CeicUc 0omcmt Nieuw Duitsland wi wereldvrede dienen I l&ft Andere kant r 14 Dagen Gratis CeidócSouxcMit PvdA positief over wao-akkoord laats voor 150 onderzoekscholen Uitgave Westerpers (behorende tot Sijthoff Pers), Postbus 11, 2300 AA Leiden, telefoon 071-122 244, fax 071-134 941 tbv. redactie. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur G.J. Onvlee. Woensdag 3 oktober 1990 82ste jaargang no. 24844 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Losse nummers f1,35 Morgen enkele buien, afge wisseld door opklaringen. Minimumtemperatuur rond 9 graden, middagtemperatuur ongeveer 14 graden. Wind uit west tot noordwest, in het binnenland af en toe vrij krachtig, aan de kust en op het IJsselmeer nu en dan hard. 18 PAGINA'S Bisschoppen bekritiseren beleid Vaticaan over aanpak van synodes Amerikanen toch niet zo strijdlustig Nederlands compromis voorstel moet impasse EMU doorbreken Niet alle kinderen in Berlijn vieren feest Vitesse strompelend naar tweede ronde Honderden klachten over verspreiding feestwijzer 3 October GS willen dat Leiden bouwt in Boterhuis- en Oostvlietpolder Progressief Sassenheim uit felle kritiek op begroting VOETBAL OP TV VANDAAG Nederland 3, 21.24 uur. Samen vatting FC Twente-Bayer Lever- Nederland 3, 22.45 uur: Samen vattingen PSV-Montpellier en Monaco-Roda JC. Wethouder Hettinga legt functie neer LEIDEN Wethouder Wil- bert Hettinga (43) heeft giste ren zijn functie neergelegd. Hij vertrekt ook uit de Leidse ge meenteraad. De CDA'er heeft de afgelopen maanden gepro beerd zijn bouwbedrijf Bekooy te verkopen. Daar ziet hij nu vanaf en hij neemt de dage lijkse leiding weer op zich, zegt hij desgevraagd. Het is nog niet bekend wie hem op volgt. Zijn portefeuille van welzijn, sport, recreatie en personeel en organisatie wordt voorlopig waargenomen door Paul Bordewijk (PvdA). foto: tejo ringers Pag. 12: Opvolger Hettinga is nog niet bekend Björn Tiffert viert vandaag geen feest. „Ik ben in de DDR opgegroeid. Elf jaar heb ik hier gewoond. In een vloek en een zucht komt daar een eind aan. Een schande". Hij is een van de leerlingen, die in een opstel uitdrukking geven aan hun gevoelens bij de Duitse eenwording. Een historisch feit dat van daag uitbundig in het nieuwe Duitsland wordt ge vierd. Veel kinderen vinden het echter helemaal geen feestdag. „Het enige goede is eigenlijk dat je op 3 oktober vrij van school hebt", zegt er een. Het staat vandaag in de Leidse Courant, de krant die ook de andere kant van de medaille laat zien. I Ik wil de Leidse Courant 2 weken lang, I gratis en vrijblijvend, ontvangen. I Ik wil een proefabonnement van 5 weken. I Ik hoef voor slechts 3 weken te betalen, t.w. f. 1 7,50. Noteer mij direct als abonnee. De eerste 2 weken krijg ik de krant gratis. Daarna wil ik betalen per: maand f. 24,85 (met automatische betaling) kwartaal f. 75,10 Telefoon: (voor controle op bezorging) Deze bon opsturen in een open envelop - zonder postzegel - naar de Leidse Courant, Antwoordnummer 998, 2501 VC Den Haag OF BEL: 071 -122 244 <lo) Indien daartoe aanleiding bestaat, kan een verzoek om een proefabonnement worden geweigerd. i osje bloemen a vondst D.000 gulden 1MEGEN Twee inwo- s van Nijmegen die naar politie gingen nadat ze straat een enevelop met irin 20.000 gulden had gevonden, zijn gisteren heel zuinig beloond >r hun eerlijkheid. De ei- ïaar van het geld, die op politiebureau