Ontreddering in YS ia begrotingsfiasco delft Golfcrisis schuld Westen ëderlandse fregatten zullen niet aarzelen bij hulp aan Amerikanen Wmr Thatcher geeft jarenlange verzet op Jtenland CcicbcSommit ZATERDAG 6 OKTOBER 1990 PAGINA 5 illen en Suriname en weer samenwerken MARIBO De parlementen van Suri- de Nederlandse Antillen en Aruba wil- t hun regeringen structureel gaan sa- irken, zo blijkt uit een intentieverkla- e in Paramaribo is ondertekend door de ters Jaggernath Lachmon, Rufus jam en Felix Flanegien. lertekening vond plaats aan het einde n bezoek van een week van parlemen- ilegaties uit de Antillen en Aruba aan (me. Het is de bedoeling dat Suriname, derlandse Antillen en Aruba regelmatig g gaan voeren over economische, sociale, Me en educatieve aangelegenheden, fe parlementen willen de draad weer op- 'ip van contacten die tot 1975 in konink- ujrband bestonden. Opstand op Filipijnen voorbij Kolonel Alexander Noble, de leider van een kortstondige opstand op het zuidelijke eiland Mindanao op de Filipijnen, heeft zich vandaag na onderhandelingen overgegeven. Noble begon zijn opstand donderdag in de stad Cagayan de Oro, 800 kilometer ten zuidoosten van de hoofdstad Manila met 400 stamgenoten en leden van een plaatselijke militie. Aanvankelijk wisten de rebellen legerkampen in Butuan, zoals hier op de foto, en lligan bezet te houden. FOTO: AP Nederlanders in Rwanda veilig BRUSSEL De Belgische premier, Wil- fried Martens, heeft verzekerd dat de Bel gische militairen in Rwanda een louter hu manitaire taak hebben en niet zullen deel nemen aan gevechten. De 500 paracom mando's moeten de ruim 1600 Belgen die in Rwanda wonen, beschermen en eventueel helpen evacueren. Daarmee liet Martens na een informatiestop van drie dagen voor het eerst iets los over de Belgische bemoeienis sen in Rwanda. Na Frankrijk en België eri stuurt ook Zaïre troepen. De ongeveer 240 Nederlanders in Ruanda zijn veilig, heeft de Nederlandse honorair consul M. Boreel laten weten. Evacuatie van de Nederlan ders werd gisteren nog niet overwogen, al dus het ministerie van buitenlandse zaken. Duitsland neemt nieuwe kieswet aan BONN Het parlement van h»t verenigde Duits land heeft gisteren een bijgesu-lje kieswet aange nomen met het oog op de parlementsverkiezingen van december. De Groenen ©u je communistische PDS stemden tegen. De nieuw» wet was nodig na dat het Constitutionele Hof jn Karlsruhe vorige week had bepaald dat de vpuï genomen regeling onvoldoede recht deed aan het beginsel van gelij ke kansen. Met name kleinere partijen uit ae vroegere DDR leken op voorhand kansloos om boven de pan-Duitse kiesdrempel van 5 procent te komen. Statistisch zou men daartoe 2,9 miljoen stemmen hebben moeten behalen bij de eerste verkiezingen. De bijgestelde wet gaat uit van twee kiesdrempels van elk vijf procent, maar dan voor de vroegere Bondsrepubliek en de vroegere DDR apart. onze correspondent ^larc de Koninck) llNGTON De ne- sig voor president i is verschrikkelijk. de achting is, die jl de Golfcrisis voor jiitenlands beleid ge- sjo groot is in Was- >n de politieke ont ging, nu de president rii staat is gebleken ^ongres te winnen ?lijn begroting 1991. z 'Aw dreigden gisteren rdduizenden federale laren naar huis te wor- ^stuurd, omdat het be sjaar 1991 immers op 1 t1 al is begonnen en de iit formeel niet meer 1 igd is om in afwezig en een goedgekeurd "JÖget nog belastinggel- fA te geven. Dieper dan i »k zijn de kloven die tdoor zowel de Republi- s< als de Democratische ?!ijn getrokken in Ame- /bntluisterende politieke ?