Begrotingschaos in VS verdringt kwestie Irak Zwaar verlies voor Oostenrijkse OVP ferry Waite iinen enkele 'gen vrij enland Heidóc Couoa/nt yositieleider 1-Korea' jongerstaking EG neemt verlaging landbouwsteun aan Echtgenoot van Caroline begraven 'als een prins' )NTUREN VAN KAPITEIN ROB MAANDAG 8 OKTOBER 1990 PAGINA 5 jl- De belangrijkste oppositie- iZuid-Korea, Kim Dae-Jung, Bg in hongerstaking gegaan gering tot politieke hervor- h(te dwingen. De 66-jarige ;ns partij voor Vrede en Le mg (PPD) het parlement j boycot, zei dat hij zal vasten ering toegeeft aan de eis om etrkiezingen te houden. Daar- i Kim dat de regering plan- V( de verandering van het iele systeem in de richting i kabinetssysteem, zoals ttannië dat kent, intrekt. Heath wil Westeuropees leger LONDEN De voormalige Britse pre mier Edward Heath heeft gisteren naar aanleiding van de Golfcrisis opgeroepen tot de vorming van een leger van de Eu ropese Gemeenschap waarin Britse, Franse en Duitse troepen gezamenlijk op treden in internationale brandhaarden. Hij vond dat een voor de hand liggende manier om te verzekeren dat onze hulp bronnen het best worden benut. De logi sche oplossing zou volgens hem een Euro pees leger zijn, waarin de Britse, Franse en Duitse troepen in tijden van spanning samen optreden. De opmerkingen van Heath, die als premier Groot-Brittanië in 1974 de EG binnenloodste, vielen samen met een bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken van de twaalf EG-landen in Venetië waar onder meer gesproken werd over de noodzaak van een gemeenschappelijk defensiebeleid. KGB entert Greenpeace OSLO Gewapende KGB-soldaten zijn van morgen vroeg aan boord gegaan van de onder Nederlandse vlag varende Greenpeace, nadat het schip vier activisten had afgezet op het eiland Nova Zembla. Het schip van de gelijkna mige milieuorganisatie had waarschuwingen van de Sovjet-autoriteiten om uit de buurt van Nova Zembla te blijven, naast zich neer gelegd. De Greenpeace was er om te protesteren tegen kernproeven, die de Sovjetunie op Nova Zem bla zou willen hervatten. Vier activisten zijn in middels met rubberboten op het eiland geland. De Greenpeace zelf bleef op vier mijl van Nova Zembla liggen, waar het schip door KGB-solda ten werd geënterd. Daarna werd het radiocon tact verbroken. Een ijsbreker van de KGB had de Greenpeace sinds vorige week woensdag ge volgd. Het schip, gewapend met boordkanon- nen, had vanmorgen gedreigd het vuur te ope nen als de Greenpeace niet bij zou draaien. ALGEMENE VERWACHTING IN BRUSSEL: (Van onze correspondent t Jo Wijnen) BRUSSEL In EG-krin- gen in Brussel wordt de kans zeer groot geacht dat de Europese ministers van buitenlandse zaken, die woensdag in Luxemburg bijeenkomen, het voorstel van de Eurocommissie de landbouwsubsidies voor 1986 met dertig procent te verlagen, zullen aanne men. Brussel verwacht voorts dat de ministers de Commissie woensdag een onderhande lingsmandaat geven voor de slotronde van het wereldhan- delsoverleg van de GATT (de overeenkomst over handel en tarieven), dat begin december in Brussel wordt gehouden. Dan komen de 105 bij de GATT aangesloten landen bij een om de laatste hand te leg gen aan een vier jaar durende reeks van onderhandelingen de zogenaamde Uruguay Ronde waarvan de verla ging van de landbouwsubsidies de hoofdmoot vormt. Vandaag hebben de Europese landbouwministers zich over het voorstel van de Commissie gebogen. Zij wilden zeer nauwkeurig geïnformeerd worden over de financiële consequenties