ook nog verloren paspoort en ewijs kreeg overhan- d, had voor elk van de Iers niet meer over dan bosje bloemen. kiders n Politiek staat buiten wereld van ondernemer TILBURG/UTRECHT De werkelijkheid van politici is volgens J. Blankert, voorzitter van het milieu-bureau van de werkgeversorganisaties VNO en NCW, in strijd met de realiteit van het ondernemen. Hij zei vandaag op een studiedag in Tilburg dat het conflict tussen politiek en bedrijfsleven op milieugebied naar voren komt bij de eenduidigheid van het beleid, het tempo van uitvoering van de plannen en de keuze tussen de middelen. Een ge heel ander geluid is te horen bij de Stichting Natuur en Milieu, die een brief stuurde aan de vaste kamercommis sie voor milieubeheer. „De overheid is te laks bij het handhaven van milieuvergunningen van bedrijven. Het is absurd dat de overheid milieuwetten opstelt en in een aantal gevallen overtredingen officieel goedkeurt". Van daag vindt in de Tweede Kamer een hoorzitting plaats over het handhavingsbeleid op milieugebied. Pagina 4: NMP-Plus voorbeeld inconsistent beleid DEN HAAG De opvat tingen van de PvdA en de VVD over het ak koord met betrekking tot de wao dat gisteren is overeengekomen tijdens het najaarsoverleg heeft bij PvdA en VVD vol strekt tegengestelde reac ties opgeroepen. „Het is goed dat werkgevers en werknemers op dit punt een akkoord bereikt heb ben", aldus PvdA-Kamerlid Leijnse. „Bedroevend", zo meent VVD-Kamerlid Lin- schoten, die het kabinet ver wijt weg te lopen voor zijn verantwoordelijkheid. Na een marathonzitting van veertien uur hebben werk gevers, werknemers en overheid vannacht afgespro ken dat de groei van het le ger wao'ers (nu 845.000 mensen) binnen twee jaar tot staan moet worden ge bracht. Tevens moet de werkloosheid onder etnische minderheden, nu 35 procent, in vier a vijf jaar worden te ruggebracht tot het landelijk gemiddelde van acht pro cent. Wettelijke maatrege len, zoals quoteringen, zul len echter eerst na advies van de Sociaal Economische Raad (SER) genomen wor den. Dit betekent in de praktijk zeker één jaar uit stel. Ook kan er nog tot 15 november aan het 'minder- hedenakkoord' gesleuteld worden. Pagina 6: Zieke werkne mer krijgt intensieve be geleiding Overvallers zagen slachtoffer hand af WASHINGTON Twee Amerikaanse overvallers hebben met een kettingzaag de linkerhand van hun slachtoffer afge zaagd om in het bezit te kunnen komen van diens ringen en horloge. Volgens de politie gebruikten de overvallers deze methode van diefstal puur voor de lol. Het 20-jarige slachtoffer werd in het plaatsje Union Gap, in de staat Was hington, samen met een vriend aange sproken door twee mannen die hun een kettingzaag te koop aanboden. Vervol gens werden zij onder bedreiging met een pistool naar een afgelegen plek meegevoerd. Daar zaagden de daders de hand van de ene man af. Ook Nederlandse gelukwensen met Duitse eenwording DEN HAAG Konin gin Beatrix heeft van ochtend ter gelegenheid van de eenwording van de Bondsrepubliek Duitsland en de DDR een telegram met ge lukwensen gestuurd aan de Duitse Bonds president Von Weizsac- ker. Premier Lubbers stuurde een dergelijk telegram aan zijn colle ga, Bondskanselier Kohl. De Europese Gemeen schap (EG) verwelkomde in een verklaring de Duit se eenwording als een ge beurtenis die de taak van het economische bondge nootschap verlicht en een nieuw tijdperk aankon