ruto-inkomen maatstaf verlenen subsidie )JA noemt premier Lubbers falend leider Het geheug grofweg 280 triljoen stukjes met informatie Teengs Gerritsen was tot het eind toe verzetsman Extra cellen voor jonge criminelen CeidóaOouAont MAANDAG 8 OKTOBER 1990 PAGINA 3 Trein belandt na botsing op perron GRONINGEN Op het NS-station in Groningen is vannacht, even voor twaalf uur, een locomotief met een groot aantal rijtui gen op drie gekoppelde treinstellen gebotst. De voorste van de drie treinstellen kwam door de klap half op het perron te staan, waardoor drie telefooncellen werden vernield. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De botsing is waarschijnlijk het gevolg van een communicatiefout waardoor het lege mate rieel niet op tijd is weggereden. Hagenaar bedolven door duinverschuiving DORDRECHT De 26-jarige Hagenaar R. Lemkert is gisteren in de onmiddellijke nabijheid van de Slufterdam om het leven gekomen, toen hij werd bedolven door een duinverschuiving. De man wandelde met een aantal vrienden in de buurt van de Slufterdam, toen plotseling een deel van een ongeveer zeven meter hoge duin begon te schuiven. Lemkert raakte in een mum van tijd bedolven onder het zand. Pogingen van zijn metgezellen hem gravend te bereiken hadden na zo'n vijftien minuten succes maar hij bleek toen al overleden. DEN HAAG Er komen 170 extra cellen voor jeugdige criminelen. Staatssecretaris Kosto van justitie brengt daarmee het totaal aantal van deze speciale cellen op 370. Hij komt met de uitbreiding tegemoet aan de re cente kritiek van kinderrechters, die erop wezen dat de door hen opgelegde straffen niet kunnen worden uitgevoerd door een te kort aan cellen. De jongeren komen daardoor op lange wachtlijsten, waardoor ze soms vrij blijven rondlopen en niet meer kunnen wor den opgevangen en behandeld. Kosto zei dit weekeinde in Vara's Achter het Nieuws ver der dat hij vijftig miljoen gulden extra wil uittrekken om onder meer maatschappelijk werkers aan te trekken voor opvang en be handeling van jonge veroordeelden. „Overheid moet afblijven van klein chemisch afval" DEN HAAG De overheid moet de verwerking van klein chemisch afval aan particuliere bedrij ven overlaten. Dat vindt de Nederlandse Vereni ging van verwerkers van Chemische Afvalstoffen (NVCA). De vereniging voert deze weken een pu bliciteitsoffensief tegen de voorstellen die worden gedaan in de Contourennota, die de Tweede Ka mer eerdaags behandelt. In het hoofdstuk 'Toe komstige verwerkingsstructuur chemisch afval' wordt een aantal oplossingen genoemd voor de verwerking van de grote stroom klein chemisch afval, variërend van overheidsbedrijven tot parti culiere ondernemingen. De NVCA vindt dat de overheid zich moet beperken tot controle en de uitvoering overlaten aan particuliere bedrijven. Door de invoering van nieuwe technieken denkt de NVCA dat over vijf jaar tachtig procent van het klein chemisch afval kan worden hergebruikt. (Van onze efementaire redactie) cJ rïAAG De PvdA- i in de Tweede Ka- jl de komende jaren arjtal een half miljard - bezuinigen op sub- j Ad Melkert, een der fle deskundigen van de N kan die bezuiniging bereikt worden bij de p die afhankelijk zijn ,.l inkomen. De PvdA Jt niet meer het belast- ^tkomen als maatstaf nagelden voor de hoogte -efubsidie, maar het bru- iJten. algemene beschouwin gen over de rijksbegroting voor 1991, die morgen in de Tweede Kamer beginnen, zal de PvdA een voorstel