die de Commis sie-voorstellen voor de Euro pese boeren zullen hebben. Stemmen de landbouwminis ters met het Commissie-voor- stel in, dan zal het hun colle ga's van buitenlandse zaken waarschijnlijk weinig moeite kosten hun definitieve goed keuring aan de overigens zeer omstreden dertig procent sub sidieverlaging in de landbouw sector te geven. Brussel is van mening dat het overleg van woensdag eenvoudig móet sla gen „omdat Europa het zich niet kan veroorloven zonder standpunt naar de slotonder- handelingen van de GATT te gaan". Het overleg in de landbouw raad van vandaag wordt ove rigens aanzienlijk bemoeilijkt door het feit dat zowel Frank rijk als Nederland nieuw be noemde ministers naar Lu xemburg sturen. den bij ballonongelukken drijk zijn eergisteren vier ballonvaarders om het leven doordat hun hete-luchtballon ongeveer 50 kilometer Roosten van Wenen neerstortte. De ballonvaarders ;tep de problemen door het uitvallen van de brander. De rloor daardoor hoogte en raakte de bomen zodat de ndersteboven kwam te hangen. Uiteindelijk stortte het iteneer op een autoweg (foto boven). Drie overlevenden r9g gewond in een ziekenhuis opgenomen, uide dag kwam nog een ballonvaarder om het leven toen Hfuchtballon tijdens een internationaal ballonfeest in Al- in de VS een hoogspanningskabel raakte en in brand onder). Een tweede inzittende raakte ernstig gewond. OP DOORBRAAK LIBANESE ,£L AARSKWESTIE dT Een afgezant 10lraanse regering is ls|ion om de laatste ti£ regelen rond de i p van de Angli- nfeerkgezant Terry eiin mogelijk ook ^drie andere Brit- t (laar worden vast- htjn door radicale hse shi'itische de Libanese krant die dit gisteren uit :hte bronnen zei te ïrnomen, zal de in ja- 17 ontvoerde Waite jr dagen" vrijkomen, leidde ook de gezag- J krant An-Nahar al ejden zijnde vrijlating vie en andere Britse v Eind verleden «stelden Groot-Brit- Iran hun diplomatie- kingen, die na de 'faire waren verbro- .wwis aangeboden voor lijke schade die zijn gewraakte roman aan de mos lim-wereld heeft toegebracht. Iran lijkt daarmee ten dele te vredengesteld. De Iraanse minister van bui tenlandse zaken Velayati zal volgens de kranten over de vrijlating van de gijzelaars een dezer dagen in Damascus overleg voeren met de rege ring van Syrië, dat een grote troepenmacht in Libanon heeft. Het merendeel van de dertien westerse gijzelaars, die nog in Libanon vastzitten, zijn in handen van de shi'itische Hezbollah-groep, die onder in vloed staat van het fundamen talistische regime in Iran. In een interview met de Britse krant „The Independent" heeft de geestelijke leider van de Hezbollah-beweging in Li banon, sjeik Mohamed Hussein Fadlallah, vandaag gezegd dat hij de vrijlating vart westerse gijzelaars in Libanon niet lan ger wil koppelen aan vrijlating van in Israël gevangen zitten de Arabieren. Volgens de krant kan de opmerkelijke koerswijziging van Fadlallah „het begin van het einde van de Libanese gijzelaarscrisis" betekenen. (Van onze correspondent Mare de Koninck) WASHINGTON De be grotingschaos waarin de Verenigde Staten terecht zijn gekomen, kan een weerslag krijgen op het Amerikaanse optreden in de Golfcrisis. Vooral de politieke schade die Geor ge Bush heeft opgelopen nu de Amerikaanse rege ring wegens geldgebrek het afgelopen weekeinde 'dicht' is gegaan, dreigt ook de doeltreffendheid aan te tasten van het lei derschap van de president in zijn buitenlands beleid. Tal van overheidsdiensten gingen afgelopen weekeinde dicht omdat president Bush vrijdag zijn veto had uitge sproken over een zogenaamde 'stoplapwet' die het Congres had aangenomen om nog een week over een aangepaste be groting te kunnen debatteren zonder dat reeds tot de 'slui ting van Uncle Sam' zal wor den overgegaan. De president weigerde daaraan mee te wer ken en dwong met zijn veto het Congres om nog dit lange weekeinde een alternatieve begroting te produceren. 