"Noordwijk geen vrijplaats oor foutparkeerders" t i i Van der Geest onverwachte lijsttrekker van Groen Links !)e £eicbclte SouAa/nt Seniorenwoningen op terrein AYOM aan Nassaustraat Lisse fan GS Speelse herder jaagt schapen de sloot in Meddle bereikt hoogste punt OEN OMGEVING QeidóaQowumt ZATERDAG 6 OKTOBER 1990 PAGINA 15 ]agse OGB-aanslag per )post naar woestijn in Niger 'JAAG Een Haagse huiseigenaresse die werkzaam is Woestijn van Niger heeft bij de Ombudsman geklaagd f aanslagen voor de onroerend goed belasting haar be- per zeepost. 't alleen de aanslagen. Doordat Niger in hartje Afrika geheel door land is omsloten slaagde de Haagse ont- lingswerkster er vorig jaar niet in om de o.g.b. tijdig te De plichtsgetrouwe gemeente-ambtenaar die dit registreerde legde haar, ook weer per zeepost, een iete op. Dit nu werd de belastingplichtige te gortig en dat zij per luchtpost de Haagse Ombudsman inscha- gi Deze kon de straf niet meer ongedaan maken, maar idte wel dat de boete „buiten invordering werd gesteld". oagse Ombudsman in het jaarverslag over 1989: „Klaag- Srichtte vanuit de woestijn het hierbij maar te laten". EINDE AAN JARENLANGE LEEGSTAND EN VERPAUPERING LISSE Het terrein van het voormalige garagebe drijf AVOM aan de Nas saustraat 4-6 in Lisse zal grotendeels worden be bouwd met woningen voor ouderen. Een grond ruil met de huidige eige naar, bouwbedrijf Van der Waal uit Vlaardingen, heeft dat mogelijk ge maakt. Burgemeester en wethouders 'van Lisse be reikten daarover gisteren overeenstemming. De grondruil maakt een einde aan de jarenlange leegstand en verpaupering van de garage, die is gelegen aan een van de belangrijkste doorgangsroutes van Lisse. Eerdere pogingen om 40 flatwoningen en kan toorruimte op het terrein te realiseren liepen spaak. B en W zeggen daarom erg blij te zijn met de transactie. In ruil voor de grond aan de Nassaustraat krijgt Van der Waal grond aan de Roovers- broekdijk voor de bouw van zes vrije sectorwoningen en el ders in het bouwgebied Poel polder Zuid II voor nog eens negen vrije sectorwoningen. Verder betaalt de gemeente aan Van der Waal een bedrag van drie ton. De grondruil moet in de loop van volgend jaar haar beslag krijgen. De bouw van de seniorenwo ningen zal overigens nog zeker twee jaar op zich laten wach ten omdat er nieuw stede bouwkundig onderzoek moet worden gedaan. Met de huidi ge bebouwingsmogelijkheden is ieder bouwplan gedoemd te mislukken. Hoe een en ander precies zal worden ingevuld is nog niet bekend. Wel hebben Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland toegezegd een half miljoen gulden beschik baar te stellen voor het project Nassaustraat. Verder wil Lisse om sociale woningbouw moge lijk te maken geld halen uit het stadsvernieuwingsfonds en de grondexploitaties. In afwachting van de uitein delijke plannen krijgt de Ra bobank toestemming om tot 1 september 1992 een tijdelijk onderkomen neer te zetten op het terrein aan de Nassau straat, dat voor 1 januari vol gend jaar wordt gesloopt. Zoals bekend wordt volgend jaar be gonnen met de bouw van een geheel nieuw bankgebouw aan de Nassaustraat tegenover winkelcentrum Blokhuis. De voorstellen van burge meester en wethouders wor den op donderdag 18 oktober door de gemeenteraad in een openbare vergadering behan deld. De aanvang is om acht uur in het gemeentehuis aan de Heereweg. &KEERBONNEN RIJZEN DE PAN UIT 'WIJK/WASSE- Ji| Het