Freddy Heineken is als een ind zo blij met die plaat" h i Opwindend concert met Sjostakovitsj Lachen om actuele Fassbinder 'Geschiedenisheftig en boeiend te- iNNY COLMAN VERTOLKT COMPOSITIES BIERMAGNAAT Nordring Gala 1990 voor tweede keer in Nederland QeidóaQounxvnt ZATERDAG 6 OKTOBER 1990 PAGINA 17 Jio 1 tijdelijk indere zender jERSUM Radio 1 volgende week enkele op een andere* frequen- gezonden. In verband iparatiewerkzaamheden middengolfzenders in ind is Radio 1 met in- •an maandagmorgen zes beluisteren via de mid- jfzender 675 kHz. Het wordt tussen zes en uur op de zender 747 -aarop Radio 1 normaal t, op de zenderwisse- jattendeerd. De werk ten duren minimaal jmet donderdag 11 okto- Vijfduizendste ITS-bord voor het Concertgebouw UTRECHT Het gerenoveerde Concertge bouw in Amsterdam krijgt maandag tijdens een feestelijke bijeenkomst het vijfduizendste internationaal toegankelijkheidssymbool (ITS) uitgereikt. Het bord geeft aan dat mensen in een rolstoel, blinden, slechtzienenden en slechthorenden er zonder problemen naar bin nen kunnen. Een helikopter van de marine laat, een levensgroot exemplaar van het ITS neer op het Museumplein. De Gehandicapten raad heeft daarvoor gekozen omdat dit voer tuig „Bij uitstek geschikt is voor manoeuvres in ontoegankelijk terrein". Dit spektakel vormt de start van de actieweek „Openbaar voor ie dereen". Overal in het land zijn acties, ten toonstellingen en andere activiteiten georgani seerd. Museumdirecteur vrij gesproken van obsceniteit CINCINNATI In de Amerikaanse stad Cin cinnati heeft een rechtbank gisteren het Mu seum voor Hedendaagse Kunst en zijn direc teur, Dennis Barrie, vrijgesproken van obsceni teit. Aanleiding voor deze aanklacht was een tentoonstelling van erotische kunstwerken van de fotograaf Robert Mapplethorpe. De jury van vier mannen en vier vrouwen deed er drie uur over om haar besluit te nemen. Het museum riskeerde een <boete van 10.000 dollar, en Barrie een boete van 2.000 dollar en een gevangenis straf van een jaar. Functionarissen van de stad hadden eerder dit jaar aanstoot genomen aan zeven van de 175 fo to's van de tentoonstelling „Robert Mapplethor pe: The Perfect Moment". Tros-radio stopt 'zeven sterren show' HILVERSUM Producer-presentator Ben Holthuis is niet erg gelukkig met zijn geesteskind 'De Tros 7 sterren show' (maandag - Radio 2 - 10.00 uur). Omdat zijn medewerking niet kan wor den gemist bij het maken van het pro gramma, heeft de Tros besloten de show met ingang van maandag niet meer uit te zenden. De omroep had goede ver wachtingen van de show, die maandag 1 oktober voor het eerst werd uitgezon den en heeft alles geprobeerd om Ben Holthuis tot andere gedachten te bren gen. De Tros betreurt, maar respecteert het besluit van Holthuis en heeft inmid dels de programmering op de maandag ochtend aangepast aan de veranderde omstandigheden. EG wil buitenlandse films en tv-programma's beperken GENEVE De Europese Gemeenschap wil dat re geringen de mogelijkheid krijgen om de hoeveelheid buitenlandse films en tv-programma's in eigen land te beperken. Hiervoor is gisteren een voorstel gepre senteerd tijdens het overleg over liberalisering van de wereldhandel - in het kader van de Algemene Overeenkomst inzake Tarieven en Handel (GATT). Het voorstel is bedoeld als aanvulling bij de beoogde internationale overeenkomst over het dienstenver keer. Die