Israël deelt eerste gasmaskers uit EG zet licht op groen voor toetreding pond Rechercheteai uit Schotland stuit op onwil Hevige rellen bij Lyon na dood van motorrijder Weer controle FNV op naleving haven-cao Musical Sneeuwwitje naar Congresgebouw BINNENLAND/BUITENLAND CcüLeSomxuit MAANDAG 8 OKTOBER 1990 PAg LYON Honderden jongeren hebben gisteren in Vaulx-en-Veliri, een voorstad van Lyon, auto's in brand gestoken, winkels geplunderd en politieagenten met stenen bekogeld. De rellen volgden op de dood van een jonge motorrijder, die van zijn voertuig was gegooid door een botsing met een politie-auto. Bij de botsingen tussen de jeugdige vandalen en de oproerpolitie raakten zeven brandweerlieden, drie journalisten en een onbe kend aantal jongeren gewond. De politie gebruikte traangas te gen de reltrappers, die verscheidene uren door een winkelwijk in Vaulx-en-Velin trokken. Boven de wijk waren verscheidene rookkolommen te zien. Jongeren hielden de politie verantwoor delijk voor de dood van de 21-jarige Thomas Claudio, die als passagier achter op een motor meereed. De berijder van de mo tor zou een verkeersovertreding hebben begaan. Het ongeluk gebeurde bij een achtervolging door de politie-auto. 4 KMASOUTAURI WrJKÊÊB £T~T7\ Onheilspellende rookwolken stegen op boven het winkel centrum van Valx-en-Velin nabij Lyon, waar hevige rellen uitbraken nadat bij een achtervolging door de politie een jonge motorrijder was verongelukt. FOTO: AP Gorbatsjov wil Japan eilanden teruggeven TOKYO In ruil voor een officieel vredesverdrag met Japan wil presi dent Michail Gorbatsjov van de Sov jetunie begin volgend jaar in Tokyo twee van de vier Sovjet-eilanden in de Grote Oceaan aan Japan overdra gen. Japan maakt al jaren aanspraak op deze eilanden. Het voorstel van Gorbatsjov is inmiddels overhandigd aan de voormalige minister van bui tenlandse zaken van Japan, Shintaro Abe die eerder dit jaar een bezoek aan Moskou bracht om een door braak te forceren in het al jaren sle pende conflict over de eilanden tus sen beide landen. De oorspronkelijk onder Japans beheer staande eilan den gingen aan het einde van de Tweede Wereldoorlog over in Sov jet-handen. JERUZALEM Met het oog op de Golfcrisis is in Israël de distributie van gasmakers begonnen. Gis teren werden er 30.000 beschermingspakketten, waarin ook de gasmaskers zitten, uitgedeeld in de dorpen Yokne'am, Kfar Yona en Ofakim, zo heeft een woordvoerder van het Israëlische leger in Tel Aviv bekendgemaakt. Morgen begint de landelijke distributie, waarvoor de hulp van reservisten van de burger bescherming is ingeroepen. De pakketten bevatten behalve een gasmasker een injecties puit met atropine (tegen ze nuwgassen) en een poeder om de huid te beschermen. Daar mee kan de bevolking zich te gen alle strijdgassen waarover Irak beschikt wapenen, aldus het Israëlische leger. De bevol king wordt in radio- en televi sieuitzendingen verteld hoe zij de inhoud van het pakket bij een chemische aanval moeten gebruiken. In Yokne'am, 65 kilometer ten noorden van Tel Aviv, werden klaslokalen gebruikt als in structieplaatsen. Militairen en burgers leerden er kinderen en volwassenen hoe zij de maskers moeten opzetten en de injectiespuit met atropine en het poeder moeten gebrui ken. Een moeder die de uitrus ting compleet met alumini- umcouveuse yoor de baby in ontvangst komt nemen, vertelt trots dat haar drie kin deren al precies weten hoe ze de maskers moeten opzetten. „Maar ze zijn erg ontdaan dat er geen masker is voor de hond", aldus de vrouw. In totaal zullen de komende twee maanden 4,7 miljoen gas maskers uitgedeeld worden. Onder de Palestijnen in de be zette gebieden worden er nog Geduldig legt een vrouwelijke soldaat een bejaard echtpaar uit hoe zij het gasmasker moeten gebruiken. eens twee miljoen verspreid. In een noodsituatie kan de hele operatie ook in drie da gen afgewikkeld worden, zo verluidt het in veiligheids kringen. De Israëlische rege ring ziet de distributie van de pakketten als een pure voor zorgsmaatregel waarvan ook Irak op de hoogte gesteld zal