üng met een losgebro- 'Sjrotingstekort en de in- n onmiskenbaar begon- onomische recessie. it nog maar niet te heb ber de ravijn waarvan eels sprake is tussen het Lmerikaanse publiek en fiitiek', die zich zo on- yg toont haar werk te ile politieke wapenarse- /ad president Bush deze h het veld gebracht om orst het Huis van Afge vaardigden zover te krijgen een begroting voor 'fiscaal 1991' goed te keuren, waarin het voorzienbare tekort met 40 miljard zou worden terugge bracht en die de eerste stap zou zijn naar een verlaging van het deficit met liefst 500 miljard dollar over de komen de vijf jaren. De taktieken die ook de vaak van zachtaardig heid verdachte George Bush daarvoor inzette, waren on vervalst Amerikaans. In de uren voordat gisteren het Huis zou gaan debatteren over de gecombineerde bezuinigingen en belastingverzwaringen, werden de wandelgangen en de trappen van het Capitool overspoeld met 'lobbyende' ministers en andere hoge me dewerkers van de president, met draagbare digitale tele foons in de hand voor voort durend kontakt met de Witte Huisstaf. Raymond McGrath, Republi keins afgevaardigde uit de staat New York, werd in een spelonk van het Congresge bouw letterlijk lastig gevallen door Bush' minister van finan ciën Nicholas Brady. Na de confrontatie vertelde McGrath: „Brady hield me op dreigende toon voor: wat jam mer nou dat je tegen deze be groting bent en dat je de presi dent in de steek laat. Als je denkt dat dit plan slecht uit pakt voor jouw staat New York, dan moet jij eens oplet ten hoe het aangepaste budget eruit zal zien". John Sununu, chef van de Witte Huis-staf, kwam met een ander dreigement. „Wees niet verbaasd als de president straks speciaal op bezoek gaat in de districten van de tegen stemmers en jullie daar met de vinger zal aanwijzen en zal verklaren dat jullie deserteurs zijn van de president en van het landsbelang", aldus Sunu nu tegen een oploopje van Huisleden. Onoverkomelijk Eerder op de dag had Bush al 60 Republikeinse afgevaardig den op het Witte Huis uitgeno digd voor koffie en donits, en had hij daar onder andere zijn partijgenoot Bill Schuette uit Michigan apart genomen met de vraag hoe deze toch tegen het begrotingsvoorstel kon zijn, teawijl Bush zelf vorige week nog naar Michigan was gevlogen om Schuette te hel pen in zijn stembuscampagne voor de tussentijdse Congres verkiezingen in november. Maar Schuette was een van de 254 afgevaardigden die giste ren uiteindelijk 'nee' stemden tegen een bègrotingsvoorstel, dat 'bipartite' door de leiders van Republikeinen en Demo craten vorige week na maan denlang vlijmscherp onder handelen was overeengeko men. Dat 'akkoord' was de af gelopen week ten prooi geval len aan massaal verzet van burgers tegen de beoogde be lastingverhogingen op benzi ne, tegen de scherpe verho ging van de eigen bijdrage in ziektekosten en tegen het op nieuw volledig ontzien van Amerika's miljoenen superrij ken. Alle 435 leden van het Huis van Afgevaardigden moeten over vier weken in hun lokale districten herkozen zien te worden en voor hordes Repu blikeinen was het teveel ge vraagd dat ze hun kiezers zou den moeten gaan uitleggen waarom ze in Washington voor belastingverhoging had den gestemd, terwijl Bush' plechtige stembusbelofte uit 1988 read my lips, no new taxes!' nog aiïtija nadreunt over de prairies en de Rocky Mountains. En voor nog meer Democraten was het onoverkomelijk bij hun lokale achterban een be groting te gaan verdedigen die voor de gefortuneerden de hoogste schijf van de inkom stenbelasting op het luttele percentage van 28 laat staan, terwijl de gewone man ('Joe