Duitsland laat verdachte vrij vóór de bomaanslag Het Lockerbie-dossier (1) Afgelopen maandag is, 21 maanden nadat een jumbo jet van Pan Am explodeerde boven het Schotse plaatsje Lockerbie, het openbaar onderzoek geopend naar 'de dood van de 270 slachtoffers. John Mowat, provinciaal opperrechter van South Strathclyde, Dumfries en Gal loway, zal de komende drie maanden tientallen getui gen horen en duizenden bladzijden bewijsmateriaal nauwkeurig bestuderen. Sinds de bomaanslag zijn de rechercheurs die met de zaak belast zijn afgedaald in de duistere diepten van het internationaal terrorisme. Zij hebben machtige bui tenlandse belangen getart en de grenzen van het ge rechtelijk speurwerk verlegd. De meeste vruchten van dit nauwgezette politieonderzoek zullen echter niet op gevoerd worden tijdens het openbare onderzoek. Officier van justitie Lord Fraser heeft besloten vragen als 'wie bracht de bom in het vliegtuig, hoe en waar?' buiten het onderzoek te laten. Ook bewijsmateriaal dat vergaard is tijdens het uitgebreide internationale onder zoek blijft buiten beschouwing - bewijs dat de veilig heidsmaatregelen op de buitenlandse vliegvelden ver slapt waren en de buitenlandse politie blunders begaan heeft. Het openbaar onderzoek kan niet ingaan op de ob structie, bureaucratie, rivaliteit en incompetentie die er misschien de oorzaak van zijn geweest dat de moorde naars tot op heden vrijuit gaan. Het kan ook geen reke ning houden met de internationale politieke druk als gevolg van het feit dat er na een onderzoek dat bijna dertig miljoen gekost heeft, nog steeds geen arrestaties verricht zijn die direct verband houden met de Locker- bie-zaak. De Sunday Times heeft het politieonderzoek in'Enge land en Duitsland over de hele Unie nauwlettend ge volgd en kan het verhaal vertellen dat het officiële on derzoek niet zal horen. Vandaag deel 1 van een verhaal vol vragen waar nog steeds geen antwoorden op zijn. Misschien zullen zij wel nooit beantwoord worden. ZATERDAG 6 OKTOBER 1990 NEUSS/LOCKERBIE - Nie mand lette op de agenten in bur ger die in anonieme personen auto's postgevat hadden in een rustige staat in een buitenwijk van de Westduitse stad Neuss. We schrijven maandag 24 okto ber 1988. De leden van het Bun- deskriminalamt (BKA), de anti- terroristische eenheid van de Westduitse politie, hielden Isar- strasse 16 in de gaten, een grijze gemeenteflat in de Arabische wijk van de stad. Hun doelwit: terroristen die deel uitmaakten van het Algemeen Commando van het Volksfront voor de Be vrijding van Palestina (VBP- j AC). 1 Deze groep was niet meer actief ge weest sinds begin jaren zeventig, toen zij spectaculaire aanvallen uitvoerde op westerse lijntoestellen. De BKA had echter van Israëlische zijde infor matie-ontvangen dat de groep wapens 1 Europa binnengesmokkeld had om Is raëlische en Amerikaanse doelen aan H te vallen en hield zestien verdachten 1 in West-Duitsland 24 uur per dag on- ii der surveillance. De politie noemde J de operatie „Herfstbladeren". De flat in de Isarstrasse werd be woond door een Arabische groente boer. De BKA was echter meer geïn teresseerd in de bezoeken van diehs zwager, de 43-jarige Hafez Kassem Dalkamoni en diens evenoude, net in Duitsland aangekomen kameraad Marwan Abdel Khreesat. Dalkamoni was een Syrische terrorist die door Israël geïdentificeerd was als de leider van het Europese netwerk van het VBP-AC. Hij was door de Is raëli's gevangen genomen nadat hij P zijn been verloren had bij een overval 31 in 1969 en was tien jaar later vrijgela- ten bij een uitwisseling van gevange- nen die gearrangeerd was door Ah med Jibril, de leider van het VBP-AC. 1 Officieel was de manke, grijze Pale stijn in Duitsland voor medische be handeling. De BKA verdacht hem er echter van dat hij in zijn kunstbeen ontstekingen het land binnengesmok keld had. Khreesats aanwezigheid veroorzaakte nog meer opschudding bij de BKA. Hij was op 