£eidóe Qowuvnt Extra geld voor ziekenhuizen 11 Topambtenaren binden strijd aan tegen efficiency-operatie 12 13 14 Be happy VANDAAG oordwijk en Wassenaar oeten minder bekeuren 14 Dagen Gratis iesjoemel met tomaten in Hollandse kistjes Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071-122 244, fax 071-134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur GJ. Onvlee. Vrijdag 5 oktober 1990 82ste jaargang no. 24846 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND 5 nummers f. 1,35 Morgen veel bewolking en vooral later op de dag regen. Minimumtemperatuur onge veer 14 graden. Middagtempe- ratuur omsteeks 18 graden. Zuidwestenwind toenemend tot krachtig, aan de kust en op het IJsselmeer tot hard of stormachtig. jj j HAAG Duitse bedrij- kopen in de voormalige ei land- en tuinbouwpro- 9fen op, steken die in een 'Srlandse verpakking en irl>pen ze vervolgens weer Nederlands produkt op de ote markt. Dit zegt het ^bouwschap in Den Haag, J)m die reden een klacht 5! gedeponeerd bij het mi- rie van landbouw. (ADVERTENTIE) De Int. Consumentenbeurs men gezellig ir de Femina nieuwe ideeën loen en proeven van die Jfèke Feminasfeer met ictaculaire (mode)shows, ns theater, wonen 'jn, eigenhandig zelf- i fen, Stereo One, attrak- en demonstraties! AUTOVERHUUR F.PRANGERS Verhuur van luxe auto's en busjes vanaf 30.- p. dag HOOFDSTRAAT 104 - LEIDERDORP Tel. 071-894040 (ADVERTENTIE) Programma's voor het midden- en kleinbedrijf speciaal Apple Macintosh «Apple dealer VLASVELD COMPUTERS Morsweg 21 Leiden Tel 071-120848 Apple Computer Fax 071-121582 18 PAGINA'S RK kerk moet meer aandacht besteden aan schulden probleem Derde Wereld „Slachtoffer wil vooral erkenning van zijn leed". SER: veertig jaar familiegevoel „Als er iets misgaat, moet je wel even een Iraakse raket wegkoppen" Werkgevers op mensenjacht DEN HAAG Staats secretaris Simons (WVC) heeft aan Zuid- Holland 1,5 miljard gulden beschikbaar gesteld voor tachtig nieuwbouw en renova tieprojecten in de ge zondheidszorg. De pro vincie is hier uiterma te tevreden mee, want er hadden zich voor de periode 1991 tot 1994 83 bouwinitiatieven aangemeld. In de regio Leiden gaat het om dertien projecten. Zo komt er voor twee nieuw te bouwen ver pleeghuizen in Leiden, zo genaamde moederhuizen, in totaal 60 miljoen gulden beschikbaar en voor ver vangende nieuwbouw Ma- riënburg in Warmond is 33 miljoen gulden toege kend. Voor heel Nederland heeft de staatssecretaris 4,8 mil jard gulden gereserveerd. In overleg met de provin cies is voorrang gegeven aan de zorg voor ouderen en gehandicapten en de psychiatrie. Voor de komende bouw periode zijn niet de inves teringen maar de er uit voortvloeiende exploitatie kosten bepalend. Daarvoor is in de periode 1991/1994 een bedrag van 900 mil joen beschikbaar. In ver band met het maximum bedrag voor de exploitatie kosten zijn bij gingsprojecten iets meer „naar voren gehaald" ten koste van capaciteitsuit breidingen. Het aantal plaatsen in verpleeghuizen kan met 3550 worden uit gebreid. De verruiming in de zorg voor verstandelijk gehandicapten komt neer op 1250 plaatsen in instel lingen, ongeveer 2200 in gezinsvervangende tehui zen en 800 in dagverblij ven. In de psychiatrie gaat het om 980 extra plaatsen in beschermende woon vormen, 150 voor de kin- der- en jeugdpsychiatrie en 250 voor de verslaaf denzorg. In revalidatieaf- delingen van ziekenhuizen komen 175 extra bedden te staan. Pagina 11: Extra geld op steker voor gezondheids zorg in regio o|urnus i<Amerikaanse ruimtevaartcentrum NASA heeft deze foto in h<, maar ook in zwart wit ziet de opname van Saturnus er gelovend uit voor onderzoekers. De Hubble ruimtelescoop nite de foto toen Saturnus 1,5 miljard kilometer van de aarde cljderd was. foto: AP Japanse truc(k) Een beroepschauffeur in Tokyo kreeg zijn vrachtwagencombina tie op een steile afrit niet omhoog en stapte uit. Zijn wagen gleed vervolgens terug richting snelweg en kiepte om. Niemand raakte gewond. foto: ap (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De