liljartwereld aan de loeten van boerenjongen Gezonden winnen van de kreupelen 38 gevallen van Sovjet-doping Van der Heyden EK-crosstitel Breukink dankt zege aan zijn specialiteit i|RT tereniging op T naar plaats }r NK langlaufen WG De Nederlandse Ski Vereniging (NSV) stig op zoek naar een plaats waar komende win- nationale kampioenschappen langlaufen moeten i gehouden. De titelstrijd zou oorspronkelijk in ,'hael en Mauterndorf in het Salzburgerland (Oos) i gehouden. De aanstelling van een nieuwe plaat- VVV-directeur, die opdracht had gekregen om te bezuinigen, heeft een streep getrokken door de in. Er is nog getracht om het betrokken gebied, de ,u, de organisatie op zich te laten nemen, maar ook slukte. De NSV houdt voor de langlauftitelstrijd st aan de oorspronkelijke data, 22 tot en met 25 1 voor senioren en 31 maart tot en met 4 april QeidóaQowuvnt MAANDAG 8 OKTOBER 1990 PAGINA 13 Barel en Kiens in de prijzen KAILUA-KONA De Amerikaan Mark Al len heeft zaterdag in Hawaii de officieuze we reldtitel triathlon veroverd. De wereldrecord houder had een voorsprong van ruim negen minuten op zijn landgenoot Scott Tinley. De Nederlander Rob Barel viel net als vorige maand tijdens de titelstrijd kwart-triathlon buiten de prijzen. Met een achterstand van ze ventien minuten op Allen eindigde hij als vierde. Allen verdiende met zijn niet geringe inspanning 36.000 gulden, Barel 10.000 en Kiens, die zesde werd, kreeg 8000 gulden uit betaald. Bij de vrouwen ging de hoogste pre mie naar de Nieuwzeelandse Erin Baker, die in 9.13.42 over de finish kwam. Irma Zwart kruis, eindelijk hersteld van een slepende blessure, was op de tiende plaats (10.17.00) de Grote deceptie van rugbyteam TREVISO De Nederlandse rugby- ploeg is in de kwalificatiepoule voor het toernooi om de wereldbeker in Treviso, zonder winst gebleven. In de laatste ontmoeting tegen Spanje werd de derde nederlaag geleden: 22-12 (6- 3). Het was de tiende ontmoeting tus sen beide landen. Nederland won eenmaal en verloor acht keer. Italië werd de enigszins verrassende win naar van dit toernooi door Roemenië in de eindstrijd met 29-21 achter zich te laten. Oranje heeft vooral in de eerste helft het spel voortdurend be heerst. In de tweede helft sloop de onzekerheid in de Oranje-gelederen binnen. Xoen bleek ook dat de ploeg Rallytitel dank zij eerlijkheid rivalen ROOSENDAAL Erwin Doctor en Theo Badenberg hebben gisteren de Nederlandse autosporttitel rally-rijden veroverd. Het tweetal won in het weekeinde de Nacht van Achtmaal voor de Fin Juha Miettinen en Jan van der Marei. Na de finish in Roosen daal leek in eerste instantie Miettinen de ti tel veroverd te hebben. In de officiële uit slag, die vroeg in de ochtend uit de compu ters ratelde, had hij een kleine doch beslis sende voorsprong op Doctor. Miettinen wei gerde echter het kampioenschap te accepte ren. Hij bleek namelijk in de achtste klasse mentsproef te vroeg van start te zijn gegaan. De dienstdoende wedstrijdcommissaris had dat niet gezien en dus ook niet gemeld aan de leiding. ,,Ik wil wel graag winnen en ook wel graag winnen en ook Dammen-trilogie voor Goloebjeva DEN HAAG De 23-jarige Zoja Goloebje va heeft afgelopen weekeinde voor de derde keer in haar loopbaan de wereldtitel dam men voor vrouwen veroverd. In het Russi sche Gagra versloeg zij titelverdedigster Olga Lewina na negen partijen met 13-5. De laatste drie partijen van de oorspronkelijk op twaalf partijen vastgestelde tweekamp werden niet meer gespeeld. Goloebjeva won vier van de vijf door haar met. wit gespeelde partijen en kwam in de andere partijen nau welijks in de problemen. Het was de tweede match tussen beide Sovjet-vrouwen. In 1988 was de toen nog onder haar meisjesnaam spelende Sadovskaja ook al de sterkste (16- 8). Vorig jaar heroverde Lewina in Rosma len de wereldtitel door in het WK-toernooi al haar elf partijen te winnen. Sport op tv VANDAAG Nederland 2, 18.25 uur: AVRO's Sport- panorama; 19.20 uur: De hoogste versnelling. België Nederlands 2, 20.00 uur: Sport quiz. Eurosport, 18.00- 01.30 uur: Sport. Sportnet, 18.00- 