daarom trent indienen. De CDA-frac- tie staat in principe niet afke rig tegenover het voornemen van zijn coalitiepartner. „We hebben bij het aantreden van dit kabinet immers al aan mi nister van financiën Wim Kok gevraagd eens kritisch te kij ken naar de omvang van de subsidsies", zei het CDA-ka- merlid Gerrit Terpstra van morgen. „Maar daarmee wil ik niet zeggen dat het CDA het PvdA-plan zonder meer over neemt. We moeten ons er deze week intern nog eens goed over beraden. Dit is een kwes tie die zorgvuldige bestudering vereist". De PvdA'er Melkert lanceerde het voorstel van zijn fractie za terdag in Vara's Achter het Nieuws. Diverse subsidies, zo als huursubsidie en studiefi nanciering, worden verleend op basis van het inkomen. Daarbij wordt gekeken naar het belastbaar inkomen, ofwel het bruto inkomen minus een aantal aftrekposten. Volgens Melkert komen daardoor veel mensen voor subsidie in aan merking die daar gezien hun inkomen niet direct om verle gen zitten. Als deze mensen voortaan niet meer profiteren van subsidies waar ze nu nog wel recht op hebben, kan de overheid 250 miljoen gulden besparen. Een definitieve grens voor subsidieverlening heeft de PvdA nog niet vast gesteld. Als mogelijkheid noemde Melkert echter een bruto inkomen van 40.000 gul den. Melkert denkt op nog meer za ken te kunnen bezuinigen. Ook het landbouwonderwijs en de landinrichtingsdienst kunnen het wat de PvdA be treft met 250 miljoen minder aan rijksgeld doen. „De land bouw wordt steeds minder be langrijk, waardoor er ook steeds minder mensen nodig zullen zijn in deze sector", al dus Melkert. Door daarnaast de zogeheten C-premie op nieuwbouwoningen af te schaffen en de subsidie op de jeugdspaarwet (Zilvervloot) te beëindigen, kan bij elkaar nog eens 100 miljoen worden ver diend. De PvdA wil absoluut niet bezuinigen op het open baar vervoer en de bejaarden zorg. EHBO Vier EHBO'ers eensgezind in actie tijdens nationale wedstrijden in het verlenen van eerste hulp, dit weekeinde gehouden door het Rode Kruis in Baarn. Het slachtoffer, natuurgetrouw nagebootst door een lid van Lotus (Landelijke Organisatie tot Uitbeelding van Slachtoffers), wordt met alle zorgen omringd tijdens een papieren catastrofe, waarbij vier verschillende soorten calamiteiten door de EHBO'ers moesten worden behandeld. FOTO: ANP (Van onze mentaire redactie) gjAAG Het CDJA premier Lubbers de laatste weken jefaald als leider I regering. s'de christendemocrati- e(gerenorganisatie heeft <jgo van Lubbers een ajeuk opgelopen en is ^vraag of hij nog wel genoeg heeft om de Regeringscoalitie te lei- Ijze scherpe aanval op de CDA-leider staat in het partijorgaan CD/Aktueel en is geschreven door twee be stuursleden van het CDJA. Zij vinden dat Lubbers in de af faires rond Braks en Van der Linden heeft gefaald. Tevens krijgt hij het verwijt in de be groting voor volgehd jaar de problemen vooruit te hebben geschoven en zou het hem ont breken aan vernieuwende ideeën over milieu en de col lectieve sector. De grootste fout heeft Lubbers volgens het CDJA gemaakt rond het aftreden van minister Braks, waarin hij „een onthut sende zelfoverschatting ten toon heeft gespreid". Vlak voordat de PvdA Braks liet vallen, had Lubbers nog ge zegd dat Braks ijzersterk stond. De jongeren verwijten de premier dat hij niet heeft begrepen dat de PvdA een voudig niets anders kon doen dan het vertrouwen in Braks opzeggen. Toen Lubbers daar na