onald Koeman gooit nuppel in hoenderhok ieidae Somcwit^- Mark Koevermans in voetspoor Tom Okker ÉhMiia SPORT YENDIJK BOTST STDE KAMPIOEN MVV simpele prooi voor FC Den Haag IBERO BARCELONA PLEIT VOOR CONCEPT-CRUIJFF BIJ ORANJE VANDAAG 12 12 13 15 16 16 17 17 18 jax zweert bij eugelspitsen Carrière Yolkerijk in gevaar Een cadeau van formaat CcldócSoUAOTlt mm MAANDAG 8 OKTOBER 1990 PAGINA 11 jlETH Arie Luyendijk heeft gisteren het bnsfeestje van Al Unser verstoord. In de fste race om de Cart-titel in Nazareth, ge- door de vroegere formule 1-coureur Fittipaldi, reed de Nederlander Unser henhuis in. Desondanks werd Unser kam- imdat zijn belangrijkste belager Michael [i als vierde eindigde, waardoor hij een on- [gbare achterstand opliep. Luyendijk, dit jnaar van de beroemde 500 Mijls-race van jolis, raakte bij een inhaalmanoeuvre banden van Danny Sullivans wagen en lervolgens tegen de bolide van Unser, die vaart tegen de steile wand langs het race- lapte. Bewusteloos werd hij naar het zie- vervoerd. Daar bleken de verwondingen vallen. Arie Luyendijk rijdt tegen de muur nadat hij de bolide van Al Unser junior van de baan heeft gedrukt. Eddie Cheever passeert. foto: ap DEN HAAG MVV heeft gisteren in Den Haag zijn kandidatuur voor degradatie nadruk kelijk bevestigd. De Lim burgers waren voor FC Den Haag een simpele prooi. De Zuidhollanders verslonden de makke Maastrichtenaren niet tot op het bot, want de over winning van 5-1 drukte niet de overmacht van de thuisclub uit. FC Den Haag nam een ruime re afstand van de bedreigde zóne, MVV werd nog dieper in de zorgen gedrukt en reisde met een bus vol moedeloze spelers terug naar het zuiden, waar de komende dagen heel wat afgepraat moet worden. Tegen FC Den Haag wekte het Limburgse team de indruk zich al neergelegd te hebben bij het onvermijdelijke. Zelfs vuurvreters als Linders en De- lahaye waren niet vooruit te branden. Lems had in zijn eentje meer inzet dan het ge zelschap Maastrichtenaren sa men. Trainer Vergoossen meende dat de vroege tegen treffers - 6e en 13e minuut - van Danen en Otto de oorzaak van de onbegrijpelijke loom heid waren. De defensie van MVV bleek ook in het Zuiderpark de zwakste schakel. Bijna alle doelpunten van de thuisclub waren een gevolg van collec tief falen in de achterste lijn. Zoals zo vaak dit seizoen. De Haan, de meest gepasseerde doelman in de eredivisie, moest vaststellen dat hij na gisteren al 23 keer de gang naar het net had moeten ma ken. En dat de laatste over winning dateert van 9 februari dit jaar. Tegen Ajax. (Van onze correspondent Edwin Winkels) BARCELONA De speelwijze van het Ne derlands elftal moet drastisch veranderen om weer successen zoals tij dens het toernooi om het Europees kampioenschap van 1988 te kunnen be halen. Die mening wil Ronald Koeman volgen de week, voorafgaand aan de kwalificatie-in- foto: ap terland tegen Portugal, naar voren brengen in een gesprek met bonds coach Rinus Michels. „We kunnen niet op de zelf de voet verder gaan als in de laatste vriendschappelijke in terland vorige maand tegen Italië. Met de daar gehan teerde tactiek bereiken we met dit elftal niets", zei Koe man zaterdagavond in Barce lona, waar zijn ploeg met 4-1 Athletic de Bilbao versloeg. Koeman voelt zich gesterkt door zijn uitstekende optre den bij FC Barcelona dit sei zoen en stelt het spel van de Spaanse koploper als voor beeld. „Wij spelen met twee echte vleugelspelers en nog eens twee, drie man die langs de zijlijn opkomen. Drie van de vier doelpunten tegen Bil bao kwamen voort uit een voorzet van opzij en op die manier hebben we