'Es sentiële overheidsdiensten', zo als het militaire apparaat en de misdaadbestrijding, moeten wettelijk blijven functioneren, maar alle niet-essentiële fede rale ambtenaren zijn vanaf af gelopen vrijdagnacht naar huis gestuurd met onbetaald verlof. Dank zij het lange weekeinde vandaag is het Columbus- dag in Amerika bleven de gevolgen van de sluiting van de centrale overheid beperkt. De afgang voor de politiek in het algemeen en voor 's lands hoogste politicus in het bijzon der, wordt echter alom in de VS als enorm ervaren. De begrotingskwestie, die nauw samenhangt met de eco nomische recessie die in Ame rika is ingetreden, heeft in het land de Golfcrisis de afgelopen dagen volslagen van de voor grond verdrongen en kan vol gens sommige politieke analis ten de geloofwaardigheid aan tasten van Amerika's 'gereed heid' om tot militaire actie te gen Irak over te gaan. „Macht is het vermogen om bij het publiek de indruk te wek ken macht te hebben. Bush zal maximale persoonlijke macht nodig hebben om Amerikaan se troepen ten koste van veel bloedvergieten de oorlog in te sturen en toch de steun van zijn bevolking te behouden. Hoe kan de indruk van macht overeind blijven als hij faalt het Congres en het volk te overtuigen van de noodzaak van zijn bezuinigingsvoorstel len?", aldus gisteren een voor aanstaand lid van Bush' eigen Repubikeinse Partij. En Thomas Downey, New York's lid van het Huis van Afgevaardigden voor de De mocratische Partij, meent: „Hier hebben we een presi dent die 250.000 jongelui in Saudi-Arabië heeft liggen en op eigen bodem is hij niet in staat zijn eigen partij te com manderen". Tot nog toe had den Republikeinen en Demo craten (oppositie), inzake de Golfcrisis zorgvuldig verme den de president te bekritise- De Amerikaanse media stellen vast dat president Bush afgelo pen week een 'kritieke leider schapstest' heeft verknoeid toen hij in een tv-toespraak de Amerikaanse burgers opriep om de leden van het Congres aan te sporen voor de inge diende begroting 1991 te stem men. Hierin zijn talrijke belas tingverhogingen en lastenver zwaringen opgenomen. Het publiek reageerde echter ave rechts en bestormde het Con gres met aanmoedigingen om tegen dat pakket te stemmen. In tijden van crises pleegt de Amerikaanse president met te levisie-toespraken zoals hij die ook aangaande Irak heeft ge houden, de bevolking te moti veren. „Het hart van de president ligt overzee", schreef de Washing ton Post, verwijzend naar Bush alom geprezen anti-Sad- dambeleid, „maar hij heeft de nationale aangelegenheden verwaarloosd en onvoldoende begrepen dat de basis voor zijn macht thuis in Amerika ligt". Talrijke politici en waarne mers menen dat Bush vooral verzuimd heeft het Ameri kaanse publiek te doordringen van de noodzaak van opoffe ringen om de Amerikaanse economie weer op dreef en de staatsboekhouding weer op orde te krijgen. Bush heeft veel te lang vastgehouden aan de illusie dat belastingverho gingen vermijdbaar zouden blijven en aan 'de grote leu gen' (Washington Post) dat Amerika door blijvende eco nomische expansie vanzelf uit het