Van der Linden voordroeg als staatssecretaris op Land bouw heeft hij volgens het CDJA zijn achterban volledig verkeerd ingeschat. „Neder land is ziek, zegt Lubbers, maar hij is nu zelf ook flink aangestoken", schrijven de be stuursleden. En passent krijgt ook fractie leider Brinkman een veeg uit de pan. „Hij moet er nog aan wennen dat de fractie uit 54 zelfstandig denkende parle mentariërs bestaat, die zich niet kort laten houden. Hij moet niet denken dat ze braaf de Baas volgen op zijn ondoor grondelijke wegen". De jonge ren zien Brinkman niet als de opvolger van Lubbers. Ze ge ven de voorkeur aan minister De Vries van sociale zaken of staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting. CDA-voorzitter Van Velzen heeft geen problemen met de kritiek. „Er kunnen altijd wat dingen beter of slechter uitval len, maar door de bank geno men blijft Lubbers een uitste kend leider", zegt hij. „Boven dien vind ik het eën goede zaak dat er in onze partij Het CDA verwacht overigens dat er dit jaar in totaal 10.000 nieuwe leden bijkomen. Vol gens Van Velzen zijn ongeveer vierduizend van hen afkom stig van andere politieke par tijen. Partijraad voor opheffen EVP AMERSFOORT De partij raad van de Evangelische Volkspartij (EVP) heeft zich dit weekeinde in een resolutie uitgesproken voor opheffing van de partij in maart 1991. Verder wil de raad een evan- gelisch-radicale werkgemeen schap binnen Groen Links op richten. Het bestuur van Groen Links heeft geen be zwaar tegen zo'n christelijke werkgemeenschap. Op 3 no vember buigt het congres van de EVP zich over de opheffing en de werkgemeenschap. \DVERTENTIE WETENSCHAPSWEEK GEOPEND fteatrlx neemt in het Dans- Den Haag het landelijk 06-11 officieel In ge- us houdt de openingstoe- de vijfde Nationale We de Erasmus Uni- Rotterdam. Bovendien i Claus het nieuwe hoofd- an de Rijks Geologische haarlem. ROTTERDAM Aan „het meer der herinne ring" het geheugen dus zijn in Rotterdam enke le van de honderden le zingen gewijd, die tijdens nationale Wetenschaps week worden gehouden. De Wetënschapsweek wordl morgen in Rotterdan officieel geopend door prins Claus, de voorzitter van de Stichting Publieksvoorlichting over We tenschap en Techniek. Over de werking van het geheugen doet een aantal theorieën de ronde. De ligging ervan staat slechts gedeeltelijk vast. Al- - leen over de grootte van het geheugen zijn wetenschappers het eens. We kunnen 280 tril joen (het cijfer 280 met 18 nul len) stukjes informatie opslaan in onze werkplaats van het denken. In deze werkplaats gaat -een grote doelmatigheid gepaard met een supersnelle reactietijd. Maar er zijn onein dig veel vragen die de weten schap tot nu toe niet heeft op gelost. Via experimenten kwamen onderzoekers telkens tot nieu we theorieën waarin het ge heugen, door zijn ongrijpbaar heid, telkens met iets vergele ken werd. Op die theorieën valt aan te merken dat ze niet volledig zijn. Ronduit onjuist is echter de theorie die het ge heugen met een spier verge lijkt. Al vele jaren is bekend dat het geheugen er door dom weg trainen niet beter op wordt. Boekenkast Een van de andere theorieën, de zogenaamde bibliotheekt heorie werpt meer licht in de duisternis. Zij ziet ons geheu gen als een grote boekenkast waarin alles op een logische manier naar onderwerp is ge rangschikt. Deze onderwerpen worden dan weer onderge bracht in steeds ruimere cate gorieën. Het geheel valt te vergelijken met