dit sei zoen het meest gescoord". Dat systeem van Johan Cruijff moet volgens de Gro ninger ook bij het Neder lands elftal worden toegepast. „Je kunt het Marco van Bas ten en de andere spitsen in Oranje niet meer aandoen hen te bestoken met passes van achteruit. Zo komen ze altijd met hun rug naar het doel te staan en hebben ze di rect een verdediger op hun iip". Koeman kondigde aan die suggesties volgende week aan Michels voor te leggen. „Mi chels kan toch zelf ook on mogelijk tevreden zijn ge weest met het spel tegen Itaj lië, al beweerde hij na afloop het tegenovergestelde", aldus de libero van Barcelona, die nog verklaarde dank zij zijn voortreffelijke start dit sei zoen bij Barcelona over de klap van het WK in Italië heen te zijn. Sam Torrance geconcentreerd in actie op weg naar de Duitse golftitel. foto: épa Torrance verstoort golffeestje Langer STUTTGART Sam Torrance weet eindelijk weer eens hoe het is een toernooi te winnen. De Schot zegevierde gisteren bij het Open Duitse golfkampioenschap door in de laatste ronde plaatselijk favoriet, en organisator, Bernhard Langer achter zich te laten. De Welshman Ian Woosnam, de succesvolste speler van het seizoen, klom door een sterke laatste ronde (62) nog naar de derde plaats. De Brit verstevigde daardoor zijn eerste plaats op de lijst van 'veelverdieners' in dit jaar. Clubartsen bundelen zich Barcelona loopt uit Biljartwereld aan de voeten van boerenjongen UVS „desastreus" ten onder tegen Elinkwijk Quick Boys sluit roerige week redelijk af Rijnsburgse Boys imponeert niet tegen FC Lisse Lisse troeft Leiderdorp af Philidor kansloos tegen sterk Volmac Uitstekende startLeython en Novo lejERDAM Waar lijk als enige topclub opa speelt Ajax con- (t met twee „echte" Spelers. Dat zal pig ook zo blijven, [s technisch direc- Beenhakker is het en beter. i tovangrijke technische i de Amsterdamse club jrde deze week uitge ver de materie. Been- „Het is natuurlijk op dat wij ongeveer de jjn die zo spelen. Mocht zijn dat dit internatio- ft meer verantwoord is, uen we bijvoorbeeld al pleiding anders moeten 'erken. We zijn tot de ie gekomen dat dit niet ll spelers met krijt aan snen in de armen blij den. „We zullen hoog- manier van spelen bijwerken. Ze komen ier uitsluitend voor de In bepaalde situaties moeten meeverdedi- is zullen ze de centrale moeten assisteren. Schip laat momenteel ilke kant het opmoet, :ich aan het ontwikke- h Ajax internationaal h buitenspelers een uit- bg is weet de oud- ^ach niet. „Misschien Uithoeken Sinds de overwinning van 7-0 van gisteren op NEC wordt zelfs in de uithoeken van' het stadion van Ajax de naam van John van Loen niet meer ge fluisterd. Het is weer één en al Stefan Pettersson in de Meer. De Zweed maakte drie doel punten, bereidde er eentje heel mooi voor en was, kortom, de man van de wedstrijd. Sinds Heracles op 9 maart 1986 met dezelfde cijfers werd ver pletterd, kwam Ajax niet meer thuis tot 7-0. En dat terwijl enige weken geleden nog werd gesproken van een gebrek aan „scorend vermogen". Voorlo pig zijn die verhalen de wereld uit, verder is alles bij hetzelfde gebleven. In Amsterdam wordt nog steeds leuker ge voetbald dan waar ook in Ne derland. Pettersson was de man die te veel afgaf en te weinig zelf deed. Zijn mooiste actie was gisteren echter de voorberei ding van het (derde) doelpunt van Winter. Van 't Schip, her steld van een oorontsteking, speelde de zwaar bewaakte Zweed aan in het strafschop gebied. Pettersson hield twee verdedigers op afstand en leg de de bal fraai terug op Win ter, die niet meer kon missen. „Dat was een typische