feit dat de Jntepolitie van •Kwijk inmiddels al laximum aantal be ugen voor kleine '-ledingen heeft over een betekent niet '1 gemeente tot 1991 Rijplaats wordt voor ieders. „Daar is ab- N geen sprake van. Er i«n nog steeds bekeu- !jf uitgedeeld en die >jn ook naar justitie '•ird. Er zal wel wor- ajekeken naar moge lijkheden om te voorko men dat die overtredin gen worden gemaakt", al dus korpschef E. Wegman van de Noordwijkse poli tie. Het gaat in Noordwijk vooral om een stortvloed aan par keerbonnen. Als badplaats en uitgaansplaats heeft de ge meente jaarlijks vele automo bilisten van buiten de gemeen te over de vloer, die hun auto vaak moeilijk kunnen parke ren. „Vorig zijn er 10.000 be keuringen uitgedeeld voor kleine verkeersovertredingen, met name fout parkeren. Om dat soort hoeveelheden te voorkomen worden er afspra ken gemaakt met justitie. Ove rigens is het niet zo dat er nu problemen zijn bij het open baar ministerie. Een aantal ge meenten heeft de vastgestelde aantallen overschreden, maar een aantal is er onder geble ven en over het geheel geno men zijn er geen verwerkings problemen. Er zal in Noord wijk natuurlijk wel iets moeten gebeuren. Daarom is er overleg met de gemeente om te bezien hoe de parkeero verlast kan worden ingedamd. Je kunt dan denken aan meer paaltjes, bloembakken, wegbe- lijning en dergelijke, en een strak parkeerbeleid", aldus Wegman. Ook Wassenaar heeft het quo tum, in dit geval 3.000 proces sen-verbaal per jaar, inmiddels verbruikt. „Dat komt door de nieuwe roodlichtcamera's op de Rijksstraatweg. Die doen ons de das om", aldus hoofdin specteur J. Houtkamp. „Dit jaar hebben we daardoor ruim 2.000 bekeuringen meer". De vijf roodlichtcamera's op de Rijksstraatweg, en een op de Van Zuylen van Nijevelt- straat, zijn in oktober 1989 op last van het gemeentebestuur voor ruim 150.000 gulden ge plaatst. De opbrengst uit pro cessen-verbaal in het eerste half jaar was een veelvoud van de kosten. Houtkamp zet persoonlijk gro te vraagtekens bij het besluit van het openbaar ministerie. „Wat mij betreft betekent dit niet dat we een paar rustige maanden tegemoet gaan. Je kunt overtreders van de wet niet zomaar laten gaan. In overleg met het openbaar mi nisterie moeten we onderzoe ken wat de mogelijkheden zijn. Ik hoop dat er nog wat rek zit in het toegestane aantal bekeuringen. Misschien kan Wassenaar het quotum van een andere gemeente krijgen". N (ADVERTENTIE) I UVi TE VERZEKERINGEN WHUIS? UW MAKELAAR/ADVISEUR 'Tnakelaar die de persoonlijke irj van de cliënt steeds centraal Ik u graag behulpzaam bij het huren van een huis op maat. met die woning bent u er 1), zijn gt gingen v 5s het vri veilig te stellen. vrijwel ondoenlijk om uit yTne aanbod op dit terrein zelf te kiwelke verzekeringen voor u n|k het meest in aanmerking Daar heeft u deskundige en '3e adviezen voor nodig. Jen met u bekijk ik nauwkeurig te verzekeringsmogelijkheden u »t gebaat bent. Met inbegnp van W Telefoon 071-412411 ocobslaan 94,2314 GB Leiden land) JUISTE DEUREN VOORU 'int ontvangen Bel tussen ,J 19.00 uur, zaterdags tussen 1 15.00 uur, telefoonnr.071- n uw krant wordt nog dezelf- jj nabezorgd. VERKIEZINGEN IN ALKEMADE: ALKEMADE Gerard van der Geest uit Roelofarends- veen neemt onverwacht de eerste plaats in op de kandida tenlijst van Groen Links voor de gemeenteraadsverkiezingen op 28 november. Het huidige en enige gemeenteraadslid, Anneke Spring in 't