jij schakers vragen op edrag Kasparov roept ilode zevenklapper sijkt de lont n het kruitvat voetballerlei Aartenregen drukt stempel op oetbalcompetitie ïPORT T 4ighton uit selectie INDEN Jim Leighton, de meest geselecteerde doelman van Schotse nationale voetbalelftal, is door bondscoach Rox- Igh gepasseerd voor de kwalificatie-interlandwedstrijd tegen jtserland. Het duel wordt op 17 oktober gespeeld. De 32-jarige lverdediger zit niet eens bij de selectie. Leighton werd bij het •nooi om het wereldkampioenschap voetbal schuldig bevon- aan de nederlaag tegen Brazilië. De Schotten werden in de «te ronde uitgeschakeld. tynsler mag blijven YORK Nu Franz Beckenbauer trainer is van het Fran- blympique Marseille, zien de Amerikanen er vanaf een ande- bondscoach te zoeken. Bob Gansier, de huidige bondscoach •i de Verenigde Staten, kreeg te horen dat hij op zijn minst in Ctie zal blijven tot en met de wereldkampioenschappen over f jaar in eigen land. Gansier nam vorig jaar januari de zorg OKTOBER 1990 PAGINA 11 door Frank Werkman Clausule Heeft u al een clausule in uw contract Het-zou een reclame-slogan kunnen zijn. Een beetje normale werknemer (m/v) tekent een onvoorwaardelijke verbintenis bij zijn baas en hij of zij wordt dan gewoon voor onbepaalde tijd aangenomen. De beste situatie. Niets is zo slopend als de onzekerheid of je je werk zodanig naar tevredenheid van je chefs doet dat je langer mag blijven. Elk jaar zo'n proeve van bekwaamheid moeten pfleggen leidt maar al te gemakkelijk tot stress en dat is wel het laatste waar je als werknemer behoefte aan hebt. Je hebt soms al sores genoeg aan je kop. In de voetbalwereld gaat dat anders. Vooropgesteld dat contracten in die branche al niet veel meer waard zijn dan omzet voor de papier industrie. ze worden immers om de haverklap verbroken, ze wemelen tegenwoordig ook van de ontbindende voorwaarden. Clausules. Het begon ooit met de bepaling dat de mogelijkheid van positieverbetering reden was voor een onderling afscheid. Op zich volkomen juist en rechtvaardig. Zo'n artikel gaat evenwel volstrekt voorbij aan de emotionele kant van de zaak. Dat iemand ergens met plezier werkt en een aanbod om elders meer te komen verdienen om die reden naast zich neerlegt is een fenomeen dat je in de voetballerij slechts hoogst zelden tegenkomt. Poen. daar gaat het om. Er bestaan heel mooie clausules. Eén van de fraaiste heb ik altijd die in het contract van Co Adriaanse, de trainer van FC Den Haag, gevonden. Deze bestond het om in zijn arbeidsovereenkomst onder meer te laten opnemen dat hij slechts tussentijds weg zou mogen als hij bij Ajax, PSV of het Nederlands elftal terecht zou kunnen. Dat is nog eens lef hebben. Maar dat heeft Adriaanse. onmiskenbaar Van een andere fraaie ontbindende voorwaarde nam ik deze week kennis. Een zekere Arnold Oosterveer, slechts insiders weten dat hij ooit voor AZ speelde, kan weg bij de Franse tweede- divisieclub Niort omdat hij zijn salaris een maand te laat had ontvangen. Had-ie zwart op wit. Je moet er maar opkomen.' Ook Oosterveers contract getuigde van durf. Je gaat met je eventuele nieuwe baas praten over een dienstbetrekking, maar laat al meteen je twijfel blijken over de financiële draagkracht van de andere partij. Knap. Oosterveer, ooit legionair die zo nodig over de grenzen moest om zijn zakken te vullen, wil nu terug naar Nederland. Net als Mario Been, die het bij de Italiaanse club