begrotingstekort zou groei en. Toen de president vorige week het publiek voorhield dat alles plotseling heel anders was geworden, wenste de be volking dat niet te aanvaar den. Nog in januari van dit jaar voorzag de president in zijn toen ingediende begroting 1991 (die in de VS op 1 oktober in gaat) een tekort van slechts 64 miljard dollar op een totaal aan uitgaven van 1200 miljard. Thans zijn de meeste econo men, onder wie Bush' eigen begrotingsdirecteur Richard Darman, het erover eens dat het deficit tegen de 300 miljard zal lopen. En dan is nog uitge gaan van een bescheiden eco nomische groei in 1991, waar op inmiddels ook niet meer ge rekend wordt. Attractie De boosheid van vele burgers richtte zich op tal van plekken in het land meer tot de presi dent dan tot de volksvertegen woordiging. In Washington gingen bij het Witte Huis ge balde vuisten de lucht in van toeristen die soms lange vlieg reizen hadden gemaakt om in het Columbus-weekeinde de monumenten en musea in de hoofdstad te bezoeken. Ook het Witte Huis zelf was geslo ten voor het publiek, dat an ders dagelijks door een deel van de woning van de presi dent wordt rondgeleid. Het Capitol, waar het Congres huist, was wel open voor het publiek en bood daarmee de enige toeristische attractie in het regeringscentrum. Een Witte Huis-medewerker sprak van een bedenkelijke tactiek van het Congres om de bevol king in het begrotingsconflict aan zijn kant te krijgen en op te zetten tegen de president. Prins Rainier arriveert met zijn dochter Caroline bij de kathedraal van Monaco, waar voor de uitvaartmis. FOTO: EPA (Van onze correspondent Bob van Huët) MONACO Frankrijk heeft zaterdag een traan weggepinkt bij de begrafenis van Stefano Casiraghi, de jonge echtge noot van prinses Caroline de Monaco. Het droevige beeld van de huilende en op haar vader steunende prinses Caroli ne herinnerde de meelevende televisie kijkers aan dat van acht jaar geleden toen een ontredderde prins Rainier steun zocht bij zijn oudste dochter, tij dens de begrafenis van prinses Gracia, zijn vrouw. Nadat enige protocolaire probleempjes waren geregeld werd de tijdens een off shore-race verongelukte Stefano Casi- raghi uiteindelijk begraven als 'een prins van Monaco'. Naar verluidt zou Caroline erop hebben gestaan dat haar Italiaanse echtgenoot werd bijgezet in de familiekapel en niet begraven zou worden in Italië,, waarvan eerder sprake was. Het protocol werd in overleg met de beide families aangepast en Stefano rust nu in de Kapel van de Vrede, naast de Engelse danser John Brian Gilpin, der de echtgenoot van prinses Antoinette, zuster van prins Rainier. Voor een tribune fotografen verliet de sobere rouwstoet de kathedraal van Mo naco, waar de uitvaartmis was opgedra gen door de bisschop van het prinsdom, monseigneur Sardou. Onder het ko ninklijke bezoek waren de Saudische prins Fouad, ex-koning Michaël van Roemenië en de Italiaanse troonpreten dent Victor-Emmanuel van Savooie. Daarnaast vele gefortuneerde vrienden uit de internationale jet-set als filmster Alain Delon en de modeprinsen Mare Bohan en Karl Lagerfeld. Sexy zomer in Italië Het wordt een warme zomer, ais het aan de Italiaanse mo deontwerpers ligt. Op de show van Domenico Dolce and Stefano Gabbana voor de nieuwe lente- en zomer- mode 1991 waren veel sexy ontwerpen te zien. Uiterst korte rokjes, bustiers, korte broekjes, lange kettin gen met parels. „Onze col lectie is een en al passie", aldus de twee Sicilianen. Het duo ziet de vrouw