Lisse troeft eiderdorp af Philidor kansloos tegen sterk Volmac H Tweemaal verlies voor LMHC Saturnus verliest gevecht Annet van Veldhuizen wint in Noordwijkerhout CetdócSowuvnt MAANDAG 8 OKTOBER 1990 PAGINA 17 pEN In de tweede He van de KNSB- 'jakcompetitie kon Phi- 1 in de hoofdklasse H veelvoudig lands- ipioen Volmac niet d een verrassing zor- tl De wedstrijd ging hï/i-TA verloren. In de o(e klasse herstelde n} 1 zich door een 3-7 inning op het Delft- iSC. In de tweede had Philidor 2 dfc- dan een gelijkspel l. ten hebben tegen 'ejmendaal en verloor J 2 met 4,/2-31/2 van jcht 3. In de derde klasse C voert DZP uit Lisse na een 2'/2-5'A overwinning op het Hillegom- se De Uil de ranglijst aan. LSG 3 won met 3l/2-4'/2 van Paul Keres uit Utrecht. In de derde klasse D delen LSG 4 en Voorschoten de laatste plaats. Beide teams verloren met 3-5, respectievelijk van SO'81 uit Rotterdam en van Promotie uit Zoetermeer. Philidor 1 heeft nu de num mers een en twee van het vo rig seizoen gehad. Tegen het met vier grootmeesters aantre dende Volmac was het team kansloos. De schaakjournalis ten Bakker en Böhm hadden in een vooruitgespeelde partij al remise gespeeld. Philidor begon goed door een overwin ning van Van Halderen. Het zou de enige blijken te zijn. De Graaf verloor tegen Rini Kuyf als eerste. Stehouwer kreeg te gen Van der Wiel een felle aanval te verduren, maar uit eindelijk moest de grootmees ter in een remise-afwikkeling vluchten. Oei had tegen Mar cel Piket voor een tweede overwinning kunnen zorgen, maar liet in tijdnood een toren instaan. Gelpke verdedigde zich stug tegen Kortsnoj, maar de ervaren grootmeester stichtte in de tijdnoodfase ver warring met een dubieus stuk offer, wat na een verkeerde reactie tot mat leidde. Nico Kuyf bracht tegen Jeroen Pi ket zijn score tegen grootmees ters op 2 uit 3, de nationale kampioen kwam niet verder dan remise. Van Maaren werd weggecombineerd, en Halle beek en Heieen de Greef moesten in het verre eindspel het onderspit delven. Na de verschrikkelijke neder laag in de eerste ronde liet LSG 1 weer zien wat het kon. Van der Pol won als eerste, voornamelijk door overmatig tijdgebruik van zijn tegenstan der. Geertsma speelde een saaie remise en Van Putten behaalde een regelmatige overwinning.1' Annemarie Ben schop, die het Nederlandse vrouwenteam in de Olympia de mag gaan aanvoeren, stond steeds iets beter, maar onvol doende voor winst. Van Moor- sel was de enige verliezer. Na dat Heemskerk en Clemens gewonnen hadden, gaf Sikkel zijn iets betere stelling remise om de overwinning veilig te stellen. Van der Steen voegde hier nog een remise aan toe na de hele partij verloren gestaan te hebben. Als laatste won Ko- nings. Philidor 2 leek al snel te gaan winnen. Vriend en Caroline Slingerland stonden al snel materiaal voor en wonnen. Van Loon offerde in een on doorgrondelijke partij een stuk en won eveneens. Rommets en Henriëtte de Greef gingen in een koningsaanval ten onder en ook Smit verloor, wat voor hem een zeldzaamheid is. Van Ofwegen speelde een saaie re mise, maar Fred Slingeland had partij en wedstrijd moeten winnen; behaalde echter het zelfde resultaat. LSG 2 verloor terecht. Roosendaal ging door zijn vlag in een remisestelling, maar Hockx won na verloren gestaan te hebben. Op de over winningen van Stelling en Westra Hoekzema was niets af te dingen; hetzelfde gold voor de nederlagen van Duindam, Van Ketel en Bakker. Sibbing had nooit meer dan remise. Het