Het mirakel van de christen- democratie De man achter Pierre Cardin finale V eiligheidsspeld 10-JARIG CDA FLOREERT ALS NOOIT TEVOREN Soevereiniteit Sociale QUAESTiE 'CekióeGouAcwit DEN HAAG - Volgende week donderdag zal prof- Piet Steen kamp waarschijnlijk wel een traan- jtje wegpinken. Het is dan precies tien jaar geleden dat hij zijn levens werk met succes bekroond zag. In de stampvolle grote zaal van het Haagse Congrescentrum smolten KVP, ARP en CHU officieel sa men tot het Christen Democratisch Appèl. Een bijzondere prestatie, want de fusie- besprekingen waren bepaald niet van een leien dakje gegaan. Voor menigeen .was het eindeloze geruzie tussen vooral de behoudende KVP-top en de progres sieve ARP-elite één van de redenen om het gezamenlijke CDA een niet al te flo rissant bestaan te voorspellen. Deze fac tor gevoegd bij de voortschrijdende ont kerkelijking en ontzuiling zouden er wel voor zorgen dat de afkalving van de j christen-democratie gewoon zou door gaan. Nou nee dus. Als er nu verkiezingen wa ren, zou het CDA bijna zestig zetels be zetten in de Tweede Kamer. Daarmee laat het alle andere partijen ver achter zich. Ter vergelijking: de PvdA zou nu op ruim veertig zetels uitkomen en de VVD op ruim twintig. In plaats van af |2te kalven is het CDA de grootste en be langrijkste partij van ons land geworden. Hoe lappen ze 'm dat toch, die christelij ke politici? Terwijl de christelijke kran ten op de vingers van één hand geteld kunnen worden, kloosters veranderd worden in opvangcentra voor asielzoe kers en de sloopkogel door kerkgebou- djwen wordt gejaagd, bloeit de christelijke Apolitiek. Hoe krijgen ze 't voor elkaar? "Het antwoord is relatief eenvoudig. Op jjde drempel van de 21e eeuw voelen gro- b te groepen Nederlanders kennelijk nog ^zoveel verwantschap met het op christe- Mlijke leest geschoeide CDA dat zij geen ^behoefte hebben aan een neutrale partij. )<]Hoe hard met name de socialisten ook v'gepolariseerd hebben tegen het CDA, ze 'zijn er niet in geslaagd de macht van de ^christen-democraten te ontbinden in de .logische" factoren arbeid en kapitaal. ®Wat het linkse NVV lukte -de inlijving flvan het Nationaal Katholiek Vakver bond- mislukte de PvdA. Net als in de 3-tijd van premier Abraham Kuyper hiel- ^'den 'Rome' en de 'Reformatie' elkaar stevig vast toen het er om spande. Zelfs progressieve ARP'ers als Willem Aan- tjes, Jaap Boersma en Hans de Boer ble ven in het confessionele kamp. Zij ver anderden zelfs niet van houding, toen hun geliefde PvdA in 1977 door Dries d van Agt werd ingeruild voor de gehate v VVD. f( Links Nederland was buiten zichzelf van k woede over dit 'verraad' en zo ook de ajAantjes', Boersma's en De Boers. Maar igtoen het op actie aankwam deden zij fivrijwel niets. Ja, zij richtten een protest- 1 groep in de CDA-fractie op, de zogehe ten 'loyalisten' die weigerden het door zivan Van Agt Wiegel gesloten regeerak- irkoord te ondertekenen. Maar hoeveel iidat gebaar werkelijk te betekenen had, jflbleek wel uit het feit dat Aantjes zich vrustig tot voorzitter van de allereerste 1 CDA-fractie liet kiezen en daarmee in feite de taak op zich nam om het 'ver- dmaledijde' kabinet-Van Agt/Wiegel fiovereind te houden. li De naam van ARP-leider Kuyper is ge- itlvallen. 'Abraham de Geweldige' werd iêminister-president op 27 juli 1897, nadat A ONDEN - „Waarom zou ik plecht zijn als ik een koekepan ver- oop?" vraagt Pierre Cardin op- itandig. „Als ik parfum verkoop >en ik een aristocraat. Maar par fum is toch alleen maar water met :en beetje essence?" 