komend seizoen dan ook niet op het kantoor. Maar eerder uitda gend slenterend op straat, zoals deze mannequin in een kort zwart jurkje met blote schouders. Giorgio Armani, de meest populaire Italiaanse ontwer per van confectie, houdt het ook op passievolle kleding komend seizoen. In zijn Em- porio collectie, die gisteren werd getoond, geeft hij lange benen extra nadruk door middel van minirokjes of strakke shorts. Gecombi neerd met hoge hakken. Gianni Versace, kwam dit weekeinde ook met zijn nieu we collectie voor de dag. Een van zijn mannequins showde een veelkleurig be drukte broek van stretchstof met bijpassende ceintuur en blouse. FOTO: AP HET GEHEIM VAN DE TUNNEL Door een grote overmacht bedreigd, staat Rob geen eg open dan de vlucht... in het want. Snel klimt hij naar jaar Larry springt hem achterna. Aan dek zijn de matro ns geraakt, want de bemanning heeft zich nu in twee lesplitst: de ene wil het schip zo spoedig mogelijk verla- s andere meent dat juist nu de kans is gekomen om een ig te slaan. Ondertussen klimmen Rob en Larry al hoger Larry is gelukkig slechts met $en mes gewapend, maar dat heeft Rob zelfs niet eens. Op de onderste ra van de derde mast ontstaat een verwoed gevecht. Ondertussen drijft de „Carl Vinnen" stuurloos, met klapperende zeilen, rond. Dan krijgen de vechtenden opeens een klap van het razeil en beiden storten naar beneden, juist op het moment dat Rob het mes van Larry heeft gegrepen. Beneden hen glinstert de zee, die nu weer ge heel verlaten schijnt, want de motortorpedoboten hebben de achtervolging van de onderzeeboot ingezet. WENEN Bij de Oosten rijkse parlementsverkie zingen heeft de conserva tieve katholieke Oosten rijkse Volkspartij (ÖVP), die deelneemt in de rege ring, een zwaar verlies ge leden. De partij verloor negen procent van de stemmen en verliest daar door zeventien van de 77 parlementszetels. De andere regeringspartij, de Socialistische Partij van Oos tenrijk (SPÖ) van bondskanse lier Franz Vranitsky, slaagde er in haar positie te behouden, ondanks een reeks schandalen die de partij de afgelopen maanden trof. De SPÖ kreeg 43 procent van de stemmen (1986: ook 43 procent), wat neerkomt op 81 zetels in het parlement. In 1986 behaalde de SPÖ tachtig zetels. De grootste winst was zoals verwacht voor de rechtse vrij heidspartij FPÖ van Jörg Hai der. De FPÖ zag haar stem menpercentage stijgen van tien naar zeventien procent en kan daarmee rekenen op 33 zetels in het Oostenrijkse par lement. Nu beschikt de partij over achttien parlementariërs. De groei van de Groenen lijkt daarentegen te stagneren. Kregen zij volgens de opinie peilingen ongeveer acht pro cent van de stemmen, uitein delijk werd het maar vier pro cent ongeveer evenveel als vier jaar geleden. Daarmee be halen zij vijf zetels in het par lement, een winst van één. Volgens de eerste schattingen maakte ruim 85 procent van de 5,6 miljoen Oostenrijkse kiesgerechtigden de gang naar de stembus. Panda- tweeling ontdekt in China PEKING In de provin cie Sichuan in het zuid westen van China is een vijftien dagen oude reu- zenpanda-tweeling ont dekt. De vondst is bijzon der omdat het de veron derstelling tegenspreekt dat bij de geboorte van een pandatweeling een van de jongen niet levensvatbaar zou zijn. De tweeling be vindt zich in het gezel schap van de moeder en verkeert in goede gezond heid. In Sichuan leven nog ongeveer duizend exem plaren van deze bedreigde diersoort.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5