moet tot stand komen tijdens de in decem ber af te sluiten „Uruguay-ronde", het vier jaar gele den GATT-overleg dat ook op tal van andere terrei nen moet leiden tot liberalisering van de handel. De EG kan vrijwel zeker rekenen op felle tegenstand van de Verenigde Staten, die wat betreft de export van films en tv-programma's veel te verliezen heb ben. r ESUM Wat hebben ;r Frank Sinatra en iaat Freddy Heineken b? Niet hun liefde voor |iat, maar wel hun waar- I voor de Canadese zan- tnny Colman. :en vond in Colman jk iemand die zijn com- tot volle tevredenheid rtolken en Frank Sina- over het resultaat zo isiast dat hij onmiddel- izegde bij een plaatopna- hoes van een woord van reling te voorzien. En am zijn belofte na. an heeft een voortreffe lijke plaat afgeleverd. Hij zingt in de traditie van Tony Ben nett, Bing Crosby en mijzelf. De orkestratie is in de traditie van Nelson Riddle. Een gewel dige muzikale ervaring", aldus Sinatra in de hoestekst van de deze week verschenen CD 'A Dreamscape'. Ruim een jaar geleden kreeg Colman een te lefoontje van biermagnaat Freddy Heineken: of de Cana dees geriteresseerd was om en kele song van hem te vertol ken. Kenny: „Heineken had een artikel over mij in de Her ald Tribune gelezen en wilde speciaal naar Monte Carlo ko men om mij zijn composities te laten horen. Ik wist niet wat ik hoorde, ik dacht dat hij zich alleen met bier bezig hield. We zijn avonden lang met zijn song aan de slag geweest en ze bleken uitstekend bij mijn stem te passen. Nu de plaat uit is, is Freddy Heineken net een klein kind. Hij is helemaal gek van het resultaat". Kenny Colmap kan glunde ren. Hij zingt al bijna dertig jaar voor zijn brood, maar het grote succes bleef uit. „Mijn eerste elpee verkocht voor geen meter en ik vroeg me al snel af waar ik in vredesnaam mee bezig was. Ik ben de hit lijsten nooit verder binnenge drongen dan de 99ste plaats". Achteraf leek het 't verkeerde moment. Het begin van de ja ren zestig betekende immers een revolutie in de lichte mu ziek: de Engelse beatgolf over spoelde de wereld. Colman: „Mijn carrière wilde toch al niet van de grond komen, maar toen zat ik helemaal in het slop. Wie zat er in de woe lige jaren zestig nou te wach ten op een jazzy-zanger met een keurig kapsel? Ik moest genoegen nemen met de klei ne clubs. Ik reisde heel Ameri ka en Canada door, maar ner gens vond ik open deuren. Ik kwam steeds weer in hetzelfde circuit terecht. Voor mezelf had ik het gevoel dat ik een derderangsentertainer aan het worden was". Frank Sinatra was uiteindelijk degene die Colman weer in het zadel hielp. 'The Voice' hoorde Kenny zingen in een club in Palm Springs en was meer dan geftteresseerd. „Hij vond dat ik beter verdiende. Frank liet me onomwonden weten dat hij me in de beste clubs aan het werk kon hel pen. En ik geloofde hem. Want als Frank Sinatra tegen je praat kijkt hij je recht in de ogen en weet je dat hij niet liegt". Kenny Colman kreeg via Si natra's management werk in Las Vegas en Monte Carlo. „Ik werd plotseling door allerlei eigenaren van beroemde clubs gebeld. Ze waren persoonlijk door Frank Sinatra benaderd met het verzoek eens naar mij te luisteren. Man, er ging een nieuwe wereld voor mij open. Ook ging ik er financieel sprongen op vooruit. Goed, Frank Sinatra krijgt tweehon derdduizend dollar voor een optreden, maar zo gek hoeft het voor mij