'ouché, meneer Cardin. De modewereld :an uit een soort creatief snobisme soms ^belachelijk hautain doen over commer- :ieel succes. Pierre Cardin is een van de lekendste modemerken ter wereld en 'an Peking tot Panama synoniem voor :hic uit Parijs. De naam verkoopt man- ïenkleding, vrouwenkleding, kinderkle- ling, accessoires, klokken, meubilair, iruiken, eten en ja, zelfs koekepannen. je man erachter is de mode-ontwerper lie de haute-couture democratiseerde en ils eerste gebruik maakte van marke- ingtactieken zonder welke geen enkel nodehuis tegenwoordig zou kunnen iverleven. De Chambre Syndicale, de •"ranse bond van couturiers, wees hem n 1959 de deur omdat hij zijn naam aan :en confectielijn had geleend. Later werd hij opnieuw tot de Chambre oegelaten en won hij drie keer de Gou den Vingerhoed, de hoogste onderschei- ling in de Parijse modewereld. Dat was n 1977, 1979 en 1982. Desondanks vordt hij door zijn collegae regelmatig ifgedaan als een tot zakenman verwor- len ontwerper. slu ter gelegenheid van de veertigste ver- aardag van het modejiuis Cardin in het Victoria Albert Museum in Londen :n overzichtstentoonstelling voorbereid ordt van zijn werk is echter duidelijk t de modewereld nog steeds leunt op irdins ideeén. Veel van de ontwerpen in de schetsboeken van een nieuwe gene- itie ontwerpers zijn geënt op zijn ont werpen uit de jaren zestig, zijn capes, litgesneden tunieken, catsuits en dijhoge tarzen. Cardin was de eerste die, dne lecennia geleden, gebruik begon te ma len van de space-age materialen als vi- lyl en rekbare jersey die nu de grote :nd zijn. .ESTYLE lardin is niet verbaasd over de weder- dopkomst van 'le style Cardin'. „Ik was kier, administratief medewerker en ver koper. Ik ben ook technicus en patroons nijder. Ik kan alles met mijn eigen han den". Cardin is 68 en gaat onveranderlijk ge kleed in een colbert merk Cardin. Een groot, heldergekleurd pochet hangt wat slordig uit één van zijn borstzakken. Geen spoortje van ijdelheid bij de be roemdste ontwerper van mannenkleding die zijn bril bij elkaar zou houden met een veiligheidspeld. Hij leidt een zeer so ber leven. Cardin heeft zijn vermogen geïnvesteerd in onroerend goed. Veel van de huizen waar zijn kantoor op uitziet in de vier kante meter die omsloten wordt door de Champs-Elyséés en de Rue Royale zijn zijn eigendom. Zijn modehuis, zijn bou tiques, zijn Résidence Maxim hotel en het Espace Cardin theatercomplex be vinden zich allemaal binnen loopafstand van zijn woonhuis. De decoratie van zijn eigen kantoor staat duidelijk laag op zijn prioriteiten lijstje. Sombere en zelfs wat sjofele vroe ge meubelontwerpen van Cardin bepalen de sfeer. Stoelen uit de jaren zeventig en kastjes en boekenkasten staan kris kras door de kamer. Zijn verhouding met ac trice Jeanne Moreau in de jaren zestig heeft nooit tot een huwelijk geleid en Cardin woont samen met zijn zus in de buurt van zijn kantoor. Op dit moment is Cardin in China, waar het aantal Cardinwinkels uitgebreid moet gaan worden van drie tot vierhon derd. Daarnaast is hij bezig met de ont wikkeling van een Chinese lijn van 'eco logische cosmetica' op basis van rijst poeder. Binnenkort zal hij een mode show houden in de Verboden Stad, iets wat hij een paar jaar geleden niet voor rrtogelijk gehouden zou hebben. Hij heeft nog geen plannen om zich te rug te trekken. „Waarom zou ik? Het is veel te vermoeiend om niets te doen", protesteert hij. „Ik heb een fantastisch leven". LIZ SMITH (c) The Times Pierre Cardin: Heden, verleden, toekomst 1950- 90. Victoria Albert Museum Londen, 10 okto ber tot 6 januari. ZATERDAG 6 OKTOBER 1990 PAGINA 25 gereformeerden (ARP) en katholieken (RKSP) gezamenlijk de absolute meer derheid hadden veroverd in de Tweede Kamer. Het was voor het eerst dat deze groeperingen, die elkaar sinds de zestien de en zeventiende eeuw (80-jarige oor log) verketterd hadden, samen optrok ken. Oog in oog met een machtige vij and bleken de confessionelen bereid de strijdbijl te begraven. Die vijand was de liberale partij. Sinds Thorbecke in 1848 koning Willem II de macht had ontfutseld, deden de liberalen een verwoede poging Nederland om te vormen tot een moderne staat. „Het te rugdringen van de macht van troon en altaar", zo definieerde Thorbecke het streven van zijn groepering in die tijd. Eén van de gebieden waar de kerk