secre tarissen-generaal, de hoogste ambtenaren van de ministeries, dreigen het kabinet met ongehoor zaamheid. Onder de hui dige voorwaarden weige ren ze mee te werken aan de grote efficiency-opera- tie, die vanaf 1994 jaarlijks een bedrag van driehon derd miljoen gulden moet opleveren. „Alle twaalf secretarissen-ge neraal hebben zich op dit standpunt gesteld", zei drs. W. Lemstra, de hoogste man op het ministerie van VROM, gis teren op een symposium in Den Haag van de ambtenaren bond CMHF. Volgens Lemstra is de beoogde efficiency alleen mogelijk door hele overheid staken af te stoten en dat kan niet zonder nadelige gevolgen blijven voor de burgers. De SG van VROM reageerde op de verklaring van directeur-ge neraal H. Pont (Binnenlandse Zaken), dat de grote efficien- cy-operatie geen nadelige ge volgen voor de burgers mag hebben. Volgens secretaris-generaal ir.drs. H. Smits van verkeer en waterstaat is het onmogelijk om het voorzieningenpakket voor de burgers buiten de dis cussie te houden. Op de vraag of het standpunt van de secre tarissen-generaal geen ambte lijke ongehoorzaamheid is, antwoordde Smits dat er in zijn ogen juist sprake is van superloyaal gedrag. „Wij con fronteren de politici met alle consequenties, variaties en mogelijke politieke gevolgen, en het is uiteindelijk de poli tiek die beslist". Volgens CMHF-woordvoerder De Groot is de achtergrond van de ambtelijke 'opstand' dat de secretarissen-generaal er op voorhand niets voor voe len een aantal werkzaamhe den te selecteren voor efficien- cy-verbetering. De top-ambte- naren zien dit als een opdracht om nogmaals de „kaasschaaf" over hun ambtenarenkorps te halen. Onmogelijk, zeggen zij, aldus De Groot. Mede als ge volg van de afslanking tijdens de twee vorige kabinetten- Lubbers zou alle overcapaciteit bij de overheid al zijn „afge roomd". „Het is de politiek die moet aangeven wat de taken van de overheid zijn. De poli tiek moet niet zo laf zijn om zich te verschuilen achter de ambtenaren", aldus De Groot. 'Imagine' wereldwijd op televisie NEW YORK Ter gelegen heid van zijn 50ste geboorte dag wordt dinsdag in 130 lan den tegelijk John Lennon's Imagine' op radio of televisie uitgezonden. Dat gebeurt on der auspiciën van de Verenig de Naties. Tijdens het tien mi nuten durende herdenkings programma wordt onder meer een oude bandopname met een boodschap van Lennon uitge zonden, alsmede een toespraak van mevrouw Perez de Cuel- lar, de vrouw van de secreta ris-generaal van de VN. Ne derlandse kabelabonnees zul len de uitzending in elk geval kunnen zien op MTV. Het idee voor de wereldwijde uitzen ding is afkomstig van de Ame rikaanse omroepdeskundige Jeff Pollock. KINDERBOEKEN WEEK '90 10 T/M 20 OKTOBER Kinderboeken week: Kort verhaal van Jan Terlouw Officier van justitie neemt schouwburg affaire hoog op VVD- Zoeterwoude stemt tegen begroting Afscheid van Mister Alkmania Steeds meer patiënten naar Centrum '45 HAAG De politiekorpsen Noordwijk, Wassenaar en Iwijk hebben van het open ministerie tot het einde van lar een verbod gekregen op nzenden van processen-ver- voor kleine verkeersovertre- Een woordvoerder van het jaar ministerie in Den Haag dit vanmorgen bevestigd. Dat ent in de praktijk dat automo- Jen tot het einde van het jaar eloos kleine overtredingen n maken in deze gemeenten. »ns pers-officier mr. A. Wei mogen de korpsen alleen ernstige verkeersovertredin gen, bijvoorbeeld grote snelheidso vertredingen en aanrijdingen, ver balen naar het parket sturen. Het inzendverbod van processen-ver- baal is het gevolg van een vorig jaar ingevoerde quoteringsregeling. Het parket in Den Haag werd toen met zoveel processen-verbaal over stelpt. dat het niet meer mogelijk was alle zaken te verwerken. Sinds die tijd is aan alle korpsen op basis van gegevens uit het verleden en de korpsomvang een bepaalde hoe veelheid toegewezen. De drie korp sen hebben het aantal in te zenden processen-verbaal nu verbruikt. Mysterieuze bloedneus Iraakse VN-ambassadeur NEW