team van Lisse heeft zelfs nog geen partij verloren. Van Hal kwam echter goed weg; hij had in twee zetten mat ge zet kunnen worden, maar won nog. Ook Van der Aardweg en Kamps wonnen. Bakker en Lemmers speelden snel remi se, later gevolgd door Godijn, Van der Poel en Van Dijk. De wedstrijd Paul Keres 2 tegen LSG 3 was volgens teamleider Vink een loterij. Alleen Thiele en De Boer wonnen op norma le wijze. De tegenstander van Manniën gaf op in een remi sestelling. De Wit kreeg in tijdnood een vol punt cadeau; bij Landsbergen was het pre cies andersom. Hagendijk heeft iets met toreneindspelen met pluspionnen; hij verloor er weer een. Lind kon vier pionnen winnen, gaf daar on nodig een stuk voor en mocht uiteindelijk blij zijn met remi se. Bij Voorschoten blijft het kommer en kwel. Bongers en Driessen wonnen (de laatste vanuit verloren stelling), Wie bes en Both speelden remise en de rest knoeide weer dat het een lust was. Bij LSG 4 wonnen nieuwkomer Strakac en jeugdspeler Kloppenburg. Wubben en Kouwenhoven speelden remise. sH ^bEN De basketbal- 0Jvan Lisse legden za- teBg heel simpel de te- komingen van Lei- ,Jorp bloot (87-66). In nameseredivisie bleven .jjames van Lisse aardig vdeind tegen het sterke ?no BW (75-62). Luba len boekte de tweede r soverwinning van dit L»en. Virtus werd met afgetroefd. trby in de eerste divisie B i de heren van Lisse en nprdorp verliep zaterdag jjkt rumoerig. En dat was ^tal te danken aan het op- L|n van Leiderdorp's spe- >ach Antonio Campbell, tbell, al zijn enthousiasme ilskracht ten spijt, vorm- lé zwakke plek in zijn de[ Als speler grossierde hij re^t balverlies (18 maal) en ■v&ij nauwelijks succes met fefcchoten (een schotpercen- Ivan iets meer dan 10%). ^ïad zich wat dat betreft V? kunnen beperken tot k^ctiviteiten als coach óp de et;. Nu leek hij vanuit het iv< naar willekeur te wisse- ia en zorgde hij met zijn ^durende geschreeuw te. een enorme chaos in zijn ut. Lisse had de zaakjes >t( wat beter voor elkaar. 3d coach Johan Koster ge- n op de bank, en een goed reholte bevrijd i hatelijke nul 1HOUT Foreholte het eerste punt binnen. :n spannende wedstrijd met 14-14 gelijk gespeeld het sterke Haagse Hel- indanks de magere oogst ïén uit drie, hebben de loutse handbalsters er luwen in snel aansluiting tden met de top. beginfase werd Forehol- inpleet overrompeld en op j-5 achterstand gezet door elle Hellas. Het duurde twartier voordat Mirjam rt het eerste punt scoor- icoleta Boriceneau bracht ;en onvervalste hattrick hterstand terug tot 4-5. 5 scoorde nog wel 4-6, kort voor rust lag het tief bij Foreholte. Door ;1 van een mooi hoek- unt en het benutten van irafworp was de stand in evenwicht (6-6). In de le helft trokken de Voor- e dames het initiatief de- ;f naar zich toe. Door de ie verdediging onder te zetten forceerde Fore- twee strafworpen die werden benut. Hellas -echter terug in de'wed- Het rommelige spel van laagse ploeg zorgde er dat Foreholte de draad raakte. De Voorhoutsen n tot 12-12 bij, maar za- daarna Hellas een voor- g nemen. Uitblinkster h Collart scoorde gelijk bracht Foreholte in de imen door tegen een tijd- op te lopen. Na opnieuw .