13 oktober aangekomen met zijn vrouw en twee bronskleurige Samsonite-koffers. In één daarvan, zo bekende Dalkamoni later, bevond zich een zwarte radio-cassetterecorder van het merk Toshiba, een zogenaam de bombeat 453. In het puin in Loc kerbie werden resten aangetroffen van eenzelfde model. De kalende en corpulente Khreesat leek in niets af te wijken van de dui zenden Arabieren die regelmatig de grote Arabische gemeenschap in West-Duitsland bezoeken. Hij zei weinig en verliet zelden zijn kamer, behalve om te luisteren naar de oefe ningen van het zoontje van zijn gast heer op het kleine elektrisch pianootje in de huiskamer. Zijn vrouw vertelde dat hij van muziek hield en een tv- reparatiewinkel had in Amman. Maar Khreesat was geen gewone tele visiereparateur. Hij was een van de bekwaamste vliegtuigopblazers van de wereld. Volgens de archieven van de Italiaanse geheime dienst werd hij ge zocht in verband met de aanslag in 1972 op een Israëlisch lijn vliegtuig, dat een paar minuten na vertrek uit Rome opgeblazen werd door een la ding ammoniumnitraat die verborgen was in een platenspeler van Philips. De BKA probeerde in oktober '88 uit te vinden of Khreesat nu een aanslag op een Westduits doel aan het bera men was. Het surveillance-team volg de Khreesat en Dalkamoni op ae voet, als zij boodschappen gingen doen in Neuss en Frankfurt en begon het ergste te vrezen. Waarom zouden de twee mannen anders klokken, bat terijen, horloges en lijm kopen? De BKA tapte de telefoon in de flat af. Dalkamoni belde Khreesat uit Frankfurt en zei dat een handlanger zwarte dozen met deksels, handschoe nen en pasta zou leveren. Dalkamoni beloofde ook dat hij ten minste zeven witte aluminium schakelknoppen zou meenemen. Op de ochtend van 24 oktober instal leerde Khreesat zich gewapend met schroevedraaier en buigtang aan de tafel in zijn slaapkamer. De BKA hield nog steeds de flat in de gaten. Dalkamoni diende zich aan met een aantal pakketjes in aluminiumfolie, dichtgeplakt met zwart plakband. Khreesat maakte de achterkant van zijn radio-cassetterecorder open en ging aan het werk. Hij werkte de rest van de dag en de hele volgende dag in zijn eentje door; de anderen in de flat kregen te horen dat hij een versterker in elkaar aan het zetten was. Vervolgens belde Khreesat naar Damascus. Ook dit te lefoontje werd afgeluisterd door de BKA. Khreesat: „Ik heb het medicijn wat veranderd. Het is beter en sterker dan eerst". Vrezend dat een aanslag niet meer kon uitblijven, deed de BKA de vol gende dag een inval in de flat. Man fred Klink, de chef van de anti-terro ristische eenheid, nam geen risico's. Gewapende agenten arresteerden Dal kamoni en Khreesat bij hun groene Ford TaunUs. In de achterbak vonden ze een Toshiba radio-cassetterecorder met ongeveer 300 gram van het hoog explosieve Semtex en een barometri sche ontsteking die op een bepaalde hoogte een elektrisch circuit moest sluiten. „Met het ontstekingsmechanisme kunnen explosieven automatisch tot ontploffing gebracht worden in een vliegtuig", aldus het latere rapport van de BKA. „Wanneer de noodzake lijke vlieghoogte bereikt is, zal -de daarmee verbonden drukverminde- ring het tijdmechanisme in werking stellen. Wanneer de ingestelde tijd verlopen is, wordt de ontsteking geac tiveerd". Invallen De BKA deed tegelijkertijd invallen op adressen in Frankfurt en vier an dere steden, waarbij nog veertien an dere verdachten opgepakt werden en een arsenaal van dodelijke wapens in beslag genomen werd, waaronder een anti-tankkanon, onderwaterkanon nen, mortieren, geweren, handgrana ten, TNT en vijf kilo explosieven. De Duitsers alarmeerden ook de in ternationale luchtvaartmaatschappij en en vliegvelden dat er mogelijk an dere radiobommen van de hand van Khreesat in circulatie waren. Ze had den reden zichzelf op de borst te kloppen. Het leek erop dat een vlieg tuigaanslag verijdeld was en een ter roristische cel