pidócScHi^cmt^ Binnen- terreinen De Hoven opgeknapt ibrekers veroordeeld tot gevangenisstraf van twintig maanden STAD OMGEVING/RTV Beninse hofkunst in museum voor volkenkunde Fraaie reiswekker HAAG/LEIDEN a Hoofddorpers die t meer in mei van dit nbraken in het Leid- elastingkantoor heb- een gevangenisstraf twee jaar en acht iden, met aftrek van irrest, gekregen, l/an zijn respectieve lijk zes en vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Tegen het tweetal was veertien dagen geleden twee jaar en een half jaar cel geëist. De beide mannen, 29 en 45 jaar, zijn aangehouden in juni van dit jaar. De arrestatie was het gevolg van een onderzoek dat in april was gestart door een regionaal rechercheteam van rijks- en gemeentepolitie. In totaal 63 zaken die werden gepleegd in een groot aantal gemeenten werden opgelost. De 29-jarige Hoofddorper was betrokken bij 28 van deze strafbare feiten. De ander bij drie. De inbraak in het belasting kantoor werd in de nacht van 16 op 17 mei gepleegd. De drie mannen gooiden met een klin ker een raam in en openden met behulp van een slijptol een kluis. Er werd iets meer dan 4.000 gulden buitgemaakt. Andere zaken die de twee mannen gezamenlijk hadden gepleegd, waren de diefstal van een auto in Alphen aan den Rijn en de diefstal van vier wielen van een personen auto in Hoofddorp. Tegen de jongste man werd twintig maanden gevangenis straf geëist waarvan zes voor waardelijk. Naast de drie ge noemde zaken was hij bij circa 25 andere strafbare feiten be trokken geweest. Onder ande re bij een inbraak in een Leid- se betonfabriek waar bank- overschrijvingsformulieren werden gestolen en de inbraak in een Lissese speelgoedzaak waar men er met enkele ra diografisch bestuurbare speel goedauto's vandoor ging. Tegen de 44-jarige Hoofddor per was een half jaar geëist omdat hij alleen maar op de uitkijk had gestaan en met de 25 andere zaken niets van doen had. AMBITIEUS PROJECT INGEDIEND VOOR PRIJSVRAAG PROVINCIE LEIDEN De expositie „Benin, hofkunst uit Afri ka" is gistermiddag geo pend door de zaakgelas tigde van de Nigeriaanse ambassade A.O. Adeyanju. Vijftig voorwerpen uit de wereldberoemde collectie van het Weense Museum für Völkerkunde zijn in het Rijksmuseum voor Volkenkunde .samenge bracht met een Leidse verzameling. De tentoongestelde bronzen en ivoorstukken geven een beeld van het leven aan het konink lijke hof van de voormalige stadstaat die in Nigeria ligt (niet te verwarren met de re publiek Benin). De meeste werken die in het Rijksmuseum voor Volken kunde zijn te zien, zijn aan het begin van deze eeuw in wes terse handen gekomen. In 1897 verloor het koninkrijk Benin haar onafhankelijkheid na een strafexpeditie van de Britten. Zij wilden een eind maken aan de monopolie-posi tie van de Oba, de goddelijke koning van het land, en ook het offeren van mensen bij be paalde ceremoniën moest wor-* den stopgezet. Zonder toestemming van het ministerie van buitenlandse zaken, staat in de bij de expo sitie behorende catalogus te le zen, vond er een ongewapende expeditie naar Benin plaats. „De Engelse officieren stoor den daar een koninklijke cere monie en werden door Bini- chiefs uitgemoord. Met deze expeditie, waaraan 2.000 man deelnamen, kwam een einde aan de stad Benin en de grote culturele bloei. De grootste en beste kunststukken werden meegenomen naar huis om de kosten van de expeditie te dekken. Schatten die nu in Londen, Berlijn en diverse musea te bezichtigen zijn". Een keerzijde van de tentoon stelling die A. Duchateau, schrijver van de catalogus en curator van het Museum ftlr Völkerkunde, de bezoekers niet wil onthouden. In de door R. Bedaux samen gestelde expositie zijn vele af beeldingen van de 38 Oba's te zien, die het land in het verle den'regeerden. De tentoonge stelde bronzen gedenkkoppen werden gemaakt als een Oba stierf, terwijl gigantische slag tanden een beeld geven van authentieke voorouderaltaren. Bronzen platen