Pisa niet naar zijn zin heeft. Hij mocht afgelopen weekeinde drie kwartier warmlopen bij een temperatuur van circa dertig graden om zich vervolgens slechts te hoeven douchen. Mario boos. Dat was niet nodig geweest als het Rotterdamse brutaaltje, dat nu met hangende pootjes terug wil naar Feyenoord. ook een clausule in zijn contract had laten opnemen. Bijvoorbeeld de voorwaarde dat hij na drie wedstrijden op de bank de club zou mogen verlaten. In dat geval had Mario al lang wéér fluitend in Rotterdam- zuid rondgeslenterd. Wat is dat toch met Nederlandse voetballers, die eerst een Stevig contract tekenen in het buitenland, vervolgens heimwee krijgen en bijna huilend terug willen. Hans Gillhaus is ook zo'n voorbeeld. Schijnt bij Aberdeen de sterren van de hemel te spelen, de ene goal na de andere te scoren. Wil toch terug. Ook naar Feyenoord. Nu kan ik me voorstellen dat Niort, Pisa en Aberdeen niet de meest ideale oorden zijn om de voetballoze uren door te brengen. Maar volwassen kerels hebben toch ogen in hun en oren aan hun hoofd? En een mond om wat te vragen Heeft het gedrag van Oosterveer, Been én Gillhaus misschien iets met de mentaliteit van de Nederlandse voetballer in het algemeen te maken? Als dat zo is, wordt de uitschakeling van bijna alle vaderlandse clubs in het Europa Cuptoernooi en de dreigende teloorgang van Oranje een stuk begrijpelijker. Moet in overeenkomsten met voetballers voortaan dan maar standaard een clausule worden opgenomen, waarin op straffe van een boete altijd optimale inzet wordt geëist? Ccidóc Gouaant voor het Amerikaanse voetbalelftal op zich. Onder zijn leiding bereikte het team van de Verenigde Staten voor het eerst sinds 1950 de eindronden van het WK. In Italië verloren de Amerika nen drie wedstrijden achtereen. Maar ook na de vroege uitscha keling bleef Rothenberg, voorzitter van de Amerikaanse bond, vertrouwen in Gansier houden. Pele traint weer RIO DE JANEIRO Pele is weer in training, dertien jaar na het afsluiten van zijn imponerende loopbaan als voetballer. Eén van de beste spelers aller tijden voetbalt op 31 oktober in Rome met de Braziliaanse nationale ploeg tegen een wereldselectie. Pele viert met het gala-treffen zijn vijftigste verjaardag, op 23 oktober. Hij wil fit zijn en de voorbereiding voluit meemaken. Volgens de Braziliaanse pers doen Maradona, Gullit, Van Basten en Matthöus mee in het wereldteam. Futre in selectie van Portugese team LISSABON Artur Jorge, de bondscoach van Portugal, heeft de selectie bekend gemaakt waaruit hij het elftal samenstelt, dat op 17 oktober in Porto tegen Nederland speelt. Het is een wed strijd in het kader van groep zes van de voorronden van het toernooi om het Europees voetbalkampioenschap 1992. De selec- ZATERDAG 6 tie met onder meer Futre en Rui Barros ziet er als volgt uit: doel: Silvino (Benfica) en Baia (Porto); achter: Xavier, Leal en Venancio (Sporting), Sobrino en Jorge (Setubal), Veloso (Benfi ca) en Pinto (Port); midden: André, Kiki en Semedo (Porto), Oceano (Sporting), Pacheco (Setubal). Paneira (Benfica) en Nelo (Boavista); voor: Rui Aguas en Pacheco (Benfica), Futre (Atletico de Madrid), Rui Barros (Monaco), Cadete (Sporting) en Domin- gos (Porto) Duitser leidt duel Nederland PORTO De interlandstrijd tussen Portugal en Nederland, woensdag 17 oktober in Porto, in het kader van de kwalificatie voor de Europese titelstrijd van 1992 in Zweden, wordt geleid door de Duitse scheidsrechter Kirschen. Bij het treffen tussen de teams van beide landen voor spelers tot 21 jaar, is de Noordier McKnigh arbiter. 