag geo pend van 14.30-18.00 uur en op zaterdag van 11.00 tot 17.00 uur, telefoon 071-149437. Cursussen Buurthuis Morschwijk aan de Topaaslaan 19 heeft nog cur susplaatsen vrij bij naailes, Franse les voor beginners, calligrafie, en jazzballet. Meer inlichtingen: 071-765656. Vogelvlucht Buurthuis Vogelvlucht orga niseert de komende maanden weer activiteiten voor 55plus- sers. Daarbij gaat het om brid ge encalligrafie. Het bridgen gebeurt op donderdagmidda gen (twee keer per maand), het calligraferen op woensda gochtenden. Inlichtingen en opgave bij Vogelvlucht, 071- 313648. dlan bedreigd beroofd Alphen HEN AAN DEN RIJN Een 41-jarige Alphenaar in de nacht van zaterdag zondag beroofd van een :emonnee met 1300 gul- Tevens werd een gou- ketting van zijn hals ge lakt. De beroving werd uit- riyoerd door twee mannen circa 20 jaar. Een van greep de 41-jarige op de Ishoornseweg van achte- beet en vervolgens werd man geschopt en gesla- De Alphenaar werd de dood bedreigd. TEKORT DOOR HOGERE LASTEN LEIDEN De Bibliotheek Leiden is in 1989 flink gegroeid. Zowel het aantal uitleningen als het aantal ingeschreven lezers nam flink toe. Het afgelopen jaar waren 31.065 mensen „lid" van de bibliotheek, 1544 meer dan in 1988. Het ledental omvat daarmee bijna een derde van de Leidse bevolking. Het aantal lezers neemt sinds 1987 weer toe nadat het in de periode vanaf 1982 was gedaald. Dat was een topjaar met 38.895 leden. Het aantal uitleningen steeg het afgelopen jaar van 1.294.270 tot 1.414.769. Het aantal uitlenin gen is daarmee wel terug op het niveau van 1982. De toename kwam vooral tot stand in de centrale bibliotheek aan de Nieuwstraat en in de filialen 't Spoortje, Merenwijk en Stevenshof. Al leen in de Morswijk daalt het aantal uitleningen. De bibliotheek had in 1989 te kampen met een veel groter tekort dan geraamd. Dat steeg door automatisering en door extra lastenstijgingen die niet werden gecompenseerd. Het ging daarbij om forse huurverhogingen, hogere energiekosten en andere hogere heffingen. Het afgelopen jaar stond de bibliotheek met name in het teken van het tachtigjarig bestaan waarvoor diverse activiteiten werden georgani seerd. De automatisering werd volledig doorge voerd in alle zes de vestigingen. Nieuwe activi teiten waren de invoering van de video-uitleen en de invoering van een Sprinterservice om boe ken die sterk in de belangstelling staan snel be schikbaar te stellen. Via de computer kreeg de bibliotheek een aansluiting op de publiekscatalo gus van de Universiteitsbibliotheek. Gewond bij val van keukentrap LEIDERDORP Bij een val van een keukentrap brak een bejaarde vrouw uit Leider dorp zaterdag een heup en een been. De politie moest de woning aan de Langendijkdreef via het balkon bin nenkomen omdat de voordeur op slot zat. De vrouw is naar het AZL gebracht. SP-vragen over herstelplan hoven LEIDEN Naar aanleiding van het afgelopen vrijdag gepre senteerde herstelplan voor de „hoven" langs de Willem de Zwij gerlaan stelt de Socialiese Partij enkele vragen aan het college van B en W. Een onderdeel van het plan is het bouwen van een flatgebouw langs de Gooimeerlaan en het aanleggen van een fietspad ten koste van een aantal volkstuinen. Dit terwijl tiidens de discussie over de nota „Bouwen in bestaande wijken' een motie is aangenomen waarin staat dat bebouwing van het volk stuinencomplex tussen Gooi- en IJsselmeerlaan en ten noorden van de IJsselmeerlaan niet wenselijk wordt geacht en dus uitge sloten dient te worden, stelt de SP. Ook wil de partii weten waarom woonblokken zijn gepland aan het eind van de "binnen terreinen, terwijl