een fors toontje lager zou moeten zingen, was het onderwijs. Volgens de liberalen stond de christelijke school gelijk met achterlijkheid en was derhalve de open bare school de enige die door de staat gefinancierd mocht worden. Katholieken en calvinisten voelden zich in hun bestaan bedreigd en schouder aan schouder ontketenden zij de schoolstrijd. Ironisch genoeg dankten zij hun over winning in niet geringe mate aan hun te genstanders. Het waren de liberalen, als erfgenamen van de Franse Revolutie, die het kiesrecht steeds verder uitbreid den. Zo kregen katholieken en gerefor meerden, die hun aanhang vooral had den onder 'kleine luyden', de kans in steeds groteren getale de Tweede Kamer binnen te trekken. Dit succes had een schaduwzijde. Door gebruik te maken van het door liberalen ontworpen democratische stelsel aan vaardden de confessionele politici de neutrale staat. Niet langer stonden God en de Koning aan het hoofd van Neder land maar het parlement. Voordat hij premier werd placht Kuyper te spreken van de „God-looze Staat der liberalis- ten". De katholieke leider Schaepman gaf herhaaldelijk uiting aan zijn vrees voor de „tyrannie der parlementaire meerderheid". De oplossing van dit probleem was het ontwikkelen van de leer die in gerefor meerde kring de „soevereiniteit in eigen kring" werd genoemd en in katholieke kring het „subsidiariteitsbeginsel". Deze doctrine kwam erop neer dat de staat al leen die taken mocht vervullen waar de gelovigen zelfs niet toe in staat waren. Anders gezegd: de godsdienstige gemeen schappen wensten baas in eigen huis te blijven. Sinds het begin van deze eéuw vergroot ten de confessionelen stelselmatig hun greep op de politieke, culturele en socia le activiteiten. Een lid van de Gerefor meerde Kerk stemde op de ARP, luister de naar de NCRV, en was aangesloten bij het CNV of bij het christelijk werkge versverbond. Een kathpliek stemde op de RKSP (KVP), luisterde naar de KRO en was georganiseerd in het NKV of het katholieke werkgeversverbond. Zo ont stonden de christelijke 'zuilen', die pre- tenteerden te kunnen voorzien in alle behoeften van hun mensen. De 'verzuiling' werd sterk bevorderd doordat zich een nieuwe vijand aandien de: de socialisten. Zij beweerden dat er een fundamentele tegenstelling bestond tussen de klasse der ondernemers en de klasse der arbeiders. Nadat zij hun aan vankelijke argwaan tegen deze liberale instelling hadden opgegeven, verklaar den de socialisten, die zich van toen af sociaal-democraten noemden, de staat tot instrument van verheffing der arbei dersklasse. De confessionele politici werden ge dwongen te erkennen dat er zoiets be stond als de „sociale quaestie" en dat die niet verholpen kon worden met al leen naastenliefde. Daarmee accepteer den zij, en vooral de katholieken liepen daarin voorop, dat de staat nog meer ta ken had dan die van nachtwaker. De ba sis was gelegd voor de rooms-rode kabi netten die van 1945 tot 1958 de verzor gingsstaat creëerden. Daarvoor in ruil moest de PvdA accep teren dat onderwijs, gezondheidszorg en welzijnsbeleid, hoewel geheel door de staat betaald, grotendeels in handen bleef van het particuliere (christelijke) initiatief. Van de weeromstuit ontstond er ook een sociaal-democratische zuil, bestaande uit SDAP (PvdA), VARA en NVV. Door de macht van de katholieken ver anderde Nederland langzaam van karak ter. In 1955 al merkte KVP-leider Rom- me op: „De tijd dat de grondtoon van ons gemeenschapsleven louter protes tants-christelijk was, is bepaald voorbij". Hij doelde erop dat de katholieken uit hun zelfverkozen isolement gekomen waren. Eindelijk voelden zij zich, in ver gelijking tot de gereformeerden en her vormden, geen tweede-rangsburgers meer. Zo groot werd de macht van de 'Room sen' dat dr. G. van der Leeuw, oud-mi nister van onderwijs, in een speciaal aan het katholicisme gewijd nummer van Wending, tijdschrift voor evangelie en cultuur, het volgende opmerkte: „Slechts