Veld, staat op eigen verzoek op de tweede plaats. Dat is vanmor gen vroeg bekend gemaakt. Spring in 't Veld besloot al eerder zich niet meer verkies baar te stellen voor een zetel in de Alkemadese gemeente raad vanwege haar drukke baan en haar gezin met op groeiende kinderen. Zij kwam daarop terug omdat er geen opvolger voorhanden was. Ge rard van der Geest springt nu in dat gat. De linkse partij gaat de ver kiezingsslag in onder een mot to van de Vlaamse auteur Hugo Claus: wie niet rijk is moet slim zijn. Als belangrijk ste taak ziet de partij het sleu telen aan de mentaliteit van de gevestigde orde: wat van zelfsprekend lijkt, hoeft dat nog niet te zijn. En daar moet Groen Links dan voor zorgen, zo stelt de nieuwe lijsttrekker in het verkiezingsprogramma. Als actiepunten voert Groen Links op het aantrekken van een door de gemeente betaalde maar onafhankelijke ombuds man, die burgers moet helpen en adviseren bij klachten en bezwaren- tegen de gemeente. Buurt-, bewoners- en actie groepen moeten worden be trokken bij commissies en bur gers moeten ook buiten kan tooruren op het gemeentehuis terecht kunnen. Verder moeten nieuwe ambte naren een 32-urige werkweek krijgen,moet het inzetten van uitzendkrachten worden ver meden en moeten deeltijdar beid, kinderopvang, zwanger schapsverlof en ouderschaps verlof worden uitgebreid. Bij extra investeringen op mi lieugebied moeten de lagere inkomensgroepen door vrij stellingen en ontheffingen worden ontzien. Nieuwbouw wijken moeten auto-onvrien delijk worden opgezet en aan trekkelijk worden gemaakt voor fietsers en voetgangers. Verder wil Groen Links dat Alkemade deelneemt aan de Regeling Opvang Asielzoekers (ROA) en ongeveer 40 vluch telingen opneemt en dat de be lastingen voor reiniging en riolering volledig door de bur gers worden betaald onder het motto „de vervuiler betaalt". De kandidatenlijst van Groen Links ziet er na lijsttrekker Gerard van der Geest en An neke Spring in 't Veld als volgt uit: 3. Barry Reurings, 4. Fred Koek, 5. Til Hagenaars, 6. Gerrie Meerstadt, 7. Nico van Brussel, 8. Nel Zeilstra, 9. Greet van Egmond en 10. John van der Willik. ALKEMADE Een losgebro- tweede water in de longen gens een politiewoordvoerster, ken herdershond heeft gister- kreeg en afgemaakt moet wor- wist zich op raadselachtige wij morgen tien schapen de sloot den. De andere schapen kon- ze uit zijn hondenlijn te wrin- ingejaagd langs de Aderweg in den uitgeput maar zonder letsel gen en ging op zoek naar speel- Roelofarendsveen. Een van de weer op het droge klauteren, kameraden. De schade is in on- schapen verdronk, terwijl een De hond, „een lief beest" vol- derling overleg tusen de eige naar van de hond en de eige naar van de schapen geregeld. De politie verzoekt alle hon deneigenaars om hun honden vooral goed aangelijnd te hou den in de buurt van schapen. Van links naar rechts: Bert Hoogenboom, Fred Koot, Jan Spring in 't Veld en Fons Hillebrand. OUD ADE Bij het in aanbouw zijnde nieuwe gebouw van jongerenso- ciëteit Meddle in Oud Ade is gistermiddag het hoog ste punt bereikt. Tijd dus voor een feestelijke pan- nenbierbijeenkomst bij de inmiddels 16 jaar oude soos. Meddle is aan haar derde gebouw bezig zon der ooit een cent subsidie te hebben gevraagd of ge kregen. Secretaris Jan Spring in 't Veld van de Oud Adese jonge- rensoos, die algemeen bekend staat onder de naam Ballo, vertelt dat het huidige zelfge