Sixpack') zwaar getroffen wordt door premieverhoging en duurdere benzine. Optreden ïnt Bush in gesprek met onderminister Eagleburger over de dreigende politieke crisis rond erikaanse begroting. i FOTO: AP Dat het zover gekomen is, is voor een niet onbelangrijk deel toe te schrijven aan het persoonlijke optreden van Bush, die er na zijn aantreden in januari 1989 bijna anderhalf jaar over gedaan heeft om zijn evident onhoudbare 'geen-be- lasting-belofte' te herroepen. Bovendien had hij nog tot een week geleden de Democrati sche (oppositie- maar meerder heids-) Partij de schuld gege ven van de problemen bij het bereiken van een begrotings akkoord tussen de fractielei ders van beide partijen. „Hij heeft zich niet boven de partij en verheven en heeft daarmee de kansen op een nationale op lossing voor de begrotings- en economische problemen be schadigd", aldus klonk het gis teren in het verhitte Huis van Afgevaardigden. De politieke crisis die nu naast de economische is ontstaan, is al maandenlang af te lezen aan het stemgedrag van de Amerikaanse burgers bij de voorverkiezingen voor de ko mende tussentijdse verkiezin gen. In die 'primaries' is min der dan 20 procent van de stemgerechtigden komen op draven en zij hebben op tal van plaatsen geroutineerde po litici weggestemd ten gunste van 'anti-politieke' kandidaten die beloven het hele politieke establishment uit hun gemak kelijke zetels te zullen verdrij ven. Diepere oorzaak van de huidi ge chaos in de financiën is het beleid in de jaren van presi dent Reagan, toen enorme be lastingverlagingen en verho ging van defensie-uitgaven voor een economische 'boom' zorgden, die echter ten koste ging van de sociaal zwakke groepen en van een evenwich tige begroting. Gevangenen gewond Gewonde gevangenen werden gisteren afgevoerd naar een zie kenhuis, nadat een gevangenisoproer in de Indiase hoofdstad New Delhi bloedig was neergeslagen. De politie opende het vuur om een massale ontsnapping van 2000 gedetineerden te verhin deren. Volgens de autoriteiten zijn zeker negen gevangenen ge dood en 107 gewond geraakt. Minstens 76 bewakers liepen ook verwondingen op. Aanleiding voor het oproer was de dood van een veroordeelde in de gevangeniskeuken. Volgens de autoritei ten zou hij een natuurlijke dood zijn gestorven, maar de gevan genen meenden dat hij geen adequate medische hulp had gekre gen. FOTO: AP ZAKENMAN MAHMOUD RABBANI: n in WASSENAAR Volgens de Nederlands Palestijnse zakenman Mahmoud Sa- lim Rabbani (55) ligt de schuld van de Golfcrisis in belangrijke mate bij het Westen. Deze week ging Rabbani, die zich in de afgelopen maanden opvallend terughoudend had opgesteld in de publiciteit, wel diepgravend in op de achter gronden van de crisis. De kern van het huidige conflict moet volgens hem gezocht worden in de oorlog tussen Iran en Irak. Toen steunden Europa en Amerika Irak met adviezen en vele wapens. „Ik was er van het begin af te gen dat Irak oolog voerde met Iran, een land dat niet te ver slaan is. De oorlog heeft mil joenen mensenlevens gekost en niets opgeleverd. Wrang is het nu dat deze regering in Irak, die ooit als eerste de staat Kuwayt officieel erkende, nu in diezelfde staat is binnenge vallen. De achtergrond van de inval is dat Saddam Husayn, gedekt in de rug door het Mahmoud Rabbani FOTO: SP Westen, een oplossing moest zoeken voor zijn financiële problemen. Na acht jaar oorlog met Iran had het land 15 mil jard dollar schuld aan Kuwayt. Wanneer dat niet geregeld zou kunnen worden, was een soort bankroet van de staat Kuwayt onvermijdelijk. Bij de inval zal ook het