opgerold. De gebeurtenissen namen echter een andere loop. Khreesat werd op vrije voeten gesteld, een verbijsterende be slissing die volgens de Schotse recher cheurs in direct verband gezien moet worden met de Lockerbie-ramp. Toen Khreesat twee weken vastzat op ver denking van samenzwering met piis- dadige bedoelingen, had de Duitse politie een nieuw bevel tot inhechte nisneming nodig om hem vast te kun nen houden. Op tien november liet Christian Rinne, onderzoeksrechter van het federaal hooggerechtshöf in Karlsruhe, Khreesat gaan. Rinne zei dat er onvoldoende bewijs was om hem met het arsenaal van de 'herfstbladerenbende' te verbinden; ,noch was het mogelijk geweest een doelwit of locatie voor de misdaad of explosie te ontdekken. Als de BKA al vermoedde dat Khreesat betrokken was geweest bij eerdere bomaansla gen, was dat niet doorgegeven aan Rinne. „Volgens de tot dusver beken de feiten is de verdachte zeker ver dacht van de beschuldiging. De sterke verdenking die noodzakelijk is voor een bevel tot inhechtenisneming is echter niet aanwezig", aldus Rinne. Dalkamoni en een andere verdachte bleven in arrest in verband met het wapenarsenaal in Frankfurt. Zij zou den later beschuldigd worden van bomaanslagen op Amerikaanse legert reinen. De andere verdachten die op gepakt waren bij operatie Herfstblade ren werden echter allemaal vrijgela ten. Marwan Khreesat, meesterbom- menmaker, verliet het gerechtshof en verdween spoorloos. Zeven weken later explodeerde' een bom die minder woog dan een pak suiker op vlucht PA 103, tien km bo ven Lockerbie. Het was woensdag 21 december 1988, drie minuten over ze ven in de avond. De meeste passa giers waren Amerikanen, op weg naar huis om Kerstmis te vieren. Alle 259 mensen aan boord kwamen om, even als 11 inwoners van Lockerbie. OP JACHT De volgende dag zette John Boyd, of ficier van politie van Dumfries en Galloway, vanuit zijn tijdelijke hoofdkwartier in de Lockerbie Acade my een grootscheeps onderzoek op touw. Een team van 130 rechercheurs onder leiding van hoofdcommissaris John Orr ging op jacht naar de bom menleggers. Orr had geen ervaring met vliegtuigaanslagen, maar concen treerde het onderzoek al snel op drie hypotheses. De eerste was dat een terrorist een bom aan boord van het vliegtuig ge smokkeld had en zelf bij de aanslag om het leven gekomen was. Uit on derzoek van de lichamen van de slachtoffers bleek echter niet dat één van hen onlangs explosieven in han den gehad had. Een doorlichting van de achtergrond van de slachtoffers door de politieke veiligheidspolitie toonde aan dat geen van hen contac ten onderhield met terroristen. Een andere mogelijkheid was de 'ezel- theorie': een onschuldige passagier had onwetend de bom mee het vlieg tuig in genomen. Deze mogelijkheid kon pas uitgesloten worden toen aan getoond was dat geen enkel stuk baga ge dat op naam stond van één van de passagiers een bom bevat had. Ten slotte was er de theorie dat „ie mand van binnenuit" bij de aanslag betrokken was: een werknemer van het vliegveld kon erin geslaagd zijn een kofier met de bom het vliegtuig binnen te smokkelen. Er was een maandenlang onderzoek op grond van meer dan 9250, soms misleiden de aanknopingspunten voor nodig om het juiste antwoord te vinden. De eerste grote aanwijzing was zo klein dat deze door de wind wegge voerd had kunnen worden. Drie we ken na de ramp begon de politie in een spelonkachtige opslagplaats van het ministerie van defensie in de buurt van Carlisle met de reconstruc tie van de verbrijzelde overblijfselen van een metalen bagagepallet - num mer AVE4041 - waar de bom bleek te hebben ingezeten. De resten van de pallet bevonden zich tussen de onge veer 4 miljoen brokstukken die ver spreid lagen over ruim 2000 vierkante kilometer Zuidschots landschap. Een klein stukje van een printplaatje, dat door de kracht van de explosie in een voeg van het frame van de pallet geklemd was, was op de