ni§t". Wie wil horen of 'Frankie Boy' gelijk toeeft, kan zondaga vond kijken naar Kenny Col- Kenny Colman, zanger van Heineken-composities: „Ik dacht dat hij zich alleen met bier bezig hield". FOTO: PR without you for a day' ten ge hore brengt. Hij zal daarbij worden begeleid door het or kest van James Last. HARRY DE JONG mans optreden in het nationa le Platentiendaagse Gala 1990, waarin Kenny de Heineken- song 'You again' en Peter Cur tis' compositie 'I wouldn't live wythmie IQ LI mstvorm Thdt Eurythmie Ensemble ;f ik groter ben...' gieteravond Circustheater te Schevenin- -Nederlands Eurythmie i Die onder de bezielende \i van Werner Barfod publicitair de vleugels ■4k eens wat verder uit. .jt, want eurythmie ifjione ritme is voor- pen zaak van louter in to. Deze kennen al de ide waarde van de pe- 1 jche eurythmie en de kracht van de heileu- ~e. In de totale open- id komt echter vooral isteurythmie, een podi- i dus, waarin dit Haag- tmble internationaal te I van o.a. Berlijn, Ham monden, Parijs en Stutt en uitstekend interna- figuur slaat. De herfst- in het kader waarvan bvoeringen in België, hd, Zwitserland en ^iropa plaatsvinden, be- dit nog eens met de re bewustmaking van. c!inige wel en het vele n een Braziliaans slop- nlit schrijnend en toch tcjlle epos, door de dichte- ta vangijzer perfect pas- {emaakt voor de bewe- ïfscène, liggen auto-bio- he gegevens ten grond ige toeschouwers worden ïil weer van bewust, dat roudste dansvorm nauw jden was met het ont- fan de taal, die immers >r beurt ook een bewe- s die hoorbaar in de staat. Paul Klee zei het unst stelt niets zicht- /oor. Zij maakt zicht- In het onderhavige ge- het gelukkig nooit te ien feit, dat de mens al- er is dan het kwaad dat rijft. 'Als ik later groot met daar omheen wei zichtbaar gemaakte tjities van Schubert, Hindemith en Part, lens een 'sprookje', dat tijd helaas op werke- berust. Barfod en de lebben hiervan een on- ianbare, ontroerende ie waarheid gemaakt, naast de bewegings- ïaars in hun kleurige n, ook het orkestrale >ale aandeel zich onmis- isten. Analyse hiervan t verband overbodig, al wij opmerken dat de Ie eeuwigheid, die 'arts sobere componeer- roept, niet bij voorbaat j(ipunt mag worden aan- r tt, omdat deze klinken- 'itualiteit van jaar tot irkere bindingen krijgt presario's en produktie- die hierin tevens vlot ende handelswaar zien. A FRANK DELBOY Een scène uit 'De bittere tranen van Petra von Kant'. FOTO: PATRICK G. MEIS Stichting Strooker: 'De bittere tra nen van Petra von Kant' van Rainer Werner Fassbinder. Vertaling: Moni- ka The/Shireen Strooker. Regie: Shireen Strooker. Met o.a. Lineke Le Roux als Petra von Kant, Devika en Shireen Strooker. Theater aan de Haven, gisteravond, vanavond her- Achter de veelal harde, oppor tunistische buitenkant van de personages uit de films en the aterstukken van Fassbinder schuilt een moegestreden, plat getrapte ziel, hunkerend naar liefde. Zo ook in Petra von Kant, hoofdpersoon in het stuk dat de Stichting Strooker speelt. In 'De bittere tranen van Petra von Kant' ziet het publiek een succesvolle mode ontwerpster, gescheiden van haar tweede echtgenoot. Petra gedraagt zich arrogant tegen over haar vriendin en ge bruikt haar verzorgster Marie ne als voetveeg. Dan slaat de liefde toe in de persoon van Karin, een straatmeisje, dat haar weg naar de top nog moet vinden. Karin loopt na haar