deze lokaties niet als toekomstige bouwgebie- den zijn aangewezen. Ook vindt de Socialistische Partij in het plan niets terug van de motie om te onderzoeken in hoeverre door versmalling van de toegangsroutes naar de Merenwijk van vier naar twee rijstroken laagbouw van woningen mogelijk is. De partij wil weten hoe het met het onderzoek staat. De nood zaak voor een herstelplan voor het totale hovengebied wordt overigens wel door de SP onderschreven. Automobilist ramt auto's OEGSTGEEST Een 18-jarige inwoner van Sassenheim heeft in de nacht van za terdag op zondag een ravage veroorzaakt op de Rijnzichtweg in Oegstgeest. De jon geman naderde met zijn auto de kruising met de Homeruslaan en vloog uit de flau we bocht in de weg. Hij ramde een gepar keerde auto, die vooruitsprong waardoor nog twee auto in een kettingbotsing ver zeild raakten en reed vervolgens een ver- keerspaal omver. De bestuurder reed nog een stukje door op de Rijnzichtweg, par keerde in een zijstraat en viel achter het stuur in slaap. In die toestand werd hij door de rijkspolitie van Oegstgeest aange troffen. De Sassenheimer had de auto van zijn vader geleend, hij had geen rijbewijs en de blaastest toonde aan dat hij teveel alcohol ophad. Hij bleef ongedeerd. De materiële schade is aanzienlijk. Reiden omgeving £eidóc6ouocmt MAANDAG 8 OKTOBER 1990 PAGINA 7 LEIDEN WIL ZICH PROFILEREN ALS REMBRANDTSTAD LEIDEN Wethouder Joop Walenkamp (toeris me) wil „het toeristisch produkt Rembrandt in re latie tot Leiden" een dui delijker en beter profiel geven. Daarom wordt aangehaakt bij de internationale tentoonstel ling van het werk van Rem brandt van Rijn. Die wordt in 1991 en 1992 achtereenvolgens gehouden in Berlijn, Amster dam en Londen. Eerste stap was vanochtend het uitgeven van een mooi uitgevoerde fol der over Rembrandt en Lei den." „Er is een gevelsteen in de Weddesteeg. Het Rembrandt- plein ligt daarachter. Daar kunnen we iets om te fotogra feren maken. Bijvoorbeeld een reconstructie van zijn atelier. Maar dat kan ook bij De La kenhal", geeft hij aan Andere ideeën die leven en die nog moeten worden uitgewerkt, zijn een tekenwedstrijd op scholen, een muziekvoorstel- linge, een arrangement voor een weekeinde, een Rem- brandttocht door de stad, het uitgeven van een speciale munt, of een NZH-bus die op en neer rijdt van Amsterdam naar Leiden. Met het Leidse bedrijfsleven, de VVV, ge meente en andere instellingen wordt bekeken in hoeverre de plannen zijn te realiseren. De gemeente treedt op als coördi nator. Rembrandt werd op 15 juli 1606 in een huis in de Weddes teeg geboren. Hij was het acht ste kind van Harmen Gerritsz en Neeltje Suydbrouck. Har- men Gerritz was molenaar, zijn molen stond op het Rem- brandtplein bij het Galgewa ter. Rembrandt bezocht zeven jaar lang de Latijnse school aan de Lockhorststraat. Zijn oudere broers kregen een op leiding tot handwerksman. Toen hij veertien was, werd Rembrandt ingeschreven aan de Leidse universiteit als stu dent in de letteren. Echt gestu deerd heeft hij daar niet, want hij voelde zich steeds meer aangetrokken tot tekenen en schilderen. Leerlingen Zijn ouders haalden hem al snel van school en deden hem in de leer bij de Leidse Schil der Jacob van Swanenburgh. In dat atelier aan de Lange- brug nummer 89 vertoefde Rembrandt drie jaar. Na een korte leerperiode in Amster dam, kwam hij terug in Lei den. Hij vestigde zich als zelf standig schilder in een huis in de Weddesteeg. Hij werkte in verschillende ateliers in de buurt van de Weddesteeg en het Galgewater, waarschijnlijk samen met zijn leerlingen Gerrit Dou en Isaöc Jouder