zijn afkomstig van de pilaren van het ko ninklijk paleis. Ook afbeeldin gen van Europeanen - Benin dreef in het verleden handel met Portugezen en Hollanders - en ivören zoutvaatjes zijn in de expositie opgenomen. De Benincollectie is nog tot en met 2 december te bezichtigen. Iragen van: Frank irman, Peter van der 3t, Rudolf Kleijn, Ka- Swiers en Joep van sselijk Ie breakdance, een driear- ronddraaiend apparaat aan elk van de armen gondels bevestigd, raakte Leids meisje op 3 oktober tield tussen één van de liende delen. Nadat de 14- |e met het voor haar he lende mechanisme het je van de 'kermisattractie' Jang had gezet, kwam de jw van' haar jas klem te In tussen het stuur en de ronder gemonteerde as. twee centimeter ruimte Bn de beschermhuls van is en het stuurmechanisme ien voldoende om het fje ernstig letsel toe te fgen. Door de krachten pij het in gang zetten van gondel vrijkwamen, was Tniet meer één, twee, drie |r te stoppen. Enkele ma- werd het lichaamsdeel ook rondgedraaid. Gebro- botten, gescheurde pezen, bijna geamputeerde arm en het gevolg. Vele men- zullen op 4 oktober na het n van het voorval enkele ;n hebben moeten slikken misselijkheid, oktober rustig verlopen, I het dan. Ten huize van Leidse meisje zal er an- 1 over worden gedacht. Ier nadat niemand het ptoffertje na het ongeluk ulp schoot, behalve haar din die bij haar in de el zat. ijl de andere feestgan- zich alleen druk leken te en om de vette oliebollen bier doolde het 14-jarig je zwaar gewond langs de erkasten, jackpots en uto's op zoek naar hulp. vond zij pas bij een kof- op aan de Rijnsburger- 1, vanwaar de politie gebeld. Met grote spoed zij vervolgens overge- t naar het AZL. Daar worden allerlei pogingen in het werk gesteld om haar arm zo goed en zo kwaad als dat gaat te genezen. Duizenden mensen waren op het moment van het voorval, even na elven, op het kermis terrein. Niemand die iets is opgevallen. En dat is pas echt iets om heel erg misselijk van te worden. Wiegedood Zeggen dat Drie Oktober een feest van tradities is, is het in trappen van een open deur. Het programma beweegt zich al sinds 1893 langs vastgeleg de onderdelen. Taptoe, reveil le, koraalmuziek, haring en wittebrood. Er zijn Leidenaars die je middenin de nacht wakker kunt maken en ze dreunen het hele rijtje zonder haperen op. Het is dan ook heel wat als de 3 October Vereeniging feeste lijk aankondigt dat er een nieuwe traditie aan het rijtje kan worden toegevoegd. Vo rig jaar werd melding ge maakt van zo'n mijlpaal. Voortaan zou in de optocht een verdienstelijke „gewone" Leidenaar worden geëerd door hem of haar met gezin in de gouden koets van de vere niging mee te laten rijden. De eerste was Simon van der Aar die op vele terreinen zijn spo ren heeft verdiend als vrijwil liger. De zo trots aangekondigde traditie lijkt het net een jaar te hebben volgehouden. De koets reed wel weer mee dit jaar, maar Leidenaars erin, ho maar. In plaats daarvan vier nep-vorstinnen. Onder het motto dat Nederland dit jaar een eeuw wordt geregeerd door vrouwen. Maar hoe ver dienstelijk zij ook mogen zijn, behalve dat Beatrix en Julia na een blauwe maandag in de sleutelstad studeerden lijkt de relatie van hun verdienste lijkheid met Leiden ver te zoeken. Alsof er in plaats van die imitatie-koninginnen geen tientallen inwoners in de stad te vinden waren die in de koets op 3 oktober de dag van hun leven hadden kunnen hebben. Kortom een nieuwe traditie die vergelijking met alle an dere 3 Oktober-tradities de wiegedood is gestorven. Oppositie (1) De politieke verhoudingen zijn drastisch veranderd in Zoeterwoude, dat is bekend. Progressief Zoeterwoude is na het debuut in het Zoeter- Lekker Drinkwater, staat uitnodigend op het bordje bij de fontein te genover het stadhuis. Het is alleen liefhebbers van maagkram pen, darmklachten, infecties en allerlei andere ellende aan te bevelen om daar gebruik van te maken. Uit de fontein spuit al sinds jaar