worden, zo is vernomen van welingelichte bronnen. Venetië Minister Van den Broek heeft gisteren in Venetië opnieuw gesproken over de mogelijk heid van militair optreden te gen Irak en voor het eerst een termijn genoemd „een aan tal weken" om vast te stel len of de economische sancties resultaat hebben. Na informeel overleg van de EG-ministers van buitenlandse zaken in een- plaatsje ten noorden van Ve netië verklaarde hij dat „ver dergaande maatregelen" niet moeten worden uitgesloten als Irak zich niet neerlegt bij de besluiten van de Veiligheids raad. Nederland geeft er „sterk de voorkeur aan" om de terugtrekking van de Iraakse troepen uit Kuwayt, de vrijla ting van de gijzelaars en het herstel van de soevereiniteit van Kuwayt door economische sancties af te dwingen, maar „de militaire optie mag niet worden uitgesloten". De EG-ministers van buiten landse zaken waren in Venetië bijeen om informeel van ge dachten te wisselen over een Italiaans voorstel de Westeuro- pese Unie (WEU) te laten op gaan in de Europese Politieke Samenwerking. Geheime contacten Israël en Irak hebben vorig jaar geheime contacten onder houden. Dit bevestigde gister avond de bekende Israëlische Irak-deskundige, dr. Amatsia Baram. De meeste contacten vonden plaats tijdens de oorlog tussen Irak en Iran. In ruil voor een Irakese verklaring bij monde van de Irakese ambassadeur in Washington, Nizar Hamdoen dat Irak Is raël niet meer als vijandig land béschouwt, eiste Baghdad dat Israël zou stoppen met het leveren van wapens aan Iran. President Mubarak van Egyp te onthulde enkele dagen gele den tijdens een toespraak in Cairo dat in die periode de Is raëlische firma Hagor veilig heidsuitrusting leverde aan Irak. Volgens dr. Baram was Israël geïnteresseerd in de informele contacten met Baghdad, in de hoop een Irakese aanval met onconventionele wapens af te wenden. Baram, die zelf een rol heeft gespeeld in het over brengen van boodschappen tussen Jeruzalem en Baghdad, wilde niet antwoorden op de vraag of twee hoge Israëlische officieren in Washington over leg hadden gepleegd met de Irakese ambassadeur Ham- doen. Na de staakt het vuren overeenkomst tussen Irak en Iran liet Baghdad Jeruzalem weten niet meer in de geheime contacten geïnteresseerd te zijn. ROTTERDAM De Ver- voersbond FNV voert deze week opnieuw een 'Operatie Stofkam' uit in de Rotterdamse haven. Doel is, net als bij eerdere acties, om door controle overtredingen door werk gevers van de collectieve arbeidsovereenkomsten (cao) op sporen. Volgens coördinator van de actie J.G. Verroen lappen werkgevers de cao's nog steeds aan hun laars. Hij sluit werk onderbrekingen niet uit om werkgevers te dwingen af spraken na te komen. Volgens de bond maken de werkgevers nog steeds gebruik van kop pelbazen, uitzendbureau's en inleenbedrijven. Die werken voor een lager loon, onder an dere arbeidsvoorwaarden en houden zich volgens Verroen niet aan afgesproken werktij den. Hij verwijt werkgevers vereniging SVZ dat die haar leden niet in het gareel houdt. Verroen meent dat de werkge vers meer gebruik moeten ma ken van de gezamenlijke ar beidspool voor inleenperso- neel, de SHB. „Het is een be wust beleid van werkgevers om geen mensen in vaste dienst te nemen en de garantie bij de SHB niet te verhogen. Daardoor moeten we met steeds minder mensen meer werk verzetten. De gevolgen zijn duidelijk: onveiligheid, minder kwaliteit, hoog ziekte verzuim en meer mensen in de wao met alle inkomensgevol gen voor werknemers van dien". Zestig procent ongeldige stemmen in Brazilië RIO DE JANEIRO Zestig procent van de kiezers heeft vorige week bij de verkiezingen in Brazilië een ongeldige stem uitge bracht. Die enorme apathie onder de kiezers heeft vijf jaar na het verdwijnen van het militair bewind in Brazilë de fragiele democratie flink opgeschrikt. Woensdag moesten de 84 miljoen stemplichtige Brazilianen naar de stembus: bijna tweederde van de kiezers bracht daarbij geen geldige stem uit voor de parle mentsverkiezingen, de helft gaf geen voorkeur aan voor de se naat en eenderde deed niet