een netwerk van knooppunten. Een experiment heeft aange toond dat de mens inderdaad categorisch zoekt in zijn ge heugen. Zo kreeg een proef- groep A eerst het woord 'vrucht' en toen een 'P' te zien, terwijl proefgroep B eerst de 'P' en toen het woord 'vrucht' te zien kreeg. Proefgroep A kon de vraag: 'Noem een vrucht met een 'P' sneller be antwoorden, zij zaten immers al in de categorie Vruchten' toen de 'P' werd getoond. De zintuiglijke ervaringen (tast zin, reukzin, gehoor, smaak," gezicht) worden in verschil lende geheugens opgeslagen. De ligging van het geheugen in de hersens staat slechts gedeeltelijk vast. Er zijn nog oneindig veel vragen over 'het meer der herinnering' die de wetenschap niet heeft kunnen beantwoorden. Vergeten Over de oorzaken van verge ten is minder bekend. Is het zo dat ongebruikte herinneringen afsterven en letterlijk spoor loos verdwijnen? Of blijft er wel een geheugenspoor, maar zijn de verbindingen verbro ken, zodat de herinnering op een onbereikbaar eiland zit. Uit experimenten met het op roepen van herinneringen on der hypnose is slechts aange toond dat sommige herinne ringen er nog zijn. Andere zijn door nieuwe ervaringen bijge kleurd en aangepast. Het ver leden valt uit herinneringen moeilijk te achterhalen. Vergeten is gelukkig eerder een zegen dan een vloek. Het lijkt ondraaglijk om als een tweede Ali Halici door het le ven te gaan, de man die in de jaren zestig duizenden regels uit de koran uit zijn geheugen kon reciteren. Halici had voor zijn kunsten geen ezelsbrugge tjes nodig. Het middel bij uit stek om via associaties zaken langer te kunnen onthouden. De ware geheugenkunstenaar werkt met een keten van asso ciaties. Opmerkelijk is het dat oude ren bij het onthouden van al gemene kennis hoger scoren dan jongeren. Dit komt omdat de structuur van hun lange termijn-geheugen hoogwaardi ger is. Hun ervaringsnetwerk is in de loop der jaren dichter en dichter geworden. Hierdoor blijft iets nieuws er gemakke lijker in zitten. De oudere heeft in zijn geheugen meer kapstokjes om de nieuwe ken nis aan op te hangen. Situaties worden hierdoor beter her kend en beoordeeld. Het spreekwoord luidt dan ook niet voor niets: wijsheid komt met de jaren. BEN HUMMEL Informatie over de Weten schapsweek kan verkregen worden via de wetenschaps- lijn van de Stichting Pu blieksvoorlichting over We tenschap en Techniek: tel. 06-8.21.21.44. IBAAI door WILLEM HITSTIER ..cvriKEB) sn zie m eeh) «as UHBkTfL- Rellen na vervroegen sluitingstijd cafe's HAARLEM Uit protest tegen de vervroegde sluitingstijd van cafés hebben ongeveer honderdvijftig cafébezoekers het afgelo pen weekeinde een straat afgezet in de binnenstad van Haarlem. Even na sluitingstijd maakten ze luidkeels duidelijk het niet eens te zijn met de beslissing van de burgemeester de sluitings tijd met twee uur te vervroegen. De nieuwe sluitingstijd is twee uur. Toen de eerste straattegels sneuvelden greep de politie in om erger te voorkomen. Dissidente FNV'ers richten nieuwe bond op NIEUWEGEIN De dissidente leden van de Vervoersbond FNV gaan een aparte vakbond oprichten. Dertig leden hebben zaterdag besloten definitief te breken met de bond, nadat ze in mei .van dit jaar de Vereniging van Verontruste Leden (VVL) oprichtten. De VVL was bedoeld als „waakhond" binnen de bond waar een bestuurscrisis heerste. Eind vorige maand ver bood het bondsbestuur de VVL en dreigde met royement. DEN HAAG De