00.45 uur: Sport. MORGEN Eurosport, 08.30- 18.00 uur: Sport. Sportnet, 08.00- 18.00 uur: Sport. ERHOUT Dick 'S, een boerenjongen Willebrord, is klaar Ie verovering van de wereld. De jonge nder won gisteren bsterhout de finale VSB Dutch Open nden met 3-1 van elgische kampioen ]5troobants. Het kan niet missen, of zijn )ing van topsport gaat ïkort samen met de ng. Als aanloopje nde hij alvast 9.000 ispers heeft een simpele ring van topbiljarten: Veel trainen. „Ik ben een boe renjongen, uit een dorp. De meeste inwoners zijn bouw vakkers, die 's morgens om 06.00 uur uit bed moeten en acht uur per dag werken. Ik voel me daarbij een bevoor recht mens, want ik train een uur of drie per dag. Ik mag deze kans niet zomaar weg gooien, want ik kan iets berei ken in deze sport". Vandaar dat Jaspers niet zeurt als hij eenzaam in het biljart zaaltje achter het ouderlijk huis staat te oefenen. Slechts afgeleid als moeders koffie serveert. Twintig uur per week oefent Jaspers. Dat is wel het maximum, want drie banden is vooral kennis. Als die op peil is, gaat het erom zoveel mogelijk partijen op ni veau te spelen. Hij zegt veel te danken aan zijn karakter, dat gisteren op de proef werd ge steld. Het is geen toeval, dat de tennisser Ivan Lendl zijn voorbeeld is. „In hem zie ik iets van mezelf terug. Keihard werken, een goede techniek, puur karakter". Matig gehalte Eigenschappen die hij nodig had in de finale, die van matig tehalte was. Zowel Jaspers als troobants produceerden een onwaarschijnlijke hoeveelheid missers, vooral omdat beider verdediging stevig was als die van saaie clubs in een gemid delde internationale voetbal wedstrijd. Jaspers na afloop: „Het was een heel zware, taaie wedstrijd. Het liep niet en dan moet je op de verdediging let ten". Frappant overigens, dat de eindstrijd ging tussen de twee door de organisatie uitgenodig de spelers: Jaspers, de Neder landse kampioen, tegen Stroobants, de Belgische. Zij bleven stijlvol overeind tegen de wereldtop. In Jaspers' ge val: Kurt Ceulemans, Bitalis, Blomdahl en Stroobants. Na ruim drie uur mocht hij de keu de lucht insteken, na 10- 15 15-3 15-10 15-12. De moyen nes, op internationaal niveau vaak tussen 1,500 en 2,000, ble ven veelzeggend laag: 0,965 voor Jaspers, 0,714 voor de Iris Becker ijjgs Edberg j)Y Boris Becker ^ijn aanspraken op de in de tenniswe- bijgezet door de lustralische indoorkam- jjhappen in Sydney op pm te brengen. In de fi- hij met 7-6 6-4 6-4 Edberg; de enige [wereldranglijst die bo em staat. Ivan Lendl u de eer toe de krachten idberg goeddeels te heb- sloopt. Terwijl Becker ialve finales de negen- je Woodbridge in twee baas bleef: 7-5 6-4, ndl de strijd tegen de Imeer dan twee uur vol. Selijk was Edberg met (7-4) 6-3 de gelukkige ir, nadat Lendl bij 4-3 tiebreak en twee opsla- komst veruit de beste Bn op de overwinning )lfs in de derde set was '»t zozeer Edberg alswel Bchter Richard Ings, slaagde de Ameri- Tsjechoslowaak uit fevenwicht te brengen. had nog geen punt op vice verloren toen Ings de zesde game een huwing gaf wegens tijd- Prompt verloor Lendl flag- indoor-toernooi van werd de opmars van Wntienjarige Frabrice pas in de finale ge- e als vierde geplaatste Svensson zegevierde 6-2. Santoro was het begonnen met winst Jopen Franse kampioen 1 Gomez. Rally ïgvZ-" i. - J-"J. W£rii[ y.Y/ DUBLIN Erik Breukink wint dit seizoen veel, echter voornamelijk tijdritten. De Ronde van Ierland stond op het verlanglijstje van Sean Kelly, maar de blonde Neder lander was in de tijdrit beter op dreef en verdedigde zijn voorsprong in de latere ritten zonder problemen. „Ik wilde ook wel eens wat anders win nen dan alleen tijdritten", ver klaarde Breukink de jacht op Breukink pakte donderdag de leiderstrui in Nissan Classic, door voor de zesde keer dit jaar een individuele rit tegen de klok te winnen. De kleine marge met de Belg Museeuw, vijftien seconden, waren meer dan voldoende in de resteren de dagen om de leiderspositie te behouden. Surfer Van Tol vijfde plaats SYLT Bobby Naish heeft voor de kust van het Duitse Wad- den-eiland de zege geboekt in die