met moeite kunnen wij ons losmaken van de gedachte die zovelen kwelt, die met de roomsen in het verzet broederlijk samen hebben gestreden: hebben wij ei genlijk niet het ene totalitarisme verruild voor het andere?". Erg lang behoefde men daarvoor niet te vrezen, want medio jaren zestig begon de katholieke kerk te desintegreren. De 'ineenstorting' bleek het duidelijkst in de desastreuze achteruitgang van het kerk bezoek en het feit dat steeds minder jon geren belangstelling hebben voor het geestelijke ambt. Aangezien de macht van de KVP geheel gebaseerd was op de macht van de katholieke kerk, ging het ook zeer snel bergafwaarts met de partij. Nog in 1963 veroverde de KVP bijna 32 procent van de stemmen. Tien jaar later was dat percentage bijna gehalveerd. De paniek die daardoor onstond in de KVP-leiding nam reusachtige vormen aan. In een poging het tij te keren was fractieleider Frans Andriessen zelfs be reid mee te werken aan de vorming van het kabinet-Den Uyl, volgens de PvdA het „enig, echte socialistische kabinet dat ons land ooit gehad heeft". Een an dere KVP'er Piet Steenkamp was een andere mening toegedaan. Hem stond een partij voor ogen zoals de CDU in West-Duitsland. Niet katholiek, niet protestant maar iets er tussenin en -heel belangrijk- ook toegankelijk voor niet (praktiserende) christenen. Toen er vervolgens ook nog een lijsttrek ker werd gevonden die net zo aantrekke lijk was, voor katholieken als voor pro testanten en voor grote groepen niet praktiserende christenen, kon de afkal ving gestopt worden. Onder aanvoering van Dries van Agt, oud-minister van justitie, veroverde het (nog federatieve) CDA in 1977 zelfs één zetel meer dan KVP, ARP en CHU apart optrekkend in 1972 hadden gedaan: 49 in plaats van 48. Voor Steenkamp was het bewijs van zijn gelijk geleverd. Met volle kracht werkte hij door aan de algehele samensmelting van de drie partijen. Een groot probleem vormden de al genoemde kopstukken van de ARP: Aantjes, Boersma en De Boer. Maar Steenkamp kreeg hulp. Prof. Lou de Jong maakte een einde aan de carrière van Aantjes, door te onthullen dat hij in de oorlog lid was geweest van de Germaanse SS. Jaap Boersma, die geen minister had willen worden in het kabinet-Van Agt/Wiegel, werd door het OGEM-concern uit de Kamer 'wegge kocht'. In zijn eentje durfde ARP-voor- zitter .Hans de Boer de strijd niet voort te zetten, zeker niet toen de grotendeels conservatieve achterban van zijn partij zich met de zaak begon te bemoeien. Zo brak de elfde oktober 1980 aan- en werd het Christen Democratisch Appèl een feit. Beter gezegd: een voldongen feit. Alleen de PvdA wenste dat niet te accepteren. Den Uyl en de zijnen bleven proberen de nieuwe partij uiteen te doen vallen. Het al dan niet plaatsen van kruisraketten en het al dan niet boycot ten van Zuid-Afrika waren de twee on- derweipen waarmee de PvdA probeerde een wig te drijven in het CDA. Tevergeefs, net als in 1977 durfden de loyalisten hun eigen leider Van Agt niet te laten vallen. Met uitzondering van Stef Dijkman (KVP) en Jan Nico Schol ten accepteerden zij allen het 'verrecht- sen' van het CDA. Hans de Boer werd minister van CRM, vervolgens burge meester van Haarlemmermeer en ten slotte secretaris-generaal op WVC. Ook fractieleider Ruud Lubbers, geen loyalist maar evenmin een loyaal aan hanger van premier Van Agt, nam pre cies op tijd zijn draai. De eens zo pro gressieve minister van economische za ken in het kabinet-Den Uyl, dat alle heil van de staat verwachtte, veranderde in een no-nonsense-politicus, die uit alle macht probeerde de staat te doen terug treden ten gunste van het bedrijfsleven. altijd mijn tijd ver vooruit", zegt hij. „In de jaren zestig had mijn stijl echt een soort schokeffect. Wat ik ontwierp was zo anders en de mensen waren daar klaar voor. Er liepen mensen rond op de maan. Alles leek mogelijk". Hoewel hij op handen gedragen werd Piet Steenkamp ondertekent het fusieprotocol