en dag het water van de Nieuwe Rijn. Dat mag mis schien een aparte afdronk hebben, maar drinkwater is toch an ders. Een originele grappenmaker heeft al maanden geleden het woordje „Geen" verwijderd. Gelukkig staat er nog een fors puntig hek om de fontein. Zodat de horden dorstigen toch nog worden tegengehouden. FOTO: WIM VAN NOORT woudse college van een poli tieke oppositionele knokploeg veranderd in een positieve, meedenkende partij. De Zoe- terwoudse politiek is daardoor wel aanzienlijk minder spec taculair geworden. De be raadslagingen in de commis sies verlopen tegenwoordig uiterst tam. In de raadsverga deringen laat PZ-fractieleider Wil Ooijendijk tegenwoordig complimenten uit zijn mond rollen als het om collegebeleid gaat. En het gaat dan om dezelfde man die ooit vloekend met zijn fractie uit een raadsvei gadering wegliep, omdat hi college van VVD en CD. weer niet bereid bleek om progressieve ideeen over te nemen. Tegenwoordig zit Ton Ringersma echter namens Progressief Zoeterwoude in het college en dat is, zoals hij het zelf bij de begrotingsbe handeling uitdrukte, een diri gent die het politieke orkest vooruitstrevende muziek ten gehore laat brengen. Die klinkt de progressieven van zelfsprekend veel minder vals in de oren. Oppositie (2) Wie nu dacht dat de Zoeter- woudse gemeenteraad één grote vriendenclub is gewor den komt bedrogen uit. Tij dens de begrotingsbehande ling ontpopte fractievoorzitter H. van der Kooi van de VVD, die nu in de oppositie is ge drongen, zich als een nieuwe Wil Ooijendijk. Hoewel de li beralen met twee zetels een zeer bescheiden tegenwicht bieden aan twee grote partijen ging Van der Kooi er hard te genaan. Als een terriër hapte hij zich vast in de broekspij pen van de wethouders, ter wijl hij ook nog flitsende uit vallen deed in de richting van de andere raadsleden. Met name CDA-wethouder Rob Hogenelst moest het ont gelden. Zijn begroting deugde niet, zijn begraafplaatsenbe- leid leek nergens op. Wil Ooijendijk werd verweten dat hij zich nu druk maakt om al lerlei zaken, zoals de toekomst van jongerenvereniging Uto pia, waar hij zich vroeger nooit iets aan gelegen liet lig gen. Met enige verbazing ver dedigden de aangevallen par tijen zich tegen de keffende uitvallen, alsof het ging om een voorheen doodgoed bees tje dat ineens vals was gewor den. Mogelijk verweet Van der Kooi het CDA nog steeds dat deze partij de VVD na de verkiezingswinst van Pro gressief Zoeterwoude heeft la ten vallen. Hogenelst en Van der Kooi verweten elkaar nog ooit tegen de begroting te hebben gestemd. Zeker is dat de VVD dat donderdagavond wel deed. En daarmee was de traditie van een niet unaniem goedgekeurde begroting in ie der geval gered. Afschaffen! „Een nieuwe lente...". De meeste Leidenaars zullen het niet weten, maar onder de vlag van dat inmiddels tot een platgetreden cliché verwor den citaat uit „Mei" van Her man Gorter verscheen voor de zomer het programma van het toen nog kersverse Leidse college van B en W. Een van de eerste echte mogelijkheden om een nieuw geluid te laten horen was zou je zo zeggen de gemeentebegroting 1991. En inderdaad, een heel nieuw geluid. Geen geluid. Bijna ge ruisloos passeerde de eerste begroting van het spiksplin ternieuwe college de revu. Een heel verschil met de tot voor kort gebruikelijke gang van zaken waarbij de begro ting dagenlang de krant be heerste. Het stapeltje begrotingsstuk ken was dit jaar dan ook dun ner dan anders. In tegenstel ling tot andere jaren ging het werkstuk dit keer niet verge zeld van een beleidsnota. An dere jaren werd in die be leidsnota de stand van zaken van dat moment per gemeen telijke directe beschreven, maar bovendien vielen er ook de plannen en plannetjes voor het komend jaar in te ontwa ren. Verbouwings- en bestra tingsplannen, opzetjes voor kinderopvang, noem het maar op. Het werd allemaal in de beleidsnota op zijn minst kort genoemd. Paul Bordewijk, binnen het college