•hterstand te zijn gezet, de Voorhoutse dames xdiende gelijkmaker. De Nl hard werkende, Ellen '(Warmerdam, rondde be- »t een snelle aanval af en ijdde daarmee Foreholte de akelige nul op de rang- cces John 5"lyvenhoven ie 'EN Liefhebber John '°J/enhoven behaalde giste- de veldrit van Eindho- zijn eerste seizoenszege, van Veenendaal werd ndelft vierde. René van m veroverde daar een plaats bij de liefhebbers, 'enhoven reed in de vel ban Eindhoven vanaf het aan de leiding. De twee j ronden volbracht de djenaar al solerend om met 'twintig seconden voor- te finishen. Swiftren- im Bunnik werd in de- categorie veertiende, tn van de laatste wegwed- en van het seizoen sprint ank van Veenendaal in 'delft naar een vierde georganiseerde verdediging, gaf Lisse Leiderdorp van be gin af aan het nakijken. Via 22-12 en 30-18 was het Jurg^n Goudzwaard die Leiderdorp met een driepunter en een ster al en score in de laatste tien seconden op een schier ono-: verbrugbare achterstand zette (rust 39-23). Maarten Wals dacht er anders over en met 22 punten na de rust (27 totaal) schoot hij zijn ploeg razendsnel dichterbij (47-44). Koster was er nauwelijks van onder de in druk verklaarde hij na afloop: „We hebben alle posities dub bel bezet, terwijl bij Leider dorp die jongen van Wals alles moest doen. Dat hou je natuur lijk niet een wedstrijd lang vol". Koster schatte het goed in want Wals viel inderdaad stil, terwijl aan Lissese zijde opnieuw Jurgen Goudzwaard (21 punten) voor opluchting zorgde. Dat tot grote frustratie van Leiderdorp dat met vijf opzettelijke- en twee techni sche fouten de schande over zich afriep. De uiteindelijke eindstand werd 87-66. De dames van Lisse kwamen in hun wedstrijd in en tegen Voorburg niet tot de winst, maar zij kunnen terugkijken op een redelijke prestratie. De wedstrijd was eigenlijk het spiegelbeeld van de wedstrijd een week eerder tegen lands- kamioen Den Helder. Toen een droomstart (0-7) en een triest vervolg (71-37), nu de eerste negen minuten puntloos (15-0) en een alleraardigst ver volg (75-62). Mary van Ruiten (13 punten) en Marjo Fijma (11 punten) wisten hun zenuwen zaterdag het best te baas, tegen het op papier zo sterke maar zo noodlijdende Festo. In de herenpromotiedivisie is Luba Leiden erin geslaagd ook de tweede thuiswedstrijd in winst om te zetten. Tegenstan der Virtus was nog een öude bekende van vorig jaar. De ploeg uit Werkendam steunt voornamelijk op de inbreng van de Amerikaan Robin Mi- les. In de Vijf Meihal zaterdag werd dat eens te meer beves tigd. Miles (31 punten) had geen kind aan Thijs Minder hout, die meer dan eens aan de noodrem moest trekken om de Amerikaan te stoppen. Met zestien punten in het eerste kwartier hield hij persoonlijk de stand in evenwicht (28-28). Met de entree van Ben de Jong voor Minderhout kreeg Leiden meer grip op Miles én de wedstrijd. De Jong goed voor vier shotblocks, 6 re bounds en 14 punten speelde een van zijn meest verdienste lijke wedstrijden. Dat kwam Leiden goed uit. De voor sprong met de rust (42-35) bleek voldoende voor de eind overwinning (78-73). Of Leiden erin zal slagen de ongeslagen thuisstatus lang te behouden valt te betwijfelen. Aanstaande woensdag 10 okto Antonio Campbell van ber komt eredivisieclub Orca's op bezoek. De confrontatie geldt voor de bekercompetitie, een competitie waar dit jaar voor het eerst ook eredivisie clubs op hebben ingeschreven. Reden daarvan is het feit dat de bekerwinnaar recht heeft -op deelname in de europacup 2 competitie. Voorheen bestond dat recht ook wel, maar was het een ongeschreven wet dat de nummer twee van de eredi baant zich een weg door een visie om die europacup ging strijden. Akrides IJmuiden, vorig jaar bekerwinnaar haal de een streep door dat verhaal. Ook eredivisieclubs