vloer van de opslagruimte gevallen, waar het werd opgemerkt door een in vliegtuigonge lukken gespecialiseerde rechercheur. Het stukje zwarte plastic, een scherfje ter grootte van een nagel, werd per politiewagen naar het Royal Arma ments Research and Development Es tablishment (Rarde) te Fort Halstead in Kent overgebracht. Eeuwenlang Rarde bevindt zich al eeuwenlang in de voorste gelederen van het gevecht tegen het terrorisme. Het werd opge richt in 1605 om het Buskruitverraad te onderzoeken, een samenzwering van Guy Fawkes om het parlement op te blazen. Alan Feraday en Tho mas Hayes namen het Lockerbie- werk op zich. Zij hadden een enorme expertise opgebouwd bij het onder zoek van bomaanslagen van de IRA en begonnen hun zoektocht naar de identiteit van de bommenmaker met als uitgangspunt de uiteengespatte overblijfselen van zijn bom. Na we ken minutieus onderzoek van duizen den kledingstukken, bagage en brok stukken van het vliegtuig zelf konden zij een gedetailleerd beeld geven van wat zij het „improvised explosive de vise" (IED) noemden. Zij ontdekten een kleine magneet die door de hitte van de explosie vastgesmolten was aan het metalen frame van een be schadigde koffer. In een met schroei plekken overdekt stuk kleding in een andere koffer vonden zij een stukje zwartgeverfd luidsprekergaas. Een kleine schroef, vastgesmolten in een derde koffer, was een volgende aan wijzing. Half februari 1989 identifi ceerde Feraday een belangrijk bewijs stuk dat wees in de richting van een bommenbouwer - het stukje zwarte printplaat. „Ik ben er volkomen van overtuigd dat de fragmenten afkomstig zijn van een radio-cassetterecorder van het merk Toshiba met het serienummer RT 8016 of RT 8026", schreef hij Orr. „De fragmenten zijn uiteenge spat op een manier die erop wijst dat zij zich vlak bij de haard van de ex plosie bevonden en daarom kom ik tot de conclusie dat de bom zich be vond in de bovengenoemde draagbare Toshiba radio-cassetterecorder". Een geschroeide gebruiksaanwijzing in het Arabisch en Engels gaf aan dat de radio gekocht was in het Midden- Oosten. Het was echter onmogelijk de koper te achterhalen. Een gespeciali seerd team onderwierp 13,5 vierkante kilometer bos en struikgewas 23 kilo meter van Lockerbie aan een nauw keurig onderzoek en vond uiteindelijk 27 stukken van een koffer die, zoals Rarde vaststelde, de bom bevat had. De stukken geschroeid of gesmolten bruin plastic waren allemaal afkom stig van een harde bruine Samsonite. Een Samsonite zoals die van Khreesat toen hij in Neuss aankwam. Inspecteur Harry Bell vloog naar het hoofdkwartier van Samsonite in Den ver, Colorado, waar de koffer geïden tificeerd werd als een Samsonite van het type Antique Copper System Four. Het model was tussen 1985 en 1988 geproduceerd en in het Midden- Oosten verkocht. Er waren er echter meer dan 3500 gemaakt en het was niet mogelijk de koper van de bewus te koffer te achterhalen. Net als de fragmenten van de Toshiba-bom le ken de overblijfselen van de Samsoni te het onderzoek op een dood spoor te brengen. Bijstand bka Het was tijd om ergens anders naar aanwijzingen te zoeken. Orr was zich er vanaf het begin van bewust geweest dat er mogelijk een verband bestond tussen Lockerbie en de Herfstblade ren-operatie in West-Duitsland. Op zijn advies werd de BKA om alle mo gelijke bijstand gevraagd. Toen febru ari overging in maart klaagden de Schotse rechercheurs over het gebrek aan medewerking van de BKA. Eerst leek het gewoon op bureaucrati sche moeilijkdoenerij. „Al onze spe ciale verzoeken werden met vertra ging in behandeling genomen", aldus een rechercheur. „Maar later werd het bewuste draaierij". De BKA wees eerst het verzoek af om gevangenen die in verband gebracht waren met de Herfstbladeren-bende te mogen on dervragen. Die ondervragingen wer den uiteindelijk toch toegestaan, op voorwaarde dat de BKA de vragen stelde, en wel in het Duits. Orr klaag