belast met financien, was dit keer dan ook zo klaar met de presentatie van de be groting aan de buiten wereld. „Ja, de begroting was slui tend. Ja, het gaat financieel wat beter en o ja, de lasten gaan flink omhoog maar dat hebben we voor de zomer ook al aangekondigd.". Dat was samengevat de strekking van zijn boodschap. Eén antwoord op een van de weinige vra gen: „Eh, nee er is geen be leidsnota. Dat vonden we niet nodig. De directies maken al jaarverslagen, ze kunnen wel oezigblijven. In de meerjaren raming van afgelopen voor jaar heeft bovendien toch al veel gestaan". Even leek het er op dat het binnen de raad niemand op zou vallen. Maar gisteren schoot de oppositie toch wak ker. Pex Langenberg (D66) en Theo van der Nat (VVD) rea liseerden zich ineens dat ze de begrotingsstukken niet alleen niet allemaal hadden gehad, maar ook dat ze het zonder beleidsnota moeten doen. En dat terwijl de begroting al snel wordt behandeld. Het college had bovendien al eerder beloofd met zo'n be leidsnota nieuwe stijl te ko men en die is er nog niet. Conclusie van Pex en Theo is dat de raad voor het eerst wordt gevraagd geld beschik baar te stellen zonder dat wordt aangegeven welk be leid wordt gevoerd. Volgend jaar is er vast weer een nieuw geluid. Dan schaft Paul Bordewijk de hele be groting af. Want zeg nou zelf, die stapels tabellen zonder uitleg, snappen de raadsleden toch niet. Ze merken in de loop van het jaar vanzelf wel met wat voor voorstellen het college komt. Scheelt gelijk een hoop administratie. En dat is toch al niet zo'n sterk punt van de gemeente Lei den, zo is wel gebleken bij de schouwburgaffaire. Een afbeelding van een naakte Oba. Op dit moment te bezichti gen in het Rijksmuseum voor Volkenkunde. FOTO: PR Kettingbotsing op rijksweg A4 LEIDSCHENDAM Acht auto's zijn gisteravond rond zes uur op rijksweg A4 in Leidschendam op elkaar gereden. Persoonlijk letsel deed zich niet voor. Wel moesten vijf auto's worden weg- getakeld. Het oplossen van de file duurde tot kwart voor negen. Deze handige opvouwbare Quartz reiswekker, uitgevoerd in donker bruin kunstleer, is voor u wan neer u ons een nieuwe abon nee opgeeft. In opgevouwen toestand meet de wekker slechts 8x8x1,5 cm. De nieuwe abonnee wordt ook hartelijk onthaald: deze krijgt de krant de eerste twee weken gratis. I J Noteer als nieuwe abonnee ingaande I Naam: I I Adres: I Postcode/plaats: Telefoon: (voor controle bezorgi j Deze ontvangt de krant de eerste twee weken gratis. I Daarna wordt het abonnementsgeld betaald per: maand (automatisch betalen) f 24,85 I kwartaal via acceptgiro f75,10 I Stuur als dank de fraaie reiswekker naar: J Naam: Adres: I Postcode/plaats: I Stuur deze bon in een open envelop - postzegel niet nodig - naar I Leidse Courant, antwoordnummer 998, 2501 VC Dén Haag £cidóc6oumtit ZATERDAG 6 OKTOBER 1990 PAGINA 13 EIDEN „De hoven jaar boven", onder dit lotto dingt de gemeente leiden mee naar een alf miljoen gulden in de -tovinciale prijsvraag, laarvoor heeft de ge- leente een aantal idee- de voor het Noorderpark i. n het woongebied De jjoven op een rijtje gezet. o is langs de Gooimeer- lan een „boemerang- ormige" flat gepland. Wethouder Tjeerd van lij (ruimtelijke orde- I€ing) benadrukt dat het lleen om ideeën gaat. Je provincie had voor het in lenen van een project voor fe prijsvraag stadsaanpak in B-oorlogse wijken 10.000 gul- nBn beschikbaar gesteld. Met lht budget ging de gemeente d»n de slag. De aandacht ging It naar het Noorderpark en De Hoven. Hard nodig vol gens Van Rij: „De slechte ver binding van deze wijk met de Slaaghwijk is een belangrijk probleem. De opknapbeurt van de woningen is bijna af gerond, maar de binnenterrei nen zijn ontoegankelijk, ze zijn verzakt. Het is verschrik kelijk, ze zijn vies en ver waarloosd". Uitgangspunten van de ideeën zijn aldus het verbeteren van het woon-, leef- en verblijfsklimaat en het versterken van de samen hang met de Slaaghwijk. Bovenaan