nemen daarom nq deel aan het beke- ravontuur, en wat dat bete kent zal Luba Leiden woens dag aan den lijve ondervinden. In de eerste divisie B kwamen behalve Lisse en Leiderdorp ook de heren van BVO in het veld. De Alphenaren konden haag van Lisse spelers. wederom niet tot winst ko men. Wilskracht uit Amster dam was zaterdag de betere ploeg in Alphen. Via 5-13, 25- 19(!) bleef BVO met de rust steken op een 33-43 achter stand. Het gemis van Erik van der Maas (rugblessure) deed zich nadrukkelijk gelden te gen de fysiek sterke Amster dammers. Oscar Taal (27 pun ten) die voor de pauze de zwakte van zijn ploeg nog wel kon verdoezelen, kon die voortrekkersrol de tweede twintig minuten nog maar ten dele waarmaken. Wilskracht bleef daardoor makkelijk op de been en ging winnen met 62-71). In 4e damespromotiedivisie was er de eerste winst voor MSV Noordwijk. De getergde ploeg kan sinds kort weer re kenen op Renate Sluis die haar Amerika avontuur beëin digde. Sluis eerder in Neder land uitkomend in de eredivi sie voor onder anderen Rotter dam Zuid, bevestigde haar klasse door MSV in Ridder kerk tegen Dragons in de slot seconde de winst te bezorgen (49-51). MSV overleefde even eens in de bekercompetitie. Tegen Waddinxveen Flyers werd de reglementaire 20-0 achterstand omgebogen in 70- 74 winst. Saul Kaluwbè van Roomburg in een sprintduel met Alecto-doelman Boudewijn Bulk. De Leiderdorpse formatie won de streek- derby met 2-3. F0T0; TEJ0 R)NGERS LEIDEN Zowel het heren- als het damesteam van LMHC verloor giste ren (tegen Concordia én Bennebroek) met 1-0. Het damesteam van Alecto deelde de punten met het Amstelveense HIC en het streekduel tussen Room burg en Alecto eindigde in een 2-3 overwinning voor de gasten. In de overgangsklasse speelde LMHC tegen het Roermondse Concordia en verloor met 0-1. Beide laag geklasseerde teams begonnen aanvallend. LMHC creëerde vele kansen maar liet het in de afwerking afweten. Vlak voor rust kregen de gas ten na een verdedigende fout de kans om op voorsprong te komen: 0-1. Na de thee werd het spel rommelig. LMHC was de betere ploeg, maar zette de kansen wederom niet in tref fers om. Ook de gasten hadden het vizier niet echt op scherp staan. Zo stopte de goed kee pende Pieter Hoogh nog een strafbal. Tijdens het dames duel in de tweede klasse ging het tussen Bennebroek en LMHC gelijk op. Verkeerd uitverdedigen kostte de Leidse ploeg in dit treffen het ver diende gelijkspel. LMHC bleef overigens wel koploopster met drie punten voorsprong op Bennebroek. Het duel tussen Roomburg en Alecto eindigde in een 2-3 overwinning voor de ploeg uit Leiderdorp. Al in de eerste minuut opende Bas Koning namens Roomburg de score. Alecto kwam pas na rust op gelijke hoogte via een recht streeks ingeslagen strafcorner van Ludo Mennes. Het duel speelde zich hierna af tussen de beide 23-meterlijnen. Roomburg nam weer de lei ding via Saul Kaluwbé, die de bal hoog achter keeper Boude wijn Bulk pushte. Wederom Ludo Mennes bracht de ploe gen uit een strafcorner op ge lijke hoogte. Het was vervol gens Eric Brabander die de winnende treffer achter doel man Enno Schets deponeerde. De dames van Alecto, uitko mend in de eerste klasse, gin gen op bezoek bij het Amstel veense HIC en kwamen niet verder dan een 0-0 gelijkspel. De Leiderdorpse dames had den een licht veldoverwicht, maar waren in de afwerking niet slagvaardig genoeg. Zo liet Alecto zes strafcorners on benut. De dames van Room burg wonnen van