YORK De Iraakse VN-ambassadeur heeft gisteren kort voordat hij de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties in New York zou toespreken een zware bloedneus opgelopen. Het vermoeden dat hij deze kreeg als gevolg van een stoot van zijn Kuwaytse ambtgenoot werd niet bevestigd. De Iraakse am bassadeur, Abdul Amir Al-Anbari <53) stelde reeds tweèmal eerder zijn toespraak uit, die een antwoord zou moeten geven op voorstellen van VS-president Bush. Een ooggetuige zei dat am bassadeur Abdul Al-Anbari de bloedneus kreeg toen hij in de VN-studio was om een bandopname voor te bereiden voor een uitzending. Hij werd overgebracht naar de kliniek van de VN. Medewerkers haalden ijs uit een bar voor afgevaardigden, maar ook dit vermocht de bloeding niet te stelpen. De ambassadeur werd daarna in een rolstoel naar de kliniek gereden. Drie Britten en twee Fransen, allen biologen, zijn met een kleine reddings boot uit Irak gevlucht en op de kust van Saudi-Arabië geland. Pagina 5: Londen vraagt Israël te onderhandelen Huis VS verwerpt begrotingsakkoord WASHINGTON Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft het akkoord over ver mindering van het begrotingstekort verworpen dat president Bush zondag na maanden onder handelen bereikte met leiders van het Congres. In het op 1 oktober begonnen begrotingsjaar moet het tekort van 500 miljard met 40 miljard dollar afnemen. Het pakket omvat politiek ge voelige maatregelen als verhoging van de ac cijnzen op benzine, drank en sigaretten en be zuinigingen op de defensie en de sociale uitga ven. President Bush heeft laten weten dat hij zijn veto zal uitspreken over nieuwe tijdelijke maatregelen als het begrotingsakkoord zou worden verworpen. Dat betekent dat vanaf dit weekeinde allerlei overheidsdiensten, waaron der de luchtverkeersleiding, hun activiteiten mogelijk fors moeten beperken. Driejarig talenwonder HUTCHINSON Tot verbijstering van zijn ouders is de driejarige Seth Kinast sinds vorige week het onder werp van Amerikaanse krante-artike- len en talkshows. Seth trekt de aan dacht omdat hij zo gemakkelijk kan le ren. Hij kan tellen in drie talen, het al fabet van voor naar achteren en van achteren naar voor opzeggen en uitste kend lezen. Volgens zijn ouders heeft hij ook het Griekse alfabet al bijna on der de knie. Seths ouders hadden zijn gave nooit als uitzonderlijk ervaren. „Bovendien", aldus vader Kinast, „als driejarige kinderen met elkaar praten komt het Griekse alfabet meestal niet ter sprake, dus vergelijken konden we niet". Seth heeft bijna duizend boeken tot zijn beschikking en de computer is zijn speelgoed. DERTIEN BOUWPLANNEN LEIDSE REGIO General Motors hoeft zich geen zorgen te maken, kan zich eerder gelukkig voelen. De slagzin „Don't worry, drive happy" mag blijven van de rechter. Het vloerenbedrijf Perstdorp Flooring BV dat met hetzelfde deuntje zijn Pergo-vloer meer naamsbe kendheid geeft, trok aan het kortste eind. Beide bedrijven maken in reclames op radio en tv gebruik van de melodie van het populaire liedje „Don't worry, be happy" van Bobby McFerrin. Erg orig- neel is zoiets eigenlijk helemaal niet. Er moet heel wat gebeuren willen wij hier over de Leidse Courant gaan schrijven in de zin van: „Don't worry, read happy". Al beweren alle invul lers van de bon later wel hetzelfde. I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, I gratis en vrijblijvend, ontvangen. Ik wil een proefabonnement van 5 weken. Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. I Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 I Naam: Voorl I Straat: Telefoon: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071 -122 244 <Lo) I Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. I £cid6c@outmit Horeca-ondernemers vaak „produkt-gek" ROTTERDAM De Neder- landse horeca-ondernemers spelen te laat in op bepaalde trends als gevolg van onder meer gebrek aan marktkennis. Die conclusie trekken prof. dr. Bakker en drs. Bekkers van het Instituut voor Commercië le Beleidsvorming van Eras mus Universiteit in Rotterdam. Zij deden onderzoek naar de belangrijkste trends in consu mentengedrag en het beleid in de horeca. De resultaten van het onderzoek zijn vandaag be kend gemaakt tijdens een sym posium in Rotterdam ter gele genheid van het honderdjarig bestaan van de Horecaf, een belangenvereniging waarbij 1900 horecabedrijven zijn aan gesloten. Volgens de onderzoe kers is de horeca-ondernemer vaak „produkt-gek", terwijl het hele proces van de dienst verlening een ondergeschoven kind is. Het onderzoeksteam denkt dat, als de ondernemer zelf op de plaats van de gast gaat zitten, goed duidelijk wordt dat bii bijvoorbeeld lek ker eten veel van de bediening en presentatie afhangt. Pagina 3: Een biefstuk smaakt niet als de bediening slecht is (ADVERTENTIE) Volgens het Landbouwschap nen in Groenten en Fruit be- wordt de Holland-verpakking vestigt het bericht. Volgens met opzet gebruikt, omdat Ne- een woordvoerder zijn er en- derlandse produkten in de, kele tienduizenden Nederland- voormalige DDR veel beter se tomatenkistjes die dienst verkopen dan de eigen bin- doen als verpakking voor nenlandse produkten. Op wel- Oostduitse tomaten. Het be- ke schaal de wisseltruc plaats drijfschap ligt er echter niet heeft, weet het Landbouw- wakker van. „Het schaadt het schap niet. imago van de Nederlandse to- Het Bedrijfschap voor de maat wat, maar het is slechts Groothandel en Tussenperso- een tijdelijke zaak". Evacuatie buitenlanders in Rwanda KIGALI Frankrijk heeft besloten Franse burgers uit Rwanda te evacueren nadat vanmorgen uit de hoofdstad Kigali schoten wisselingen werden gemeld tussen regeringstroepen en rebelle rende strijders van de Tutsi-stam. Het vliegveld van Kigali is sinds vanochtend in handen van 150 para-commando's van het Franse Vreemdelingenlegioen. In Rwanda, een voormalige Bel gische kolonie, verblijven ruim 1600 Belgen en rond 700 Fransen. België heeft ook paratroepen naar Kigali gestuurd om zijn land genoten te beschermen, alsmede passagiersvliegtuigen van het le ger om in te zetten bij een eventuele grootscheepse evacuatie. Braks: PvdA was onbetrouwbaar DEN HAAG De PvdA heeft dat de opstelling van de PvdA zich in de vis-affaire als een hem „gruwelijk" is tegengeval- onbetrouwbare coalitiepartner len. Dreigen met een kabinets gen. Door minister Braks crisis had zijn eigen hachje nog naar huis te sturen heeft de wel kunnen redden, veronder- fractie een gemakkelijk doel- stelt Braks, „maar ik heb het wit gezocht. Deze beschuldi- bewust niet gedaan. ging uit de oud-minister in een Pagina 3: Braks zag Van der interview met het CDA-partij- Linden op Landbouw niet blad CD-Aktueel. Braks zegt zitten Overval in Hazerswoude na vijf jaar opgelost HAZERSWOUDE De Rijkspolitie van Hazerswoude heeft in samenwerking met de tactische recherche van het district 's Gra- venhage een overval uit 1985 opgelost. Bij die overval werd een 85-jarige inwoner van Hazerswoude-Dorp in zijn woning neerge slagen en daarna beroofd. De politie vroeg vervolgens om inlich tingen via programma Opsporing Verzocht. Dat leverde enkele weken geleden nieuwe tips op, die uiteindelijk leidden tot de aanhouding van drie mannen in de leeftijd van 25 tot 35 jaar, allen afkomstig uit Rijswijk. I0Y' ROTTERDAM S J Open van 11.00-17.00 uur en van 19.00-22.30 uur MZondags van 10.00-17.00 uu Volgens de woordvoerder ligt het gebrek aan verpakkings materiaal ten grondslag aan het hergebruik van de kistjes. Bovendien is het niet verbo den om andermans kistjes te gebruiken. De EG heeft wel bepaald dat het land van her komst moet worden vermeld bij tuinbouwprodukten. Dat gebeurt in dit geval dus niet. Prince in concert De Liberiaanse rebellenleider Prince Johnson geeft een gitaar concert voor zijn manschappen nabij Monrovia. Intussen is een door Johnson gesteunde Westafrikaanse vredesmacht begonnen aan een offensief tegen de troepen van de rivaliserende rebellen leider Charles Taylor. foto: ap

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1