mee aan de gouverneursverkiezin gen. SUSKEENWISKE BRUSSEL De Europese Gemeenschap is afgelopen weekeinde akkoord ge gaan met opneming van het pond sterling in het Europese Monetaire Stel sel (EMS) tegen een koers van 3,32 gulden. Daarmee is de Britse munt het tien de lid van het wisselkoer- systeem dat in 1979 werd ingesteld om al te grote schommelingen tussen de EG-valuta te voorkomen. Het licht in Brussel ging op groen na overleg binnen het Monetair Comité van financië le deskundigen uit de twaalf lidstaten. Die werden het una niem eens over de voorwaar den waaronder het pond vanaf vandaag zal meedraaien in het EMS. Zo stelden zij de spil koersen vast, ofwel hoeveel het pond ten opzichte van de andere munten waard is, en een tijdelijke marge van zes procent naar boven of naar be neden waarbinnen de Britse munt mag afwijken van deze koersen. De waarde van het pond werd zo vastgesteld op 3,32389 gul den, 2,95 mark en 60,8451 Bel gische en Luxemburgse frank. In een verklaring die werd verspreid staat dat de minis ters van financiën, de direc teuren van de centrale banken en de EG-Commissie de Britse beslissing, die een etmaal eerder naar buiten was ge bracht, zeer toejuichen. Zij zien het als een belangrijke stap op weg naar de monetaire en economische eenwording van de EG en een bewijs dat Londen een krachtig anti-in- flatiebeleid wil blijven voeren. De voor het pond gekozen marge van zes procent geldt voor - een overgangsperiode maar het Monetair Comité heeft niet besloten hoe lang die zal duren. Andrew Croc kett van de Bank of England zei dat te zijner tijd stappen zullen worden genomen. Volgens hem hadden de ande re lidstaten amper bezwaren tegen de Britse beslissing om lid van het EMS te worden. „In feite trok niemand die echt in twijfel", aldus Croc kett. Hij had geen bijzondere toezeggingen gedaan aan de EG in-verband met Londen streven om de inflatie de kop in> te drukken. Crockett wilde niet ingaan op de vraag of deze ontwikkelin gen de EMU, de Economische en Monetaire Unie die in Lon den niet echt wordt toege juicht, dichterbij hebben ge bracht. Maar Hans Tietmayer van de Bundesbank en Mario Sarcinelli van het Italiaanse ministerie van financiën, von den van wel. Ook de EG-Com missie liet zich daarover in po sitieve zin uit. Volgens Sarcinelli, die het Co mité voorzat omdat Italië dit halfjaar EG-voorzitter is, was het college er na zo'n twee uur vergaderen al uit waarna de ministers hun vereiste goed keuring gaven. De details uit werken kostte daarna tijd maar volgens Crockett kwam dat omdat het om een belang rijke zaak ging en iedereen zijn zegje wilde doen. Van de kant van Portugal werden vragen gesteld over de eenzijdige bekendmaking van Londen. Normaliter worden de lidstaten drie of viér dagen van tevoren ingelicht als het EMS in het geding is. Volgens Sarcinelli gebeurde dat dit keer donderdagavond acht uur. De Britten zeiden dat zij de zaak eerst tot in de puntjes wilden regelen. De Portugese staatssecretaris van financiën, Carlos Tavares, zei dat de escudo als eerstvol gende zal toetreden tot het EMS. Portugal wil echter eerst de condities daarvoor schep pen, zoals een lagere inflatie en een lager renteniveau. Vol gens Tavares hebben de Brit ten een gok gewaagd door eerst tot het EMS toe te treden en te hopen dat daardoor de inflatie en het rentepeil zal zakken. DE GOALGETTER Bemiddeling in Joegoslavië totaal mislukt ZAGREB Pogingen van de centrale regering in Belgrado om te bemiddelen in de strijd tussen de verschillende volke ren in Joegoslavië zijn dit weekeinde op niets uitgelopen. Servië brak één dag na het be gin ervan gesprekken met de federale overheid af over de problemen in de voornamelijk door Albanezen bewoonde provincie Kosovo. Als reden werd opgegeven dat Zivko Pregl, plaatsvervangend pre mier van Joegoslavië, en een aantal andere regeringfunctio narissen, in de provincie een ontmoeting hadden gehad met Albanese vertegenwoordigers. De autonomie van Kosovo werd begin juli door Servië ongedaan gemaakt. Einc( sep tember 'keurde de regerende