'Caniggia maand uitgeschakeld BERGAMO Claudio Caniggia, de Argentijnse aanvaller van Atalanta Bergamo zal tenminste tweeëneenhalve maand zijn uit geschakeld. De Zuidamerikaan blijkt woensdagavond in de ont moeting Dinamo Zagreb - Atalanta zijn linker onderarm te heb ben gebroken. Donderdag-is in Bergamo een operatie verricht. John Blankenstein geeft vorig seizoen tijdens een wedstrijd van Go Ahead Eagles Decheiver de rode kaart. foto: pers unie l/o ruiluyocs rune maakt deel uit van de selectie die het op 17 oktober tegen Nederland opneemt. foto: ap vrijspraak en eenmaal werd het beroep ingetrokken". vvcs Volgens Rob Jansen van de spelersvakbond VVCS staat het onderwerp „rode kaarten" momenteel op de agenda's van zowat alle besprekingen die hij voert. „De druk van de spelers wordt steeds groter en we zul len dan ook zeker in actie ko men", voorspelt hij. „We bren gen momenteel bezoeken aan alle spelersgroepen en daar horen we steeds weer dezelfde geluiden. De wispelturigheid bij het uitdelen van kaarten leidt tot grote verwarring en vaak is het zo dat kaarten worden gegeven voor overtre dingen die nou eenmaal bij de aard van het spel horen. Bij voorbeeld als iemand net iets te laat een sliding inzet en daardoor een tegenstander raakt". Met de daarmee gepaard gaan de theatrale valpartijen van de collega's die het slachtoffer zijn van bijvoorbeeld zo'n mis lukte sliding, valt het volgens Jansen in Nederland nogal mee. „In de Bundesliga is dat schering en inslag, maar bij ons gaat het nogal. Als het hier net zo zou zijn als in Duitsland, zou dat voor ons ze ker aanleiding zijn om de spe lers te wijzen op hun verant woordelijkheid ten opzichte van elkaar. Want een rode kaart kan vérgaande gevolgen hebben. Vooral voor spelers die het vooral van premies moeten hebben. Die lopen ze in de meeste gevallen mis als ze geschorst zijn". De VVCS is van plan het „hot item" van de kaartenregen op te voeren tijdens de komende algemene vergadering betaald voetbal, eind november. „Sa men met de Centrale Spelers- raad willen we op bestuurlijk niveau op maatregelen gaan aandringen. Voorlopig denken we er nog niet aan de kwestie juridisch te laten toetsen, maar dat zou in de toekomst mis schien best wel eens noodzake lijk kunnen worden. Wij zijn van mening dat er momenteel zowel binnen als buiten het veld te zwaar wordt gestraft. De relatie tussen de overtre ding en de straf is vaak hele maal zoek. Als je dat vergelijkt met de straffen in de burger maatschappij, is de logica zoek". FRANK WERKMAN ROB LANGEVELD -ji onze correspondent j.kander Münninghoff) lelSKOU Schaakmat- -js om de wereldtitel i altijd genadeloze ze- -Venoorlogen geweest. is nu eenmaal de aard I het spel: totale ver- tiging van de tegen- ader is het doel en wie .top heeft bereikt is per [initie geen echt aardi- nman, zeker niet voor Bene die hem de kroon ij het hoofd wil stoten. [Iparov en Karpov hebben gle vier matches die ze tot toe hebben gespeeld bij ■taling geprobeerd elkaar Biologisch op het verkeer- Been te zetten. Dat is, geen Ptle schaker zal dat ontken- U hun goed recht. Maar in Bhaakgeschiedenis is het, Bns op dit niveau, nog niet I gekomen dat er fysiek ge- I i werd aangewend. eiten staan vast: de politie m de Georgische hoofdstad isi is bezig met