opleiding weg; ze doet wat Pe tra haar heeft geleerd. Het verdriet van Von Kant neemt groteske vormen aart tijdens haar verjaardag, waarop haar moeder, haar dochter, haar vriendin, noch Mariene voor troost kunnen zorgen. Shireen Strooker heeft in haar regie de vergroting goed laten Xverken. Petra's lach is iets te hard, zoals haar huilbuien het zelfmedelijden voorbij lijken te gaan in heftigheid. Hier huilt iemand om een verloren leven, niet om een weggelopen minnares. In Lineke Le Roux vindt de Stichting Strooker de ideale vertolkster van Petra. Le Roux geeft de rol diepte en ze krijgt goede aangevers daartoe van Devika Strooker als Karin en de beide actrices die Petra's moeder en dochter spelen. De werkelijke kracht in het stuk zit in de zwijgende Mariene, zoals butlers ook al tijd de macht hebben over hun bazen. Shireen Strooker speelt haar helder met lichte slap stick-elementen, waardoor het evenwicht tussen de explosie ve karakters bewaard blijft. Het leed wordt daarmee her kenbaar, zonder zwaar op de hand te zijn. Het publiek liet vaak de lach der herkenning horen, Fassbinder is al jaren dood, zijn werk is kennelijk nog steeds actueel. PETER SNEL HILVERSUM Het tweede Nordring Gala Concert van 1990 wordt op vrijdag 12 oktober in de VAR A-studio in Hil versum gehouden. De NOS heeft het Metropole Orkest gecontracteerd en registreert het geheel. Het muziekevenement werd in 1963 voor het eerst georgani seerd en de deelnemende lan den zijn Duitsland, Denemar- l Nederland. Het Nordring Gala Concert wordt twee maal per jaar gehouden en enkele publieke omroepen van de deelnemende landen hebben voor het concert in Nederland de volgende muzi kanten afgevaardigd: trompet tist Jens Winther (Denemar ken), saxofonist Jukka Perko Finland), zangeres Deborah Brown (Nederland) en dirigent Joze Privsek (Joegoslavië). Het concert wordt in de loop van het seizoen 1990/1991 uit gezonden door het NOS radio programma The Bands. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tussen 14.00 uur en 15.00 uur, telefoonnr. 071-122 248 en uw krant wordt nabezorgd. Residentie Orkest onder leiding van gastdirigent Giinther Herbig: wer ken van Sjostakovitsj. Soliste de pianiste Jutta Czapski. Vanavond herhaling van het programma. Gis teravond, Anton Philipszaal, Den Haag. Het blijkt zelfs vandaag de dag nog mogelijk om van de in ons land veelvuldig ge speelde Sjostakovitsj een Ne derlandse première te bren gen. Dat werd gisteravond in de Anton Philipszaal bewe zen door Giinther Herbig, gastdirigent bij het Residen tie Orkest, met Vijf fragmen ten voor orkest. Als opus 42 verschenen in 1935, maar voor het eerst uitgevoerd in 1965. Herbig, die al eerder voor het Residentie Orkest stond, bleek de ideale diri gent voor het interpreteren van Sjostakovitsj-werken. De Vijf fragmenten zette hij glashelder neer, ruimte ge vend aan al die verfijnde so lotrekjes, aan de humor, aan de talrijke combinaties van klanken en kleuren. Hoofd moot van het programma was de vierde symfonie, een werk uit dezelfde periode als de Fragmenten, maar eerst in 1961 in première gebracht. Een symfonie met een ge weldig grote orkestbezetting en een uitvoeringsduur van een uur. Een mijlpaal in de ontwikkeling van de compo nist en de opmaat voor de overweldigende vijfde sym fonie. Alle aandacht tijdens de weergave was gericht op Herbig. Niet alleen omdat hij