editie van de wereldbekercy clus windsurfen. Hij legde beslag op de eerste plaats voor dé Spanjaard Dunkerbeck en de Duitser Seeger. Olav van Tol fi nishte op de achtste plaats voor Hagenaar Patrick Bourgonje. Bij de vrouwen, in welke categorie de Spaanse Britt Dunkerbeck de eindzege in de wacht sleepte, eindigde Martine van Soolingen op de vijfde plaats. Van Soolingen, die vanaf 13 oktober nog wel in actie komt bij wereldbeker-wedstrijden in Scheveningen, heeft overigens inmiddels te kennen gegeven met plankzeilen te gaan stoppen. Speelsters Quintus in handbalselectie DEN HAAG Coach Ton van Linder heeft'zestien hand- balsters, onder wie de speel sters De Kok en Van Velzen van Quintus, aangewezen voor het Holland-toernooi, dat van 17 tot en met 21 oktober in Schiedam wordt gehouden. Nederland speelt in dit evene ment achtereenvolgens tegen IJsland, Angola, Roemenië, Polen en Noorwegen. De selectie: doel: Sol (PSV), Robben (SEW) en Seur (Foreholte) veld: Thorsen, Wouters (PSV), Kleintjens (V en L), Kerssens, Van de Velden (SEW), De Kok, Van Velzen (Quin tus), Geitz (AD Vifirehati.Spa), Deke- ling (ATV Basel-Stadt, Zwi), Tijster man, Van Iersel, Vonhof (Aalsmeer) en Dulfer (UVG), MOSKOU In de Sovjet unie zijn dit jaar 38 sport lieden bij dopingcontrole positief bevonden. Dat heeft blad Sovjetski Sport gemeld. Zestien van debe- trapte sportlieden komen uit de atletiek. Speer werpster Natalja Jermo- lowitsjen middenafstandsloop- ster Jelena Podkopajeva wor den met name genoemd. Het blad ontleent de kennis aan N. Ivanov, lid van de anti-doping comité in de Sovjetunie. Het opmerkelijke resultaat wordt toegeschreven aan een nieuwe testmethode. Met de dit jaar voor het eerst gehanteerde analyse kunnen verboden middelen tot acht maanden na het gebruik worden opge spoord. In het geval van Jer- molowitsjwerd narabol aange- troffen, een anabool. Met hulp van een arts had haar trainer het middel gecamoufleerd als een medicijn verstrekt. Pedro Tragter (rechts) neemt de felicitaties in ontvangst van Kees van der Ven MONZA Motorcoureur Leon van der Heyden heeft zich zaterdag verzekerd van de Europese titel in de 250cc- klasse. Het vlieggewicht uit Zaltbommel, al jaren onder de hoede van oud-coureur Boet van Duimen, eindigde in de laatste wedstrijd van het sei zoen op het circuit van Monza als negende. Die klassering was net voldoende om de titel veilig te stellen. Van der Heyden kwam door zijn klassering op 97 punten. Hetzelfde aantal werd behaald door de Italiaan Pennese, die de laatste race won, en de Ne derlander Patrick van den Goorbergh. Van der Heyden kreeg de titel op grond van zijn twee eerdere behaalde overwinningen. Pennese won slechts één keer, Van den Goorbergh moest het zonder zeges doen. De twintig-jarige Van der Heyden verzekerde zich met zijn titel van een startbewijs voor de Grand Prix' van vol gend seizoen. Ook Patrick van den Goorbergh (derde in het eindklassement) en diens broer Jurgen (zesde) krijgen de kans zich met de wereldtop te meten. In de 125cc-klasse eindigde Arie Molenaar in het eindklas sement als derde, door zijn tiende plaats in de slotrace. De coureur uit Lopikerkapel mag door het resultaat in 1991 ook in de Grand Prix-wedstrijden uitkomen. Pedro Tragter en Kees van der Ven verzekerden zich gis teren in Harfsen van de natio nale motocrosstitels in respec tievelijk de 125- en de 500cc- klasse. Een week geleden had Dave Strijbos de eindzege bij de kwartliters al opgeëist. NIEUWEGEIN De badmintonners hebben de afvalrace naar de olympi sche première ingezet. De komende anderhalf jaar staat in het teken van de jacht op de limieten. Met zijn allen willen ze in 1992 in Barcelona door de voordeur naar binnen. Desnoods ten koste van alles. De kandidaten vechten namelijk niet al leen onderling om een startbewijs maar ze heb ben vooral te maken met het blessurespook. Het badmintoncentrum in Nieuwegein had tijdens de 43ste Dutch Open veel weg van een centrum voor revali- derenden. De deelnemers zon der bandages waren op de vin gers van één hand te tellen. Voor het aantal geblesseerden