bouwde onderkomen acht jaar oud is. „Er moest vorig jaar het een en ander gerepareerd worden. Al pratende kwamen we tot de slotsom dat we beter een heel nieuw gewbouw van steen konden laten neerzetten. De eigen middelen lieten het toe en een aanvullende hypo theek bleek haalbaar. Dus waarom niet?". Daarop begonnen de vaste be zoekers van Meddle een zoge naamde bouwstenenactie. Alle inwoners van Oud Ade en Rijpwetering kregen een brief waarin gevraagd wordt om en financiële bijdrage. Men kan stenen schenken voor het nieuwe gebouw. Twintig ste nen kosten vijf gulden, hon derd stenen (een vierkante meter) kosten 25 gulden. De namen van de schenkers kunnen nooit vergeten wor den, omdat ze op een erelijst in het nieuwe soosgebouw komen te staan. De bouwstenenactie is bedoeld om de hypotheek zo laag mogelijk te houden. Het oude houten gebouw was door een grote groep Meddle- aanhangers helemaal zelf ge bouwd. Het nieuwe onderko men, een ontwerp van enkele bestuursleden en een Rips cal culatiebureau, wordt gebouwd door de Oud Adese aannemer Van der Geest. De bouw begon i'uli en eind november moet iet gebouw klaar zijn. Daar voor is gekozen om de activi teiten gewoon doorgang te kunnen laten vinden. Als het gebouw staat, doen de jonge ren zelf het binnneschilder- werk en het plaatsen van de bar en disco. Het nieuwe onderkomen is iets groter dan het oude en de ge luiddichtheid wprdt aanmer kelijk beter. Wat er met het oude, nog in redelijke staat verkerende soosgebouw gaat gebeuren, is nog niet bekend. Wel zeker is dat het gebouw verdwijnt. Onder redactie van Ton Pieters. 3" „De Tijd" ver- ifit aldus meldde "ndsche Courant op 1 ijer 1930 heeft Jf.D.J.Aengenent be- U de vertooning van Jjm Moederweelde sjet Amsterdamsche snaanhuis niet bij te jjn. Deze film is ge- oin voor het beoogde ufiiet geschikt te zijn". nide politie te Woerden a|hedennacht proces-ver sgemaakt tegen de ze- jM.V., T.V., A„ B.v.d.G. ,rv wegens zeer luidruch- trbreeuwen". bondag 5 October a.s. zal idsche Hout van 10 uur •t 6 uur n.m. ter ken ing voor het publiek opengesteld. Er zijn igangen: n.l. aan den (ijk, aan den Warmon- _R en aan de Joh.de ifaat. Het publiek wordt verzocht het jonge in en de technische te ontzien en niet bui paden te loopen". lini als wetsovertreder: f^rond van het feit dat de dictator, zich schuldig maakt aan de 'wijding van de snel vlieten voor automo- dringt het dagblad „II Fasciste" er op aan, prefect van Rome de inning van den Duce ekken. Het blad ver- dat de dictator vaak :n auto chauffeert tus- me en Ostia met een a°t 0 flkin sh o; 'fcgai verschrikkelijke snelheid en voegt er aan toe, dat zulk een stoutmoedigheid niet toe laatbaar is voor een man op wiens schouders de verant woordelijkheid voor een ge heel volk berust. Door de ge ringste oorzaak, zoo besluit het blad, zou bij zijn gewone snelheid van 110 K.M. per uur een ernstige ramp voor Mus solini kunnen volgen". Uit de Ingezonden Stukken: „Mijnheer de Redacteur. Gaarne verzoek ik voor on derstaand stukje eenige plaatsruimte waarvoor bij voorbaat mijn dank. Nu de straatvertooningen met kun- stenmakende dieren op den openbaren weg op 3 October, dank zij de medewerking van de Politie, niet meer plaats hebben, doe ik een beroep op de bezoekers van het Kermis terrein „Schuttersveld". Al daar kan men ieder jaar veel dierenleed constateeren. Klei ne muisjes moeten rondloopen in een draaimolen, schom