de dat de Duitsers de complete dos siers van operatie Herfstbladeren ach terhielden. Het was een netelige situatie. Een provinciale Schotse politiemacht met weinig ervaring op terroristisch ge bied stelde zich op tegen de contra- terroristische divisie van het West duitse equivalent van de FBI: de BKA is waarschijnlijk de meest effi ciënte Europese politie-organisatie. De zaak kwam eind maart op een kri tiek punt tijdens een coördinerende vergadering van de Schotse en Duitse onderzoekers in het hoofdkwartier in Lockerbie. Orr schetste het groeiende bewijs dat er verband bestond tussen VBP-AC en de Lockerbie-aanslag. Het bewijsmateriaal van Herfstblade ren bewees afdoende dat de groep weer een aanslag op een vliegtuig aan het beramen was, aldus Orr. De ra- diobom, de Samsonite en het gebruik van Semtex wezen op de betrokken heid van de terroristische cel. Orr wees er ook op dat hoewel Dalkamo ni gevangen zat toen vlucht PA 103 explodeerde, andere leden van de bende, onder wie Khreesat, al zeven weken op vrije voeten waren. Orr stelde dat het voor het onderzoek essentieel was om de gangen van de leden van de Herfstbladeren-bende na hun vrijlating na te gaan. „Het is van wezenlijk belang te weten waar de le den van VBP-AC die gearresteerd en weer vrijgelaten waren zich bevonden vanaf 28/29 oktober 1988; en waar hun handlangers zich bevonden". Orr eiste dat de BKA het volledige Herfst bladeren-dossier zou vrijgeven. De maand daarop kwamen de dos siers van Herfstbladeren ten lange les te in Lockerbie aan. Ze hadden een aantal verrassingen voor Orr in petto. Wekenlang had de beslissing van rechter Rinne Khreesat vrij te laten hem in verwarring gebracht. Toen hij de honderden bladzijden van de En gelse vertaling van het dossier door nam veranderde zijn verwarring in af schuw. Bewijslast De bewijslast in de zaak tegen Khree sat was ontzettend sterk. Dalkamoni had de BKA verteld dat Khreesat niet alleen een bom gebouwd had in de Toshiba-radio, maar ook in twee computers en een videoscherm. Dal kamoni: „Khreesat was de expert. Ik had hem speciaal uit Amman naar Duitsland meegenomen". Op de tafel waar Khreesat aan ge werkt had in de flat aan de Isarstrasse waren sporen van explosieven gevon den en Khreesat had zelf aan de poli tie laten blijken dat hij veel anvist van de activiteiten van de VBP-AC. Hij had toegegeven dat hij ongeveer een maand eerder in Dalkamoni's kantoor in Damascus geweest was en daar een discussie opgevangen had van vier VBP-AC-leden over een aan val op een Amerikaanse club. De meest verbijsterende ontdekking was echter dat Khreesat op Vijf no vember, toen hij nog gevangen zat, naar Jordanië getelefoneerd had. Het telefoongesprek werd bijgewoond door een Arabisch sprekende veilig heidsagent die meldde dat Khreesat orders leek te ontvangen van iemand van de Jordaanse veiligheidsdienst. Plotseling kreeg het Lockerbie-onder- zoek een heel ander gezicht. Was Marwan Khreesat, televisiereparateur en meester in het bouwen van bom men, ook een Jordaanse spion? Was de bommenbouwer vrijgelaten omdat de Duitse inlichtingendienst wist dat hij werkte voor de Jordaanse inlich tingendienst? Had hij zelfs de Duitse politie geholpen om Dalkamoni's groep op te rollen? Was Khreesat daarom op vrije voeten gesteld? Was het bewijs tegen hem gemanipuleerd door de politie? Dit zou in elk geval verklaren waarom de BKA er zo op gebrand was te ontkennen dat er een connectie bestond tussen de Herfst bladeren-bende en de aanslag op het Pan Am toestel. Voor de rechercheurs in het schoolge bouw in Lockerbie was dit een glimp van een wereld waarvan zij maar wei nig afwisten. Een wereld waar de prioriteiten van politiewerk en inlich tingendiensten uiteenlopen en ethiek een ondergeschikte rol speelt. De boven Zuid-Schot land opgeblazen Boeing 747 van Pan Am liet in Lockerbie een spoor van verwoesting achter. FOTO: AP

Leidse Courant | 1990 | | pagina 23