Kraaien: 2- 1. In het eerste gedeelte was Roomburg de meerdere en maakte dit ook in de score dui delijk: Pauline Huygens en Femke Hohman doelpuntten. Na rust nam Roomburg het te gemakkelijk op en kwam Kraaien nog gevaarlijk terug: 2-1. In de tweede klasse speelden Dopie en Forescate gelijk (1- 1). Voor rust waren het de Voorschotenaren die het heft in handen hadden en de score openden uit een strafbal, geno men door Gert Jan Egberink. Na rust kwam Dopie terecht tot 1-1 terug. De dames van Forescate speelden in de tweede klasse tegen Hermes en wonnen dit duel met over tuigende cijfers: 3-0. Al na vijf minuten sloeg Rommee Swaan de bal hard tegen de plank, op voorgeven van Birgit Lem pers. Na de wissel tekenden Marije Wiegant en Brechtje Vriends voor de andere twee doelpunten. Noordwijk verloor met 0-1 van het bezoekende Ever green. In een gelijkopgaand duel konden de Noordwijkse heren het spel niet naar zich toe trekken. Evergreen had gevaarlijke uitvallen en kwam op voorsprong nadat Noel Minnes de bal verkeerd op zijn klomp had gekregen. Noord wijk kreeg in de tweede helft meer grip op de wedstrijd en scoorde ook. De treffer van Gary Broekman werd echter afgekeurd. Het Noordwijkse damesteam stuurde Zoeter meer met lege handen naar huis: 3-1. De doelpunten kwa men op naam van Frederique Lempers (2x) en Marjan Gen- nip. Het Leidse Studentengezel schap bleef op 0-0 steken te gen Zoetermeer. De Leidse heren kregen daarmee te wei nig. De dames van Leidse Studs speelden in en tegen Bleiswijk en deelden de pun ten: 1-1. De Leidse treffer kwam op naam van Ellekijn Lempers. LEIDEN De heren van Saturnus dolven tegen medekoploper Wings het onderspit: 11-12. In een emotionele slotfase moes ten de Leidenaars uitein delijk het hoofd buigen voor de Haagse ploeg. De heren van HVV wonnen opnieuw en wel met 9-18 van het Rotterdamse Ato- mium. Saturnus was gistermiddag niet in staat de felle 6-0 verde diging van Wings te slechten. De ploeg miste eenvoudigweg de nodige schotkracht vanuit de tweede lijn. De score ging aanvankelijk gelijk op en een spannend verloop kondigde zich aan. Wings opende de wedstrijd door met 3-5 een voorsprong te nemen. Satur nus knokte zich terug tot 5-6. En hoewel men de kans kreeg, door onder meer een straf- worp, op gelijke hoogte te ko men gelukte dat voor rust niet. Na de thee liet de Leidse ploeg zien wel degelijk te kunnen handballen. Door middel van goed uitgevoerde systemen ontweek men de Haagse ver dediging en nam een 8-6 voor sprong. Helaas voor Saturnus sloop Wings dichterbij en zette het, ondanks verschillende tactische wisselingen aan Leidse kant, de eindfase in met een 9-12 voorsprong. Deze verliep door de warrig leiden de scheidsrechters chaotisch. Saturnus probeerde het door man-to-man te verdedigen nog wel maar was niet bij machte de stand om te buigen. HVV trok de stijgende lijn van de afgelopen weken door. De Voorschotenaren wonnen gemakkelijk met 9-18 van Atomium. Tijdens de regen kon Atomium HVV nog bijbe nen tot 3-3. In de droogte was men echter niet bij machte het ontketende HVV te stoppen. De Voorschotenaren overrom pelden de Rotterdammers en liepen via een 3-8 ruststand uit naar een 3-11 voorsprong. Hierna mocht de tweede keus van coach Auke Hinte het striidveld betreden. Deze be hielden de voorsprong en speelden gediciplineerd de wedstrijd uit. De dames van Olympia verlo ren met 8-9 van het eveneens hooggeplaatste ODIS. De Was- senaarsen moeten nog wennen