conflict hebben mee gespeeld rond de zeggenschap over bepaalde olievelden en het verkrijgen van een vrije toegang tot de zee. Maar nie mand zal toestaan dat Irak in Kuwayt blijft". „Een duurzame vrede in het Midden-Oosten komt er slechts wanneer een oplossing voor de Palestijnen is gevon den. In een oorlog om Kuwayt geloof ik niet. Een oorlog kost weer duizenden mensenlevens terwijl het de diepere reden van het conflict niet oplost". Mahmoud Rabbani kwam 34 jaar geleden als Palestijns vluchteling naar Nederland. Tijdens de eerste oliecrisis in 1973 was hij wekenlang bijna elke dag wel op de radio of tv te beluisteren. Rabbani ziet zichzelf als een bruggebouwer tussen de Europese en de Ara bische wereld. Aan zijn 18-ja- rig honorair consulschap van Kuwayt kwam een eind toen het land een eigen ambassade in Den Haag opende. Daarna werd hij consul van Jordanië. Enkele jaren geleden werd hij tot Nederlander genaturali seerd. FRANS MICKLINGHOFF (Van onze Jaggever Rob Sebes) Hl De Nederland- Igatten in de Golf I de With en Pieter ?c zullen niet aarze- labijgelegen Ameri- 4 schepen te helpen die door Iraakse vliegtui gen worden aangevallen. Formeel mag dat nog niet zon der toestemming van het kabi net. Maar zeer betrouwbare militaire bronnen meldden gisteren dat het in de praktijk toch zal gebeuren. Op grond van afspraken in de West Eu ropese Unie (WEU) mogen de negen lidstaten uit zelfverde diging schieten op Iraakse vliegtuigen. Ook mogen zij el kaar bijstaan. Deze regeling geldt louter voor de WEU-le- den, waaronder Nederland, Groot Brittannië en Frankrijk. Officieren van beide Neder landse fregatten zeiden echter, dat ook in de buurt liggende Amerikanen, die de grootste maritieme bijdrage aan de Golf vloot leveren, zullen wor den geholpen. „Wij kunnen dan formeel gewoon zeggen, dat wij uit zelfverdediging hebben gehandeld", aldus een zegsman. Het vraagstuk van de be voegdheden in oorlogssituaties zorgde voor veel onduidelijk heid tijdens het vierdaagse be zoek van defensieminister Ter Beek aan de Nederlandse fre gatten in de Golf. Ter Beek, die vanavond in Nederland te rugkeert, werd tot zijn woede geconfronteerd met openlijke kritiek van eskadercomman dant Van Gurp. Vice-admiraal Van Foreest beweerde vervol gens dat de WEU al had beslo ten dat ook andere schepen mogen worden bijgestaan. Gis teren zei Van Gurp dat hem dat nog niet ter ore was geko men. Van Gurp wilde verder niet op de zaak ingaan en stel de „dat er met de commando voering geen problemen zijn". Commandeur Stuurman van de marinestaf maakte daarna bekend dat een militaire WEU-commissie dinsdag in Londen hoogstwaarschijnlijk beslist dat andere schepen wel mogen worden geholpen. Ondanks deze kwestie noemde Ter Beek zijn bezoek aan de fregatten van grote waarde. „Ik heb geen spijt van deze trip. Ik heb met eigen ogen kunnen zien dat de beman ning uitstekend werk ver richt", aldus Ter Beek. Het embargo van de Verenigde Naties wordt efficiënt uitge voerd. En wat nog belangrij ker is: het werkt". Gesprek Gorbatsjov en Havel over olie PRAAG De Tsjechoslo- waakse president Vaclav Ha- vel zal waarschijnlijk dit weekeinde Sovjet-president Gorbatsjov ontmoeten om van #hem de verzekering te vragen dat Tsjechoslowakije de olie zal ontvangen die het door de Sovjetunie is toegezegd. In Tsjechoslowakije is een nij pend olietekort ontstaan door dat de Sovjetunie veel minder levert dan is afgesproken en de oliekraan soms zelfs hele maal dichtdraait. (ADVERTENTIE) 42e oude kunst en antiekbeurs museum het prinsenhof 11 t/m 25 oktober 1990 11.00 (zondag 13.00)-17.00 uur