een onder- q in verband met een idbom, die in de nacht van m 29 september via de brie- >us in het huis van akgrootmeester Zoerab ajparisjvili werd gedepo- d. De schade valt mee, de onmoeder van de man t lichte brandwonden, rts lijkt het vinden van de dader een zacht eitje, want de naam en het signalement van degene die Azmajparisjvili en kele dagen voor de aanslag heeft bedreigd zijn bekend: het betreft hier een zekere heer Arthur Jonis uit Litouwen, een lange, blonde man met een atletisch uiterlijk, zoals Zoerabs vrouw Marina zich wist te herinüeren. Zoerab zelf zit inmiddels in New York, want hij is één van Kasparovs secondanten. De wereldkam pioen heeft al laten weten, dat zijn helper erg zenuwachtig en aangeslagen is en dat de pro vocatie vooralsnog dus succes heeft gehad. Gelukkig ging Kasparov niet zo ver om Kar pov van medeplichtigheid te beschuldigen. De uitdager zelf heeft schouderophalend gerea geerd: „Ze bedenken tegen woordig ook maar van alles, die grappenmakers", zei hij. Geheel onbekend De naam Jonis is in de schaak wereld geheel onbekend. Des alniettemin wist hij medio sep tember, toen hij voor de eerste keer met Azmajparisjvili in Moskou contact had, van de hoed en de rand. Zijn voorstel was, dat de Georgiër voor de lieve som van honderdduizend dollar dagelijks betrouwbare informatie over de match zou geven. Met andere woorden: of Zoerab maar zo vriendelijk wilde zijn de geheime ope ningsvarianten, die in het kamp van Kasparov werden voorbereid, te verklappen. Zelfs als Karpov toch de match zou verliezen zou er voor Zoerab nog altijd vijftig duizend dollar overschieten, terwijl ter plekke een voor schot van zevenduizend dollar kon worden overhandigd. Azmajparisjvili weigerde, waarna de bewuste dreige menten werden geuit. Sinds dien leefde de grootmeester, tot het fhoment van zijn ver trek naar Amerika, onder be waking in het gebouw van de permanente Georgische missie in Moskou. Het is een raadselachtig ver haal en in Moskouse schakers- kringen wordt er omzichtig, zij het lichtelijk verbijsterd, op gereageerd. Men wijst er op dat deze obscure Jonis tegen over Azmajparisjvili gezegd heeft niet tot het kamp van Karpov te behoren, maar uit naam van invloedrijke men sen, die belang bij een over winning van de uitdager zou den hebben, te spreken. Hoe deze invloedrijke figuren hun eventuele informatie naar Karpovs kamp dachten door te kunnen spelen is meteen al de eerste vraag die zich opdringt. Een onkreukbaar iemand als de Hongaarse grootmeester Lajos Portisch, één van Kar povs secondanten, zou onmid dellijk afhaken als hij werke lijk met dit soort praktijken zou worden geconfronteerd. En ook Karpov zelf zou een dergelijk aanbod afwijzen, meent men hier in Moskou. Daarvoor is alleen al zijn maatschappelijke positie (Kar pov is lid van het Sovjetparle- ment en voorzitter van het Vredesfonds, alsmede voorzit ter van het Internationale Co mité voor Hulp aan de Tsjer- nobyl-slachtoffers) te delicaat. Karpov zou misschien best een oogje willen werpen op de schema's van zijn tegenstan der, maar dat geldt net zo goed voor Kasparov, is de mening van een schaakofficial die anoniem wil blijven, maar het is uitgesloten dat Karpov zich door een of ander mafia-syn- dicaat dagelijks zou laten be dienen. Wit - rood - blauw Deze zelfde official windt zich meer op over Kasparovs aan kondiging, dat hij niet onder de Sovjetvlag, maar onder de oude wit-rood-blauwe