aan de veranderde oefenstof. Waar vroeger de doelpunten voornamelijk door break-outs tot stand kwamen, wil de nieuwbakken trainer Roy van Gurp de ploeg via ingestuurde spelpatroontjes eveneens uit normale aanvallen laten sco ren. Dit verliep niet geheel naar wens. Olympia startte re delijk en had bij rust een 5-3 voorsprong. In de tweede helft draaide ODIS de zaken om en nam brutaal de leiding. Deze stond het niet meer af en maakte, het eindelijk complete Wassenaarse team, twee pun ten afhandig. De dames van OASE verloren ondanks een puike eerste helft met 12-8 van het Rotterdamse DWS. OASE ging voortreffe lijk van start. Het verdedigde offensief en zette aanvallend de Rotterdamsen goed onder druk. Dit resulteerde in een 4- 7 voorsprong bij rust. In de eerste tien minuten na de her vatting scoorde OASE niet. De onrust sloop in de ploeg en de dames forceerden om een doelpunt te maken. Dit leidde tot schoten in de verdediging van DWS die daardoor veel vuldig konden uitbreken. De Rotterdamse ploeg had in te genstelling tot OASE het vi zier wel op scherp staan en be haalden een verdiende over winning. LEIDEN Annet van Veldhuizen heeft in de Omloop van Noordwijker- hout een uitstekende in druk achtergelaten. Met ruime voorsprong won zij de wedstrijd bij de dames. Bij de heren won Amster dammer Gerard van Lent de spannende strijd die veel last ondervond van de wind. In Noordwijkerhout hadden de lopers en loopsters tijdens de Zesde Omloop vooral op de laatste vijf kilometer nogal wat last van de forse tegen wind. Gebruikelijk is dan ook dat veel atleten zoveel moge lijk samenwerken en zo probe ren de invloed van de wind te beperken. Hard is er in Noord wijkerhout echter niet gelo pen, wel leverde de min of meer gedwongen langdurige samenwerking een spannend slot op van de door de NSL opnieuw goed georganiseerde strijd over 15 kilometer. Am sterdammer Gerard van Lent was uiteindleijk de man met de beste tijd (52.32 minuten) met achter hem liefst zeven lopers binnen een halve mi nuut. NSL-er Fred Sluys werd met 52.40 minuten tweede, vlak voor de beste veteraan van het veld: Anton Hens. Ba taaf Dirk van Beelen smaakte het genoegen de beste rood- hemd te zijn met een tijd van 52.47 minuten, slechts drie se conden langzamer dan Hens. Bataaf Jan Barnhoorn en Spartaan Theo van der Veek vochten een spannende strijd uit die beide nog net onder de 53 minuten bracht. Ook tussen de nummers zeven en acht was het verschil slechts een tel: bataaf Henk van Velzen liet 53.02 minuten noteren, net iets minder dan clubgenoot Edwin Jonker. Martien Hoog- enboom werd met 54.19 minu ten tweede veteraan, maar al op forse achterstand van de koplopers. Bij de dames was Annet van Veldhuizen een klasse apart. Als baanloopster met een voorliefde voor 1500 en 3000 meter mocht deze 15 kilometer slechts gezien worden als een leuk uitstapje. De winnende tijd die ze realiseerde, 57.51 minuten, liet zien dat er behal ve uitstapjes ook serieuze za ken van haar verwacht mogen worden op deze afstand. NSL atlete Lenie van der Plas kwam op drie en een halve minuut achterstand als tweede over de streep. Op de 3000 meter was Joost la Lau oppermachtig in 8.58.0 minuten. Junior Mark van Bel won bij de jongens in 9.52.3 minuten. Bij de jongste jeugd die zich beperkte tot 600 meter was de 1.55.6 minuut van de wel heel erg voortvarend star tende Floris Gijzenij het meest aansprekend.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 17