de lijst staat het verbeteren van de binnenter reinen. Die worden opge hoogd en beter ingericht. In overleg met de woningbouw verenigingen De Sleutels en De Eendracht zijn drie va rianten ontwikkeld. Het eer ste idee is om voor de bewo ners van de begane grond pri- vé-tuintjes te maken. Middels uitbouwtjes bij flats tussen de Pieter Bothstraat en de IJssel- meerlaan. De bewoners van de verdiepingen krijgen de middentuin als gemeenschap pelijke tuin aangeboden, die bijvoorbeeld bereikbaar wordt gemaakt door een trap. Crèche Het binnenterrein zou, en dat is de tweede variant, ook door derden kunnen worden ge bruikt. Bijvoorbeeld voor schoolwerktuinen, volkstui nen, buurtvoorzieningen of een crèche. Derde mogelijk heid is het gebied semi-open- baar maken en eenvoudig in richten met wat groen, of met een waterpartij en dat in be heer geven van de woning bouwvereniging. „Afhanke lijk van wat de bewoners wil len. Het liefst zien we dat het terrein naar de bewoners zelf gaat, dat zij het onderhouden en het gebruik stimuleren", zegt Van Rij. In het kader van sociale vernieuwing kan een omgevingsvalcploeg de wijk „netjes houden". „Het natuurgebied achter De Hoven, het Noorderpark, is afgesloten door dichte bos schages vol met vieze troep en een smal vies slootje", geeft de wethouder aan. Het park moet dus „opengebroken" worden. De begroeiing wordt weggehaald, de sloot wordt verbreed tot een singel en er worden loopbruggetjes over aangebracht. Bij vijf hoven zijn watervilla's gepland. De woningen worden een kwart slag gedraaid, zodat de hoven uitzicht op het park blijven houden. Om de woningen meer bij het park aan te laten sluiten zouden de schoolwerk- tuinen moeten worden ver plaatst richting de volkstui nen. Het parkeerterrein voor de voetbalvereniging Rooden- burg wordt eveneens ver plaatst naar de monding van de Kooitunnel. Zo komt het, zonder verlies van plaatsen, goed zichtbaar langs de weg te liggen. „Nu staat het be kend als het autosloop- en au- tojatterrein", aldus Van Rij. Achter basisschool de Nöor- derkring zijn vijf blokjes met 22 ouderenwoningen gepland. Wethouder Tjeerd van Rij: „De opknapbeurt van de woningen aan De Hoven is bijna afgerond, maar de binnenterreinen zijn verwaarloosd". FOTO: WIM VAN NOORT Fietsroutes worden voorzien van „flankerende woning bouw" om de sociale veilig heid te verbeteren. Het boch tige fietspad richting de Me- renwijk zou ten koste van 1 volkstuin moeten worden rechtgetrokken. Langs de Gooimeerlaan zou een „boe- merang-vormige" flat moeten komen. Het gebouw biedt plaats aan ongeveer 60 tot 70 woningen. Dit kost echter drie volkstuinen. Aangezien de gemeente heeft beloofd de volkstuinen niet aan te tasten, kunnen deze ideeën alleen in goed overleg en met toestem ming van de buurt en betrok kenen worden uitgewerkt. De buurt heeft tiidens een voor lichtingsavond „geïnteres seerd" gereageerd. Waar de drukke fietsroute van de Slaaghwijk naar het centrum de Willem de Zwij gerlaan kruist, is een fietstun- nel geprojecteerd. „Dit ver keerspunt is momenteel een van de twee grote ongeluk- kenplaatsen in Leiden, een zogeheten blackspot", geeft de wethouder aan. De tunnel moet laag, breed en open wor den. opgezet. Om protesten van bewoners tegen „een bult voor de deur" te ontlopen. Aangezien de IJsselmeerlaan wordt versmald, kunnen daar ook woningen worden ge pland in het kader van de aansluiting met de Slaagh- wijk. Uitwerking van de plannen gebeurt na 7 november, dan is de uitslag van de prijsvraag bekend. Leiden dingt met acht andere gemeenten mee naar een half miljoen gulden. Over zo'n 5 jaar krijgen de plannen daadwerkelijk gestal te, voor de IJsselmeerlaan duurt dat 10 jaar. Als Leiden de prijsvraag verliest, dan worden in ieder geval de bin nenterreinen van de hoven opgehoogd en verbeterd. Voor de rest van de ideeën wordt op een andere manier geld bijeen gesprokkeld.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 13