vil- le. Beroemde werken uit de Leidse tijd zijn: De steniging van Stephanus, Christus die de wisselaars uit de tempel drijft en De Kruisiging. Volgens Walenkamp is er dus genoeg te bieden voor toeris ten die Leiden bezoeken. Aan knopingspunt vormt de ten toonstelling in Amsterdam van november 1991 tot en met fe bruari 1992. In Stedelijk Mu seum De Lakenhal wordt een tentoonstelling gehouden bij voorbeeld over zijn leermees ters, zijn Leidse werken en zijn leerlingen. Argentijnse week aan universiteit LEIDEN Met film, een tango-avond, een exposi tie, video en lezingen wordt inhoud gegeven aan de Argentijnse week die de Leidse universiteit vanaf vandaag tot en met donderdag houdt. De week wordt vanavond om acht uur geopend met de vertoning van de film „Love is a fat woman" over de democratie in Ar gentinië. Om tien uur begint vervolgens de voorstelling „El hombre que ganó la rézon". Beide in het LAK-theater aan de Cle- veringaplaats 1. H. Ph. Vogel houdt dinsdag avond vanaf acht uur een le zing in het Academiegebouw aan het Rapenburg 73. Onder werp is de geschiedenis van Argentinië. Het sociale en cul turele leven in het land is op woensdagavond het onder werp van een lezing door Anna Sebastian. Daaraan voorafgaand houdt counsellor Gasio van de Argentijnse am bassade een lezing. De bijeen komst in zaal 003 van het Cen traal Faciliteitengebouw aan de Cleveringaplaats begint om acht uur. Donderdagmiddag om een uur is er in dezelfde zaal de verto ning van videofilms over Peri- to Moreno Glacier en over economie en toerisme in Ar gentinië. De week wordt ook in zaal 003 die avond besloten met een tango-avond met lalo en Mirta Diaz en Tango Cuör- to. Aanvang acht uur. Een expositie van Argentijnse tapijten is vanaf vandaag tot en met 29 oktober te zien in de Universiteitsbibliotheek aan de Witte Singel 27. Alle activi teiten zijn voor iedereen gratis toegankelijk. erken Jan van Hout hrden heruitgegeven DEN De werken van de Ise stadssecretaris Jan van it (1542-1609) worden staps- opnieuw uitgegeven, eerste deel van de nieuwe Jan van Hout-cahiers •dt morgenavond in De La- aangeboden aan de niging Oud Leiden. De tgave wordt al enige ja- voorbereid door de vak- ;p Nederlands van de uni- liteit. Het is de opzet in de van Hout-cahiers diens literaire oeuvre opnieuw ;e geven. Daartoe is een re- je geformeerd die bestaat K. Bostoen, S. Gabriëls en loppenol. Het eerste deel dinsdag wordt gepresen- bevat satirisch proza on- de titel „Opdracht aan r Cornelis", dat na 111 opnieuw wordt uitgege- Het cahier telt 75 pagina's ibevat een uitvoerige inlei- weergaves van het oor- 'nkelijke handschrift met icripties, commentaar en register. Hout gold als een aan- ilijk en veelzijdig man. Sa- met Dousa en Van der •f was hij een van de aan- irders van het Leidse verzet ;n de Spanjaarden. Daar- ■t was hij ook een knap iter en prozaschrijver. De :endheid van zijn werk is iter beperkt doordat het •ht toegankelijk is. Daar :ten de nieuwe cahiers ver lering in brengen, eerste Jan van Hout-ca- kost 15 gulden. Het is te ip bij het gemeentearchief de Boisotkade 2A. Het kan worden besteld door 15 len plus 2,50 gulden over aken op giro 4100471, ten e van S. Gabriëls te Lei onder vermelding van Ca- (Vervolg van voorpagina) LEIDEN CDA-fractie- voorzitter Van Bochove stond niet te springen om wethouder te worden. Hij geeft toe dat er druk op hem is uitgeoefend door zijn partij. Gisteravond werd hij meteen gebeld door zijn baas met fe licitaties, ook de fractievoor zitters van andere partijen belden om hem te feliciteren. Toch vindt Van Bochove dat „het plaatje had moeten zijn