socialistische partij van Servië de maatregel goed. (Vervolg van de voorpagina) DEN HAAG De theatertent die zaterdagmiddag op het Ma lieveld in Den Haag omwaai de, zou 's avonds onderdak bieden aan ongeveer duizend bezoekers. Ze zouden de eerste voorstelling bijwonen van de musical „Sneeuwitje en de Ze ven Dwergen". De organisatie wijkt hoogstwaarschijnlijk uit naar het Nederlands Congres gebouw in Den Haag. „Het is een ramp", omschrijft producente Monica Strotmann van het Amsterdamse bureau Stardust de situatie. Het bu reau heeft de leiding van de productie, die tot 21 oktober in Den Haag te zien zou zijn. Ze ker is dat de tent, waarin de cors en allerlei licht- en ge luidsapparatuur stonden opge steld, niet meer kan worden gebruikt. „Ik schat de materië le schade op ruim een mil joen". Stardust, die de theater tent huurde zal een schade claim indienen bij de eigenaar wegens het niet door kunnen gaan van de voorstellingen. Volgens de Haagse brandweer is de hoofdconstructie van de theatertent goed.„Maar aan de zijkant hadden betere harin gen moeten staan. De wind kon nu makkelijk onder het tentdoek komen", aldus een woordvoerder. Tijdens de storm zijn de zijkanten van de tent als karton ingedeukt en is de ingang volledig weggerukt. Volgens Strotmann blijft de gehele week de kassa op het Malieveld open om de mensen te woord te staan. Het Lockerbie-dossier (II) Vorige week maandag is, 21 maanden nadat jumbo-jet van Pan Am explodeerde boven heu Schotse plaatsje Lockerbie, het openbaar ondei geopend naar de dood van 270 slachtoffers. J( Mowat, provinciaal opperrechter van South Strathclyde, Dumfries en Galloway, zal de komende drie maanden tientallen getuigen h< en duizenden bladzijden bewijsmateriaal nauwkeurig bestuderen. De Sunday Times heP^ het politieonderzoek in Engeland en Duitsland e de hele linie nauwlettend gevolgd en kan hel} verhaal vertellen dat het officiële onderzoek zal horen. Vandaag deel 2 van een verhaal v< vragen waar nog steeds geen antwoorden op Deel 1 verscheen afgelopen zaterdag. LOCKERBIE In mei 1989 kwamen de poli- tiespeurders de bossen bij Newcastleton uit met het slot van de Samsoni- te-koffer die de bom be vat had. Als de sleutel gevonden zou worden, kon die misschien leiden naar de eigenaar van de Samsonite. Onder de ongeveer 10.000 voorwerpen uit het vlieg tuigpuin die opgeslagen wa ren in het pakhuis van de onderzoekers bevonden zich meer dan honderd koffers leuteltjes. Hoofdinspecteur Angus Roxburgh, onder wiens supervisie de opslag ruimte stond, probeerde de volgende 48 uur het ene na het andere sleuteltje uit. Maar geen ervan paste. Orr wist dat tijdens de invallen van operatie Herfstbladeren ook sleutels in beslag geno men waren en vroeg de BKA (Bundeskriminalambt) ernaar. Misschien zou ééri erv^n passen: een geweldige doorbraak in het onderzoek. De Duitsers werkten echter niet mee. Eerst ontkenden z,e dat er sleutels gevonden waren, vervolgens kwamen ze met het verhaal dat het huissleutels geweest waren, en toen wist men te melden dat ze vernietigd waren. De Lockerbie-rechercheurs wilden de kofferconnectie echter niet zo maar opgeven en hun achterdocht ten op zichte van de BKA werd steeds groter. Zij beten zich vast in de bronskleurige Samsonites die Kreeshat bij zich had gehad toen hij naar Duitsland kwam. Een van Dalkamoni's familieleden had de politie verteld dat hij een paar minuten voor Dal- kamoni en Khreesat gear resteerd werden de koffer nog in de achterbak van hun auto gezien had. Tussen deze getuigewaarneming en de arrestatie had Dalkamoni de auto geparkeerd en Khree sat en een telefoontje ge pleegd vanuit een telefoon cel. In de Duitse dossiers werd geen melding gemaakt van de Samsonite. In de auto was een Toshiba-bom gevonden. De rapporten repten met geen woord over een koffer. Wat was daarrpee gebeurd? De politie van Lockerbie waagde zich aan een specu latie: „Het is mogelijk dat de bruine koffer aan iemand anders overhandigd was toen Dalkamoni 'de auto parkeerde', en dat de koffer een andere bom (IED) be vatte en dat de genoemde koffer