schoten twee handen tekort. De hoofdprijzen gingen naar de tweede garnituur van Indo nesië. De toppers waren actief in Peking bij de Aziatische len, de ken langs de Europese bad- mintonvelden. tien op de wereldrai de zijn dagvergoeding 5265 gulden door zijn overwin ning op de Deen Hoyer-Larsen (15-10 15-6). Timur, vijftiende van de wereld, pakte 4050 gul den door haar zege (11-4 11-7) 'op de Deense Nedergaard, de Europese kampioene. Daarmee wonnen de gezonden van de kreupelen. De Denen waren conditioneel niet hon derd procent. Nedergaard werd in april Europees kampi oene op dezelfde manier als Vriesekoop in 1982 in Buda pest Europees tafeltenniskam- pioene werd: krimpend van pijn. De 22-jarige Miss Latta van Denemarken, het Deense kaasmeisje, nam daarna vier maanden volstrekte rust om haar botvlies-ontsteking in de voet te laten genezen. In Nieu wegein maakte de blonde speelster haar rentree in de Grand Prix. De linkshandige Hoyer-Larsen was korter uit de roulatie. Hij zag in de Dutch Open een ideale voor bereiding op de Deense open titelstrijd. Blessures weerhielden de Ne derlandse top een rol van allu re mee te spelen. Coene, Van der Knaap en nieuwkomer Van Dijk sneuvelden zaterdag morgen in de kwartfinales. Bij Jeroen van Dijk (19) ging te gen de Malaysiër Ali de kaars uit op 5-5 in de (Jerde game (16-17 15-3 5-15). Titelverdedigster Eline Coene kreeg tegen de 21-jarige En gelse Muggeridge op 7-1 in de derde game (na 3-11 11-5) een enorme inzinking (7-11). „Er knapte iets", zei ze gelaten. „De concentratie was er niet door een gebeurtenis in de privésfeer. Ik speelde op de automatische piloot en had geen idee dat ik 7-1 voor stond". Voor Muggeridge was het haar eerste overwinning op Coene. Van der Knaap baalde ver schrikkelijk na haar nederlaag (1-11 12-11 10-12) tegen de Ca nadese Piche. Tot 2-9 in de tweede game speelde ze dra matisch slecht. Haar vechters- mentaliteit duwde haar over de inzinking. Ze kwam terug, weerstond op 10-11 een match- fmnt en maakte met 12-11 ge- ijk. In de derde kreeg ze op 11-9 twee kansen de partij uit te serveren. Piche neutrali seerde het gevaar en sloeg zelf op haar eerste matchpunt toe (12-11). „Het gaat goed met mij", zei Van der Knaap met een gezicht als een donder wolk. „Ik baal weer van een nederlaag en dat is een gunstig teken". Onder het mes Monique Hoogland gaat vrij dag in het Dijkzigt-ziekenhuis onder het mes. Ze wordt na een lijdensweg van vier maan den geopereerd aan een bot vlies-ontsteking aan de voet. Van der Knaap zat vier maan den aan de kant, voordat een cortisonen-injectie haar weer op de been hielp. Sportwereld Hockey Pakistan won het hockeytoernooi van de Aziati sche Spelen. De Pakistani ze gevierden in het beslissende duel met 3-2 over India, dat tweede werd. De derde plaats was voor Malaysië. Schaatsen Duitsland zal bij de belangrijkste internationale schaatskampioenschappen met een maximaal aantal van vier deelnemers vertegenwoordigd zijn. Het betekent dat er bij het hardrijden geen extra startplaatsen worden vergeven aan vertegenwoordigers van het herenigde Duitsland. Boksen Arnold Vanderlij- de verloor afgelopen zaterdag tijdens een internationaal bok- stoernooi in Berlijn op punten van wereldkampioen Roberto Balado, 27-30. Voor de Neder landse super-zwaargewicht was het de generale met het oog op de wereldbeker-serie volgende maand in Bombay, waar hij opnieuw op de Cu baan stuit. Paardesport Het in Enge land gefokte, in Frankrijk ge trainde en in Amerikaanse be zit zijnde paard Saumarez won gisteren op de baan van Long- champ bij Parijs de prestigieu ze Prix de l'Arc de Triomphe. De 3-jarige hengst bleef, met jockey Gerard Mosse, na 2400 meter de nummer twee, het Franse paard Epervier Blue met jockey Dominique Boeuf, een halve lengte voor. Wielrennen De Belgische beroepswielrenner Fons de Wolf beëindigde zijn loopbaan tijdens een profkoers in Zwe- vezele, die gewonnen werd door Wieben Veenstra. De Wolf gold begin jaren tachtig als een van de meest talentvol le renners in België.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13