Wilbert Hettinga en Joop Walenkamp in het college en ik in de fractie. Dit is een soort tweedekeusplaatje". Snel Van Bochove woont sinds 1987 in Leiden. In dat jaar trad hij medio oktober af als lid van de Groninger Staten. Een week later verhuisde hij naar Leiden. In mei van dit jaar werd hij gekozen als raadslid en werd hij fractie voorzitter van het CDA. Een half jaar later wordt hij wet houder. Hij vindt dat snel. „Heel snel, zeker als je er niet op rekent en als je het ook niet hebt geambieerd. Maar als je aan politiek doet moet je ook berekend zijn op dit soort snelle beslissingen. •Daar teken je voor als je ac tief aan politiek doet". Hij geeft aan dat hij niet ont zettend goed is ingevoerd in de Leidse politiek. Hij wijst erop dat hij de komende tijd afhankelijk zal zijn van de steun van anderen. Hij hoopt op een goede samenwerking met ambtenaren, fractiege noten, wethouders en raads leden. Hij verwacht die steun ook wel. „Mijn entree in de Leid se politiek was heel plezierig. Er werd me een hartelijk welkom toegeroepen ook van andere fracties. Dat half jaar was heel plezierig met vrien delijke contacten. Ik vind het ook jammer om dat als fractievoorzitter dat fractie- gevoel prijs te geven. Het be gon net lekker te lopen. Het was heel algemeen, met een soort helikopterblik bemoei de je je met allerlei zaken. Maar daar komen nu andere zaken voor in de plaats". Oude liefde De portefeuille van Hettinga, welzijn, sport, personeel en organisatie, zit volgens hem vol met interessante aankno pingspunten. „Maar hij is me niet helemaal op het lijf ge schreven". Zijn voorkeur gaat uit naar „iets in de sfeer van arbeid, sociale zaken, werkgelegenheid en werk loosheidsbestrijding". Omdat een van de hoofdthema's in zijn huidige baan het thema arbeid is en „oude liefde slijt niet". „Als ik vrijelijk mocht kie zen, zou mijn portefeuille er anders uitzien, maar dat kan ik politiek niet. Het pakket als geheel zie ik als een uit daging". Over het pakket personeel en organisatie in de portefeuille zegt hij: „Het overgangsproces van het Leidse gemeentebestuur naar klantgerichtheid vindt ik aantrekkelijk en ik hoop er een bijdrage aan te kunnen leveren". Het onderdeel welzijn: „Dat wil ik een goede plaats in so ciale vernieuwing kunnen geven". Over sport: „Daar mee heb ik nauwelijks affi niteit. Ik ken het Leidse ver enigingsleven niet, maar het is bloeiend. Het raakt een brede laag van de bevolking. Dat maakt het de moeite waard om er energie in te steken om het in stand te houden, om meer doelgroe pen te bereiken". Dorpstamtam Op het kantoor aan het Schuttersveld, waar hij werkt kwam zijn wethouder schap niet als een verrassing. „Men wist het al. Ja, zoiets komt via de dorpstamtam wel verder". Hij merkt op dat hij weinig tijd heeft om zijn bureau schoon te vegen bij Research voor Beleid. „Er is nog een boel te doen. Ik had hier wel een leuke klus. Een aantal daarvan moet ik overdragen. Maar het gaat niet alleen om productie bij onderzoekswerk. Ook per soonlijk leg je accenten, ie dereen draagt bij qua talent en capaciteiten. Wat ik in bracht valt nu weg. Ik ben ook nog niet zo lang project leider. Ik ondersteun een aantal projecten en onder houd contacten met op drachtgevers. Ik heb zelf veel rapporten en presenta ties verzorgd. En ik heb nog een paar van dat soort grap pen te gaan. Ik kom niet met een lege agenda het gemeen tehuis binnen". Buschauffeur levert vandalen af op politiebureau ALPHEN AAN DEN RIJN Een buschauffeur is gister avond omstreeks half zeven met zijn bus naar het politie bureau van Alphen gereden. Op de binnenplaats