digt. Sovjetpresident Mi- chail Gorbatsjov stuurde uit naam van alle volke ren van de Sovjetunie een gelukwens aan president Richard von Weizsaecker van de Bondsrepubliek, waarin hij zegt veel te verwachten van de nieu we samenwerking met Bonn. De twaalf lidstaten van de EG wezen er in een gezamenlijke verkla ring op dat „een volk dat onze gemeenschappelijke beschaving zo zeer heeft verrijkt, met het grootste recht zijn plaats in Europa en de wereld weer in neemt". Gorbatsjov schreef in zijn gelukwens dat de eenwording niet al leen een groot succes is voor de Duitsers, maar dat ze ook „als symbool dient en hopelijk een verster kende factor zal zijn voor de vrede in het alge meen". President George Bush van de Verenigde Staten begroette de een wording „met groot ple zier" en sprak van een nieuw hoofdstuk in de ge schiedenis van het land. BERLIJN „Wij wil len in een verenigd Eu ropa de vrede van de wereld dienen. Moge deze wereld, met Gods hulp, een wedergeboor te der vrijheid bele ven". Met die woorden begeleidde president Richard von Weizsaec ker vannacht voor de Rijksdag in Berlijn het hijsen van de Duitse eenheidsvlag aan een 26 meter hoge mast. Op dat moment was hij pre sident van het verenigde Duitsland. Op dat moment gold de Duitse hereniging als voltooid. De grondwet is zodanig veranderd dat geen verdere gebiedsaanspraken kunnen worden gesteld. Met de Duitse hereniging is feitelijk een einde gekomen aan de naoorlogse periode in Europa. De grens tussen twee ideologieën dwars door een natie is verdwe nen. Het nieuwe Duitsland is een volledig soevereine staat, dank zij het feit dat de vier geallieerde bezettings machten afstand van hun rechten hebben gedaan nog voordat hun parlementen de zogenaamde 2+4-over- eenkomst hebben geratifi ceerd. Met massale feesten, korte officiële handelingen en da verende vuurwerken, maar ook overwegend zonder rel len en grote ongelukken, hield de Duitse Democrati sche Republiek vannacht om nul uur nul op te be staan. Op de regerings- en De Oostduitse symbolen hamer en passer bestonden vannacht alleen nog op onder meer deze Westduitse vlag van een feestvierende Berlijner. foto: epa parlementsgebouwen wer den de gehate vlaggen met de hamer en passer, het symbool van de mislukte boeren- en arbeidersstaat, voorgoed ingehaald. „Een afscheid zonder tranen en een uur van gjote vreugde", had de laatste minister-pre sident van de DDR, Lothar de Maizière, dit moment ge noemd. Dat was tijdens het afscheidsoptreden van zijn kabinet in het Schauspiel- haus, in het centrum van toen nog Oost-Berlijn. Zijn karakteristiek stond model voor de wijze waarop miljoenen in de hele nieuwe republiek de hereniging vierden. Te groot waren voor de voormalige DDR- burgers de laatste maanden de sociale en financiële pro blemen en onzekerheden om nu alle remmen los te gooien. Te góed hebben de voormalige Westduitsers be grepen dat na het voltooien van de staatkundige een heid de eigenlijke opbouw van de voormalige DDR nog moet beginnen en dat die klus offers zal vragen. Pagina 7: Willy Brandt meest ontroerde Duitser Minister Relus ter Beek foto: anp Ter Beek: nieuwe kans voor F-ló's (Van onze verslaggever Rob Sebes) CAIRO Nederland zal voor lopig geen landmachteenheden naar het Golfgebied sturen. Wel is het kabinet bereid een squadron F-16 straaljagers van de vliegbasis Twente naar de Verenigde Arabische Emira ten (VAE) te zenden, zo zei minister Ter Beek van defen sie gisteravond in Cairo tijdens een tussenstop op weg naar de twee Nederlandse fregatten die in de Straat van Hormuz opereren. „De Nederlandse militaire bij drage aan de blokkade van de VN is nu zo, dat ik durf te zeg gen dat wij onze verantwoor delijkheid ten volle nemen", aldus Ter Beek. „Het sturen van grondtroepen is niet aan de orde". De bewindsman ver wees naar de fregatten Witte de With en Pieter Florisz en het bevoorradingsschip De Zuiderkruis, dat binnenkort naar de Golf vertrekt. Ook memoreerde hij het sturen van 50.000 anti-gifgaspakken naar Turkije en het uitlenen van zes mariniers aan Belgische fregatten en twaalf Stinger- wapens aan Denemarken. Vol gens Ter Beek is deze bijdrage voldoende. Vandaag spreekt de minister in Abu Dhabi met VAE-presi- dent sjeik Zayed. Aanvanke lijk zei de bewindsman dat hij niet wil gaan leuren met de F- 16's. „Maar als de Emiraten er om vragen, zullen we zeker onze politieke bereidheid to nen", gaf Ter Beek later toe. Pagina 5: Ter Beek is voor de Emiraten slechts één van de velen. Canadese professor onderzoekt rol van voedsel op 3 oktober De Canadese antropoloog Da vid Moyer houdt een haring bij de staart. Hij kwam speciaal naar Leiden om vanochtend het traditionele uitdelen van haring en wittebrood mee te maken in De Waag. De Cana dees onderzoekt de rol van het voedsel op 3 oktober, de dag dat Leidens Ontzet wordt ge vierd. „De symbolische bete kenis van haring, wittebrood en hutspot voer ik in Canada bij antropologiestudenten als voorbeeld aan om de beteke nis van het voedsel uit te leg gen". Zijn assistent Els Jacobs stond bij de ingang van De Waag Leidenaars te ondervra gen. De resultaten worden ver geleken met die van twee jaar geleden, toen Moyer eenzelfde onderzoek in Leiden deed. foto: wim van noort Pag. 11: Taptoe zonder één wanklank IVIES AAN MINISTER RITZEN: )ETERMEER Aan de iderlandse -universitei- t is plaats voor 50 tot 0 onderzoekscholen. elk van die scholen moeten rlijks minstens 10 tot 12 on- zoekers worden opgeleid, beste 10 tot 15 procent van scholen zou extra geld van de overheid moeten krijgen. Dit schrijft de commissie-on derzoekscholen in haar eind rapport dat zij vanmiddag aan minister Ritzen (onderwijs) heeft aangeboden. De commis sie werd voorgezeten door de toekomstig voorzitter van het VNO, nu nog hoogleraar aan de Erasmusuniversiteit in Rot terdam, prof.dr. A.H.G. Rin- nooy Kan. Het extra geld voor de beste scholen moet uitge keerd worden via een nieuw stimuleringsprogramma, advi seert de commissie. Voor dit programma is een bedrag no dig van structureel 25 miljoen. Pagina 4: Commissie wil pluriform stelsel onderzoek scholen ADVERTENTIE Door buiten onze invloed vallende omstandigheden is de huis-aan-huis bezorging van de Feestwijzer zeer slecht uitgevoerd. Hierdoor hebben ook vele van .onze leden hun exemplaar niet ontvangen. Wij bieden daarvoor onze excuses aan. Wij zullen alles in het werk stellen om herhaling te voorkomen. Bestuur 3 October Vereeniging Honderdduizend gulden gestolen LEIDEN Bij een inbraak in een woning aan de Rivierforel in Leiden is vannacht een kluisje met daarin 100.000 gulden gesto len. Een videocamera en twee video's werden ook uit de woning ontvreemd. De bewoners waren niet thuis. De dieven kwamen binnen door de tuindeur te vernielen.

Leidse Courant | 1990 | | pagina 1