mels, draaiende trap, en, als zij niet meer voort kunnen, uitgeput zijn, worden zij aan hun staart getrokken en voort moeten zij weer. Ook kan men er zien, dat apen met stokken worden bewerkt. Ik heb geconstateerd, dat des morgens een aap een flesch Pilsner bier kreeg, waarbij gezegd werd: „Jullie moeten eens zien, hij moet dronken worden". Toen ik den eigenaar er op wees, dat hij zulks niet moest doen, kreeg ik tot antwoord: „Ik kan geen water krijgen". Nu, water is er volop. Wie is nu de hoofdschuldige? Het publiek. Immers dit is het, dat met genoegen naar deze onge lukkige schepselen gaat kij ken en zijn geld er voor offert om zulks te kunnen zien. Denkt eens een weinig na. Hebt medelijden. Weest barmhartig. W.de Kievit, Corr. Ned.Jack London-Ver- bond". Uit de advertentiesector: VuurwerkKomt allen naar het vuurwerk op 3 October op de ijsbaan. Prachtig zichtbaar. Ingang Maredijk, 10 cent, kin deren half geld". ,J1.- per week. Contantzaak levert aan solide personen Meubelen, bedden, karpetten, tafel- en divankleeden vanaf ƒ1.- per week. Inlichtingen: Hoogewoerd 48; Sigarenwin kel". „Giethoorns Sluik. A.s. week in lossing een lading prima droog gewonnen zaad- vrij Giethoorns Sluik. Beleefd aanbevelend G.v.d.Perk Pzn., Tel. 148, Katwijk aan den Rijn". „Een nette bakervraagt nog eenige bakerhuizen, daar zij nog eenige maanden vrij is. November, December en Ja nuari. Ook genegen 3 keer per dag te komen. Brieven en inlichtingen te bezorgen: Heinsiusstraat 19". „Burgemeester en Wethou ders van Leiden herinneren de ingezetenen aan hun ver plichting om stookplaatsen, schoorsteenen of andere rook leidingen, waarvan gebruik ?emaakt wordt, tenminste weemaal 's jaars te doen reinigen of vegen. Niet-na- koming dezer verplichting wordt ingevolge art.38 der verordening tot voorkoming van brand, gestraft met een geldboete van ten hoogste tien gulden". Een Kenau. „In een café te Nieuwer Amstel kreeg een boerenzoon onder het drinken van geestrijke dranken onee- nigheid met zijn verloofde, woonachtig te Amsterdam. De ruzie liep zóó hoog, dat op een gegeven moment het meisje een bierglas opnam en haar verloofde daarmede het hoofd zoodanig bewerkte, dat de scherven in het rond vlogen. Daarna gaf zij hem een vuist slag, zoodat de man een oog- enblik buiten bewustzijn ge raakte. Hiervan maakte zij gebruik om ijlings te vertrek ken. De jongeman zal een klacht tegen haar indienen wegens mishandeling en be schouwt de verloving als ver broken". Over de Optocht op 3 oktober '30, een dag later: „Ten lan gen laatste werden zelfs de kinderen het beu, ieder jaar op 3 October te gaan kijken naar een stoet van in fluweel uitgedoste gravinnen en ge harnaste baronnen Het 3 Oct.Bestuur zat met de han den in 't haar: hoe feest te vieren zonder historische op tocht? En het lijstje naslaande op pag.22 van den feestwijzer, kwam het tot de vreugdevolle ontdekking, dat, wat er sinds 1886 ook mocht zijn bedacht, een bloemencorso noch nie war da gewesen. Dit jaar dus een bloemencorso. Het zou kunnen gebeuren, dat, wan neer eenige jaren achtereen Een paar vingerhoedjes, maar alleen de zilveren en stalen hebben de voorkeur. een bloemenstoet over de Breestraat rolde, ieder recht geaarde Leidenaar weer zou snakken naar fluweel en har nas, maar zoo voor een keer tje, ter afwisseling, is het ons allen bizonder goed bevallen". „Vrouwen en meisjes, die met naaien den kost verdienen, klagen