Petters- son-actie", vond de internatio- Stefan Pettersson (links) wordt de bal ontfutseld door NEC'er Cees Lok. nal zelf. „Zoiets geeft veel vol doening. Het maken van een doelpunt natuurlijk ook, maar zoals ik die treffer van Winter voorbereidde, dat voetbal ligt me". De aanvaller ontkende dat hij zijn stijl probeert te wijzigen sinds technisch directeur Beenhakker enige weken te rug lichte kritiek op hem uit oefende. „Beenhakker had na tuurlijk geen ongelijk toen hij zei dat ik te weinig zelf pro beerde af te ronden: Maar zo iets is een gevolg van vorm en zelfvertrouwen. Het loopt mo menteel. Dat kan ik m'n eigen spel spelen en daarnaast doel punten maken. Vanmiddag is dat gebleken". Juiste man met zeven doelpunten (mede- laanvoerder van de topschut- terslijkst van de eredivisie. Zo maakte bijvoorbeeld ook Berg kamp drie doelpunten, daar mee opniew aantonend dat hij waarschijnlijk de juiste man is voor de nositie kort achter de spits. NEC, tot gisteren nog on geslagen, kreeg niet één kans. Doelman Menzo van Ajax ove rigens hield voor de eerste keer dit seizoen de „nul" vast. foto: anp Beenhakker was uiteraard te vreden. „De eerste helft heb ben .we vrij compleet gespeeld, daarna liep het iets minder. Het duel ging als een nacht kaars uit. Menselijk gezien was dat begrijpelijk, voor het pu bliek was het teleurstellend". Collega Looyen vond dat een aantal van zijn spelers „als kleuters" had lopen voetbal len. Voor de rest had hij niets dan lof voor de tegenstander. ook vóór grotere doelen Pele is ook voorstander van grotere doelen. De je vedette zegt dat in een interview met de Italiaanse fant Gazetta dello Sport. Eind september opperde een of- an de FIFA dat idee. Pele meent dat grotere doelen kun- )|dragen tot aantrekkelijker spel. „Bovendien is het de iefwaard te overwegen het strafschopgebied te verkleinen". :iliaan verblijft in Italië om op 23 oktober zijn vijftigste lag te vieren. Bij gelegenheid van die mijlpaal wordt op >ber in het Olympisch stadion van Rome een ere-wed- speeld tussen Brazilië en de Rest van de Wereld. Gullit, iten, Maradona en Matthaeus zouden volgens Braziliaan- ilofficials hébben toegezegd mee te spelen bij de rest. speelt met Brazilië. ATHENE Tom Okker heeft na elf jaar eindelijk een opvolger gekregen. Mark Koevermans kwam gisteren in Athene de eer toe de eerste Nederlandse tennisser te worden, die een toernooi van het regu liere circuit op zijn naam bracht na 1979, toen Ok ker in de nadagen van zijn illustere loopbaan zege vierde in Tel Aviv. De 22-jarige Bergschenhoeker rondde gisteren het laatste graveltoernooi van het eerste ATP-seizoen af met een zege in de finale op de twee jaar jongere Argentijn Franco Da- vin, die een week eerder nog het toernooi van Palermo had gewonnen: 5-7 6-4 6-1. Het le verde Koevermans in het 150.000 dollar-evenement een eerste prijs op van ruim 30.000 gulden. Bijna leverde ook het dubbelspel nog een Neder landse zege op. Tom Kempers en Hagenaar Richard Krajicek verloren echter in de finale van de Spaanse specialisten Javier Sanchez en Sergio Ca- sal. Koevermans slaagde waar Mi- chiel Schapers jarenlang niet in kon slagen. De 'voortrek ker' van het Nederlandse ten nis bleef steken op finaleplaat sen in Auckland (1987) en Metz (1988). Paul Haarhuis won wel het sterk bezette toernooi in Ede in mei van dit jaar, maar dat was een invita tie-evenement en stond als zo danig niet op de ATP-rol. Beste partij Zaterdag had Koevermans in de halve finales afgerekend met de als vierde geplaatste Spanjaard Jordi Arrese met 6- 2 7-6. „Dat was de beste partij