van het bureau konden zes jongens uit Uithoorn worden aangehou den. Zij hadden voor 250 gul den strippenkaarten gestolen en in de bus met spuitbussen gas gespoten zodat passagiers last van ogen en luchtwegen kregen. Later bleek dat de zes, variërend in leeftijd van 16 tot 18 jaar, eerder op de middag moeilijkheden hadden veroor zaakt in bioscoop Eurocinema. Het zestal is gisteravond afge leverd in hun woonplaats. Nieuw interieur Petruskerk De Petruskerk aan de Lammenschansweg hield gisteren na de mis van elf uur open huis. Aanlei ding was de ingebruikname van het vernieuwde interieur van het gebouw dat indertijd werd ont worpen door architect Kropholler. Het vergde vier maanden van breken en bouwen om de binnenkant van de kerk aan moderne eisen aan in gebruik te passen waarbij is geprobeerd het ontwerp van Kropholler eer aan te doen. Het interieur werd zaterdagavond ingewijd door bisschop Bar. De ingebruikname werd gisteren feitelijk afgesloten met een oecumenische vesperdienst. FOTO: WIM VAN NOORT q wonderaars rond een MG TD uit 1951, een van de fraaiere auto's op het Oldtimerfestival in de Groe noordhallen si ld FOTO: WIM VAN NOORT XDTIMER FESTIVAL IN GROENOORDHALLEN 6. f^IDEN De organisa- j: en hebben er zelfs een n;uar E-type voor uit llywood gehaald. De 0 gen, ooit het trotse be- J van acteur Steve 1 Queen, was een van de inkstukken van het Su- tr Oldtimer Festival dat '•erdag en zondag in de J idse Groenoordhallen o rd gehouden. Het eve- nent trok duizenden ).i toekers. 4 Jaguar ging de concurren- hi'lag om de gunsten van de >e oekers aan met een groot ital auto's van gerenom- erde merken. Cadillacs in onmiskenbare Batman- look, Ford Thunderbirds, MG's Austin Healys, Panhards en Mercedessen, maar ook roestige Fiats die misschien wel oud waren maar op het oog eerder op de schroothoop thuishoorden. Ondanks het uitnodigende bordje 'onderde len gevraagd' dat aan de car rosserie was gehangen. De bezoekers aan het Oldtimer festival kwamen grotendeels met hun eigen auto naar de Willem de Zwijgerlaan, getui ge de hoeveelheid blik op het parkeerterrein. Maar weinigen deden dat met een Oldtimer. Die stonden op, een kleine show na, allemaal binnen. Veel bekijks trok een bruine Corvette uit 1979. Inderdaad geen kleintje, getuige de tekst op het bijbehorende bord: „Een gezond lichaam, mooi ge bruind en met echte spierbal len", die het vermogen van de bolide om binnen vier secon den van nul tot honderd kilo meter te accelereren moest staven. Kooplustigen genoeg, maar de vraagprijs bleek te hoog. De echte Oldtimers, waaron der een Ford V8 Convertible uit 1936, trokken veel publiek, maar de meeste auto's kwa men uit de oudere jongerenge neratie. Corvettes uit de jaren vijftig, niet voor niets Ameri- ka's sportauto nummer 1, trok ken veel aandacht naast een imponenerende hoeveelheid Buicks, een enkele Rolls Roy- ce en een Studebaker. Voor de onderdelen was niet bijster veel belangstelling. De koplampen, stukken dash board, motoronderdelen, num merplaten en andere accessoi res bleven grotendeels in de kist waarin ze lagen. De mees te bezoekers kwamen om te kijken. En werden onder de roek-dreunen uit de jukeboxen al dan niet volgestopt met het volksvoedsel van de jaren vijf tig: hotdogs en hamburgers. Meer belangstelling was er voor de onvermijdelijke speld jes. En zelfs voor de minia tuurautootjes die in filevorm op de planken van de kramen waren neergezet. Variërend van oude zwaar beschadigde exemplaren tot de nieuwe plastic lichting van Matchbox. Wat de autögek er al niet voor geeft.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 7