vlag van Rusland zal spelen. Met instemming begroet de man de verklaring van Karpov, dat deze zichzelf meer Rus vindt dan Kasparov. De wereldkam pioen is immers van Armeens- joodse origine, terwijl Karpov uitsluitend Russisch bloed in de aderen schijnt te hebben. Het gedrag van Kasparov doet inderdaad nogal vreemd aan als je zijn plotselinge hang naar de Russische driekleur vergelijkt met zijn uitspraak in iN HAAG Na de po- re voorstellingen van J Nederlands voetbal- 9 tal-met-de-vedetten tij- (is het toernooi om de ireldtitel, gevolgd door magere verrichting van anje in het recente oe- iduel met Italië in Pa- mo werd de dalende i van het vaderlandse )fvoetbal-zonder-de- pren eerder deze week [der doorgetrokken. de vier deelnemers aan diverse Europa Cuptoer- ien slaagde slechts het sim- Vitesse er in zich via een J armer opponent te plaat- voor de tweede ronde. Een >tepunt in de moderne Ibalhistorie, waarin men 25 moet teruggaan om niet nationale deelnemer Euro- te zien verderbekeren. In leizoenen '82-'83, '85-'86 en '90 waren het altijd nog e Nederlandse clubs die de !jte schifting overleefden, ffloen '90-'91 mag dan ook ïfeen zwarte bladzijde wor- toegevoegd aan het voet- >oek, dat na het EK van e jaar geleden nog met zo i kleurrijke pagina's mocht pJden gevuld. tet verleden is nog wel het gebrek aan niveau, (petitie, fysieke hardheid fcnentale weerbaarheid aan- lierd als poging tot verkla- van de al eerder aan het t getreden achterstands-si- ie van het afgeroomde Ne- andse clubvoetbal. Talent, litie en inzet wilden in I nog wel leiden tot een jjtepunt met Oranje, maar heeft er alle schijn van dat het vlaggeschip in onrus- yaarwater is terecht geko- I. Te vanzelfsprekend Üt er vanuit gegaan dat het lerlands elftal zich wel zal tsen voor de eindronde het toernooi om de Euro- titel in Zweden in 1992. r spijt vanwege het feit in UEFA-landenverband een titelhouder zich niet auto matisch kwalificeert voor een volgende editie kan na de uit beurt van 17 oktober in Porto tegen Portugal wel eens danig voelbaar worden. Dramatisch Wat de oorzaken van de dra matische teruggang van het Nederlandse (club)voetbal ook mogen zijn, frustratie, algeheel niveauverlies, gebrek aan eer zucht, aan één ding is in elk geval geen gebrek: hardheid. Nadat met ingang van het hui dige seizoen nieuwe richtlijnen van kracht werden in het in ternationale voetbal, met in dit kader vooral de rode kaart voor de charge contra een zich in kansrijke positie bevinden de speler, heeft zich een ware hausse voorgedaan. Afgelopen weekeinde werden zeven spe lers uitgesloten, waardoor het totaal dit seizoen op 32 rode kaarten kwam: negen in de eredivisie en de rest een klasse lager. Voor 'relatievelingen': met de score van zeven in één speelronde werd een record uit 1972 geëvenaard. Het was wel de tweede keer deze competitie dat er een rode ze venklapper te betreuren viel. Een lont in het kruitvat? In veel van de rode gevallen wordt door club en/of speler overgegaan tot aanvragen van een mondelinge behandeling van de strafzaak door de tuchtcommissie van de KNVB; al was het maar in een despe rate poging de strafmaat posi tief te beïnvloeden. Ook op dit vlak lijkt het aantal behandel de zaken een stijgende lijn door te maken. Nadat in sei zoen '88-'89 zeventien keer de beschuldigde partij live voor de tuchtcommissie verscheen (een jaar eerder gebeurde dat overigens 24 maal) moest de