van het CDA. Op de achtergrond kijken mee: Van Zeil, De Boer, Van Leeuwen en Bukman. Rechts Janssen van Raay. FOTO: MILAN KONVALINKA Samen met de VVD'er Nijpels formeer de Lubbers het 'meest liberale kabinet' dat ons land ooit gekend heeft. De staat werd in hoog tempo gedereguleerd en ge privatiseerd. De staat ja, maar niet de door de chris ten-democraten gedomineerde maat schappelijke organisaties. Het onderwijs, de gezondheidszorg en de welzijnssector mogen wat kostenbewuster zijn gewor den, voor het overige is hun macht on aangetast. Sterker nog, het CDA heeft het (eigen) 'maatschappelijk midden veld' geproclameerd als de enig mogelij ke remedie tegen de topzware verzor gingsstaat. Terwijl de socialisten mis moedig kijken naar het echec van hun leer in Oost-Europa en de liberalen te klein zijn geworden in getal om een rol van belang te spelen, presenteren de christen-democraten als enigen een toe komstvisie, en met succes. RIK IN 'T HOUT (Geraadpleegde literatuur: De ideologi sche driehoek, Nederlandse politiek in historisch perspectief, van J.W. de Beus, J.A.A. van Doorn en Percy B. Lehning). Pierre Cardin won in 1982 zijn derde Go door een vooraanstaande clientèle, waar onder de dames Chirac en Pompidou, leek zijn stijl niet helemaal te passen in het modebeeld van de jaren zeventig en tachtig. Net als Cardin lang van stof is als hij zijn ideeën en filosofie uiteen wil zetten, is een modeshow van Cardin een n Vingerhoed. FOTO: AP langdurige aangelegenheid die veel van de bezoeker vergt. Twee keer per jaar komt hij met een parade van driehon derd modellen, twee keer zoveel als in de shows van andere ontwerpers. Uit deze collecties, die hij sinds 1971 in nau we samenwerking met André Oliver creëert, kleedt hij zijn clientèle en kiest hij de meer commerciële modellen die worden aangepast voor de confectielijn. De weefsels en stijl zijn nooit seizoenge bonden. „Ik heb klanten in Zuid-Ameri- ka, Afrika, China, Europa. Er is geen zo mer of winter meer", legt hij uit. „Je hebt lijn en coupe". Het huis Cardin mag dan zijn bloeiend veertigjarig hëstaan vieren, de invloed van de ontwerper op de huidige mode gaat nog verder terug. Cardin werd in 1922 in de omgeving van Venetië gebo ren als zoon van een Franse wijnhande laar. Hij ging in 1945 naar Parijs en kwam in dienst bij Paquin, het couture- huis in hetzelfde pand in de Faubourg Saint-Honoré waar nu Cardins eigen hoofdkwartier gevestigd is. Na een korte werkperiode bij Schiaparel- li kwam hij in 1947 bij Christian Dior, waar hij nachtenlang zat te stikken voor de historische openingsshow van Dior die een revolutie betekende in de naoor logse mode. Toen hij in 1950 Dior ver liet om zijn eigen huis te beginnen zond Dior „mon petit Pierre" een boeket met 144 rozen. Lijn en coupe zijn de sleutelwoorden bij Cardins creaties. Zijn vaak als geome trisch omschreven ontwerpen hebben met hun neerhangende spiralen of scho- telvormige voorschootjes meer aan een passer te danken dan aan een vierkant. Cardins favoriete cirkelvormige coupes, zijn capes, zijn rokken en mouwen met bloemblaadjes komen telkens terug. Hij herinnert zich een van zijn eerste, meest dierbare successen, een rode wollen jas met uitwaaierende cirkelvormige plooi en. „Niemand gebruikte dikke wol op die manier", vertelt hij. De onvermoeide, ruimdenkende ontwer per heeft zijn internationale imperium met een omzet van meer dan drie mil jard (zijn persoonlijk inkomen wordt ge schat op rond de 35 miljoen per jaar) niet opgebouwd om een extravagant le ventje te kunnen leiden of zich over te geven»aan het uiterlijk vertoon dat vaak aan succes gepaard gaat. Het is het werk zelf dat hem gaande lijkt te houden. „Ik bezit mijn bedrijf voor honderd procent", zegt hij met de impli ciete suggestie dat iemand die onder steund moet worden door een zaakgelas tigde (zoals zijn rivaal Yves Saint Lau rent) een sul is. „Ik ben zakenman, ban

Leidse Courant | 1990 | | pagina 25