dikwijls over pijn in den vinger, waaraan zij een vingerhoed dragen, en dik wijls volgt er een hevige ont steking. Meestal is dit het ge val bij het gebruik van goed- koope vingerhoeden, die uit lood of eenig ander schadelijk metaal zijn vervaardigd. Zil veren of stalen vingerhoeden zijn het beste en veiligste. Looden vingerhoeden zijn zeer gevaarlijk, vooral voor menschen wier wondjes heel langzaam genezen". STRIJD OM DIERENWEIDE NOG NIET TEN EINDE De Laastste Spriet stapt desnoods naar Europese Hof KOUDEKERK AAN DEN RIJN Veel inwoners van Koude kerk lopen opnieuw te hoop tegen het besluit van de gemeente om de dierenweide te halveren ten behoeve van een kantoor met woonhuis. Actiegroep De Laatste Spriet, fervent tegenstan der van dat plan en tot nog toe actief met ludieke acties, ziet het somber in maar pikt het niet. De actievoerders stappen naar het Europese Hof van Justitie als de gemeente hen geen keus laat. Yvonne en Ton Hudig, beide actief binnen De Laatste Spriet, schrijven in een brief dat ze het er niet bij zullen laten zitten. „Wij laten ons milieu niet onnodig aantasten", zo schrijven dij in een boze brief. Het feit dat de gemeenteraad op 26 september definitief besloot om de dierenweide te halveren en toe te stemmen in de bouw van het kantoor betekent niet het einde van de acties. In de brief worden alle Koudekerkers opgeroepen hun handtekening onder een van de bezwaarschriften tegen het plan van de ge meente te zetten. Als die bezwaarschriften niet helpen, stappen de Koudekerkers naar het Europese Hof. De Laatste Spriet wil voorkomen dat haar naam al te letterlijk waarheid wordt in Koudekerk. De actievoerders vinden dat de dierenweide wordt gedegra deerd tot een grasje dat de naam van dierenweide nooit meer zal kunnen waarmaken. Volgens de Stichting Kinderboerderij is de overblijvende grond nog niet voldoende voor een schaap of een geit. Volgens de Koudekerkers al helemaal niet voor een door de kinderen zo gewild everzwijntie. Het raadsbesluit gaat volgens De Laatste Spriet volledig voorbij aan een handtekeningenactie van de Koudekerkse kinderen, die meer dan duizend handtekeningen ophaalden voor het behoud van hun dierenweide. Ook wijst de actiegroep opnieuw op het feit dat in maart van dit jaar de gemeenteraad met de kleinst mogelijke minderheid het besluit heeft genomen. Het symbo lisch overhandigen van een pot aarde met een 'laatste' sprietje gras aan elk raadslid leidde toen tot verdeelde reacties binnen de gemeenteraad. De een nam het symbolische gras met begrip en gelach aan, de ander kon de ludieke actie niet waarderen en weigerde. „De dierenweide .wordt tot een steenkolos gedegra deerd, misschien goed voor steenbokken", melden Yvonne en Ton Hudig nu. De actievoerders vragen zich ook af waarom het kantoorpand precies op het terrein van de dierenweide moet worden ge bouwd. „Er blijft niets over van het Groene Hart van Holland. En dat terwijl in het huidige Koudekerk diverse bedrijfsterrei nen beschikbaar zijn. Om nog maar te zwijgen over de gemeente Rijneveld die er per 1 januari is". De Laatste Spriet wil met de nieuwe brief alle Koudekerkers mobiliseren om te voorkomen dat er weer een woongebied in het dorp wordt 'dichtgemetseld'. „De salami-politiek van plekje voor plekje dichtbreien is geen verantwoorde gemeentelijke po litiek zo besluiten de actievoerders.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 15