oud verzetsman Teengs Ger ritsen die gistermiddag om het leven kwam kreeg in '88 veel kritiek van verzetsmensen en slachtoffers van de oorlog. Als ere-voorzitter van het Centraal Orgaan Voorma lig Verzet en Slachtoffers drong hij, met negentien vooraanstaande Nederlan ders aan op de vrijlating van de oorlogsmisdadigers Fischer en Aus der Fün- ten, de Twee van Breda. Teengs Gerritsen stelde voor de Twee van Breda „de grens over te schoppen", omdat hij had gemerkt dat veel mensen nog steeds van de kook raak ten bij het oprakelen van hel verleden. Veel verzetsmensen en slacht offers begrepen hem niet toen hij aandrong op de vrijlating van de twee, wat hem erg aan greep. Kort na de vrijlating stortte de oud-verzetsman in bij een herdenking in Wasse naar. Hij werd opgenomen op de afdeling hartbewaking van een ziekenhuis. Gerritsen werd op 29 decem ber 1907 in Amersfoort gebo ren. Bij het uitbreken van de oorlog werkte hij bij de dienst in-en uitvoer van het ministe rie van economische zaken. In 1940 kwam hij via hockey- vrienden in het verzet. In de zomer van 1942 werd Gerrit sen op kantoor opgepakt door de Gestapo en in de Scheve- ningse gevangenis gesmeten. Hij werd beschuldigd van sa botage, spionage en hulp aan de vijand. Zijn vriend Jan ten Bosch, ook een verzetsman, nam de schuld op zich. Hij werd volgens Gerritsen gefu silleerd. Later vertelde Gerrit sen dat ook hij ter dood is ver oordeeld en dat hij naar kamp Amersfoort werd doorgestuurd dankzij SD'er Haubrock die hem had verhoord. Via Amersfoort kwam Gerrit sen als Nacht- und Nebelge- vangene in concentratiekam pen Natzweiler en Dachau. In een interview met Vrij Neder land zei hij veel van zijn con centratiekampjaren geleerd te hebben: „Ondanks de gruwe len. Omdat je daar niet door je naam of je geld, maar alleen door de kracht van je persoon lijkheid boven de massa kon uitstijgen en anderen tot steun kon zijn". Teengs Gerritsen kwam na de oorlog regelmatig in het nieuws. Eind vorige maand trok een journalist van De Te legraaf zijn verzetsdaden in twijfel. Teengs Gerritsen zou zijn verzetsdaden hebben op geklopt. In Vrij Nederland van 29 september zei een vriend van Gerritsen, W.A.H.C. Boel- aard: „Maar ik denk dat Hans lijdt aan wishful thinking. Hij eigent zich gebeurtenissen toe". Een andere kennis van Gerritsen uit concentratie kamp Dachau meende dat de verhalen van hem „klinklare nonsens" waren. Afgelopen zaterdag vertelde de verzets man zijn verhaal in De Tele graaf. Een van de laatste gelegenhe den waarbij hij in de belang stelling stond, was afgelopen woensdag. Hij verscheen als i gast van de Duitse ambassa deur Otto von der Gablentz, op een feest ter gelegenheid van de éénwording. Hij zei bang te zijn dat Duitsland heel Europa wil overnemen. „Ten zij tien procent van de Duit sers zou zijn als Otto von der Gablentz". Naast zijn werk voor verzets- mensen met een concentratie kampsyndroom, was Teengs Gerritsen na de oorlog actief in het zakenleven. Hij was agent voor vliegtuigfabrikant Lockheed en kwam tijdens de Lockheed-affaire rond prins Bernhard in opspraak. Hij woonde tot zijn dood in Wasse naar. Hij laat zijn (tweede) vrouw en een tweeling van 15 jaar achter. Teengs Gerritsen in gesprek met prins Bernhard op een foto uit mei '75. Teengs Gerritsen was een persoonlijke vriend van de prins. In het midden de Canadese generaal b.d. Gitchfng.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 3