dit opus 43 met meesterschap gestalte gaf, maar ook en vooral omdat het Residentie Orkest zo langzamerhand een opvolger voor chefdiri gent Hans Vonk moet gaan benoemen. Gtlnther Herbig "is op dit moment dirigent van het symfonie-orkest van Toronto, maar sinds gister avond zal hij hoog genoteerd staan op het verlanglijstje van het Residentie Orkest. Een vakman tot in de toppen van zijn vingers, een echte, een onvervalste orkestleider die de veeleisende symfonie met volle overtuigingskracht en trefzekerheid weergaf, het orkest inspirerend tot prestaties van de eerste orde. Imponerend. Soliste was de pianiste Jutta Czapski die dat verrukkelijke tweede piano concert op meeslepende, technisch perfecte wijze ver tolkte. Zij gaf het werk uit 1957 op spirituele wijze in houd. De innige kus van de dirigent als beloning voor dit lichtvoetige spel was niet al leen in alle opzichten ver diend maar zeker ook geoor loofd: soliste en dirigent zijn gehuwd. ADRIAAN HAGER De Pragmatici spelen 'Geschiedenis van Witold Gombrowicz'. Vertaling: Paul Beers. Artistieke leiding: Ar thur Sauer, Geerten ten Bosch en Erik-Ward Geerlings. Dirigent: Jaap Schallenberg. Gisteravond in Korzo, Den Haag. Vanavond herhaling. De zeventienjarige Witold gedraagt zich onaangepast. Zo weigert hij schoenen te dragen, en hij zal dus niet voor zijn rijpheidsexamen slagen. Dat wil hij ook niet, zijn blote voeten zijn zijn verzet tegen 'de vorm', de leugenachtigheid van de vol wassenen. Zijn familie stelt allerlei eisen, die niet alleen zwaar zijn, maar ook met el kaar tegenstrijdig. Witold ziet dat volwassenen vaak een beeld van zichzelf heb ben dat sterk verschilt van wat ze werkelijk zijn. In 'Geschiedenis', dat samen gesteld is uit nagelaten frag menten van de in 1969 over leden Witold Gombrowicz, wordt die gedachte in extre me vorm uitgewerkt door niet alleen Witolds familiele den ten tonele te voeren, maar ook historische perso nages. Het stuk behandelt de periode van vlak voor de Eerste wereldoorlog tot de Tweede Wereldoorlog. De Rotterdamse groep 'De Prag matici' spelen 'Geschiedenis' voor het eerst, in een verta ling van Paul van Beers. Ze maken er een ruig soort vau deville van, met zang, dans, mime, goocheltrucs en goed passende muziek die speciaal werd gecomponeerd door Arthur Sauer. Witold neemt de wereld niet serieus en er vaart die als een interessante kakafonie. Acht acteurs ge ven met beperkte, maar in ventieve middelen aan wie van de enorme hoeveelheid personages aan de beurt is. Als er verschillende versies van scènes bestaan, spelen ze die door elkaar. Ze vullen plotseling afgebroken frag menten niet aan. Ondanks dat blijft de lijn van de voor stelling te volgen. Het gaat er vrolijk aan toe, met een doek met 'einde' erop dat steeds dicht en weer open schuift, de tsaar en de tsarina die van belangrijk heid bijna in hun eigen woorden stikken, een Poolse toespraak en een fraai stukje zigeunermuziek tijdens een changement, een oorlogsbal let en een op zijn kop neer dalende struisvogel. De twee uur zonder pauze blijven bij na steeds leuk en verrassend, alleen aan het eind duren de Tweede Wereldoorlog en de foochelshow van Hitier en talin te lang. De Pragmatici zijn een groep die in zijn ex tremisme doet denken aan De Trust, maar missen de strenge hand van een regis seur met overzicht. Maar aan dolle ideeën ontbreekt het niet. Gombrowicz