tuchtcommissie dit seizoen al tienmaal bijeen komen om een zaak in aanwezigheid van een speler te behandelen. „Het is misschien al veel", geeft secre taris Van Zon van de commis sie van beroep van de KNVB aan. „Maar het kan ook weer inzakken, waardoor we aan het eind van de competitie op Op bureau Van Zon, die ook zaken in het amateurvoetbal behandelt, heeft tot dusver in dit seizoen vijf zaken in beroep op zijn bureau zien belanden. Ook de methode, die nogal eens wordt toegepast om een speler nog even in actie te laten blijven. Een beroepszaak leidt in ne gen van de tien gevallen tot opschorting van de schorsing, hoewel zowel de tuchtcommis sie als de beroepscommissie re glementair het recht heeft een straf desondanks te laten in gaan, „Maar je moet in die ge vallen wel heel sterk in je schoenen staan", aldus de Gorsselse voorzitter mr. J.J. Oostveen van de tuchtcommis sie. „Je kunt je niet veroorlo ven, later na behandeling van zo'n zaak tot een andere con clusie te moeten komen, waar door een bepaalde straf ten onrechte is uitgezeten". Mr. Oostveen, sinds een vijftal jaren voorzitter van de tucht commissie, heeft ook aan den lijve ondervonden dat er een gele- en rode-kaartenregen is neergedaald op het vaderland se profvoetbal. „Het lijkt wel wat drukker", is zijn understa tement. „We moeten als lid van de commissie wat vaker in Zeist verschijnen; was dat voorheen eenmaal per veer tien dagen, nu moeten we daar toch bijna elke week heen". Oostveen heeft de oogst van afgelopen weekeinde nog niet echt tot zich laten doordrin gen. „Ik lees de sportpagina's niet zo", relativeert hij. „Ik ben met deze baan begonnen, omdat ik als jurist het spelletje wel leuk vind. Maar het op de voet volgen doe ik niet zo na drukkelijk. Ik kom wel eens bij Go Ahead Eagles en bij Vi tesse, want daar ligt m'n hart wel een beetje gezien mijn achtergrond". Cyprus-incident Voorzitter Oostveen zwaait op dit moment de scepter over een slechts uit zes man be staande tuchtcommissie. „Vroeger waren dat acht men sen", vertelt de rechter uit Gorssel. „Met die zes man kunnen we het gewone werk aan, verdeeld over twee straf kamers van drie man. Voor af wijkende zaken wordt een bij zondere strafkamer samenge steld uit de tuchtcommissie, die üit vier juristen en twee voetbalkenners bestaat. Dat gebeurde in het verleden bij zaken als het Cyprus-incident (de bom die ontplofte in de Kuip; red.). Dat voorval lever de toen ook in het Nederland se clubvoetbal soortgelijke toe standen op, staken van duels bijvoorbeeld, met als gevolg dat die bijzondere strafkamer toen vaker bijeen moest ko men. De laatste jaren is het op dat gebied rustiger geworden. Gelukkig". De tuchtcommissie kan tot dusver het werk nog redelijk aan, meent Oostveen. Maar de Gorsselse jurist laat doorsche meren dat uitbreiding naar de vroegere organieke sterkte van acht leden binnenkort wel eens wenselijk kan zijn. Overschaduwd Opvallende zaken bij de com missie van beroep tot dusver Anatoli Karpov (links) en Gary Kasparov tijdens één van hun vorige ontmoetingen. een geruchtmakend interview in Playboy, eerder dit jaar. Daarin zei Kasparov nou juist, dat je hem per sé geen Rus mocht noemen, hooguit een sovjet. Een volstrekt juiste constatering en het is dus dui delijk, dat al dat gedoe om die vlag uitsluitend bedoeld is om Karpov te treiteren. Kaspa rovs recente opmerking, dat Karpov altijd het jongetje van Brezjnev is