de bruine Samsonite is die de IED op vlucht PA 103 bevatte". Met andere woorden, de Schotse rechercheurs ver moedden dat de verdwenen koffer de ontbrekende scha kel was tussen Duitsland en Lockerbie. Een van de bom men die Khreesat gemaakt had was, misschien zonder dat hij het zelf wist, gebruikt om 270 mensen te vermoor den. Dit vermoeden was zo sterk in het Lockerbie Incident Control Centre (LICC) dat Orr bevel gaf de foto's die de BKA van de auto gemaakt had, grondig te bestuderen. De auto lag vol sigaretten pakjes en andere rommel, maar de kofferbak waarin de koffer gelegen had was brandschoon en leeg. Wan trouwend onderzochten de Schotten de negatieven en ontdekten dat de foto van de' kofferbak op een ander rol letje gemaakt was. De BKA zei dat het eerste rolletje vol was. De Schotten vermoed den dat er geknoeid was met de foto's. Wat voerden de Duitsers in hun schild? Het Lockerbie- team ging alle feiten nog maals na en een nieuwe' ver denking kreeg gestalte. Als Khreesat een bekende infor mant van de Jordaanse in lichtingendienst was, had hij dan de Duitsers getipt dat hij de bommen gemaakt had en dat het tijd was om de Herfstbladeren-bende te ar resteren voor Dalkamoni ze in circulatie kon brengen? Dat zou kunnen verklaren waarom de BKA zoveel moeite deed de precieze toe dracht te versluieren, dubbele identiteit Khreesat bekend wa de BKA de man moet ppakken om zijn dek in stand te houden, moni had ook zo zijn kingen. Maanden lateL- hij zich in zijn strey waakte cel in Hessen: de man die hij gezien ij" een betrouwbare hand" in de Palestijnse zaakr tijd voor het WesteJ werkt had. 1 Khreesat was de sleut^ had al een keer zijn r< hand, hoofdinspectei de recherche Stuart H|l son, op pad gestuurd bommenmaker te acl len, die naar verme< Jordanië woonde. H| son vloog naar Amm; een agent van het FBl dat belast was met d| kerbie-affaire.Zij een afspraak met d( daanse regering en hj langs deze weg toestel te krijgen om Khrei ondervragen. De werd echter om duist^ denen afgelast. In mei probeerde nog een keer. Deze kt naderde hij de zaak andere manier, via lichtingendiensten. H< specteur van de reel Ian Armstrong, hooi de eenheid in Lockerl de Politieke Veilighei tie en verantwoordelij de samenwerking politieonderzoek en (P ligheidsdiensten, moe. zaak gaan bespreken ii man die geïdentificeel als Khreesats conta» van de Jordaanse inl gendienst. De ontn zou plaatsvinden in hington. De FBI vertelde Arrr dat de CIA, die in dé vijftig had geholpen n| opzetten van de Jorj inlichtingendienst enl nog steeds nauwe betrj gen mee onderhielt ontmoeting met de i niërs had geregeld v I volgende middag. 1 werd echter de afspra gezegd. Op last van dr zelf, zo beweren Scho litiebronnen. Orr was ziedend. „Als ontdek dat informati mij achtergehouden ga ik rechtstreeks n top", zou hij tegen eer, ga gezegd hebben. meer was het Schot' chercheteam gestuit onwil van de inlicht' wereld. De Schotse zoekers stonden ondei publieke en politieke om de waarheid te acl len achter een versch lijke misdaad. Geen inlichtingendienst wa ter bereid goedschik: spionnen voor nieuws ge ogen te ontmasker Schotten kregen het dat hun gevecht teg omcirkelende gehei, ding al bij voorbaat v< was. Het gevoel van hul heid werd nog groter t zich realiseerden dat 1 tij van de internation; litiek zich ook tege keerde. De betrek tussen het Westen en gastland van de VI verbeterden. Zo ook d sen het Westen en Ir bestonden echter verd gen dat de radicale v< lige minister van b landse zaken van he Ali Akh'oar Mohtashe VBP-AC had aangezet Lockerbie-aanslag o wreken dat de Amer in juli 1988 een Iraan bus neergeschoten ha< Orr had te horen ge dat hij nooit het ge bewijs zou kunnen li van de betrokkenhei Iraanse of Syrische fu narissen. Maar hij z mannen dat ze ziel moesten bekommere politiek. „Hij vertelt keer op keer dat we o moesten laten afleid verder moesten gaan' telde een rechei „Maar je moest wel e< te idioot zijn om niet wat de consequenties als ons onderzoek suc< hebben". (c) The Sunday Times

Leidse Courant | 1990 | | pagina 4