zelf zou glimlachend hebben genoten. DICK VAN TEYLINGEN Reprise van Entführung een succes Eerste reprise van 'Die Entführung aus dem Serail' van Mozart door de Nederlandse Opera in het Muziek theater in Amsterdam met Hartmutt Haenchen en het Nederlands Kamer Orkest. Twee jaar geleden viel de uit voering van Mozarts „Die Ent führung aus dem Serail" door de Nederlandse Opera door een nietszeggende regie, zeer middelmatige zangers en een weinig alert spelend Neder lands Philharmonisch Orkest tegen. Het enige positieve as pect vormden toen het fraaie schuivende panelendecor en de schitterende kostuums van Kathleen Kegler. De nieuws gierigheid was groot hoe de re prise van dezelfde produktie met andere zangers en een an der orkest, het in ere herstelde Nederlands Kamer Orkest, zou uitvallen. De regie van Hel- mutt Polixa werd tijdens de repetities in overleg met de op één zanger na Kenneth Cox, de beste van de vorige produktie geheel ver nieuwde cast, enigszins bijge-, steld. Nieuw was de Neder landse boventiteling, die de gezongen tekst toegankelijk maakte. Het verhaal van het loyaliteitsconflict van Kon- stanze tussen de trouw aan haar verloofde Belmonte en de erkentelijkheid jegens Bassa Selim, die haar uit de slavernij vrijkocht, is bekend. Vier van de zes zangers, Selli Wolf, Su san Roberts, Jürg Low en Bru ce Ford, debuteerden in deze première bij de Nederlandse Opera. Hun vocale bijdrage was sterk, ook al waren zowel de Konstanze van Selli Wolf als de Blonde van Susan Ro berts aan de voorzichtige kant. De lichte lyrische tenor van Bruce Ford bleek perfect ge schikt voor de rol van Bel monte. Naast deze debutanten vormde het duo Pedrillo-Os- min door Adrian Thomson en Kenneth Cox een extra sterke component, zowel vocaal als qua karakteruitbeelding. Hartmutt Haenchen wist met het licht spelende Nederlands Kamer Orkest zijn intenties veel beter te verwezenlijken dan de vorige keer met het Nederlands Philharmonisch Orkest. De wat aangescherpte regie bleef weliswaar een zwak punt, maar als geheel is deze reprise -bepaald een suc ces. ERIK BESIER (ADVERTENTIE) PIANO'S VLEUGELS Sinds 1921 het adres in de randstad met meer dan 50 piano's en vleugels van uitsluitend kwaliteitsmerken. W. Barning Stationsweg 11-17 Leiden 071-122858 Omroepwerkgevers bieden 2,6 procent loonsverhoging HILVERSUM De omroep werkgevers bieden voor 1990 een loonsverhoging van 2,6 procent, een werkweek van 38 uur en twaalf atv-dagen, zo meldt het blad 'Spreek'buis' voor omroepmedewerkers. De vakbonden hebben 5 procent gevraagd en een werkweek van vier dagen van negen uur. De omroepmedewerkers heb ben nu een 40-urige1 werk week en 24 atv-dagen. De werkgevers zien geen moge lijkheden tot een loonsverho ging van 5 procent, omdat mi nister D'Ancona van cultuur 2,35 procent ter beschikking heeft gesteld voor de verbete ring van arbeidsvoorwaarden. Dankzij een meevaller van het Pensioenfonds voor de Om roep kunnen de werkgevers iets verder gaan. De omroep- cao voor 1990 kan aan de orde komen nu onlangs na veel strubbelingen definitief over eenstemming is bereikt over de cao voor 1989. (ADVERTENTIE) JAARLIJKSE VERKOOP EXPOSITIE Schilderijen uit de 19de en begin 20ste eeuw 6 t/m 28 oktober, dag. van 12-17 uur (zond. 13-17) GALERIE GABRIËLS Noordeinde 103 Den Haag Tel. 070-3658472.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 17