bovendien di. en do. 19.00-22.00 uur do. 25 oktober tot 17.00 uur Speciale tentoonstelling "Schatten uit het I errc Oosten 1V0NTUREN VAN KAPITEIN ROB HET GEHEIM VAN DE TUNNEL Rob wil nu zijn kansen waarnemen: de stemming on- matrozen is al ver beneden peil gedaald en wanneer zij erken dat de kapitein èn Larry er stiekem vandoor willen zal hij ze best op zijn hand kunnen krijgen. Juist wanneer In de sloep wil stappen, grijpt Rob hem bij zijn arm en zo luid, dat een groep matrozen het best kan verstaan: ader, wacht eens even, wou jij er tussenuit knijpen en ons fèrdrinken?" Woedend draait Larry zich om en snauwt Rob Hou je gedekt, O'Kelly, ik heb met jouw praatjes niks te maken!" En om zijn woorden kracht bij te zetten, geeft hij Rob een kaakslag van jewelste. Er onstaat een verwoed gevecht en wanneer Larry's vuist weer eens onzacht over Robs gezicht aait, merkt Rob opeens dat hij zijn snor is kwijtgeraakt. Nu ziet Larry ook met wie hij te doen heeft. „Ellendige verrader!" schreeuwt hij, „dat zal ik je betaald zetten". Matrozen snellen toe en keren zich nu ook tegen Rob. Ze weten wel niet wat er precies is ge beurd, maar Larry heeft O'Kelly immers een verrader genoemd! (Vervolg van de voorpagina) LONDEN Het besluit om het Britse pond te la ten opnemen in het EMS betekent een ommekeer in beleid van premier Thatcher. Gedurende elf jaar heeft zij zich uiterma te afstandelijk opgesteld tegenover het stelsel, dat de schommelingen van de wisselkoersen binnen de EG in de hand moet hou den. Thatcher heeft steeds gezegd dat de inflatie in haar land dichter in de buurt van de ge middelde EG-inflatie moet ko men voordat het pond in het EMS mee kan doen. Het EMS was aanleiding tot een groot conflict tussen Thatcher en haar voormalige minister van financiën, Nigel Lawson. Dat conflict leidde ertoe dat Law son vorig jaar oktober opstap te. Nu Groot-Brittannië is toege treden staan van de EG-lan- den alleen Portugal en Grie kenland nog buiten het stelsel. In dat stelsel is vastgelegd hoe ver de munteenheden van de twaalf EG-staten van elkaar mogen afwijken. Voor de Nederlandse Bank in Amsterdam kwam het Britse besluit niet als een verrassing omdat ze er al eerder over is geraadpleegd. Bankpresident Duisenberg staat er positief te genover omdat een stabiele koers van het pond meer ze kerheid biedt in de handel met Groot-Brittannië, aldus een woordvoerder. Exact Het rentesignaal van de Britse centrale bank werd vrijwel di rect opgepikt door de banken in Groot-Brittannië. Barclays bank liet gistermiddag weten haar basisrente met 1 procent te zullen verlagen tot veertien procent. Exact een jaar gele den zorgde de toenmalige mi nister van financiën Lawson ervoor dat de rente werd ver hoogd tot vijftien procent. Hij wilde zo een einde maken aan de sterke toeneming van de consumentenbestedingen, die vrijwel alleen met geleend geld werden gedaan. De Britse minister van finan ciën Major verklaarde dat het beleid om de inflatie omlaag te krijgen „met kracht" zal wor den voortgezet. De bewinds man ontkende dat het besluit is genomen met het oog op het congres van de conservatieven dat de komende week in Bour nemouth wordt gehouden. In Brussel zou het monetaire comité van de EG vandaag bij eenkomen om de voorwaarden voor de toetreding van het pond tot het EMS vast te stel len. Het comité coördineert het monetaire beleid van de afzonderlijke EG-landen. Nor maal gesproken wordt een be sluit aangaande het EMS pas bekendgemaakt nadat het mo netaire comité de details heeft vastgesteld.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 5