uit mijn loopbaan", blikte Koevermans voldaan terug. „Tot halverwege de tweede set stond ik te spelen zoals ik nog nooit had gespeeld. Daarna ging het iets moeizamer, maar gelukkig kon ik de tiebreak in de tweede set na 3-3 nog met 7-4 winnen". Het toeval wil dat Koevermans in april van dit jaar in soortgelijke omstan digheden het challengertoer- nooi van Porto won door in de finale eveneens van Davin te winnen. Het toernooi in Athene trok een reeks gravelspecialisten als Muster, Filippini, Perez- Rordan, Emilio Sanchez, Bru- guera en Carbonell, die echter stuk voor stuk werden uitge schakeld. Koevermans rolde er steeds, door goed spel, maar ook geholpen door een gunsti ge loting, doorheen. Koevermans ging als 66ste van de wereld het toernooi in. Met de verdiende punten in Athe ne maakt hij waarschijnlijk nu een sprong van achttien plaat sen, zodat hij voor het eerst de top vijftig binnen bereik heeft en vermoedelijk beste Neder lander wordt. De Zuidhollan der reist nu naar Israël, waar hij mee doet aan het toernooi in Tel Aviv, de plaats waar Mark Koevermans boekte de eerste Nederlandse (officiële) tennistoernooizege sinds 1979. foto: sp Tom Okker zijn laatste zege boekte in 1979. Tien toonaangevende tennis sers, onder wie Martin Jaite en Jay Berger, hebben zich afge meld voor het internationale toernooi in Tel Aviv dat van daag begint. Het tiental mijdt Israel wegens de oorlogsdrei ging door de Golfcrisis. Tsjes- nokov neemt wel deel. Hij is de eerste Sovjetrus sinds 1978 die op de deelnemerslijst staat DEN HAAG Honkbal ler Bart Volkerijk moet worden geopereerd aan de rechter-elleboog. Bij on derzoek in Delft zijn losse stukjes kraakbeen gecon*- stateerd. De kans bestaat dat de 34-jarige werper van het Nederlands team zijn loopbaan moet beëin digen. Volkerijk, die zijn loopbaan tot de Olympische Spelen wilde voortzetten, is vorige week door de orthopeed dr. Kedde onderzocht. Het gewricht zou door slijtage zijn beschadigd. Via de KNBSB-fysiotherapeut Koper wil de Hagenaar een „second opinion"» horen. Dat betekent dat hij nader zal wor den onderzocht. „Ik houd er rekening mee dat ik moet stoppen", zegt Volkerijk, die in 1990 voor de nationale selectie een jaar vrijaf had genomen. Hij kende bij ADO een teleur stellend seizoen. „Ik had nogal eens last van irritatie, waar door na drie innings de macht uit mijn arm was verdwenen". Enige jaren geleden onder vond hij ook al hinder aan de elleboog van zijn werparm. In de slotfase van zijn carrière wilde de Haagse onderwijzer de training in de wintermaan den intensiveren. Daarvan heeft hij voorlopig afgezien. Hij gunt de werparm rust. Sinds 1974 speelde Volkerijk voor ADO meer dan 500 wed strijden. Hij kwam 67 keer uit voor het Nederlands team. Hij nam acht keer deel aan het toernooi om het Europees kampioenschap en zeven keer aan de wereldtitelstrijd. Door bondscoach Jim Stoeckel werd hij het vorig jaar ingezet als relief-pitcher. J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: Voorl: I I Adres: Een luxe handdoek van 50 x 100 cm wordt uw deel als u ons een nieu we abonnee opgeeft. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk verwelkomd: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorging) Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: J maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 J Stuur als dank de luxe handdoek naar: Naam: Adres: I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I Leidse Courant', antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag. |l i

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11