geweest, en nu het jongetje van Gorbatsjov, is ook als pesterij bedoeld. Gelukkig lijkt Karpov zich van dit alles weinig tot niets aan te trek ken. Intussen vraagt men in Mos kou af wat Kasparov toch be zielt om nu ineens zo agressief te doen en de match in een on duidelijke politieke sfeer te trekken voordat er een zet is gedaan Misschien voelt Kas parov zich gefrustreerd, is de mening van een schaker, die beide grootmeesters goed kent, per slot van rekening heeft hij de laatste maanden enorm veel tijd besteed aan de poli tiek. Hij was één van de op richters van de democratische Russische partij, maar hij heeft zich als politicus totaal niet waar kunnen maken Hij is veel te impulsief en van natu re niet bereid tot compromis sen. Karpov komt als politicus veel geloofwaardiger over, en dat kan Kasparov kennelijk moeilijk hebben. Sprekend over de term 'het jongetje van Brezjnev' wijst menigeen in de Moskouse schaakwereld op de ponden boter, die Kasparov op het hoofd heeft. Zoals de we reldkampioen zelf in zijn auto biografie beschrijft, heeft hij veel gebruik gemaakt van en te danken gehad aan de steun van de beruchte Azerbaid- zjaanse partijbons Geidar Alij- ev, één van Brezjnevs meest toegewijde assistenten. Voorts schijnt Karpov het zowel met Gorbatsjov als met Boris Jelt- sin, de president van Rusland, veel beter te kunnen vinden dan Kasparov. Dat laatstge noemde nu onder de Russische vlag wil spelen maakt op veel foto. anp mensen hier een even patheti sche als mallotige indruk. Kortom, de wereldkampioen lijkt zich de laatste tijd -niet meer geheel in de hand te hebben. Zijn secondanten team ontbeert bovendien de ervaren, wat oudere adviseur die hem voor verdere ontspo ringen zou kunnen behoeden: Aleksandr Nikitin, die na de zeer voortijdige dood van Kas parovs vader als huisvriend de vaderrol overnam en het ta lentvolle jongetje van zeven onder zijn handen zag groeien tot de meest geniale wereld kampioen aller tijden, heeft zich als begeleider terugge trokken. Nikitin zelf wil over de redenen van dit besluit niet praten en wil slechts kwijt, dat naar zijn mening de kansen op de overwinning ditmaal voor beide spelers absoluut even groot zijn. Uit de mond van ie mand die bij de vier vorige ge legenheden rotsvast in het suc ces van zijn pupil geloofde is dat een veelbetekenende ver klaring. in dit door rood en geel over schaduwde voetbalseizoen wa~ ren de 'veldverwijderingen' (citaat: Oostveen) voor PSV'er Stan Valckx, de Heerenveen- speler Hofstee, AZ'er Den Turk en vooral Wageninger Van der Laan, die maar liefst voor veertien wedstrijden werd uitgesloten als gevolg van (rode) kaarten in twee achtereenvolgende duels. De middenvelder Fons Groenen dijk van Roda JC werd pas na rapportage een 'zaak' voor de door mr. H. de Doelder (Rot terdam) geleide commissie van beroep. Secretaris Van Zon bestrijdt met cijfers de indruk dat het aanvragen van beroep door gaans leidt tot strafverminde ring. „De gevallen-Valckx en - Den Turk leverden verlich ting op, maar in de overige be roepszaken was er sprake van bevestiging van de oorspron kelijk door de tuchtcommissie opgelegde straf. In het vorige seizoen werd er 22x keer beroep aangetekend. Dat gold voor achttien spelers, een trai ner en drie clubs. In dertien gevallen werd de straf beves tigd, in zes gevallen gewijzigd; één geval leverde een zwaar dere straf op, één keer volgde

Leidse Courant | 1990 | | pagina 11